کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

معوقات بانکی بازی دو سر سود است

کدخبر:۱۷۳۱۶پنجشنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۲:۱۶۱۹۵۵ بازدید

رئیس کمیته بازنگری در قانون عملیات بانکی بدون ربا با اشاره به اینکه مبنای حقوقی، نظام‌های بانکی را در جهان متمایز می‌کند، گفت ...

رئیس کمیته بازنگری در قانون عملیات بانکی بدون ربا با اشاره به اینکه مبنای حقوقی، نظام‌های بانکی را در جهان متمایز می‌کند، گفت: قانون مهم‌ترین جلوه و شکل تحقق یافته مبانی حقوقی است.

محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، امروز (28 آبان ماه) در نخستین همایش ملی حقوق و نظام بانکی که در دانشکده اقتصاد و علوم اداری دانشگاه فردوسی برگزار شد، با اشاره به اینکه هر نظام بانکی که در جهان شکل بگیرد شامل یک قالب سخت‌افزاری و یک مبنای نرم‌افزاری می‌شود، اظهار کرد: نرم‌افزار حقوقی نظام بانکی، بانک‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند.

وی با بیان اینکه در بررسی که در کشورهای غیر اسلامی صورت گرفته است نظام‌های بانکی به دو نظام عمده تقسیم می‌شوند، ادامه داد: نرم‌افزار حقوقی است که این نظام‌ها را از یکدیگر متمایز کرده و به آن‌ها هویت می‌بخشد که قانون در این نرم‌افزارهای حقوقی بارزترین جلوه آن است.

وی گفت زمانی که مبانی حقوقی در نظام‌های بانکی مشخص باشند تسهیلات‌گیرنده و سپرده‌گذار و همچنین بانک‌دار‌ها می‌دانند که فعالیت‌ها بر چه اساسی باید انجام شوند.

بحرینی با انتقاد به شیوه قانون‌گذاری کشور در چند سال اخیر، افزود: در نسل‌های اخیر قانون‌گذار در کشور کم‌کار است و بخشی از قانون را به آیین‌نامه‌های اجرایی واگذار می‌کند این درحالی است که قانون‌گذارها در گذشته تمام کار را خودشان انجام می‌دادند اما اکنون هر قانونی تعداد زیادی آیین‌نامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه امروزه نرم‌افزار حقوقی نظام بانکی نتوانسته اصالت خود را حفظ کند، خاطرنشان کرد: رویه‌های اجرایی به شدت مخدوش هستند.

عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی در خصوص قانون عملیات بانکی بدون ربا تصریح کرد: طبق این قانون در هنگام تنظیم قرارداد بانک حق ندارد سود قطعی را تعیین کند. در یک بررسی از یک نمونه 800 موردی از قراردادهای مشارکت مدنی و مضاربه که تحت شرایطی نباید سود قطعی آن‌ها در هنگام تنظیم قرارداد تعیین شود سود انتظاری و سود نهایی بررسی شد و نتیجه نشان داد که در این نمونه صد درصد قرار داد خلاف قانون بوده و سود انتظاری و نهایی یکسان بوده است که این نشان می‌دهد در زمینه بانکداری در مسیر قانون حرکت نمی‌کنیم.

بحرینی با بیان اینکه قانون پولی مالی فعلی که در حال حاضر کشور را اداره می‌کند در سال 51 نوشته شده است، اضافه کرد: هر چند این قانون کهنه شده است و نیاز به بازنگری دارد اما اعتراضات موجود به آن مرتبط نیست. امروز نمی‌توان ادعا کرد که بانکداری در کشور اسلامی ایران بدون ربا است که مراجع تقلید نیز برای این موضوع نگران هستند و اعتراضات مردم به این بخش باز می‌گردد.

وی از شروع بازنگری در این قانون متاخر خبر داد و گفت: این قانون به گونه‌ای بازنگری خواهد شد که علاوه بر حفظ اصول امکان سوء استفاده بعدی فراهم نشود. تلاش بر این است تا به واسطه بازنگری این قانون دغدغه‌ها کم شوند. در مسیر این کار دولت در سال‌ها قبل در مورد تحول بانکی صحبت می‌کرد اما هیچ وقت لایحه‌ای به مجلس نداده بود که در حال حاضر به تکاپو افتاده است.

رئیس کمیته بازنگری در قانون عملیات بانکی بدون ربا با اشاره به اینکه جریان بازنگری قانون عملیات بانکداری بدون ربا با مشکلات متعددی روبرو شده‌ است، افزود: یکی از مشکلات در مسیر اجرای بانکداری بدون ربا تصور اشتباه مردم در زمینه گرفتن سود در ازای قرض دادن پول به دیگران است. این در حالی است که معامله کردن در اسلام مساله‌ای ندارد اما ربا نفی شده است. مبنای بانکداری اسلامی نیز همین مساله است که با بخش واقعی اقتصاد گره می‌خورد.

بحرینی در خصوص یکی دیگر از چالش‌های موجود در جریان بازنگری قانون عملیات بانکی بدون ربا، خاطرنشان کرد: یک تصور غلط دیگر که مراجع تقلید هم مطرح می‌کنند و باید تمرکز بیشتری بر آن شود این است که عده‌ای معتقدند که دیرکرد بانکی حرام است. در قرآن آمده است که باید به کسی که توانمندی پرداخت ندارد مهلت پرداخت داده شود اما مجازات کسی که توانمند است و تسهیلات دریافت شده را در زمانی که متعهد است پرداخت نمی‌کند حلال است. این پدیده نیازمند توجه بیشتری است زیرا در حال حاضر معوقات بانکی به بازی دو سر سود تبدیل شده است.

وی با توصیه به اینکه برای رفع این مشکل در حال حاضر باید وجه جریمه به دولت پرداخت شود، تصریح کرد: این مساله باید به یک فرهنگ قانونی تبدیل شود که اگر کسی در پرداخت تسهیلات در زمان تعیین شده دیرکرد داشت، جریمه شود. برای کسی که از ثروت ملی تسهیلات می‌گیرد اما وظیفه خود را در پرداخت آن انجام نمی‌دهد باید جریمه وضع شود اما این مبلغ نباید به حساب بانک برود زیرا باز همان بازی دو سر سود شکل خواهد گرفت.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مقروض معوق دار: 1394/8/2815:21:01،
27
19
هردو سر سودش واسه بانكاس
از ى طرف سود ٢٨ درصد
از ى طرف سود ٣١ درصدى اصل و سود وام
خدا بركت
محمدرضا: 1394/8/2902:03:35،
18
23
این آقای بحرینی که دارن از قانون و قانون گذار انقدر انتقاد می کنند خودشون نماینده فعلی مجلس هستن چرا اونجا و طی این چهار سال پیگیری نکردن؟؟؟حالا دم انتخابات مجلس چی شده که پیگیر شدن و دارن از مجموعه خودشون انتقاد می کنند؟؟؟؟!!!
حسن: 1394/8/2815:26:56،
29
23
قانون بقای دیرکرد؛ دیرکرد از بین نمیرود !فقط از جیب بانک به جیب دولت منتقل میشود! یعنی دعوا سر لحاف ملاس! ملت همیشه در صحنه باید جریمشو بده!
ناشناس: 1394/8/2815:29:03،
32
21
دولت روحانی بجای اینکه 100 هزار میلیارد معوقات بانکی را پس بگیرید که دست 300 نفز است و معلوم است این 300 نفر به کجا و چه نهادهایی وصل هستند فقط دنبال گران کردن دلار و حذف یارانه مردم و کاهش سود بانکی و افزایش مالیلتها و تعرفه ها و گمرکیها برای درامد و حل کسری بودجه خود است این چه وضعی است اقای روحانی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مردم دارند روز به روز با این سیاستها شما فقیر تر می شود و قدرت خرید پایین تر می اید ...و رکود بیشتر میشود...متاسفم....
کیارش: 1394/8/2815:37:32،
32
21
وام خرید خودرو هم ،هیچ‌کس پرداخت نمی‌کند ،وبه‌معوقات بانکی اضافه می‌شود .
نوش جان آنهایی که میتوانند بخورند . خوردن وام خریدخودرو ، ازلحاظ شرعی هم حلال است .
دلیل ؛ انداختن خودرو به سه ،چهار برابر قیمت واقعی / کیفیت پایین / ایمنی جانی بسیار کم / دوام بسیارپایین / و ....ً....
صراف: 1394/8/2822:21:13،
18
19
دومينوي ورشکستگي به موسسه مالي ثامن الحجج رسيدّ،،،پول ندارد که به کسي بدهد شعب موسسه مالی ثامن الحجج (ع) در البرز تعطیل شددادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز از تعطیلی شعب موسسه مالی ثامن الحجج (ع ) در این استان خبر داد.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار