کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شلیک ترکیه به جنگنده روسی بازار منطقه را قرمز کرد

کدخبر:۱۷۴۵۷چهارشنبه، ۴ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۴:۲۴۸۶۸۸ بازدید

منطقه در وضعیت جنگی قرار گرفته است. از یک طرف آنکارا تایید کرده که یک جنگنده روسی را نزدیک مرز سوریه به دلیل ورود غیرقانونی به ...

منطقه در وضعیت جنگی قرار گرفته است. از یک طرف آنکارا تایید کرده که یک جنگنده روسی را نزدیک مرز سوریه به دلیل ورود غیرقانونی به حریم هوایی‌اش ساقط کرده و از طرف دیگر ولادیمیر پوتین، ترکیه را به «خنجر زدن از پشت» متهم کرده است. روز گذشته رئیس‌جمهور روسیه در دیدار با پادشاه اردن گفت: «هواپیمای سرنگون شده روسیه در عمق چهار کیلومتری خاک سوریه افتاده و هنگامی که مورد اصابت قرار گرفته، یک کیلومتر از مرز ترکیه فاصله داشته است.» اکنون قرار است ناتو به درخواست ترکیه در بروکسل جلسه فوق‌العاده تشکیل ‌دهد تا ترکیه بتواند هم‌پیمانان خود را در مورد سرنگونی هواپیمای نظامی روسیه مطلع کند. این اخبار بازارهای جهانی را نیز تحت‌تاثیر قرار داد. صبح سه‌شنبه بازارهای سهام ترکیه، روسیه و اروپا با افت روبه‌رو شدند.

از سوی دیگر این خبر که به معنای تشدید تنش ها در خاورمیانه نفت خیز بود، بهای نفت را افزایش داد. رشد بهای نفت و افزایش خرید طلا به عنوان سرمایه امن توانست قیمت فلز زرد را تا حدی بالا ببرد‌، اما اونس تحت فشار چشم‌انداز بازار فلزهای گرانبها، با جهش روبه‌رو نشد. دیگر عاملی که به رشد بهای طلا کمک کرد، تضعیف دلار بود. شاخص دلار روز گذشته از اوج 8 ماهه خود پایین آمد، البته قوی ماند.تماس دلار با قیمت 3600 تومان قطع شد 

روز سه‌شنبه، دلار با حمایت سه طبقه‌ای تقاضا مرز 3 هزار و 600 تومان را لمس کرد، ولی احتیاط معامله‌گران در خرید، تماس شاخص ارزی با این سطح را قطع کرد. دلار که روز گذشته پیش از ساعت یک بعدازظهر به قیمت 3هزار و 600 تومان رسیده بود، نهایتا با نرخ 3 هزار و 598 تومان به کار خود پایان داد. سه طبقه مورد اشاره تقاضا، شامل دو طبقه وابسته به نیازهای ارزی و یک طبقه وابسته به عوامل روانی بود. بررسی‌ها و گفته‌های فعالان نشان‌دهنده آن است که «نیاز»، بازیگر اصلی این روزهای بازار است. نیازهای ارزی در قالب 2 طبقه و 4 شاخه قابل طبقه‌بندی هستند: 1- تقاضای مسافرتی شامل: تقاضای مسافرتی زائران عتبات عالیات و تقاضای تعطیلات سال آخر میلادی. 2-تقاضای سرمایه‌ای شامل: تقاضای تجاری و تقاضای شرکت‌ها در آستانه ژانویه. «ترس» که عامل دوم تاثیرگذار است در طبقه عوامل روانی جای می‌گیرد. سه‌شنبه حمله به هواپیمای روسی در مرز ترکیه و سوریه و هراس از ایجاد جنگ در کنار جوسازی بازیگران آتی، دو عامل روانی بودند که قیمت را تحریک کردند. 

به گزارش دنیای‌اقتصاد، در واقع، روز سه‌شنبه نیروهای محرک واقعی و روانی یاد شده موجب شدند که قیمت دلار در مسیر رشد قرار بگیرد، اما با این حال دلار با شیب ملایمی افزایش یافته است. این در حالی است که در آذر سال 93، دلار با شیب تندی در مسیر افزایشی قرار گرفت. در نتیجه تا این لحظه، آذر فعلی با آذر سال 93 تفاوت معناداری داشته است. روز گذشته تحت‌تاثیر رشد دلار، سکه بهار آزادی نیز 4 هزار تومان رشد را تجربه کرد و به قیمت 908 هزار تومان رسید. البته افزایش قیمت اونس نیز در این رشد تاثیرگذار بود.

دلگرمی معامله‌گران

در چهارمین روز هفته، دلار معاملات خود را در آستانه مرز 3 هزار و 600 تومان آغاز کرد تا موجب دلگرمی معامله‌گران برای عبور از مرز یاد شده شود. سه‌شنبه، شاخص بازار ارز معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 596 تومان آغاز کرد که افزایشی 6 تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز دوشنبه داشت. به گفته فعالان بازار،‌ این رشد در آخر وقت دوشنبه توسط معامله‌گران آتی زمینه‌چینی شد که قیمت را با افزایش خریدهای فردایی پشت خطی تحریک کردند. در ادامه روز سه‌شنبه، ‌دلار به آرامی حرکت خود به سمت مرز کانالی را ادامه داد و نهایتا حدود ساعت یک بعدازظهر به قیمت 3 هزار و 600 تومان رسید. پس از لمس این مرز، تا حدی از التهاب بازار کاسته شد و قیمت تا ساعت 2 بعدازظهر نوسان خاصی را تجربه نکرد. نهایتا شاخص بازار ارز در معاملات عمده 2 تومان دیگر از سطح 3 هزار و 600 تومانی پایین آمد و با قیمت 3هزار و 598 تومان به کار خود پایان داد؛‌رقمی که همچنان 8 تومان بالاتر از قیمت دوشنبه بود. سه‌شنبه، بازیگران بازارساز نیز سعی داشتند با افزایش عرضه ارز به صرافی‌های مجاز، نوسان قیمت را مدیریت کنند.

الگوی سلسله‌ای تقاضا

چنانکه اشاره شد، افزایش قیمت دلار در روز سه‌شنبه به‌طور کلی تحت‌تاثیر تحریک سه‌طبقه تقاضای خاص رخ داد. در حال حاضردر بازار ارز دو نوع تقاضای مسافرتی زائران عتبات عالیات و مسافران تعطیلات ژانویه وجود دارد، اما تقاضای سرمایه‌ای بازار نیز شامل تقاضای تجاری و تسویه‌های مالی برخی شرکت‌ها در آستانه ژانویه است. به گفته فعالان،‌ در بازار ارز به‌طور سنتی با نزدیک شدن به اواخر پاییز، تقاضای تجاری و تقاضا برای ثبت سفارش بالا می‌رود، رشد تقاضایی که بعضا از طریق بالا رفتن نرخ حواله درهم قابل ردیابی است. روز سه‌شنبه نیز قیمت حواله درهم با 2 تومان رشد به قیمت 979 تومان رسید. از طرف دیگر به گفته فعالان،‌ با نزدیک شدن به ماه ژانویه تقاضای برخی شرکت‌های ایرانی مقیم خارج و به‌خصوص دبی افزایش پیدا می‌کند. علت این موضوع تسویه و حساب مالی این شرکت‌ها است که معمولا با دلار صورت می‌گیرد. 

اما طبقه سوم و متفاوتی که بازار روز سه‌شنبه را تحت‌تاثیر قرار داد،‌ تقاضای روانی بازار بود. تقاضایی که بیشتر از روی ترس و هیجان‌سازی معامله‌گران فردایی فعال می‌شود. سه‌شنبه خبر حمله ترکیه به هواپیمای روسی و خطر جنگ یک عامل روانی بود که بازار را تحت‌تاثیر قرار داد. جوسازی معامله‌گران پیرامون این خبر دومین عاملی بود که قیمت را تحریک کرد. هرچند که اگر خبر یاد شده نیز وجود نداشت،‌ بازیگران فردایی این تحرکات را انجام می‌دادند. در واقع، انتشار این خبر تنها پتانسیل تحرکات آنها را بالا برد. افزایش روز سه‌شنبه دلار در بازار داخلی در حالی رخ داد که ارزش شاخص دلار در بازارهای جهانی تضعیف شده بود. دیگر خبر جالب اینکه با وجود تضعیف ارزش لیر ترکیه در بازارهای جهانی، قیمت این ارز در بازار داخلی ابتدا تحت‌تاثیر فضای بازار با 30 تومان افزایش به رقم 1240 تومان رسید‌،‌اما بعد با اثرگذاری عامل کاهش ارزش لیر در بازارهای جهانی، قیمت پول ترکیه در بازار ایران به رقم 1200 تومان رسید. 

دو آذر متفاوت 

با وجود تاثیرگذاری جریان سلسله‌ای تقاضا، روز سه‌شنبه دلار تنها 8 تومان رشد را تجربه کرد،‌ امری که تا حدی نشان‌دهنده این است که آذر 94 با آذر سال 93 تفاوت دارد. قیمت دلار در آذر 93 با نوسان زیادی افزایش پیدا کرد،‌ حال آنکه در ابتدای آذر سال جاری، این ارز با چنین نوساناتی همراه نبوده است. از سوی دیگر، ‌سال گذشته دلار بیشتر تحت‌تاثیر جو روانی نتایج مذاکرات هسته‌ای و کاهش قیمت نفت و تعیین نرخ دلار در بودجه 94 در مسیر افزایشی قرار گرفت، ولی در آذر سال جاری بازار بیشتر تحت‌تاثیر عوامل بنیادی در حال رشد است.

 
بلیط هواپیمادیدگاه ها

سلام خوبین: 1394/9/407:43:45،
267
167
ترکیه تاوان سختی خواهد داد ...
یاشار: 1394/9/409:02:15،
148
244
روسیه و تکنولوژی عهد بوقش!
سلام: 1394/9/409:37:27،
97
276
پوتین عشق منه... زنده باد روسیه و ایران
000: 1394/9/409:51:19،
192
36
اگ فك ميكنين جنگ ميشه اشتباه كردين.
ببينين روسيه از اين به بعد چطور شاخه نظامی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) رو با قوي كردنش به جونشون ميندازه
آرش: 1394/9/410:00:39،
129
102خیلی پررو شده این ترکیه......
خیلی کیف میده وارد یه جنگ بشه.....
پ به یاشار: 1394/9/410:02:45،
115
74
دوست عزیز من نمیدونم شما سطح اطلاعاتت چقدر هست و عهد بوق رو چی میدونی و اینکه روسه رو با کجا مقایسه کردی که بهش عهد بوق گفتی !!

یکم مطالعه کن در مورد توان نظامی روسیه و بد دوباره به عهد بوق فک کن
مصطفی: 1394/9/410:09:11،
79
98
چه ربطی به پشتیبانی ترکیه از داعش داره دوستان؟!!! هواپیمای روسیه اومده توو خاک ترکیه اونا هم زدن ، ما هم اگر هر هواپیمایی بخواد داخل کشور ما بیاد چه روسیه چه آمریکایی چه سوریه ای چه اسراییلی و چه فلسطینی با خاک هواپیماشونو یکسان می کنیم
مملکت باحال: 1394/9/410:23:43،
119
36
ایرانیها زین دوتا کشور (روس و عثمانی سابق) هیچ دل خوشی ندارند. دو دشمن قدیمی و پدر کشته ایرانیها.

اما...

در حال حاضر خطر داعش برای بشریت بسیار جدیه. جای سواله که چرا ترکیه داره تمام قد از این حیوونای درنده حمایت میکنه
amiran: 1394/9/410:44:05،
93
104
کاش هواپیمای خود پوتین و اون بالا میزدن تا یه دنیا از ذستش خلاص بشه.
سینا: 1394/9/410:49:44،
60
23
یاشار عزیز فراموش کردی حدود یک سال پیش داعش جنگده F16 متعلق به نیروی هوایی اردن را سرنگون کرد و خلبان بیچاره را سوزاند.
علی: 1394/9/411:12:32،
59
56
اولا ترکیه بدون مجوز ناتو جرات چنین حمله ای رو نداره ، دوما هواپیمای روسی بمب افکن بوده و طبیعتا در برابر جنگنده ی هوایی اف 16 آماده نبوده سوما ترکیه در حریم هوایی سوریه این هواپیما رو زده ( اخبار امروز رو بخونید ) چهارما اولاند و کامرون از روسیه خواستن خویشتن داری کنه ( یعنی این بچه ی شرور یک اشتباهی کرده جواب نده ) ، پنجما مردم روسیه با پلاکاردهای ترکیه حامی تروریسم جلوی سفارت ترکیه در مسکو تجمع کردن و الان سفارت ترکیه تحت محافظت پلیسه ، ششما روسیه داره بررسی می کنه و الان که ثابت شده جنگنده روسی در حریم هوایی سوریه هدف قرار گرفته راهی به جز عذر خواهی برای اردوغان باقی نمونده چهارما از این به بعد حملات روسیه علیه داعش سنگین تر خواهد شد و پروازهای در مرز ترکیه با تکنولوژی از کارانداختن رادارهای ترکیه انجام می شه. بنابراین ترکیه هیچ نفعی از این گنده....ی نبرد و وضع خودشو رو بدتر کرد.
دهر: 1394/9/411:43:33،
64
37
روسیه شاید از نظر اقتصادی مثل آمریکا نباشه...
اما دقت کنید که بسیاز از از نظر نظامی پیشرفتس...
همزمان با آمریکا حدودا 60 سال قبل آدم فرستاده فضا..
مصطفی: 1394/9/412:11:24،
48
32
دوست عزیز اولا چطور میگین توو خاک ترکیه نبوده؟!! چندین بار در خاک ترکیه رفته و چندین بار به خلبان روسی اخطار داده شده!!! دوما خود پوتین میگه هواپیما در یک متری خاک ترکیه در سوریه مورد هدف قرار گرفته !! عزیز جان مگه پرایده مدل 75 بوده که بتونه سر یک متر نره توو خاک ترکیه و با دستی ترمز بگیره هواپیما حداقل حداقل 1000 کیلومتر بر ساعت سرعت داره و معلومه موقع شلیک موشک چندین ثانیه طول میکشه که به هواپیما اصابت کنه و حالا یک متر که اونورتر افتاده خیلی غیر عادی نیست
یغلوف: 1394/9/412:11:27،
42
43
این ترکیه از سریالاش معلومه چه کشوری هستش .همش ظاهر سازی بخدا اگر ناتو و امریکا پشتش نبودن الان حیاط خلوت ایران بود یا مثل سوریه
معین: 1394/9/412:20:55،
32
25
همچین اب از اب تکون نمیخوره


فقط یه مدت محدودیت گردشگری
مهران: 1394/9/413:10:05،
15
38
ثابت شده که هواپیمای روسی در حریم هوایی سوریه هدف قرار داده شده ، از طرفی بنا بر اطلاعات روس ها مقامات آمریکایی دستور این حمله رو صادر کردن و ترکیه فقط مامور بوده ،دفاع از ترکمن ها یک بهانه ی رسوا شده است زیرا رجب اردوغان از ترکمن های عراق که چند ماه در محاصره ی آدم خواران داعش بود هیچ حمایتی نکرد و ایران آنها را از چنگ داعش نجات داد. روسیه تا موقعی که توریست های روسی در ترکیه هستند هیچ اقدامی علیه ترکیه انجام نمی دهد و اکنون زمزمه های درخواست بازگشت سریع توریست های روسی از ترکیه به گوش می رسد پروازهای توریستی روسیه به ترکیه لغو شده و یک ناو جنگی روسی نیز دیروز به دریای مدیترانه و در شمال ترکیه رفته است پوتین رسما ترکیه را به حمایت از داعش متهم کرد لاواروف نیز به تهدید تروریستی ترکیه اشاره کرد ،غربی ها و ناتو نگران پاسخ نظامی روسیه هستند و از روسیه درخواست خویشتنداری کرده اند .
مهدی: 1394/9/413:52:57،
14
28
جناب مصطفی وقتی اطلاعات نداری چرا نظر می دی و تعصب هم روی نظرت داری ؟ برادر عرض منطقه ای که ترکیه گفته حریم هواییش نقض شده 2 کیلومتره یک هواپیمای جنگی این مسافت رو ده ثانیه ای عبور می کنه حالا چطور ترکیه 5 دقیقه !!!! به این هواپیما اخطار داده که از حریم هوایی ترکیه خارج بشه ؟ الان هم ثابت شده هواپیما در حریم هوایی سوریه هدف قرار گرفته این کار تصمیمش در حد رجب مجب در ترکیه نبوده و قطعا آمریکا دستور داده .
kj: 1394/9/414:01:01،
14
36
ترکیه زیر چکمه های سربازان روسیه له خواهد شد.روس ها یک خصلتی دارن اونم اینه که هیچ عملی رو بدون عکس العمل نمیزارن.ترکیه به خاطر این که خیلی غرب زده هست و وابسته باید هم از غرب بترسه چون از خودش هیچی نداره
نت: 1394/9/414:05:55،
13
51
ترکیه از وقتی که مصطفی پاشا(اتا ترک) در ترکیه غرب زدگی رو رواج داد وشروع به تخریب های ارزش اسلامی کرد ترکیه نابود شد همون کاری که رضاخان می خواست بکنه و بنیان خانواده رو داغون کنه
صادق: 1394/9/417:55:50،
10
16
ترکیه برای اینکه عضو اتحادیه اروپا بشه ، شده عروسک خیمه شب بازی آمریکا و اروپا . آخه خواری و ذلت تا چه حد . چی به این ترکیه و عربستان می رسه که دارن برای آمریکا و اسرائیل خوش خدمتی می کنن ! 2 ثانیه تعقل خواهشن . آمریکا و اسراعیل با اون همه قدرت نظامی از چی ایران و سوریه و حزب الله می ترسن که این جوری بجونشون افتادن × انقدر پدر سوختن که مسلمون رو بجون مسلمون انداختن . خدا لعنتشون کنه
مصطفی: 1394/9/418:24:44،
18
16
جناب آقای مهدی ، بنده اطلاعات دارم شما نداری ، اولا که جوابت در حرف اولم هست موشک در بیرون خاک ترکیه به هواپیما برخورد کرده ولی چندین بار این هواپیما حریم هوایی ترکیه رو نقض کرده و چندین بارم اخطار گرفته از هواپیماهای ترکیه ای ثانیا تمام نقشه های گذر این هواپیما رو ترکیه آشکار کرده و معلومه هواپیما به خاک ترکیه هم رفته ثالثا طرفداری روسیه رو می کنی فک نکن این روسیه به کسی رحم میکنه
Yashar: 1394/9/511:31:57،
8
15
اين ياشاره ترول سايت شده
من اسممو از فارسي ب انگليسي عوض كردم با اين اشتباه نشيم ما
امیرحسین: 1394/9/407:46:05،
123
65
به سلامتی
زمزمه های شروع جنگ جهانی سوم هم داره میاد !!
شیخ ووئر: 1394/9/416:13:55،
24
18
خدا کنه جنگ بشه تا به کشور های اروپایی امریکایی پناهنده بشیم
بهتر ازین وضعیته
متنفر از روسیه: 1394/9/407:47:45،
235
45
بیشترین ضرر و خیانت رو در طول تاریخ از روسیه دیدیم.
ایرانی: 1394/9/408:55:39،
129
120
تاریخ را مطالعه کن بیشترین ضرر وزیان را فقط از روباه پیر (انگلیس ملعون )دیدیم
RZ: 1394/9/410:31:34،
83
26
اینجاست که میشه دید پوتین برای همه گردن کلفتی میکنه یابرای کشورهای ضعیف مثل گرجستان واکراین.
ایران بر باد رفته : 1394/9/408:09:27،
87
64
ای کاش من هم عضو ناتو بودم
وحید: 1394/9/408:09:29،
152
119
دم اردوغان گرم فقط برای اینک حال پوتی را گرفت
زندگی قشنگه: 1394/9/408:09:56،
54
19
جنگ جهانی دوم بخار بیشتر بود!!!!!!!!!
siya: 1394/9/408:30:06،
102
56
خیلی حرفه هواپیمای روسیه رو زدن اونم با خلبان ترکیه دیگه ابرقدرته ناتو هم حمایت کرد
فرزاد: 1394/9/411:33:52،
39
37
با سواد !!! هواپیمای بمب افکن رو با شکاری زدن حرفه ای نمیخواد !!! مثل اینکه فوتبالیستا رو بزاری تیم والیبال بعد بگی چرا باختن !!!
siya: 1394/9/412:57:49،
25
19
منظورم اینه اینقدر قدرت داشته هواپیمای روسیه رو زده
علی: 1394/9/414:43:57،
23
26
ابرقدرتی ترکیه دیگه جوک قرن بود.لابد عمو رجبم امپراتور شده!!
فرزاد: 1394/9/414:53:01،
18
28
پشتش به ناتو گرمه . فوری رفته پشت ناتو قایم شده . هرچقدرم قوی باشه توان مقابله با روسیه رو نداره . اگه ترکیه میتونست واسه روسیه قلدری بکنه که تا حالا اروپا و آمریکا خیلی پیشتر روسیه رو ترکونده بودن . البته من نه از روسیه خوشم میاد نه از ترکیه . خودمونو سرپا نگه داریم هنر کردیم . اون دوتا هم یکی از یکی بیخود ترن .
حسین: 1394/9/408:52:53،
98
67
مسئولین ترکیه حرکت نابخردانه ای انجام دادند و حیف این کشور که درگیر جنگ شوند، با چکش زدن رو پای خودشون
ناظر: 1394/9/409:28:01،
88
93
هواپیمای روسیه رو خلبان ترکیه ای نزده تکنولوژی آمریکا زده ، حالا بنشینید و ببینید ترکیه در بلند مدت چطور تاوان این حماقتشو میده تا دیگه گول آمریکا رو نخوره و با طناب اونا نره تو چاه !
مصطفی: 1394/9/410:47:28،
57
26
آره کلا هر چی میشه بچسبونین به آمریکا اصلا تورم ما هم آمریکا درست کرده!!!
علی: 1394/9/409:06:51،
79
70
ترکیه با این کارش حمایت از داعش رو علنی کرد
خیلی جسارت داشته اینکارو کرده
پوتین درسه خوبی به اردوغان خاهد داد!
بهنام: 1394/9/411:41:29،
49
26
ترکیه در اون منطقه از ترکمانهایی حمایت کرد که طرفدار ترکیه هستند و حتی به زبان ترکی صحبت میکنند.اون منطقه نزدیک هاتای ترکیه هست
Altay: 1394/9/413:19:46،
25
15
عزیز دل منطقه مورد نظر در دست داعش نیست و تورکمانان سوریه است ... ضمنا ما شدیم حیاط خلوت روسیه ... با اجازه دادن به روسها برای شلیک موشکی در خزر از آبهای ایران... سوخو هواپیمای دو منظوره است و ده بار اخطار دادند و خلبان روس توجه نکرده ... مکالمات ضبط میشه مگه مسخره بازیه که هر کی هر کاری دلش خواست بکنه. روسیه ایران را تجزیه کرده و همیشه با ایران و عثمانی در جنگ بوده ما باید بخودمان اعتماد کنیم نه اینکه مثل دلغکها پاپت دست زورمندان شویم که هستیم... مطمئن باشید روسها از نفرات زمینی ما استفاده خواهند کرد و بعد صاحب سوریه.
اجمد: 1394/9/409:10:29،
61
75
اردوغان سرکرده داعشه وبایدهم ازداعش حمایت کنه اوفززندناخلف عموسامه دنیادارددرشرایط فعلی داعش سربه نیست میکنه ولی اردوغان ازلجاجت خوددست بردارنیست.
صابر: 1394/9/410:27:12،
40
24
این حرفا خیلی مسخره است.همه دنبال منافع خودشون هستن. هیچ کس نوکر اون یکی نیس.
فرزاد: 1394/9/409:13:11،
89
41
درود بر تركيه . كه تمام قد از تماميت ارضي خودش دفاع مي كنه و از هيچ كس حتا پوتين آشغال هم نمي ترسه . ملت ما حافظه تاريخي ضعيفي داره . به همين زودي جنايات روسها رو در زمان قاجار فراموش كردن . فراوش كردن به كشورمون تجاوز كردن . فراموش كردن بخشي از خاك ما رو به زور از ما جدا كردن . و حالا هم توي نيروگاه اتمي بوشهر ول ميگردن و خانوماي محترمشون هم حق حجاب ميگيرن . خوبه . بهتر از اين چي ميخواي ؟
reza: 1394/9/501:30:25،
17
9
یاشاسین تورکیه.جالبه چقد تحلیلگر مسائل سیاسی تو مملکتمون داریم اون وقت وضعمون اینه. ما از روسها بیشتر از تورکها ضربه خوردیم و مجبوریم به روسها باج بدیم تا تو دنیا مارو ادم حساب کنن اینو همه خوب میدونن.تورکیه حامی مردم سوریه هست و دو میلیون پناهنده رو قبول کرده.اقا مردم سوریه اسد رو نمیخان مگه زوره این حکومت کردن لعنتی چقدر ارزش داره که این همه ادم باید خونشون ریخته بشه ایران و روسیه که از اسد حمایت میکنن باعث ریخته شدن خون سوری ها هستن.


reza: 1394/9/501:37:40،
15
14
بهترین سیاست را در بین کشورهای منطقه تورکیه داره ولی به دلیل اینکه اخبار دروغ در ایران پخش میشه اذهان عمومی در مورد تورکیه مخدوش میشه حدااقل تورکیه باعث ریخته شدن خون مردم سوریه نیس و متاسفانه ایران و روسیه با حمایت از اسد به مردم سوریه ظیم میکنن .
همه ما خوب میدونیم که روسیه از ایران باج میگیره و بیشتر بدبختی ما از خیره سره روسهاس و جالبه مردم ما فرهنگ دورویی دارن و الان شدن حامی سرسخت روسیه.
رضا: 1394/9/409:16:39،
76
59
ترکیه بزرگترین حامی داعش است. الان داعش داره به تورکیه خدمت میکنه نفت عراف را به قیمت نصف از داعش میخره. از آن طرف هم نمیذاره کسی به داعش حمله کنه. خدمات متقابل داعش و ترکیه
t: 1394/9/410:52:23،
43
21
اگه به خود شما یه چیز مفت میدادن نمیگرفتی؟
معین: 1394/9/409:18:54،
52
43
حالا دو حالت پیش میاد:
1- روسیه هیچ کار خاصی غیر از محکوم کردن ازش بر نیاد که در این صورت چهره پوتین به عنوان قدرتمندترین مرد سال جهان کلا از بین میره چرا که کشور درپیتی مثل ترکیه ضایعش کرده. و دیگه تا سالها روسیه جرات شاخ و شونه کشیدن واسه ناتو را نخواهد داشت.
2- روسیه جواب نظامی سختی به ترکیه میده که در این صورت به نظرم ناتو پا پس میکشه (چون هزینه های جنگ تمام عیار براش بسیار سنگین تر از روسیه در میاد به دلیل پراکندگی نیروها) و ابهت ناتو فرو میریزه و شروع فرایند بی اعتمادی بهش و انحلالش شروع میشه.
آقای جدی: 1394/9/409:44:26،
51
15
به نظرم حالتهای دیگه ای هم هست
سیاست مادر نداره
وحید: 1394/9/409:45:18،
56
46
نه عزیزم ترکیه اونقدرم در پیت نیست.
هفتمین ارتش قدرتمند دنیا رو داره.
معین: 1394/9/412:19:30،
16
14
همچین اب از اب تکون نمیخوره

یه مدت محدودیت گردش گری و اقتصادی میزارن تمام
امیر جواب به وحید: 1394/9/413:10:33،
21
28
احتمالا با ناتو حساب کردی دیگه..؟

بدون ناتو ترکیه تو یه جنگ چند جانبه 7 روزه متلاشی میشه....
بهنام: 1394/9/409:27:00،
76
20
اینکه بعضی ها فکرمیکنند بین این دو کشور جنگ میشه اشتباهه هیچ وقت بین دو قدرت اگر درایت باشه در دنیای امروز جنگ نمیشه که این درایت در هر دوکشور هست در اینکه روسیه ابر قدرته شکی نیست اما ترکیه هم یکی از قویترین ارتشهای دنیا رو داره ومجهزبه پیشرفته ترین تسلیحات امریکاییه وحتی هواپیماهایی که روس نداره ترکیه دراختیار داره.اما چرا جنگ نمیشه؟ترکیه دومین خریدارنفت وگازروسیه هست وروسیه درشرایط تحریم فعلی حاضر نیست ترکیه رو از دست بده و بین دوکشورقراردادهای متنوع وجود داره.این حرکت دودستاورد برای ترکیه داشت ایجادوفاق درداخل چون ترکهابه شدت ناسیونالیست هستندونمایش قدرت در سیاست خارجی
mohammad: 1394/9/409:39:58،
29
56
روسیه اعلام کرد تمام قرارداد ها تا اطلاع ثانوی لغو هست ترکیه بالاخره یجا پس میده شک نکن
بهنام: 1394/9/411:36:07،
29
16
برادر من بزرگترین متحد ترکیه با نفت و گاز فراوان زیر گوش روسیه قرارداره یعنی اذربایجان.چند ماه پیش بعد از تحریم اعمال شده از طرف اروپا دیدی روبل روسیه چی شد حالا چطور فکر میکنی روسیه میتونه نفت و گاز به ترکیه نده.بازم میگم بین این دو کشور هیچ اتفاقی نمی افته روسیه قویا محکوم میکنه ترکیه هم همونطور که اقای داووداغلو دیروز گفت میگه خوب کردیم این دو کشور روابط نزدیکی دارن حتی روسیه از شهروندای ترکیه ویزا هم نمیخواد.همین هفته پیش پوتین و اردوغان تو انتالیا دست تو دست بودن
رضا: 1394/9/409:32:50،
64
64
چقدر جالب بعضی از هموطنامون برای مخالف با روسیه از ترکیه که بزرگترین حامی داعشه حمایت میکنند. از ماست که بر ماست همه چیمون به همه چیمون میاد
dadahamid: 1394/9/410:03:02،
38
20
سالها ملیاردها پول این مملکت رو خورده میخوای بپریم پاشو ببووسیم مرتیکه ...خور دیکتاتور
ترکیه هم یه کشور دورو و کلاشه ولی دشمن دشمن ما میشه دوست ما
در ضمن اونای برن از چکمه حمایت کنن که دستشون تو یک کاسس و از جیب ما کادو میدن وکادو میگیرن
صابر: 1394/9/410:30:37،
42
18
اگه یادت باشه همین روسیه بارها در قضیه انرژی هسته ای به ما خیانت کرد.هیچوقت از حق وتو به نفع ما استفاده نکرد.شما نمیتونی دوست و دشمن را تشخیص بدی.
مصطفی: 1394/9/414:00:00،
28
13
برو حاجی هی داعش داعش راه ننداز ، ترکیه اصلا هم از داعش حمایت نکرده ، تو برو پای روسیه رو ماچ کن که اگه ولش کنیم فردا به ایرانم حمله میکنه همین روسیه جونت
رضامیلانو: 1394/9/409:37:02،
29
49
انشاالله جنگ جهانی سوم درراهه .
حسین: 1394/9/409:39:00،
33
43
ترکیه حرکت اشتباهی کرده است . میتونست بر علیه روسیه در سازمان ملل شکایت کند .
کشور ترکیه محتاج واردات گاز و نفت از ایران و روسیه هست. که مخصوصا امسال زمستان سختی در پیش هست. صادرات میوه و محصولات غذایی و غیره عظیمی به روسیه داشت که ممکنه به خطر بیفته . از توریستهای روسیه هم درامدی خوبی دارد.
روسیه بر کشورهای سایق اتحاد جماهیر هم نفوذ داره و میتونه فشار بیاره از ترکیه خرید نکنند .
کلا منافع ملی خودشون رو بدجوری به خطر انداختند.
مهدی: 1394/9/411:20:48،
15
27
هواپیما در حریم هوایی سوریه هدف قرار داده شده الان ثابت شده و به همین دلیل کشورهای غربی از روسیه درخواست کردن واکنشی نشون نده اما به نظر من روسیه یک گوشمالی در حد همین عمل به ترکیه خواهد داد .پوتین ترکیه رو حامی تروریست ها خوند لاواروف سفرش رو به ترکیه لغو کرد و مسافرت های توریستی از روسیه به ترکیه هم تعلیق شدن اینها نشون می ده روس ها در حال ارزیابی پاسخ مناسب هستن مثل ما شتابزده عمل نمی کنند .
آرش66: 1394/9/409:39:35،
50
44
بمب افکن سنگین وزن سوخوی24 تقریبن هیچگونه قابلیت دفاعی و یا مانورپذیری بالا برای فرار از دست شکاری چالاکی چون اف-16 ندارد. هرچند از روسها دل خوشی ندارم، اما ترکیه با خرید نفت 10 دلاری از داعش، آتشبیار معرکه ی سوریه و عراق شده است؛ آتشی که دامن خیلی ها را خواهد گرفت. اما روسیه به درستی در حال سرکوب تروریست های آدمخوار داعش است. خطر داعش، نه برای منطقه، بلکه برای کل جهان و نوع بشر می باشد.
مشهدی: 1394/9/411:28:00،
20
30
بمب افکن برای رویارویی با جنگنده نیست و روسیه چون خطری هوایی رو حس نمی کرد بمب افکن رو بدون محافظت فرستاده از این به بعد خواهیم دید که چطور رادارهای اسباب بازی های عاریتی ترکیه از کار می افته . شاید هم اردوغان از پوتین عذر خواهی کنه و قضیه رو تموم کنه.
siya: 1394/9/413:12:38،
19
18
مشهدی اگه بهت ثابت شد اینا اسباب بازی نیس چی تکنولوژی آمریکارو با روسیه مقابسه میکنی؟تو فیلما دیدیم چطور موشکای روسی 10 متر اونورتر هدفو میزدن
رضا: 1394/9/409:41:46،
53
35
یک بار دیگر تکنولوژی پیشرفته غرب یعنی f16 در مقابل تکنولوژی
عقب افتاده روسیه یعنی سوخوی 24. روسیه اگر صنعت هواپیمایی
داشت مسافربری ان متشکل ار ایرباس نبود یا چهار تا برند معروف
در صنعت خودور و لوازم صنعتی به دنیا ارایه می کرد.!!
مهندس وحید ص: 1394/9/410:09:45،
31
40
دوست عزیز مقایسه اف 16 با سوخو 24 مثل مقایسه پراید با نیسان گاوی میمونه. چون کلاس کاری هر دو تفاوت زیادی داره.
در ضمن درسته که روسیه صنعت ضمختی داره ولی در زمینه تکنولوژی تو دنیا چیزی از کسی کم نداره و همینکه کشور و مردمش به هیچکس نیازی ندارن واسشون کافیه.
حسین: 1394/9/410:10:25،
28
16
اینهایی که به واقعیتها منفی میدن چگونه بشری هستند !!!
مهدی: 1394/9/411:18:12،
21
19
نظری از حیث بی اطلاعی کامل ، هواپیمای روسی بمب افکن بوده نه جنگنده ی هوایی ،فرق بین این دو تا رو بدون بمب افکن ها در برابر جنگنده ای مثل اف 16 بی دفاع هستند به همین دلیل بمب افکن ها رو با جنگنده ها محافظت می کنند روس ها چون تهدیدی هوایی در اونجا حس نمی کردند نیازی به حفاظت بمب افکن نداشتند . در ضمن صنعت هواپیمای مسافربری کلا با هواپیمای جنگی فرق داره یعنی فرق این دو تا رو نمی دونی ؟ تکنولوژی نظامی روسی یکی از بهترین فن آوری های روزه که فقط آمریکا با اون رقابت می کنه دلیل سادش اینه که به شدت نگران تحویل اس 300 به ایران هستن.
هركي: 1394/9/409:51:29،
26
36
تنها كشور منفعت طلب و اختاپوسي دنيا كه در لحظه رنگ عوض ميكنه تركيه هست و مطمئن باشيد هيچ اتفاق خاصي قرار نيست بيافتد فقط يه سرگرمي جديد براي سياست مداران كشور ما به راه افتاد تا از اين موقعيت به نفع خودشون و بر عليه مردم شود تا وضعيت شخصي خودشون را يه سر و ساماني بدهند
كشور ما هميشه همراه با دغدغه هست و هيچ زماني روي آرامش نميبينه و از وضعيت پيش آمده خوشنود نشويم چون به احتمال زياد مصداق اين شعر بزد در شوشتر گردن مسگري خواهيم شد
البته اميدوارم تحليلم اشتباه باشد.
مجيد: 1394/9/410:08:45،
35
22
اگر هواپيماي تركيه به حريم ايران وارد ميشود ايران جرات داشت هواپيماي تركيه رو بزنه؟
rezaei: 1394/9/411:10:21،
16
47
مسلما ترکیه در این موضوع خاطی هست و شک نکید
چون حتی اگر حریم هواییش نقض شده بود که به ادعای خودشون 1 کیلومتر بوده و با توجه به اینکه مرز ترکیه و سوریه خطی مستقیم نیست وقوعش چیز غیر عادی نیست
باید حتما و حتما هواپیمای روس رو با اخطار روبرو میکردند و به بیرون از حریم هوایی اسکورت میشده
اگر تمرد میکرد و قصد نفوذ به خاک ترکیه رو داشت طبق قوانین میتونستند بهش حمله کنند

اما گفته های خود ترکیه نقص تمام این قوانین رو از طرف اونها ثابت میکنه

مثل اینکه بچه همسایه در حین بازی پاش یک متر بیاد توی محدوده زمین شما که هیچ دیواری براش نگذاشتی و شما بی مقدمه بزنی قلم پاشو خورد کنی

ایران هیچوقت چنین خطایی انجام نمیده و فکر نکنید که قدرتش رو نداره

شیرمردهای آسمون مملکت ما با همین اف-14 های 30-40 سال پیش تن هر خلبانی در جهان رو به لرزه میندازن
علی: 1394/9/411:14:37،
17
22
اگه ما هم پشتیبانی مثل ناتو داشتیم جرات داشتیم ، هواپیمای اف 16 با موشک هوا به هوای آمریکایی با پشتیبانی آمریکا و ناتو پز دادن داره ؟!!!!
احسان: 1394/9/415:04:41،
20
15
ایه رضایی شما هیچ اخبارو دنبال میکنی یا همیطور میای نظر میدی. ترکیه چندین با به روسیه هشدار داده ولی اونا گوش نکردن اخر سر تو این مورد اخر بعد از ۴ بار اخطار مجبور به ساقط کردن جنگنده پیشرفته روسیه شده. لطفا بدون مطالعه نظر ندیم.
محمد: 1394/9/410:27:31،
52
34
ترکیه حق دفاع از حریم هوایی خود را دارد.در ضما روسیه عوض بمباران داعش مسلمانان بی گناه را درشمال سوریه بمباران میکرد
amiran: 1394/9/410:59:26،
47
24
دقیقا. روسیه یه موشکم به داعش نزده. فقط مخالفای بشار اسد و بمباران میکنه.
علی: 1394/9/411:23:31،
19
39
مخالفان اسدی دیگه وجود ندارند ، سوریه سه بخش شده یک بخش دست اسد ، یک بخش دست داعش و یک بخش دست کردها . روسیه داره تکلیف داعش رو در سوریه یک سره می کنه و این به مذاق غربی ها خوش نمی آد به همین دلیل به ترکیه(با پشتیبانی ناتو) دستور دادن مزاحمت برای روسیه درست کنه اما روسیه از سوریه عقب نشینی نمی کنه و در روزهای آینده خواهیم دید حمله های سنگین تری انجام می ده .
amiran: 1394/9/412:10:56،
22
14
جناب علی آقا مخالفان اسدی وجود نداره!!! یعنی همشونو کشتن؟؟!! یا موافق شدن؟؟!! وجود دارن ولی برای ما سانسور رسانه ای میشن. برای ما فقط اخبار داعشو میگن.
t: 1394/9/410:38:21،
53
25
دم رجب گرم.
خیلیایی که کامنت گذاشت و گفتن ترکیه خریت کردو پا روو دم شیر گذاشته براشون متاسفم
یکه کشور از مرزهای خود دفاع کرده و قبل از این چندین بار حریم هوایی ترکیه توسط روسیه نقض شده و روسیه بصورت غیر مستقیم برای ترکیه و ناتو قلدری میکرد.به نظرم با منطق هواپیما رو ترکوندن و خواستن بگن نمیزارن روسیه هر کاری دلش خواست بکنه و مطمئنا روسیه هیچ کاری نمیتونه بکنه

امير: 1394/9/411:21:36،
30
14
من با شما موافقم منم خيلي خوشم اومد دمش گرم فعلا امریکا که دست اوباما بی خاصیت داره اداره میشه این پوتین هم فکر کرده خبری هست یکی لازم بود حالش بگیره قبل از سوریه هم دست روسیه به مسلمان کشی عادت داشته افغانستان نمونه خارجی و چچن نمونه تقریبا داخلی
بابک: 1394/9/411:25:03،
13
38
چند روز دیگه صبر کن یا رجب رسما از روسیه عذر خواهی می کنه یا پاسخ روسیه رو می بینی اخبار امروز رو بخون هواپیمای روسیه در حریم هوایی سوریه هدف قرار داده شده بنابراین رجب توی بد مخمصه ای افتاده.
علی م: 1394/9/414:22:15،
24
18
فراموش نکنیم در طول سالهای دفاع مقدس ، این تانکهای تی 72 روسی بودن که تا آخرین روز جنگ با سربازان و سپاهیان و بسیجیان ایران مقابله میکردن ، تفنگهای کلاشنیکف روسی بودن که فرزندان ایران زمین رو به خاک و خون میکشیدن ، این موشکهای دور برد روسی بودن که شهرهای غیر نظامی ایران رو ویران میکردن ، این هواپیماهای میگ 23 و سوخوی روسی بودن که با فانتوم و اف 14 های ایران مقابله میکردن . و حتی در روزهای آخر جنگ حتی خلبانهای روسی و فرانسوی عملیات علیه ایران رو به عهده گرفته بودن . روسیه چیزی جز یک خرس نیست که فقط به منافع خود فکر میکند . حرکات زشت و توهین آمیز لاوروف به ملت ایران در جریان مذاکرات هسته ای را چه زود فراموش کردید ؟ دولت هر کشور باید بتواند به کشورهای دیگر قلدری بکند تا منافع ملت خود را تامین کند نه مثل (بعضی کشورها ) که از حلقوم ملت خود میکشد تا دیگران را سیراب کند ...
ir: 1394/9/500:31:04،
10
15
من موندم حیرون ، نمیگید اونایی که با تانک و کلانش روس با ما میجنگیدن همین اعراب جاهلی بودن که از روز خلقت نافشون رو با قتل و غارت بریدن و الان هم ما داریم حمایتشون میکنیم همه جوره
جسبیدین به اینکه کلانش روسی بوده

بعضی از هم وطنهای آذری هم که انگار رجب اردوغان پسر عموشونه و دارن از خاک آبا و اجدادیشون دفاع میکنن

خدا وکیل این تعصبای رنگ دار که همش از ضعف و هیچی نبودنه بگذارید کنار

خودتون چند مرده حلاجین؟
ی: 1394/9/410:50:50،
23
43
اولا که هواپیمایی که زده شده هواپیمایه شکاری نبوده و بمب افکن بوده که همه اونایی که کمی سواد داشته باشند میدونند هواپیماهایه بمب افکن توی هوا قدرت بالایی برای مقابله با هواپیما هایه شکاری ندارند. برای همین هم ایران چند روز پیش با f14 اونا را اسکرت میکرد.
هواپیماهای شکاری روسیه سری mig هستند که طبق ادعای آمریکایی ها f14 که خودش غولیه، شبیه سازی شده mig24 بحساب میاد.
معادلات منطقه بشدت به نفع ایران و روسیه داره پیش میره و به ضرر آمریکا و اعراب
RZ: 1394/9/411:58:22،
24
11
میگ 24 ؟؟؟؟؟
میشه راجع این هواپیما اطلاعاتی بدی؟
F_14 ازکاملترین جنگنده های تاریخ هوانوردیه که فقط نیروی دریایی آمریکا داره ونیروی هوایی ایران. تکنولوژی نظامی روسیه همانقدرازتکنولوژی غربی عقب تره که توپولوف وایلوشین ازبویینگ وایرباس. تازه بیشتر هواپیماهای جنگی روسیه بخاطرسیستم بازوبی دروپیکر آمریکا کپی شده هواپیماهای آمریکایی هستند.
میگ 24 : 1394/9/416:54:04،
14
14
میگ 24 ؟ واقعا چقدر ما کم سواد بودیم و خومون نمیدونستیم !شما برای اینکه بدونی چقدر هواپیما تو جنگ توسط اف 14 شکار شده به لینک زیر برو

برتری هوائی ایران با هواپیماهای غربی در جنگ بطور واضح و اشکار بود

امیدوارم برای اینکه نظر خودت را ثابت کنی دیگه پیروزیهای خلبانان شجاع ایرانی را لوس نکنی
علیرضا : 1394/9/411:01:32،
57
27
ترکیه از تمامیت ارضیش دفاع کرده . اونم چند بار بعد از هشدارها به روسهای پر رو که فک میکنن مثله آمریکا ابرقدرت هستن در حالیکه حتی برا گندمشون محتاج ترکیه هستن. دم اردوغان گرم که اعتبار پوتین رو از بین برد
سیدکریم میر قاسمی: 1394/9/417:03:36،
19
17
آفرین موافقم
t: 1394/9/411:09:26،
26
21
همه دنیا دارن میگن سوخو 24 یه جنگنده هست حالا اینا میگن بمب افکن.حداقل یکم توو اینترنت جستجو کن بعد نظر بده
خدایا مگه میشه با این آدما یه کشور خوب داشته باشیم
ایرانی : 1394/9/411:15:07،
44
11
من نمی دانم چرا بعضی از هموطنان از روسیه حمایت می کنند . کشور ما تاکنون خسارات زیادی از قبل ارتیاط با روسیه متحمل شده است . مثال بارزش نیروگاه بوشهر که با هزینه سنگین و تاخیر های حساب شده روسیه ده ها میلیارد دلار برای ما هزینه داشته است . در سیاست منطقه ای هم همواره با برگ ایران با دنیای غرب در حال معامله کردن است . ارتباط با روسیه برای ما همیشه یک جاده یکطرفه به سمت کرملین است.
هوشنگ: 1394/9/414:48:04،
12
26
دوست عزیز،هیچکس عاشق چشم و ابروی کسی نیست.مساله اینجاست که فعلا ترکیه و عربستان عملا در جبهه داعش و روسیه روبروشه.سیاست یعنی همین.منافع ملی ما در نابودی داعشه پس فعلا با روسیه اشتراک منافع داریم.ممکن هم هست فردا با کشور دیگری اشتراک منافع پیدا کنیم.به قول چرچیل یک کشور دوست و متحد ثابت ندارد،بلکه فقط منافع ثابتی دارد.
ترک آزری: 1394/9/411:18:09،
44
19
ترکیه نشون داد که دنیا حساب و کتاب داره و اینطور نیست که روسها هرکار دلشون خواست بکنن روسیه به بهانه داعش عملا ترکمن های ساکن منطقه بایربوجاک در سوریه را که از اقوام ترک هستند، مورد حمله قرارمیدهدکه بر اثر این حملات صدها هزارنفر دیگر علاوه بر3میلیون پناهنده قبلی به سوی مرزهای ترکیه به راه افتاده اند.
بابک: 1394/9/412:52:52،
15
23
چرا از ترکمن های شیعه ی عراق که چند ماه در محاصره داعش بودن حمایت نکرد؟ ترکمن های شیعه عراق رو ایران و کردها نجات دادن نه رجب جونتون ، رجب پشتیبان داعشه.
تورک اوغلی: 1394/9/411:39:05،
40
18
بازم دوست امریکا خیلی بهتره از شوروی.کسی که به ایران و ترکیه بره اینو کاملا میفهمه
خندوانه: 1394/9/411:45:52،
19
58
تركيه ي بوزينه هم آدم شده پاشو بيشتر از گليمش دراز كرده بايد روسيه پاهاي دراز تركيه رو قطع كنه آويزون كنه دورگردن اردوغان بي كفايت هه هه هه
امیر: 1394/9/415:00:33،
16
9
پ ن پ افغانا واسه ما ادم شدن......
ادمین جان بچاپ بعضیا خیلی پرو شدن یادشون رفته یسال پیش تو چه وضعی بودن
reza: 1394/9/501:43:55،
15
14
نخیر کشور ما و روسیه ادم شده تو مشکلات خودشون موندن دارن برای اینده خاورمیانه تصمیم میگیرن یکی نیس بگه تو برو به مردم خودت برس تا از گشنگی نمیرن سوریه پیش کش.
تورکیه هر چی باشه حامی منافع ملیشه و درست ترین سیاست رو در مورد مردم خودش و مردم سوریه داره.
شاپور ذوالاکتاف: 1394/9/412:26:53،
35
15
فعلاً دشمن ایران زمین روسیه هست که با چشمان ناپاکش به ایران عزیز نگاه میکنه ولی با یاری خداوند و کوروش بزرگ این آرزو رو به گور میبرن و در یخچالهای سیبری برای همیشه دفن خواهند شد.

میدونم که مسوولان کشور هم از روی ناچاری و به زور روسیه باهاشون همراه شدند ولی ای کاش به مردم و قدرت مردم ایمان داشتن اونوقت میدند که چه کارایی میتونن انجام بدن.
"قدرت درون کشوره نه در روسیه و چین ."
ايراني...: 1394/9/412:42:35،
11
17
بعضي افراد قدرتهاي جهاني مثل روسيه و امريكا را ارزيابي مي كنند و بعضي از آنها علاقمند به روسيه و بعضي ديگر علاقمند به امريكا هستند. بايد توجه داشت هر قدرت خارجي در پي منافع خود خواهد بود و معادله قدرت هست كه نتيجه نهايي را مشخص خواهد كرد. بعنوان نمونه در درگيري روسيه در سال 2008 در اوستيا جنوبي با ساكاشويلي رئیس جمهور گرجستان، حمايت نظامي از سوي ناتو در مواجهه به روسيه در اوستيا جنوبي اتفاق نيافتاد و اقاي ساكاشويلي فكر مي كرد ناتو به حمايت از گرجستان نيرو به آنجا اعزام خواهد كرد در حاليكه اين اتفاق رخ نداد . در شرايط كنوني چه ناتو وچه روسيه مستقيا با يكدگر رويا روي نخواهند شد و روسيه با پاسخ گويي غير مستقيم پاسخ تركيه را خواهد داد.
علی م: 1394/9/414:06:55،
24
18
متاسفانه در سایه تبلیغات رسانه های روس گرای ایران ، همه فکر میکنن ترکیه حامی داعش هست . در حالیکه ترکیه حامی ارتش آزاد سوریه است و از مخالفان سرسخت گروه تروریستی داعش میباشد . و بارها نیروهای انتحاری داعش پاسگاهها و مراکز غیر نظامی ترکیه را مورد حمله قرار داده اند . ولی به دلیل مرز طولانی مشترک با سوریه ، این کشور یکی از از محلهای ورود نیروهای غیر قابل شناسایی داعش به سوریه است . همانطور که این نیروهای از عراق و اردن هم وارد خاک سوریه میشوند .
روسیه در چند روز اخیر با بمباران متمادی شهرهای مرزی ترک نشین سوریه بارها توسط ترکیه اخطار گرفت . نهایتا ترکیه با سرنگون کردن هواپیمای نظامی روسیه هم جواب دندان شکن به این خرس بی عقل داد و هم ثابت کرد که نه تنها امنیت هموطنان خودرا تامین خواهد کرد بلکه امنیت هم زبانان خود را در کشورهای مجاور محافظت خواهد کرد ...
سیدکریم میر قاسمی: 1394/9/417:02:08،
25
15
جولان نیروهای تشیع و روس خبیث در نزدیکی ترکیه
امنیت ترکیه به خطر افتاده لیکن ترکیه سیاست درستی دنبال می کند اگر من هم جای اردوغان بود چنین دستوری صادر می کردم با تهدید برخورد می کردم شدیدتر
علی: 1394/9/423:19:27،
19
9
آفرین به شجاعت اردوغان که پوزه پوتین ضد اسلام و مسلمان کش رو به زمین مالید پوتین هیج کاری نمیتونه بکنه همش به ترکیه وابسته است

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار