کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حرکت سارقان اتومبیل در اروپا همگام با فناوری

کدخبر:۱۷۸۲۴چهارشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۸:۴۷۵۷۲۴ بازدید

به نظر می‌رسد هر اندازه خودروسازان معتبر اروپایی در مسیر ارتقا و بهبود فناوری‌های نوین تولید محصولات خود پیش می‌روند، گروه‌های بزهکار و ...

به نظر می‌رسد هر اندازه خودروسازان معتبر اروپایی در مسیر ارتقا و بهبود فناوری‌های نوین تولید محصولات خود پیش می‌روند، گروه‌های بزهکار و دست‌اندرکار امور خلاف و غیرقانونی ـ و در این مورد خاص، جمعیت سارقان و به‌ویژه دزدان اتومبیل ـ حداقل یک قدم از آنها جلوتر (و همگام با فناوری) حرکت می‌کنند.

این معضل در ماه‌های اخیر در کشور فرانسه به شکلی آشکار خودنمایی کرده است تا جایی که صدای اعتراض مشتریان صنعت خودروسازی اعم از خریداران و دارندگان اتومبیل‌های سواری به‌ویژه خودروهای متکی به فناوری پیشرفته مانند اتومبیل‌های الکتریکی و هیبریدی را به صورت گروهی و دسته‌جمعی درآورده است. 

براساس گزارش‌های رسمی نهادهای دولتی فرانسه، در ماه‌های اخیر بیش از 74 درصد اتومبیل‌های به سرقت رفته در شهرهای بزرگ این کشور از جمله پاریس و نانت، به وسیله هک کردن سیستم الکترونیکی و نفوذ نرم‌افزاری (و سخت‌افزاری) در مدارها و سیستم امنیتی اتومبیل‌ها انجام شده و جالب اینجاست که اتومبیل‌های برقی و پیشرفته «Smart Fortwo» در راس فهرست خودروهای موردعلاقه سارقان قرار داشته و بیشترین آمار سرقت متعلق به این اتومبیل هوشمند و پیشرفته است. این موج فزاینده سرقت خودرو باعث حرکت و اعتراض گروهی مشتریان خودرو شده و در یک اقدام جمعی و هماهنگ، مسئولان دولتی و مدیران شرکت‌های خودروسازی را زیرفشار قرار داده‌اند تا هرچه سریع‌تر در تمامی محصولات تولیدی خودروسازان، اقدام به ارتقا و افزایش کیفیت سیستم امنیتی خودروها کنند. 

در گزارش منتشر شده در روزهای اخیر با تاکید بر اینکه سه‌چهارم اتومبیل‌های به سرقت رفته از طریق هک کردن الکترونیکی سیستم‌های امنیتی آنها بوده، اعلام شده که بیشترین تعداد سرقت‌ها پس از خودروی «Smart fortwo» مربوط به اتومبیل‌های فورد«Fiesta» و پژو مدل ۴۰۶ بوده و این ۳ مدل، بالاترین محبوبیت را نزد سارقان خودرو دارند و بیم آن می‌رود که برای سرقت این اتومبیل‌ها از همان روش هک سیستم الکترونیکی خودروها استفاده می‌شود که در بریتانیا مدتی است برای دزدیدن وسایل نقلیه از سوی سارقان به کار می‌رود.

این ارقام شگفت‌انگیز در سرقت خودروها ۲ ماه پس از آن اعلام شده است که دانشمندان علوم نرم‌افزار و کامپیوتر در بریتانیا به طور جدی هشدار دادند که هزاران دستگاه اتومبیل از جمله آخرین مدل‌های نشان(برند)های معتبر خودرو که مجهز به پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز هستند، به‌ویژه پورشه و مازراتی، در معرض خطر هک شدن سیستم‌های الکترونیکی‌شان هستند. البته تحقیق این گروه از دانشمندان مدت‌ها پیش یعنی بیشتر از ۲ سال قبل به نتیجه اشاره شده رسیده اما به واسطه حکم دادگاه انتشار گزارش این تحقیق ممنوع شده بود. دلیل صدور این حکم ممنوعیت از سوی مرجع قضایی نیز آن بود که قضات و مراجع قضایی دست‌اندرکار این پرونده بیم آن داشتند که انتشار این گزارش باعث تحریک و وسوسه سارقان شده و به‌نوعی به سارقان خودرو کمک کرده و شیوه و مسیر سرقت را به آنها نشان خواهد داد. و آنگونه که کارشناسان دست‌اندرکار می‌گویند با استفاده از آن امکان سرقت طیف وسیعی از اتومبیل‌ها آنهم تنها در چند دقیقه و بدون ایجاد کمترین سر و صدا میسر می‌شود. 

انتشار این آمار، ارقام و اخبار پیرامون آن موجب سرازیر شدن سیل‌گونه تماس‌های تلفنی و اینترنتی به سوی معتبرترین مجله مشتریان اتومبیل فرانسه و البته خطاب به تولیدکنندگان عمده خودرو در این کشور با این مضمون کلی و مشترک شد که: «امنیت خودروهای تولیدی‌تان را ارتقا دهید. »در سیستم امنیتی بیشتر خودروهای پیشرفته امروزی نوعی تراشه شناسایی که براساس برخی طول موج‌های ویژه در فرکانس‌های رادیویی عمل می‌کند، به‌کار رفته و این تراشه‌ها برای تشخیص هویت یک کلید احتراقی استفاده می‌شوند که وظیفه آن روشن کردن موتور خودرو است. بنابراین اگر سارقان بدون در اختیارداشتن کلید مناسب و ویژه هر خودرو وارد وسیله نقلیه شوند، موتور آن خودرو کلید ویژه خود را شناسایی نکرده و از روشن شدن امتناع خواهد کرد.

با این حال، به صورت الکترونیکی این امکان وجود دارد که با تمرکز و گوش دادن دقیق به سیگنال‌هایی که بین سیستم امنیتی خودرو و یک برنامه فریبنده کلیدی ـ که به وسیله یک برنامه کامپیوتری طراحی و اجرا می‌شود ـ سیگنال ویژه هر خودرو که تنها برای آن خودرو قابل تشخیص است را تجزیه و تحلیل و در نهایت شبیه‌سازی کرد و همه این فرآیند به ظاهر پیچیده به وسیله همان کیت اشاره شده که از اینترنت خریداری می‌شود در دقایقی کوتاه به انجام می‌رسد. 

به محض انجام این روند، در حقیقت نوعی آشکارسازی روی کدهای الکترونیکی مخفی در سیستم امنیتی خودرو به وقوع پیوسته و به عبارت دیگر، با کشف رمز کد مخفی ویژه خودرو، کد مورد نظر به سیستم محافظ راه‌اندازی موتور اتومبیل فرمان روشن شدن داده و موتور وسیله نقلیه به سرعت روشن می‌شود. همانگونه که در گزارش موسسه تارکو، نهاد مسئول در محافظت و بازیابی اتومبیل‌های سرقت شده فرانسه آمده، تنها در ۴ ماه نخست سال جاری میلادی حدود ۷۴ درصد سرقت اتومبیل‌ها در این کشور با همین روش و نفوذ الکترونیکی به سیستم امنیتی خودروها انجام‌شده است. 

هفته گذشته مجله فرانسوی ویژه اتومبیل به نام «۴۰میلیون راننده» گزارشی اختصاصی درباره انواع اتومبیل‌هایی که در مجموع ۱۱۰ هزار سرقت خودرو انجام‌شده در سال ۲۰۱۴ بیشتر مدنظر سارقان بوده منتشر کرد که براساس آن خودروی «Smart fortwo» با سهمی ۱۲ درصدی از کل خودروهای سرقت شده در صدر این فهرست قرار گرفته است. 
 فورد «Fiest» با ۱۱ درصد سهم و پژو ۴۰۶ با ۶ درصد رتبه‌های دوم و سوم جذاب‌ترین مدل‌های اتومبیل از نگاه سارقان را به خود اختصاص داده‌اند. ضمن اینکه تمام ۱۰ مدل اتومبیل رده‌های اول تا دهم در این فهرست خودروهای ساخت فرانسه یا آلمان بوده‌اند. دلیل این امر نیز علاوه بر آسانی سرقت، وجود بازار سیاه قطعات و لوازم این اتومبیل‌هاست که بازاری بسیار شکوفا و پرمشتری است. در حال حاضر با یک جست‌وجوی مختصر و ساده در اینترنت به راحتی می‌توان ابزار و لوازم موردنیاز برای دستبرد به یک خودرو یا سرقت کامل آن را تهیه کرد، به گونه‌ای که برای مثال «کلید مکانیکی بین‌المللی(جهانی)» که ویژه اتومبیل‌های گران‌قیمت پورشه است را می‌توان به آسانی و با قیمتی معادل ۵۰ پوند (۷۰ یورو) خریداری کرد و با این کلید به راحتی آب خوردن می‌توان علاوه‌بر پورشه، قفل امنیتی اتومبیل‌های دیگری نظیر آئودی، فولکس واگن، سیت و اشکودا را نیز شکست و هک کرد.


ترجمه و تدوین : قاسم دهقان

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سینا: 1394/9/1816:33:51،
72
15
ویدیوی باز کردن در پژو 405 یا پژو پارس رو نگاه کنید ببینید این خودرو رو حتی یه بچه ده ساله با قاشقم میتونه باز کنه
FullHD: 1394/9/1821:50:00،
47
9
سلام دوستان
ماشین های تولید داخل که با سریال کلیداسرار هم باز میشه!!!!!!
ایکس: 1394/9/1823:22:50،
29
9
جالب ترینش دویست و شش بود....درش رو خم کرد!یا تندر که کاپوتش رو راحت باز کرد و دزدگیر رو کلا قطع کرد!
Dandan : 1394/9/1816:55:34،
64
8
تو اروپا بعد چند ماه دوباره میخره،اینجا بعد چند سالم نمیتونی بخری یعنی ماشینتو بردن خونه خراب شدی
محمد: 1394/9/1817:29:57،
60
10
سیستم الکترونیک پراید ما رو هم هک کردن باید چیکارش کرد؟؟؟؟/
ali jj: 1394/9/1817:32:54،
48
9
اما دزدهای ما هنوز هم در پراید رو با قاشق مربا یا سیخ کباب باز میکنند
آه بابا یه کم پیشرفت کنید که حداقل دلمون شاد شه
امیرعلی: 1394/9/1817:46:20،
52
12
نگران پرایدم شدم....یعنی امکان داره سیستم هوشمندش رو هک کنن!؟؟
شهرام: 1394/9/1817:58:01،
24
18
آقاي قاسم دهقان خودرو و برندي بنام سيت وجود نداره، اون سئات هستش

لطفا براي ترجمه متن يا مقالات اگر تخصصي در اون زمينه نداريد اقدام نفرماييد
دلواپس: 1394/9/1914:55:21،
13
11
دیده نوشته seat ٬ نتوسته بخونه بنده خدا ٬ خسته شده down sit کرده و گرفته نشسته سر جاش
@-@: 1394/9/1818:11:18،
28
11
تولیدات داخل رو با کیلد کمد هم میشه وا کرد
aaa: 1394/9/1818:12:12،
31
10
اقا هفته ی پیش سمت طالقان اتوبان قزوین کرج رفتیم تفریح کنیم مثلا رفتیم دو ساعت بعد برگشتیم دیدیم صندوق عقب خالیه نامردا همه چیو بردن

حتما دزگیر نصب کنین و ماشین رو حتما جلوی مغازه یی یا جای شلوغی بزارین

ماشین هم پژو چهارصدو پنج بود

رفتیم کلانتری شکایت کنیم همون موقع یه چهارصدو پنجه دیگه اومد گفت واسه منم بردن

خلاصه خیلی مراقب باشین خیلی
پویا: 1394/9/1818:13:06،
16
76
من که روی دنا یه دونه دزدگیر ماجیکار بستم که دیگه هیچ دزدی نتونه بهش نزدیک بشه. البته خود دنا هم ایموبلایزر داره و از لحاظ تجهیزات ایمنی در سطح خودروهای روز اروپاست. با 300 تومن امنیت ماشینمو تضمین کردم. حالا دزد جرات داره نزدیک ماشین من بشه. علاوه بر آژیر خود خودرو ریموت هم آلارم میزنه و صاحب ماشین رو مطلع میکنه
محمدعلي: 1394/9/1821:48:12،
17
10
يني دوست دارم برن و آي بخندماااااا :)))
سینا: 1394/9/1901:53:01،
23
9
اول بگم امیدوارم هیچوقت دزد بهت نزنه عزیز

ولی تا حالا دزد بهت نزده عزیز داری اینو میگی وقتی بزنه هیچ سیستم هوشمند و غیر هوشمندی جلوشونو نمیگیره
پراید کاربراتوری : 1394/9/1818:39:01،
30
15
همین نامیردا پراید منو هک کردن ولی قفل فرمون زده بودن
amin: 1394/9/1819:09:02،
35
10
همین دزدا بیان ایران بخوان کامپیوتر ماشینای ایرانیو هک کنن دستگاهاشون ویروسی میشه.داغون میشن.
احمد: 1394/9/1819:23:12،
18
9
406؟؟؟؟ مال ده سال پیشه معلومه که میدزدنش
محمود: 1394/9/1819:24:09،
30
18
متاسفانه این بلا سر منم اومد... از آلمان ماشین خریدم و به سمت مقصد یه توقف کوتاه در یکی ا. مناطق امن (!) کپنهاگ داشتم، صبح زود برای حرکت وقتی توی ماشین نشستم و دستم رو به سمت سیستم GPS برای دادن آدرس دراز کردم، دیدم دستم در بدنه ماشین فرو رفت!!! :))
کل سیستم رو خیلی منظم و حرفه ای برده بودن! با شکایت به پلیس اونها هم گله از مردمان اروپای شرقی داشتن و از معضلات شنگن میگفتن....
جالب اینه من میتونستم همون قطعه رو با یک هشتم قیمت، از Ebay تو لهستان (جنس اصل!) رو خریداری کنم. فقط شانسی که من آوردم این بود که immobilizer ماشین رو نتونسته بودن از کار بندازن و کل ماشین رو ببرن، وگرنه خود شاسی ماشین رو هم باید میرفتم از اروپای شرقی میخریدم!
prhm: 1394/9/1819:51:13،
37
9
جالب اینه که در 405 رو با پیچ گوشتی باز کرد بعد همه هم راضین
سارقين هوشمند ؟: 1394/9/1819:56:03،
31
15
سارقان جلو تر از سازندگان توانمند خودرو هستند؟!!! شنيده بودم خودروهاي هوشمند در صورت بروز گرما و آتش در بخش موتور درها را باز مي كنند تا از احتمال بروز حادثه خودداري شود بنابراين سارقين از اين ضعف استفاده كرده و از قسمت اگزوز خودرو مشعلي را قرار داده و حرارت را به قسمت موتور ميفرستادن تا سيستم هوشمند گرما را در قسمت خودرو حس كند و بمحض اين اتفاق درها به صورت اتوماتيك باز ميشده و سارق بسادگي خودرو را بسرقت مي برده است حال براي روشن كردن خودرو نياز به سوئيچ نيست و با هك كردن رمز خودرو روشن ميشود . به اين سادگي خودرو به سرقت مي رفته ....

شما چه فكر مي كنيد ؟
علی م: 1394/9/1923:59:18،
12
14
درهای ماشینها رو بیخیال بشین !!!!
فکری به حال مملکت بکنین که هر کی میرسه مثل ب . ز در خزانه رو باز میکنه و ثروت کل مملکت رو میدزده ...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما