کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چه کسانی امسال عیدی نمی‌گیرند؟

کدخبر:۱۷۹۴۷سه شنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۰:۵۰۳۹۶۷ بازدید

با اینکه کل دریافتی ماهیانه برخی 1 تا 1.5 میلیون تومان است، برخی کارفرمایان گاها دست به توافقات اجباری با نیروی کار زده و پرداخت برخی مزایای ...

با اینکه کل دریافتی ماهیانه برخی 1 تا 1.5 میلیون تومان است، برخی کارفرمایان گاها دست به توافقات اجباری با نیروی کار زده و پرداخت برخی مزایای شغلی از جمله عیدی را متوقف کرده‌اند. وقتی اوضاع کار نامناسب و یافتن یک موقعیت شغلی خوب دشوار می‌شود و اصطلاحا کار و کاسبی کساد است، برخی اتفاقات عجیب و غریب هم در بازار کار رخ می دهد که اجتناب ناپذیر است و باید انتظار آنها را داشت. اینکه کارفرمایان برای بقا با برخی از نیروهای خود توافقات خارج از چارچوب قانون کار و مخفیانه داشته باشند و یا حتی بدون میل و اراده آنها، خود دست به ابتکار بزنند.

کارشناسان بازار کار عقیده دارند، معیشت و مسائل مربوط به آن، در حال حاضر بدترین و جدی ترین چالش نیروی کار است و تقریبا بیش از ۹۰ درصد کل شاغلان در بازار کار ایران را به خود مشغول کرده است. اینکه افراد دائما در تلاش برای تنظیم دخل و خرج خود باشند، به موضوعی روزمره در بازار کار ایران تبدیل شده است.افراد همواره دغدغه کسری حقوق و دستمزد دارند و معتقدند دریافتی‌های آنها با کاری که انجام می دهند، همخوانی ندارد. علی ربیعی وزیر کار در این باره می گوید بررسی‌ها نشان می دهد بیشتر ایرانی‌ها فکر می‌کنند حقوقی که می‌گیرند، تنها بابت دو روز کارشان است و در این مورد حقوق آنها رعایت نمی شود.


دغدغه هر روزه معیشت اقشار ضعیف

در این بین، پایین ماندن حقوق و دستمزد کارگران، به چالشی مزمن در بازار کار ایران تبدیل شده و سال‌هاست دولت‌ها از حل آن عاجز مانده‌اند. آمارها نشان می دهد، حقوق و دستمزد نیروی کار ایرانی، یکی از پایین ترین ارقام حقوقی در بین کشورهای مختلف جهان است و در این خصوص شاغلان واقعا در تنگنا و مضیقه های جدی قرار دارند.

از سویی اختلافات حقوقی و دریافتی ها بین افراد در موقعیت‌های مختلف شغلی نیز به بی عدالتی مزدی دامن زده و باعث بروز اختلاف چندین برابری حقوق و دستمزد بین گروه های مختلف شغلی شده است. کمترین میزان حقوقی که قانون کار در سال‌جاری تعیین کرده، تنها ۷۱۲ هزارتومان است که نمایندگان کارگری معتقدند این مبلغ در نهایت صرفه جویی، حتی تامین کننده معیشت ۱۰ روز اول ماه افراد هم نیست.مهم است که بدانیم ۷۱۲ هزار تومان در حال حاضر، حقوق چند میلیون نفر در بازار کار ایران را تشکیل می‌دهد که اتفاقا بخشی از این گروه ها متاهل و دارای هزینه هایی به مراتب بالاتر از ۷۱۲ هزار تومان هستند. اما دولت می‌گوید نمی تواند به کارفرمایان بیشتر از این فشار بیاورد، چون ممکن است باعث ریزش شدید نیروی کار شود.


ترس دولت از فشار به کارفرمایان

البته مقامات وزارت کار می گویند نقش دولت این بوده که اجازه نداد افزایش حقوق مدنظر کارفرمایان پیاده شود و هر سال چند درصدی به رقم نهایی افزوده اند. کارشناسان عقیده دارند فاصله گرفتن دولت‌ها از مسئولیت های خود در قبال جامعه و نیروی کار و پرهیز از ورود مستقیم به تقویت معیشت دستکم اقشار ضعیف، باعث شده است تا حرف شنوی بیشتری از کارفرمایان و سرمایه گذاران خصوصی داشته باشند و تمامی تهدیدها و نگرانی هایی را که ممکن است کافرمایان مطرح کنند و بعضا خیلی هم درست نباشد، جدی بگیرند.

مرکز آمار ایران در سال گذشته هزینه زندگی در شهرها را بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزارتومان اعلام کرد. نمایندگان کارگران می‌گویند این رقم برای ۴ نفر در ماه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان شده و در مقابل متوسط دریافتی بیشتر مشمولان قانون کار در سال ۹۴، به میزان یک میلیون تومان است. دولت می گوید این ارقام را قبول ندارد ولی خود رقم خط فقر را اعلام نمی کند.

بنابراین باید گفت چه این ارقام قابل قبول باشد و یا نباشد، یک چیز مسلم این است که فاصله بین حقوق و دستمزد نیروی کار و هزینه ها در ایران به بیشترین حد خود رسیده و دستکم ۱۰۰ درصد اختلاف و شکاف در این بخش وجود دارد. حال باید پرسید، چه کسی باید به کسری معیشتی نیروی کار یکبار برای همیشه پایان دهد؟

آیا این موضوع تنها وظیفه کارفرمایان خصوصی است یا اینکه دولت هم وظایفی دارد؟ اینکه دولت به دلایل گوناگون حتی از عهده تامین مخارج کارمندان خود هم بر نمی آید، یک بحث است و اینکه در قبال اشتغال و معیشت کل نیروی کار کشور و به ویژه اقشار کم درآمد هم وظایف دیگری دارد، یک بحث دیگر است.


وظایف فراموش شده دولت در قبال نیروی کار

راهکاری که این روزها از سوی برخی کارفرمایان و البته در مواردی با توافق نیروی کار به صورت اجباری دنبال می‌شود، هم در نوع خود جالب است و هم افت شدید قدرت خرید و معیشت در بازار کار ایران را نشان می دهد. البته برخی کارفرمایان صورت مسئله را یکجا پاک می کنند و با تعطیل کردن واحد تولیدی و بیکاری تعدادی نیروی کار، مسئله خود را به شکل دیگری حل می کنند.

اما برخی نیز نمی‌خواهند از دور فعالیت خارج شوند و دست به ابتکارات دیگری می‌زنند. راهکار کارفرمایانی که چنین نگرشی دارند، این است که با توافق و یا حتی بدون پذیرش نیروی کار، اقدام به قطع و حذف برخی مزایای شغلی آنها می کنند.

پرداخت چندماه یکبار حقوق‌ها، کاهش سرجمع پرداختی ها، عدم بیمه نیروی کار، رد کردن ناقص لیست بیمه ای افراد، دریافت کامل هزینه بیمه از نیروی کار، تهیه برگه سفیدامضا و دریافت تسویه حساب اجباری برای روز مبادا، نپرداختن عیدی و یا پرداخت رقم آن به صورت توافقی، حذف اضافه کار، کار شبانه بدون مزد قانونی و موارد بیشمار دیگری از این دست؛ روش هایی است که این روزها در بازار کار ایران انجام می شود.

کارگران می‌گویند مجبورند برای اینکه بیکار نمانند شرایط حداقلی کارفرما را بپذیرند و حتی با وی توافق اجباری داشته باشند که برخی مزایای شغلی مانند سنوات، عیدی، بیمه و موادی از این دست را هرگز مطالبه نکنند.

وجود چنین شرایطی را می‌توان بیشتر در کارگاه های کوچک، واحدهای تازه تاسیس و بخش‌هایی که به یکباره دچار چالش‌های جدی فعالیتی می‌شوند، مشاهده کرد. البته اهمیت این موضوع به این است که بدانیم بیش از دو سوم کل بنگاه‌های شاغل در بازار کار و اقتصاد ایران، خُرد و کوچک محسوب می‌شوند که به صورت بالقوه می‌توانند در خطر ریزش شدید نیروی کار قرار گیرند و یا دست به ابتکاراتی که شرح آن گذشت، بزنند.

آنها البته به وجود چنین شرایطی در بازار کار انتقاد دارند و می گویند این دولت است که وظیفه تنظیم روابط کار را بر عهده دارد و باید از حقوق نیروی کار حمایت کند. اینکه دولت از ترس اخراج و ریزش نیروی کار، چشم خود را بر واقعی شدن دستمزدها می بندد، قصه تلخی است که متاسفانه دامنگیر اقتصاد ایران شده است.


فرار از اعلام شاخص خط فقر

حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با مهر با بیان اینکه وقتی دولت از عدم واقعی شدن دستمزدها دفاع می‌کند باید راهکار بدهد که چرا به این دیدگاه اصرار دارد، گفت: دولت‌ها در اصول ۲۷ و ۲۹ قانون اساسی وظایفی را دارند که باید آن را انجام دهند.

این کارشناس بازار کار اظهارداشت: متاسفانه دولت تدبیر و امید هم مانند دولت‌های سابق چندان نگاه جدی به موضوع تامین معیشت نیروی کار ندارد در حالی که طبق قانون کار، ماده ۴۱ درباره دستمزدها باید دقیقا اجرایی شود.

حاج اسماعیلی ادامه داد: نمی توان خیلی هم به کارفرمایان فشار آورد، چرا که دولت هیچگونه چراغ سبزی به کارگران و کارفرمایان در راستای حمایت از تامین معیشت نشان نمی‌دهد در حالی که خود به عنوان کارفرمای بزرگ، دارای ظایف اصلی در این بخش است.

وی با تاکید بر اینکه برخی تصمیمات در کشورهای توسعه یافته در مواقع رکود در بحث دستمزدها گرفته می شود، گفت: ممکن است برخی صنایع در شرایط رکود و بحران مالی در کشورهای توسعه یافته توافق کنند مدتی دستمزدها را حتی کاهش دهند اما این مسائل دائمی نیست و ممکن است اتفاقی باشد.

این کارشناس بازار کار با بیان اینکه دولت اطلاعات شفافی از اوضاع بازار کار ارائه نمی‌کند، تاکید کرد: دولت حتی حاضر نیست شاخص خط فقر را اعلام کند. ممکن است دولت نگران این باشد که اگر بخواهد شاخص خط فقر را اعلام کند، در بحث عملکردی خود مورد مواخذه جامعه قرار بگیرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بی پول: 1394/9/2411:03:37،
66
19
آدم های بیکار که شغلی ندارن و ورشکست شدن و بیکار شدن و کارگرهای روز مزد و مسافر کش ها
بردیا: 1394/9/2412:24:29،
62
13
کسانی که عیدی نمیگیرند مردم عام و فلاکت زده ایران هستند که هر روز در منجلاب فقر بیشتر فرو میروند
واقعیت ایران: 1394/9/2412:38:44،
48
54
عیدی و مزایای ویژه و .... مال کارمندان دولت است مشاغل ازاد ادم نیستن من 6 ماه دنبال 5 میلیون وام برا بدهی ها میگردم نمیدن بعد باجناق بنده معلمه 20 میلیون وام بدون بهره خیلی راحت بهش دادن رفته دکوراسیون خونشو عوض کرده این است عدالت در ایران!!
هوشنگ: 1394/9/2413:49:18،
40
24
مرد مومن فکر کردی به من که کارشناس مسئول یک وزارتخانه هستم چقدر عیدی تعلق میگیره؟! خیلی بشه 600 هزار تومان اونم بدون کسر مالیات.این اخلاق بسیار بدیه که بجای مقصر اصلی بریم سراغ آدرسهای عوضی.همه مشکل داریم.حالا این متلک و کنایه های امثال شما غضنفرهای مجازی رو کجای دلمون بذاریم رو دیگه من نمیدونم!
پاسخ به واقعیت ایران: 1394/9/2419:15:20،
28
22
واقعیت ایران عزیز
بیشتر از اینکه از نظرت به واقعیت ایران پی ببرم به حسودی بیش از حد تو نسبت به باجناق جونت پی بردم.....
بابا آخه چرا ما ایرانی ها اینقدر حسود هستیم
ت: 1394/9/2614:38:32،
24
25
اقا فقط یه درصد جزیی از کارگرها و کارمندها هستند که درست کار میکند و حقشون نمیگیرن اکثرشون کاری انجام نمیدن فقط روز و شب میکنن مملکتم که همش تعطیله کارمندها هم که اکثرا اونقدر باج و رشوه از بقیه میگیرن که نیازی به حقوق ندارن البته نه همشون حالا نیایید جبهه بگیرید اینجا بگید نه اینجور نیست اگر حرف من اشتباه هست پس حتما این ادما از امیریکا و انگلیس اومدن باج میگیرن
حمید: 1394/9/2619:24:36،
25
14
شما کارمندای عزیز میدونم حقوق شما هم کفاف زندگی رو نمیده ولی بدونید
کارمند=فقیر
کارگر=زیر خط فقر
غضنفر: 1394/9/2411:28:44،
44
17
وقتی مردم زیر خط فقر هستند . کارفرمایی هم وجود نخواهد داشت . جامعه ای کارفرما خواهد داشت که مردمش زیر خط فقر نباشند
عيدي! خنده داره ؟: 1394/9/2411:59:12،
67
15
نيمي مردم زير يك ميليون حقوق ميگيرند يا درآمد دارند لطفا از روي مريخ به زمين برگرديد و پا روي زمين بگذاريد اينجا ايران است و ردان زحمت كشي كه براي هر 1000 توماني از زير پاي فيل بيرون ميكشند تا روزي خود را بدست آورند ؟!!!!

به دريافت حقوق و درآمد عادي و معمولي اميدوار نيستند و نگراني وجود دارد ...
عيدي و پاداش پيش كش ....!!!

من و همسرم با دو فرزند 4 ماهه و 11 ساله هنوز مفهوم درآمد بالاي يك ميليون بطور متوسط را تجربه نكردم و همسرم هم كار ميكند و بيشتر اميدوارم كه او هزينه خريد وسايل شخصي خودش را كسب مي كند و الا كه فقط ميتوانستم با اين درآمد پول آب و برق و گاز و تلفن و خوراك بخور و نمير را بدهم و پول پوشك هفتگي كودك 4 ماهه و دريافت يارانه فقط پس انداز ميشه .... بعضي ها هنوز باور ندارند كه مردم واقعا در فشار هستند ؟!!!!!!
رضا: 1394/9/2412:27:12،
28
20
حق دارید اما ...
یه نفر: 1394/9/2413:18:12،
40
20
درسته وضعیت اقتصادی و معیشتی مملکت افتضاحه ... اما تو پیش خودت چی فکر کردی دو تا بچه آوردی ؟؟!!!!! اونا چه گناهی کردند !!!!
علی: 1394/9/2417:20:45،
31
14
با سلام
بسم الله الرحمن الرحیم
دوست عزیزم
در مرحله اول اشتباه کردی زن گرفتی ( حالا ما میگیم اون موقع که شما زن گرفتی اینجوری نبود )
در مرحله دوم اشنباه کردی بچه دوم آوردی ( اینو میتونستی جلو گیری کنی خداییش )
انسان خودش مسئول کار خودشه
آریا: 1394/9/2413:07:54،
26
14
آقای واقعیت ایران چرا اینو نمیگی که امثال شما شغل آزادیها تا دلار یه قرون بره بالا رو بهای کالاهاتون حساب میکنید و تموم تورم رو سرشکن میکنید رو دوش همین کارمند جماعت بیچاره ولی کارمند آسمون بزمین بیاد یا زمین به آسمون برسه حقوقش همون شندرغازی بوده که هست!!
حکایت گله و شکایت کاسب جماعت شده حکایت اون مثل معروف که از نخورده بگیر بده به خورده!!
آریا: 1394/9/2413:37:24،
27
19
یکی و تنها یکی از هزاران مشکل چاپ مدارک تحصیلی کیلویی همینه که وقتی طرف آگهی میده که مثلا فلان تخصص رو نیاز داریم صدها نفر متقاضی برای کسب اون موقعیت شغلی صف میکشن و این باعث میشه اولا کارفرما تو انتخاب کلی ناز و کرشمه بیاد و درثانی در تمام طول مدت خدمتی شما رو تهدید کنه که یا از حق و حقوقت میگذری یا یکی از اون صدها متقاضی رو فراخوان میدم بجای تو!!
از هر زاویه ای که نگاه میکنم میبینم خیلی از مصائب امروز جامعه ما ناشی از مدرک گرایی افراطی و گسترش بی حساب و کتاب آموزش عالیه!!
كياني: 1394/9/2413:59:29،
41
12
وزرا نمايندگان مديران از حقوق 30 ميليوني خود دست بكشند تا جوانان بيشتري بر سر كار بيايند و شغل ايجاد شود...............
جارچی: 1394/9/2418:05:42،
21
15
هرکسی خیلی ادعای عدالت وپرداخت تمام وکمال حقوق کارگرو
داره وفکرمیکنه میتونه بااین وضعیت اقتصادی اشتغال زایی بکنه
بسم اله این گوی واین میدان!
ب.ر: 1394/9/2418:19:35،
22
18
من خودم تااول سال94یه کارگاه تولیدی داشتم با14کارگرمتاهل
اینقدردارایی وبیمه و....اذیتم کردن که مجبورشدم تعطیل کنم وسالنهای تولیدوخالی کردم دادم اجاره سرمایه ام نقدکردم گذاشتم بانک سودشومیگیرم راحت میگردم مثلاتوی این بازارافتضاح مالیات منوبدون هیچ مدرک ومنطقی 3برابرکردن گوربابای اونی که بایدفکراشتغال مردم باشه.کارگرامم فرستادم بیمه بیکاری بیمه حقوق شون بده حالشوببره
بیکار کار شناسی ارشد: 1394/9/2418:20:22،
24
24
امسال عیدی را فقط به بیکاران دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس بدهند افراد دارای حقوق شکر خدا کنند که کار و حقوق دارند.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار