کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شمارش معكوس برای انتشار گزارش نهایی

کدخبر:۱۷۵۹۲دوشنبه، ۹ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۸:۰۴۲۷۹۷ بازدید

پس از حدود 10 ماه مذاكرات فشرده ايران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي حل آنچه ايران «مسائل گذشته و حال» و آژانس ابعاد نظامی ...

پس از حدود 10 ماه مذاكرات فشرده ايران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي حل آنچه ايران «مسائل گذشته و حال» و آژانس «ابعاد نظامي احتمالي» مي‌خوانند، به روز مهم ديگري از همكاري‌ها براي پايان دادن به موضوعي كه در هشت سال گذشته بر پرونده هسته‌يي ايران سايه افكنده است، نزديك شده‌ايم. همكاري‌هاي جديد ايران و آژانس وسعت بيشتري پيدا كرده بود و برخلاف گذشته، در همكارهاي جديد آژانس براي بررسي ابهامات و ادعاهاي مطرح شده، توانست از سايت نظامي پارچين و نمونه‌گيري از آن بازديد به عمل آورد. ايران براي حل «مسائل گذشته و حال» در قالب مذاكرات كتبي، شفاهي، بازديد و نمونه‌برداري در چارچوب «نقشه راه» كه همزمان با برجام ميان آژانس و سازمان انرژي اتمي به امضا رسيد به تمام 12ابهام كه از سال2007 تاكنون مطرح شده و هر سال به تعداد آنها نيز افزوده شده است، پاسخ داده است.

به گزارش تعادل، آژانس ملزم است در گزارش غيررسمي و محرمانه خود كه متفاوت از گزارش‌هاي فصلي خواهد بود، صرفا به روند بررسي مذاكرات، اقدامات و همكاري‌هاي صورت گرفته ميان ايران و آژانس پرداخته و از بيان كلماتي كه حاوي قضاوت و نتيجه‌گيري باشد، خودداري كند.هر گزارشي كه نشان دهد، فعاليت‌هاي هسته‌يي فاقد بعد نظامي است، مشروعيت همه تحريم‌هاي يك‌جانبه و چندجانبه را زير سوال خواهد بود و زمينه را براي لغو آنها فراهم مي‌كند، ‌از همين روست كه روز انتشار اين گزارش، گام مهمي در اجراي برجام خوانده مي‌شود.

اما اگر گزارش آژانس، چنان باشد كه نتيجه‌گيري قطعي در اين مورد را دشوار كند، مي‌تواند به باز بودن پرونده PMD ختم شود كه ايران قطعا نخواهد پذيرفت. ايران معتقد است كه اين كشور همكاري‌هاي لازم را براي اجراي تعهداتش با آژانس انجام داده است و بنابراين گزارش آمانو، دبيركل آژانس بايد باعث بسته شدن PMD يا آنچه به آن پرونده‌هاي گذشته گفته مي‌شود، شود. مقامات ايران مي‌گويند در صورتي كه اين پرونده بسته نشود، اجراي برجام متوقف خواهد شد.بدون شك اگر محتوا و قالب گزارش آژانس مثبت باشد و مسير را براي مختومه شدن پرونده فني و هسته‌يي ايران هموار كند، پيروزي ديپلماتيك بزرگ ديگري براي ايران پس از برجام به‌دست خواهد آمد.

 

  آژانس در آستانه مهم‌ترين گزارش تاريخ خود

حميد بعيدي‌نژاد مديركل سياسي و امنيت بين‌الملل وزارت خارجه و رييس تيم كارشناسي مذاكره‌كننده ايران نيز در اين خصوص، در صفحه اينستاگرامش نوشت: پيش‌نويس گزارش ارزيابي نهايي مديركل آژانس پيرامون PMD را درواقع آقاي «ترو» معاون مديركل آژانس در امور پادمان مي‌نويسد.

بديهي است كه نقش آمانو به‌عنوان عالي‌ترين مقام آژانس، اخذ تصميم نهايي در‌خصوص سياست‌هاي راهبردي و مديريتي در پيش‌نويس گزارشي است كه آقاي ترو و تيم فني وي بايد آن را تهيه و نهايي كنند.تغيير رهيافت آژانس در دو سال اخير در پيگيري مباحث پادمان با ايران محصول فعاليت آقاي ترو است و برهمين مبنا ماموريتي متفاوت از ديگر معاونان اين بخش در سال‌هاي قبل برعهده داشته است.

بعيدي‌نژاد افزود: معاون مديركل در امور پادمان مهم‌ترين پست مديريتي آژانس بعد از پست مديركل است و اين به‌دليل نقش اساسي مباحث پادمان در ذيل ماموريت‌هاي آژانس است.معاونت پادمان با دراختيار داشتن 850 پرسنل كه عمدتا نيروهاي تخصصي و فوق‌تخصصي هستند و با دراختيار داشتن بيشترين درصد بودجه آژانس براي اعمال وظيفه نظارت بر فعاليت‌هاي هسته‌يي كشورهاي عضو آژانس، در حقيقت در قلب فعاليت‌هاي سازماني آژانس قرار دارد.

متاسفانه مشي و شيوه معاونان قبلي آژانس در امور پادمان در تعامل با ايران همواره با سياست همراه بودند و همين امر آژانس را از مشي فني و بيطرفانه خود در تعامل با ايران خارج مي‌كرد. اما آمدن آقاي ترو در دو سال گذشته برخورد متفاوتي از آژانس با ايران را به نمايش گذاشت و بنده به سهم خود در جريان گفت‌وگوهاي ايران با آژانس در بيش از دو سال گذشته اين تفاوت شخصيت را از نزديك حس كردم.رييس تيم كارشناسي مذاكره‌كننده ايران نوشت: ترو شخصيتي آرام و بدون حواشي سياسي است كه علاقه‌يي نيز به شركت در مصاحبه‌ها و موضع‌گيري‌هاي سياسي ندارد و توجه عمده او معطوف بر كار فني و تخصصي خود است.

رفتار متعادل و متوازن آقاي ترو در بحث‌هاي دو ساله آژانس در ايران بي‌شك تاثير مهمي در پيشبرد روند حل‌وفصل مسائل حال و گذشته اختلافي ايران با آژانس داشته است. اينك از آژانس انتظار مي‌رود كه در قدم بسيار مهم پاياني خود در اين مرحله و در آستانه ارائه يكي از مهم‌ترين گزارش‌ها در طول تاريخ خود، با ارائه گزارشي دقيق و حرفه‌يي، تفوق كامل وجهه فني و بيطرفانه خود در پيگيري مباحث هسته‌يي را به جامعه بين‌المللي اثبات كرده و با فراهم كردن زمينه و مبناي فني بسته شدن پرونده PMD، به برگشتن اعتماد ازدست رفته خود در سطح بين‌المللي كمك كند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حامد: 1394/9/923:17:47،
77
11
شمارش معکوس برای گرونتر شدن دلار جهت جلوگیری از خوشی کاذب امت
فكر: 1394/9/923:30:29،
14
97
كجان اون افرادى كه مى گفتن تحريم كاغذ پاره است از شجاعت رئيس قوه قضاييه خوشم اومد تو تلوزيون گفت من شخصا به اين برجام افتخار نمى كنم
سامی: 1394/9/923:47:21،
51
17
با لابی گری گسترده اوباما مطمئن باشید که این گزارش در نهایت مثبت بوده و به سود حسن روحانی خواهد بود
اما در هر صورت سقوط بزرگ ارزش ریال نزدیک است...
نادون امروز: 1394/9/1000:16:50،
43
13
خدابه ابروی عزیزان ..این مسعله. زودترحل بشه..امیییییین.
porya: 1394/9/1002:37:26،
37
6
آقا جان این چند روزم روش .......مثه اینکه اگر گزارش نهایی رو دادن دولت ما بعد ازون آتیش به برفا میزنه!!!!!! ما خودمون این زندگی رو انتخاب کردیم و باید تاوان و بدیم. ان الله لا یتغیر القوم اله به انفسهم.
فرشيد: 1394/9/1008:29:58،
13
5
واقعا گل گفتي
فروشنده: 1394/9/1003:36:30،
14
10
هر چی هست سریع تر. میخوام واحدم رو بفروشم لکسوس بخرم. یه ریال پول نقد هم تو جیبم نیست. هر کار می کنین سریع تر فقط. جوونیمون تموم شد.
مهرداد: 1394/9/1005:08:32،
23
6
بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد!
اینو تو مهد کودک زیاد میخونن.مثل اینکه میخوان بچه هارو امیدوار به اینده کنن.انتخابات نزدیکه.یه رییس جمهور دیگه.شاید اون یه کاری بکنه و خیلی شایدهای دیگه.
khodayar: 1394/9/1007:21:38،
9
8
گزارش نهایی صدر صد منفی خواهد بود چون تصمیم گیرنده کسی
دیگر است زنده باد اراک
حمید: 1394/9/1007:59:15،
21
6
میخواد گزارش نهایی آژانس منف باشد یا مثبت بحال من یکی هیچ فرقی نمی کند . همتون هم دیدیدی قبل تحریم و بعد تحریم هیچ فرقی بحال من نوعی نداشت و ندارد و اون کسانیکه با لجبازی و دور از مدیریت این بلیه اتمی رو روی سر ملت آوار کرد بیاید جواب بدهد همونی که فقط صحبت میکنه و تا حالا یکبار جلوی خبرنگاری ننشسته و جوابی نداده بیاید جواب بدبختی مردم را بدهد . ما منتظریم
یاهو : 1394/9/1009:11:12،
11
7
حرف هایی که طرفین می زنند و هرکدام شرایط تازه پیش می کشند باید در انتظار مرگ آرام و ساکت توافق هسته ای بود !
و آنوقت ارزش واقعی پول ملی معلوم می شود.
سعید: 1394/9/1014:25:28،
5
5
تا حالا که منفی بوده نصف شغلای مملکت از بین رفته و تورم سه برابر،اگه این آخری هم منفی باشه دیگه هیچی از این کشور باقی نمیمونه.خدا حافظی با همه چیز

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما