کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

كاهش مصرف لبنيات به خاطر كاهش قدرت خريد

کدخبر:۱۷۷۸۶جمعه، ۲۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۳:۴۷۲۳۵۴ بازدید

یکی از پر چالش ترین موضوعات در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی نرخ فرآورده‌های لبنی و شیر خام است. در چند سال گذشته شاهد افزايش ...
كاهش مصرف لبنيات به خاطر كاهش قدرت خريد

یکی از پر چالش ترین موضوعات در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی نرخ فرآورده‌های لبنی و شیر خام است. در چند سال گذشته شاهد افزايش قيمت‌ شیر و به تبع آن محصولات لبنی بوده‌ایم که این مسئله در پرتو کاهش قدرت خرید اقشار مختلف جامعه سبب شده تا حضور شیر در سبد خانوار بسیار کمرنگ تر شود. متاسفانه در سال‌های گذشته و با احتمال افزایش قیمت شیر و محصولات لبنی باید منتظر باشیم میزان مصرف آن، بیش از پیش کاهش یابد و سلامت شهروندان را به خطر اندازد. بر اساس آخرین آمارها از هر دو خانم و هر سه مرد بالای 40 سال در کشور، یک نفر به پوکی استخوان مبتلا هستند. پوکی استخوان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های موجود در کشور است و در طولانی مدت سبب از کار افتادگی فرد می شود، ضمن اینکه نمودار سن مردم ایران رو به افزایش و پیری است که با تغذیه مناسب و به اندازه لبنیات قابل کنترل است و حذف بسیاری از مواد غذایی از جمله لبنیات می‌تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان  را افزایش دهد.

گرانی فرآورده‌های لبنی تابع قیمت موارد ديگر نیز هست. قیمت ظروف و حمل و نقل و در نهايت  بهای تمام شده تولید شيرافزایش یافته است و در کنار آن ارزانی محصولی مضر مانند نوشابه باعث می‌شود که مردم آن را جایگزین لبنیات کنند لذا دولت باید فکری جدی برای کاهش قیمت لبنيات کند و محصولات اين بخش را در برنامه غذايی مردم بگنجاند. 

شیر باید به صورت ویژه در سبد مصرفی مردم قرار گیرد و بحث فرهنگی مصرف  روزانه شیر، باید در برنامه دولت باشد. نظارت بر نحوه توزیع و کیفیت شیرهای مصرفی در مدارس هم از مهم‌ترین مباحثی است که وزارت بهداشت باید آن را با جدیت دنبال کند، مصرف شیر نوعی سرمایه گذاری برای سلامتی جامعه است. سال 89 با آغاز طرح هدفمند سازی يارانه ها با کاهش ارزش پول ملی همراه شد و به تبع آن طی 3‌الی 4سال قدرت خرید مردم کاهش یافت و این امر بر روی بسیاری از مصارف آنان از جمله لبنیات در سبد غذایی خانوار تاثیر داشت و بعد از آن نيز از سال 90 تاکنون رشد چندانی در مصرف سرانه لبنیات اتفاق نیفتاده است و در همان مصرف سرانه قبلی (حدود 85 کیلوگرم) متوقف هستیم. 

 حمایت از تولیدکنندگان و فرهنگ‌سازی توأمان

در اين بین تنها قدرت خريد مطرح نیست، متأسفانه با بروز مشکلات اقتصادی اولین محصولی که از سبد کالایی حذف می شود، شیر است در حالی که  نوشابه با تمام مضراتش همچنان جايگاه خود را در خريد مردم از دست نداده است. بخش لبنیات کشور نتوانسته  تغییر و تحول فکری و اطلاع‌رسانی کافی در خصوص ضرورت مصرف فرآورده‌های لبنی داشته باشد و تا زمانی که به شکل مستمر ارجحیت محصولات غذایی مختلف را در مقایسه با هم توضیح ندهیم ، تمایل جوانان به مصرف کالاهای غذایی دیگر، سوق پیدا می‌کند.  برای گسترش مصرف شیر نیازمند حمایت از تولیدکنندگان و فرهنگ سازی به صورت همزمان هستیم. در صورت حمایت از تولیدکنندگان دامی و فرهنگ سازی برای ترغیب مردم به مصرف شیر و مواد لبنی قطعا شاهد افزایش میزان مصرف مردم و به تبع آن افزایش سطح سلامتی جامعه خواهیم بود. در کشورهای اروپایی، بیش از 300 لیتر شیر و لبنیات مصرف می کنند که در این زمینه کشور ما در تلاش است تا با برنامه ریزی های لازم، مصرف شیر در سبد غذایی هر خانواده به 160 کیلوگرم در سال افزایش پیدا کند. اين درحالي‌است که باکری، دبیرانجمن صنایع لبنی اظهار کرده بود در برنامه ششم توسعه میزان مصرف سرانه لبنیات باید تا 170 کیلوگرم افزایش یابد و در سند چشم انداز 1404 میزان 225 کیلوگرم هدف قرار گرفته است.

 مشکلات و چالش های اين صنعت

در گرانی لبنيات نبايد تنها کارخانجات را مقصر بدانيم. در این میان بخشی هزینه حمل سراسری مصوب سازمان حمایت ، هزینه توزیع خرده‌فروشی و هزینه عمده فروشی و بخشی هم سهم وزارت اقتصاد  و سازمان امور مالیاتی کشور است اما در حال حاضر مصرف کننده به خطا این دید را دارد که گرانی محصولات برعهده کارخانجات است.
متاسفانه یارانه شیر به عنوان محصولی مهم در حفظ سلامت افراد هر روز بین بخش‌های مختلف جابه جا می شود به طوری که دامداران مدتی مجبور به فروش شیر خام خود به کمتر ازقیمت مصوب بودند، در شرايطی نیز با افزایش قیمت شیر خام اجازه افزایش نرخ محصولات به کار خانه‎ها داده نمی شد، از طرفی بنا بود وزارت بهداشت در راستای کمک به بهداشت عمومی در سال 94 بخشی از بودجه سلامت را به مصرف شیر اختصاص دهد که این اتفاق هم رخ نداد و وزارت جهاد کشاورزی نیز که یارانه جدیدی برای پرداخت مابه التفاوت نرخ شیر خام دامداران را ندارد به خرید تضمینی و تامین منابع از طریق صادرات شیر خشک روی آورد. وزارت جهاد کشاورزی تصمیم گرفت تا شیر خام دامداران را به طور تضمينی خريداری کند و اين راه حلی کوتاه مدت برای افزایش بهای خرید شیر خام دامداران و کاهش هزینه‌های دولت در پرداخت یارانه به شیر بود. این در حالي‌است که برای تامین منابع مالی خرید تضمینی شیر خام، بايد رقم سنگینی را  متحمل می شد که در ادامه راه بودجه برای آن، بخشی در نظر گرفته نشد. در اين بين صنایع لبنی افزایش قیمت خرید شیر خام را بدون افزایش نرخ فرآورده‌های لبنی نپذيرفتند و بدون مصوبه سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کردند. دولت نيز دستور افزایش قیمت شیر خام  برای حمایت از دامداران را داد اما این مصوبه به دلیل نداشتن اهرم اجرایی به سرانجام نرسيد.اين گونه است که می‌بينیم چالش میان دامداران، صنایع لبنی و دولت در این سال تمامی نداشت.

در چالش بين دامداران و صنايع لبني بر سر قيمت فروش شير خام دولت باید واکنش ديگری نشان می‌داد. دولت با آنكه يكي از اهرم های اصلی است اما تنها به عنوان ناظر عمل می کند و به شيوه دستوری قيمت تعيين می کند و اين مسئله را مدنظر قرار نمی دهد که بازار كشش چنين قيمتي را براي صنايع ندارد. در سالی که گذشت مشکلات زيادی سر راه توليدکنندگان اين بخش بوده است.  به علت افزایش قیمت دستمزد و حامل‌های انرژی، قیمت تمام شده محصولات افزایش يافت و همین امر موجب شد تا قیمت تمام شده شیر افزایش داشته و تولید برای کارخانجات به صرفه نباشد.

در این میان، تورم نيز از چالش‌های صنعت لبنیات کشور بود. افزایش مستمر بهای تمام شده اقلام تشکیل‌دهنده فرآورده‌های لبنی از یکسو و  عدم رشد متناسب درآمد خانوار از سوی دیگر ،  نهایتا به کاهش مصرف سرانه سالانه لبنیات در جامعه منتهی شده است.  افزایش مداوم بهای تمام شده از یکسو و از دست رفتن مزیت نسبی قیمت‌های صادراتی و نهایتا از دست دادن بازارهای هدف صادراتی از ديگر چالش‌های اين بخش است.  در همين راستا به علت اینکه قیمت تمام شده شیر در داخل کشور نسبت به فروش آن در خارج بیشتر شد توان صادراتی آن هم کاهش يافت و همین امر سبب شد بخشی از بازار کشورهایی همچون عراق را از دست داده و کشوری مثل ترکیه این بازار را در دست بگیرد. اگر صادرات انجام نشود، شیر مازاد بیشتری در بازار یافت خواهد شد که این به صلاح دامداری‌های کشور هم نیست. 

عدم توانایی در ایجاد رابطه برد - برد با ديگر توليدکنندگان و گسترش رابطه تنش‌زا بین صنایع لبنی و بنگاه‌های تولیدی شیر خام و دامداری‌ها، توسعه رابطه تنش‌زا میان صنایع لبنی و مصرف‌کنندگان و توسعه ارتباط تنش‌زا میان صنایع لبنی نيز تاثیر بسزايي در اين بخش داشته است. به اضافه اينکه بازار شیر و مواد لبنی با توجه به مسائلی از قبيل استفاده از روغن پالم همراه شد که همین امر نوعی بی‌اعتمادی در مردم نسبت به مواد لبنی ایجاد کرد. ادامه این روند و عدم توجه به تولیدکنندگان موجب ورشکستگی کارخانجات تولید شیر و مواد لبنی می‌شود.

 مسئولان به فکر چاره باشند

مسئولان وزارت جهادکشاورزی باید ریشه یابی کنند علت اینکه قیمت تمام شده شیرخام در ایران بالا است، چیست؟ نباید اجازه داد قیمت تمام شده یک کالا به هر جایی که خواست برسد و بعد آن را به مصرف کننده تحمیل کنیم. بهتر است مشکلات ریشه یابی شوند و برهمین اساس برای آنها راه حل پیدا کنیم. پرداخت یارانه سبب می‌شود مصرف‌کنندگان قادر به مصرف باشند، ضمن اینکه این کار تا جایی که مصرف کننده داخلی بتواند توازنی بین درآمد و هزینه‌های خود ایجاد کند، ادامه یابد. هزینه تولید مواد لبنی به دلیل افزایش قیمت در بخش‌های مختلف چرخه تولید باید در قیمت نهایی شیر و مواد لبنی به دقت مورد بررسی قرار گیرد. گرچه نباید قیمت‌ها را بدون هماهنگی و مصوبه افزایش داد ولی در حال حاضر با کاهش ۳۰ درصدی مردم به بازار مواد لبنی مواجهیم و از سوی‌دیگر نیز بالا رفتن قیمت هزینه‌ها، کارخانجات را با مشکل مواجه کرده است.بازار این روزهای شیر و مواد لبنی هم در بخش تولید و هم مصرف دچار التهابات فراوانی است عدم به صرفه بودن تولید توسط کارخانجات و از سوی دیگر عدم استقبال خریداران موجب شده تا هر دو طرف بازار تولید و خرید دچار مشکل شوند به طوری که تولید کنندگان در آستانه ورشکستگی و خریداران نیز رویگردان از این ماده غذایی تأثیرگذار در سلامت باشند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

لبنیات .....: 1394/9/2015:17:46،
98
15
چین میگن لبنیات که آدم آب از لب و لوچش میاد پایین

کدوم لبننیات بابا
همش آرد، پالم، نمک، گچ با آب.
علی: 1394/9/2018:31:19،
25
9
به علاوه وایتکس...
مردم: 1394/9/2114:37:18،
19
8
اسانس شیر رنگ و اب اونم با این قیمتهای گران وااااای بر این...
تقی: 1394/9/2015:18:47،
56
11
دشمنان داخلی رو بشناس !!!!
حمید: 1394/9/2100:04:22،
16
8
تازه بیسوادی هم در بین بچه های ایرانی زیاد شده چون دولت پول برای کمک به مدارس نداره مدارس به سمت پولی شدن دارن میرن و بعضی مدارس هم در حال خصوصی سازی هستن الان که واقعا هم قیمت نفت پایین و هم کشور در رکود ولی اونموقع که داشتیم چرا سعی نکردیم وابستگیمون رو به واردات و خام فروشی کم کنیم
برای همه ...: 1394/9/2015:34:17،
22
22
توجه کنید........... برای اونهایی که نمیدونن..

قبل از مصرف،،

پنیرهایی که داری آب هستن ،،

به علت شوری زیاد پنیر ،،

حتما آب پنیر را دور بریزید و پنیر خود را یک ساعت قبل از مصرف آن راچند تکه کنید ‌و با آب گرم شستشو دهید تا از شوری آن کم شود چون پنیر شما تا حد زیادی در عین کم شدن شوری نرم میشود و در عین لذیذ شدن هضم آن هم آسان تر میشود

توجه کنید....

پنیر را بعد از شستن در آب گرم ،،،آنقدر در آب گرم باید بماند تا نرم و شیرین شود و بعد آب آن را خالی و نوش جان کنید
برای همه .‌‌‌...: 1394/9/2021:25:10،
9
8
منظورم زمانی است که میخواهید پنیر را مصرف کنید .. نه قبل از مصرف
شیر دوست: 1394/9/2015:35:53،
43
10
شیر از واجبات مواد غذایی برای کودکان و نوجوانان است, حالا اگر کوتاهی انجام شده که مردم از خرید و مصرف شیر چشم پوشیدن این عواقبی دارد که در طی سالهای اینده نمایانگر میشود

وضررآن جامعه را در بر میگیرد , باید یارانه شیر مستقیما به مصرف کننده پرداخت میشد
م: 1394/9/2015:40:38،
45
8
از وقتی یارانه اجرا شده ماکه دیگه نمیدونیم شیر چی هس...
امین: 1394/9/2015:43:27،
19
7
ای وای من
HAMED: 1394/9/2016:10:22،
52
13
یک دلیلش اینه دلیل دیگش بدمزه بودن وایتکس و شیرخشک مونده و روغن پالمشونه
من که دیگه از اونوقت تا حالا شیر فله استفاده میکنم هم سالمتر شدم و هم وزنم اومده پایین
تب مالت: 1394/9/2016:33:38،
21
40
باشه امیدوارم تب مالتم نگیری دوست من باباش گرفت و مرد ! جوون باشی بگیری هم تا اخر عمر اثارش میمونه.
دامدار: 1394/9/2018:21:24،
12
11
با جوشاندن شیر به مدت بیست دقیقه تب مالت نخواهید گرفت و بهتره از گاوداریها اشان تهیه کنید
ممد: 1394/9/2018:39:20،
11
10
قربان همه کارخونه ها وایتکس و پالم نمی زنن.
در ضمن شیر فله خطرناکه. مگه اینکه بدونید از کجا اومده و به سلامت و بهداشتی بودن دام و دستگاه های نگهداری اعتماد کامل داشته باشید.
علی م: 1394/9/2023:48:54،
9
10
دوست عزیز ، متاسفانه اضافه کردن مواد شیمیایی به شیر برای جلوگیری از فساد آن ، از همان ابتدای تولید یا همان دوشیدن شیر شروع و با حمل و نقل و مراکز جمع آوری این پروسه ادامه پیدا میکنه . یعنی حتی خرید شیر فله ای هم مطمئن نیست . مگر اینکه از محل مطمئن و فروشنده با سابقه و مطمئن خرید کنید . متاسفانه در گوشه و کنار شهر شاهد شروع بکار فروشگاههای لبنیاتی توسط افرادی هستیم فاقد تجربه کافی و فاقد مدارک بهداشتی هستند و اینکه کارگاهشان در معرض دید نیست و نمیدانیم چه وضعیتی از نظر بهداشتی دارند . در مورد تب مالت هم شیر فله ای اگر 10 تا 15 دقیقه بجوشد نگرانی وجود ندارد .
امیدوارم دوستانی که متخصص مواد غذایی هستند و سر رشته ای در لبنیات دارند روش ساده ای برای تشخیص اضافه شدن مواد شیمیایی مانند سفید کننده ها به شیر را برای هموطنان اعلام کنند تا در صورت استفاده از شیر فله ای اطمینان خاطر داشته باشند ...
شیر: 1394/9/2101:53:10،
17
8
تب مالت جان من 22 سالمه و اونجور که مادرم میگه از چند ماهگی شیر تازه گاو خوردم و تا الان هیچ مشکلی هم ندارم
همكار: 1394/9/2018:45:10،
7
10
جالبه شير خام با ٣/٢ درصد چربي تحويل كارخانه كيلوبي ١٢٥٠ تومان از گاوداري صنعتي بعد كارخانه اونو پاستوريزه مي كنه و بسته بندي و با درصد مغازه دار ٢٦٠٠ ميده يعني ٢ برابر بيشتر
قيمت شير قيمت ٣ سال پيش مانده است
بايد مسئولين به فكر لابي كارخانه جات باشند نه قيمت تمام شده شير خام
Amir: 1394/9/2018:55:45،
10
7
مگه تو ایران شیر و لبنیات سالم هست کلا مگه تو ایران انسان سالمی مونده از نظر پزشکی همه بنوعی دچار مشکلات گوارشی هستند
حقگو: 1394/9/2019:15:50،
12
8
البته طرح حذف یارانه لبنیات حتما در راستای درآمد زایی پزشکان و طرح تحول بوده!!!
صادقانه: 1394/9/2019:15:51،
27
8
من خودم ماهي دوميليون درامد دارم. از سال 93 زندگي من دچار كاستي هاي زير شد.1- رفت و امد خانوادگي من به يك پنجم كاهش يافت.2- مصرف تنقلات مثل اجيل و كاكاوو و ...تقريبا به صفر رسيد. 2- مواد غذايي اصلي من از لحاظ كيفيت و كميت به نصف كاهش يافت.3- مصرف غذاي بيرون خانواده به علت كار من وهمسرم به سه برابر رسيده است.4-تعويض خودرو داخلي ام كه هر چندسال مدلش را ارتقا ميدادم به كل فراموش كردم.5-هيچ وسيله جديدي به منزلم اضافه نشده و چندتا از وسايل فرسوده را نتوانستم جايگزين كنم. 6- از لحاظ جسمي خودم و همسرم مشكلات افراد بيست سال از خودمان پيرتر را گرفتيم.7- از لحاظ اعصاب و روان به شدت داغون هستيم.8- به شدت حس تنفر و حماقت نسبت به اطرافيان و هموطنان دارم. 9-انگيزه در من و اطرافيان صفر شده است. 10- به اكثر انسانها در هر رده اي كوچكترين اعتمادي ندارم.
محمد: 1394/9/2117:32:16،
7
9
خدا بیامرزدت
سعید : 1394/9/2023:38:59،
14
6
یکی از دلایل کم مصرف کردن لبنیات خود وزارت بهداشت و شخص وزیر است که با عنوان کردن دروغین پالم مردم را نسبت به لبنیات بد بین کردند اخرش هم نه اسمی از کار خانه که پالم مصرف کرده بود اوردن نه کسی محاکمه و محکوم شد نه کار خانهای تعطیل شد همان طور که در مورد ابلیمو ها سر انجامش معلوم نیست این دولت واسه خودرو های بی کیفیت یارانه و وام ارزان میدهد تا مردم بیشتر در جاده ها از بین بروند ولی برای شیر که رابطه مستقیم با سلامت جامعه دارد بی خیالند
سعید : 1394/9/2023:43:33،
10
14
ان شخصی که لبنیات را نمک و کچ خوانده بود گویند کافر همه را به کیشه خود می خواند معلوم است که خودت تو کارت متقلبی وگرنه همه را این جوری نسبت به محصولات لبنی بد بین نمی کردی جیب ایران عزیز لطفا حرفهای بی منطق و الکی که اساسی ندارد و نوعی تو هین به شعور مخاطب می باشد منتشر نکنید
محمد: 1394/9/2102:48:36،
12
9
شیر کدوم شیر شیر اب یا تو جنگل وگرنه ما که شیر خودرنی ندیدیم
شیشه شیر: 1394/9/2210:48:44،
6
6
بهتره مثل سابق از شیشه شیر استفاده بشه و شیشه های خالی رو بگیرن و شیشه پر تخویل بدن ، بجای اینکه پلاستیک و کاغذ تولید کنند و برای بسته بندی ، پولش رو از مشتری بگیرن -- اینجوری حداقل هزینه بسته بندی حذف میشه.....به محیط زیست هم کمتر آسیب می رسه :)

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما