کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلار در بازار 5 نرخی شد !

کدخبر:۱۷۲۱۵دوشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۵:۰۸۶۹۳۸ بازدید

بازار ارز در حالی خود را برای ارز تک نرخی در دوران پسابرجام آماده می‌کند که هم اکنون دلار 5 نرخی در بازار دردسرهای خاص خود را به دنبال ...
دلار در بازار 5 نرخی شد !

بازار ارز در حالی خود را برای ارز تک نرخی در دوران پسابرجام آماده می‌کند که هم اکنون دلار 5 نرخی در بازار دردسرهای خاص خود را به دنبال داشته است.

به گزارش مهر، با افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر در بازار ارز، دلایل متعددی از سوی کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی برای آن اعلام می شود اما فارغ از آنچه آنها اعلام می کنند؛ نرخ‌های ارزی که هر روز به نوعی در بازار اعلام می شود و با ملاک قرار گرفتن، قیمت‌های بازار ارز را تحت الشعاع قرار می دهد، از جنس‌های متفاوتی است.

کارشناسان اقتصادی می‌گویند که ارز کالایی در اختیار و انحصار دولت است و بازاری به نام ارز به معنای واقعی کلمه نداریم.

در ماه‌های اخیر هم قیمت ارز در بازار روندی افزایشی داشته به طوری که در طول ماه قیمت دلار روندی افزایشی در پیش گرفته اما در پایان ماه قیمت آن تا حدودی تعدیل می‌شود تا قیمت ارز در پایان ماه با نرخ کمتری بسته شود اما در ماه بعد دوباره همین روند تکرار می‌شود. برخی تحلیل‌های اقتصادی مطرح می‌‌کنند که افزایش نرخ ارز به نفع صادرات کشور است ولی به اعتقاد برخی اقتصاددانان این موضوع را هنوز صادرات ما درک نکرده است و بنابراین جز متضرر شدن مردم حاصل دیگری ندارد.

پیش از این گفته می‌شد که بازار ارز نرخ‌های سه گانه ای دارد اما با بررسی‌های بیشتر مشخص می شود که هم اکنون بازار ارز از ۵ نوع قیمت تبعیت می‌کند و تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد و در اصل ۵ قیمت ارز در این بازار حاکم است و همین امر به شدت بازار ارز و قیمت‌ها را دچار نوسان و دستکاری می کند. این ۵ قیمت غیر از نرخ دلالی و سوداگری است. این در حالی است که بازار باید خود را برای ارز تک نرخی آماده کند، این وعده ای است که مسئولان بانک مرکزی آن را اعلام و مطرح کرده اند که تا پایان امسال ارز تک نرخی خواهد شد و مقدمات آن در حال حاضر فراهم شده و با اجرایی شدن برجام، ارز چند نرخی را دیگر شاهد نخواهیم بود. حال به بررسی ۵ نرخی شدن دلار در بازار می‌پردازیم.


جدول 5 نرخی شدن دلار در بازار
 

انواع نرخ‌ ارز  ویژگی ها
نرخ اول؛ نرخ ثبت شده در سامانه سنا نرخ میانگین موزون معاملات- تمام صرافی ها را شامل می شود اما معمولا معاملات واقعی در آن ثبت نمی شود- این نرخ همیشه ۵۰ تا ۶۰ تومان کمتر از قیمت بازار آزاد است.
نرخ دوم؛ نرخ مرکز مبادلات ارزی بانک مرکزی به صورت روزانه آن را برای فروش در مرکز مبادلات ارزی اعلام می کند.
نرخ سوم؛ حواله های ارزی ۵۰ تا ۶۰ تومان گران تر از بازار آزاد است و به آن کارمزد تعلق می گیرد.
نرخ چهارم؛ نرخ عمده دلار (پارسیانی) صرافی بانک‌ها به ویژه صرافی پارسیان آن را اعلام می‌کنند اما برخی‌ها روایت می‌کنند که اختلاف قیمت آن با بازار آزاد در اکثر مواقع حدود ۲۰ تومان پایین تر ولی در ساعات بسته شدن معاملات در برخی موارد بالای ۱۰۰ تومان هم گزارش شده است.
نرخ پنجم؛ ارز صرافی‌ها نرخ بازار آزاد که روزانه بر روی تابلوی صرافی‌ها اعلام می‌شود.


نرخ اول؛ نرخ ثبت شده در سامانه سنا

در خردادماه امسال بود که بانک مرکزی برای مشخص شدن میانگین موزون نرخ خرید و فروش ارز بر مبنای معاملات ثبت شده، اعلام کرد که معاملات از تاریخ ۱۳ خرداد از طریق سایت «سنا» اعلام خواهد شد. براساس اعلام مسئولان، نرخ‌های اعلامی مندرج در سایت مزبور بیانگر میانگین وزنی نرخ‌های خرید و فروش ارز بر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه سنا توسط صرافی های مجاز کل کشور و مربوط معاملات نقدی دلار آمریکا، یورو و درهم امارات است.

اطلاعات معاملات توسط صرافی های مجاز در سامانه سنا ثبت و به طور مستقیم به سامانه فوق ارسال می‌شود، متعاقباً میانگین موزون نرخ خرید و فروش نقدی برای هر ساعت و کل روز محاسبه و در سایت درج می شود.براساس ماده (۶) مقررات مزبور تمام صرافی ها موظفند معاملات عمده را به صورت همزمان در سامانه سنا ثبت کنند. همچنین براساس ماده (۷)آن ثبت معاملات جزئی در سامانه سنا می تواند در پایان روز کاری توسط صرافی های مجاز انجام شود. نرخ های اعلامی برای روزهای کاری بانکی بوده؛ میانگین وزنی کلیه معاملات انجام شده و ثبت شده توسط صرافی ها در سامانه سنا می باشد.

صمد کریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی در این زمینه گفته است: براساس سامانه میانگین وزنی معاملات ارزی در بانک مرکزی میانگین وزنی دلار تا دیروز ۳ هزار و ۵۵۰ تومان بود.

براساس دستور بانک مرکزی، تمامی صرافی های مجاز، لازم است که روزانه در ساعتی مشخص میانگین موزون معاملات را در این سامانه درج کنند و این شامل تمامی صرافی های مذکور بدون استثنا می شود و در واقع اعلام اطلاعات در این زمینه توسط تمامی صرافان اجباری است. اما بررسی های بیشتر به نقل از فعالان بازار نشان می دهد که برخی صرافی ها، آمار و میانگین موزون نرخ خرید و فروش ارز و در اصل معاملات واقعی خود را در این سامانه ثبت نمی‌کنند و این موضوع نتیجه اشتباهی را رقم می زند و باعث می شود که همیشه نرخ‌های اعلامی در این سامانه ۵۰ تا ۶۰ تومان کمتر از نرخ حقیقی بازار باشد.


نرخ دوم؛ مرکز مبادلات ارزی

دومین نرخی که همیشه برای بازار و فعالان اقتصادی، واردکنندگان و تجار ملاک است و در اصل نرخ روزانه ارز براساس آن در بازار شکل می‌گیرد، نرخ پایه ای است که بانک مرکزی آن را هر روز بر روی سایت خود اعلام می کند. ارزها با این نرخ در مرکز مبادلات ارزی عرضه می‌شوند و نه تنها صرافی بانک‌ها آن را خریداری می کنند بلکه متقاضیان ارزی یعنی فعالان بخش وارداتی کشور نیز درخواست هایی برای آن دارند.

در ماه‌های اخیر بانک مرکزی به صورت نامحسوس این نرخ را افزایش داده است و به اصطلاح می‌خواهد با نزدیک کردن آن به نرخ دلار بازار و نرخ ارز آزاد، مقدمات اجرای ارز تک نرخی را در بازار فراهم کند، فارغ از اینکه بانک مرکزی هر چه این نرخ را بالاتر می برد، نرخ ارز در بازار آزاد هم به تبعیت از آن افزایش می یابد و همچنان اختلاف قیمتی بین نرخ دلار دولتی و بازار آزاد بالا است.  

بانک مرکزی نرخ دلار دولتی را امروز دوشنبه برای عرضه در مرکز مبادلات ارزی ۲۹۹۶ تومان اعلام کرده است.


نرخ سوم؛ حواله ارزی

جهت ارسال ارز از طریق یک بانک به حساب فرد یا شرکت در بانک مقصد از حواله ارزی (Remittance) استفاده می شود. در همه این روش‌ها، ارسال کننده پول ابتدا از اینکه بانک مقصد دارای کد رهگیری یا سوئیفت معتبر است، اطمینان حاصل کرده و سپس واحد پول ارسالی را تعیین می‌کند و معادل آن را بر مبنای واحد پول بانک مبدا جهت ارسال حواله تحت عنوان حواله رمیت تحویل بانک می‌دهد.

حواله‌های فوق از طریق بانک ثالثی که بر مبنای واحد پول ارسالی متغیر است، به بانک مقصد می رسد و بسته به نوع حساب شخص یا شرکت در بانک مقصد به واحد پول رایج تبدیل شده و یا در حساب ارزی وی/شرکت ثبت می شود. حواله ارزی به دو نوع T/T و D/D از لحاظ نحوه و زمان انتقال ارز تقسیم می شود: T/T مخفف(Telegraphic Transfer) در این روش انتقال ارز به صورت سریع در وجه ذینفع از طریق شبکه سوئیفت انجام می شود. D/D مخفف (Demand Draf) این روش در واقع به مفهوم پرداخت یک حواله/برات ارزی به تاریخ آینده است و متعهد تحویل مقدار مشخصی ارز به ذینفع در آینده را می پذیرد.

حواله T/T در سیستم صرافی پیوست به نام حواله مستقیم و حواله D/D به نام حواله غیر مستفیم شناخته می شود. به هر یک از این عملیات کارمزدی تعلق می گیرد که در مورد T/T معمولا کارمزد بیشتری دریافت می شود.نکته مهم در استفاده از حواله ارزی، کارمزدی است که به آن تعلق می گیرد و همین عامل باعث می شود که قیمت ارز حواله‌ای حدود ۵۰ تا ۶۰ تومان بالاتر از قیمت واقعی آن باشد.


نرخ چهارم؛ دلار عمده

اصلی ترین و تعیین کننده ترین نرخ در بازار ارز، نرخ صرافی بانک‌ها به ویژه صرافی پارسیان است. بانک مرکزی از طریق این صرافی‌ها، ارزها را به بازار تزریق می کند و نرخ آن همواره حدود ۲۰ تومان از نرخ بازار آزاد پائین تر است.  

البته کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان اخیرا صرافی پارسیان را اهرم بانک مرکزی دانسته و گفته است: در دو سال گذشته صرافی این بانک در حوزه کارگزاری بانک مرکزی فعال بوده است. کیفیت عملکرد صرافی پارسیان از نظر بانک مرکزی مناسب است و برهمین اساس بانک مرکزی خواستار بهره گیری از این صرافی به عنوان اهرم است.

نکته حائز اهمیت در عملکرد صرافی بانک‌ها این است که هرچه به معاملات ساعات پایانی نزدیک تر می شویم، بخشی از عرضه ارزها به صرافی بانک‌ها در همین ساعات انجام می‌شود اما بنا به گفته فعالان بازار و با اتمام ساعات معاملات و تعطیلی شعب، این ارزهای تزریقی در صرافی بانک‌ها باقی می‌مانند و در مواردی نرخ صوری ارز در پایان معاملات روزانه به خصوص حوالی ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه را کلید می‌زنند.در این میان، برخی فعالان بازار ارز روایت می کنند، نرخ دلار عمده که معمولا حدود ۲۰ تومان از نرخ دلار بازار آزاد پائین تر است، در ساعت پایانی معاملات این اختلاف حتی در برخی موارد تا بیش از ۱۰۰ تومان هم می‌رسد.


نرخ پنجم؛ دلار صرافی ها

پنجمین نرخ، نرخ صرافی‌ها است که روزانه توسط صرافان دارای مجوز و بدون مجوز بر روی تابلوها درج و اعلام می شود و این نرخ‌ها ملاک بازار آزاد ارز است. در حال حاضر بانک مرکزی لیست اسامی ۴۲۱ صرافی دارای مجوز را در سایت خود اعلام کرده که خرید و فروش ارز از طریق این صرافی ها مجاز است. گرچه این صرافی ها هم هر از گاهی از انجام اقداماتی از جمله خرید و فروش ارز با مبالغ کم و غیره سرباز می زنند.بانک مرکزی هم اخیرا برای ساماندهی فعالیت صرافی ها دستورالعمل ناظر بر عملکرد صرافی ها را صادر کرد که البته با مقاومت‌هایی از سوی برخی صرافی ها همراه شد. به هر حال نرخ دلار بازار آزاد که همان نرخ اعلامی صرافی‌ها است، هم اکنون نرخ آن ۳۵۸۲ تومان است.


جدول نرخ دلار در بازار آزاد در آبان
 

تاریخ قیمت (تومان)
۲۴/ ۸ / ۹۴ ۳۳۹۴
۲۳/ ۸ / ۹۴ ۳۳۹۹
۲۱/ ۸ / ۹۴ ۳۵۷۱
۲۰ / ۸/ ۹۴ ۳۵۱۰
۱۹/ ۸ / ۹۴ ۳۳۹۵
۱۸/ ۸/ ۹۴ ۳۳۹۶
۱۷/ ۸ / ۹۴ ۳۳۹۵
۱۶ / ۸ / ۹۴ ۳۳۹۳
۱۴/ ۸ / ۹۴ ۳۳۸۹
۱۳/ ۸/ ۹۴ ۳۳۹۳
۱۲/ ۸ / ۹۴ ۳۵۱۰
۱۱/ ۸ / ۹۴ ۳۳۹۴
۱۰ / ۸ / ۹۴ ۳۳۹۵
۹ / ۸ / ۹۴ ۳۳۸۹
۷ / ۸ / ۹۴ ۳۳۸۹
۶ / ۸ / ۹۴ ۳۳۹۰
۵/ ۸ / ۹۴ ۳۳۸۹
۴ / ۸ / ۹۴ ۳۳۸۸
۳/ ۸ / ۹۴ ۳۳۸۵
بلیط هواپیمادیدگاه ها

sina: 1394/8/2512:48:57،
163
17
مملکت شادی داریم
عباس آقا: 1394/8/2513:37:43،
110
32
باور كنيد اگه قانون جنگل حاكم بود وضعمون بهتر از اين بود الان ...
پوريا: 1394/8/2513:41:30،
81
23
اگه نخوايم ارز يك نرخي بشه و همون 2 نرخي سابق باشه كيو بايد ببينيم؟!
عليرضا: 1394/8/2514:02:09،
87
22
خدايا آرامش و ثبات نيومده به ما. همه جا صحبت از دلار 4000 تومني تا شب عيد هست. بازار متلاطم و داغون شده.
علیرضا: 1394/8/2514:08:20،
126
31
تیتر اخبار امشب: موج جدید رکود اقتصادی در آمریکا و اروپا... افزایش 1000 درصدی سرمایه گذاری خارجی در ایران... کتک زدن یک سیاه پوست در نیویورک... افتتاح دو هزار کارخانه در ایران و کاهش بیکاری
سرگردان: 1394/8/2515:24:12،
53
27
علیرضا دمت گرم خیلی باحال گفتی


فقط موندم به این اوضاع و احوال باید بخندم یا گریه کنم


بخدا نمیدونم
سارا: 1394/8/2517:01:33،
64
20
یکی از دلالان عمده ارز و مسکن موسسه ثامن الحجج است که اخیرا .اصل و فرع سپرده گزاران را پس نمی دهد! آنقدر نفوذ دارد که خبر بحران و مشکل جدی آنرا هیچ خبرگزاری داخلی و حتی دوست برخی از آقایان (تلویزیون دولت فخیمه جزیره !)هم گزارش نمیدهد. حالا هی بگوییم چه و چه... من که در گوهردشت کرج و داداشم تو سعادت آباد تهران پولمان را تا این لحظه از دست داده ایم تا آقایان بازی با قیمت دلار خود را ادامه بدهند.
وحيد يوسفي: 1394/8/2512:49:56،
101
24
اينجا ايران است
66: 1394/8/2516:46:26،
48
32
آقا6نرخیه دروغ نگین . چون نرخ جمشیدبسم ا... روننگفتین.
شاهی: 1394/8/2512:52:14،
112
32
واقعا (آینده خطرناکی) در انتظار این همه جوون هست با این گرانی و تورم. جوونا همه بیکار همه مجرد همه بی پول. الکی هی امروز فردا. بی هدف. جوونی دیگه بر نمیگرده. عمرمون بخدا گذشت الکی.
مراد: 1394/8/2512:54:42،
46
77
دلار بخر
شک نکن
رضا: 1394/8/2513:01:46،
78
24
ما رکورد ردیم.!!!!
علی: 1394/8/2513:19:25،
53
38
همه این گرفتاریها به خاطر این است که واقعیت قیمت ارز را نمی خواهیم بپذیریم .. قیمت ارز در ایران از هر چیز دیگر ارزانتر است.. نفت نصف شده نقدینگی در دو سال تقریبا دو برابر شده هزینه ها مرتب در حال افزایش است فقط ارز در حدود 5 درصد در نوسان بالا وپایین است این فنر هر چه زمان بیشتری طول بکشد با نیروی مخربتری ازاد میشود. درست مانند زلزله حالا وقتش کی هست خدا میداند ولا غیر.
من: 1394/8/2515:54:56،
44
24
همه اینها بخاطر اینه که درآمد مردم ما با نرخ ارز واقعی مناسبتی نداره.
بله, اگه متوسط درآمد ایرانی ها 5 میلیون در ماه بود, نرخ دلار 5 هزار تومنی هم مردم رو به اعتراض وا نمی داشت.
اما توی مملکتی که متوسط حقوق ماهیانه اش به زحمت به 1.5 میلیون تومن میرسه, دلار 4 هزار تومنی یعنی درآمد ماهی 400 دلاری.
یعنی کمتر از درآمد یه چینی.
و این درآمد توی مملکتی که سرشار از نفت و گاز و منابع معدنی و ... هست, سوال برانگیزه عزیز من.
حالا امثال شما هی بیاین داد سخن سر بدید برای ملت و دم از نقدینگی بزنید. هنوز نفهمیدید که واکنشی که بازار آزادی مثل آمریکا به نقدینگی و سود بانکی و نوسانات نفتی و ... داره, یک اقتصاد بسته دولتی مثل ایران نداره. اول و آخر همه چیز این مملکت برمیگرده به قیمت گذاری دولتی دلار. تمام.
ایران: 1394/8/2513:24:43،
74
25
این مملکت نمیخواهد رنگ خوشی و آرامش را ببینه
حاجی ارزونی: 1394/8/2513:36:21،
53
17
"نمیخواهد" نه "نباید" رو جاش بزارین بهتره !
ایرانی: 1394/8/2513:58:43،
54
27
انتظار دیگه ای از دولت دلال دلارفروش نمیشه داشت که به جای بازکردن درهای کشور به روی سرمایه گذارن خارجی و اصلاح قوانین من درآوردی و دیمی و عادی کردن روابط با قدرتمندترین کشور دنیا که آقایان اقتصادشون رو بر پایه دلار اون کشور تنظیم میکنن به فکر بی ارزش تر کردن روز به روز ریال ایران اسلامیشون هستن تا در توهمات خودشون جلوی آمریکا بایستن!، همین که ریال ایران اسلامیتون در برابر دلار آمریکای جهانخوار بی ارزش تر میشه یعنی شکست کامل شما!، دولت دلال دلار و گرانفروشی و حامی لگن سازان!
محمد: 1394/8/2514:07:19،
55
30
اقتصاد ایران نیاز به یه انقلاب داره که اگه بشه خیلیا براشون مشکل پیش میاد
NBA: 1394/8/2514:18:41،
44
31
اقتصاد و وضع کشور به اندازه کافی خراب است و اگر قرار باشد همه مردم نقدینگی خود را دلار تهیه کنند ، اوضاع کشور به مراتب بدتر می شود ، و یقین بدانید ، دود ان به چشم همه خواهد رفت . ( کمی هم عرق ملی داشتن ، بد نیست ) -- تا زمانی که منعفت فردی را بر خرد و منفعت جمعی ، متقدم بدانیم ، استحقاق ما ، همین وضع ، و چه بسا بدتر از اینها خواهد بود .
پیروز باشید .
احمد: 1394/8/2514:39:37،
29
22
افرين به دولت
تام: 1394/8/2514:45:08،
42
35
اگر گرونى بياد خدا بداد اونايى برسه كه سپرده دارن و پولشون بى ارزش ميشه
استاد چاخان: 1394/8/2520:29:26،
24
34
میدونید داستان چیه؟؟ سوپر میلیارد های مخفی میخواهند خودشون رو با برنامه های سیاسی اقتصادی دولت میزون و هماهنگ کنن دارند فکر میکنن اگه با اجرای لغو تحریم ها قیمت ارزی که تا الان هاپولی کردن مبادا ارزشش کم بشه ! هماهنگ باهم (حتی هماهنگ با بانک مرکزی) گرون گرون تو بازار دست خلق الله از 3600 تا 4200 آبش میکنن تا بعد که دولت داستان تریپ عاشقانه خودشو با مردم بازی میکنه تا مردم همیشه در صحنه حال کنن دلار رو یه دفعه تا زیر سه هزار میکشوونن تا هم جیب مردم خالی شه هم اون سوپر میلیارد های نامرئی با خرید ارز ارزون تر افزایش قدرت بیشتر پیدا کنن یه معادله سادس ! من 27 ساله راحت اینو می بینم شاید دلار رو تا 3800 هم جا باشه بفروشنش ! بعد همون رو زیر سه تومن خواهند خرید !
جوان: 1394/8/2600:28:53،
31
15
گل و بلبل
((( فلفل ))): 1394/8/2607:54:02،
27
33
بله اين هم مقصر دولت قبل است!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما