کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رنگ کردن مرکبات در پاييز + صوت

کدخبر:۱۷۲۰۹دوشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۹:۲۲۵۰۸۶ بازدید

حدود 10 سال پيش بود كه موضوع رنگ كردن ميوه‌ها بر سر زبان‌ها افتاد. در آن زمان فروشنده‌ها ميوه‌هايي مثل انار و هندوانه را از وسط باز كرده و ...
رنگ کردن مرکبات در پاييز + صوت

حدود 10 سال پيش بود كه موضوع رنگ كردن ميوه‌ها بر سر زبان‌ها افتاد. در آن زمان فروشنده‌ها ميوه‌هايي مثل انار و هندوانه را از وسط باز كرده و با رنگ كردن داخل آنها در اصل اينگونه براي فروش بقيه اين محصولات تبليغ مي‌كردند اما كم كم اين رنگ كردن‌ها به پوست ميوه‌ها رسيد. جايي كه ميوه‌هاي كال و نارس را به روش‌هاي مختلف رنگ مي‌كردند تا به جاي ميوه‌هاي رسيده به دست مصرف‌كننده بدهند. البته در اوايل، اين موضوع هم خيلي جدي گرفته نمي‌شد و مردم با اين توجيه كه اين كار فقط براي ميوه‌هاي نوبرانه است، بي‌خيال از كنارش مي‌گذشتند اما با گذر زمان مشخص شد، رنگ كردن ميوه‌ها نه تنها به شغل ثابتي براي گروهي تبديل شده است بلكه اين كار به وسيله موادي صورت مي‌گيرد كه سلامت شهروندان را به خطر مي‌اندازد.
  
نوبرانه‌های بی‌مزه

روند افزايشي ورود ميوه‌هاي رنگ آوري و نقاشي شده با مواد و گازهاي شيميايي به بازار آنچنان زياد شده كه برخي مسئولان صنفي مجبور به هشدار دادن در اين باره شده و نسبت به سلامتي مصرف‌كنندگان ابراز نگراني كرده‌اند. حالا ديگر «رنگ شده»ها جاي خود را در بازار ميوه پيدا كرده‌اند؛ اصطلاحي كه درباره مركبات خوشرنگ اما كال به كار مي‌رود. ميوه‌هايي كه بدون هيچ نظارتي و با قيمت بالا در بازار به فروش مي‌رسد و اغلب مردم هم دلخوش به رنگ  زرد و نارنجي آنها فكر مي‌كنند نوبرانه‌اي را خريده‌اند كه رسيده و آبدار و آماده خوردن است. 
 

تبدیل رنگ سبز به زرد و نارنجی

«افزودن هر نوع رنگ به ميوه‌ها و مركبات سلامت مردم را تهديد خواهد كرد.»
اينها حرف‌هاي عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس است كه با انتقاد از توزيع ميوه‌هاي رنگ شده در بازار گفت: «افزودن رنگ به ميوه‌ها يا تزيين آنها با واكس براي جلب مشتري بيشتر تقلب براي كسب سود از سوي سودجويان بوده كه بايد دستگاه‌هاي نظارتي برخورد كنند.» علي كائيدي با بيان اينكه رنگ‌آوري مصنوعي ميوه‌ها با استفاده از مواد شيميايي به طور حتم تهديدي جدي براي سلامت افراد است، افزود: «ميوه‌هايي كه با رنگ مصنوعي به شكل ظاهري مورد‌پسند درمي‌آيند، هيچ‌گاه به علت نداشتن مزه مطلوب مقبوليت عامه ندارند.»

اين نماينده مجلس با تأكيد بر اينكه وزارت جهاد كشاورزي بايد بيش از پيش در راستاي تأمين سلامت مواد غذايي مردم حساسيت داشته باشد، گفت: «با توجه به اوج‌گيري بسياري از سرطان‌ها نبايد اجازه دستكاري در توليد محصولات با هدف سودآوري صرف داده شود.»رنگ كردن ميوه‌ها مسئله‌اي است كه رئيس اتحاديه باغداران ايران هم به صورت تلويحي، آن را تأييد كرد و گفت: «در چند سال اخير عده‌اي سودجو قبل از فصل برداشت، پرتقال را از باغداران خريداري مي‌كنند و با استفاده از دستگاه‌هايي پرتقال را رنگ‌آوري مي‌كنند و رنگ پرتقال را از سبز به زرد يا نيمه زرد و سبز تبديل مي‌كنند.»به گفته مجتبي شادلو اين‌گونه ميوه‌ها براي سلامتي ضرر دارند زيرا ميوه پرتقال، خودش اسيد دارد و بر اثر گرمادهي ميزان اسيد آن بالاتر رفته و علاوه بر از بين رفتن خاصيت آن، براي دستگاه گوارش بسيار خطرناك است اما رنگ‌آميزي ميوه‌ها يا سبززدايي به دو صورت انجام مي‌شود كه شيوه رنگ‌آميزي با «گاز اتيلن» در كشور ما كاربرد بيشتري دارد.»
 
نفوذ موادشیمیایی به قلب میوه‌ها

شايد رنگ كردن گنجشك و فروختن آن به جاي قناري فقط يك ضرب‌المثل باشد اما امروز گروهي ميوه‌هاي كال را به دو روش رنگ مي‌كنند و چنان به جاي ميوه‌هاي رسيده به جامعه قالب مي‌كنند كه صداي كسي در نمي‌آيد. كارشناسان معتقدند به دو روش اين كار صورت مي‌گيرد؛ در روش اول ابتدا با گاز اتيلن، رنگ ميوه‌ها را برمي‌گردانند و بعد در محلول رنگي غوطه‌ور مي‌كنند تا رنگ ميوه‌ها مجلسي‌تر و براق‌تر شود. 

روش دوم اما كمي متفاوت است. در اين روش، خبري از گاز اتيلن نيست و از همان ابتدا مركبات در محلول‌هاي رنگ با غلظت بالاتر غوطه‌ور مي‌شود. ميوه‌ها در آب 50 درجه سانتيگراد به مدت 20 دقيقه غوطه‌ور مي‌شوند تا رنگ، جذب پوست ميوه و يكدست شود. بعد از آن نيز ميوه‌ها سرد شده و واكس زده مي‌شوند. اين روش در ميوه‌هاي وارداتي بسيار ديده مي‌شود. در اين روش ممكن است مواد شيميايي به داخل ميوه نفوذ كند  و موجب مسموميت و حتي ابتلاي مصرف‌كننده به سرطان شوند. 
  
حواسمان به سموم باشد

مشكل ميوه‌هاي رنگ شده فقط به محصولات داخلي ختم نمي‌شود. اكثر ميوه‌هاي وارداتي هم با اينكه ظاهر قشنگي دارند، اما نه كيفيت دارند و نه مزه. با این حال مردم انتظار دارند با توجه به قانوني شدن طرح انتزاع وظايف و اختيارات بخش كشاورزي از وزارت صنعت، نظارت دقيق‌تري از سوي وزارت جهاد كشاورزي بر سلامت محصولات وارداتي صورت بگيرد. از طرف ديگر توليدكنندگان ميوه‌ها و محصولات كشاورزي داخلي نيز بايد به محصولات خود اجازه رشد كافي قبل از عرضه به بازار را بدهند، چراكه رنگ‌آوري در ليموشيرين، پرتقال و نارنگي كه در شرايط غيرطبيعي صورت مي‌گيرد، تهديدي جدي براي سلامت جامعه است. بر همين اساس وزارت جهاد كشاورزي بايد به صراحت اعلام كند استفاده از هر نوع رنگ و مواد خاص براي رسيده و با كيفيت نشان دادن ميوه‌ها ممنوع است. 

در همين راستا رئيس اداره بهداشت كشاورزي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي هشدار داد: «هرچند باقيمانده سموم روي ميوه‌ها علامت خاصي ندارد اما چسبناك يا براق بودن، نشانه باقي‌ماندن سموم روي آنها است.»

رضا عزتيان افزود: «برخي ميوه‌هاي آغشته به باقي‌مانده سموم، داراي بو و طعم مواد شيميايي مانند نفت است. به همين خاطر اگر ميوه‌اي، طعم و بويي غير‌طبيعي داشته باشد به طور قطع از مواد شيميايي براي رشد و به عمل‌آوري آن استفاده شده است.»آنچه مشخص است اينكه رنگ‌آوري ميوه‌ها به ويژه مركبات و موز و خرمالو، مي‌تواند مشكلاتي را براي مصرف‌كنندگان ايجاد كند كه شايع‌ترين آنها ناراحتي‌هاي گوارشي است. با اين اوصاف و با تصميمات و دستورات بي‌عمل مسئولان فقط بايد از مردم خواست مراقب سموم باقي‌مانده در ميوه‌ها و سبزي‌ها باشند. 

مجتبی شادلو رئيس اتحاديه باغداران مي گويد تمام پرتقال و نارنگي هايي که به رنگ کاملا زرد در بازار عرضه شده اند به روش مصنوعي رنگ آوري شده اند و جدا از طعم غير طبيعي براي سلامتي مصرف کنندگان نيز مي تواند خطراتي در پي داشته باشد .

بلیط هواپیمادیدگاه ها

mahdi: 1394/8/2511:06:55،
129
27
فقط مرکبات نیست که رنگ میکنن .
واقعه بین: 1394/8/2512:16:17،
102
27
مردم هم رنگ میشند
NBA: 1394/8/2514:25:15،
69
21
متاسفانه ، اوضاع کنونی کشور اکثریت مان را هفت خط و هفت رنگ کرده است .
به امید رشد جوانه اخلاق در همه مردم .
پیروز باشید .
هویج: 1394/8/2515:54:21،
45
16
تیتر رنگ کردن مردم در تمام فصول هم جالبه!
نیما: 1394/8/2515:54:56،
51
14
ما چقدر پوست کلفتیم که هنوز زنده ایم !
نسیم: 1394/8/2511:12:10،
87
15
فقط میگن!نمیدونم وظیفه شون فقط اینه؟!گفتن جمله ی مردم مراقب باشند...
k: 1394/8/2511:13:09،
72
18
فقط پوست نیست در تابستان هندوانه و گوجه کاملا قرمز را ندید و روش انها به این شکل است که رنگدانه مورد نظر را با اب قاطی کرده و میوه های بوته رس مانند هندوانه و گوجه را به مدت چندین روز با اب رنگی ابیاری میکنند و داخل میوه نارس کاملا رنگی میشود طوری که خریدار فکر میکند میوه اعلا خریده (مانند روشی که با ان گلها و گلبرگ های ان به هررنگی که بخواهید در می اید) ولی هنوز خوشبختانه داخل میوه های درختی را نتوانسته اند رنگی کنند و فعلا فقط به روشی که شما نوشتید پوستشان را تغییر رنگ می دهند در کل پول حرام خوردن چه راحت شده است
بیچاره مردم: 1394/8/2511:21:06،
40
29
مسئولین محترم مربوطه رسیدگی کنند
ماهان: 1394/8/2511:21:12،
72
14
اینجا کجاست که ما زندگی میکنیم خدایا؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
غير ارگانيك !: 1394/8/2511:35:17،
49
12
مردم كارشناس يا آزمايشگاه سيار ندارند كه ميوه را در ميوه فروشي چك كنند ؟ !!! ميوه فروش اجازه نمي دهد حتي دست به يك ميوه بزني ؟ ... و با دستاي خودش ميوه را مي ريزد داخل پلاستيك و كلي هم غر غر ميكند ....... شما در مبادي ورودي شهر و كشور يا ميوه وتره بار و عمده فروشان بازار چك نمائيد تا اين اتفاقات به حداقل برسد .
هر كسي در سلامتي مردم از هيچ كاري اغماض نكند بالاترين مجازات براي او هم كم است = اثرات مخرب سموم در سالهاي بعد بشكل سرطان و دردهاي مزمن ظهور و بروز مي كند كه بعضا رهايي از بيماري وجود ندارد و تا مرگ همراه فرد خواهد بود .

وقتي صنعت كشاورزي دچار فساد و رانت شود اينگونه سلامت مردم در خطر قرار ميگيرد . دنيا بدنبال كشاورزي ارگانيك است ( بدون كود شيميايي ) و ما محصولات غير ارگانيك توليد مي كنيم و يا آنها را وارد مي كنيم و كسي به فكر ما نيست ؟!!!!!


آرش: 1394/8/2511:38:40،
36
15
کاش بجای این متن طولانی روش تشخیص میوه های خوب از ناسالم را بیان میکردید
امین: 1394/8/2515:20:55،
36
15
راه ساده ای داره! هر میوه ای را در فصلش بخرید! وقتی شما پاییز میری پرتقال شمال می خری معلومه که رنگ شده! شما می ری مغازه بگو پرتقال جنوب می خوام! البته ممکنه رنگش سبز باشه ولی رسیده است. حدااقل کمی گرونه! سرطان نمی گیری!
طرف زمستون می خواد هندونه بخوره تابستون پرتقال! نمی شه عزیزم نمی شه! یعنی تو ایران بصورت عمومی نمیشه!
اشد مجازات هم كم است : 1394/8/2512:14:44،
30
25
كشورهاي دنيا در حال توليد محصولات ارگانيك هستند ما بفكر رنگ كردن ميوه ها و سبزيجات و .... واقعا تاسف دارد
چگونه بعضي ها نان شان را ميزنند توي لج ميخورند ؟ !!!!!


آيا ميدانيد سرطان - ام اس - ايدز وووو چگونه زياد ميشود ؟
سمومي كه در غذا و ميوه و سبزيجات و آبليمو و ... آب و آشاميدني و هواي آلوده و قليان و سيگار و مواد مخدر و .... وجود دارد كم كم باعث تغيير ژنتيك گرديده و در مادران باردار و نوزادان و سپس در افراد مستعد رسوخ كرده و با اهدا خون و وسايل شخصي و تنفس و سرنگ و ... در كل معاشرت به همه جامعه منتقل ميشود و خواه ناخواه همه را درگير ميكند .... و نتيجه بيماري هاي لاعلاج و مرگ !
با عاملين اين ماجرا بايد جدي و با اشد مجازات برخورد كرد .
کشاورز: 1394/8/2512:39:02،
27
15
عده ای از باغداران با دلالان همدست شده اند ومیو ه های نارس را با رنگ امیزی روانه بازار میکنند توصیه من به مصرف کنندگان این است قبلاز 15ابان ابان از خرید مرکبات وکیوی خودداری کنند
علی: 1394/8/2513:42:17،
34
12
دولت با این وام 25 میلیونی خوب مردمو رنگ کرد
سیاستمدار: 1394/8/2513:55:55،
29
15
ما که ادمیم رنگمون کردن....اینها که میوه هستن...
عجبا: 1394/8/2518:05:17،
21
12
گل گفتی.آفرین
دانا: 1394/8/2514:15:51،
45
12
دولت تدبیر و امید را هم دیدیم..!!!واقعا با تدبیر جلوی خواسته های مردم ایستادگی کرد و با ژست و پوزخند به ریش همه ملت خندیدند.گرانی و فحشا و فساد و رانت و اختلاس و ....که بیداد میکند.معتاد ها در همه جای شهر پراکنده شده اند.بدترین خودروها به مردم با وامهای کلان واگذار می شود.کلیه محصولات کشاورزی با آب فاضلاب ها آبیاری و با بدترین نوع سموم رشد کرده و به دست مردم می رسد.حالا رنگ می کنند میوه ها رو و به خورد ملت میدن.طلاق بیداد می کند،خانواده ها دارند از هم پاشیده می شوند.تحریم هم که دارد طبق توافق برداشته می شود و دلیل این همه گرانی معلوم نیست!!!!بارون نمیاد خشکسالی میشه و اگر بیاد سیل همه جا رو میبره با خودش...خدا به آینده این مملکت رحم کند
احمد: 1394/8/2609:25:36،
25
12
من كه موز رو سبز ميخرم تا توي خونه برسه يا ابليمو رو خودم تهيه ميكنم ولي برا بقيه چيزا مثل رب گوجه و ...... واقعا نميدونم چكار كنم قبلا خودمون همه اين كارارا ميكرديم ولي حالا تو اپارتمان نميشه ، ، اينه نتيجه فساد اخلاقي و رانت و.....ميشه سونامي سرطان . فقط بلديم شعار بديم!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار