کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پیشنهاد برای خروج عربستان از اوپک

کدخبر:۱۷۶۱۳سه شنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۵:۵۱۵۴۶۰ بازدید

«کشورهای طرفدار فروش به قیمت مناسب نفت در اوپک پیشنهاد دادند که در صورت عدم رعایت سهمیه اوپک توسط عربستان، این کشور از ...

«کشورهای طرفدار فروش به قیمت مناسب نفت در اوپک پیشنهاد دادند که در صورت عدم رعایت سهمیه اوپک توسط عربستان، این کشور از اوپک خارج شود. این صحبت‌های مهدی عسلی، مدیرکل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت در آستانه نشست آتی اوپک است. یکصدوشصت‌و‌هشتمین نشست عادی اوپک به منظور بررسی سیاست‌های تولید این سازمان چهارم دسامبر (جمعه 13 آذرماه) در وین اتریش برگزار می‌شود. بدون شک با توجه به حساسیت کنونی، فعالان بازارهای جهانی نفت خام منتظر نتایج و خروجی کار هستند.
 

634624261352362473473737357358358


با توجه به سطوح پایین قیمت‌های جهانی نفت خام 12 عضو این نهاد بین‌المللی به همراه یک عضو دیگر (اندونزی) که به تازگی دوباره عضویت خود را فعال کرده است در آخرین نشست سال 2015 خود برای شش ماه نخست سال 2016 تصمیم خواهند گرفت. بر این اساس گفت و گویی با مهدی عسلی، مدیرکل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت صورت گرفته است.

***

در آستانه ورود به دوران پساتحریم هستیم. براساس برنامه‌ریزی وزارت نفت برای افزایش تولید نفت در این دوران و رونمایی از قراردادهای جدید نفتی، چه برنامه‌ریزی برای بازگشت مجدد ایران به جایگاهش در اوپک صورت گرفته است؟ 

کاهش تولید نفت ایران موضوع ارادی نبود و تحمیل شده بود که همواره از آن به تحریم‌های ظالمانه یاد می‌شود، بدون شک بعد از لغو تحریم‌ها و اجرای برنامه برجام، ایران تولید خود را 500 هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد که البته این روند تدریجی ادامه خواهد داشت. در این شرایط با اعضای اوپک درباره مسائل نفت از جمله حجم صادرات بحث خواهیم کرد البته با توجه به اینکه هر سال تقاضای نفت خام افزایش می‌یابد، ایران با وجود افزایش تولید نفت به منظور دستیابی به میزان تولید گذشته خود، نگرانی در خصوص بازار ندارد زیرا تقاضا رو به افزایش است. 

براساس گفته وزیر نفت، ایران زمانی می‌تواند در اوپک تاثیرگذار باشد که توان تولید نفت خود را بازیابد، آیا در شرایط کنونی این فضا ایجاد شده و ایران به این قدرت در حال نزدیک شدن است؟

برای پاسخ به این سوال باید بگویم که کشورهایی همچون کویت، قطر و امارات سیاست واحد با رهبری عربستان دارند که در حال حاضر نیمی از تولید اوپک توسط این کشورها تامین می‌شود از این رو از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند اما در شرایط کنونی ایران تنها کشوری است که ظرفیت رشد تولید را دارد و در این زمینه نیز برنامه‌ریزی کرده تا علاوه بر بازگشت به سقف تولید روزانه 2/4 میلیون بشکه، براساس برنامه ششم توسعه تولیدات خود را از این میزان افزایش دهد از این رو نه‌تنها برنامه بازگشت به سقف تولید اولویت دارد بلکه برنامه برای افزایش ظرفیت تولید در برنامه قرار دارد. در آینده برای نفت ایران تقاضاهایی در بازار ایجاد خواهد شد از سویی توسعه صنایع پایین دستی در دستور کار است تا لازم نباشد تنها صادر‌کننده نفت خام باشیم.

برگزاری جی‌ای‌سی‌اف خوشامدگویی به ایران عنوان شده است، ‌آیا می‌توان امیدوار بود که در جلسه آتی اوپک شرایط برای ایران بهبود یابد؟

اوپک با هدف ممانعت از سقوط قیمت نفت خام تاسیس شد که متاسفانه اخیرا این هدف به فراموشی سپرده شده که علت آن حضور کشورهای عربستان و همراهان آن است که با این هدف مخالفت می‌کنند. دبیرخانه اوپک وظیفه تهیه و ارائه گزارش از وضعیت نفت دارد و قرار است تقاضای کل دنیا را برای نفت محاسبه و اعلام کند. همچنین باید گزارشی از میزان عرضه نفت غیر‌اوپک نیز ارائه شود تا تاثیر این میزان عرضه نفت بر میزان تقاضا مشخص شود. در دو سال گذشته تقاضا برای نفت اوپک کمتر از میزان عرضه بوده و اوپک سیاستی متاثر از تصمیمات عربستان و کشورهای همراه آن به پیش برده و این کشورها اعلام کرده‌اند که در صورت کاهش تولید شاید قیمت افزایش یابد اما کشورهای غیراوپک بازار را با وجود هزینه‌های بالا محاصره خواهند کرد و در بلندمدت اوپک سهمش را از بازارهای جهانی از دست خواهد داد.

این در حالی‌است که با وجود این سیاست، اوپک نتوانسته سهم زیادی به دست بیاورد. حال کشورهای عضو اوپک به این موضوع رسیده‌اند که این سیاست در بلندمدت اثرگذاری ندارد زیرا کشورهای عضو نیمی از درآمدهای خود را نسبت به سال گذشته از دست داده‌اند و در بلندمدت نیز کشور عربستان به دلیل تولید بالا زیان بیشتری دیده است. این استراتژی کارآمد نیست و باید سیاست و راه حل تغییر یابد به طوری که از قیمت عادلانه و منطقی که تولیدکنندگان متضرر نشوند حمایت کنند. در این فضا، ایران فرصت کافی برای اثبات خود دارد.

در صورت عدم همکاری اوپک باایران در بازگشت سهمیه گذشته‌، آیا این امکان وجود دارد که ایران از اوپک خارج شود؟

ایران و اکثر کشورهای عضو به جز عربستان و همراهان آن بر این باورند که اوپک باید طرفدار حمایت از قیمت‌های مناسب باشد و این خواسته اکثریت اعضا است از این رو به دنبال عملی کردن این خواسته و سیاست در اوپک هستند، اما عربستان و چند کشور همراه آن بر ادامه این روند تاکید دارند. البته این چند کشور از قدرت زیادی برخوردارند. با این وجود کشورهای طرفدار قیمت مناسب نفت پیشنهاد دادند که در صورت عدم رعایت این موضوع توسط عربستان، ‌این کشور از اوپک خارج شود. اکثریت اوپک با ایران است اما واقعیت‌ها و ظرفیت‌های تولید به‌گونه‌ای است که اوپک ناچار است سیاست فعلی را ادامه دهد اما به تدریج با افزایش تولید ایران و کشورهای دوست ایران این وضعیت به نفع ایران بهبود خواهدیافت.

آیا ایران قصد خروج از اوپک را دارد؟

ایران از بنیانگذاران اوپک است و قصد خروج از اوپک را ندارد. اگر کشورها تولید خود را افزایش دهند با سقف کلی اوپک مغایرت خواهد داشت. تلاش بر این است که سهمیه توافق شده در اوپک که روزانه 30 میلیون بشکه نفت است، حفظ شود. براساس این دیدگاه، وزیرنفت ایران در نامه‌ای خواهان رعایت سقف تولید در اوپک است.

ایران در جلسه آتی استراتژی خاصی دارد؟

ایران برنامه و استراتژی خاصی در جلسه آتی دنبال خواهد کرد که ثبات در عرضه نفت از سوی اوپک یکی از این موارد است به‌طوری که با رعایت سقف تولید مجددا بازار از نظر قیمت تثبیت شود. در این میان کشور عربستان باید خود را با سیاست‌های کلی اوپک تطبیق دهد.

* فرصت امروز

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سلامت: 1394/9/1012:27:27،
174
24
ببینید دوستان من
من با هیچ چیز کاری ندارم. نه با تورم و گرونی، نه با بی پولی، نه با روحانی، نه با داداش بابک، نه با چراغ بنزین ماشینم، نه با یارانه، نه با رکود شدید اقتصادی، نه با شرایط و وضعیت نابسامان فرهنگ و زندگی، نه با شرمندگی جلو زن و بچه، نه با گرونی ارابه های مرگ، نه با قیمت دلار، نه با اختلاس، نه با سرعت کند اینترنت ایران، نه با افرادی که 25 میلیون را به قیمت 40 میلیون خریداری کردند، نه بدبختی هموطنان و نه با هیچ چیز دیگه
من فقط اینو میدونم که: پلیس فتا، پلیسیه که هواسش به همه چـــی هست. والسلام
پوش: 1394/9/1018:42:34،
44
16
ببخشید من نمیتونم متوجه بشم . نفت ما ملی هست ؟!
چون من نتونستم بفهمم که ما چقدر از نفت پول در میاریم و پولش کجا خرج میشه !! شایدم معنی ملی رو نمیفهمم !!
کلا دارم تو نفهمی دست و پا میزنم . کسی هست بتونه کمکم کنه ؟
سامی: 1394/9/1012:41:15،
52
24
دونالد ترامپ قطعا قانون ممنوع بودن صادرات نفت آمریکا را بر خواهد داشت و سقوط بزرگ قیمت نفت به زیر 30 و شاید حتی 20 آن زمان آغاز خواهد شد
که این کار او آتش از چشم متوهمانی که به دنبال افزایش قیمت نفت هستند را بلند خواهد کرد...
کیانی: 1394/9/1013:12:11،
73
26
همه تحلیل هاش غلط است تقاضا به هیچ وجه رو به افزایش نیست ایران برای افزایش سهم و فروش به شدت با مشکل مواجه است هیچ کشوری حتی دوست حاضر نخواهد بود برای ایران جا خالی کند مگر اینکه ایران از کیسه ملت بذل و بخشش کند وتخفیف های انچنانی بدهد .مگر عربستان اخراج شود تولیدش کم میشود ؟ تمام مصاحبه بالا فقط شعار است و مصرف داخلی دارد با واقعیت های بازار نفت جور نیست .متاشفانه همین تحلیل هاست که اقتصاد مملکت را به انحطاط برده
مهدی: 1394/9/1015:21:25،
42
16
ما تو این کشور کلا نمیدونیم حقیقت چی هست
مردم تو گنگی زندگی میکنند
sam: 1394/9/1013:36:35،
40
17
با سلام
تمام مصاحبه بالا یک مشت توهمات و مزخرفات است.تو همین چند روز اخیر یک کنفرانس خیلی مهم داره در پاریس برگزار می شود که در آن اکثر کشورهای صنعتی و نیمه صنعتی منجمله چین و عربستان حضور دارند و موضوع کنفرانس هم جایگزینی انرژی های نو به جای سوخت های فسیلی است،کشورهای غربی قصد دارند که کم کم نفت را از سوخت درجه اول خارج کنند و آن هم به خاطر وجود این منابع در کشورهایی است که در آنها دموکراسی برقرار نیست و اکثرشون یا دیکتاتوریند و یا متوهم و غرب ستیز.
مردم ایران : 1394/9/1013:37:20،
31
26
ایران جان مادرت قدرتتو نشون بده
مهدی: 1394/9/1015:22:48،
25
24
چی فکر کردی با خودت؟؟؟؟
خخخ: 1394/9/1016:31:06،
28
15
براا صب که از خواب بلند شدی خونه و ماشینت نبود اصل قدرتو میبینی
شاهین: 1394/9/1013:46:30،
18
44
وقتی تحریم بانکی برداشته بشه وضعیت قراداد های بزرگ نفتی و بانکی ایران با کشورهای جهان دوباره احیا میشه
البته عربستان به ضرر خودش داره رفتار میکنه و با پایین اوردن قیمت نفت داره به اقتصاد خودش هم ضرر میزنه و به زودی دیگه دوران ثروتمندیش تموم میششه
البته عربستان یه چاه نفت همیشگی داره که هیچ وقت پر نمیشه ولی بازم قدرت مالیش در اینده بسیار پایین میاد و دیگه نمیتونه از حکومت نامشروع بحرین یا باکو دفاع گنه یا به داعش کمک مالی کنه
یا پول بده تروریست ها از پاکستان به ایران حمله کنن
تهرانی: 1394/9/1109:08:21،
17
14
تحلیل های آبکی که حتی مصرف داخلی هم نداره(نظرات مثبت ومنفی خوانندگانو ببینید! )
اخراج عربستان ازاوپک مگه باعث کاهش تولیدنفت توسط اومیشه؟!
یکی ازعمده دلایل پایین آمدن قیمت نفت زیادشدن تولیدتوسط روسیه هست وتحلیل بالادرراستای تعمیق اختلافات باهمسایه های عرب و... است.
علی: 1394/9/1014:08:55،
45
14
به فرض که از اپک بیرون بره میشه مثل روسیه و خیلی کشورهای دیگه،اونوقت بدتر ،اصلا نمیشه پایبند به قانونش کرد،من نمیدونم این حرفهای کوچه بازاری که زده میشه مصرف آن کجاست؟!اصلا باشه یا نباشه فرقی برای ایران نمیکنه به دو دلیل ۱- دوران نفت به سر اومده۲- ایران در معاملات نفت جهانی حرفی برای گفتن نداره.
آرش: 1394/9/1016:11:36،
24
26
دوران نفت هيچ وقت به سر نمياد مگر زماني كه نفت تمام شود كه آن زمان شروع مشكلات مردم جهان خواهد بود
شما چرا فكر ميكنيد نفت فقط يك ماده سوختي هست؟؟؟!!!
تقريبا ٩٠٪‏ اقلام و اشيائ اطرافتون بدون وجود نفت وجود نخواهد داشت مثل همين گوشي و تبلت و pc كه دارين باهاش كامنت ميزارين يا رنگ ديوار اتاق يا در hdf و mdf اتاق و...
تهرانی: 1394/9/1109:12:38،
18
23
ایران درکدام معادلات جهانی (به حساب) میاد؟
خودشم: 1394/9/1111:57:54،
16
15
یک جمله ای خوندم که اینجا بازنویسی میکنم:
نفت با ارزش تر از اونه که بخوایم با سوزوندنش ازش انرژی بگیریم
هزاران محصول دارد این نفت!
حتی دارو هم از نفت میگیرند
حمید: 1394/9/1015:59:43،
32
19
اصن اوپک برای این به وجود اومد توسط اون خدا بیامرز که عربستان زرت و زرت نفت نده بیرون
حالا یه مشت اسکل میان میگن عربستان بره بیرون
الان ترمز عریستان اوپک هستش بره بیرون اوپک روزی 20 میلیون تولید میکنه !!!
mojtaba: 1395/9/1018:17:44،
4
4
مهدی اقابدون که حقیقتی وجودندارد اوناییکه زیاد میدانند صد البته دروغ میگویند وکسانیکه چیزی نمیدانند باور میکنند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار