کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

3 هفته ديگر تحريم‌ها برداشته می‌شود + جزئیات

کدخبر:۱۷۹۷۶چهارشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۳:۵۱۵۶۷۵ بازدید

بيش از يك دهه از تشديد تحريم‌هاي اقتصادي ايران مي‌گذرد؛ تحريمي كه نه تنها برخي نهادهاي اقتصادي كه بعضا گروهي از چهره‌هاي سياسي و ...

بيش از يك دهه از تشديد تحريم‌هاي اقتصادي ايران مي‌گذرد؛ تحريمي كه نه تنها برخي نهادهاي اقتصادي كه بعضا گروهي از چهره‌هاي سياسي و اقتصادي را هم تحت عناوين مختلف در ليستي بلند بالا قرار مي‌داد. در زندگي تعدادي از اين افراد طي اين سال‌ها، فصل تازه‌يي آغاز شده و اكنون در فضا و مكان ديگري سر مي‌كنند؛ بابك زنجاني در زندان است و قاسم سليماني در سوريه مي‌جنگد. روز گذشته بالاخره پس از 12سال مذاكرات پر فراز و نشيب، نشست شوراي حكام برگزار شد و با اكثريت آرا پرونده ابعاد نظامي فعاليت هسته‌يي ايران براي هميشه به قسمت بايگاني آژانس بين‌المللي انرژي اتمي رفت. بر اساس اظهارات مقام‌هاي مسوول پس از خاتمه يافتن اين پرونده راه براي اجراي رسمي برجام كه در بيانيه‌يي توسط محمدجواد ظريف و فدريكا موگريني اعلام عمومي مي‌شود، هموار مي‌گردد. گمانه‌زني‌ها از اقدامات مقدماتي طرفين نشان مي‌دهد كه اين اتفاق حدود 3 هفته ديگر يعني در نيمه دي ماه خواهد افتاد و فرآيند رفع تحريم‌ها آغاز مي‌شود. به عبارت ديگر اقتصاد ايران كمتر از يك ماه ديگر از بندهاي تحريم رهايي مي‌يابد.

به گزارش تعادل، در متن برنامه جامع اقدام مشترك بين ايران و كشورهاي گروه 1+5 (چين، فرانسه، آلمان، روسيه، انگلستان و امريكا با نماينده عالي اتحاديه اروپا در امور خارجي و سياست‌هاي امنيتي) كه توسط وزارت امورخارجه كشور ترجمه و منتشر شده، فهرستي از اشخاص قرار دارد كه با تصويب آغاز برجام، اسامي آنها هم از دايره تحريم‌ها خارج مي‌شود. در ميان بيش از صد نام اشخاص حقيقي و حقوقي مختلف مندرج در اين متن، افرادي همچون بابك زنجاني، علي‌اكبر صالحي، قاسم سليماني و مجيد نامجو از ليست تحريمي‌ها خارج مي‌شوند در حالي كه نهادهايي نظير بانك تجارت، بانك شهر و...، در اين فهرست باقي مانده و همچنان تحريم‌هاي آنها پابرجا خواهد بود. نام بابك زنجاني درحالي در فهرست رفع تحريم‌هاي شوراي اتحاديه اروپايي قرار گرفته كه او چند ماهي است در زندان به‌سر مي‌برد و بيش از 20دادگاه براي رسيدگي به پرونده تخلف نفتي‌اش برگزار شده است. زنجاني به‌همراه وكيل خود بارها و بارها در جريان رسيدگي به پرونده‌اش در دادگاه انقلاب، علت اصلي عدم واريز بهاي فروش نفت خود را تحريم‌ها و عدم امكان انتقال پول به حساب‌هاي داخلي اعلام كرده بود؛ حالا او و دارايي‌هايش از ليست سياه تحريمي‌ها خارج مي‌شوند.

براساس متن برجام، تحريم‌هاي وضع‌شده عليه ايران از منظر منبع تحريم‌كننده به 3دسته تحريم‌هاي شوراي امنيت، تحريم‌هاي امريكا و تحريم‌هاي اتحاديه اروپا تقسيم مي‌شود كه هريك از آنها براي برداشته‌شدن، فرآيند و زمان‌بندي خاص خود را دارند. تحريم‌هاي اروپا در متن برجام در دو پيوست آمده است. براين اساس اشخاصي كه نام آنها در پيوست اول ذكر شده، در روز پذيرش نامشان از تحريمي‌ها برداشته مي‌شود و آنهايي كه نامشان در پيوست دوم آمده، خروج نامشان از ليست تحريم‌ها به روز انتقال موكول مي‌شود. اما نام بابك زنجاني جزو اسامي پيوست اول است كه در روز پذيرش، از ليست خارج مي‌شود و اين بدان معناست كه با آغاز برجام، امكان انتقال پول براي او ممكن مي‌شود.

طبق متن برجام، اتحاديه اروپا ملزم به حذف «نام افراد و موجوديت‌هاي مشخص شده در الحاقيه شماره 2 پيوست شماره 2 از ضمايم شماره 8 و 9 آيين‌نامه اجرايي شوراي اتحاديه اروپايي» و «نام افراد و موجوديت‌هاي مشخص شده در الحاقيه شماره يك، پيوست شماره 2 شوراي اتحاديه اروپايي» خواهد شد. بر اين اساس، اسامي بيش از 200 شخص حقيقي و حقوقي از فهرست تحريم‌هاي اتحاديه اروپا خارج مي‌شوند. اغلب اين افراد به بهانه ارتباط با «صنعت نفت، گاز و پتروشيمي»، «فعاليت‌هاي حساس اشاعه‌يي»و «برنامه هسته‌يي و موشك‌هاي بالستيك» در فهرست تحريم‌هاي اتحاديه اروپا قرار گرفته‌اند. از بين افراد حقيقي ذكرشده در اين بند مي‌توان محمدرضا احمديان، مسعود اخوان‌فرد، محمدحسين داجمر، غلامحسين گل‌پرور، مجيد نامجو، علي‌اكبر صالحي، قاسم سليماني و كامران دانشجو را نام برد كه با آغاز برجام تحريم‌ها عليه آنها حذف مي‌شود. اما تحريم‌هاي عليه سپاه پاسداران، نيروي قدس، نيروي هوايي سپاه و اغلب شخصيت‌ها و موسسات نظامي تحريم‌‌شده ايراني، جزو اسامي الحاقيه‌هايي به شمار مي‌آيند كه تحريم‌هاي اروپايي آنها پس از 8 سال رفع مي‌شود.

همچنين امريكا متعهد شده در روز اجراي توافق، «اقدام به حذف نام افراد و موجوديت‌هاي مشخص شده در الحاقيه شماره سه پيوست شماره دو از فهرست اتباع تعيين شده و ليست اشخاصي كه دارايي آنها مشمول انسداد است» كند. بدين معني كه نام تمام افراد و موجوديت‌هاي الحاقيه شماره 3 پيوست دوم برجام از ليست بلوكه دارايي خارج مي‌شود. با اين حال اتباع و شركت‌هاي امريكايي همچنان از تجارت و همكاري با افراد و شخصيت‌هاي حقوقي كه نام آنها در ليست ستاره‌دار است، منع مي‌شوند. بانك تجارت، بانك شهر، بانك سپه، بانك پاسارگاد و بانك پارسيان و افرادي همچون سيف‌الله جشن‌ساز، فرزاد بازرگان، سيد محمد محدث و محمد نيكوسخن جزو اسامي ستاره‌دار هستند كه تحريم‌هاي امريكا عليه آنها پابرجا خواهد ماند.

 

 چه تحريم‌هايي از روز اجرا لغو خواهد شد؟

براساس متن برجام از روز اجراي برجام، فعاليت‌هاي اقتصادي مربوط به بخش‌هاي نرم‌افزار، فلزات و خدمات بدون تحريم به فعاليت مي‌پردازند و ديگر نظام ممنوعيت و اخذ مجوز حاكم بر نقل و انتقال مالي به ايران يا از ايران وجود نخواهد داشت. براين‌اساس تحريم‌هاي اتحاديه اروپا مربوط به فعاليت‌هاي بانكي، ممنوعيت افتتاح شعب بانك‌ها و موسسات اعتباري ايراني در كشورهاي عضو اتحاديه اروپا، ممنوعيت همكاري با بانك‌ها و موسسات اعتباري ايران به خصوص بانك مركزي و همچنين ممنوعيت افتتاح دفاتر نمايندگي موسسات مالي اروپايي در ايران رفع خواهد شد. براين اساس تحريم‌هاي مربوط به بيمه، ارائه خدمات بيمه‌يي به دولت ايران يا نهادها و اشخاص وابسته و همچنين به افراد و نهادها و شركت‌هاي فعال در حوزه سرزميني ايران، تحريم‌هاي مربوط به حمايت مالي براي تجارت با ايران مانند ارائه حمايت مالي از جمله از طريق ارائه خط اعتباري صادرات، ضمانتنامه و بيمه‌نامه به افراد و موسساتي كه قصد تجارت با ايران را دارند، ‌از ديگر مواردي است كه مي‌توان گفت با بسته شدن پرونده پي‌ام‌دي، روند لغو تحريم‌هاي‌شان آغاز مي‌شود.

از ديگر موارد تحريمي اتحاديه اروپا كه با بسته شدن پرونده پي‌ام دي كليد لغو آنها زده مي‌شود، مي‌توان به اين حوزه‌ها اشاره كرد؛ تحريم‌هاي مربوط به كمك‌هاي بلاعوض، كمك‌هاي مالي و وام‌هاي ترجيحي، تحريم‌هاي مربوط به انتشار اوراق قرضه تضمين‌شده توسط دولت ايران، همكاري يا ارائه كمك، خريد و فروش يا وساطت در انتشار اوراق قرضه توسط دولت، بانك مركزي، بانك‌هاي مستقر در ايران يا بانك‌ها، اشخاص يا نهادهاي تحت كنترل ايران، تحريم‌هاي مربوط به واردات نفت و گاز از ايران، تحريم‌هاي مربوط به واردات فرآورده‌هاي پتروشيمي ايران، تحريم‌هاي مربوط به صادرات تجهيزات كليدي بخش‌هاي نفت، گاز و پتروشيمي، تحريم‌هاي مربوط به سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي نفت، گاز و پتروشيمي، تحريم‌هاي مرتبط با كشتيراني و كشتي‌سازي، ‌تحريم‌هاي مربوط به بخش حمل و نقل، تحريم‌هاي مربوط به طلا، فلزات گرانبها، الماس، اسكناس و سكه.
 

w3scodclgzxqdo4ibx3w.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسین: 1394/9/2508:59:49،
100
29
درست دم انتخابات مجلس!!!!
ازادی بیان: 1394/9/2509:26:03،
57
23
شما حتما یه دلواپس هستی برادر در ضمن خوش رویی از صفات بارز حضرت امام هستش.. اما به نظرم باس اصل کاری رو تحریم میکردن...
داریوش: 1394/9/2509:38:22،
50
18
حالا کسایی که دلال کالاهای غربی هستن کلی میزنن به جیب تا قبل تحریم کار و کاسبیه واسطه های روسیه و چین سکه بود حالا یه سری دلال دیگه منتها با شرکتای غربی حالا نوبت کشورای غربیه ایرانو ایرانیو غارت کنن ملتم روز به روز بدبخت تر مثل کشورای افریقایی،بیگانگان هیچ وقت به ما خیری نرسوندنو نخواهند رسوند تا وقتی که ما ملت خواب تشریف داریم
کوکی: 1394/9/2509:51:16،
87
20
در عوضش تحریم داخلی تازه شروع میشه.
دولتی که هیچ عرضه ای در عرصه بین المللی نداره و فقط بلده حرف بزنه باید توسط خود مردمش تحریم بشه.این ها حق و حقوقشون رو نمیتونن بگیرن میان به مردم خودشون فشار میارن.1000000 رحمت به کشوری مثل روسیه.آدم وقتی اقتدار این کشور رو میبینه لذت میبره.تو هیچ موردی نتونستیم اقتدارمون رو ثابت کنیم.چه در مقابل عربستان چه در مقابل ترکیه ...کشور های قدرتمند که اصلا بحثش جداست.
بیاید همگی خرید محصولات بی کیفیت رو تحریم کنیم تا بفهمند که نباید سر مردم خودشون کلاه بزارن.
به قرآن شرکت هیوندا مدل جنسیس زده ، یه سری آپشن های اضافیش رو فقط برای استفاده در کره جنوبی در نظر گرفته.یعنی اول مردمش بعدا بقیه.از دولتمردان خواهش میکنم برید و راه و روش مملکت داری رو از همون به اصطلاح کافران یاد بگیرید.
مردم: 1394/9/2511:01:47،
47
13
پس بر خلاف ادعای مقامات، تحریم ها کمر ایران رو شکونده بوده
نت: 1394/9/2511:07:33،
50
13
فقط میخوام ببینم این دولت که بهانش تحریم بود و مشکل آب مردم رو هم به تحریم ها ربط میداد بعد از تحریم چه گلی به سر ما می خواد بزنه.من منتظرم ببین ایا مشکل ما تحریم های خارجی بوده؟
محمد : 1394/9/2515:43:48،
24
11
جناب روحاني مواظب كسايي باش كه بعد از تحريم به بهانه تجارت خزانه و جيب مردم رو هدف قرار دادن. همانطور كه در عرصه ديپلماسي خارجي با انتخاب ظريف موفق شدي ، الانم وقتشه كه با انتخاب وزيري شجاع و مدبر در راس وزارت صنعت ومهدن و تجارت راه را براي شكوفايي اقتصادي باز كني، مطمئن باش با اين وزير به جايي نميرسي ، همه زحماتتون بر باد ميره.
ازادی بیان: 1394/9/2509:02:24،
70
20
نمیشد اصل کاری رو تحریم میکردن...
امیرحسین: 1394/9/2509:03:52،
119
13
این اتفاق رو به همه مردم مظلوم فلسطین ، لبنان ، سوریه ، یمن تبریک عرض میکنم و همچنین ی خسته نباشید جانانه به تمامی خادمین نظام که در این سالها آقا زاده های اونا مثل بقیه جوانان و بقیه کارگران زحمت کش دنبال ی لقمه نان حلال بودند
باشد که این اتفاق مبارک باعث افزایش شادی این قشر زحمت کش همیشه در صحنه و خادم بر حق مردم خوش بیاد
حسن: 1394/9/2509:04:42،
32
54
غير ممكنه تحريمها كمتر از دو ماه ديگه برداشته شن . دروغ نگوييم
نا امید: 1394/9/2509:07:00،
151
15
مشکلی از مشکلات مردم کم نخواهد شد، چون حاکمیت ایران اصلا" اعتقادی به رفاه و آزادی مردم و ارزانی و فراوانی ندارد و بیشتر دنبال فضای امنیتی هستند تا منافع عده ای خاص تامین شود. این مملکت را فساد مالی و رانت و اخلاس و رشوه خواری و نزول خواری نابود کرد نه تحریییییییییییییییییییم
مهناز: 1394/9/2514:58:58،
23
10
دقیقا درسته اینه لپ کلام
ددی جوادتبریزی: 1394/9/2522:13:02،
12
10
بعدا ادعا میکنیم امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند درسته امریکا اشتباه نمیکند یه مدت با تحریمها این کشور به غارت رفته یه مدت هم بعد تحریمها غارت میکنند همانهایی هم که ادعا میکنند این تحریمها هیچ اثری به ملت نداره ببینید اون مدعیان از ملتند ؟اونها همه صاحب قدرت این تحریمها همان کاغذپاره هاست که چندین ساله داره کشور ومنابع وبیت المالش را میخوره والان باهزار منت میخواهیم برگردیم به بیست سال قبل .خلایق هرچه لایق
رسول: 1394/9/2509:08:27،
59
21
ان شااله گشایشی در کشور حاصل بشه و مملکت از رکود خارج بشه مردم ایران با فرهنگ بشوند و .... هش خیال خام چرا من خوش بین نیستم حالا میبینین که دلار نه تنها پایین نمی اد بلکه سر به فلک میکشه ریال هم که در سال 56 جزو ارزهای معتبر محسوب میشد بی ارزشترین خواهد شد
آریا: 1394/9/2509:09:30،
62
13
گیریم که تحریمهای خارجی کان لم یکن شد با تحریم کنندگان داخلی که طی این سالها سودهای کلونی به جیب زدن و حاضر نیستن از این بازار پر سود دل بکنند چه میکنید؟!
خشایارشا: 1394/9/2509:13:00،
69
23
اتفاقا من بشدت موافق در تحریم بودن این افراد هستم !
ادیب: 1394/9/2509:20:16،
35
61
خدارو شکر.
روحانی متشکریم
داریوش: 1394/9/2509:22:40،
34
16
حالا کسایی که دلال کالاهای غربی هستن کلی میزنن به جیب تا قبل تحریم کار و کاسبیه واسطه های روسیه و چین سکه بود حالا یه سری دلال دیگه منتها با شرکتای غربی حالا نوبت کشورای غربیه ایرانو ایرانیو غارت کنن ملتم روز به روز بدبخت تر مثل کشورای افریقایی،بیگانگان هیچ وقت به ما خیری نرسوندنو نخواهند رسوند تا وقتی که ما ملت خواب تشریف داریم
جاويد: 1394/9/2509:26:57،
26
15
آقاي وحيد دستجردي سمت نداره؟يا نبايد گفته شه؟
hamid 1991: 1394/9/2509:41:31،
50
14
عزيزان ما از داخل تحريم هستم.بفهمين خواهشا
حسن: 1394/9/2509:42:25،
24
12
بابك زنجاني پولش كجاست اخه
pepan: 1394/9/2509:48:59،
61
17
اصلا همین فردا تحریم ها برداشته شه به ما چه منفعتی داره..جایی که مثل زالو افتادین جون من و امثال من و دارین خونمون رو می مکین و اصلا نای زندگی نداریم می خوام چیکار...تو یکسال اخیر کلیه حاملهای انرژی رو 30% افزایش دادین ..کل دریافتیم رو به آب و برق و گاز و تلفن میدم چطور زندگی کنم ای نامردای روزگار..30 سال سن دارم تموم موهای سرم سفید شده از این ناچارگی..
مسعودنجاران : 1394/9/2510:15:50،
41
13
به سر این مردم هر چی بیاد حقشونه
غیرت و یکدلی وجود نداره
pepan: 1394/9/2511:05:17،
32
11
بغض داره گلوم رو پاره میکنه..تازه با هزار جور دردسر چند ماهی هست ازدواج کردم....
آخه دردمون رو به کدوم شخص به کدوم فردی بگیم که منصفانه جوابگو باشه...
تا کی این روند ادامه خواهد داشت..معلوم نیست...من میخوام یه 10 سال به عقب برگردم..
غضنفر: 1394/9/2510:17:38،
29
12
اینقدر سواری میدیم تا از رو بروند
فکر کردند ما حالیمون میشه
خسرو: 1394/9/2510:22:33،
35
14
تحریم کیلو چنده! ایران با این وضعیتی که ایجاد شده، درامدش درحد مردم افغانستان شده.کشورهایی که بسیار عقب بودن با سرعت جلو رفتن و ما با سرعت عقب! ترکمنستان و ازبکستان بالای 10 درصد رشد اقتصادی داشتن 5-6 سال!
rez1111: 1394/9/2510:28:46،
40
12
ما که تحریم نبودیم تحریم یک عده را برداشتند که دوباره آزادانه بروند آن ور واین مملکت را بچاپند
ما که در هر حال چیزی حالیمون نیست
مملکت مال یک عده است وماها سیاهی لشگریم.

اگر قرار است بعد از 12سال با این فضاحت عقب بنشینیم بیخودوارد این بازیها شدیم. ومردم خودرا نابود ومنابع را به تاراج دادیم.
غمگسار: 1394/9/2510:50:26،
28
11
کشور ورشکسته هست.در همه زمینه ها. اقتصادی سیاسی نظامی اجتماعی و… .نا به سامانی و فساد بی قانونی و فحشا و فقر دستاورد این چند سالی هست که ما دهه شصتی ها فکر میکنیم داریم زندگی میکنیم،البته فکر میکنیم.
ايراني مسلمان: 1394/9/2511:13:57،
41
12
ما وقتي دلار به قيمت قبل تحريم برگردد باورمان ميشود حركتي شده است.
رضا: 1394/9/2521:31:14،
13
10
داداش امکان نداره به همون قیمت برگرده..چون روغن بعضیها تو گران شدن است
واقعه بین: 1394/9/2512:35:03،
24
10
آقا یکی حقوق مارو بده
بهزاد تحریم: 1394/9/2514:21:10،
24
12
جیب های گشاد حضرات پرتر بااااااااااد. ایران جیب، ببین کی دارم بهت میگم، به خدای احد و واحد، وضع مردم بهتر نخواهد شد. ممکنه وضع مملکت و درآمدش بهتر بشه، ولی کف دست مردم یه تف هم نمیندازن.
فقیر: 1394/9/2523:20:51،
14
10
ما توافق کردیم که قیمتها بیاد پایین،اگه نمیخواد بیاد پایین که برای چی توافق کردیم ،همه سر کاریم.
هههه: 1394/9/2712:45:55،
11
13
نه داداش فک کردی برداشتن تحریم ها به سود ما بدبختاس.برای سرمایه دارای اصلاح طلب مفید است و تمام و جیب مارو بهتر خالی میکنن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما