کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

لايحه بودجه‌ 95 به‌موقع به مجلس نمی‌رسد؟

کدخبر:۱۷۶۶۶جمعه، ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۳:۴۷۲۳۰۰ بازدید

تاخير در تحويل لايحه بودجه به مجلس گويا از دولت قبل به دولت يازدهمي‌ها هم سرايت كرده؛ حسن روحاني و تيم كابينه‌اش كه در فاصله دو ...

تاخير در تحويل لايحه بودجه به مجلس گويا از دولت قبل به دولت يازدهمي‌ها هم سرايت كرده؛ حسن روحاني و تيم كابينه‌اش كه در فاصله دو سال اخير با تحويل به موقع لايحه بودجه به مجلس تحسين منتقدانشان را هم كسب كرده بودند، حالا صحبت از تعويق در ارائه لايحه بودجه 95 به مجلس مي‌كنند. «تحويل لايحه بودجه به دي ماه موكول شد»؛ اين كليت خبري بود كه روز گذشته به نقل از مقامات آگاه در دولت در رسانه‌ها منتشر شد. آن هم به فاصله دو روز مانده به زمان قانوني تحويل لايحه بودجه توسط دولت. دولت نهم و دهم در طول هشت سال، قانونمداري خود در رعايت زمان قانوني براي تحويل لايحه بودجه را بارها و بارها زير سوال برد.

موضوعي كه هر ساله در آذرماه با انتقاد مجلسي‌ها همراه بود اما هيچ‌گاه اين انتقادات احمدي‌نژاد را به رعايت زمان قانوني پايبند نكرد. برخلاف اين روند حسن روحاني از همان نخستين سال (بودجه 93) بنا را بر قانونمداري گذاشت و تقريبا در دو سال متوالي لايحه بودجه خود را به موقع تحويل مجلس داد. رييس‌جمهور، لايحه بودجه سال 1393 به عنوان نخستين بودجه دولت يازدهم را 17 آذر ماه (به دليل همزماني با تعطيلات با تاخير دو روزه) و لايحه سال جاري در 16 آذر به مجلس برد. اما حالا قرار است سومين لايحه بودجه دولت يازدهم با تعويق راهي مجلس شود؛ تعويقي كه مشخص نيست بازه زماني آن ابتداي دي ماه خواهد بود يا پايان ماه بعد. گرچه برخي خبرگزاري‌ها به نقل از منابع آگاه مدت تاخير دولت در تحويل لايحه بودجه را حدودا دو هفته‌يي اعلام كرده‌اند.

لايحه بودجه 95 قرار بود يك‌شنبه (فردا) در هيات دولت بررسي و چارچوب كلي آن به تصويب برسد اما از آن تاريخ به بعد هيچ خبري مبني بر تصويب آن در هيات دولت منتشر نشد. در همين خصوص خبرگزاري ايسنا به نقل از يك مقام آگاه نوشت؛ با وجود بررسي‌هاي انجام شده چارچوب بودجه به تصويب هيات دولت نرسيده و به يك‌شنبه هفته آينده (15 آذر) موكول شده است. بر اين اساس در صورت نهايي شدن كليات بودجه در هيات دولت، لايحه به سازمان مديريت و برنامه‌ريزي برمي‌گردد و اعداد و ارقام آن با توجه به سقف‌هاي تعيين شده و متغيرهاي كلان آن نهايي خواهد شد.

اما تاخير در تحويل لايحه بودجه از سوي دولت در سال جاري از آنجا بيشتر حائز اهميت است كه در صورت تاخير بيشتر و بيشتر و موكول شدن اين زمان به نيمه يا حتي اواخر دي ماه، مي‌تواند روند بررسي آن در مجلس را تا حدودي شتابزده كند. به خصوص آنكه با توجه به دور دهم انتخابات مجلس در اسفندماه، بسياري از نمايندگان بخشي از زمان خود را به سرزدن بيشتر به حوزه‌هاي انتخابيه خود و تبليغات خواهند كرد و اين موضوع مي‌تواند روند رسيدگي بيشتر و دقيق‌تر جزييات بودجه سال آينده را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. اما از سوي ديگر گفته شده بود كه قرار است لايحه بودجه 95 براساس برنامه ششم تدوين شود كه نهايي نشدن احكام برنامه ششم هم مي‌تواند بر تاخير در تقديم بودجه به مجلس اثرگذار بوده باشد. البته با همه اينها برخي كارشناسان و نمايندگان تاخير دولت در تقديم لايحه را در صورتي كه حداكثر محدود به دو هفته باشد چندان مشكل‌زا نمي‌دانند.

  تاخير دو هفته‌اي مشكل‌زا نيست

ابراهيم نكو، عضو كميسيون اقتصادي مجلس در گفت‌وگو با «تعادل» با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص تاخير در ارائه بودجه سال 95 توسط دولت گفت: «دولت يازدهم در ارائه لايحه بودجه به مجلس تقريبا توانسته در زمان موردنظر مجلس خوش قول باشد، اما نكته‌يي كه امسال وجود دارد آن است كه به دليل كاهش تبصره‌هاي دايمي كه هرساله مطرح مي‌شدند و زمان زيادي را از مجلس مي‌گرفتند كاهش دهد. بنابراين دولت، زمان رسيدگي به لايحه بودجه را توانسته با حذف قوانين اضافه تسريع بخشد. تاخير ايجاد شده از سوي دولت نيز مي‌تواند به دليل ارائه كردن منطقي‌تر لايحه از سوي دولت باشد كه البته اگراول دي ماه اين لايحه از سوي دولت تقديم مجلس شود، مشكلي در نحوه رسيدگي ايجاد نخواهد كرد.»

وي درخصوص تقليل يافتن زمان رسيدگي به لايحه از طرف دولت و مشكلاتي كه در اين راستا ايجاد خواهد شد، تاكيد كرد: «ازطرفي ممكن است به دليل همزماني ارائه لايحه بودجه و برنامه ششم توسعه و البته سركشي نمايندگان به حوزه‌هاي انتخابيه خود ايجاد شود و حتي برخي جلسات رسيدگي به كليت بودجه تشكيل نشود؛ اما معتقدم با تدابير انديشيده شده، امسال روند بررسي با مشكل روبه‌رو نشود و در زمان مقرر، كليات آن به تصويب مجلس برسد.»

 نگراني درخصوص رسيدگي به بودجه وجود ندارد

جمشيد پژويان كارشناس اقتصادي هم در اين خصوص به «تعادل» گفت: «اگر براساس حدس و گمان‌هاي رخ داده، دولت يازدهم لايحه بودجه سال 95 در اوايل دي ماه به مجلس ارائه كند، بازهم به دليل تجربه‌هاي قبلي در تاخيرهاي صورت گرفته و ازطرفي درگير شدن سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، نمي‌توان به اين سازمان خرده گرفت.از سويي شايد تاخير رخ داده، دليلي بر دقت بيشتر در كليات لايحه است كه دولت مي‌خواهد امسال لايحه را با واقعيات روز بيشتر تطبيق دهد.»

وي تاكيد كرد: «اين نگراني در دولت وجود دارد كه باتوجه به اين موضوع كه نمايندگان مجلس درگير حوزه‌هاي انتخابيه خود هستند و ممكن است به كليات لايحه بودجه رسيدگي كافي را نداشته باشند، در جلسات رسيدگي به لايحه دقت كافي را به خرج ندهند؛ اما از آنجا كه تقريبا تا خردادماه سال 95، زمان براي جابه‌جايي نمايندگان مجلس وجود دارد.بنابراين حتي در بدترين شرايط هم نمايندگان زمان رسيدگي به لايحه بودجه را خواهند داشت.»

 تاخير 403 روزه احمدي‌نژاد در تقديم بودجه

نگاهي اجمالي به دوره هشت ساله دولت سازندگي نشان مي‌دهد كه بودجه در آن دولت تقريبا به موقع به مجلس مي‌رفت، هرچند كه به‌طور مثال بودجه سال 1376 حتي زودتر از موعد مقرر و در تاريخ چهارم آذر به مجلس رفت و در 14 بهمن همان سال به تصويب مجلس رسيد.

 كارنامه 8 ساله دولت اصلاحات نيز در ارائه لايحه بودجه با تغييراتي همراه بود، به‌طوري‌كه تاخير در ارائه بودجه در دولت وي شتاب و تعداد بيشتري به خود گرفت.به‌طور مثال بودجه سال 1380، ششم آذر سال 1379 كمي زودتر راهي مجلس شد، اما 3 سال بعدي با تاخيراتي همراه بود. بودجه سال 1381 با 17 روز تاخير، سال 1382 با 34 روز تاخير، سال 1383 با 17 روز تاخير تقديم مجلس شد. اما احمدي‌نژاد در دوران خود، ركورد تاخير و ارائه بودجه را به نام خود ثبت كرد. احمدي‌نژاد در مجموع و با درنظر گرفتن تاخير 51 روزه دولت در ارائه بودجه سال 92 كل كشور، 403 روز تاخير تقديم لايحه‌هاي بودجه سالانه در طول 8 سال فعاليت دولت‌هاي نهم و دهم داشته است.

o2gsuie5hwmahovb8ef.png

بلیط هواپیمادیدگاه ها

0701: 1394/9/1318:22:35،
32
20
بودجه بندی مگه تو ایران داریم مگه جیب مفت خورها و اقا زاده ها میزاره پول بمانه
45هزار تومان یارانه میدن اونم هزار بار میگن حذف بشه بوجه نداریم
راستی بابک جون چه خبر از دادگاه تونستی توهم مثل خاور فرار کنی یا نه
ش: 1394/9/1318:50:37،
20
25
حتما نفت گران بشه
عاشق امریکا: 1394/9/1319:02:11،
22
20
مبنای محاسبات این بودجه دیدن داره !!!
نفت روزانه چند بشکه؟ نفت بشکه ای چند دلار ؟ قیمت محاسبه دلار بر پایه فرمایشات گیله مرد یا جناب سیف ؟
هر حسابدار ساده ایی میتواند بگویید با 3 مجهول تخصیص بودجه برای یک کارخانه با 100 کارگر غیر ممکن است ،
ولی شیر مردان کابینه چنان محکم درافشانی خواهند نمود ، که خودشان هم دروغ های هم دیگر را باور خواهند کرد ،
تقدیم بودجه با این مجهولات نشان از عدم محاسبات دقیق دارد ، کلید دار زودتر از بهمن ماه بودجه را تقدیم مجلس نخواهد کرد
با این تاخیر زیرکانه برخورد خواهد کرد ، ولی سال گذشته وقتی 15 اذر بودجه را سر وقت تقدیم نمود چه گلی سر مردم زد که الان که نمیتواند حتی روی کاغذ بنویسد !! میتواند یک کار انجام دهد رو کردن اختلاسهای جدید
محمدازکاشمر: 1394/9/1319:15:47،
26
22
حالا بفرمایید بودونبودش چه فرقی میکنه وقتی جیب دولت خالیه اما برای ملت
واقعیت: 1394/9/1319:17:50،
23
27
بودجه نمیخواد بابا جیب مردم هست نگران نباشید ...
زيتون: 1394/9/1319:56:17،
31
25
مشكل ما بروز نبودن است. نمي توانيم خودرو به قيمت و بروز توليد كنيم. نمي توانيم صنعت بروز و به قيمت داشته باشيم. تو زمينه نرم افزار حرفي براي گفتن نداريم. نمي توانيم سريال هم اندازه و كيفيت سريال ماهواره توليد كنيم. نمي توانيم مشكل الودگي را رفع كنيم. بايد ببينيم استعدادمان در چه زمينه اي است . ما همه فن حريف نيستيم. قيمت نفت همين است بايد ان زمان كه تحريم را ورق پاره ميدانستيم. فكر اين زمان بوديم.
پدر بیکار: 1394/9/1320:47:10،
22
21
در آمد به ریال هزینه به دلار , مجلس این رو درست کنه!
Z: 1394/9/1321:16:57،
29
22
اصلا در ایران مفهومی به نام بودجه هم داریم؟؟؟!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما