کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پیامدهای دلار 2850 تومانی در بودجه سال آینده چیست؟

کدخبر:۱۷۶۷۱جمعه، ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۷:۵۰۳۷۱۹ بازدید

ادامه تشدید ریز قیمت نفت و رکود اقتصادی، دولت را در آستانه تصمیم‌های سختی قرار داده است. برآیند این تصمیمات مهم درلایحه بودجه ...

ادامه تشدید ریز قیمت نفت و رکود اقتصادی، دولت را در آستانه تصمیم‌های سختی قرار داده است. برآیند این تصمیمات مهم درلایحه بودجه سال آینده مشخص می‌شود که مهمترین آن تعیین نرخ دلار در بودجه سال آینده است. اما در روزهای اخیر  افزایش قیمت دلار در بازار غیررسمی اما و اگرها تعیین نرخ دلار در بودجه  را افزایش داده است. 

به گزارش اقتصادنیوز، در حالیکه برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که دولت باید نرخ دلار بودجه را بیش از 3 هزار تومان تعیین کند تا هرچ سریعتر این ارز رسمی کشور تک نرخی شود اما نوبخت سخنگوی دولت خبر از دلار 2850 در بودجه سال آینده داده است. 

در حالی که لایحه بودجه باید در این ماه(آذرماه)  به مجلس ابلاغ شود اما همچنان موضوع تعیین نرخ ارز در بودجه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اظهارات سخنگوی دولت بنابر قیمت 2850 تومانی ارز در بودجه نیز بیشتر به ابهامات موجود افزوده است. اگر قرار باشد دلار در بودجه سال آینده افزایش نیابد و همان 2850 تومان باشد. هدف دولت در پایین نگه داشتن نرخ دلار در بودجه چیست؟در حالی‌که قیمت دلار در بانک مرکزی معادل 3000 تومان و در بازار آزاد معادل 3600 تومان است.آیا دلار 2850 تومانی در بودجه سال 1395  رقم منطقی است؟ تعیین نرخ برابری ارز، یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که دولت و در راس بانک مرکزی با آن روبرو است. اگر نرخ دلار در بودجه 2850 تومان باشد و دلار مبادلاتی بیش از 3000 تومان، با این اوصاف بانک مرکزی چگونه می تواند یکسان سازی را انجام دهد؟ این موضوعی است که در ادامه این گزارش پیامدهای دلار 2850 تومانی در بودجه سال آینده به بررسی گذاشته شده است. 


تراز تجاری: 

نرخ ارز بر متغیر‌های کلان کشور بسیار اثر‌گذار است. این متغیر‌ها به خصوص در قسمت بازرگانی و تجاری بسیار دارای اهمیت است. سیاست‌های ارزی کشور‌ها در مواقع مختلف می‌تواند تراز تجاری آنها را دستخوش تغییر نماید. بنابر آمار‌های گمرک کشور، ما در 8 سال گذشته هیچ‌گاه دارای تراز تجاری مثبت در زمینه صادرات غیر‌نفتی نبوده‌ایم. ولی دارای رشد قابل توجهی در قسمت واردات بوده‌ایم. نمودار زیر میزان صادرات و واردات غیر نفتی را بر اساس نماگر‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد. همانگونه که در نمودار نیز مشخص است. میزان واردات کشور در زمینه‌های غیر‌نفتی به مراتب بالاتر از صادرات آن است. این فاصله در زمان دولت یازدهم که از سال 92 و 93 شروع به فعالیت نموده است به پایین‌ترین میزان خود رسیده است.


کاهش در واردات کشور به دلیل رکود و همچنین حذف رانت‌های وارداتی ناشی از ارز مبادله‌ای و افزایش در صادرات نیز به دلیل کاهش ارزش پول داخلی و تمایل بیشتر خریداران خارجی برای صنایع با مزیت بالا در کشور به مانند پتروشیمی است. 


نرخ ارز و میزان صادرات: 

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، در زمینه تراز تجاری کشور شاهد بهبود‌هایی در زمینه کاهش واردات و افزایش صادرات مشاهد می‌شود. از دلایل افزایش در میزان صادرات پس از تحریم‌ها را می‌توان در افزایش قیمت ارز دانست. این افزایش مزیت‌هایی در زمینه صادرات کالا‌ها به خصوص در قسمت پتروشیمی ایجاد نموده است. همانگونه که در نموداز زیر نیز مشخص است، دولت یازدهم از سال 92 سعی در اصلاح قیمت دلار در بانک مرکزی داشته و به سوی تک‌رقمی شدن این نرخ حرکت کرده است. صنایع مادر کشور از جمله فلز و پتروشیمی‌ها از این افزایش قیمت منتفع خواهند شد و حاشیه سود ریالی خود را افزایش می‌دهند.

از طرفی نیز نرخ ارز بانک مرکزی به مثابه نرخ بازار به طور معمول در حال افزایش بوده و نرخ ارز دولت نیز جدا نیست. به همین جهت این کاهش در نرخ ارز در بودجه بر خلاف روند گذشته است. 

هم‌گرایی نرخ ارز بانک مرکزی و بازار: 

به گزارش اقتصادنیوز، شاید بتوان یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت را، ثبات بازار ارز دانست. همانطوری که در نمودار نیز مشخص است، پس از روی کار آمدن دولت جدید یک هم گرایی میان دو نرخ ارز وجود دارد. این واگرایی در راستایی هدف یکسان‌سازی نرخ ارز وجود داشته و بازار ارز را نیز ثبات داده است. در حالی که نرخ ارز در محدوده بین 3500 تا 3700 تومان قرار دارد، بعید به نظر می‌رسد نرخ 2850 در بودجه سال بعد قرار بگیرد.

نرخ ارز و تورم تولید‌کننده: 

تغییرات نرخ ارز بر روی تولید‌کننده از کانال‌های مختلفی موثر است و باید این اثرات بررسی گردد. از یک مسیر کاهش نرخ واقعی ارز از طریق کاهش قیمت کالاهای وارد‌اتی و افزایش قیمت کالاهای صاد‌راتی، قد‌رت رقابتی تولید‌کنند‌گان د‌اخلی د‌ر برابر رقبای خارجی را د‌ر بازارهای د‌اخلی و خارجی، کاهش د‌اد‌ه و د‌ر نتیجه اثر منفی بر میزان د‌رآمد‌ و سود‌ تولید‌کنند‌گان د‌اخلی بر جای می‌گذارد‌ و رانت وارد کنندگان را افزایش می‌دهد؛ این موضوع به خصوص در صنایعی به مانند خودرو محسوس‌تر خواهد بود، زیرا زمینه رقابتی این گروه پایین‌تر است. 

د‌ر مقابل، کاهش نرخ ارز، تورم تولید را کاهش خواهد داد، زیرا ورود ماشین‌آلات و مواد اولیه را کم‌هزینه‌تر می‌سازد و فروش محصولات را به دلیل کاهش قیمت آنها افزایش خواهد داد. بنابراین د‌ر مجموع، برآیند‌ این د‌و اثر متضاد‌، اثر خالص تغییر نرخ ارز بر تولید‌ را روشن خواهد‌ کرد‌. البته برآیند‌ این اثرات مثبت و منفی ناشی از تغییر نرخ ارز بر تولید‌، د‌ر هر صنعت متفاوت است.

 د‌ر صنایعی که صاد‌رکنند‌ه خالص هستند‌ (مانند‌ پتروشیمی) یا صنایعی که د‌ر رقابت شد‌ید‌ با کالاهای وارد‌اتی هستند‌ (مانند‌ صنعت پوشاک)، اثرات مثبت افزایش نرخ ارز بر اثرات منفی آن غلبه کرد‌ه و موجبات تقویت تولید‌ د‌ر این صنایع را فراهم خواهد‌ کرد‌. د‌ر مقابل د‌ر صنایع ارزبر که د‌ر رقابت تنگاتنگی با کالاهای خارجی هم نیستند‌ (مانند‌ خود‌رو)، اثرات منفی افزایش نرخ ارز بر اثرات مثبت آن غلبه کرد‌ه و موجبات تضعیف تولید‌ را فراهم خواهد‌ کرد‌. با وجود‌ اینکه میزان تاثیرپذیری صنایع مختلف از تغییر نرخ ارز متفاوت است، اما به نظر می‌رسد‌ اثر خالص افزایش نرخ ارز بر تولید‌ ملی با توجه به ساختار صنایع د‌اخلی، د‌ر مجموع مثبت باشد‌. کاهش قابل توجه نرخ واقعی ارز د‌ر د‌هه80 به صورت آشکاری اتفاق افتاد‌ و د‌ر نتیجه آن، تولید‌کنند‌گان د‌اخلی قد‌رت رقابتی خود‌ نسبت به رقبای خارجی را د‌ر بازارهای د‌اخلی و خارجی از د‌ست د‌اد‌ه و بر اثر آن تولید‌ ملی از این ناحیه تضعیف شد‌.

در نمودار بالا نیز تورم تولید‌کننده در برابر درصد تغییر ارز بانک مرکزی نمایش داده شده است. همانگونه که در نمودار نیز مشخص است کاهش نرخ ارز در سال 93 بر روی تورم تولید‌کننده موثر بوده است و آن را کاهش داده است. بدین جهت شاهد یک واگرایی در این موضوع هستیم. با این حال در شرایط فعلی رکودی نمی‌توان نظر قطعی در مورد کاهش یا افزایش نرخ ارز داد. 


نرخ ارز و کسری بودجه:

دولت در حال حاضر در تنگنا مالی ناشی از کاهش شدید درآمد‌های نفتی قرار دارد. کاهش نفت به کانال 40 دلار دولت را در پرداخت هزینه‌های جاری نیز ناتوان کرده است. در این حالت افزایش نرخ ارز می‌تواند قسمتی از این کسری را جبران کند. در حال حاضر نیز از ابتدا سال نرخ ارز با یک شیب در حال افزایش است. افزایش 12‌درصدی ارز در بازار آزاد از ابتدا سال تا کنون نشان‌دهنده افزایش فعالیت دوباره سفته‌بازان است. بنابر پیش‌بینی‌های موسسات جهانی، قیمت نفت امیدی به صعود ندارد. بنابر این مورد درآمد‌های ارزی دولت کاهش پیدا کرده و دولت برای کنترل بازار و جبران کسری‌های خود مجبور به افزایش نرخ ارز در بودجه است. به همین جهت می‌توان گفت که دولت از افزایش نرخ ارز ناراضی نخواهد بود. 

دلار 2850 تومانی و کنترل روانی بازار: 

در شرایط حاضر که بازار ارز در روند صعودی بسیار قدرتمندی قرار دارد، یک شوک روانی می‌تواند این روند را تعدیل کند. در این نمودار نشان داده شده است که  همانگونه که مشخص است چند روز پس از اعلام نرخ دلار 2850 تومانی در بودجه سال آینده بازار دلار در بازه 3500 تا 3600 در حال نوسان افزایش می‌یابد.


این اقدام در این جهت موثر است که به بازار ثبات روانی قبلی خود را بزگرداند و تقاضا‌های سفته‌بازی را تا حدودی در روند بازار بی‌اثر کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حاجي: 1394/9/1321:38:37،
28
104
من به اين دولت پرتلاش و نظام اميدوارم.فقط حمايت
جواب حاجی: 1394/9/1400:54:58،
49
11
حاجی؛ی چیز بگو نخندن مردم ؛ بیخیال
Dandan : 1394/9/1402:38:27،
32
8
شما اصلا رو یه تومن ببند،اما مگه ما میبینیم،مگه دلار 3000 تومنی میبینیم،ما دلار 3700 داریم میبینیم،پس رو هر چی ببندین ،فرقی نداره
بهزاد: 1394/9/1410:08:55،
29
9
اگر تا 4 ,,5 ماه اینده دولت اقدامی فراگیر و چند جانبه در راستای افزایش قابل ملاحظه رضایت اقتصادی قشر متوسط و ضعیف نکنه . بلحاظ سیاسی برشکسته خواهد شد
ایران : 1394/9/1410:24:34،
24
7
تا دلار تک نرخی نشود سود جویی ها ادامه دارد و از عدالت خبری نخواهد بود
حقگو: 1394/9/1321:49:51،
53
7
مگه دلار 2850 تومنی هم داریم؟؟؟؟همین حالا دلار در سایت بانک مرکزی3000 تومان هم رد کرده...بازار آزاد را که دیگه خجالت میکشم بیان کنم
زيتون: 1394/9/1322:42:38،
48
16
تا دلار ازاد زير 3200 نيايد و تحريم برداشته نشود از حالت ركود خارج نمي شويم . دلار تازه دو هفته است گران شده اگر تا دوماه اين قيمت بماند . شالوده اقتصاد ميپاشد. گراني مجدد. تعطيلي بيشتر و همه گير كارگاه و كارخانه جات و قدرت خريد صفر مردم در استانه انتخابات به عدم حضور مردم در انتخابات ميانجامد و دشمن سو استفاده كرده و با توجه به شكست وهابيون در سوريه . عربستان و ... در فكر انتقام هستند و گراني دلار و اقتصاد فلج بهانه خوبي براي پاشيدن اتحاد مردم و ايجاد هرج و مرج در جامعه ميشود. دولت بايد سريعا دلار را به حالت عادي برگرداند. جناب روحاني با ازاد شدن فروش نفت حتي با قيمت كم به مرور ذخيره ارزي بالا ميرود و با قيمت دلار پايين هم ميتواند سال 95 را رو به بهبودي طي كرد ولي قيمت كنوني دلار موشك نامريي دشمن به كشور است.
علی: 1394/9/1410:23:58،
27
9
3200 هم زیاده.شالوده اقتصاد ایران کشش بیش از 2700 یا حداکثر 2800 را نداره.درآمد متوسط ملت را به دلار مبدل کنید،کدام فردی میتواند با دستمزد 300 و خرده ای دلار در ماه به فکر خرید خانه و خودرو باشد؟! خانه و خودرو هم موتور اقتصاد بیمار فعلی ایران هستند.دلار بالای 2800 یعنی فقیر شدن عملی طبقه متوسط و به تبع آن کاهش فاجعه بار "تقاضا" و دومینوی ورشکستگی بخشهای مختلف بازار و نهایتا اقتصاد ملی!
علی: 1394/9/1323:55:31،
24
10
من نمیدانم چرا این گرافها و این بحث صادرات دور از تکنولوژی ایران و از طرف دیگه واردات و بحثهای این جوری باید همیشه باعث ریزش ارزش پول ایران بشه،امارات داره چی کار میکنه،کویت،قطر،عربستان ،عمان،و.....دارند چی کار میکنند که ارزش پولشان نواسان نمیکنه،تا کی باید با توجیه این اصطلاحات ارزش پول ایران پایین بیاد؟! چرا نباید ارزش دلار و دیگر ارزها در برابر ریال ایران پایین بیاد؟ یه مشت انگار اقتصاد خواندند و یه نرم افزاری یاد گرفتند تا بیان با چهار تا گراف و جدول ندانم کاریها را توجیه کنند.
کنکاش: 1394/9/1401:58:29،
25
7
من نمیدونم شترسواری دولا دولا نمیشه، اگه دولت می خواهد اقتصاد بازار آزاد را پیاده کنه چرا برای دلار، نرخ عجیب! تعیین می کنه که اصلاٌ وجود نداره!. هم خودش و همه ملت را دچار پریشانی می کنه. نرخ ارز را باید توان اقتصادی و سیاسی کشور رقم بزنه. دیگه نفت توان جبران اهمال کاری های دولت و ملت را نداره. اگه خوب کار کنیم نرخ ارز پایین میآد اگه بد کار کنیم نرخ ارز چرا بالا نباشه!
دلار: 1394/9/1409:00:38،
12
9
دلار را تحریم کنیم
یاهو: 1394/9/1409:39:22،
21
6
تعمدا نرخ را پایین تر از قیمت واقعی تعیین می کنند تا با ایجاد رانت و رابطه به خودی ها سود کلانی از این طریق برسانند !
چون هر چه فاصله قیمت بازار و دولتی بیشتر باشد به کام
رانت خواران است .
نادر: 1394/9/1417:43:29،
7
6
واقع بینانه ترین نظر . مرسی عالی بود
رضا: 1394/9/1410:10:07،
23
7
تا زماني كه پول ملي ( ريال) تقويت نشود مملكت از ركود خارج نخواهد شد
در سال 1384 نفت 10 دلار بود وبه خوبي مملكت أداره ميشد هم واردات هم صادرات
هم توليد خوب بود مردم هم راضي بودند در همان مقطع هم دلار از 300 تومان به 800
تومان رسيده بود ولي چون مديران با لياقتي داشتيم مملكت اقتصادش خوب بود،

الآن هم اگر مديران بهتري را بكار گير يد حتما ميتواند به اقتصاد در حال فروپاشي
كمك كند.
حقوق بگير: 1394/9/1412:25:19،
13
7
تا چند ماه پيش اختلاف دلار مبادله اي و آزاد حدود 300 تومان بود و الان به 600 تومان رسيده است ، چه كسي جز رانت خواران وزارت صنعت و بانك مركزي و دلالان ارز و ساير پسرخاله ها از اين وضعيت سود مي برد. خريد كالا با ارز به قيمت مبادله اي و فروش با قيمت ارز آزاد؟؟؟؟
راهكار اصلي نجات اقتصاد ايران شناسايي و بيرون كردن عوامل ناسالم و رانت خوار و دلال از نهادهاي اقتصادي نظير بانك مركزي ، وزارت نفت ، وزارت اقتصاد ، وزارت صنعت و تجارت و غيره هست كه با ظاهرسازي بيش از 30 سال است بر تخريب اقتصاد ايران همت كرده اند و به آرمانهاي خود هم نزديك هستند.
آيا اين 37 سال كه مدام قيمت ارز گران شد نتيجه اي به جز بدتر شدن كسري بودجه ، تشديد ركود، تشديد خام فروشي به عنوان صادرات و نزول رفاه مردم داشته است كه به ادامه اين روش تا نابودي كامل كشور اصرار داريد. شرمتان باد
حقوق بگير: 1394/9/1412:25:44،
19
5
اگر قيمت دلار را پائين بياورند و در حدود 2000 الي 2500 تومان تثبيت كنند مشكل همه توليد كنندگان و اكثريت جامعه حل خواهد شد در غير اينصورت و تا زماني كه دلار بالا مي رود هيچكس به جز رانت خواران وزارت صنعت و بانك مركزي و معدودي صادر كنندگان منتفع نخواهند شد و اقتصاد سروسامان نخواهد گرفت.
تشنه خبرهاي خوب ؟: 1394/9/1412:39:22،
17
6
مديريت به روش آسان گران كردن ؟ (دولت تدبير و اميد )
لطفا يكي بفرمايد تدبير يعني چه ؟ اميد يعني چه ؟

گران كردن كه تدبير نمي خواهد ؟
اميد به كدام آينده ؟ دلار 3700 توماني اميدواري مرگ ميده ؟


جامعه اي كه هر روز اميد به زندگي كم ميشه و به افسردگي و بيكاري و بيماري و فساد و تورم و ركود و پاشيده شده كانون خانواده ها و ووو
اين دولت تدبير و اميد نيست ؟

بجاي شعار كار كنيد فعاليت كنيد مشورت كنيد كاهش قيمت را اجرايي كنيد مردم داري كنيد آرامش و آسايش فكري و دغدغه مردم را حل كنيد ؟ جلسه + مذاكره و همايش دردي را دوا نمي كند . خبرهاي خوب را انتشار دهيد .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار