کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرا مسکن در ایران سامان نمی‌گیرد ؟

کدخبر:۱۷۲۲۱دوشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۲:۵۸۲۶۳۵ بازدید

هر چند مسکن در بسته سیاست‌های ضد رکود در اولویت نبود اما وزارت راه و شهرسازی با رایزنی با بانک مرکزی توانست‌ بندی از این بسته را به ...
چرا مسکن در ایران سامان نمی‌گیرد ؟

هر چند مسکن در بسته سیاست‌های ضد رکود در اولویت نبود اما وزارت راه و شهرسازی با رایزنی با بانک مرکزی توانست‌ بندی از این بسته را به افزایش وام سپرده ممتاز تا سقف 60‌ میلیون تومان اختصاص دهد تا بتواند تقاضا در این بخش را تحریک کند اما به گفته کارشناسان اقتصادی تا زمانی که سوددهی بازارها و بنگاه‌های تولیدی به سود نرخ سپرده‌های بانکی نرسد، رکود از بازار خارج نمی‌شود، حال اینکه مشاور وزیر راه و شهرسازی در بخش امور مدیریت و تامین مالی معتقد است زمانی که نرخ مسکن در بازه زمانی چند ساله ثابت بماند، پرداخت اقساط بانکی با سود 25‌ درصد به بانک‌ها برای خانه‌دار شدن اقتصادی نیست و از سویی دیگر وقتی نرخ تورم ثابت باشد پرداخت اقساط سنگین‌تر است.
 

23515315135135135155135613561361


به گزارش «فرصت امروز»، روز گذشته حسین عبده تبریزی در نشست خبری همایش توسعه سیاست‌های مسکن با تاکید بر لزوم کاهش نرخ سپرده‌های بانکی برای خروج اقتصاد از رکود گفت: تا زمانی که نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم نباشد، رکود ماندنی است.


نرخ سود بانکی 30‌درصدی با نرخ تورم 11‌درصدی معنا ندارد

گفته می‌شود براساس سیاست‌های جدید بانک مرکزی قرار است، آذر ماه سال جاری نرخ سپرده‌های بانکی به 18‌درصد و حتی کمتر کاهش یابد تا سرمایه‌های حبس شده در سپرده‌های بانکی آزاد و وارد بازار شود. بازاری که به گفته عبده تبریزی شکست خورده است و با این سیاست هم نمی‌توان کاری از پیش برد. مشاور آخوندی با بیان اینکه بانک مرکزی سعی دارد با سیاست‌های بین بانکی نرخ سود بانکی را کاهش دهد، گفت: معتقدم این سیاست در کوتاه‌مدت نمی‌تواند نرخ سود بانکی را کاهش دهد. این در حالی است که بازار شکست خورده در مدت زمان کوتاه نیاز به تزریق سرمایه‌ها دارد و تا نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم کاهش نیابد، رکود ادامه دارد.

وی با بیان اینکه نمی‌توان با سودهای 27‌درصد و 30‌درصد بانکی مسکن خرید و نرخ سود 30‌درصدی با وجود تورم نقطه به نقطه 11‌درصدی مفهوم و معنایی ندارد، گفت: در دنیا پوشش‌ تسهیلاتی برای خرید مسکن کمتر از 50‌درصد تامین هزینه‌های خرید نیست، هر‌چند در بسیاری از کشورها هم تا 80‌درصد قیمت خانه را بانک به متقاضیان وام می‌دهد. بانک‌ها در حال حاضر به اندازه کافی منابع مالی در اختیار ندارند و نه نرخ سود تسهیلات بانکی منطقی و مناسب است و نه سقف تسهیلات. مشاور وزیر راه شهرسازی با بیان اینکه مسکن در اولویت بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات نیست، ادامه داد: هیچ بانکی در حال حاضر تمایلی به پرداخت وام‌های بلند‌مدت با سود کم ندارد. بنابراین بانک مرکزی باید راهکارهایی را در این حوزه ارائه دهد.

عبده تبریزی با اشاره به پرداخت تسهیلات به دو بخش در حوزه مسکن، گفت: معمولا وام‌های بانکی در مسکن به دو بخش حوزه ساخت‌و‌ساز و خرید داده می‌شود. خرید مسکن در بازه زمانی طولانی‌مدت و طی 20 الی 25 سال پس از جمع‌آوری پس‌اندازها انجام می‌شود، گفت: توجه وزارت راه‌و‌شهرسازی و بانک‌ها همواره به ارائه تسهیلات به بخش خرید بوده و در طول چند سال گذشته بانک‌ها به بخشی تسهیلات تزریق کرده‌اند که در آن بخش تولید مازاد داریم. عبده تبریزی همچنین با تاکید براینکه نرخ کالاهای اساسی و وارداتی کاهش یافته و در آذرماه هم نرخ تورم یک‌رقمی می‌شود، گفت: معتقدم با این سیاست‌ها باید بازار رهن توسعه یابد و تسهیلات جدی برای خرید مسکن ارائه شود.


کاهش قیمت واحدهای تجاری

در حالی که بسیاری از سرمایه‌داران در چند سال گذشته به دنبال تغییر کاربری‌ها از مسکونی و فرهنگی به سمت تجاری بوده‌اند گویا در شرایط رکود تجاری‌ها هم با کاهش قیمت مواجه شده‌اند، به‌طوری‌که به گفته مشاور امور مدیریت و تامین مالی وزارت راه و شهرسازی این روزها فروش واحدهای تجاری هم سخت است و در چهار سال گذشته قیمت واحدهای تجاری هم کاهش یافته است. وی با بیان اینکه به ازای هر هفت خانوار یک واحد تجاری ساخته شده است، گفت: در حال حاضر واحدهای تجاری هم به فروش نمی‌رسد و تمایل بازار به اجاره بلند‌مدت این واحدها است.


تخریب 27‌ میلیارد دلار خانه در 10 سال گذشته

عبده تبریزی در ادامه این نشست خبری با اشاره به از بین رفتن سرمایه‌ها در طول چند سال گذشته در بازار مسکن گفت: برآورد شخصی من این است که 20‌میلیارد دلار خانه خالی در کشور وجود دارد که این سرمایه پنهان در خانه‌های خالی برابر با درآمدهای فروش نفت است. معتقدم اگر این سرمایه در حوزه ساخت خانه‌های ارزان‌قیمت هزینه می‌شد می‌توانستیم تقاضای موجود در بازار را پاسخ دهیم.
 

514523531561351512351351361


وی با بیان اینکه ایران کشور ثروتمندی نیست که این میزان اتلاف در حوزه مسکن را داشته باشد، ادامه داد: تنها برای ساخت اتوبان صدر در تهران چیزی حدود 10 هزار‌میلیارد تومان خانه خراب شد و همچنین در 10سال گذشته چیزی حدود 27‌میلیارد دلار مسکن قبل از اتمام عمر خود تخریب شدند، که این رقم بسیار قابل توجهی است، شهرداری‌ها ضوابطی را اتخاذ کرده‌اند که تخریب خانه‌ها قبل از اتمام عمرشان به صرفه باشد.


رونق به پول نیاز دارد

مشاور آخوندی در ادامه این نشست با بیان اینکه در شرایط رکود باید به اقتصاد پول تزریق شود و دولت آمریکا برای رفع بحران اقتصادی 2008، توانست 14 هزار‌میلیارد دلار پول به اقتصاد تزریق کند اما دولت ایران برای رفع رکود فعلی چنین منابعی را در اختیار ندارد، گفت: معتقدم رکود دو پایه اصلی دارد که یکی از پایه‌های اصلی رکود کمبود تقاضا و دیگری تنگناهای مالی دولت است.

وی ادامه داد: کاهش تقاضا در بازار به اقتصاد هشت‌ساله گذشته برمی‌گردد و از سال 86 تا به امروز میزان پس‌انداز خانوار و همزمان میزان درآمد سرانه کاهش یافته است، بنابراین امروز خانواده‌ها قدرت خرید ندارند که به معنای کوچک شدن بودجه خانوار است. دولت تصمیم گرفت برای تحریک تقاضا در بازه زمانی کوتاه‌مدت تسهیلاتی را به بازار خودرو ارائه دهد که آثار آن در اقتصاد مثبت است، اما واقعیت این است که دولت با تنگنای مالی شدید مواجه است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شاهد: 1394/8/2516:29:47،
85
30
اون پولی روهم که دولت بلافاصله به خودروسازی تزریق کردبرای این بودکه منافع ازمابهترونو تواین صنعت تامین کنه وگرنه هربچه ای میدونه که صنعت خودروما یه صنعت ورشکستس که بعد50سال هیچ پیشرفتی که نداشته هیچ بلکه بدترهم شده.
ممد: 1394/8/2517:24:38،
60
19
هیچ صنعتی در ایران به اندازه ساخت و ساز و مسکن درش از ما بهترون نیست. یه نگاهی بندازید ببینید اینهمه پروژه های عظیم تجاری و برج های مسکونی پشتش کیه. از بنیاد و شرکت های وابسته به نیرو های نظامی گرفته تا بانک ها تا ... همه مشغول بساز و بندازی بودند.
پولی هم که به اسم وام خودرو به مردم داده شد از سمت دولت نبود و به وسیله خود خودروسازی ها انجام شد به اسم دولت برای رونق بازار.
اون عزیزی هم که میگه تورم 11 درصده بهتره نمودارهای احمدی نژادی رو بندازه اونطرف یک نگاه به افزایش قیمت بنزین و گاز و آب و برق و برنج و گوشت و شیر و ماست و ... بکنه تا ببینه تورم زیر 18 - 20 درصد در سال نیست.
تهران: 1394/8/2519:46:40،
37
58
----این خط
***اینم نشون
خونه تا پایان سال گرون میشه
مl: 1394/8/2516:33:00،
62
20
از بی لیا قتی مسولین محترمه که مردم به این روز هستند
sam: 1394/8/2516:50:10،
47
23
مهمترین دلیل عدم رونق بازار مسکن در ایران به دلایل ذیل بر می گردد:
1 - روند به تزاید مهاجرت روستاییان به شهرها
2- سرمایه ای بودن ملک به دلیل سیطره اقتصاد دلالی
3 - عدم وجود اقتصاد صنعتی و به خصوص صنعت توریسم در کشور و تمرکز امکانات در یک شهر آنهم تهران،مثلا اگر در ترکیه هم صنعت توریسم و نیز صنعت نساجی،مبلمان سازی و.....در سراسر کشور پخش نبود الان سیل مهاجرین به آنکارا برقرار بود و این شهر دچار همان نکبتی می شد که امروز تهران به آن دچار است.امروزه شهرهای آنتالیا،آنالیا،ازمیر،استانبول،قیصریه و یا همان کایساری از لحاظ اقتصادی از آنکارا اهمیت بیشتری دارند،در حالی که در ایران وضعیت از کشورهای عقب افتاده آفریقایی هم بدتر است و تمامی امور به تهران ختم می شود.
4- انحصارطلبی دلالان مسکن و احتکار خانه های خالی
5 - مساحت کم شهرهای ایران،مثلا کلا مساحت شهری ایران در حدود 8600 کیلومتر مربع است
علیرضا: 1394/8/2516:57:23،
41
36
اگه دولت راست میگه و به فکر مردم است چرا وام بدون سپرده و با کمترین سود و بدون اوراق در اختیار مردم قرار نمیده تا مسکن از رکود خارج بشه و اقتصاد از این فلاکت و بدبختی کمی رها بشه میدونید دلیلش چیه چون یه عده مفت خور بی وجود داره که تا قیام قیامت اینها وبال مردم ایران هستند و در صنایع اشغال ساز دارن پول های یامفت 10و 20و30 میلیون تومنی با پاداش های انچنانی تا قیامت میگیرن باید دهنشون بسته باشه ولی مسکن در ایران خصوصی سازی است و اگر ورشکست هم بشه بدرک براشون مهم نیست شاید با ورشکستگی در یه مقطع عده ای برد کنن ولی در پی ان با عدم سرمایه گذاری خیلی ها بیکار شده که دودش به چشم همه میره و متاسفانه گرانی پشبندش ایجاد میشه
میثم: 1394/8/2517:55:55،
37
18
کجای مسکن و ساخت و ساز خصوصیه برادر من ؟؟؟؟؟
حرف هایی میزنید آدم شاخ در میاره به خدا. ارتش که توی باغ بهشت برج می سازه, سپاه واسه خودش آپارتمان می سازه, کل منطقه 22 دست بانک هاست, امثال بابک زنجانی توی شهرک غرب مال و مجتمع تجاری می سازن ...
این که از دولتی هم دولتی تره قربونت برم ! خدا می دونه چقدر از عزیزان رده بالا مشغول ساخت و ساز هستند.
مهدی: 1394/8/2521:05:46،
16
21
واقعا فکر میکنی انقد ساده اس؟
اگه وام مفت بدن به همه, خونه به همون میزان حتی بیشتر, رشد میکنه
بعد فکر نمیکنی باید منابعش هم باشه که بشه وام ارزون داد؟
وقتی بانک به سپرده کوتاه مدت بالای 20درصد سود میده, وام با سود پایین معنا نداره
راهکار: 1394/8/2517:11:54،
32
56
تنها راه خروج از رکود مسکن کاهش سود بانکی است که در این صورت پولهای انباشته شده مردم در بانکها وارد بازار مسکن شده و احتمالا" رونق و افزایش قیمت را نیز به دنبال خواهد داشت.
محمد: 1394/8/2517:29:30،
48
26
متوهمینی مثل شما که فکر می کنن ملت میلیاردی پول تو بانک دارند, یکی از عوامل خرابی وضع اقتصادی ما هستند.
دولتی ها هم همین فکر رو می کنن که هر روز قیمت همه چیز رو با شیب ملایم !!! می برن بالا.
راهکار سریع و مناسب: 1394/8/2600:38:02،
23
31
سریعترین راهکار کاهش دستوری حداقل 50 درصدی قیمت مسکن و زمین در کلیه شهرها و استان هاست.بالا برید و پایین بیاید قیمت ها حالا حالا ها با سطح درآمدی مردم نمیخونه.وام رو اصلا بدون بهره کنن.و مبلغش بشه 100تومن.آیا با حقوق 1تومنی میشه قسط وام 100تومنی رو داد؟اصلا 100تومن در بهترین حالت و حتی تو مناطق پایین تهران چند درصد قیمت خونست؟آیا بانک همچین توانایی ای رو داره ؟معادله مسکن جز با ارزون شدن اون هیچ جوره حل نمیشه.بنده خودم ارزیاب بانک هستم.اوضاع معاملات مسکن و وام های خرید خونه اسف ناکه.تو طرح مهر ما برای استانمون ماهی 1400تا پرونده داشتیم.الان شده 250تا.خودتون متوجه بشید اوضاع چقد خرابه.
فرج: 1394/8/2611:18:53،
22
19
کاملا برعکس!
باید دولت سود سپرده بانکی رو افزایش بده تا مردمی که پول اضافه دارند پولشون رو تو بانک سرمایه گذاری کنند و از اون طرف بانکها پولهای سپرده را به مردم جهت خرید مسکن وام بلند مدت بدهند تا توازن برقرار بشه.
همه مردم شرایط مالی یکسان ندارند همین وام 25 میلیونی نمونه خوبی بود تا ثابت بشه مردم پول کافی ندارند اگه مثل تمام دنیا بانکها 70 تا 80 درصد ارزش ملک رو وام بدهند هم بازار مسکن رونق میگیره و هم اشتغال زایی در بخش ساخت و ساز افزایش یافته و مهمتر اینکه 90 درصد مردم صاحب خونه میشوند
ماشین باز: 1394/8/2518:48:03،
30
21
والا تنها چیزی که سامان داره،البته یه خورده ای مسکنه . اونم نه بخاطر کاردرستی مسئولین بلکه بخاطر وضعیت عرضه و تقاضا . بابا چی میخاین از بازار مسکن . من با ممد کاملا موافقم . تا حالا ندیدم واسه افزایش قیمت مسکن انقدر بال بال بزنه دولت . مطمئن باشید دان درشتها به طمع پول بیشتر این دفعه رو کور خوندن و سرمایه هاشون بد جوری گیر افتاده . خدایا شکر به بزرگیت . حالا میخان از منجلابی که درست کردن بیان بیرون . مردم هوشیار باشید با وام بیشتر مثل خودرو نندازنتون به خونه خریدن .
امید : 1394/8/2520:11:20،
35
24
دولت جون توی انتخابات بعدی میبینیمت.
بگردتارای بیاری
siya: 1394/8/2522:09:17،
25
21
تو به احمدی رای بده از خجالتت درمیاد
رضا: 1394/8/2522:25:47،
27
33
دلیلش ازفروش خودرو های اشغال معلومه ، مردم پووووول ندارند ولی قطعا این شرایط باقی نخواهد ماند وبه زودی رونق میگیرد منتهی بدون جهش قیمتی چون به اندازه کافی رشد داشته
علی ش: 1394/8/2607:32:09،
22
29
به این جمله مشاور خوب دقت کنید:
"وی با بیان اینکه ایران کشور ثروتمندی نیست که این میزان اتلاف در حوزه مسکن را داشته باشد"
مردک نا حسابی بنظرم اطلاع نداری تو گاز ما رتبه دوم جهانی و تو نفت با توجه به کشفیات جدید از شمال فارس تا شرق هرمزگان ما یه پله رشد داشتیم و فکر کنم رتبه نفتی ما در جهان شد رتبه سوم.
دیگه گذشت که مردم خواب باشن و شما هر حرفی که خاستید رو به مردم بقبولونید.
((( فلفل ))): 1394/8/2607:50:54،
22
23
علت اينكه مسكن سامان ندارد اين است كه صاحبش را ميخواهد0
سمانه : 1394/8/2614:04:23،
19
23
طرح مسکن مهر بودجه در بانک مرکز ی را تخلیه کرد و تاوان بازگشت آنرا به دوش مردم به شکل تورم گذاشت .

همه کنند یاری تا کند عروس خانه داری

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
اعضای جدید خانواده کوئید در آستانه ورود به بازار ایران
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار