کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مشکل بازار مسکن ریشه در تورم و رکود دارد

کدخبر:۱۷۹۷۲چهارشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۷:۴۹۱۴۷۹ بازدید

چند ماهی است که بسته ضد رکود دولت و بسته‌های سیاستی آن شامل فروش قسطی خودرو، کالا و مسکن جای ثابتی را در صفحه نخست رسانه‌ها به ...

چند ماهی است که بسته ضد رکود دولت و بسته‌های سیاستی آن شامل فروش قسطی خودرو، کالا و مسکن جای ثابتی را در صفحه نخست رسانه‌ها به خود اختصاص داده‌اند. یک روز انتشار خبری تازه از زمان اجرا، روزدیگر تغییر شرایط اعطای وام و یک روز نیز حاشیه‌ها و نقدهایی که درباره این بسته‌های سیاستی عنوان می‌شود به سرخط خبرهای رسانه‌های مکتوب و مجازی تبدیل می‌شود. در نگاه منتقدان، اینکه دولت یازدهم در مدت دو سالی باوجود مشکلات به ارث مانده از دولت قبل کارنامه قابل قبولی از خود برجای گذاشته است جای تردیدی نیست. دولت در این مدت توانسته است ثبات و آرامش را به بسیاری از بخش‌های اقتصاد بازگرداند و نوسانات و تلاطماتی که در سال‌های گذشته به جزئی تفکیک ناپذیر از اقتصاد تبدیل شده بود را کنترل کند.

با این حال از نگاه منتقدان  یکی از این حوزه‌ها که جای نقد و نظر دارد، نحوه اجرای بسته‌های پرداخت وام 25 میلیون تومانی خودرو، کارت‌های اعتباری 10 میلیون تومانی خرید کالا و فروش قسطی مسکن است. درواقع به نظر می‌رسد به دلیل کوتاه بودن زمان اجرای بسته که در مجموع شش ماهه تعریف شده است، برخی از جزئیات آنها نادیده گرفته شده است. اینکه شرایط اعطای کارت اعتباری 10 میلیون تومانی که در ابتدا تنها کالاهای ایرانی را در‌برمی‌گرفت و سپس کالاهای خارجی را نیز با نرخ سود 9 درصد بیشتر در برگرفت جای سؤال زیادی دارد که چرا از ابتدا درباره شرایط آن تصمیم‌گیری نهایی نشده بود و در مجموع این تصمیم گیری‌ها بر اساس چه استانداردها و ویژگی‌هایی اتخاذ می‌شود.

زمانی که طرح فروش قسطی مسکن از سوی انبوه سازان معرفی شد و وزارت راه و شهرسازی هم از آن حمایت کرد، امید تازه‌ای برای کسانی که صاحبخانه نیستند ایجاد شد. اما زمانی که جزئیات آن و اقساط بالای 3 میلیون تومان در ماه و نرخ سود بالاتر از شبکه بانکی تشریح شد مشخص شد که این طرح بیشتر دهک‌های پردرآمد جامعه را هدف گرفته است و دردی از قشر متوسط روبه پایین دوا نمی‌کند. از سوی دیگر در کارت‌های اعتباری که حداکثر و با لحاظ حقوق و درآمد متقاضی می‌تواند 10 میلیون تومان اعتبار داشته باشد، اقساط بالای آن و همچنین شرایط دشوار دریافت آن که در ابتدا تنها کارمندان دولت را در برمی گرفت و سپس به عموم تسری پیدا کرد موانعی است که پیش پای متقاضیان واقعی این نوع وام که قرار است با آن کالاهای بادوام ایرانی خریداری کنند وجود دارد.حال برای اینکه از استانداردها و ویژگی‌های یک بسته سیاستی برای رونق بازار مطلع شویم در دو بخش بسته‌های کالایی و تحریک تقاضا و همچنین بسته مربوط به مسکن سراغ دو استاد دانشگاه و کارشناس ارشد اقتصادی رفتیم.

درمان موضعی اثربخش نیست

محمد خوش چهره اقتصاددان و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران درگفت‌و‌گو با «ایران» اعتقاد دارد که در شرایط رکود تورمی که هم‌اکنون اقتصاد ایران گرفتار آن شده است باید درمان به صورت همزمان صورت گیرد. مثالی که وی می‌آورد بیماری است که از عوارض متعددی رنج می‌برد. حال اگر پزشک تازه کاری بخواهد این بیمار را معالجه کند برای هر یک از دردها و عوارض یک نسخه و درمان جداگانه تجویز می‌کند. حال آنکه پزشک ماهر ریشه اصلی مشکل و عوارض را مورد کنکاش قرار می‌دهد و به جای معالجه موضعی و یک به یک عوارض، ریشه آنها را هدف قرار می‌دهد.

این استاد دانشگاه تدوین و اجرای بسته‌هایی مانند وام های خودرو، خرید کالا و مسکن را مصداق درمان موضعی و جداگانه عوارض اقتصادی دانست و گفت: این درحالی است که این روش هم پرهزینه و هم زمانبر است و فرصت معالجه کامل مشکل اقتصادی را از بین می‌برد. وی ادامه داد: رکود تورمی معضل نادری است که کسادی و افزایش قیمت‌ها را به طور همزمان به دنبال دارد. درحالی که پدیده رکود کاهش تقاضا و بالطبع کاهش قیمت‌ها را به دنبال دارد، پدیده تورم باعث رشد شدید قیمت‌ها می‌شود. برهمین اساس باید دراین شرایط سیاست‌هایی اتخاذ شود که به صورت توأمان این دو معضل را از بین ببرد. زیرا پرداختن صرف به رکود موجب رشد تورم و توجه خاص به تورم باعث تعمیق رکود خواهد شد.

خوش چهره ادامه داد: اگر به صورت عادلانه به مشکلات فعلی اقتصاد نگاه کنیم متوجه می‌شویم که بخش عمده‌ای از آنها مانند رکود تورمی، کاهش معنادار رشد اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی، تشدید تحریم‌ها و... مشکلات به ارث مانده از دولت قبل است که این دولت باید برای مدیریت و حل آنها اقدام کند. به گفته وی دولت یازدهم برای حل این مشکلات بیشتر به صورت موضعی و تک بعدی عمل کرده است. به این معنا که در یک دوره بیشتر به تورم و در دوره دیگر بیشتر به رکود پرداخته است. برهمین اساس در ابتدای فعالیت دولت مقابله با تورم در دستور کار ویژه دولت قرار گرفت و اکنون که رکود تعمیق شده است با اتخاذ بسته‌های سیاستی و اعطای تسهیلات و تحریک تقاضای دولت تلاش می‌کند تا مشکل رکود را حل کند. هرچند در برخی از موارد گفته می‌شود که هر دو این‌ها یعنی رکود و تورم به صورت همزمان در برنامه‌های دولت گنجانده شده است ولی عمدتاً به آنها به صورت جداگانه پرداخته شده است. این اقتصاددان درپاسخ به این سؤال که دولت چگونه می‌تواند این پدیده رکود تورمی را به صورت همزمان حل کند گفت: معالجه رکود تورمی همانند معالجه یک پزشک حاذق است.

ممکن است دولت برای حل مشکل تورم سیاست‌های انقباضی را در دستور کارخود قرار دهد ولی برای بخش‌های تولیدی و مولد اقتصاد سیاست‌های انبساطی را دنبال می‌کند و در جهت تأمین منابع مالی آنها گام برمی دارد. اما برای فعالیت‌های غیرمولد و سفته بازانه همان سیاست‌های انقباضی را دنبال می‌کند.  وی ادامه داد: در سیاست‌های مالی نیز همین روند پیگیری می‌شود. به این معنا که برای مثال در سیاست‌های مالیاتی بخشودگی و معافیت‌های مالیاتی برای فعالان بخش تولید و فعالیت‌های مولد پیش‌بینی می‌شود و برعکس برای فعالیت‌های غیرمولد هیچ گونه بخشودگی اعمال نمی‌شود. بنابراین با اتخاذ چنین سیاست‌هایی به طور همزمان می‌توان معضل رکود و تورم را از بین برد. خوش چهره در پایان افزود: در برخی از بسته‌های سیاستی که ارائه می‌شود شرایط و پیامدهای آن به طور دقیق مورد بررسی قرار نگرفته است. پایه اصلی این بسته تحریک تقاضاست که مبحث مهمی را در اقتصاد تشکیل می‌دهد ولی حتی اگر نظریه نظریه‌پرداز اصلی آن یعنی جان مینارد کینز را هم بررسی کنیم مشاهده می‌کنیم که به تمام زوایای بحث توجه نشده است.

حل رکود مسکن از بیرون

در زمینه خروج مسکن از رکود و بسته‌هایی که در این بخش توصیه می‌شود نیز محمود جهانی استاد دانشگاه و کارشناس مسکن در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: هم‌اکنون رکود بخش مسکن با اقتصاد ملی کشور در هم تنیده است. بنابراین تا اقتصاد ملی از رکود خارج نشود نمی‌توان به رونق بازارمسکن امیدوار بود.  وی افزود: طرح‌هایی نظیر فروش قسطی مسکن طرح‌هایی هستند که در حکم یک مسکن مقطعی هستند و تأثیر بسیار محدودی بر بازار دارند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: هم‌اکنون از نظر عرضه و تقاضا بازارمسکن ایران در شرایط به نسبت متعادلی به سرمی برد و مشکل چندانی ندارد، اما آنچه براین بازار اثر گذاشته متغیرهای برون زایی است که از ناحیه اقتصاد ملی بر آن تحمیل می‌شود و مشکلات این بخش را تشدید می‌کند. زمانی که شاخص‌های کلان اقتصادی مانند تورم و رکود و نقدینگی مازاد در شرایط متعادلی قرار ندارند در نتیجه بازار مسکن را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند. به گفته وی هم‌اکنون اقتصاد خرد و کلان راه‌های جداگانه‌ای را می‌پیمایند. به این معنا که حتی اگر امکان پرداخت وام‌های خرید مسکن کلانی نیز وجود داشته باشد اقشاری که هم‌اکنون صاحب مسکن نیستند نمی‌توانند از آن بهره ببرند چراکه بالا بودن نرخ‌های سود بانکی اقساط و شرایط بازپرداخت تسهیلات مسکن را بشدت سخت کرده است. این درحالی است که شاخص‌های کلان اقتصادی درشرایط فعلی امکان کاهش نرخ‌های سود بانکی را نمی‌دهند  بنابراین حتی افزایش سقف وام خرید مسکن به 60 میلیون تومان که اقساط ماهانه آن بیش از یک میلیون تومان است برای همه اقشار جامعه مناسب نیست.  در واقع این بخش‌ها نمی‌توانند یکدیگر را مورد حمایت قرار دهند.

جهانی تأکید کرد: بدین ترتیب راه حل نهایی خروج مسکن از رکود این است که در ابتدا اقتصاد ملی و شاخص‌های کلان آن بهبود یابد. پس از آن آثار آن روی بازارمسکن و سایر بازارها آشکار خواهد شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوکی: 1394/9/2508:38:44،
63
37
مسکن و خودرو محکوم به کاهش قیمت هستند.
دیگه دوران رونق تموم شدش.الان باید هرچی خوردید پس بدید.
بردیا: 1394/9/2509:13:52،
38
28
شب دراز است و قلندر بیدار ؛ در دولت قبل هم تا موقعی که سر کار بود بیشتر رسانه ها از موفقیتهای دولت وقت و نارسایهای دولتهای قبلی صحبت میشد و بعد از هشت سال دیدیم حاصل پاکترین دولت رو ؛ حالا درچند سال آینده متوجه میشید بلایی که دولت تدبیر وامید بر سر اقتصاد این مملکت آورد دست کمی از دولت پاک قبلی نداره
دهه شصتی: 1394/9/2509:13:59،
40
36
ما که مجردیم توو خونه بابا ... چه حالی میده عشقو حال .بیخیال هر چی میخواد بشه بشه .
بردیا: 1394/9/2509:14:42،
24
31
شب دراز است و قلندر بیدار ؛ در دولت قبل هم تا موقعی که سر کار بود بیشتر رسانه ها از موفقیتهای دولت وقت و نارسایهای دولتهای قبلی صحبت میشد و بعد از هشت سال دیدیم حاصل پاکترین دولت رو ؛ حالا درچند سال آینده متوجه میشید بلایی که دولت تدبیر وامید بر سر اقتصاد این مملکت آورد دست کمی از دولت پاک قبلی نداره
اکبر: 1394/9/2510:05:01،
37
25
نفت 130تا150دلاری وسرازیر شدن پول سرگردان به کشور ونیز بهانه وتریمحها باعث شد این پول درمسکن وملک سرازیر بشه ومردم برای حفظ ارزش پولشان برای خرید هجوم اوردند واین بلاخودساخته رابرسرملک امد چون ان کسانی که گران خریدند واقعا زورشان میاد زیرقیمت بدهند وازطرفی هم مصرف کننده واقعی پول خرید را نداره واین یک مصیبت برای صاحبان ملک شده چون درکشورمابه علت بسیاری ازمسایل تمایلی به سرمایه گذاری درتولید صحیح وصنعت نداره وهمه دنبال سود ازراه گران شدن وایجادتورم هستند وبه این علت ملک یکی ازگزینه ها بود که اینم مثل سایر اقلام به اخرخط رسیده واینده نامشخصی داره.
سعید: 1394/9/2510:43:46،
22
17
تمام مشکل رکود در نبود تناسب بین قیمت ها با درآمد مردم هست تا زمانی که درآمد مردم به ریال باشه و قیمت اجناس و کالاها به دلار وضع همینه. متاسفانه دولت و مسئولین میخان مردم هر روز فقیرتر بشن وگرنه معالجه اقتصاد ایران با این حجم از درآمد خیلی آسونتر از این حرفاس
بی نام: 1394/9/2512:05:00،
15
26
شما منتظر ارزونی مسکن و خودرو باشین.حتما به مسولین محترم اطلاع میدیم که ارزون کنن.
a: 1394/9/2508:42:21،
35
13
"مشکل بازار مسکن ریشه در تورم و رکود دارد" چشم بسته غیب گفتی.
حسین: 1394/9/2509:06:29،
29
25
علت رکود مسکن را همه میدانیم که گرانی آن است.
بیشترین علت گران بودن مسکن مربوط به گران بودن زمین هست. زمین زیر متری یک میلیون پیدا نمیشود. یک 200 متری حدود 200 میلیون به بالا هزینه خرید دارد.
دولت تو این مورد میتواند زمین های اطراف و کناره شهرها را قطعه بندی کرده و به قیمت مناسب و اقساط به نیازمندان مسکن واگزار کند.
فواید اجرای این طرح:
قیمت تمام شده مسکن تنزل یافته و قیمت بقیه مناطق شهری هم تا حدی شکسته خواهد شد.
دولت هیچ پولی هزینه نکرده و ایجاد تورم بیشتر نشده و برعکس صاحب درامد هم شده است.
ملت میتواندد با زمین های ارزان سرمایه خود را برای ساخت و ساز هزینه کنند و در نتیجه رونق به مسکن و اقتصاد برمیگردد
علی: 1394/9/2509:59:42،
17
18
به عنوان ارزیاب بانک نظر خوبی دادی.
کاملا منطقی بود.هم خود کار قشنگه و هم تبعاتش مثبته.
میتونن افرادی که میخوان مسکن دار بشن در قالب تعاونی دورهم جمع بشن و مثلا 8 نفر یه ساختمان 8 واحده رو به همین صورت یا خودشون یا یک شرکت ساختمانیه معتمد انجام بده.
اکبر: 1394/9/2510:15:18،
21
24
خونه وملک را دلالان بازار انقدر گران کردند که دیگه ازقدرت خرید خارج شده وچون دیگه بهانه تحریم وقطع نامه و...نیست وازطرفی قدرت خرید کاهش ورشد جمعیت شدیدا کاهش ومهاجرت بالا وخانه خالی بسیار ونگرش به زندگی فرق کرده لذا به نقطه ریزش قیمت ویا ثبات قیمت رسیده برای مثال زمینی که من خود خواهان خریدش بودم که سال92قیمت متری1500000بود الان تا 1200000هم میدهند که بازموج بعدی کاهش هم خواهد رسید.
REZA: 1394/9/2508:48:13،
15
22
شاید من ریاضی بلد نیستم
1.000.0000 بشکه در روز حالا شاید بیشتر باشه
هر دلار 3.000 تومان
هر بشکه 33 دلار

ضرب کنید ببنید چقدر میشه
روزی 99,000,000,000 تومان
ماهانه 2,970,000,000,000 تومان
چقدر دروغ میگید.
علی: 1394/9/2509:27:25،
10
20
میگم این موضوعی که گذاشتی مال خبر قبلیه !!!!
حسین: 1394/9/2509:33:50،
18
20
لطفا مبلغی را که بدست آوردی به حروف بنویس:
دوهزار و نصد و هفتاد میلیارد تومان
حالا یارانه ماهانه برای 60 میلیون نفر : دوهزار و هفتصد میلیارد تومان

حالا فهمیدی . افتااااااااااااااااااد
مهدی: 1394/9/2510:12:18،
13
19
ریاضیدان عزیز ماهانه 2,970,000,000,000 رقمی نیست! ماهیانه بیشتر از این یارانه نقدی داده میشه! تا وقتی من و شما و مردم و دولت دل به رقم فروش نفت خوش کنند اوضاع توی بهترین حالت همینه که هست. اقتصاد باید تولیدی بشه. چند نفر از خودمون و اطارفیانون تولید میککند یا توی تولید دست دارند؟؟؟
سازنده: 1394/9/2509:25:10،
27
14
اختلاف سطح در امدی مردم و هزینه ساخت و یا خرید مسکن باعث رکود در این بازار شده
اقتصاددان: 1394/9/2509:31:43،
20
21
من هم با محمد خوش چهره اقتصاددان و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران موافقم این بیمار دچار مریضی لاعلاج است و دیگر
امیدی به بهبود نیست تا بمیرد و جوانان کشوری نو باتفکری نو بسازند
رضا: 1394/9/2509:45:22،
17
26
قطعا بازارهای سال 95 به خاطر لغو تحریمها رونق بیشتری خواهد داشت البته نه ازجنس گرانی چون کشش ندارد فقط رونق ،...
من: 1394/9/2510:23:37،
15
19
بازار مسکن و خودرو رونقی نخواهد داشت چون کاهش قیمت ندارن, اما بازار کالاهای وارداتی مثل موبایل و کامپیوتر در صورت افت نرخ دلار تا 3 تومن یک مقداری رونق می گیره. نه البته طوری که فکر کنید برمیگرده به سال 88 - 89, اما از این رکود مطلق این روزها یک مقدار خارج میشه.
حمید: 1394/9/2511:14:09،
23
23
خودرو رو که راست میگی از فروش 125 هزارتا تو 4 روز با پیش فروش 2هزارتا ساندرو تو 90 دقیقه با قیمت فاجعه کاملا معلومه ... مسکن هم همچنین ، فقط فرق مسکن با خودرو تو اینه که تو خودرو دلال دولته وتومسکن دلال بنگاهه اگه فروش مسکن شخصی دست دولت بود تاحالا ترتیب اونم داده بودن.....
کما اینکه در قضیه مسکن مهر شاهد هستیم که دارن با مردم چیکار میکنن
منتها تریبون جای دیگه ایه ..... عاقل باشیم
من: 1394/9/2512:11:12،
19
13
عزیزم بازار خودرو رونقی نخواهد داشت.
ملت صبح تا شب غر میزنن به دروغ گویی بعضی ها؛ اما همون بعضی ها که آمار میدن چشم بسته قبول می کنن. ماست بند میگه ماست من ترشه ؟ همون ساندرو که میگی ظرفیتش پر شده به یک روز نکشید دوباره فروش گذاشته. به این حرف ها در بازار میگن " بازار گرمی ". یک مقداری از ماشین هاشون رو هم به ضرب و زور وام 80% قیمت فروختند, کسی نرفت نقدی خرید کنه. وقتی می گن بازار راه افتاد که " بازار " راه افتاده باشه, که در حال حاضر در رکود عمیقه.
بازار مسکن که هم وضعش معلومه نیاز به توضیح نیست.
تنها بازارهایی که ممکنه کمی رونق بگیرن همون هایی هستند که مستقیما با دلار سر و کار دارن اونهم در صورتی که دلار حداقل 20 - 25 درصد ارزون بشه.
واقع بین: 1394/9/2510:12:44،
15
19
با توجه به اینکه از بازار مسکن کمی شناخت دارم، به نظرم نیازمندان واقعی به مسکن در همین شرایط در بازار فعال هستند و خرید می کنند و فقط واسطه ها و سرمایه گذارها و سفته بازان از بازار مسکن خارج شده اند که این وضعیت برای قشر ضعیف و مستأجر جامعه خوشحال کننده تر است. نبایستی بازار را تحریک کرد تا با افزایش کاذب تقاضا و ورود سفته بازها و دلالها موجب گرانی مسکن و مشکلات بیشتر قشر ضعیف شویم.
محمد: 1394/9/2510:22:24،
19
20
مشکل نبود وام کافی است راست میگید عین خودرو 80 درصد ارزش خونه رو وام بدید یا مانند سال 81-84 وام اجاره به شرط تملیک بدید که 90 درصد ارزش رو وام میدادن ببینید چقدر متقاضی جمع میشه مشکل دولت نداشتن منابع مالیه .
محمد: 1394/9/2511:14:14،
14
24
دوستمون ریاضیش خوبه ولی اقتصادش خوب نیست . کافیه هزینه های دولت رو هم بررسی کنیم. درامدهای کلان بودجه 70 هزار میلیارد درامد نفتی ،درامد مالیاتی 80 هزار میلیارد . هزینه های کلان 80 هزار میلیارد هزینه حقوق ،25 هزار میلیارد کمک به صندوق های بازنشستگی 45 هزار میلیارد یارانه .اینها درامد و هزینه های کلان هستند. ببینید چیزی واسه عمران و آبادی میمونه.بپذیریم درامد کشور ما کم هست و متاسفانه در حال کاهش.تا تولید ثروت انجام نشود وضعیت بهتر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما