کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مصادره حساب‌های قدیمی به‌نفع بانک‌ها !

کدخبر:۱۷۶۸۲شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۱:۰۱۴۶۹۸ بازدید

شاید برای هر یک از ما اتفاق افتاده باشد که روزی در بانکی حسابی گشوده باشیم و بعدها به باد فراموشی بسپاریم و آن حساب با گذشت ...

شاید برای هر یک از ما اتفاق افتاده باشد که روزی در بانکی حسابی گشوده باشیم و بعدها به باد فراموشی بسپاریم و آن حساب با گذشت سال‌ها، گردش مالی هم نداشته باشد. شاید هم روزی برسد که قصد کنیم به آن حساب سر بزنیم تا مانده حساب را برداشت کنیم یا حساب را به گردش درآوریم، اما اینجاست که به مشکل برخواهیم خورد، چراکه آن‌طور که شاهدان عینی می‌گویند در مراجعه برای رسیدگی به حساب خود به در بسته خورده‌اند. مسئول باجه می‌گوید حسابت قدیمی است و حالا رفته به حسابداری. می‌گوید دیگر قابل‌برداشت نیست چراکه بانک به‌نفع خود هر مبلغی که باشد را بلوکه کرده است.

اگر هم دلیل آن را بپرسی می‌گوید هر حسابی برای بانک هزینه نگهداری دارد و بهتر است پیگیری برای گشایش دوباره آن نکنی، چون حتی شماره‌حساب هم مسدود شده و قابل بازکردن دوباره نیست. آنجاست که شاید به این فکر کنی، چرا به من اطلاعی داده نشد؟ من، به‌عنوان دارنده حساب کجای صفحه شطرنج بانک قرار دارم؟ اصلا این اقدام قانونی است؟ البته دور از نظر نماند که بی‌اذن دارنده حساب، به بهانه‌های مختلف در این سال‌ها پول برداشت شده بدون اینکه اطلاعی به صاحبش داده شود. زمانی که ضامن شدی و خبر هم نداری که از حسابت برداشت شده و کافی است که چکی در زمان مقرر داشته باشی و گویا طبق نظر بانک، مقرر شده برگشت بخورد! بسیاری از اقداماتی که از سوی بانک انجام می‌شود، احتمالا کلید آن در دستان مشتری می‌تواند باشد، اما اگر از آن مطلع شود. اما بانک‌ها گویا مشتریانشان را محرم حساب‌هایشان نمی‌دانند.


هرگونه برداشت از حساب به نفع بانک، غیرقانونی است
حیدر مستخدمین‌حسینی، کارشناس بانکی


اگر مشتری از حساب بانکی خود برای مدتی استفاده نکند، آن حساب راکد و غیرفعال تلقی شده و با اولین تراکنش و گردش مالی دوباره فعال می‌شود مگر اینکه موجودی آن از مبلغ حداقلی که بانک برای افتتاح حساب لازم دانسته است؛ کمتر باشد که در این حالت، بانک می‌تواند این حساب را ببندد و موجودی آن را در قسمت بستانکاران بانک لحاظ کند تا هر زمانی مشتری، حقیقی یا حقوقی، خواستار دریافت نقدینگی خود شد، آن را به او مسترد کند. در این فرایند هیچ قاعده و قانونی نیست که به هر دلیلی به بانک اجازه دهد حساب بانکی راکد و غیرفعال افراد را به نفع خود مصادره کند. گرچه در نظام بانکداری جهانی، که مبتنی بر اخذ کارمزد است، سالانه به عنوان کارمزد نگهداری حساب، مبلغی از حساب افراد کسر می‌شود و این روند تا صفرشدن موجودی حساب، ادامه پیدا می‌کند اما در نظام بانکداری ایران، که مبتنی بر سود است، دریافت این کارمزد انجام نمی‌شود، چراکه اولا هنگام افتتاح حساب هیچ اطلاعی دراین‌باره به مشتری داده نمی‌شود و هیچ امضا و موافقتی برای کسر این کارمزد از مشتری دریافت نمی‌کنند. دوما در بانک‌های ما هنگام افتتاح حساب مبلغ حداقلی از سوی بانک به عنوان موجودی اولیه و حداقلی حساب تعیین می‌شود و مشتری برای گشایش حساب باید این وجه را در حساب خود داشته باشد. بانک هم در برابر دریافت این مبلغ متعهد است که حساب را بدون تعیین زمان مشخص نزد خود نگاه دارد و هزینه‌ای هم دریافت نکند. در بانک‌های غربی کلا روند کار به گونه‌ دیگری است؛ بانک‌ها برای افتتاح، بستن و نگهداری حساب بانکی کارمزد دریافت می‌کنند، چراکه درآمد آنها از همین محل تأمین می‌شود.

در بانکداری ایران فقط هنگامی که موجودی حداقلی کمتر از حد مشخص‌شده توسط بانک باشد، اختیار بستن حساب و منظور‌کردن وجه آن در حساب بستانکاری بانک مجاز است، اما به هیچ‌وجه در این شرایط نیز موجودی حساب به‌نفع بانک مصادره نمی‌شود. همچنین بانک موظف است برای هرگونه تغییر در حساب افراد با آخرین آدرس مشتری مکاتبه کند یا اینکه هنگام افتتاح حساب، شرایطی مانند برداشت کارمزد را اطلاع دهد. وقتی بانک با تعیین مبلغ حداقلی حسابی را برای مشتری باز می‌کند، تا زمانی که موجودی حساب، از حداقل مشخص‌شده کمتر نشود، بانک حق ندارد حساب را ببندد مگر اینکه از طریق حکمی که توسط قوه ‌قضائیه و مراجع ذی‌صلاح، برای برداشت یا انتقال موجودی یک حساب برای یک بدهی خاص صادر شده باشد، بانک می‌تواند حساب را ببندد یا مصادره کند؛ آن هم نه به نفع خود، بلکه به نفع طرفی که حکم قضائی مشخص کرده است. چنانچه بانکی خارج از موارد قانونی ذکرشده اقدام به بستن حساب مشتری و مصادره موجودی آن به نفع خود کند، این عمل مصداق برداشت غیرقانونی بوده و پیگیری آن از مراجع قانونی امکان‌پذیر خواهد بود.

برداشت بی‌دلیل از حساب، نوعی اختلاس است
بهاءالدین هاشمی‌حسینی، کارشناس بانکی


بعید است بانکی ریسک کرده و موجودی حساب‌هایی را که مشتری به آن سر نمی‌زند و راکد تلقی می‌شود به نفع خود مصادره کند. در نظام بانکی، حساب‌هایی که یک سال مالی، فاقد گردش باشند، راکد محسوب می‌شوند و طبق ضوابط بانک مرکزی برای هر سال نگهداری این حساب‌های راکد، کارمزدی برداشت می‌شود و تا زمانی که موجودی آن صفر شود این عمل ادامه دارد. وقتی موجودی حساب صفر شد، این حساب راکد، کاملا مسدود می‌شود و اگر مشتری بانک پس از این زمان به بانک مراجعه کرد، نمی‌تواند از حساب قبلی استفاده کند، مگر اینکه با موافقت بانک آن حساب دوباره به جریان بیفتد وگرنه باید حساب جدیدی افتتاح کند. به جز این شیوه، هیچ بانکی، به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند موجودی حساب بانکی مشتری را به هر دلیلی به نفع خود مصادره کند. ممکن است کسی از یک حساب برای پنج سال دیگر چک بانکی صادر کرده باشد یا شاید بدهکاری قرار باشد پنج سال دیگر به حساب خاصی وجهی را واریز کند؛ اگر بانک در این پنج سال اقدام به مصادره حساب کند، عملا مشکلاتی برای مشتریان ایجاد می‌شود. برای حساب‌های جاری در برگه افتتاح هم ذکر شده که اگر حساب به مدت یک ماه گردش نداشته باشد، حساب مسدود می‌شود و اگر شخص چکی صادر کرده باشد، می‌تواند دوباره حساب را به گردش بیندازد و به اندازه مبلغ آن چک وجه وازیر کند تا پاس شود.

به‌هرحال بانک‌ها تنها از محل ضابطه کارمزد برای نگهداری حساب، اجازه کسر وجه از موجودی حساب‌ها را دارند و این کارمزد هم هر سال از سوی بانک مرکزی تغییر می‌کند. البته در شبکه بانکی حساب‌های بی‌هویت و مجهول‌المالک نیز زیاد است که طبق دستورالعمل اخیر بانک مرکزی این حساب‌ها نیز مسدود می‌شوند، اما دراین‌باره هم موجودی حساب‌ها نباید به نفع بانک مصادره شود. برداشت از حساب مشتری به وسیله بانک، اگر خارج از قاعده کارمزد برای نگهداری حساب راکد باشد، برداشت مال غیر و خیانت‌درامانت و به نوعی اختلاس محسوب می‌شود و مجازات سنگینی دارد. چنانچه شخصی با این اتفاق روبه‌رو شود هم می‌تواند به دادگاه شکایت کند و هم می‌تواند با اطلاع‌رسانی به بانک مرکزی، شکایت خود علیه بانک را پیگیری کند. چند تخلف در نظام بانکی جریمه بسیار سنگین دارد که یکی از آنها همین برداشت از حساب مشتری بدون اذن اوست. این مسئله جدای از مشکلات شرعی و عرفی و قانونی‌ای که دارد، برای نام و شهرت بانک نیز بسیار خطرناک است و تقریبا هیچ بانکی تن به آن نمی‌دهد.

* شرق

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مراد: 1394/9/1409:05:30،
66
15
طبق اصل 66 بند بانک ها این قانونو گذاشتن که اگر نخوری میخورن
آیا: 1394/9/1412:47:17،
19
13
مردم بانک ها رو میتونن تحریم کنن؟
نیما: 1394/9/1414:57:43،
31
13


یعنی رسما :


مصداق بارز خیانت در امانت


پاسخ آیا: 1394/9/1416:13:52،
19
20
مردم همون خودرو رو که تحریم کردن بسته،دیگه دو برنداریم لطفا.ما ماله تحریم نیستیم
ali: 1394/9/1418:45:20،
13
18
متاسفانه کشور ما هرکی هرحرفی میزنه همه بدون تحقیق وفکر میگن درسته حتی یک ریال بعد ازسی سال هم که باشه توی حساب باقی میمونه وحتی ورثه شخص بغد از چندین سال میتونه اونو بگیره قضاوت بیجا نکنید و زود حکم صادر نکنید
007: 1394/9/1409:12:00،
79
15
بانک داری اسلامی
رسول: 1394/9/1409:21:44،
64
16
آخه یکی نیست بگه ما که پولمون رو دادیم دستتون و دارید باهاش بازی می کنید این دیگه هزینه نگه داریش کجاست؟
ایرانی: 1394/9/1409:24:05،
51
14
ای بابا

کی اجازه داده به بانک

ملت کلی دفترچه 40 تا 50 تومنی دارند
مهدی: 1394/9/1409:29:43،
44
9
با سیستم بَلبَشویی که داریم . هرجا ساز خودشو میزنه، هرجا میری میگه برو فلان بانک حساب باز کن(میگی نه؟ مثال واضحش که خیلی ها درگیرش بودن: میری وام مسکن بگیری میگه یه حساب مسکن باز کن! یه عابر بانک مسکن بگیر و ... ). طی این 10 سال اخیر مجبور شدم 17 تا حساب باز کنم و عابر بانک بگیرم(طبعا یا مثل مسکن مجبورت میکنن عابر بانک بگیری یا خب وقتی مثلا حقوقت رو میریزن فلان حساب برای دسترسی بهش مجبوری عابربانک داشته باشی)! یه روز حساب کردم اگه همه این حسابها رو وقت کنم برم ببندم حدود 140هزار تومن دستمو میگیره! حالا نگیم هر ایرانی مجبور به این تعداد حساب بازکردن بشه و تنها 1 حساب اصلا باز کنه و تَه هر حساب 10هزار تومن میشه 750،000،000،000 تومن ! (حالا غیر هزینه الکی تمبربازکردن حساب و هزینه صدور کارت عابر )یعنی همینجوری الکی و بیخودی 750 میلارد تومن تَهِ حساب بانکها رسوب کرده و لذتشو میبرن. کمه واقعا ؟
رضا: 1394/9/1409:40:37،
43
9
بانک ملت به بهانه برنده شدن حساب های قرض الحسنه، مبلغ 20.000 تومان را بلوکه کرده. یک حساب سر انگشتی نشان میده سود روزانه این بلوکه کردن برای 40 میلیون حساب چیزی حدود 3 میلیارد تومن در روز هست !!

هیچ کس هم هیچی نگفت !

اونوقت 2 تا پژو جایزه میدن !!!!
آرمين: 1394/9/1409:43:03،
31
12
من كه بارها از آشنايان شنيده ام كه تو روز روشن حساب جديدشون رو خالي كردن چه برسه به حساب قديمي!
درسته كه اغلب كارمندهاي بانك واقعا قابل اعتماد هستند و آدم هاي خوبي اند اما گاهي توشون دزد هم پيدا ميشه متاسفانه!
مثلا ٥ ميليون از يكي از آشنايان توسط يك كارمند بانك دزديده شد كه طرف ٦ ميليون خرج وكيل كرد آخرشم گفتن آره، خطاي سهوي بوده و پولت رو خواهيم داد!!!
خوب اين جور كارمندا بايد حسابي مجازات شن تا آبروي ساير كارمندا رو هم نبرن.
رضا: 1394/9/1410:21:39،
24
16
قوانین اینجا همان حالت شترمرغی است که برای پریدن شتر است و برای بار بردن مرغ ... بانکها هر زمان که به نفعشان باشد خود را با بانکهای غربی مقایسه میکنند و در جای دیگر که به نفعشان باشد با بانکهای سومالی...
شاد و امیدوار!!: 1394/9/1411:26:28،
21
18
اون مال دوره حضرت علی بوده که بانک نبوده اونهم اسلامیش !!!
علي: 1394/9/1414:51:04،
11
12
من چندتا دفترچه از زمان بچگي ام هركدام بين بيست سي تا چهل هزار تومان دارم البته انموقع با هر پنج هزار تومانش ميشد يك سكه تمام خريد ولي چون مثلا يكي بانك ملي خزانه يكي بانك سپه يافت اباد و ... الانم ساكن پرديسم. بايد كلي هزينه كرايه بدم تازه اگه بسته نشده باشد چون بيشتر از سي ساله دست نخورده تا كلا سرجمع هفتاد هشتاد تومان پول بگيرم.
Amir: 1394/9/1417:18:32،
9
18
سال 91 مبلغ ده میلیون تومان از حساب پدر بنده کسر شد اپل شفاهی ریس بانک قبول کرد ولی بعداز پی گیری پول رفت هرچی هم تلاش کردیم نتونستیم پول را پس بگیریم حالب اینکه یک بانک خصوص خوش نام هست متاسفآنه تو ایران هر کی هر کیه!
ناظر: 1394/9/1507:11:13،
8
17
اتفاقی که برای من و همسرم افتاد. ما دو تا سپرده 5000 هزار تومنی بابت وام ازدواج داشتیم و وام رو هم به طور کامل تسویه کرده بودیم بانک ملت پیچ شمیران هم به هوای اینکه ممکنه برنده بشید گفت حسابها رو نبندید و ما هم قبول کردیم ولی 5 یا 6 سال بعدش حدود سال 85 یه روز زنگ زدند و گفتند با دفترچه هاتون بیایین و ما هم فکر کردیم شاید چیزی برنده شدیم ولی بعد از گرفتن دفترچه ها و گرفتن چند امضا و 20 دقیقه معطل کردن ما را صدا زد و دفترچه حساب ها رو پاره کرد و گفت شما قبلا پولتون رو برداشت کردید. داد و بیداد ما هم به هیچ جا نرسید. به همین راحتی دزدی علنی توی بانک.
ایرج: 1394/9/1507:57:04،
8
8
برداشتهای حساب راکد به نفع بانک نیست لطفا اگر اگاهی کامل ندارید اظهار فضل نفرمایید و ذهنیت دیگران را خراب نکنید نویسنده و رسانه باید وجدان کاری داشته باشند و هر چیزی را نگوید و ترویج باطل نکند وقتی دم از قانون و دمکراسی میزنیم باید تاب و توان اجرای انرا هم داشته باشیم و هر چه را که به نفع ماست خوب و درست نپنداریم اگر همه درست و قانونی عمل کنیم خیلی از مشکلات خود جامعه دولت و ........حل خواهد شد و هزینه های اضافه صرف رفاه مردم خواهد شد خود شکن ایینه شکستن خطاست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری رنو کپچر 2017 از سوی ایران خودرو با قیمت جدید/ مهر 96 + شرایط
بخشنامه شماره 2 پیش فروش محصولات ایران خودرو ویژه مهر 96
زمان واریز و برداشت یارانه نقدی مهر ماه 96 اعلام شد
لیست قیمت جدید کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو - نیمه دوم مهر 96
بخش‌هایی از سخنرانی روز جمعه ترامپ درباره ایران فاش شد
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز شنبه 22 مهرماه
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
قیمت روز پژو 2008 در بازار تهران
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز پنجشنبه 20 مهرماه
مهم‌ترین خودروهایی که ورودشان به ایران ممنوع شد
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
قیمت خودروهای صفر در بازار تهران امروز پنجشنبه 20 مهرماه
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز دوشنبه 24 مهرماه
قیمت دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز یکشنبه 23 مهرماه
آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار