کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نقش صادراتی منطقه آزاد ماکو پر رنگ می‌شود

کدخبر:۱۷۹۹۹چهارشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۳:۴۷۲۰۹۰ بازدید

افتتاح پایانه صادراتی ماکو که بنا بود روز گذشته به دست دبیر شورای عالی مناطق آزاد صورت گیرد به دلیل نامناسب بودن شرایط جوی و عدم ...

افتتاح پایانه صادراتی ماکو که بنا بود روز گذشته به دست دبیر شورای عالی مناطق آزاد صورت گیرد به دلیل نامناسب بودن شرایط جوی و عدم حضور اکبر ترکان به هفته آینده موکول شد. اما خبرنگاران که پیش از ترکان در ماکو حاضر بودند به همراه مدیرعامل این منطقه از پایانه صادراتی دیدن کردند.

حسین فروزان، مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در نشستی خبری پس از بازدید خبرنگاران، این پایانه صادراتی را نخستین پایانه صادراتی مناطق آزاد خواند و گفت: این پایانه برای نخستین‌بار در کشور و با هدف شبانه‌روزی شدن صادرات در منطقه آزاد ماکو ایجاد شده است. فروزان وسعت این پایانه را 12 هکتار عنوان کرده و گفت «انتظار می‌رود با راه‌اندازی پایانه صادراتی منطقه آزاد ماکو علاوه بر کم شدن بار ترافیکی گمرک و افزایش صادرات سهم 50 میلیون دلاری این منطقه در صادرات کشور افزایش یابد.

فــروزان درخــصــوص چــگـونـگـی بـرنامه‌ریزی منطقه آزاد ماکو در جذب سرمایه‌گذاران ترک در پاسخ به سوال «فرصت‌امروز» گفت: «متأسفانه هیچ برنامه جدی و کلانی در این زمینه وجود ندارد.» وی با اشاره به اینکه این منطقه مزیت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران ترک دارد، گفت: «در تمام دنیا زمین برای واگذاری به سرمایه‌گذاران با نازل‌ترین قیمت و تقریبا رایگان ارائه می‌شود، اما مسئله واگذاری زمین در کشور ما به یک معضل تبدیل شده است.» وی با اشاره به اینکه منطقه آزاد ماکو می‌تواند محور سرمایه‌گذاری برای ترک‌ها باشد، ادامه داد: «زیرساخت‌ها در اینجا هنوز مناسب نیست و از طرفی دیگر تا مراودات بانکی شروع نشود امکان سرمایه‌گذاری خارجی وجود ندارد. به گفته وی، هندی‌ها و چینی‌ها سرمایه‌گذاری‌های‌شان را در این منطقه به مرحله اجرایی رسانده‌اند. 

فروزان در پاسخ به سوال دیگر «فرصت امروز» مبنی بر تخصصی شدن مناطق آزاد با محوریت فعالیت کشورهای همسایه و مزیت‌های مشترک این مسئله را در اولویت برنامه‌ریزی‌های منطقه آزاد عنوان کرد که در حال بررسی است. به گفته وی، ایجاد شهرک صنعتی در منطقه آزاد ماکو در راستای تخصصی شدن فعالیت‌های اقتصادی و تجاری در این منطقه انجام شده است. فـــروزان ادامــه داد: سرمایه‌گذاری در حوزه پتروشیمی با حضور خارجی‌ها قطعی شده است و فاز اول آن حداقل 1/5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری لازم دارد که 35 درصد از این سرمایه‌گذاری کاملا خارجی است. هلند، ژاپن و آلمان سه کشوری هستند که برای این پروژه با ایران مذاکره داشته‌اند. به گفته حسین فروزان، اختصاص آب این پروژه پایان یافته، همچنین اختصاص گاز مراحل پایانی‌اش را می‌گذراند و با مشخص شدن طرف خارجی احتمالا در سال آینده این پروژه کلید خواهد خورد.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در توضیح صف طولانی کامیون‌ها در مرز بازرگان به وجود شرایط امنیتی در ترکیه اشاره کرد و افزود: مشکل طولانی شدن صف در حال حاضر حل شده و عادی است. اما اخیرا به دنبال برخی ناامنی‌ها در ترکیه طرف ترک تردد کامیون‌ها در مرز را در طول شب به مدت سه تا چهار ساعت متوقف می‌کند اما اختلال آن‌چنانی در مرز بازرگان وجود ندارد. مدیرعامل منطقه آزاد ماکو توضیح داد: کامیون‌هایی که از این مرز به ترکیه می‌روند به دلیل اینکه در راه بازگشت از مسیر ترانزیت هستند، اغلب خالی از مرز بازرگان عبور می‌کنند.

فروزان به مسئله سوخت که محل اختلاف همیشگی میان ایران و ترکیه است اشاره کرد و توضیح داد: این یک مشکل اساسی میان ماست. چنانچه اختلاف قیمت سوخت بین دو کشور دیگری مانند ایران و ترکیه بود همین مشکلات پیش می‌آمد. فروزان گفت: تخلف هم میان رانندگان ترک وجود دارد و هم رانندگان ایرانی. به‌طوری که برخی رانندگان ایرانی با جاسازی باک مخفی از ایران به ترکیه سوخت قاچاق می‌کنند. وی در بخش دیگری از سخنانش درباره وضعیت پروژه تعریض جاده ترانزیتی به مرز بازرگان توضیح داد: بخشی از این مسیر از دوباند به چهارباند افزایش یافته و در صورت تکمیل اعتبار در زمان پیش‌بینی شده پایان خواهد یافت درحالی‌که ترکیه بعد از مرز بازرگان این جاده را تماما چهاربانده کرده است.

به گفته وی، ترانزیت خارجی مرز بازرگان در سال 1393، 16 میلیارد دلار بوده و در هشت ماهه گذشته سال‌جاری 10 میلیارد دلار را نشان می‌دهد که این حجم کالا به‌وسیله 80 هزار کامیون ورودی انجام شده است. فروزان حجم کالای وارداتی از مرز را یک میلیون و 250 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: از این حجم 350 میلیون دلار توسط گمرک ماکو و 900 میلیون دلار به داخل کشور رفته و در گمرکات دیگر کشور ترخیص شده است. درحالی‌که در صورت تکمیل زیرساخت‌های مرز بازرگان حجم ترخیص کالا در این مرز باید بسیار بالاتر باشد.

نبود تعداد موردنیاز از دستگاه‌های ایکس‌ری در این مرز از دیگر مشکلاتی بود که مدیرعامل منطقه آزاد ماکو به آن اشاره کرد و گفت: تنها یک دستگاه قدیمی کار کنترل کامیون‌ها را آن هم به‌طور انتخابی انجام می‌دهد و تمامی کامیون‌ها کنترل نمی‌شوند. حسین فروزان درباره افزوده شدن چالدران به منطقه آزاد ماکو گفت: بخشی از چالدران و روستاها در خارج از منطقه آزاد بود که به دلیل ظرفیت‌های مناسب گردشگری و معادن غنی این منطقه مناسب دیدیم که به منطقه آزاد ماکو افزوده شود. وی هـمـچـنـین گفت: فرودگاه منطقه آزاد مراحل نهایی‌اش را طی کرده و آماده برای پرواز آزمایشی است اما از آنجا که هواپیمایی کشوری تجهیزات نهایی را به عهده منطقه آزاد گذاشته است افتتاح آن به اواخر سال موکول می‌شود. 

به گزارش «فرصت امروز» و براساس گفته‌های اکبر نوبخت، مدیرکل گمرک و تسهیل صادرات منطقه آزاد ماکو عملیات پایانه صادراتی این منطقه در سه سال آینده گسترش خواهد یافت و در سال‌های بعدی نوبت‌دهی سیستمی و ایجاد شهرک لجستیکی در حاشیه این پایانه انجام خواهد شد. با توجه به ایجاد تنش ترکیه و روسیه و برخورد اروپا در تجارت با روسیه این پایانه قرار است نقش صادرات مجدد ایفا کند. براساس مشاهدات خبرنگار «فرصت امروز» قاچاق سوخت از طریق گالن‌های40 لیتری و از روی دیوار گمرک انجام می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وحید: 1394/9/2520:05:31،
30
22
این دیوار مگر چه قدر کوتاه است که از روی دیوار گالن ها رابه ان طرف قاچاق می کنند
وحیذ از ماکو: 1394/9/2523:25:50،
47
19
من بچه ماکو و ساکن سایت هستم. همش دروغه محض که اقای فروزان داره میگه. این اقا بیش از دوساله میرعامل منطقه ازاد ماکو هست دریغ از یک ذره توسعه. هر استخدام و فرصت اشتغال بوده برای غیر بومیهای ماکو هست. یک نماینده مجلس هم داریم که از دنیای سیاست و اقتصاد فرسنگها فاصله داره. ماکوییها همیشه از دست اینها نالیده اند و همیشه نفرینشان می کنند.کاش یک سفر به ماکو داشته باشید تا حداقل وفقط ضعیت خیابانهای شهر را ببینید تا خودتان قضاوت کنید.
رامین: 1394/9/2600:20:21،
28
18
با سلام و خسته نباشید اقای فروزان چقد میخوایید حق مردم ماکو رو بخورین شما اینجا فقط همشهریهایه خودتونو سر کاراوردین و بودجه های کلان منطقه رو حدر دادین لطفا جم کنن برین ملیاردها پول بستون نیست ؟
بادیگارد: 1394/9/2611:02:40،
23
18
سلام.اقا وحید.ایا درسته الان تو ماکو بازار خرید لباسهای ترک رو راه اندازی کردند.لطفا در مورد قیمت هاش هم نظر بدین .با تشکر
وحید از ماکو: 1394/9/2622:07:44،
19
10
سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
یک بازارچه مرزی تو ماکو هست که طبق قوانین مناطق ازاد چون فروشندگان مالیات و عوارض گمرکی پرداخت نمی کنند باید با حداکثر 10درصد سود بفروشند. اما چون هیچگونه نظارتی توسط مسئولین صورت نمی گیرد قیمتها با سایر شهرها تفاوت آنچنانی ندارد. ضمنأ اگر نظارتی باشد باید طبق قانون جنسهای درجه یک خارجی وارد منطقه ازاد شود ولی در این مورد نیز باید گفت بیشتر جنسها درجه 2 یا چینی هستند که به نام جنس ترک می فروشند. ضمنا برادر کوچک من تو بازارچه منطقه ازاد غرفه دار هست.
اگر قصد تجارت در این زمینه را دارید میتوانید بطور مستقیم از طریق مرز ماکو جنس وارد کرده و از مزایای منطقه ازاد بهره مند شوید.موفق باشید.
ماکویی: 1394/9/2613:26:21،
20
17
حرفای آقای وحید کاملا درست هستش
همش بخور بخور برای غیر بومی های ماکو درست کردن.
ماکو از قبل فقیر و محروم بوده و الان هم هست.
همش پارتی بازی و رانت خواری
علی: 1394/9/2615:57:43،
28
21
در تایید حرفهای اقا وحید ،ماکو بهشت پولدارها وزندان فقیران است گرانی زباله خیابانها که نگو چاله هایی اندازه نیم متر پدر مردم درامد از بس دروغ شنید با یک باران شهر می شود مثل زمین زراعی تا اب خورده هر کجا کنده شده همان جوری می ماند تا سال بعد
علی: 1394/9/2616:03:20،
25
18
چندین ساله،ببخشید چندین دهه هست که میخوان خیابون اصلی ماکو را تعریض بکنن ولی رویایی بیش نیست هنوز هم هنوزه تمام نشده مگه تعریض یک خیابون برای دولتی که چندین هزار کیلومتر ازاد راه میسازه چقدر هزینه داره که نمیتونن تمام کنند کافی یک مریض داشته باشی وتو ترافیک شهر ماکو گیر بکنی اونوقت میفهمی چی میگم،محض اطلاع اقایون مسول شهر ماکو
سجاد: 1394/9/2819:58:38،
21
18
منطقه ازاد ماکو فقط اسمش منطقه ازاده و الا هیچ سودی برا ساکنین شهر نداره از وقتی اسم منطقه ازادو روش گذاشتن قیمت زمینا چتدین برابر شده الان هیج جوانی نمیتونه برا خودش یه متر زمین بخره چه برسه به اینکه خونه بسازه
تو بازارچه هم یه جنسو هر مغازه ای به دلخواه خودش میفروشه تفاوت قیمت ها گاهی از 50 هم بیشتر میشه
منطقه ازاد فقط و فقط برا مسولینو فامیلاش سود داشته

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار