کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

هر پیامک بانکی چقدر هزینه دارد؟

کدخبر:۱۷۵۳۹یکشنبه، ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۸:۵۵۲۶۳۸ بازدید

طی هفته‌های گذشته بانک‌های مختلف کشور با ارسال پیامکی به مشترکان اعلام کرده‌اند که مبلغی معادل 10 هزار تومان بابت یکسال اشتراک ...

طی هفته‌های گذشته بانک‌های مختلف کشور با ارسال پیامکی به مشترکان اعلام کرده‌اند که مبلغی معادل 10 هزار تومان بابت یکسال اشتراک پیامکی آنها محاسبه شده و در صورت علاقمندی مشترک برای دریافت این پیامک‌ها، این مبلغ از حساب او کسر خواهد شد. اما هزینه این پیامک‌ها برای بانک‌ها چقدر است؟

به گزارش ایسنا، مدتی است برخی مشترکان بانک‌های مختلف پیامک‌هایی دریافت کرده‌اند و در قالب آنها اینگونه اعلام شده است که به ازای دریافت پیامک‌های مربوط به گردش حساب رقمی معادل سالانه معادل 10 هزار تومان از حساب آنها کسر خواهد شد.

البته اگرچه گفته می‌شود در کشورهای مختلف بحث دریافت هزینه بابت خدمات امری مرسوم است، اما به هرحال جای این سوال وجود دارد که حتی اگر گام‌های اولیه در رسیدن به بانکداری الکترونیک را هم بخواهیم از جیب مردم تامین هزینه کنیم چه ایراداتی بر شیوه انتخاب شده از سوی شورای پول و اعتبار وارد است؟

شاید هر شهروند به دلایل مختلف در چند بانک مختلف حساب داشته باشد و در طول سال حتی یک بار از کارت این بانک‌ها استفاده نکرده و یا تنها در چند مورد محدود به استفاده از کارت‌های خود بپردازد، حال آیا منطقی است فرد برای چنین استفاده محدودی رقمی 10 هزار تومانی را پرداخت کند؟!

در چنین شرایطی آیا بهتر آن نبود که حداقل بانک‌ها رقم مشخصی را در نظر گرفته و این‌طور اعلام می کردند که به ازای هر پیامک مبلغی به عنوان کارمزد از حساب مشترک کسر می‌شود؟! آیا به این شیوه عدالت بیشتری برقرار نمی‌شد؟

به هرحال براساس مصوبه شورای پول و اعتبار مدتی است چنین تصمیمی گرفته شده و قرار است بانک‌ها نسبت به برداشت مبلغ مربوطه از حساب مشترکان اقدام کنند، جالب اینکه این بار مانند بارقبل که بانک ملی تصمیم به اجرای این طرح گرفت و موجی از مخالفت در قالب پیام های موبایلی ایجاد و لطیفه‌های مختلفی در این خصوص منتشر شد، مقاومتی در برابر این طرح رخ نداده و به نظر می رسد با توجه به مصوبه شورای پول و اعتبار و ورود همزمان تمام بانک ها احتمال بروز چنین مشکلاتی برطرف شده است.

با این حال در پیامک‌هایی که به دست برخی مشترکان بانک‌ها رسیده به آنها اعلام شده است که تنها در صورت تمایل مشترک برای دریافت این پیامک‌ها از حساب او هزینه کسر می‌شود، اما در این میان بسیاری از افراد هم هستند که هیچ پیامکی دریافت نکرده‌اند و با توجه به این‌که مراجعه به چندین بانک برای اعلام عدم نیاز به دریافت این پیامک‌ها مستلزم صرف زمان است، به هرحال عده ای عطای این 10 هزار تومان را به لقایش بخشیده‌ و ترجیح می دهند برای کسر نشدن این رقم پیگیری خاصی انجام نداده و شعبه‌های مختلف بانک های متعدد را زیر پا نگذارند.

از سوی دیگر در خصوص رقمی که اکنون بانک‌ها از مشترکان دریافت می‌کنند نیز چند نکته جای بررسی دارد؛ مروری بر سایت‌های اینترنتی گویای آن است که شرکت‌های مختلفی که در حوزه ارسال پیامک‌های انبوه فعالیت دارند، برای مشترکان عمده خود تخفیف‌هایی را در نظر می‌گیرند. اکنون بنا بر اعلام غیر رسمی مسوولان برخی از این شرکت‌ها رقمی که از بانک‌ها بابت ارسال پیامک دریافت می‌شود حدود 89 ریال است. البته این رقم به طور رسمی اعلام نشده است.

مدیر یکی از این شرکت‌ها که ترجیح داد نامی از وی برده نشود در گفت‌وگویی با ایسنا به ارائه توضیحاتی در این خصوص پرداخت.

وی در این باره اعلام کرد: طبق مصوبه هیات دولت هر شرکت ارسال‌کننده پیامک و پیامک انبوه به ازای ارسال هر پیامک فارسی رقمی معادل 89 ریال و برای هر پیامک انگلیسی رقمی معادل 222 ریال به اپراتورهای تلفن همراه پرداخت می کند.

وی در عین حال یادآور شد: البته اواخر سال گذشته به واسطه مصوبه مجلس و بر اساس تبصره 19 قانون بودجه مقرر شد از ابتدای سال 94 به ازای ارسال هر پیامک هزینه‌ای معادل 10 ریال هم به منظور واریز به خزانه دولت پرداخت شود که به این ترتیب برای ارسال هر پیامک فارسی رقمی معادل 99 ریال از سوی شرکت‌ها به اپراتور پرداخت می‌شود.

مدیر این شرکت همچنین عنوان کرد: البته علاوه بر این ارقام مبلغی هم به عنوان مالیات بر ارزش افزوده محاسبه می‌شود و در نهایت شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که برای یک شرکت شاید کمترین رقم خالصی که برای ارسال پیامک‌می‌توان در نظر گرفت در حدود 95 ریال است.

وی در عین حال تاکید کرد: البته مشخصا شرکت‌ها برای مشتریان بزرگ خود تخفیف‌هایی را نیز در نظر می‌گیرند، اما در نهایت به طور مشخص نمی توان اعلام کرد که تعرفه قطعی هر پیامک بانکی چقدر است و شرکت های مختلف در این حوزه تا چه اندازه قادر به ارائه تخفیف هستند.

وی همچنین متذکر شد: از زمان ارسال پیامک‌های گردش حساب بانک‌ها در موارد متعدد برای ارائه سرویس امن‌تر، بانک های مختلف حتی سالی 20 میلیارد تومان برای ارسال این پیامک‌ها هزینه پرداخت کرده‌اند که شاید طبیعی باشد که بخواهند چنین هزینه‌ای را از مشترکان خود دریافت کنند درچنین شرایطی قطعا اگر فردی از کارت بانکی خود استفاده چندانی ندارد مقرون به صرفه تر است که این سرویس را حذف کند.

بنا بر اعلام این فعال بازار پیامک در نهایت می‌توان گفت اکنون هزینه‌ای که از مشترکان دریافت می‌شود به طور تقریبی معادل 830 پیامک بانکی در طول سال است.

اما وی در پاسخ به این سئوال که چرا پیامک اطلاع رسانی بانک ها به دست بسیاری از مشترکان نرسیده اظهار کرد: دلایل مختلفی درارسال و دریافت پیامک‌ها دخیل هستند و قطع به یقین یک عامل به تنهایی تعیین کننده نیست. پیامک بانک‌ها به صورت اطلاع رسانی بوده و قاعدتا" کسانی که خود را در شبکه تلفن همراه یک اپراتور بلک لیست کرده اند این پیامک به دستشان نمیرسد.

عدم دسترسی شبکه به مدت طولانی به مشترک و بعضا مشکلات فنی هم میتواند دلیلی بر نرسیدن یک پیام به دست مشترک باشد.

به گزارش ایسنا، بر اساس آمارهای ارائه شده، اگر هزینه ارسال هر پیامک بانکی را 10 تومان هم در نظر بگیریم هزینه اشتراک ماهانه این سرویس رقمی معادل 833 تومان می شود و اگر این رقم را به روز تبدیل کنیم به طور میانگین بانک‌ها بابت ارسال روزانه 2.7 پیامک از مشترکان خود هزینه دریافت خواهند کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بهروز: 1394/9/808:11:43،
73
25
با سلام، تصور میکنم که فراموش کرده اند هدف از توزیع کارت های الکترونیکی جلوگیری از جابجایی پول نقد و تخریب اسکناس های رایج و...بوده است! تصور کنید اگر کمپینی برای عدم استفاده از کارت های الکترونیکی به راه افتد، ایا بانکها قادر به توزیع این مقدار پول نقد خواهند بود؟
ali: 1394/9/809:05:01،
27
53
َما هم دلت خوش است. کمپین ....
بعنی ملتی هستیم سرخوش که فقط دنبال راه انداختن کمپین است.
afshin: 1394/9/818:52:53،
21
18
تصور کنید اگه یکی دو بانک اعلام کنن که این هزینه سالانه رو از مشتریاشون نمیگیرن چقدر میتونه مشتری جذب کنه!
به هر حال بانک باید امین مردم باشه نه اینکه جیبشونو بزنه!
صحبت هایی هست که بانک پ...د این هزینه رو شاید اخذ نکنه ;)
ارش: 1394/9/808:49:49،
51
21
من پیشنهاد میکنم به همه تمام پولهای حساب قرض الحسنه خود را از بانک خارج کنن چون این حساب نه تنها برای مشتریان بانکی سودی نداره بلکه تمام سود نصیب بانک میشه پول مارو بدون سود نگه میداره و ازش استفاده میکنه بعد بجای اینکه ما منت بزاریم 10000 تومن کسر میکنه تا موجودی بده بطوری که تمام حقوق بگیران از حساب قرض الحسنه استفاده میکنن. چرا . ؟
لقمان: 1394/9/809:40:56،
33
18
متأسفانه بانکها ،ادارت دولتی ،سازمانها ،ارگانها و......تمام خدماتی که باید رایگان برای مردم انجام بدهند را پولی کرده اند و مردم مظلوم هم چون احتیاج ونیاز مبرم به این خدمات دارند ،مجبورند پول زور پرداخت کنند ، به عنوان مثال هزینه هایی که دفاتر خدمات پستی یا دفاتر پلیس به اضافه ده یا ثبت احوال و ..... از مردم میگیرند اصلاً منصفانه نیست ولی چه کنیم ،؟؟؟؟؟؟؟ تعویض اجباری کارت پایان خدمت،کارت ملی ،کارتهای بانکی ،استعلام سوءپیشینه ،تأییدیه کد پستی ،و صدها مورد دیگر که باید پول پول پول پول پول ........ بدهیم ،بیشتر این موارد فقط نون قرض دادن به دفاتر خدماتی و........ است وبه نوعی دست در جیب مردم کردن میباشد .ولی خدایی هم هست .
رضا: 1394/9/810:19:31،
37
16
بانکها با پول حسابهای جاری و قرض الحسنه و در کل حسابهایی که به آنها سود تعلق نمیگیرد کار و درآمد زایی میکند و مقدار آین سود باید بسیار بالاتر از مبالغ ناچیز پیامک باشد. در ضمن الگو برداری از دنیای خارج از ایران یا باید انجام نشود یا باید بصورت کامل باشد. هر زمان بانکها وام سی ساله دو درصد دادند برای خدماتشان هم کارمزد بگیرند.
سلام دهکده جهانی: 1394/9/814:56:34،
21
16
***منتظر این خبرازسوی بانکهاباشیم که بگویند بخاطرنگهداری پولهای تون بایستی فلان درصد به ما اجرت بدهید.***
اصفهانی: 1394/9/815:09:51،
20
19
منکه پولام رو میذارم تو بالشم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
اعضای جدید خانواده کوئید در آستانه ورود به بازار ایران
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار