کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلار 2850 تومانی در بودجه سال 95

کدخبر:۱۷۳۴۴جمعه، ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۵:۱۴۳۹۴۹ بازدید

با روشن‌شدن تكليف توافق هسته‌يي و آرام‌تر شدن بازار نفت به نظر مي‌رسد كه بستن بودجه سال 95 براي دولت كار ساده‌تري نسبت به سال گذشته ...
دلار 2850 تومانی در بودجه سال 95

با روشن‌شدن تكليف توافق هسته‌يي و آرام‌تر شدن بازار نفت به نظر مي‌رسد كه بستن بودجه سال 95 براي دولت كار ساده‌تري نسبت به سال گذشته باشد. روز جمعه از محمدباقر نوبخت، رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي خبر رسيد كه نرخ ارز در بودجه سال آينده بدون تغيير باقي خواهد ماند.

مساله‌يي كه «كمال سيدعلي»، معاون اسبق بانك مركزي در گفت‌وگو با "روزنامه تعادل" آن را تداوم اختلاف نرخ ارز در بودجه با نرخ ارز دانست و گفت: «اين اختلاف عامل ايجاد رانت واردات و همچنين‌ مانع تك‌نرخي شدن ارز است.» مساله‌ تك‌نرخي‌شدن ارز كه دولت قرار بود آن را در سال جاري اجرايي كند اما به دليل مساعد نبودن فضا براي اين اقدام، تحقق اين وعده را به سال آينده موكول كرد. اما در نقطه مقابل ديدگاه مطرح شده از سوي «سيدعلي ابراهيم نكو»، عضو كميسيون اقتصادي مجلس قرار دارد. او اين اقدام را منطقي و كارشناسي‌شده دانست و به «تعادل» مي‌گويد: «اكنون با حصول به توافق هسته‌يي، شرايط آزادتري را به لحاظ مالي و بانكي انتظار داريم و دولت بايد به مرور زمان به بازگرداندن قدرت پول ملي فكر كند. اين اقدام در راستاي افزايش ارزش پول ملي ايران منطقي به نظر مي‌رسد.» نرخ ارز در روزهاي گذشته نشانه‌هايي از صعود را از خود برجا گذاشته است. صعودي كه به گواه اظهارات كارشناسان اقتصادي به روزنامه تعادل، چندان هم حبابي نيست، با اين حال دولتي‌ها در انتظار كاهش نرخ ارزند. محمدرضا نوبخت، رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در گفت‌وگو با خانه ملت، با اعلام اين خبر كه بانك مركزي براي بازگشت ثبات به بازار ارز راهكارهاي ويژه خود را دارد، گفت: به‌زودي شاهد كاهش قيمت ارز خواهيم بود. سخنگوي دولت در ادامه با اشاره به نرخ ارز در بودجه سال 95 ادامه داد: نرخ ارز نسبت به سال گذشته تغييري نخواهد كرد و با همان نرخ سال گذشته بسته مي‌شود.

به گزارش «تعادل» براساس لايحه بودجه دولت و تصويب نمايندگان نرخ ارز در بودجه سال 1394 2850 تومان بسته شد.

 

 لزوم تقويت پول ملي پس از توافق هسته‌اي

«ابراهيم نكو»، عضو كميسيون اقتصادي مجلس معتقد است كه اگر توافق هسته‌يي حاصل رخ نمي‌داد نرخ ارز در بودجه سال95 بايد بالاي 400 تومان بسته مي‌شد. وي اما شرايط در دوران پسابرجام را متفاوت خواند و عدم تغيير نرخ ارز در بودجه را با توجه به حصول توافق بين ايران و كشورهاي 1+5 امري منطقي دانست و به ما گفت: «اگر شرايط ديگري در كشور حاكم بود بايد نرخ ارزي متفاوت با سال گذشته پيشنهاد مي‌شد و احتمالا اين رقم براي پوشش هزينه‌هاي دولت بالاتر از ميزان فعلي بود. اما با توجه به توافق هسته‌يي و از بين‌رفتن محدوديت‌هاي مالي و بانكي اين عدم تغيير موجب تقويت پول ملي مي‌شود و به‌نظر مي‌رسد اين مراقبت پولي اقدامي كارشناسي و منطقي است.» وي با تاكيد بر تك‌نرخي شدن ارز ادامه داد: «اكنون زمان تك‌نرخي شدن ارز فرا رسيده است. توافق هسته‌يي شرايط پايداري ايجاد خواهد كرد كه به‌دنبال آن سرمايه‌گذاران خارجي به كشور ورود مي‌كنند و براي آنان ارز چندگانه مفهومي ندارد. بنابراين راهي جز تثبيت نرخ ارز نيست.»

اين عضو كميسيون اقتصادي متذكر مي‌شود كه؛ ورود ارز به بورس كشور مي‌تواند به ثبات بازار ارز كمك كند و توامان به نفع سرمايه‌گذار، صادركننده و واردكننده عمل كند. به هر حال دولت بعد از عادي‌شدن شرايط بعد از برجام بايد به فكر بازگشت قدرت پول ملي باشد. البته بسيار مهم است كه بازگرداندن ارزش پول ملي بايد به مرور زمان انجام گيرد تا بتواند راهگشا باشد.

 

 مانعي براي تك‌نرخي‌شدن ارز

با توجه به پيش‌بيني‌ها مبتني بر عدم افزايش قيمت نفت در بازار جهاني، به نظر مي‌رسيد كه دولت افزايش نرخ ارز را در بودجه سال آتي خود افزايش دهد. در روزهاي گذشته داوود سوري، عضو هيات علمي موسسه عالي بانكداري ايران با تاكيد براين موضوع به «تعادل» گفته بود: «قيمت دلار براي بودجه سال آينده حداقل بايد نسبت به نرخ كنوني رشدي معادل 10 تا 15درصد براي بودجه 95 داشته باشد.» وي در ادامه تك‌نرخي شدن قيمت ارز را حداقل براي چند سال آينده ناممكن دانست و متذكر شده بود كه؛ «به اين دليل كه دولت عمده‌ترين عرضه‌كننده و متقاضي است و قيمت ارز به وضعيت دولت و حضورش در بازار بستگي دارد، تك‌نرخي كردن ارز در ايران حداقل براي چند سال آينده، تقريبا نشدني است.»

كمال سيدعلي، معاون ارزي اسبق بانك مركزي فاصله نرخ ارز بازار و بودجه دولت را مانع تك‌نرخي شدن ارز عامل ايجاد رانت براي واردات دانست و به «تعادل» توضيح داد: «هرچند بعد از اسفندماه و با اجراي برجام مي‌توان راحت‌تر پيرامون تك‌نرخي‌شدن ارز تصميم‌گيري كرد اما اولويت اصلي بايد روشن‌شدن تكليف يكسان‌سازي اين نرخ باشد. در حال حاضر نرخ ارز حباب نيست و اگر تا سه ماه ديگر هم نرخ دلار حدود 3500 تومان باقي بماند به معني اين است كه نزديك 600 تومان به واردات يارانه مي‌دهيم.» او تصريح كرد: «علاوه براين، اختلاف نرخ ارز در بازار آزاد و بودجه به يكسان‌سازي نرخ ارز آسيب مي‌رساند زيرا نرخ بسته‌شده در بودجه پايين‌تر از نرخ بازار است و امكان يكسان‌سازي از پايين به بالا بسيار كم است. اگر شرايط برجام بر كشور حاكم شود نرخ ارز حدود 200 تومان كمتر مي‌شود، بنابراين در بودجه حداقل بايد روي 3400 تومان بسته شود. لازم است كه تمام تلاش انجام پذيرد تا به نرخ ارز بازار نزديك شويم و رانت‌ براي واردكنندگان حذف شود. تا زماني كه اين اختلاف وجود دارد واردات به قيمت دولتي انجام مي‌پذيرد و به قيمت آزاد فروش مي‌رود. البته اينكه نرخ ارز در بودجه چه ميزان باشد به معني اين است كه دولت با چه ميزاني تامين مالي مي‌شود نه اينكه بانك مركزي موظف است فروش را در اين نرخ انجام دهد.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شایان: 1394/8/2922:39:04،
46
9
سری پیش گفتین سه هزارو ..... الان میگین 2850؟؟؟؟
عباس آقا: 1394/8/3000:27:47،
81
16
دلار و روي ٢٨٥٠ تومان ميبندن اما با تزريق نكردن به بازار قيمت بازار و بين ٣٦٠٠ تا ٣٨٠٠ نگه ميدارن ...

دليلش هم اينه كه با فروش دلار با نرخ دولتي تو بازار آزاد درامد زايي واسه دولت باشه ...

كار كثيفي كه فشار مياره فقط روي مردم و ارزش ريال روز به روز به هيچ نزديكتر خواهد كرد و اين شاهكار دولت احمدي نژاد بود ...
مسعود: 1394/8/2923:13:49،
63
12
درحالیکه دولت و بانک مرکزی به علت تحریم‌ها با مشکلات عدیده‌ای در حوزه ارز روبرو هستند, چطور نرخ 3500تومان واقعی است؟!
قطعا با رفع تحریم‌ها باید توقع داشت که نرخ ارز به مراتب کمتر از امروز باشد.
محسن : 1394/8/2923:20:20،
59
9
با سلام -شما که همه چیز را با دلار می سنجید پس چرا وقتی پای حقوق کارمنان وکارگران می رسه به ریال حساب می کنید یا به فکر افزایش قدرت ریال باشید یا اینکه واقعا حقوق همه را به دلار حساب کنید مثلا یکی از وظایف بانک مرکزی تقویت ارزش ریال هست اما تا بحال که در عمل در جهت تقویت ارزش دلار وتضعیف ریال تالاش کرده با تشکر
دلار: 1394/8/2923:29:44،
33
9
دارين شوخي ميكنين
همين الانش كه دلار نرخ دولتي ٢٩٩٠ تومن؟ مگه طرح تك نرخي نبود؟
حالا بد از طرح تك حساب بانكي شك نكنين رو حساب بلند مدت كه فقط يكساله مونده
ماليات ميبندن ببينين كي گفتم.
خدا رحم كنه
زيتون: 1394/8/3001:01:29،
32
11
چند ساعت پيش كامنت گذاشتم كه دلار افت ميكنه و كسانيكه خريدند ضرر ميكنند يكي پاسخ داد شتر در خواب بيند پنبه دانه حالا بنشينيد و افت پانزده درصدي اش را نظاره كنيد البته اين افت با اجراي برجام شتاب ميگيرد ولي معجزه كاهشي نداريم. كلا بعلت ركود هيچ بازاري اجازه رشد قيمت نمي دهد از مسكن گرفته تا طلا و دلار و...حتي لبنيات و گوشت و موادغذايي هم با گران كردن با بحران خريد مشتري مواجه شدند براي همين به فكر كم فروشي افتادند تا گران فروشي . حالا راه حل چيست? فقط خريد مايحتاج فوق ضروري و اوليه سالم چرا سالم چون ناسالمش مريضي مضاعف و خرج وكمبود دارو و ... ولي مرگ نه فقط زجركش ميشويم. اين چوب ندانم كاري و هرهري مسلكي ما در گذشته و اكنون است با وام خودرو نشان داديم فرقمان با مردم المان و ژاپن چيست پس سكوت ميكنيم چون همه حرف و شعاريم.
رضا52: 1394/8/3002:24:27،
37
6
پس برداشته شدن تحریم چه فایده اگر قرار ارزونی نشه.فقط دل خشکن بود.
نیما: 1394/8/3003:14:05،
27
14
تا وقتی ارزش پول ملی و به طبعش قدرت خرید مردم و حقوق بگیرها بیشتر نشه هیچی تغییر نمی کنه.دل مردم به این خوش بود که بعد توافق ریال ارزشش برگرده.حالا اگه دلار نمی خواد بشه 800 تومان حداقل بشه زیر 2000 تومان تا قیمت کالاها کم بشه و با متناسبتر شدن دست مزدها و تورم مردم شروع به خریدن کنن تا چرخ صنعت بچرخه.همین داستان خودروها که رو دستتون موند یکی ازعوارض گرونی دلار بود.تا کی می خواین با وام دادن های بدون پشتوانه صورت مسئله رو پاک کنید؟!
مجيد: 1394/8/3004:11:23،
30
6
دلار ٢٨٥٠ تومن؟ واسه چه كسى اين قيمت؟ واسه ملت؟ يا واسه خودتون؟
واسه تاجر مولتى ميلياردر كه از خودتونه اين قيمت كه بره اجناس رو با اين نرخ بخره بعد بياره به ملت با نرخ آزاد بفروشه؟
بابا جمع كنيد كاسه كوزتونو مسخره كردين ملت رو. مملكتى رو كه توش دلار شونصد تا نرخ داره دلار آزاد دلار مبادله اى دلار مرجع دلار حواله اى... بايد درشو گل گرفت!
نسیم: 1394/8/3010:49:24،
17
6
موافقم.دلار تک نرخی کجاست الان؟؟؟؟
بره: 1394/8/3007:19:38،
20
12
شنیدم بره ای را درگوشه یک طویله بسته بودندوبهترین خوراک رابه او می دادنداماحیوان روزبه روزلاغرتر ورنگش زردترمی شد.چون درگوشه ای دیگر گرگی رابسته بودند..وقتی به گذشته ام نگاه می کنم از وضعیت این بره بدتربود.خوراک خوبی نداشتم و درعین حال همیشه گرگی درمقابلم بسته بود.سرتاسر استرس ونگرانی و اخبار بد وخوراک غم.دریغ ازشادی.ماسوخته گانیم که پرواز ندانیم....موجیم که آسودگی ماعدم ماست..فقط اینگونه ازدست این دولتمردان بابی برنامه گی های شان راحت می شویم.
بهمن: 1394/8/3007:34:18،
20
13
اینم ی سیاست کلاهبرداری جدید
تا حالا که تحریم بودیم تک نرخی نبود الان که شکست تک نرخی شد ؟
اینا میدونن دلار پایین میاد برا همین هم تک نرخی میکنن که سودش رو ببرن
دلار هم مثل طلا و هزاران محصول دیگه باید قیمت روزانه داشته باشه حتی تخم مرغ هم ساعتی قیمتش عوض میشه
اینم از دولت تدبیرو کلاه برداری
مسعولیتشون خالی کردن جیب مردمه
علی: 1394/8/3008:05:56،
22
8
متاسفانه دولتها حرف حقیقت به مردم نمیزنند و همیشه دنبال دور زدن مردم و خالی کردن جیب آنها هستند.همه چیز شده فریب و نیرنگ.
جلیل: 1394/8/3008:53:21،
18
12
دلار دولتی همین الانش 2995 تومانه چه جوری 2850 تومان بسته میشه؟
حقوق بگير: 1394/8/3009:02:53،
20
9
آقايان دستهاي پشت پرده !!!آيا اين 37 سال كه مدام قيمت ارز گران شد نتيجه اي به جز بدتر شدن كسري بودجه ، تشديد ركود، تشديد خام فروشي به عنوان صادرات و نزول رفاه مردم داشته است كه مصر به ادامه اين روش تا نابودي كامل كشور هستيد. قيمت ارز را پائين بياوريد تا شاهد رونق گرفتن اقتصاد و رفاه بيشتر مصرف كنندگان با شيد و فقط به جيب دولت فخيمه !!!! فكر نكنيد
ﻋﻠﯽ: 1394/8/3009:18:30،
16
11
ﺑﻪ ﺯﻭﺩﯼ ﺩﻻﺭ ﺗﮏ ﻧﺮﺧﯽ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ.ﺣﺎﻻ ﺍﯾﻦ ﺩﻻﻻﻥ ﺩﺳﺘﺸﻮﻥ ﮐﻮﺗﺎﻩ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ.ﺩﺭﻭﺩ ﺑﺮ ﻣﺴﺘﻀﻌﻔﺎﻥ ﻭ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﯽ ﮔﻨﺎﻩ.
زندگی قشنگه: 1394/8/3009:23:19،
16
8
دلارتک نرخی=2850
وبا اقتصاد رو به رشددرآینده=1000>.......
طلا فروش: 1394/8/3018:52:45،
8
12
بازگرداندن ارزش پول ملی باید به مرور زمان انجام گیرد. مثلا 100 سال. در طی 8 سال بی ارزش شد در طی 100 سال با ارزش میشود. باشد که بشود!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما