کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سرنخ دکل گمشده پیدا شد

کدخبر:۱۷۳۱۸جمعه، ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۵:۲۴۲۸۵۹ بازدید

بالاخره یکی از سرنخ‌های اصلی دکل 78 میلیون دلاری که زنگنه 5 ماه پیش از گم شدن آن خبر داده بود، پیدا شد و مسئولان قضایی، محمد محسن ...

بالاخره یکی از سرنخ‌های اصلی دکل 78 میلیون دلاری که زنگنه 5 ماه پیش از گم شدن آن خبر داده بود، پیدا شد و مسئولان قضایی، محمد محسن مهاجرانی فرزند عطاءالله مهاجرانی وزیر لندن نشین فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاحات را بازداشت کردند.

به گزارش تسنیم، موضوع گم شدن دکل 78 میلیون دلاری فورچونا پس از آن به طور رسمی رسانه ای شد که علی لاریجانی رئیس مجلس در نامه ای به رئیس کمیسیون انرژی مجلس دستور بررسی موضوع مفقود شدن دکل نفتی متعلق به ایران را داده بود.

پس از اعلام این موضوع توسط یکی از نماینده های مجلس، اوایل تیرماه سال جاری یکی از خبرنگاران موضوع دکل گمشده را اینگونه از بیژن زنگنه وزیر نفت پرسید، که "آیا خبر مفقود شدن یک دکل نفتی ایرانی در زمان فعالیت دولت گذشته صحت دارد؟"، زنگنه هم جواب داد،" موضوع مفقود شدن دکل نفتی متعلق به ایران واقعیت دارد و با پیگیری و شکایت ما پرونده‌ای در این خصوص تشکیل شده است."

بر اساس آنچه در خبرها آمده است، این دکل توسط شرکت تاسیسات دریایی ایران خریداری شده بود و بر همین اساس کمیسیون انرژی مجلس هم طرح تحقیق و تفحص از این شرکت را کلید زد و برای دو تن از مدیران عامل سابق این شرکت پرونده قضایی تشکیل شد.

هر چند پس از اظهارات زنگنه همه توجهات در این فساد اقتصادی به سمت دولت نهم و دهم معطوف شده بود، ولی پس از مدتی زوایای پنهان دیگری از این پرونده آشکار شد و البته توجه برخی رسانه‌ها که تا پیش از این سعی در بزرگ جلوه دادن این فساد در دولت گذشته بودند، به پرونده دکل گمشده کم شد.

پس از آن بود که رستم قاسمی وزیر سابق نفت با بیان اینکه دکل حفاری خودکار نیست که گم شود، گفته بود: این موضوع ارتباطی با وزارت نفت ندارد و اگر کسی در جریان خرید این دکل یا موارد دیگر در شرکت تأسیسات دریایی تخلف کرده است، دستگاه قضا قاطعانه و با سرعت رسیدگی کند.

قاسمی یادآور شده بود: عملکرد شرکت­‌های پیمانکاری که خود دارای شخصیت حقوقی مستقل، مدیر عامل، هیئت مدیره و مجمع عمومی هستند، به وزارت نفت ارتباطی ندارد. در عین حال در آن زمان هیچ گزارشی درباره مشکلات این دکل یا وقوع تخلف در این پرونده به وزارت نفت ارسال نشده است، تا ما نسبت به آن عکس‌العمل نشان دهیم.

ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور هم در اظهارنظری با بیان اینکه اصل موضوع گم‌شدن 87میلیون دلار در خرید یک دکل نفتی صحت دارد، گفته بود: افرادی که این پول را هزینه کرده‌اند تاکنون نتوانسته‌اند هیچ دلیلی ارائه کنند که این پول حتماً به شرکت فروشنده تحویل شده است. سازمان بازرسی کل کشور تاکنون 8 گزارش مفصل در این خصوص از شرکت نفت تهیه کرده که آخرین گزارش آن امروز تهیه و به مراجع قضایی ارسال شد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه در هشتاد و یکمین نشست خبری خود در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص پرونده دکل نفتی گفته بود: تاکنون گزارش‌هایی در مراحل مختلف در خصوص این پرونده به نام فرد متهم انجام شده و طی دو الی سه مرحله به دستگاه قضایی ارسال شده است. دادسرای تهران در حال انجام تحقیقات است و یک نفر نیز در ارتباط با این پرونده بازداشت شده است؛ البته از افراد مختلفی تحقیقات به عمل آمده و این تحقیقات ادامه خواهد داشت.

همچنین دو ماه پیش علی علی‌لو عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با تسنیم، درباره این پرونده توضیح داد: پرونده مربوط به خرید دکل از یک شرکت یونانی با واسطه دلالی به‌نام طباطبایی به‌قیمت 87 میلیون دلار است. این دکل حفاری تولید سال 1982 است.

وی با بیان اینکه دکل مورد نظر یک دکل اوراق شده بود، گفته بود: 17 میلیون پیش‌پرداخت داده شد تا دکل بازسازی شود؛ البته از این رقم پنج میلیون دلار بابت بازسازی هزینه شد و مابقی آن نزد صاحب دکل ماند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس افزود: علاوه بر این شرکت خریدار ــ مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ــ قرار بود 70 میلیون دلار بدهد و دکل را تحویل بگیرد. این پول تحویل دلال شد اما طباطبایی پول را به شرکت صاحب دکل پرداخت نکرد. شرکت دارنده دکل هم به‌دلیل پرداخت نشدن پول از طرف ایرانی دکل تعمیر شده را به یک شرکت مکزیکی اجاره داد.

نماینده مردم شبستر در مجلس اظهار کرده بود: شرکت یونانی حتی دو سه بار هم پیغام داده است: "بیایید 12 میلیون دلار را بگیرید" اما هیچ کس جرأت نمی کند پول را بگیرد؛ چرا که ممکن است بگویند گیرنده پول قرارداد خرید دکل مذکور را بسته است، الآن هم که دست کسی به طباطبایی نمی‌رسد، معلوم نیست این فرد کجاست؛ کانادا یا آمریکا یا ... .

بر اساس آنچه برخی رسانه‌ها اعلام کردند، نکته جالب در این میان نحوه خرید این دکل نفتی به واسطه دو دلال نفتی است که گفته می‌شود یکی از آنها محمد محسن مهاجرانی فرزند عطاءالله مهاجرانی وزیر لندن نشین فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاحات است. پسر وزیر اصلاحات به عنوان پیشانی و مرد در صحنه یک تیم پشت پرده از نیروهای مشغول به کار و اخراجی یک نهاد خاص، در موضوع دلالی دکل‌های نفتی فعالیت می‌کرده است.

بر این اساس، پسر مهاجرانی یک قرارداد مفصل با یکی از دلالان اصلی دکل یعنی رضا طباطبایی منعقد کرده است که بر اساس آن 40 درصد از همه قراردادهایی با موضوعیت نفت و عاملیت وی سهم می‌برده و برای این قرارداد 300 میلیون تومان پیش‌پرداخت گرفته است.

حال پس از گذشت چند ماه از رسانه‌ای شدن این پرونده خبر می رسد، با حکم بازپرس دادسرای ویژه مفاسد اقتصادی، محمد محسن مهاجرانی فرزند عطاءالله مهاجرانی وزیر لندن نشین فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاحات هنگام فرار از کشور بازداشت شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سالار: 1394/8/2908:32:39،
44
19
اینها رو باید تا پای چوبه ی دار ببرنشون...
اگر هم لازم شد و پولهارو پس نداد اعدامش کنن...
تنها راه ممکن همین هست...
لولو: 1394/8/2910:58:06،
22
47
بازم از وزارای دولت اصلاحات!!!!!!!!!!
علی م: 1394/8/2911:01:47،
50
10
یه جوک میگن : یکی میره جهنم میبینه همش بزن و برقص و شادیه و همه خوشن ! تعجب میکنه میگه اینجا مگه جهنم نیست ؟ پس عذاب و آتش و آهن داغ و ... کجاست ؟
طرف جواب میده : میگه اینجا جهنم ایرانیاست ! وقتی آتش هست نفت نیست ، وقتی نفت هست مامور نیست ، وقتی مامور هست آتش نیست و ...
خلاصه دوست عزیز با نهایت تاسف باید بگویم اینجا ایران است ، چوبه دار و جوخه اعدام برای مردم عوام است و خواص همیشه برای فرار از قانون ، چه الهی و چه مدنی ، راهی پیدا خواهند کرد .
به نظر من ، تنها راه رسیدن به سلامت اجتماعی ، اصلاح تفکر و حاکمیت منطق و عقل و وجدان بر تک تک افراد جامعه است . و این بجز مطالعه و تفکر ، هم اندیشی و گفتگو میسر نخواهد شد و با اعدام و خشونت هرگز راه به جایی نمیرسد . به امید روزهای بهتر برای همه مردم دنیا ...
777: 1394/8/2911:48:17،
25
19
مثل روز روشنه این بازدداشت سیاسیه نه اقتصادی به چند دلیل :
اول اینکه به دولت اصلاحات مربوط می شه.
دوم اینکه چرا چهار مسئول مهم دولت قبل که در فساد بابک زنجانی نقش داشتن بازدداشت نمی شن؟!!
سوم اینکه نورچشمی ها هیچوقت معرفی نمی شن و فقط با جروف مقطعه که رموزی بین مسئولین هست معرفی می شن حالا چطور ایشون به صراحت معرفی شدن ؟!!
چهارم اینکه انتخابات مجلس و خبرگان در راهه و برای رد صلاحیت بعضی ها احتیاج به اعترافاتی دارند و چه کسانی بهتر از وابستگان دولت اصلاحات برای اعتراف کردن !!!
سالار: 1394/8/2914:27:14،
13
17
شما بشین هم اندیشی کن تا آقایون ببرن و بخورن...
بنده خدا این اتفاق برای قبل هست و باید درس عبرتی برای بقیه بشه...
مفسدفی الارض حکمش اعدام هست ولاغیر...
اکبر: 1394/8/2915:26:56،
24
18
از نوع نگارش برمیاد که خیلی خیلی سعی دارند دولت اصلاحات را هرچند که بتوانند بدنام کنند که زیاد تنها نباشند وقضیه ما غرقیم دیگران راهم غرق کنیم است!!
زال الدین: 1394/8/2918:32:46،
15
8
سوال: آیا این جرم در دولت اصلاحات رخ داده که در مقاله چندین بار به این مطلب اشاره شده یا در زمان آقایان دیگری که حتی یک بار هم در مقاله نامی از دولت خدمتگزارشان !!!!! برده نشده؟ واقعا باعث تاسفه . به یاد این ضرب المثل افتادم که گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری.
ملت: 1394/8/2909:15:15،
47
16
چه سودی به حال ملت داره تا وقتی که این همه فساد وجود داره و اقایون از خودشون شروع نکنن وضع مردم این مملکت درست نمیشه
آریا: 1394/8/2909:16:44،
51
14
خوب این آقای خاوری رو هم موقع فرار میگرفتین دیگه
حسین: 1394/8/2913:05:22،
25
14
خاوری که از نور چشمی ها بود براش بلیط گرفتن مثل یک قهرمان بدرقش کردن هنوز که هنوزه یک دادگاه آبکی هم براش برگزار نشده چون پلیس اینترپل کسی رو که در دادگاهی متهم یا محکوم نشده باشه بازدداشت نمی کنه .
عمله: 1394/8/2909:26:13،
26
16
دکل گمشده در دریاهای( افغانستان )پیدا شده .جاش امنه واگه دریاش اب دار شد میارندش
منصور: 1394/8/2910:00:15،
59
20
جالبه كه بجاى انكه مافياى فساد در كليه خريدهاى خارجى مثل گندم ، شكر، اسلحه و تجهيزات مورد نياز در صنعت برق و وزارت نفت مورد افشا قرار بگيرد بعضى ها گيردادن به پسر وزير ارشاد اصلاحات
رييس دولت اصلاحات از پاكترين سياستمداران كل تاريخ ايرانه
هنوز هم اگر كانديد بشه ميبينيد كه بالاترين راى را خواهد داشت
aydin: 1394/8/2910:36:42،
71
22
ایرانجیب ؛ با اینکه من طرفدار هیچ دولتی مخصوصاً دولت اصلاحات نبود ه و نیستم ولی تا وقتی صحبت از کلاهبردارهای همکار دولت نهم و دهم می شه با اینکه معرف حضور همه هست از حروف وعباراتی مثل (ب.ز)-(م.ر)و...استفاده می کنی اما هنوز هیچی قطعی نشده اسم مهاجرانی و پسرش رو چند بار با طعنه (لندن نشین) بردی . رسالت رسانه ای یادت نره.
مسعود: 1394/8/2912:03:03،
25
8
بیشتر مردم موافق که دولت اصلاحات بهترین دولت در 37 سال گذشته بود هم رشد اقتصادی داشتیم هم سیاسی . دولت اصلاحات با نرخ رشد اقتصادی 6 درصد کشور رو تحویل دولت مهرورز عدالت پرور امام زمانی مدیر جهان که افکارش به بعضی ها نزدیک بود داد و ایشان هم کشور رو با نرخ رشد اقتصادی منفی 6.5 درصد به دولت بعد داد!! بیشترین فسادهای تاریخ کشور مربوط به دولت احمدی نژآد بود اما هیچ کسی با این دولت به جرم فساد کاری نداره.
مرتضی: 1394/8/2912:36:46،
22
8
پیشنهاد میکنم سازمان بازرسی و یا هر مرجعی از قوه قضائیه یه سری هم به خودروسازهای داخلی و قراردادهای انان مخصوصاًبا شرکت های چینی بزنند و بفهمند چه خبره.مدیرانی که با بستن قرارداد نسبت به وارد نمودن خودروهای سنگین و از رده خارج مخصوصاً در سال 84 از طریق شرکت سایپا دیزل اقدام نموده و کمیسیون خود را دریافت نمودند و در حال حاضر بعضی از آنها در آمزیکا هستند و یا خودشان در اینجا شرکت زده اند و خانواده هایشان در آمریکا و کانادا زندگی میکنند.کسی هست به این مسائل رسیدگی کند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟هرگز
س: 1394/8/2913:01:23،
14
28
بیچاره هرچی میشه تقصیر احمدی نژاده در حالیکه داستان جای دیگست
بیچاره از تو: 1394/8/2920:46:22،
13
7
آره والا راست میگی داستان جای دیگه ای
همون بیچارتون هرچی گری و گوری بود که تا حالا تهران رو ندیده بودن آورد تهران و وزیر و ورو کرد و 700 میلیارد دلار ممالکت را به باد فنا داد
و آدم بوغی عین تو هم به خاطر 45 تومن پول گدایی اونو بیچاره می دونی

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما