کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلار به کدام سو و تا کدام سقف بالا می‌رود؟

کدخبر:۱۷۵۱۲شنبه، ۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۱:۱۴۴۳۴۵ بازدید

روز پنجشنبه با یک اتفاق تاریخی در اقتصاد ایران آغاز شد؛ اتفاقی که پیش‌بینی لازم نداشت و زمان آن فرا رسیده بود. سرانجام نرخ دولتی دلار یا همان ...

روز پنجشنبه با یک اتفاق تاریخی در اقتصاد ایران آغاز شد؛ اتفاقی که پیش‌بینی لازم نداشت و زمان آن فرا رسیده بود. سرانجام نرخ دولتی دلار یا همان ارز مبادلاتی پس از مدت‌ها افزایش تدریجی، نرخ ۳‌هزارتومان را شکست و به ٣٠,٠٢٧ریال رسید. بانک مرکزی برای نخستین‌‌بار نرخ دولتی دلار را به بیش از ٣‌هزار تومان رساند تا رویای دلار ارزان که بسیاری منتظرش بودند، به فراموشی سپرده شود و واقعیت اقتصاد ایران و برابری پایین پول ملی ایران در برابر ارز قدرتمند دلار پذیرفته شود. روز پنجشنبه، درکنار ارزش دلار ٢٣ ارز با افزایش روند صعودی دلار را همراهی کردند که ١٣ ارز همچون یورو روند نزولی و تنها دو ارز بدون تغییر قیمت نسبت به ارزش‌های روز گذشته ازسوی بانک مرکزی اعلام شده‌اند.

به گزارش شهروند، این رکود تاریخی درشرایطی ثبت شد که بازار آزاد هم نرخ دلار آزاد را بیش از ٣‌هزارو٦٠٠تومان اعلام کرد و نشان داد راه درازی برای تک‌نرخی‌شدن ارز وجود دارد. تا همین چند ماه پیش اختلاف نرخ مبادلاتی و آزاد به حدود ٣٠٠تومان و حتی پایین‌تر از آن هم رسید اما حالا این نرخ با فاصله بیش از ٦٠٠تومان نشان از حقایق نادیده در اقتصاد ایران دارد. چراکه درهمین وضع و درست چند روز قبل، نوبخت سخنگوی دولت درباره بودجه ‌سال آینده، نرخ دلار را همان ٢٨٥٠تومان اعلام کرد تا مشخص شود قرار نیست فعلا واقعیت کنونی اقتصاد در بودجه پذیرفته شود.درهمین وضعیت، گرانی دلار در بازار آزاد باعث شده تا دولت در موضعی منفعل قرار گیرد و در مقابل مخالفان دولت به تبلیغات جدی و فضاسازی علیه دولت ترغیب شوند.حال آن‌که پیش از روی کارآمدن دولت کنونی، قیمت دلار به سقف‌های کنونی رسیده بود. حالا هم به روایت دولتی‌ها، وضع به دلیل افزايش تقاضاي ارز براي سفرهاي اربعين و کریسمس بالا گرفته و مطابق مدت مشابه در سال‌های گذشته، گرانی دلار در این روزها یک معمول بوده است.

به هرسو حالا با شرایط پدید آمده، این پرسش مطرح است که ریشه این گرانی‌ها در کدام واقعیت است و آینده معیشت عمومی و اقتصاد ایران با این تغییرات تازه به کدام سو می‌رود.دراین حوزه، فارغ از سیاسی‌کاری‌های معمول که در برخی رسانه‌ها برای مخاطب قراردادن دولت و تحریک مردم درباره نرخ دلار وجود دارد، حقایق اقتصادی هم در پشت این ماجرا وجود دارد که باید بدان‌ها توجه کرد تا وقایع‌ سال ٩٠ تا ٩٢ درباره گرانی یک‌باره دلار و نوسان‌های شدید در اقتصاد ایران رخ ندهد.  حال درشرایط فعلی اقتصاد ایران، این سوال مطرح است که اگر دلار گران‌تر شود، باز هم به معني گراني‌هاي بيشتر و فشار بر طبقات خرد اجتماع است یا قرار است تغییراتی در ماهیت اقتصاد ایران ایجاد شود؟

مخالفان دلار گران چه می‌خواهند؟

درحوزه تغییر قیمت دلار دونگرش وجود دارد. عده‌ای موافق بالارفتن تدریجی قیمت ارز هستند، چراکه می‌گویند درگذشته اقتصاد ایران زیان‌های بسیاری از پایین نگه‌داشتن غیرواقعی دلار متحمل شده است. اما در مقابل مخالفان این دیدگاه هستند که دلار گران و بالارفتن نرخ برابری را یک نگاه یک‌سویه به اقتصاد می‌دانند و معتقدند که این نگاه، درنظر نداشتن بحث اقتصاد اجتماعي و سياسي است و مانع دیدن وضع عمومی مردم است.به اعتقاد این عده، در سال‌های اخیر میزان حقوق و درآمد عمومی مردم و اقشار کم‌درآمد، منطبق با تورم و گرانی‌ها بالا نرفت، اما قيمت‌ها قدرت خرید مردم را کاست. به باور آنان، سال‌های دولت گذشته نماد این تفکر است که گرانی دلار رخ داد و درپی آن، ارزش پول ملی ایران در مقابل دلار کم شد؛ تا دلار گران قدرت خرید مردم را کمتر کند. در تکمیل این دیدگاه باید پذیرفت که حالا هم، برای بسیاری از مردم گرانی دلار یادآور آن روزهاست و نگرانی ورود دوباره دلال‌ها و پول‌های خانگی به بازار ارز را ایجاد می‌کند. حال آن‌که برخی کارشناسان نظری متفاوت دارند و معتقدند دولت نباید بار دیگر فنر قیمتی ارز را بفشارد و مانع برابری واقعی دلار با ریال شود.

مدافعان دلار گران چه می‌گویند؟

به باور مدافعان دلار با نرخ واقعی، بالا نگه‌داشتن غیرواقعی ارزش ریال بیشترین لطمه را به تولید داخل زده است و دراین میان، ارز ارزان فقط به نفع واردکنندگان اقلام مصرفی کم‌اهمیت در اقتصاد کلان می‌شود. (اشاره به واردات میوه لوکس و کالاهای غیرضرور چون سنگ قبر)درخصوص لزوم افزایش قیمت برابری ارز (بخوانید بالا نگه‌داشتن تصنعی قیمت ریال) در ماه‌های گذشته بحث‌های فراوانی در اقتصاد ایران انجام شده است اما این گروه معتقدند که نرخ واقعی دلار درشرایط کنونی بیش از ارقام فعلی در بازار آزاد است و باید در یک‌سال آینده این نرخ به تدریج بالا برود و تعدیل شود.استدلال این رویه هم به باور مدافعان این طرح، آن است که ارز گران به نفع تولید داخلی و صادرات ایران است و در بخش‌هایی مانند کشاورزی باعث بهبود وضع کشور می‌شود.

دلار چقدر باید باشد؟

در ادامه این بررسی باید به یک نکته محاسباتی هم اشاره داشت. اگر حالا در بازار تهران نرخ دلار به حدود ٣٦٤٥تومان رسيده، آیا این قیمت برای نخستین‌بار تجربه شده و آیا نرخ مبادلاتی بیش از ٣‌هزارتومان یک پدیده غیرمعمول و خطرناک است؟برای پاسخ به این موضوع باید به نرخ دلار در روز ٢٣ خرداد ١٣٩٢ که حدود ٣٦٣٠تومان بود، اشاره کرد که بعدا پایین آمد. نرخی که در دو‌سال گذشته، با وجود سقوط قيمت نفت و رشد حداقل ١٥‌درصدی شاخص تورم حدود ٣٣٠٠تومان ثابت ماند و درشرایطی که باید با روندی طبیعی به بیش از ٤٥٠٠تومان می‌رسید، همان قیمت ماند.اتفاقی که دربیشتر كشورهاي صادركننده نفت افتاد و نرخ ارز در اين كشورها يك‌ونيم تا ٣برابر شد. حال با این فرض و یادآوری وقایع ‌سال ٩٠ باید بدانیم که اگر روند طبیعی کنونی پیش نرود، خطر ایجاد شوك ارزي و وقایع گذشته که به ضرر تولید و اشتغال کشور و جیب مردم شد را درپیش داریم.جهش ناگهاني نرخ ارز با نگه‌داشتن غیرواقعی نرخ ارز (نرخ اسمي) درشرايط تورمي یک خطر بزرگ است که کارشناسان مدافع رشد تدریجی نرخ دلار درباره آن هشدار می‌دهند و تيم اقتصادي دولت بايد درباره آن برای مردم توضیح دهند تا همه بدانند كه نظام ارزي ايران كه یک نظام شناور مديريت شده است، چگونه باید کار کند تا زیان ملی درپی نباشد.

حمایت صادرات با ابزار دولتمنطقی یا غیرواقعی؟

افزایش قیمت دلار با همین فرضیه هم مخالفان جدی دارد. آنها افزایش نرخ دلار را برابر با متورم‌کردن کشور و حمایت بی‌قید‌وشرط از تولیدات داخلی می‌دانند و می‌گویند که شاید لازم نباشد از تولیدات داخلی به این صورت حمایت شود.
به گفته بهنام بهزادفر، کارشناس اقتصادی دراین حوزه بهتر است اگر نیاز به حمایت تولیدات داخلی احساس می‌شود، از روش‌های دیگری دنبال این ماجرا بود. روش‌هایی مانند گسترش تکنولوژی و برداشتن تحریم‌ها و...
به گفته وی، این فعال بازارسرمایه، بی‌ارزش‌کردن بیشتر پول ملی با توجه به کاهش تورمی که مدنظر کشور در دوسال گذشته است، اصلا سنخیت ندارد؛ ضمن این‌که افزایش نرخ دلار به نظر می‌رسد به دلیل جبران کسری بودجه رخ داده و هدف منطقی دیگری را دنبال نمی‌کند.


دلار به کدام سو و تا کدام سقف بالا می‌رود؟

شهروند| وضع کنونی بازار نشان می‌دهد که نرخ ارزهای صرافی‌های سطح بازار با نرخ ارزهای صرافی‌های بانکی اختلاف دارد و پدیده ارز چند نرخی (تا ٥ نرخ) بار دیگر خودنمایی می‌کند. شرایط بازار بسیار حساس دنبال می‌شود و با وجود اعلام دولت برای واریزکردن ارز ارزان، حضور انبوه دلال‌ها و خریداران صوری نشانه‌های آمادگی بازار برای تکرار بازی‌ها گذشته توسط دلالان را از خود بروز می‌دهد. انگار که بازار منتظر تلنگر کوچکی است تا فنر پرش نرخ‌ها به حرکت درآید.  حال درهمین وضع بحث ارز تک‌نرخی پس از لغو تحریم‌ها هم مطرح است. اما در این بین ارز آزاد خیال تک‌نرخی‌شدن ندارد و ما به ازای رشد ارز مبادلاتی، فاصله خود را بیشتر و بیشتر می‌کند. همین هفته قبل نرخ دلار در بازار آزاد ۳۶۰۰تومان را رد کرد تا روز چهارشنبه ۳۶۱۵تومان و روز پنجشنبه با اقدام بانک مرکزی نرخ ۳۶۴۰تومان را رد کند. به گفته فعالان بازار، پس از پایان کار فعالیت رسمی بازار در روز سه‌شنبه و تعطیلی بانک‌ها، معامله‌گران غیررسمی وارد بازار شدند و با معاملات پشت خطی تلاش کردند، این ارز را به محدوده بالاتری وارد کنند. تلاش‌های آنها در افزایش ابتدایی روز چهارشنبه تأثیر مستقیمی داشت و موجب شد که این ارز در کانال ٣‌هزارو٦٠٠تومان معاملات خود را آغاز کند. پس از این شروع افزایشی، دلار به آرامی به رشد خود ادامه داد. شایان‌کرمی تحلیلگر بازار سرمایه دراین خصوص معتقد است که خروج ارز به سوی کشورهای همسایه مانند ترکیه، افزایش تقاضای ارزی زوار عتبات عالیات در آستانه اربعین و تحرکات معامله‌گران فردایی (سفته‌بازان بازار غیررسمی ارز) عواملی بوده‌اند که به تحریک قیمت کمک کرده‌اند.  او در گفت‌وگو با اقتصادنیوز معتقد است، درشرایطی که عده‌ای در بازار از حرکت دلار به سمت مرز ٤‌هزارتومانی سخن گفته‌اند، عمده معامله‌گران از ثبت این قیمت‌ها در هراس هستند و حداقل فعلا حاضر نیستند که خرید‌های سنگینی را انجام دهند. او در پاسخ به این‌که سقف افزایش قیمت دلار تا کجاست؟ هم افزود: درصورتی که به سوابق تجربی دلار در برابر ریال در سال‌های گذشته دقت کنیم، معمولا سقف دلار در هر‌ سال در آذرماه شکل می‌گیرد؛ حال این مسأله برای امسال نیز می‌تواند صدق کند.

وی تأکید کرد: با درنظر گرفتن کسری بودجه دولت، ریزش قیمت نفت و کاهش درآمد صادراتی، همچنین رکود بخش تولید در اقتصاد، تراز تجاری منفی با کسر صادرات از واردات لایحه بودجه ‌سال ٩٥ در این ماه به مجلس می‌رود. به همین منظور قیمت دلار راه صعودی خود را قبل از ارایه لایحه درپیش گرفته اما این نکته حایز اهمیت است که عواملی همچون گزارش آژانس از عملکرد هسته‌ای در اواسط آذرماه و اجرایی‌شدن برجام از اوایل دی می‌تواند باعث احتیاط خریداران درخرید دلار در کانال ٣٦٠٠تومانی شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

جاسم: 1394/9/707:31:09،
69
15
تا زمانیکه دولت توسط بانک مرکزی از طریق فروش دلار کسر بودجه خود را تامین می کند قیمت دلار افزایشی می باشد
مزید بر آن بدلیل کاهش دستوری نرخ بهره و عدم اطمینانی که با سیاستهای اتخاذ شده توسط بانک مرکزی دید مردم نسبت به موسسات پولی و بانکهای خصوصی منفی شده و به تدریج سرمایه های سرگردان به سمت خرید و فروش دلار می روند و تقاضا را افزایش می دهند و قیمت را افزایش !!!!!
خرداد ٩٦: 1394/9/710:01:34،
69
18
روحاني منتظرم ببينم با چه رويي مياي واسه دوره بعدي انتخابات
هر چند از محمود قابل تحمل تري، ولي وعده هات پوچ بود حاجي
نادر: 1394/9/718:40:07،
11
13
به نظر دوستان مسافرت میلیون ایرانی به عراق عامل گرانی دلار در این زمان نیست ؟
hamed: 1394/9/707:32:28،
76
10
این امت همیشه در صحنه بارها به جهانیان ثابت کرده اند که سقف و سویی برایشان متصور نیست فقط شیبش مهم می باشد والا ظرفیت نامحدود است.
سلام : 1394/9/707:43:42،
22
61
دلار اگه با تورم موجود بالا نره باید منتظر از بین رفتن همین چندتا کارخانه دربه داقون موجود باشیم
آدمی: 1394/9/709:28:53،
71
14
یعنی هفتاد هشتاد میلیون آدمو فدای چند کارخونه درب و داغون باید کرد؟!!
من: 1394/9/709:55:06،
48
14
عزیزم همون کارخونه های درب و داغون کل مخارجشون با دلاره.
نیست ظرف این 4 سال گذشته که دلار 4 برابر شد خیلی تولید ما شکوفا !!! شد.
یه مدلی حرف می زنید انگار ما صنعت ژاپن رو داریم که ارزش پولمون پایین بیاد بیشتر صادرات کنیم !!! تو مملکت ما همه منتظرن ببینن دلار چقدر بالا رفت به همون نسبت قیمت بالا ببرن ! از بقال بگیر تا کارخونه دار.
مهرداد: 1394/9/711:25:25،
31
10
مالیات و مالیات ارزش افزوده و بیمه داره کارخانه ها را نابود میکنه نه دلار
بابا: 1394/9/707:45:54،
38
12
دولت فقط و فقط سعی داره برای خودش درآمد کسب کنه بالابردن نرخ ارز هم به دست خود دولت است چون به بهانه آن نرخ ارز بانکی را بالا می برد و همچنین با عرضه دلار به بازار بوسیله بعضی افراد ناشناس با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب سودهای کلان کسب می کند
یه ایرانی: 1394/9/707:58:18،
57
13
با سلام
روحانی مچکریم..............
قبلا دلار 3600 میشد بد اقتصاد خراب و ..........
الان میشه کمک به اقتصاد و واقعیت و ...................
ولى : 1394/9/707:58:21،
58
18
جالبه دولت تدبير شعارش اين بود كه دولت احمدى نژاد مديريت ارزى نداشت و هـر دمبيلى تصميم مى گرفتن يكى حالا به اينا بگه شما كه دم از تدبير و اميد مى زنين چرا كمر بستين ارز را گرون كنين و مستقيما مردم تحت فشار قرار بدين
اکبر: 1394/9/715:31:10،
15
15
دقیقا دولت قراره با کدوم درآمد اینکار رو بکنه؟ با بدهی بانکها یادگار دولت قبلی؟ با نفت بشکه ای 30 دلار؟ با تولیدی که دولت قبلی همه رو از بین برد؟
با یارانه ای که یادگار دولت قبلی هست؟ با چه درآمدی باید دلار رو کنترل کرد آقای اقتصادادن؟
مهدی: 1394/9/707:58:47،
36
11


روحانی مچکریم ؟؟؟؟؟
حق: 1394/9/708:00:14،
53
15
شب عيد دلار رو چهـار هـزار تومانه چشم دولت تحقير و نا اميدى روشن پشيمانم كه به اين دولت رأى دادم
قادر: 1394/9/710:14:47،
30
13
نه که رای شما هم خیلی تاثیر داشت،کجایی ؟
عاشق امریکا: 1394/9/708:02:47،
27
12
یگانه راه حل معضل دلار قدرت گرفتن اتاق معاملات است ، تا فشار عظیم خرید واردکنندگان از بازار ازاد برداشته شود ،
و اجناس مصرفی مردم با قیمت پایین و صد البته با نظارت بر قیمتها برای جلوگیری از بوجود امدن رانتهای جدید ، و ازاد گذاشتن قیمت ارز برای مسافران، اگر اتاق دست از رانت بازی بردارد و دلار به واردکننده با شرایط سهل برسد ، وارد کننده
برای خرید کالامجبور به دوبار پول دادن نباشد ، یکبار به اتاق و یکبار به صراف ، کاری که در سالهای قبل رخ میداد ،
مطمین باشید ثبات نسبی به بازار برخواهد گشت ، والا داستان 91 حتما تکرار خواهد شد و طعم 5000 تومان را خواهیم چشید ، مگر ادمی از یک سوراخ چند بار باید گزیده شود ، هنوز اب دهان گیله مرد خشک نشده که اعلام کرد دلار 2850 تومان بیشتر نخواهد شد ، حداقل قبل از درافشانی هماهنگ شوید ، بعد میگوید چرا به ما اطمینان نمیکنند مردم !!!!!!!!!!!
یکی مثل بقیه: 1394/9/708:05:15،
35
8
کلا از اینکه یک تصمیمگیری عقلانه ببینیم در این چندین سال اخیر، نا امید شدیم. دنیا اگر فرمولی دارد که ارز خارجی را اگر گران کند باعث رونق صادراتش میشود، درباره کشوری است که همه دنیا او را تحریم نکرده است. خدا رو شکر که مسءولین اقتصادی ما کتاب اقتصاد رو باز میکنن، هر چی نوشته شده عمل میکنن، دیگه فکر نمیکنن اون دانش در شرایط کشوری مثل آمریکا و آلمان صدق میکنه، نه ایران. متاسفم برای اینهمه بی خردی
حقوق بگير: 1394/9/708:05:45،
35
14
اگر قيمت دلار را پائين بياورند و در حدود 2000 الي 2500 تومان تثبيت كنند مشكل همه توليد كنندگان و اكثريت جامعه حل خواهد شد در غير اينصورت و تا زماني كه دلار بالا مي رود هيچكس به جز رانت خواران وزارت صنعت و بانك مركزي و معدودي صادر كنندگان منتفع نخواهند شد و اقتصاد سروسامان نخواهد گرفت.
اگر بانك مركزي قيمت ارز رسمي را روزانه دستكاري نكند ثبات بيشتري هم به وجود مي آيد،حال آنكه با دستكاري چند ريالي نرخ رسمي -كه معلوم نيست بر چه مبنايي تعيين مي شود - به دلالان بازار ارز علامت مي دهيد. بانك مركزي نرخ رسمي ارز را ماهانه تعيين كند ، ساير كشورهاي عربي وهابي و بهايي چكار مي كنند كه دهها سال است نرخ برابري دلار با پول ملي اشان ثابت است آقاي سيف برود از آنها ياد بگيرد.
حقوق بگير: 1394/9/708:06:25،
42
13
آقايان عراقي زحمتكش !!!آيا اين 37 سال كه مدام قيمت ارز گران شد نتيجه اي به جز بدتر شدن كسري بودجه ، تشديد ركود، تشديد خام فروشي به عنوان صادرات و نزول رفاه مردم داشته است كه به ادامه اين روش تا نابودي كامل كشور اصرار داريد. قيمت ارز را پائين بياوريد تا شاهد رونق گرفتن اقتصاد و رفاه بيشتر مصرف كنندگان با شيد و فقط به جيب دولت فخيمه زحمتكش !!!! فكر نكنيد
@-@: 1394/9/708:08:35،
32
9
همچنین ریال به کدام سو

چه خبر از فوب خلیج فارس

ارزش پول ملی
حسینقلیخان: 1394/9/708:12:17،
27
6
پیش بسوی رکود خرد کننده و نابودی تولید به درد نخور ایرانی .
آرش66: 1394/9/708:14:07،
24
12
دلار آزاد که گرانتر شده و به زودی به مرز 4000 تومان خواهد رسید اما در عوض قرار قیمت خودروهای داخلی نصف و یا کمتر از نصف شود! (قابل توجه مردم خوشبین و خوشخیال) اقتصاد ایران تقریبن با تحریمهای سال 91 نابود شد و کمه کم باید 10 سال بدون دردسر و با قیمت نفت بالای 70 دلار بگذرد تا اقتصاد شاید بتواند شبیه به سال 90 بشود.
مردم: 1394/9/708:18:02،
17
41
احمدي نژاد كجايييييييييب
مهدي: 1394/9/708:18:37،
46
14
دلار رو گرون ميكنن ميگن خودش گرون شده بخاطر اربعين و كريسمس دو هفته بعد ٢٢بهمن بعدش عيد بعد اون تعطيلات خرداد و تابستون هميشه در گروني هستيم اي كاش كشوري غير مسلمان بوديم
تهرانی: 1394/9/708:20:01،
24
16
اگر واقعا بخواهید در مورد این تیتر بدانید دلار به سمت 3800 تومان در دو ماه اینده پیش میرود و بعد از رفع تحریم کلیه ارزها باید افت قیمت پیدا کند مانند قبل از شروع تحریم ولی با
سابقه ای که در سیاست پولی کشورمان داریم اینگونه نخواهد شد وبه حدود قیمت 3200 نزول پیدا خواهد کرد
ایران: 1394/9/708:22:02،
39
8
از مدیران نا کارآمد بیش از این انتظار نیستغضنفر: 1394/9/708:25:09،
36
17
واقعا متاسفم! یه مرد پیدا نمیشه دلش برای ریال بسوزه
لولو: 1394/9/708:30:02،
31
9
وقتی دولت بادست خود تورم ایجاد میکند چطور میگوید تورم راکاهش دادیم؟!!!!!!
حقوق بگیر: 1394/9/708:31:39،
29
12
حقوقهای ما هم به دلار پرداخت خواهد شد و مسلما دلار بالاتر خواهد رفت
نیما: 1394/9/708:50:53،
33
13
پس چی شد کلید ؟! دلار از دولت قبلی هم که این همه می گفتی بی عرضه بوده و فلان و بهمان هم که بالا تر رفت که !
نادون امروز: 1394/9/708:54:24،
34
9
مملکت. درست بشونیست.خداخودش کمکی. کند..
زندگی قشنگه: 1394/9/709:12:35،
36
14
می دونم که به نفع عوام نیست!
اما به نفع خواص چرا.
کارمند: 1394/9/709:17:46،
35
13
وقتی همه چیز وارداتی هست با افزایش قیمت دلار همه چیز گرون میشه مردم بیچاره میشن کی جواب میده این سیل جوانهای بیکارو ...
عاقل: 1394/9/710:24:58،
16
16
حداقل متن بالا را میخوندی با بالا رفتن نرخ دلار بیکاری کمتر میشود و با پایین آمدن آن همگی بیکار میشویم !! میانه این دو نرخ مناسب است
البته دلار باید یه قیمتی بین3000 تا30000 تومن باشد و مسلما با 200 تومن اضافه شدن کمکی به رفع بیکاری نمیکند بلکه به بودجه دولت اضافه میشود
یوسف: 1394/9/709:23:32،
26
40
دوره آقای احمدی نژاد دلار سالها ثابت بود و نهایتا 2 سال آخر ریاست جمهوری ایشان نرخ واقعی به خود گرفت . خوشبختانه در دولت آقای روحانی این افزایش با شرایط واقعی اقتصاد منطبق هست و در بازه های زمانی منطقی قیمت خودش رو تعدیل میکنه , پس از نظر من جای نگرانی نیست .
اکبر: 1394/9/710:00:49،
27
16
پس اگر اینطوره چرا دوره اقای خاتمی کاهشی بود و1100به 850هم رسید؟
حسین: 1394/9/710:58:32،
29
17
از نظر شما که لای پر قو خوابیدی وبالش دلار زیر سرته نباید هم جای نگرانی باشه ولی ما بد بخت بیچارهها تنم میلرزه.
رضا: 1394/9/709:52:22،
25
9
گران شدن دلار به معني تقويت توليد ملي نيست معني ان فروپاشي اقتصادي و از بين
رفتن توليد و واردات و همچنين صادرات است.

هموطن: 1394/9/710:05:02،
14
19
چرا امریکای جهان خوار اسکناس بی ارزش و بی پشتوانه چاپ میکنه و پول و سرمایه ما ایرانی ها رو بی ارزش میکنه و به یغما میبرد, باید داد و ستد ها با طلا و اجناس با ارزش دیگر و نفت و غیره که بشود اینرا ثابت کرد معامله شود
رضا: 1394/9/710:16:40،
28
13
دلار گران به نفع هيچكس نيست چون با اين بيكارى و ركود حاكم بر بازار، ركود عميق
تر ميشه و قدرت خريد مردم روز به روز كمتر خواهد شد بنابر اين اقتصاد كشور
فروپاشي ميشه.
زيتون: 1394/9/710:33:32،
29
10
بعد اربعين مياد روي 3450 بعد برداشتن تحريم مياد روي 3300 اما باتوجه به نمودار رشد دلار كه در سال 91-92 جهش به خاطر تحريم داشت. الان بايد در بدترين شرايط قيمتش 2300-2400 باشد. چون قيمت دلار واقعي نيست اقتصاد دچار ركود شده است. مغلطه نكنيم بنده كارخانه توليد لوازم خودرو داشتم. دلار ارزان نبض حياتي توليد كارخانه است. گراني دلار يعني تاثير افزايش حقوق كارگر. افزايش قيمت حمل و نقل كالاي توليدي و از همه مهمتر تابه امروز هيچ دستگاه توليدي در ايران توليد نشده است تمامي قالب زن ها و سي ان سي تراش . پرس وحتي روغن دستگاه ها از خارج با قيمت دلار وارد ميشوند پس گراني دلار تماما در ضرر توليد است . اما صادرات اولا كه ما صادراتي به دليل قيمت تمام شده و عدم كيفيت نداريم در ثاني اگرهم داشته باشيم با دلار گران قيمت تمام شده توليد بالا ميرود كه خود مانع رقابت كالاي ما با نمونه خارجي اش ميشود.
m: 1394/9/710:49:06،
28
11
مطمئن باشید دلار پایین نمیاد.یعنی دولت نمیذاره که پایین بیاد.دلار و چند برابر قیمتش به مردم و صرافیا غالب میکنن.خودش یه نوع تجارته و دولتم خوشحال از این تجارت پر سود و کم دردسر
یاهو: 1394/9/711:43:54،
18
12
اغلب نظرات بی اطلاعی آنها را از مکانیسم رابطه شاخص های اقتصادی یک کشور با ارز نشان می دهد و مدام تیغ انتقاد را بروی بانک مر کزی نشانه می گیرند در حالیکه آنجه در این کشور اتفاق می افتد حاصل تصمیم مجموعه قوای کشور و مسولان است که دولت و
بانک مرکزی بخشی از آن هستند !
آن مسولانی که با قدرت فرا دولتی و با شعار عدالت اجتماعی
کشور را به فلاکت اجتماعی کشاندند !
در این وضعیت افزایش قیمت ارز بدیهی است و اگر کسانی غیر از این فکر میکنند دچار توهم و هذیان فکری اند.
p: 1394/9/711:54:12،
19
18
مرگ بر آمریکا
اینا همش مقصرش آمریکا و ایسرایییله
نقی: 1394/9/716:06:57،
11
10
درود بر هر کسی که شما باهاش مشکل دارین!
اربعین: 1394/9/712:29:04،
25
14
تعداد مسافران اربعین به عراق حداقل 2 میلیون نفر اعلام شده.اگر هر نفر فقط 500 دلار با خود برده باشد پس حداقل یک میلیارد دلار از کشور خارج شده و به اقتصاد عراق تزریق شده.
پس خیلی از افزایش قیمت دلار تعجب نکنید.
س: 1394/9/713:31:05،
25
11
دیگه الکی این وسط جو نده. حدود 5میلیون دارن میرن شما میگی حداقل 2میلیون؟!
محمد: 1394/9/715:22:20،
17
10
شاید اگر این همه زائر دلار رو از کشور خودمون به سمت کشوری که هشت سال باهاش جنگ داشتیم نمیبرد، دلار به طور ناگهانی گرون نمیشد.
اینقدر هم چوب اقتصاد رو به سر دولت نمی زدیم
علی: 1394/9/715:25:37،
14
11
فکر کنم یک مقدار باید با واقعیت تلخ هم سرو کله زد. اقتصاد با چوب کنترل نمیشه، ناشی از قوانین و مسائل سیاسی کشور هست.
دولت هم در طی همین مدتی که روی کار اومده به نسبت خوب عمل کرده (چه بسا اگر دولت قبلی بود ما الان پشت سنگر شاید بودیم) توقع معجزه نداشته باشیم. واقعیت ها و مسائل اقتصادی مملکت و محدودیت ها رو درک کنیم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار