کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

صنعت آسانسور ایرانی؛ صعود به مقصود

کدخبر:۱۷۶۲۴چهارشنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸:۴۷۲۵۷۶ بازدید

یکی از صنایعی که در کشور ما در سال‌های گذشته پیشرفت‌های زیادی داشته، ساخت و تولید آسانسور است. تا 2 دهه گذشته در کشور ما کمتر ...
صنعت آسانسور ایرانی؛ صعود به مقصود

یکی از صنایعی که در کشور ما در سال‌های گذشته پیشرفت‌های زیادی داشته، ساخت و تولید آسانسور است. تا 2 دهه گذشته در کشور ما کمتر کسی بود که می‌دانست آسانسور چه مکانیزمی دارد.

این در حالی است که اکنون تولیدکنندگان ایرانی می‌توانند تا ۶۰درصد آسانسور را داخل کشور تولید کنند و فقط ۴۰درصد آن را وارد می‌کنند. با این حال همه چیز در این صنعت آن‌طور که باب میل تولیدکنندگان باشد پیش نمی‌رود و آنها در این زمینه مشکلاتی دارند، که ناتوانی در صادرات یکی از مهم‌ترین آنها است. به گفته مسئولان و کارشناسان استانداردهایی که اکنون در ساخت آسانسور در ایران رعایت می‌شود مطابق با استانداردهای روز دنیا است اما در صادرات این محصول مشکلات زیادی وجود دارد. که یکی از آنها به سال‌های تحریم بازمی‌گردد. تولیدکنندگان آسانسور برای صادرات باید بتوانند با لیسانس یکی از شرکت‌های معتبر جهانی تولید کنند تا طرف خارجی از آنها آسانسور بخرد اما هنوز در این زمینه اقدام مناسبی نشده است.

داوود اشتیاقی، رییس سابق سندیکای آسانسور و پله برقی ایران درباره وضعیت صنعت آسانسور در کشور به "روزنامه صمت" گفت: اگر آسانسورها را دسته‌بندی کنیم، آسانسورهای ساختمانی و مسکونی اکنون حدود 80 درصد ساخت داخل است. وی درباره محصولاتی که در آسانسور به کار می‌رود و در کشور تولید نمی‌شود، گفت: این محصولات شامل موتور گیربکس، ریل و درایو کنترل تابلوی فرمان می‌شود. این قطعات را اکنون در کشور نمی‌توانیم تولید کنیم اما باقی قطعات و محصولاتی که در ساخت آسانسور به آنها نیاز است در داخل کشور تولید می‌شود. رییس سابق سندیکای آسانسور و پله برقی ایران درباره انواع آسانسور توضیح داد: به‌طور کلی می‌توان آسانسورهای ساختمانی را به 2 دسته آسانسورهای ارتفاع زیاد با سرعت بالا و آسانسورهای ارتفاع معمولی تقسیم کرد. اشتیاقی با اشاره به اینکه در ساخت آسانسورهای سرعت بالا و ارتفاع زیاد مشکلاتی وجود دارد، گفت: صنعت آسانسورسازی ایران نیاز به واردات بیشتری دارد. در آسانسورهای معمولی و ساختمانی با ارتفاع معمول حدود 80 درصد قطعات ساخت داخل کشور و 20 درصد وارداتی است اما در آسانسورهای دسته دوم حدود 55 درصد محصولات مورد نیاز در کشور تولید می‌شود و نیاز به واردات تا 45 درصد را تشکیل می‌دهد. 

وی افزود: ایران در ساخت تابلوی فرمان و ساخت کابین وضعیت بسیار مناسبی دارد و باید از این ظرفیت استفاده شود. صنعت آسانسورسازی ایران در تولید و دیگر تجهیزات مورد نیاز در آسانسور هم وضعیت مناسبی دارد و به همین دلیل وارد بازار رقابتی منطقه شده است.  رییس سابق سندیکای آسانسور و پله برقی ایران با بیان اینکه در ریل، موتور گیربکس و سیم بوکسل نیاز به واردات داریم، گفت: البته این نیاز به معنی ضعف این صنعت در ایران نیست. در بسیاری از کشورهای دنیا این محصولات در آسانسورها به‌صورت وارداتی استفاده می‌شود. قرار نیست امروز هر چه را که لازم داشتیم خودمان هم تولید کنیم. اشتیاقی با بیان اینکه باید مشکلات تولیدکنندگان را درنظر گرفت، توضیح داد: برای تولید محصولاتی که به آنها نیاز داریم باید وضعیت تولیدکنندگان را هم در نظر گرفت. نمی‌توان به صرف این موضوع که اکنون به یک محصول نیاز است، آن را تولید کرد. تولید محصولات صنعت در کشور باید توجیه اقتصادی داشته باشد، در غیر این صورت آسیبی که در این حالت وارد می‌شود بیشتر از تفاوت تولید و واردات خواهد بود. وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری باید با توجه به اندازه و میزان بازار انجام شود، گفت: آسانسورهای معمولی حدود ۷۰درصد از بازار ایران را تشکیل می‌دهد اما با این حال راه‌اندازی خط تولید ریل در این شرایط اقتصادی توجیه ندارد. رییس سابق سندیکای آسانسور و پله برقی ایران به این پرسش که واردات محصولات مورد نیاز در ساخت آسانسور به لحاظ ریالی چند درصد از کل آسانسور را تشکیل می‌دهد، گفت: به لحاظ ریالی واردات محصولاتی که در ساخت آسانسور کاربرد دارد، حدود ۴۰درصد را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه متاسفانه سیاستی برای پیشرفت در این صنعت درنظر گرفته نشده است، افزود: در این زمینه سیاست کلان و نقشه راهبردی وجود ندارد و این یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که می‌تواند تولید و ساخت آسانسور را در ایران هدفمند کند. اشتیاقی با اشاره به اینکه بازار مناسبی در منطقه برای تولید آسانسور وجود دارد، گفت: ایران در این زمینه دارای نیروی ماهر و کارآمد است و این یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تخصصی است که در صنعت آسانسور می‌تواند وجود داشته باشد. رییس سابق سندیکای آسانسور و پله برقی ایران بیان کرد: این صنعت به خدمات فنی و مهندسی بسیار وابسته است و خوشبختانه ایران در این زمینه ظرفیت بسیار بالایی دارد. دانش فنی ساخت و تعمیر آسانسور در کشور سطح قابل توجهی دارد و با استفاده از این مزیت‌ها می‌توان بازار منطقه را به‌دست آورد و این صنعت را تبدیل به یک صنعت مولد کرد. وی درباره تفاوت فناوری ساخت آسانسور در ایران با فناوری روز دنیا گفت: ایران در این زمینه تفاوت چندانی با فناوری روز ندارد. به‌دلیل اینکه فناوری آسانسور در اواخر دهه ۱۹۸۰م برای کشورها «بسته» و به نوعی ملی و امنیتی بود اما اکنون این‌طور نیست. در شرایط کنونی منابع فناوری و دانش فنی آسانسور در دنیا منابع «باز» است که تولیدکنندگان ایرانی هم از آنها استفاده می‌کنند.


کم‌توجهی به بازار صادراتی

با اینکه تولید آسانسور در ایران وضعیت مناسبی دارد اما در زمینه صادرات با مشکلاتی روبه‌رو هستیم. ایران با کشورهایی همسایه است که می‌توانند بهترین بازار صادراتی باشند اما هنوز مشکلات صادراتی ایران در این زمینه برطرف نشده است.

رحیم ادریسی، نایب‌رییس سندیکای صنایع آسانسور و پله‌برقی ایران درباره وضعیت تولید و ساخت آسانسور در کشور به صمت گفت: در این زمینه ایران در وضعیت مناسبی به سر می‌برد اما در زمینه صادرات و توسعه تجارت محصولات آسانسور با مشکلاتی روبه‌رو هستیم. وی به این پرسش که استاندارد تولید آسانسور در ایران چقدر با استانداردهای جهانی تفاوت دارد، پاسخ داد: استاندارد ملی ایران در زمینه تولید آسانسور استاندارد ۱-۶۳۰۳ بوده که برگرفته از استاندارد اروپایی EN۱۱۸ است. این استاندارد شرکت‌های معتبر اروپایی بوده که واحدهای تولیدی ایران نیز از این استاندارد پیروی می‌کنند و آسانسورهای ساخته شده براساس این استانداردها است.

 نایب‌رییس سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران مدعی شد: تمام ساختمان‌هایی که از شهریور امسال ساخته شده‌اند و در آنها آسانسور استفاده شده این استانداردها را رعایت کرده‌اند و در این زمینه خوشبختانه مشکلی وجود ندارد. وی با اشاره به اینکه اکنون در زمینه صادرات مشکلاتی در کشور وجود دارد، گفت: واحدهای تولیدکننده داخلی توانستند برخی از محصولات تولیدی خود را صادر کنند اما آن مقداری که به‌عنوان صادرات در ذهن تولیدکنندگان وجود دارد در این زمینه اتفاق نیفتاده است. ادریسی توضیح داد: در زمینه صادرات محصولات آسانسور موضوعی که برای صادرکنندگان اهمیت زیادی دارد این است که بتوانند با لیسانس تولیدکنندگان بزرگ بین‌المللی فعالیت کنند. در این صورت آنها می‌توانند آمار صادرات خود را هم افزایش دهند اما در شرایط کنونی این کار امکان‌پذیر نیست و شاید این مشکل به دست سازمان توسعه تجارت ایران حل شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Matin: 1394/9/1110:38:54،
30
14
تروخدا تعارف نکنید این صنعت رو هم با کله زمین بزنید
اقتصاددان: 1394/9/1111:05:51،
41
22
آسانسورهای ساختمانی و مسکونی اکنون حدود 80 درصد ساخت داخل است. این آمار غلط است موتور و گیربکس و تابلو فرمان که از تکنولوژی بالا برخوردار است از خارج وارد میشود و در مقایسه با قیمت آسانسور حدود 75 درصد ریالی مربوط به همین قطعات است و از نظر فیزیکی فقط آهن آلات در ایران سر هم میشود که ارزش وزنی زیادی ندارد پس گول این از خدا بیخبران را نخورید صادرات کابین و آهن در دنیای آسانسور درآمدی ندارد
صنعتگر: 1394/9/1212:14:34،
20
13
کلا دوست دارید توی هر چیزی اطهار فضل کنید و نظر منفی داشته باشید . عزیز دل برادر من خودم کار صنعتی انجام می دم هیچ شرکت معتبری در دنیا صد در صد قطعات محصولش رو خودش تولید نمی کنه از بنز گرفته تا مگ دانل داگلاس آمریکا یا جنرال موتورز می دونید چرا ؟ چون هم هزینه بالاتر می ره جناب اقتصاد دان و هم کیفیت پایین. گیربکس یک صنعتی تخصصیه ، موتور الکتریکی هم یک صنعت تخصصیه ، کلیدهایی که در تابلوهای برق هم به کار می روند خودشون به تنهایی صنعت تخصصی اند مگه می شه کسی که آسانسور می سازه این همه تخصص و سرمایه رو یکجا جمع کنه ؟؟؟؟؟ فکر کردی آسانسور فقط 200 کیلو اسکلت فلزیه ؟ آسانسور طراحی ابعاد و اندازه داره ، زیبایی داره ، سرعت رفت و آمد و توقف داره ، مهمتر از همه قابلیت اطمینان باید داشته باشه ، قابلیت آمادگی در برابر آتش سوزی ، سیل ، زلزله و ... داشته باشه و ... بیست جور فاکتور دیگه .
صنعتگر: 1394/9/1212:18:07،
18
15
استدلال نادرست شما مثل این می مونه که رستوران برید و یک غذای خوب و ارزون بخورید بعد بگید کارش ارزش نداره چون کاهوی سالاش تولید خودش نبود ، گوشت گوسفندش رو هم از جای دیگه خرید کرده بود!!!!
ali: 1394/9/1111:51:21،
34
19
گفت: این محصولات شامل موتور گیربکس، ریل و درایو کنترل تابلوی فرمان می‌شود. این قطعات را اکنون در کشور نمی‌توانیم تولید کنیم اما باقی قطعات و محصولاتی که در ساخت آسانسور به آنها نیاز است....

اصل قطعاتش همیناست دیگه که نمیتونید تولید کنید ،چیو تولید میکنید که اینقدر افتخار میکنید به خودتون ؟!!
ماهان: 1394/9/1122:57:32،
17
20
زیاد به مغزتون فشار نیارین من خودم که اسانسور خونمون رو نگاه می کنم موتورش که اصلا فکرشونکنید مال ایران هست. رله و کنتاکتورش هم مال ایران نیست. مدارهای میکروپروسسوریش هم مال ایران نیست و... بقیشم که خودتون میدونید. یادش بخیر زمان دانشگاه استادمون میگفت ایران یه زمانی کنتاکتور میساخت که قابل رقابت با زیمنس و تله مکانیک بود ولی الان شرکتش اصلا اسمی ازش نمونده.
صنعتگر: 1394/9/1212:24:18،
21
19
متاسفانه عادت کرده ایم در همه چیز نظر کارشناسی بدیم حتی اگه کوچکترین اطلاعی در این زمینه نداشته باشیم. این دوستانی که فرمایش کردن قطعات مهم آسانسور وارد می شه سه تا شرکت مهم آسانسور سازی دنیا را نام ببرند که صد در صد قطعات آسانسور را خودشان می سازند ،چرا اصول یک چیزی رو نمی دونید نظر کارشناسی می دین ؟
مملی: 1394/9/1218:01:07،
17
21
عزیز من بیس قطعات ساخت ایران نیست موتور و گیر بکس ریل و مدارات فرمان و سیم بکسل دیگه چیزی از آسانسور نمونده یه کابین مونده شما که صنعگری میدونی به این نمیگن ساخت داخل موتور که یا ساسی باید باشه ریل که باید مونتفرو باشه سیم بکسل هم باید گوستاولف باشه حتی سوییچ لای در هم ساخت ترکیه هست دیگه چی بگم
آریا: 1394/9/1216:39:26،
16
21
تو صنعت آسانسور هم مثل الباقی صنایع صرفا یه مونتاژکار بیش نیستیم!!خواهشا توجه کنید که بزرگان آسانسور ایران تا قبل از تحریمها غالبا با هیوندای و شیندلر و تیسن کروپ کار میکردند و عملا نقش تعمیرکار و یا در مواردی مونتاژکار رو داشتن بعد از تحریم هم که همونطور که انتظار میرفت دوستان چینی شدن رفیق گرمابه و گلستانشون!!نتیجتا آسانسور ایرانی مثل خودروی ایرانی،هواپیمای ایرانی و.....عملا وجود خارجی نداره!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما