کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اصلاح قانون گمرکی؛تیغ دولبه تجارت

کدخبر:۱۷۶۳۵چهارشنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۳:۴۷۲۰۱۲ بازدید

اصلاحیه قانون نظام گمرکی از سوی هیات دولت تصویب شد. اصلاحیه‌ای که عده‌ای بر این باور هستند که روند تجارت کشور را تسهیل ...

 اصلاحیه قانون نظام گمرکی از سوی هیات دولت تصویب شد. اصلاحیه‌ای که عده‌ای بر این باور هستند که روند تجارت کشور را تسهیل می‌کند. همچنین اصلاحیه قوانین گمرکی در جذب سرمایه‌گذاران خارجی نیز موثر خواهد بود.

اما از سوی دیگر برخی از تاجران و فعالان اقتصادی بر این عقیده هستند که اصلاحیه قانون نظام گمرکی راهگشای بخش تولید و تجارت نیست و نمی‌تواند بر بهبود شرایط تجاری کشور موثر واقع شود. سیدمحمود بهشتیان، مشاور عالی رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با صمت پیرامون تاثیر اصلاحیه قانون گمرک بر فرآیند تجارت کشور اظهار می‌کند: در کشورهای مختلف و در جهان؛‌ مقرراتی برای تجارت خارجی وضع شده و گمرک مجری این مقررات است. وی می‌افزاید: اگر گمرک‌ها عملکرد مناسبی داشته باشند می‌توانند مسیر تجارت خارجی را تسهیل کنند و منجر به صرفه‌جویی در بخش هزینه تولید و تجارت شده و زمینه افزایش قدرت رقابت‌پذیری کالاها را مهیا کنند.

مشاور عالی گمرک جمهوری اسلامی ایران ادامه می‌دهد: هدف از اصلاحات قانون گمرک این است که فعالان اقتصادی مجاز تسهیلاتی داشته باشند تا بتوانند در مسیر تجارت به بهترین شکل و در کوتاه‌ترین زمان فعالیت کنند. بهشتیان تصریح می‌کند: یکی از اصلاحاتی که در قانون نظام گمرکی انجام شده در زمینه ترخیص سریع کالا است. درحال‌حاضر یکی از مشکلات تولیدکنندگان و تاجران، کمبود نقدینگی است بنابراین با انجام اصلاحات قانون؛ هزینه‌های پنهان بخش تولید و تجارت به شدت کاهش پیدا می‌کند. این مقام مسئول خاطرنشان می‌کند: خواب کالا در انبارهای گمرک فقط منجر به تحمیل هزینه‌های پنهان بر روند تولید و تجارت کالا در کشور می‌شود که این امر منجر به کاهش قدرت رقابت‌پذیری می‌شود. مشاور عالی گمرک جمهوری اسلامی ایران یادآور می‌شود: براساس اصلاحیه قانون گمرک جمهوری اسلامی ایران؛تاجران و بازرگانان می‌توانند با ارائه اطلاعات کامل، اقدام به ترخیص کالای خود از انبارهای گمرک کنند.

این مقام مسئول در ادامه اظهار می‌کند: با توجه به قانون جدید؛‌ دیگر نیازی نیست تا کالای وارداتی فعالان اقتصادی در گمرک باقی بماند. فعالان اقتصادی می‌توانند ۲ماه پس از ترخیص کالا و استفاده از آنها در فرآیند تولید و یا فروش در بازار، نسبت به پرداخت حقوق و عوارض گمرکی اقدام کنند. بهشتیان یادآور می‌شود: پیش از این تاجران و بازرگانان بدون پرداخت هزینه‌های گمرکی اجازه ترخیص کالا از انبارها را نداشتند اما براساس اصلاحیه قانون گمرکی؛از این پس فعالان اقتصادی می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌های گمرکی اقدام به ترخیص کالا کرده و پس از تولید محصول نهایی و یا فروش آنها نسبت به پرداخت بدهی‌های خود به گمرک اقدام کنند. مشاور عالی گمرک جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ما به کنوانسیون ساده و هماهنگ‌کننده رویه‌های گمرکی پیوسته‌ایم اما هنوز ضوابط و قوانین پیوستن به این کنوانسیون در کشور اجرا نمی‌شود، اظهار می‌کند: یکی از شاخص‌های موثر در فرآیند جذب سرمایه‌گذاران خارجی؛‌ اجرای ضوابط و قوانین کنوانسیون یادشده است بنابراین مقرر شده تا در اصلاحیه قانون گمرک جمهوری اسلامی ایران، روند اجرای ضوابط و قوانین این کنوانسیون تسریع شود.


تغییر قانون راهگشا نیست


مشاور عالی گمرک جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که با اصلاح قانون گمرک؛‌ روند تجارت کشور به‌ویژه در بخش خارجی تسریع و تسهیل می‌شود؛اما مسعود دانشمند عضو هیات‌رییسه خانه اقتصاد ایران در گفت‌وگو با صمت اظهار می‌کند که مشکل بخش تجارت چندان ارتباطی با مسئله قانون گمرکی ندارد. وی می‌افزاید: به‌دنبال تشدید تحریم‌ها و افزایش ۳برابری قیمت ارز، بازرگانان و تاجران به یکباره با افزایش بی‌رویه قیمت‌ها مواجه شدند و این امر زمینه کاهش نقدینگی را برای آنان به وجود آورد، تا جایی که فعالان اقتصادی دیگر قادر به تامین هزینه‌های جانبی ازجمله پرداخت حقوق و عوارض نبودند و حتی هزینه‌های انبارداری نیز فشار مضاعفی را بر تاجران و بازرگانان وارد می‌کرد. عضو پیشین هیات‌رییسه اتاق بازرگانی ایران ادامه می‌دهد: با توجه به مشکلاتی که فعالان اقتصادی داشتند دولت به‌دنبال اتخاذ تدابیری برای عبور از این معضلات بود بنابراین مقرر شد تا 50 درصد هزینه گمرکی پس از تولید و فروش محصول پرداخت شود.

این فعال اقتصادی اظهار می‌کند: افزایش قیمت دلار از یک‌سو و تشدید تحریم‌ها و همچنین مشکلات داخلی و کمبود نقدینگی در بخش تولید و تجارت کشور از سوی دیگر موجب شده بود تا فعالان اقتصادی نتوانند کالاهای خود را از انبارهای گمرکات کشور خارج کنند بنابراین گمرکات به «انبارداری» برای تاجران و بازرگانان تبدیل شده بودند. دانشمند با تاکید بر ضرورت تسریع روند خروج کالا از گمرک تصریح می‌کند: مشکلاتی که تاجران و بازرگانان با گمرک داشتند ناشی از رکود حاکم بر اقتصاد بود و این مسائل چندان به قوانین گمرکی ارتباطی ندارد. این فعال اقتصادی خاطرنشان می‌کند: اقتصاد نیاز به چرخیدن چرخ‌های تجارت و تولید دارد و باید این فرآیند تسریع شود اما به طورقطع تغییر و یا اصلاح قوانین گمرکی در این مسیر چندان کارگشا نیست. وی معتقد است که تغییر قوانین گمرکی در شرایطی که تولید و تجارت نیازمند حمایت و ایجاد راهکارهایی برای خروج از رکود است، فقط حالت مسکن دارد اما این درمان برای بهبود شرایط تجارت، قطعی نیست. عضو پیشین هیات‌رییسه اتاق بازرگانی ایران یادآور می‌شود: اصلاح قوانین گمرکی کشور به‌طور قطع اقدام چندان موثری در رویه تجارت کشور و تسهیل آن نیست و نمی‌توان از این اقدامات و اصلاحات به‌عنوان عاملی موثر در تسهیل فرآیند تجارت کشور نام برد. عضو هیات‌رییسه خانه اقتصاد ایران یادآور می‌شود: اصلاحات قانونی فقط یک راهکار و یا درمان موقتی است که نمی‌توان و نباید نسبت به آن چندان دلخوش بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

صابر: 1394/9/1115:25:03،
50
8
انحصار بردارید گمرک آزاد کنید کشور پیشرفت می کنه
علي2: 1394/9/1116:09:40،
49
7
افزایش قیمت دلار از یک‌سو = كار خود دولت .
تشدید تحریم‌ها = به نفعشون
مشکلات داخلی و کمبود نقدینگی = دوست ندارن مردم تو رفاه باشن
پرداخت حقوق و عوارض = به نفع خودروسازها
برای خروج از رکود = دست خود مردم كشورشون نجات بدن
بابك: 1394/9/1116:39:06،
14
9
محتوا عوض نميشه فقط روش كمي تغيير ميكند. در نظام كنوني حقوق تجاري واقتصادي كشور ، گمرك صرفا يك سازمان اجرايي و تسهيل كننده تجارت است. سياست هاي بازرگاني واقتصادي در وزارت صنعت و وزارت اقتصاد اتخاذ مي شود. تصميم در مورد تغيير تمام تعرفه هاي گمركي و مقررات صادرات و واردات كالا توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اتخاذ و با تصويب دولت به گمرك براي اجرا ابلاغ ميشود. مشكل اصلي در محتواي سياست هاي بازرگاني و صنعت است. كارنامه وزارت صنعت در اين خصوص بسيار ضعيف و منجر به ركود و عدم پويايي توليد وتجارت خارجي شده است.در بسياري از كشورهاي دنيا گمرك بعنوان متولي و مجري بازرگاني خارجي در تعيين سياست هاي بلزرگاني نقش اصلي دارد كه متاسفانه در كشور ما اينگونه نيست.
جف: 1394/9/1200:20:43،
17
6
با این سیستم جدید پدر همه رو در آوردین هر روز سیستم قطعه کامیونها روزها در گمرکات میمونن تا سیستم وصل بشه توان انجام یه کار پیش پا افتاده رو هم ندارین فقط ادعاتون میشه این سیستم لعنتی رو آزمایشی در یک استان اجرا میکردین ایراداتشو پیدا میکردین بعد کشوری اجرا میکردین تا اینجوری مردم به زحمت نیفتن در ضمن جواب این همه خسارتی که به راننده ها و تجار وارد میشه رو کی میده چرا یه راننده و تاجر برای یه روز تاخیر باید به گمرگ خسارت بده ولی برعکس این اتفاق نمیفته چرا دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی جلوی اینهمه ظلم گمرک رو نمیگیرن
یاهو: 1394/9/1209:27:28،
9
9
تا زمانی که مقررات دست و پا گیر فعلی حذف نشود هیچ بهبودی در تولید و تجارت نخواهد بود و باز هم بازار قاچاق و تجارت چمدانی رونق خواهد داشت !!
اقتصاد خود تحريمي !: 1394/9/1215:49:35،
9
7
وقتي مردم از خانواده كوچك در كنار هم از روستا و شهر و كنار هم خانه ساختند بيشتر اين دليل استفاده از توانايي هاي يكديگر بود تا در مشكلات از همديگر كمك بگيرند تا رفاه و آسايش و آرامش را بوسيله كنار هم بودند افزايش دهند حال اين اتفاق را در اشل بزرگتر كشورها ببينيم توانايي كشورها بر اساس قدمت و فرهنگ و صنعت و علم و فناوري بايد وسيعتر ديد وقتي كشوري نفت و گاز دارد كشور ديگر صنعت و علم و فناوري و كشور ديگر كشاورزي و محصول بهتر و مواد اوليه ووووو اينها دليل بر اين است كه دنيا با تعامل با يكديگر مشكلات و ضعف هاي خود را با تبادل كالا برطرف مي كنند اين يك ضعف ملت يا دولت يا كشور نيست؟! بلكه رابطه تعامل از زمان پيامبر هم وجود داشت و پيامبر اكرم (ص) شغلش چنين اقتضا ميكرد براي امراش معاش و تامين نيازهاي مردم اينگونه تجارت را داشته باشد حال ما خودمان را تحريم ميكنيم وووو
فكر كنيم !: 1394/9/1215:55:43،
9
8
وقتي گمرك واسطه سر سخت در ميان راه قرار گرفته است كه تعامل و تعادل و ارتباط كالا با كشورها با سختي انجام شود اين نگاه ، نگاه ظالمانه به مردم همان كشور است وقتي قيمت نفت و گاز ارزان است خوب يعني اينكه تامين مواد اوليه براي كشورهاي صاحب صنعت ارزانتر و در نهايت كالاي نهايي ارزان توليد ميگردد چرا ما خودمان را تحريم مي كنيم كه نفت ارزان است در عوض كالاي ارزان از آنها تحويل ميگيريم اگر نفت گران شود ما مواد اوليه را گران ميفروشيم پس ما فقط يك فروشنده مواد اوليه گران در دنيا خواهيم بود اين رابطه تعامل را اگر از دست دهيم ما در دنيا منزوي خواهيم شد و كشور بالطبع سودي نخواهد برد . اين موضوع را ميتواند به همه چيز بسط داد فرهنگ و گردشگري و تبادل كالا و علم و صنعت همه در اين مقوله ميگنجد و ما متاسفانه خودمان ، خودمان را تحريم كرده ايم و هيچ سودي از اين اتفاق نميبريم . لطفا كمي فكر كنيم ؟!
مچ گیر: 1394/9/1220:20:33،
8
8
آفرین بر دکتر دانشمند تا دلار رو نیارن پایین فقط داریم دور خودمون میچرخیم تا کسانی دلواپس نباشند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار