کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

زنان نمی‌توانند در اقتصاد ایران کار کنند؟

کدخبر:۱۷۶۷۳جمعه، ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۳:۰۵۳۶۵۵ بازدید

روسری‌های رنگی سر می‌کند و خوش‌پوشی یک بانوی جوان را دارد. اگرچه 64 سال از زندگی‌اش می‌گذرد، اما با قدرت شرکت‌هایش را در ایران ...

روسری‌های رنگی سر می‌کند و خوش‌پوشی یک بانوی جوان را دارد. اگرچه 64 سال از زندگی‌اش می‌گذرد، اما با قدرت شرکت‌هایش را در ایران، آلمان، هنگ‌کنگ و چین مدیریت می‌کند. 

سال 1353، زمانی که تحصیلات دانشگاهی برای زنان ایرانی به اهمیت امروز نبود، او از انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شد و برای راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی‌اش، به ایران برگشت. فریال مستوفی، عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، تا پیش از انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ اقتصاد تدریس می‌کرد و بعد از انقلاب، اولین شرکت شخصی‌اش را در انگلستان راه‌اندازی کرد. 

مستوفی که سه دهه در سطوح مختلف مدیریتی فعالیت کرده است، به «صدا» می‌گوید:«در تمام این‌ سال‌ها زن بودن من برایم هیچ محدودیتی ایجاد نکرده است. البته نمی‌شود تنها با دیدن من و چند نفر محدود دیگر مثل من، قاعده‌ای عمومی در نظر گرفت و گفت زن بودن محدودیتی برای کسب‌وکار ندارد. در شرایط اقتصادی ایران، زن بودن و انجام فعالیت‌های مدیریتی، محدودیت‌های خاص خودش را دارد، اما برای من چنین شرایطی رقم نخورد.» 

بر اساس جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت نیروی کار، 49.9 درصد از 76 میلیون و 619 هزار و 585 نفر جمعیت ایران، زن هستند. 88 درصد از جمعیت بالای ده سال زن‌ها نیز از لحاظ اقتصادی غیر فعال به حساب می‌آیند، در حالی که این رقم در گروه مردان، 37.5 درصد است.

با این وجود، مستوفی، یکی از سه زنی است که به اتکای فعالیت‌های اقتصادی‌اش، توانسته در جمع 40 نفره هیئت نمایندگان اتاق تهران راه پیدا کند. او می‌گوید ریشه این تفاوت در وضعیت عمومی جامعه زنان ایران، به شرایط خانوادگی‌اش برمی‌گردد:«من در خانواده‌ای بزرگ شدم که هیچ تفاوتی در رفتارشان با من و برادرم وجود نداشت و هیچ محدودیتی به بهانه دختر بودن برایم نمی‌گذاشتند. چیزی که در خانواده‌های قدیمی ایران اصلاً مرسوم نبود. همین مسئله باعث شد برای من اتکا به نفس شکل بگیرد.» 

در سال گذشته، نرخ بی‌کاری عمومی کشور 10.6 درصد و نرخ بی‌کاری زنان، 19.7 درصد بوده است. بررسی نرخ بی‌کاری در گروه‌های مختلف سنی نیز نشان می‌دهد جوانان 20 تا 24 ساله با 26.7 درصد، بیشترین میزان بی‌کاری را داشته‌اند. نرخ بی‌کاری در این گروه سنی برای زنان، 48.1 درصد است. بعد از آن نیز زنان 25 تا 29 ساله نرخ بی‌کاری 37.7 درصدی داشته‌اند. در حالی که نرخ بی‌کاری مردان در این گروه سنی جوان، 15.1 درصد بوده است. گزارشی که مرکز آمار هفته گذشته منتشر کرده است، هم‌چنین نشان می‌دهد از مجموع 32 میلیون و 64 هزار زن بالای ده سال، تنها سه میلیون و 99 هزار نفر شاغل هستند و 7 میلیون و 595 هزار نفر، بی‌کارند. در تعاریف آماری، بی‌کار به افرادی گفته می‌شود که جویای کار هستند اما شغلی ندارند. بنابراین رقم 4/6 میلیون، تعداد زنانی را نشان می‌دهند که بر خلاف میل‌شان کاری پیدا نکرده‌اند. این رقم در جمعیت مردان، یک میلیون و 754 هزار نفر است.

با این وجود، بررسی وضع فعالیت در گروه‌های عمده شغلی نشان می‌دهد، زنان از مردان مدیرتر هستند. 9/2 درصد از جمعیت شاغل کشور، در گروه قانون‌گذاران، مقامات عالی‌رتبه و مدیران قرار دارند. اگرچه جمعیت مردان شاغل بیش از دو برابر زنان است، اما نسبت سهم آن‌ها در گروه مدیریتی، کم‌تر از زنان است. 503 هزار و 69 نفر از مردان برابر با 9/2 درصد، مناصب ریاستی را برعهده دارند، در حالی که 6/3 درصد از جمعیت زنان شاغل، یعنی 111 هزار و 999 نفر از آن‌ها مدیر هستند. 

فریال مستوفی، زنی که در بخش معدن ایران سرآمد است و ریاست کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران را هم بر عهده دارد، به «صدا» می‌گوید:«من اصلاً این را باور ندارم که زنان از نظر مدیریتی پایین‌تر از مردان هستند. یا اگر مدیر شوند، چالش‌های زیادی خواهند داشت. مسئله مدیریت مثل خیلی از کارهای دیگر ابعاد ژنی و استعدادی هم دارد. مرد و زنش هم فرقی نمی‌کند. مدیریت هم باید وجودی باشد و پرورش پیدا کند، هم اینکه یاد گرفته شود.» 

بانک جهانی، مطالعه‌ای را با عنوان «زنان، کسب‌وکار و قانون» در اقتصاد 100 کشور جهان در خصوص تبعیض‌هایی که به صورت قانونی علیه زنان صورت می‌گیرد، انجام داده است. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد ایران در رتبه سوم کشورهایی قرار دارد که بیشترین تبعیض‌ها در قانون آن برای فعالیت اقتصادی زنان صورت می‌گیرد. پیش از ایران، عربستان سعودی و اردن، در رتبه‌های اول و دوم قرار دارند. 

بحث اشتغال زنان، با توجه به بافت فرهنگی ایران نسبت به جایگاه زن در خانواده، همیشه با چالش‌های زیادی مواجه بوده است. مستوفی، فعال اقتصادی برجسته‌ای که زن بودن در محدوده کسب‌وکارش مرزی نکشیده است می‌گوید:«در طول نزدیک به سه دهه کار و تجارت حرفه‌ای، شاغل بودن هیچ وقت باعث نشده نتوانم به کارهای خانه‌ام رسیدگی کنم. اگر زنی در کسب‌وکارش مدیر باشد، خانه‌اش را هم با قدرت‌تر می‌تواند مدیریت کند. حتی از نظر زمانی هم، مدیریت وقت بیشتری بلد است.» 

 * هفته‌نامه صدا 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امین: 1394/9/1322:22:48،
74
8
حرامه آقا حرام.خخخخخخخ
دنیا کجاست ما کجاییم
دنیا رو چه چیزایی فک میکنه ماها نمیدونمی با خودمون چند چندیم.
بعضی وقتا فک میکنم ماها رسما تبعید شدیم
زنان هم بايد سهيم شوند!: 1394/9/1322:25:18،
47
39
تعريف تجميد زنان در كار كردن لطمه به كانون خانواده و منيت در درآمد فردي خانمها است و سرپرست خانواده ( مرد ) با براي هر دو كار كند انصاف نيست كه زنان تعهد براي اداره خانواده و سهمي قائل نشوند . ببنيد زنان ثروتمندي كه مردان را كنار زدند و در هزينه هاي خانواده سهمي را قائل نيستند . قطعا آنها موفق خواهند شد چون هزينه براي مرد است و درآمد براي زن !!!!!


چگونه اين روند باعث پاشيده شده كانون خانواده ها شده است و حمايت از مرداني كه در هزينه هاي سرسام آور زندگي و بچه ها بايد يك تنه دل به دريا پر تلاطم اقتصاد بيمار بزند .


آریا: 1394/9/1415:00:51،
20
13
زن هر چی درمیاره خرج زلم زیمبوی خودش میکنه ولی مرد بینوا باید هرماه هزینه های سرسام آور خوراک و مسکن و تحصیل و.... اعضای خانواده رو که ماشاالله هر کدومشون هم خواهان بهترین چیزها هستند بده و اگر یکی دو ماه به هر دلیلی نتونه این وظیفش رو انجام بده میتونن حکم جلبش رو بگیرن این قانون بایستی بروز بشه چون این قانونی زمانی قابل اجرا بوده که خانمها شاغل نبودند ولی امروزه که اکثریتشون شاغل شدن و جای اشتغال مردان رو هم گرفتن باید مخارج خانواده نصف نصف بصورت قانون دربیاد.
رضا: 1394/9/1322:38:42،
50
10
اینقدر جوانان عزیز نگویند که کار نیست .... هست ولی باید این ویژه گی هاروداشته باشی :
1 . سواد هرچه کمتر بهتر اگه لیسانس داری جایی نگی بهتره راحت تر می تونی کارپیدا کنی
2. خانم ها در اولویت هستند ؟ هر کی میدونه به چه دلیل لطف کنه ماروهم مطلع کنه ، انگاری اقایون جزو سیاه پوستان هستن ...
3. باید یه چیزی تو وجودت باشه به اسم چاپلوسی یا جدیدا همون دستمال خودمون ، که اونم هرچی جنسش بهتر باشه بیشتر جواب میده تخصص خود به خود میاد ... اینم یکی لطف کنه توضیح بده
4. تا میتونی گنده بیا مهم نیست چیزی تو چنته داری یا نه
و... بقیه رو دوستان تکمیل کنند
مهدی: 1394/9/1323:46:48،
52
14
دمت گرم خانم مستوفی
وقتی انسان های باعرضه رو میبینم حال میکنم
واقعا دمت گرم
ملت ایران: 1394/9/1400:25:10،
27
8
خیلی جالبه ما همیشه تو چیزای بد تو دنیا جز رتبه های اول هستیم ولی تو جیزهای خوب تو رتبه های آخر هستیم.
حقگو: 1394/9/1406:46:47،
25
14
کسی دلش به حال مردان نمیسوزه!!مردی که به محض فارغ التحصیلی نه شغلی هست که بره پیدا کنه نه به دلیل مشکل خدمت وطیفه عمومی،نمیتونه شغلی پیداکنه ولی زنان راحت و به سرعت شغلها را تصاحب مبکنند!!!حالا کجا شرایط اشتغال زنان در ایران بد هست؟؟؟؟به خدا هرچه دنیا بود این اشتغال هم گیر زنان نمیومد،چون در هر حیطه ای نفوذ کردند،اون بازار را خراب کردند،اون دلالی دلار و سکه و طل و بورس اشون اینم بازار کار
سادین: 1394/9/1408:09:31،
30
36
تقصیر خود ما زنهاست که نمیفهمیم با خونه نشین کردنمون چه ظلمی دارن بهمون میکنن... جالبه که خیلی از زنها با افتخار به من میگن شوهرم غیرتی میشه نمیزاره برم سرکار!!!! یعنی وقتی زن خودشو انقدر حقیر میدونه که شوهرش باید براش تصمیم بگیره که میتونی بری سرکار یا نه هر چی سرش بیاد حقشه... انگار زنه قراره بره سرکار چیکار کنه!!!
حیف که این زنا الان تو این سایت نیستن که بخونن، با ننه عذرا تو سایتای زیبایی دارن غیبت میکنن...
فقط میشه گفت از ماست که بر ماست
رضا: 1394/9/1411:34:03،
26
14
تو يه شركت كار حسابداري ميكردم با ماهي 1200 .كلي هم شاكي بودم.
تو سال جديد ديگه با من قرارداد نبستن.
چند روز بعد فهميدم يه خانم اوردن با ماهي 300 تومن.
آخه يه زن انقدر خودشو بي ارزش ميكنه؟؟؟به خدا كار خونه داري كنن ارزش زن بيشتر حفظ ميشه.
حقگو: 1394/9/1414:03:29،
14
10
واقعا گل گفتی!!استدلالشون هم مسخره هست،میگن با این کار پول یک مانتو و آرایش هرماهم درمیاد!!!واقعا بازار کار را همین زنان نابود کردند
خطاب به آقاي رضا: 1394/9/1413:14:26،
21
11
دوست عزيزم ميدونيد چرا زنها به درآمد كم قانعن؟؟ چون جامعه به خوردشون داده پوشش دادن هزينه هاي زندگي وظيفه مرده و فكر ميكنن اگر هرمقداري درآمد كسب كنن يه بازي برد-برد براشون هست چرا چونكه نه قسط ميدن نه خرج خونه پولشون يراست ميره تو جيبشون
مردا فك ميكنن كار نكردن زنا به نفعشونه اما درواقع دودش ميره تو چشم خودشون خانم كه راحت خونه نشسته آقا بايد تو اين شرايط وانفسا كسب درآمد كنه.
دوست خوبم اگه شما به عنوان يه مرد اين تفكر رو داشته باشين خانم هم به اندازه مرد در پرداخت هزينه ها شريكه و طبيعتا حق كار داره و اين آقا نيست كه رييس خانوادست بلكه شايسته سالاري بايد ملاك قرار بگيره باور كن خيلي ازين مشكلاتت حل ميشه
آریا: 1394/9/1414:55:28،
14
8
آخه مگه مردها میتونن تو این آشفته بازار اقتصادی کار کنن که نوبت رسیده نگران زنها باشیم؟!تازه مرد بینوایی که تا وقتی دوسال خدمت اجباری و رایگان رو سپری نکنه حتی جواب سلامش هم علیک نمیگیرن شرایطش بدتره یا زنهایی که بمحض فارغ التحصیلی میرن سرکار با یه حقوق نسبتا پایین تر راضی به کار میشن چون میدونن نه نفقه پدریشون قطع میشه و نه بیمه شون و نه در آینده کسی از اونها انتظار تامین مخارج زندگی رو داره؟!؟!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار