کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نرخ سود چند درصد شود برای کسب‌وکار مناسب است؟

کدخبر:۱۷۳۲۸جمعه، ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۳:۴۷۳۳۷۱ بازدید

با توجه به پیشنهاد نرخ سود 18 درصدی بانکدارها به شورای پول و اعتبار اعضای اتاق بازرگانی در بخش‌های صنعت، کشاورزی و بازرگانی نظر خود ...

با توجه به پیشنهاد نرخ سود 18 درصدی بانکدارها به شورای پول و اعتبار اعضای اتاق بازرگانی در بخش‌های صنعت، کشاورزی و بازرگانی نظر خود را بیان و اشاره کردند که چه نرخ سودی برای کسب‌وکار مناسب است.

بحث بازنگری در نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی مدتی است که در شورای پول و اعتبار مطرح و قرار است در جلسه آینده این شورا این موضوع بار دیگر بررسی شود. اما این نرخ چند درصد شود برای کسب‌وکار کشور مناسب است؟

رضا پدیدار، نماینده بخش صنعت در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درباره نرخ سود بانکی به اقتصادنیوز اظهار کرد: اگر بخواهیم به تعادل اقتصادی برسیم، باید تکالیفی را بر روند اقتصادی کشور مشخص کنیم، این تکالیف عبارت است از سود حاصل از فعالیت‌های تولیدی که باید بیشتر از سود فعالیت‌های سرمایه‌گذاری باشد. وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر سود حاصل از فعالیت‌های صنعتی زیر 20 درصد بوده، یعنی دامنه سودی که برای شرکت‌های تولیدی صنعتی در کشور حاصل می‌شود، بین 10 تا 15 درصد است. این سود بسیار پایین است و هیچ انگیزه‌ای برای فعالان اقتصادی در حوزه صنعت ایجاد نمی‌کند تا در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند. پول‌شان را در بانک می‌گذارند و سود بیشتری دریافت می‌کنند. این به عنوان یک منطق رفتار اقتصادی در جامعه، برای توسعه و پیشرفت است. پدیدار گفت: در حال حاضر بانک‌ها نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری بلند مدت را، از ۲۰ به ۱۸ درصد کاهش می‌دهند، به‌طبع این امر مورد پسند فعالان اقتصادی در بخش تولید و صنعت نیست، به دلیل اینکه بازدهی سود در صنعت پایین‌تر از ۱۸ درصد است. وی تاکید کرد: به نظر من، دولت باید تمام ساز و کار و حمایت‌های خود را به‌جای حفظ سرمایه در تولید ببرد. زمانی که تولید به رونق بیفتد، بازدهی‌اش افزایش پیدا می‌کند و می‌تواند خود را تنظیم کند، در این صورت بانک‌ها هم می‌توانند خود را تنظیم کنند. اگر بخش سرمایه و صنعت به سراغ بانک‌ها نروند، بانک‌ها پول‌شان را می‌خواهند چه کار کنند؟ باید پول‌شان را در جایی سرمایه‌گذاری کنند که بتوانند به گردش اقتصادی خود کمک کنند. در این زمان است که نقطه طلایی عرضه و تقاضا تعیین‌کننده نرخ سود در سیستم مالی و بانکی در بازار سرمایه خود را نشان می‌دهد.

وی افزود: من تصور می‌کنم نرخ تورم می‌تواند یک شاخص در تعیین نرخ سود سپرده‌ها باشد. نرخ سود سپرده‌ها باید در حول و حوش نرخ تورم یا حتی قدری هم پایین‌تر باشد تا سیستم حالت انقباضی به خود بگیرد. متاسفانه به دلیل اینکه بازار سرمایه از بین رفته، یعنی نظام بانکداری به سمت بنگاهداری رفته و حتی قاطعانه می‌توان گفت پاره‌ای از آنها سوداگری است، نمی‌توانیم به نقطه مطلوب برسیم. وی تاکید کرد: بانکدارها نگران اداره امور خود هستند، زیرا الان ۲۰درصد سود می‌دهند و از طرفی دیگر ۲۸درصد بهره دریافت می‌کنند. اگر بخواهیم عدد دامنه پولی که به سپرده‌گذاران می‌دهند و پولی که از فعالان اقتصادی بابت سود تسهیلات دریافت می‌کنند را مقایسه کنیم، بالاتر از ۳۰ درصد است. هر چقدر سوددهی بانک‌ها کاهش پیدا کند این دامنه نیز کمتر می‌شود. او گفت: در بازار سرمایه و نظام بانکداری جهانی، سود متعارف بین ۸ تا ۱۰ درصد است. اما در حال حاضر بانک‌های ما بابت پولی که از مردم می‌گیرند و به عنوان سپرده نگهداری می‌کنند و پولی که به فعالان اقتصادی می‌دهند، بیش از ۳۰ درصد سود دریافت می‌کنند. اینجا است که باید پیدا کنیم پرتقال فروش را.

 

۱۸ درصد سود برای تولید بالاست

احمد صادقیان، نماینده بخش کشاورزی در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران هم در این‌باره گفت: این مسئله تابع سیاست‌های بازار است، اما نرخ سود بالای سپرده‌های بلندمدت، برای صنعت و تولید مشکلاتی ایجاد کرده، هرچند بانک‌ها هم مسائل و مشکلات خود را دارند. وی افزود: بانک‌ها مسائل بانک مرکزی و تورم را پیش می‌کشند و با توجه به آن مسائل نرخ سود را مطابقت می‌دهند، در حقیقت سیاست‌هایی را که بانک مرکزی یا دولت می‌خواهد به آنها دیکته کند را دور می‌زنند. 
 صادقیان ادامه داد: بانک مرکزی و دولت هم در حاشیه به نوعی جبران مافات می‌کنند، اما زمانی که پای صحبت بانک‌ها می‌نشینیم مسائلی را مطرح می‌کنند که اشاره کردم، واقع ۱۸ درصد سود برای صنعت و تولید بالاست. اگر نگاهی به این نرخ در دنیا بیندازیم، این عدد در جهان خیلی پایین‌تر است. کشورهایی که رشد کرده‌اند در حد یک تا ۳درصد نرخ سود داشتند. در حال حاضر انتظار این نرخ‌ها را نداریم اما ۱۸ درصد برای توسعه صنعت کشور زیاد است. وی همچنین اظهار کرد: به نظر من نرخ سود باید حداقل یک رقمی باشد. البته با توجه به کنترل تورم و تغییر سیاست‌های بانک مرکزی و دیگر سیاست‌های مرتبط، در یک‌بازه زمانی باید این اتفاق بیفتد.


کاهش نرخ سود فرمول شود

رضی حاجی آقامیری، نماینده بخش بازرگانی در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران هم درباره نرخ سود مناسب برای فضای کسب‌وکار گفت: در حال حاضر باید تا جایی که امکان دارد نرخ بهره را پایین آورد و انجام این کار به صورت یک فرمول شود. وی تصریح کرد: به‌طور معمول قاعده کار این است که بهره بانکی یک مقدار جزئی از نرخ تورم بالاتر باشد. وقتی نرخ تورم را 15 درصد اعلام کرده‌اند به نظرم، نرخ سود 18 درصدی خیلی بد نیست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

من: 1394/8/2913:07:49،
44
34
نرخ سود برای تولید کننده 15 درصد؟ جک می گی؟

فقطتوزیع کننده بین 15 تا 25 دردصد سود می گیره!

چه فیلمی بازی می کننا!

حالا بگو رکوده فروش نمیره و ضرر میدی قبال قبول ولی اینکه مثلا هزینه نهایی تولید یه جنس ( با مالیت و هزینه نیروی کار و موارد اولیه ...) بشه 100 و تو هم اونو بدی 115 کاملا دروغه...

اگه 100 در بیاد کفض میدی 150 تا 200
حسینقلیخان: 1394/8/2914:10:24،
22
20
اصلا بگو حالا سود سپرده گذار بشود 10 درصد . کی میخواهد سپرده گذاری کند تا شما حالشو ببری .
یه وام 16 درصدی که در اصل 29 درصد تمام میشود به اشغالسازان دادند مردم چاشنه درب نمایندگیها را از جا کندند حالا بیا فکر کن سود بشود 10 تا 12 درصد چه شود .
علی: 1394/8/2914:46:22،
30
20
اکثر مردم سپرده های پایینی در بانک دارند که کمی کمک هزینه است و به هیچ عنوان با این پولها بخاطر گرانی نه می شود خودرو خرید نه خانه نه حتی کار کرد...کاهش سود سپرده هیچ تاثیری در رونق مسکن کار و تولید نخواهد داشت زیرا مردم بی پول هستند و یعنی دولت تدبیر و امید با ادامه سیاستهای اقتصادی احمدی نژاد حتی بدتر از ان مردم را بی پول و فقیر کرده و با گران کردن نرخ دلار و بی ارزش کردن ریال گرانی بی سابقه و رکود ایجاد کرده و قدرت خرید مردم را کم کرده به شدت و کاهش سود بانکی فقط فشار اقتصادی بر مردم را بیشتر و باعث افزایش اجاره بها و رهن و افزایش دلار و طلا می شود...
ناشناس: 1394/8/2914:54:18،
26
23
دلیل رکود در کسب و کار و کاهش تقاضا بخاطر گران کردن دلار توسط دولت روحانی و کاهش ارزش پول مردم و کاهش قدرت خرید و فقیر تر شدن مردم است...کاهش سود سپرده هیچ تاثیری ندارد و نخواهد داشت....
دکتر: 1394/8/2919:30:11،
24
30
امنترین سرمایه گذاری برای سال 95 فقط خونه
ایرانی : 1394/9/215:09:55،
14
9
اشتغال زایی یعنی همین, خوب همه رو سر کار گذاشتید.
تلما: 1394/8/2913:21:20،
18
22
بالاخره سود کاهش پیدا میکنه یانه!؟
حسینقلیخان: 1394/8/2914:13:44،
22
20
نه . چون کسی سپرده گذار نیست تبعات نرخ دلار 3600 تومنی بابت سود 20 درصدی که در اصل 24 درصد هم پرداخت میکنند هست حالا شما ببین با 18 درصد دلار چند خواهد شد .
سود زمانی پائین خواهد آمد که تورم صفر شود و ارزش ریال تثبیت بطوریکه مردم بتوانند ارز خارجی پس انداز کنند .
عمله: 1394/8/2913:34:20،
39
22
نمی دونم چرا نزول وپپسی زمان قدیم حرام بود حالا حلال شده .فکر کنم سه بار اب کشیدند حلال شده
محمد: 1394/8/2913:53:50،
24
35
بانک باید فقط محل نگهداری پول باشه و سود 1.5تا3% باشه و مردم پول را تو بازار سرمایه گزاری کنند مثل شرکت گیتی پسند اصفهان که داشت سود خوبی به مردم میداد کلی هم کار ایجاد کرده بود اما بانک دید رقیب سرسخت داره که داره بزرگ میشه و سود خوبی هم میده شرکت. را زد زمین
ایران جیب لطفا چاپ کن
محمد: 1394/8/2915:14:52،
24
27
مردم همین چندرغاز رو به زور دراوردن تا خرج زندگیشون تو این اوضاع و احوال خراب بکنن اون وقت شما انتظار داری همین چندرغاز رو هم بیارن تو بازار که تلف بشه؟
ممد: 1394/8/2919:38:15،
19
21
دوست عزیزم.فقط نرخ سود که نیست.بانک موظف هستند اگه نرخ سود رو کاهش میدن نرخ تسهیلات رو هم کاهش بدن.شما به نیمه پرش نگاه کن.فکر کن میخوای به یه کار تولیدی دست بزنی مثلا یه کارگاه ساده در حد 100میلیون.اون وقت بانک بیاد به شما واسه فعالیت تولیدیت 50تومن اونم با نرخ 4درصد بده.خود شما با خیال راحت این وام رو سرمایه گذاری میکنی.چون کار شما هم اشتغال ایجاد کرده هم داری قسط وامت با درصد پایین رو میدی.به نظرم کاهش نرخ سود راهکار خوبیه.به شرطی که پول ها به سمت تولید بره.نه دلالی.
amir: 1394/8/2913:54:19،
38
19
آقاجان...
اداره این مملکت به شما نیومده.
نرخ بهره بیاد پایین!!! ---> پیش به سوی ارزهای معتبر=ترکیدن اقتصاد ایران
رضا امیدوار: 1394/8/2913:59:32،
28
15
25 درصد!
ریال: 1394/8/2914:29:24،
17
23
اگه کشور باید پیشرفت کنه باید سود تو بانک نباشه تو بورس سالم و شرکت های سرمایه گزاری باشه اونم سود که بالا پایین بشه اون وقت اقتصاد پبشرفت میکنه تمام این ها هم به یه بستر سالم و بدون رانت و رقابتی میسر هست
ملاک: 1394/8/2915:55:08،
14
31
از نظرات معلومه همتون جزو سپرده گذاران هستید
با تجربه : 1394/8/2918:52:08،
16
20
در شرایط پسا تحریم = افزایش در امد دولت =افزایش نقدینگی =افزایش تورم =کاهش ارزش پول ملی
انگاه نرخ تورم از نرخ سود سپرده بانکی بیشتر میشود ومثل زمان احمدی نژاد سپرده گذار تنبیه می شود
بنا بر این در چنان شرایطی تبدیل نقدینگی به سرمایه ثابت اقتصادی خواهد بود متل ملک وتا حدودی ارز و طلا
تصميمات گروهي !: 1394/8/2920:49:17،
17
14
الگو را بگذاريد كشورهاي موفق مثل كره جنوبي ، ژاپن ، آلمان و... آنها چند درصد از مردمشان سود و عوارض و ماليات ميگيرند با اين تفاوت كه چقدر در از لحاظ پيشرفت و خدمات جلوتر هستند ضمنا نفت و گاز و منابع معدني هم ندارند ...

ما چوب دو سر طلا شديم = هم منابع داريم هم عوارض و سود بالا پرداخت مي كنيم . با اين وجود تورم ، ركود و فساد اداري و دولتي و اقتصاد رو به سرازيري داريم . نشانه از بي مديريتي و بي تدبيري و بي برنامه بودن در همه مجموعه ها موج مي زند .

با وجود افزايش آمار تحصيلات در سالهاي اخير مديريت از تحصيلات نشات نمي گيرد بلكه به تفكر و انديشه و منطق و كارگروهي بجاي تصميمات فردي محقق مي شود .
نو بادی: 1394/9/220:52:00،
14
18
نرخ سود بانکی باس بیاد زیر 10 درصد
هم وام هم سود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار