کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حذف و ادغام یک وزارتخانه و چندین سازمان

کدخبر:۱۷۸۶۱یکشنبه، ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۶:۰۷۲۶۶۸ بازدید

جزئیات پیش‌نویس لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه کشور که توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور براساس اسناد بالادستی، سند چشم‌انداز ...

جزئیات پیش‌نویس لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه کشور که توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور براساس اسناد بالادستی، سند چشم‌انداز، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم توسط مقام معظم رهبری و سیاست‌های جمعیتی تنظیم شده است برای ارائه به دولت و تصویب در هیأت وزیران، تدوین شده است تا پس از جمع‌بندی و نهایی‌شدن به مجلس ارسال شود. براساس جزئیات پیش‌نویس برنامه ششم که سازمان مدیریت به دولت ارائه کرد، اصلاح قیمت‌ حامل‌های انرژی، تشکیل وزارت انرژی، بانک کسب و کار کوچک، سازمان توسعه مکران، سازمان رابطه خارجی و پیوستن بخش بازرگانی به وزارت اقتصاد پیشنهاد شده است.

سازمان مدیریت همچنین در پیش‌نویس لایحه برنامه ششم به دولت پیشنهاد کرد همه مأموریت‌ها و وظایف مرتبط با بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی منتزع و به وزارت امور اقتصادی و دارایی الحاق و سازمان توسعه تجارت و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز منحل شود.

در بخشی از لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه که سازمان مدیریت در قالب لایحه پیشنهادی به دولت ارائه کرده و در حال بررسی در دولت است و تا قبل از تصویب دولت و مجلس هم قابل اجرا نیست، آمده است: به‌منظور تجمیع امور فرابخشی بازرگانی در دستگاه واحد، همه مأموریت‌ها و وظایف مرتبط با بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی منتزع و به وزارت امور اقتصادی و دارایی الحاق می‌شود. در اجرای این بند ‌باید اقدامات ذیل از جمله تشکیل سازمان توسعه روابط اقتصادی خارجی از محل ادغام سازمان توسعه تجارت، سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، واگذاری شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی به بخش خصوصی و انحلال سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و انتقال وظایف حسابرسی آن سازمان به سازمان حسابرسی و دیگر وظایف به اتحادیه‌ها و صنوف مربوط، حداکثر تا پایان سال اول برنامه انجام پذیرد.

تشکیل وزارت انرژی

از سوی دیگر و براساس متن پیشنهادی سازمان مدیریت در پیش‌نویس لایحه برنامه ششم پیشنهاد شده تا پایان سال اول برنامه، وزارت انرژی از محل تفکیک مأموریت‌ها، وظایف و مؤسسات و شرکت‌های مرتبط با بخش انرژی از وزارت نیرو و همچنین ادغام با وزارت نفت تشکیل شود. همچنین سازمان حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و آب از محل تجمیع مأموریت‌ امور آب به همراه سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته از وزارت نیرو، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط‌زیست با تجمیع همه منابع، امکانات و اختیارات موجود تشکیل و زیر نظر رئیس‌جمهور اداره شود. همچنین طبق سیاست‌های کلی ابلاغی برنامه ششم از سوی رهبر معظم انقلاب، سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت‌خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز در سال اول برنامه (1395) 30 درصد تعیین خواهد شد و سالانه حداقل 2 درصد به این سهم اضافه می‌شود. پیش از این در برنامه پنجم توسعه سهم صندوق 20 درصد تعیین و سالانه 3 درصد به آن اضافه می‌شد. علاوه‌بر این حجم، ‌اندازه و ساختار مجموعه دستگاه‌های اجرایی باید 15 درصد کاهش یافته و تعداد کارمندان دولت در سال آخر برنامه، 15 درصد کمتر از میزان سال 94 باشد. گفتنی است اکنون بیش از 2 میلیون و 400 هزار کارمند در دستگاه‌های مختلف اجرایی مشغول فعالیت هستند.

تأسیس بانک کسب و کار کوچک

به‌منظور تنظیم تعهدات ارزی، سازمان مدیریت دولت در برنامه ششم پیشنهاد کرده ارزش حال خالص بدهی‌ها و تعهدات دولت بدون تعهدات ناشی از قراردادهای موضوع بند ب ماده 3 قانون تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی (مابه‌التفاوت ارزش حالی بدهی‌ها، تعهدات کشور و ذخایر ارزی بانک مرکزی) در سال آخر برنامه بیش از 50 میلیارد دلار نباشد. در این پیش‌نویس پیشنهاد شده به منظور تقویت توسعه کارآفرینی و تأمین مالی کسب و کارهای خرد و کوچک، بانک کسب و کار کوچک با ادغام صندوق کارآفرینی امید و سایر نهادهای مالی مرتبط با تشخیص دولت تأسیس شود. همچنین سازمان مدیریت پیشنهاد کاهش 50 درصدی مجموعه معافیت‌های مالیاتی و حقوق ورودی را تا پایان برنامه ششم، به دولت داده است. براین اساس آمده است که آستان‌های مقدس و ستاد اجرایی فرمان امام، قرارگاه‌های سازندگی و شرکت‌ها و مؤسسات وابسته به اشخاص مذکور، از سال اول برنامه ششم نسبت به همه فعالیت‌های اقتصادی خود مشمول پرداخت مالیات شوند. در ادامه این پیش‌نویس آمده است طبق پیشنهادات سازمان مدیریت همه واحدهای دانشگاه علمی - کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی و 50 درصد واحدهای دانشگاه پیام نور تا پایان سال دوم برنامه ششم منحل یا به بخش خصوصی واگذار شود. علاوه‌بر این طبق این پیش‌نویس برای بهبود کیفیت زندگی و پایداری توسعه مناطق روستایی و جوامع عشایری و کاهش نابرابری‌ها و عدم تعادل‌های بین جوامع روستایی، عشایری و شهری، نسبت به ادغام سازمان‌های امور روستایی و عشایری در سطوح ملی، منطقه‌ای و محلی، معاونت توسعه روستایی عشایری و مناطق محروم معاونت اول ریاست‌جمهوری، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان امور عشایری، سازمان تعاون روستایی و دوایر و ادارات مرتبط در سطوح استانی و محلی و سازمان توسعه روستایی و عشایری تا پایان سال اول اقدام می‌شود.

تشکیل سازمان توسعه مکران

براساس دیگر مفاد پیش‌نویس لایحه برنامه ششم توسعه، تشکیل سازمان توسعه مکران، به‌عنوان سازمان توسعه‌ای با شخصیت شرکتی برای برنامه‌ریزی اجرا و نظارت در برنامه‌های توسعه در سواحل مکران ایجاد می‌شود. همچنین در تبصره دیگر پیشنهادی برنامه ششم به دولت، قیمت آب، حامل‌های انرژی، دیگر کالاها و خدمات یارانه‌ای با ملاحظات اجتماعی و اقتصادی و حفظ مزیت نسبی و رقابتی برای صنایع و تولیدات با تصویب شورای اقتصاد به‌تدریج تا سال 99 اصلاح می‌شود. بنابراین تا پایان سال 99، یعنی سال آخر برنامه ششم، باید حامل‌های انرژی و آنچه بیان شده است، آزاد شده و به نرخ‌های فوب خلیج‌فارس برسد. در ادامه این پیش‌نویس برنامه قرار شده بانک مرکزی علاوه بر اختیارات قانونی مقرر در قانون پولی و مالی کشور،  4 اقدام نظارتی و انتظامی در برابر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی متخلف اعمال کند. براین اساس بانک مرکزی می‌تواند «اعمال جریمه نقدی تا سقف حداکثر یک درصد آخرین سرمایه ثبت‌شده»، «اعمال محدودیت یا ممنوعیت توزیع سود و اندوخته‌ها و سهامداران یا پرداخت پاداش و مزایای مدیران»، «حسب مورد سلب حق رأی همه یا برخی از سهامداران به‌طور موقت، سلب حق تقدم خرید سهام تمام یا برخی از سهامداران یا الزام به واگذاری سهام خود و اعمال ممنوعیت تملک سهام در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی» و «لغو مجوز فعالیت» را به‌عنوان 4 اقدام پیش‌بینی شده به انجام برساند. البته جزئیات پیش‌نویس لایحه برنامه ششم توسعه، پیشنهاد سازمان مدیریت بوده و احتمال تغییر آن در دولت و مجلس شورای اسلامی وجود دارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ناصر: 1394/9/2208:05:44،
32
21
با این روند حذف وزارتخونه ها که پیش میریم، تا چند سال دیگه شاهد این خواهیم بود که کلا همه حذف شدن و فقط نهاد ریاست جمهوری مونده.
کارمند جنوب: 1394/9/2209:19:18،
27
23
این ادغام کار اشتباهیه
وزارتخونه بیکار کم نداریم
نفت پایه است
آذري: 1394/9/2209:54:35،
28
20
همه اين کارها زير سر اون نوبخت هست. قطع يارانه، خوردن يک ماه يارانه، افزايش قيمت قطار و هواپيما، حذف بنزين و ........ آخر سرهم ما رو از ايران بيرون ميکنه ميگه مملکت مال بابامه خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
اکبر: 1394/9/2212:13:12،
18
17
منکه دیگه امیدی به این کشور ندارم وخیلی ناامید شدم که اینده ای داشته باشه.
علی جون: 1394/9/2208:09:08،
29
15
وزارت انرژی؟؟؟!!!
خب هموطنان عزیز انرژی هم نابود شده (چه تولیدش، چه بهره وریش، چه هزینه ها ...)
تو این مملکت هرچی دولت روش دست گذاشته نابود شده
بابا: 1394/9/2208:11:32،
36
22
قیمت بنزین در فوب خلیج فارس = 903 تومان
در ایران =1000 تومان با نفت 100 دلار
حالا با نفت 30 دلار بنزین باید بشه 300 تومان
ولی چه کنیم که اینجا ایرانه چیزی ارزون نمیشه
کیان: 1394/9/2208:12:49،
21
28
تشکیل وزارت انرژی با توجه به وابستگی بیش از 90درصدی تولید برق کشور به نفت و گاز یک مساله ضروری هست.
باتوجه به اینکه تنها حدود 10 درصد از برق کشور از اب تامین میشود لذا اتصال برق و اب (که جزو ضروریات بخش کشاورزی هست) با توجه به خطر خشکسالی کشور یک مساله اشتباه است.
بنابراین تشکیل وزارت انرژی که بتونه متولی بخش انرژی باشه خیلی میتونه کمک کنه.
هرچند شاید مدیران سازمانها مخالف باشن ولی باید دید که دیدگاه فنی موفق میشه یا زور مدیران!
11: 1394/9/2208:16:41،
31
21
شدیم موش آزمایشگاهی
هر کی میاد یه طرحی میده برا خودش
رامین: 1394/9/2208:21:27،
38
20
کدام مدیریت ؟
کدام برنامه‌ریزی ؟

ببینید با مملکت چه کارها که نکردند :

۱. خام فروشی حجم زیادی از مواد معدنی و ایجاد اشتغال و درآمد بخصوص برای جوانان چینی
۲. ناتوانی در برداشت نفت از میدان های مشترک و استفاده سریع قطر از میادین مشترک
۳. مهاجرت سالانه ۱۵۰۰۰۰ نفر که به هر حال مملکت کلی برای ساختن اینها هزینه کرده و اینکه فقط این مورد ۳۰۰ برابر جنگ ایران و عراق خسارت وارد کرده

۴. تعطیلی کارخانجات و نابودی تولید کنندگان
۵. کشاورزی ضرر ده و بدون راندمان و هدر دهنده منابع آب
۶. از دست دادن حجم عظیمی از منابع آب پشت سدها، تبخیر و حذف آن از چرخه طبیعی آب

۷. خشکاندن زاینده رود، دریاچه ارومیه و ...
۸. افتضاح در اقتصاد
۹. افتضاح در ساخت خودرو

۱۰. آقازاده سالاری بجای شایسته سالاری
۱۱. وضعیت ارز و بانک ها و تسهیلات و اختلاس ها و ...
12. وضعیت تولید لبنیات، آبلیمو، نان و ...
محسن: 1394/9/2211:41:10،
16
13
واقعا حرفاتون عین حقیقته اقا رامین
مسعود: 1394/9/2208:34:54،
24
18
مگر حقوق افراد بر اساس فوب خلیج فارس پرداخت می شود که هزینه ها بر این اساس باشد
احمد: 1394/9/2209:56:12،
28
15
همین جوری وزارت صنعت جلوی سازمان حمایت رو گرفته بودین که جلوی دزدی ها رو نگیره ، حالا اومدن کار خودشون رو راحتر کنند و منحلش کنند.
همشهری ایرانی: 1394/9/2209:58:36،
24
17
چرا زمانی که نفت گرون میشد مسئولین محترم قیمت حاملهای انرژی را براساس فوب خلیج فارس محاسبه میکردند ولی الان که قیمت نفت کاهش پیدا کرده خبری از فوب و موب و از این حرفا نیست اون موقع منت سرمون میذاشتن که ببینید ما پایینتر از فوب بهتون بنزین میدیم و اما حالا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حسین دهقان: 1394/9/2209:58:43،
28
17
مگه میشه وظایف حاکمیتی رو به بخش خصوص داد دولت میخواد سازمان حمایت رو منحل کنه و وظایف آن را که حاکمیتی می باشد به بخش خصوصی بدهد که همان اتحادیه ها می باشد مگر چاقو دسته خودش را می برد.
رضا: 1394/9/2210:38:03،
12
19
داشتن وزارت خزانه داری و وزارت برنامه وبوجه واجب تر است یعنی مردم هر پولی را بحساب دولتی وسازمانهای دولتی می خواهند واریز بکنند به حساب خزانه داری واریز بکنند مثل پول اب برق گاز جرائم رانندگی و شهرداری و غیره ودولت هم درامد نفتی وگمرکی و درامدهای غیره واریز حساب خزانه داری بکنند و دولت کل درامد را به مجلس اعلام وبعداز تامین بودحه وزارت خانه ها و سازمانها وغیره ذر اختیار وزات برنامه و بودجه بکذارند.
ایرانی اصیل: 1394/9/2212:15:04،
17
13
خانه ازپای بست ویران است خواجه دربندنقش ایوان است
علي: 1394/9/2213:13:56،
21
11
;هرچه بگندد نمكش ميزنند واي به روزي كه بگندد نمك


خدا آخر و عاقبته همه ما رو ختم به خير كنه با اين مديران و برنامه ريزيشون و تفكرات خودخواهانه
طاها: 1394/9/2422:28:51،
15
13
کوچک سازی بدنه دولت زمینه حضور بخش خصوصی را فراهم می کند دعا کنید دولت کوچک شود تا رقیب بخش خصوصی هم کوچک شود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما