کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خشکاندن فساد، با فناوری و تقویت طبقه متوسط

کدخبر:۱۷۹۳۹سه شنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۳:۴۷۱۳۷۶ بازدید

فقرا، رکورددار فساد اقتصادی هستند فناوری به کمک برنامه مقابله با فساد می‌آید فساد درکشورهای ثروتمند کمتر است .

براساس یک فرضیه جالب، میزان فساد با ثروت رابطه مستقیمی دارد. به عبارت دیگر هرگاه فساد درجامعه‌ای بیشتر می‌شود، منحنی رشد اقتصادی آن نیز نزولی می‌شود. اما هنگامی که اقشارجامعه به ثروت دست می‌یابند، این روند تغییر می‌کند و پرداختن به فساد اهمیت بیشتری می‌یابد. براین اساس کشورهایی که کمترین میزان فساد را در شاخص «ادراک فساد» کسب کرده‌اند، جزو ملت‌های ثروتمند به حساب می‌آیند.

درکشورهای حوزه اسکاندیناوی (با امتیاز ٨٦ و بالاتر میان ٠ تا ١٠٠ امتیاز) و بقیه بخش‌های اروپای غربی پس از کشورهایی مانند سنگاپور (٨٩ امتیاز) و نیوزلند (٩١ امتیاز) کمترین میزان فساد در دنیا وجود دارد. در آمریکای لاتین که کشورهایی فقیر و ثروتمند درکنار هم قرار گرفته‌اند، شیلی (ثروتمندترین کشور این منطقه) بهترین شاخص ادراک فساد (٧٣ امتیاز) را دارد. ازسوی دیگر در پاراگوئه، هندوراس و نیکاراگوئه، این شاخص وضع بسیار بدی دارد (امتیاز این کشورها حدود ٢٤ است).

کشورهای حوزه بریکس نیز دراین زمینه عملکرد گوناگونی دارند. امتیاز برزیل درشاخص ادراک فساد ٤٣ است که وضع بهتری نسبت به چین دارد. چین در سال ٢٠١٣ میلادی ٤٠ و در‌ سال ٢٠١٤ میلادی ٣٦ امتیاز کسب کرده بود. این کشور تا ‌سال گذشته توانسته بود از همسایه فقیرش یعنی هند امتیاز بیشتری کسب کند. روسیه که از لحاظ سرانه درآمد به برزیل نزدیک‌تر است، فقط ٢٧ امتیاز در این شاخص به دست آورده است. دلیل این امر احتمالا سیستم الیگارشی این کشور است. ازسوی دیگر آفریقای‌جنوبی که درآن دریافت رشوه ازسوی مقامات سیاسی مشهور است، حتی با وجود کاهش عملکرد اقتصادی شاهد کاهش میزان فساد نسبت به یک‌دهه قبل بوده است، به‌طوری که امتیاز این کشور طی ١٠‌سال گذشته از ٤٤ به ٥١ رسیده است.

همچنین سومالی، افغانستان و سودان همگی امتیازی کمتر از ١٥ دارند. اندونزی زمانی ١٩ امتیاز داشت، اما اکنون بهبود یافته و در این شاخص ٣٤ امتیاز کسب کرده است.
بنگلادش نیز یک نمونه موفق در زمینه کاهش فساد است که حتی از هند پیشی گرفته است. امتیاز این کشور از ١٢ در‌ سال ٢٠٠٣ میلادی به ٢٥ در سال ٢٠١٤ میلادی رسیده است. همچنین تنها کشور فقیر با امتیاز بیشتر از ٦٠، بوتان است که در زمینه کاهش فساد به موفقیت‌های زیادی دست یافته است. ازسوی دیگر هیچ کشور ثروتمندی در رتبه‌بندی شاخص ادراک فساد با امتیاز کمتر از ٤٠ وجود ندارد. به‌گونه‌ای که ایتالیا و یونان ٤٣ امتیاز کسب کرده‌اند.

 بهترین شاخص ادراک فساد از آن ثروتمندان

در نمونه هند میزان فساد طی سالیان بهبود یافته است. شاخص ادراک فساد این کشور از ٢٧ در ٢٠٠٢ میلادی به ٣٥ در ٢٠٠٧ میلادی رسید. هرچند این امتیاز به دلیل رسوایی‌های متعدد در ‌سال ٢٠١١ به ٣١ واحد رسید، اما از ٢٠١٤ میلادی دوباره به ٣٨ افزایش یافته است. چنین امتیازی سبب می‌شود هند در مقابل کشورهایی مانند پرو و تایلند وضع بهتری داشته باشد. «ویوک دیهیجا» از دانشگاه کارلتون در این زمینه فرضیه‌ای ارایه می‌کند. براساس این فرضیه فساد منحنی‌ای را دنبال می‌کند که تا حدودی شبیه روندی است که سیمون کوزنتس (Simon Kuznets) اقتصاددان درباره نابرابری ارایه کرده است.

براساس این منحنی فساد در اقتصاد تا سطح خاصی بالا می‌رود، سپس ثابت می‌شود و درنهایت با عبور درآمد از آستانه‌ای خاص، پایین می‌آید.فرضیه کوزنتس درباره نابرابری درآمد طی سال‌های اخیر مورد پرسش‌های زیادی واقع شده است، زیرا برخی از پیشرفته‌ترین کشورها شاهد افزایش نابرابری درآمد و رشد قابل توجه ثروت بوده‌اند، اما درخصوص فساد، نمی‌توان انکار کرد که بهترین امتیازات درشاخص ادراک فساد به ثروتمندترین کشورها تعلق دارد و بدترین امتیازها به فقیرترین کشورها اختصاص دارد.

وعده وای‌فای رایگان برای برنده شدن در انتخابات

برای درک بهتر این روند کارشناسان نشریه «کوارتز»، روند منحنی فساد و ارتباط آن با ثروت را درهند بررسی کرده‌اند. در این زمینه باید تحولات جامعه را درنظر گرفت تا متوجه شویم درحوزه درآمد و ثروت افراد چه اتفاقی می‌افتد.

یکی از این رویدادها که در این زمینه باید به آن پرداخت، شهرنشینی است که پیش‌بینی می‌شود طی ٣دهه آتی در هند گسترش یابد. احتمال کمی وجود دارد شرکت‌کنندگان در انتخابات سیاسی که ساکن شهرها هستند، به نمایندگانی رأی دهند که حومه‌نشینان به آنها رأی می‌دهند. به‌عنوان مثال در دهلی‌نو، انتخابات دولتی به‌طورکلی به موضوعاتی مانند امنیت زنان و فساد، هوای پاک و ذخیره برق قابل اطمینان، حمل‌ونقل عمومی قابل اعتماد و خدمات‌درمانی بهتر اختصاص دارد. حال آن‌که بیشتر رأی‌دهندگان در مناطق فقیرنشین حومه مانند بیهار براساس خطوط و مرزهای مذهبی جامعه خود رأی می‌دهند.حزبی که در اوایل ٢٠١٥ برنده انتخاب دهلی شد، نه‌تنها قول داد وای‌فای رایگان برای مردم فراهم کند، بلکه وعده آب پاک و یارانه برای برق را نیز به مردم داد. این روند نشان می‌دهد برنامه‌های رفاهی رایگان دولت‌ها همچنان پرطرفدار است.

دوره رشد هند شروع نشده است

موضوع دومی که باید به آن پرداخته شود، رشد طبقه متوسط است. «هابرماس» اقتصاددان نیز به این نکته اشاره کرده است. درهند هم مانند بقیه کشورهای جهان طبقه متوسط و نئوکلاس به‌ویژه در مناطق شهری درحال افزایش است. این امر به‌طورحتم دریایی از تغییرات در ماهیت و میزان پاسخگویی مسئولان را رقم خواهد زد. علاوه برآن حدود ٤٠‌درصد احزاب انتخاباتی پارلمانی پایگاهی قدرتمند در میان رأی‌دهندگان شهرنشین دارند. این امر نشان می‌دهد گسترش طبقه متوسط در شهرهای کوچک و بزرگ به ایجاد فضای سیاسی بازتری منجر شده است. آنها فعالیت‌های اجتماعی و شهری بیشتری دارند و علاوه برآن، برای ابراز خواسته‌های خود از ابزارهای رسانه‌ای قدرتمندتر و پرسروصداتری استفاده می‌کنند. البته رده‌های بالای طبقه سیاسی پدیدارشدن این روندها را نادیده می‌گیرند.

همان‌طور که «بی‌جی پاندا اودیشا بیجو جانتادال»، نماینده آینده‌نگر هند درباره دوران طلایی رشد می‌گوید، دوره رشد هند هنوز شروع نشده است.  در این‌جا این سوال به وجود می‌آید که با توجه به طولانی‌بودن زمان انتظار برای عملکرد نیروهای اجتماعی و اقتصادی آیا راه‌حلی برای پرداختن به موضوع فساد وجود دارد که در کوتاه‌مدت جواب دهد؟  پاسخ به این سوال مثبت است و فناوری بخشی از آن را تشکیل می‌دهد. به‌ویژه هنگامی که مشکل فسادهای مالی کوچک باشد که به مثابه سنگریزه‌هایی در مسیر تقابل دولت و مردم است.

فناوری، امید هند برای کاهش فساد

اکنون بسیاری از اقتصاددانان تأکید دارند بخش اعظم پولی که دراین طرح‌ها هزینه می‌شود، به‌طور اشتباه صرف می‌شود یا در بخش انتقال گم می‌شود. یا آن‌که مشمول چنان مخارج سنگینی می‌شود که دریافت‌کننده و ذی‌نفع آن فقط بخش کوچکی از آنچه دولت می‌پردازد را دریافت می‌کند. «راجیو گاندی» دراین‌باره می‌گوید: مردم فقط ١٥‌درصد یارانه‌ها را دریافت می‌کنند. درهمین رابطه «جیوتوپریو مولیک» وزیر موادغذایی غرب بنگال در اواخر ٢٠١٤ ادعا کرد، ١٩‌میلیون کارت دریافت سوخت و موادغذایی یارانه‌ای را که تقلبی بوده، باطل کرده است. این درحالی است که طبق آمار سرشماری ٢٠١١ در این ایالت ٢٠‌میلیون خانوار ساکن بوده‌اند. با این کار حدود ٣‌هزار کرور در هزینه‌ها صرفه‌جویی شده است. کارت‌های تقلبی به‌طور تصادفی ساخته نمی‌شوند و این تخلفات معمولا طوری طراحی می‌شود که در پایین‌ترین رده توسط خودروهای دولتی خوانده شود. دزدی فرآورده‌های نفتی و تقلب در این نوع محصولات را نمی‌توان یک دزدی یا جرم ساده دانست. این روند به حمایت سیاسی نیاز دارد.

بنابراین احتمالا مزایای افراد مختلفی در این میان درگیر است. اکنون فناوری در برنامه Aadhaar به ابر سفید امید تبدیل شده است.  در نظریه این امر فقط منحصرا سبب می‌شود انتقال وجه نقد جایگزین برنامه فعلی شود که نیازمند فرآیند پرهزینه تکثیر سیستم‌های توزیع، اجتناب از تحریف محصول و عامل بازارها و کاهش هزینه‌های کلی است که در نتیجه به صرفه‌جویی کلان در سیستم‌های دولتی منجر می‌شود. در این میان راه‌حل‌های مبتنی بر فناوری (به‌طور مثال برای ارایه کارت‌های یارانه، گواهینامه و پاسپورت، پرداخت مالیات و دسترسی آسان به سوابق املاک) سبب می‌شود فرآیندها ساده‌تر، سریع‌تر و شفاف‌تر باشد. در نتیجه تمایزی آشکار در تقابل شهروندان و دولت به وجود خواهد آمد.

* شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوکی: 1394/9/2412:08:50،
51
14
اسم ایران چرا نبود؟؟؟؟
با امتیاز 120 از 100 امتیاز کمترین فساد در جهان.
حتی 20 امتیاز رو هم میتونیم صادر کنیم.
ناشناس: 1394/9/2412:37:26،
42
13
مگه در مملکت امام زمان فساد هم داريم که ناممان در جدول باشد؟!
رضا: 1394/9/2412:10:09،
55
14
خشکاندن فساد؟؟؟ اونم تو ایران؟؟؟؟ اونم الان؟؟؟؟ مگه میشه؟؟؟ مگه داریم؟؟؟
سهراب: 1394/9/2412:32:18،
43
11
فساد از ساختار قدرت ریشه می گیره وقتی ساختار قدرتی تحت نظارت مردم نباشه فساد حتمیه .
فاسد: 1394/9/2412:48:52،
32
8
تو ايران هر كي بخواد از راه قانوني كاري بكنه اينقد سنگ ميندازن جلو پاش كه به ناچار طرف ميره دنبال رشوه كه شاخه ي از فساد،دزدي و كلاهبرداري واختلاس و ... كه همه ميدونن بيداد ميكنه كافي بريد يه دادگاه حقوقي ببينين چه خبره با كاميون پرونده ميارن
وسلام
کارمند: 1394/9/2500:44:42،
16
14
خود همون کارمندان دادگاهها که باید حق مردم رو زنده کنند در شرایط بداقتصادی زندگی میکنند وحقوق ناچیری هم میگیرند و اونایی که سلامت و دنبال لقمه حلال هستند
که با پرونده های میلیاردی سر کار دارند وخودشان مشکل مالی دارند
آریا: 1394/9/2413:03:28،
21
11
فساد به معنای عام کلمه شعبات خیلی زیادی داره من جمله فساد اداری,فساد اجتماعی,فساد تشکیلاتی و...ولی از باب فساد اقتصادی ای که این روزها نه فقط کله گنده ها را درگیر کرده بلکه حتی دون پایه ترین اشخاص هم سعی میکنند ازین نمد کلاهی برای خود ببافند مطمئنم با رسیدن حقوقها بسطح واقعی(حداقل30/000/000ریال)ریشه بسیاری ازین زیر کار در روییها و فسادهای موجود در ادارات و نهادها لااقل در بین افراد طبقه متوسط خشکیده میشه ولی با این وضع اسف بار حقوق و مزایای فعلی مطمئن باشید روز بروز دامنه اشخاصی که بالاجبار باید تن به فساد بدهند تا چرخ زندگیشون بچرخه بیشتر خواهد شد!
ولى: 1394/9/2413:04:48،
20
11
اين فساد ريشه دوونده انشاالله كه خشك بشه
حالا ای موقع: 1394/9/2413:21:41،
15
11
حالا ای موقع
اقا : 1394/9/2413:50:56،
25
10
بهترین فن اوری برای خشکاندن فساد سشواره . عالی خشک میکنه به همین شیرین کام
آبان: 1394/9/2415:45:50،
21
13
فعلا که کلمات توی جمله جابه جا به کار برده میشه:
خشکاندن طبقه متوسط با تقویت فساد و فناوری اختلاس
کارمند: 1394/9/2500:33:08،
10
13
با این حقوقی که به کارگران وکارمندان ویارانه ای که به مردم پرداخت میشه هم روز به روز فساد بیشتر میشه که هیچ دزدی وکلاهبرداری وهزار ها حقه بازیها هم اضافه میشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار