کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سهام کدام بانک را بخریم؟

کدخبر:۱۷۲۰۸دوشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۱:۰۶۴۵۴۳ بازدید

بانکی که سرمایه بیشتر نگه می دارد زیان های بالقوه را آسان تر می تواند هضم کند و به حیات اقتصادی خود در شرایط سخت اقتصادی پس ...

بانکی که سرمایه بیشتر نگه می دارد زیان های بالقوه را آسان تر می تواند هضم کند و به حیات اقتصادی خود در شرایط سخت اقتصادی پس از خصوصی سازی و محیط رقابتی بهتر ادامه دهد. بانک هایی که نسبت سرمایه بالاتر دارند از نرخ کفایت سرمایه بالاتری بهره مند هستند هرچند آن بانک به طور نسبی سطح سرمایه بالاتری نداشته باشد.
کیفیت دارایی ها از آنجا که بانک ها خود باید در مورد تخصیص وجوه سپرده گذاری شده نزد آنها تصمیم بگیرند، این تصمیم آنها سطح ریسک اعتبارات و ریسک نکول و واخواستی های آنها را شکل می دهد، بنابراین با معیاری چون بررسی کیفیت دارایی های بانک که شامل وام ها و اوراق بهادار آنها می شود می توان به این بعد از هدف های ارزیابی بانک دست پیدا کرد. 

بانک مرکزی آمریکا برای بررسی کیفیت دارایی بانک ها از بعد وام دهندگی، که مشکل مطالبات معوق بانک ها را به دنبال دارد ۵ ملاک معرفی می کند که تمامی آنها با حرف C شروع می شوند که برای ارزیابی بانک های تجاری مهم هستند.

1- ظرفیت : توانایی پرداخت قرض گیرندگان
2- وثیقه : کیفیت دارایی های پشتوانه آن وام ها
3- شرایط : اوضاع و احوال و شرایطی که نیاز به آن وام را پدید آورده اند

4- سرمایه: تفاوت بین ارزش دارایی های قرض گیرندگان و بدهی آنها
5- خصلت : تمایل قرض گیرندگان به بازپرداخت وام ها که بر مبنای پرداخت وام ها در گذشته و سابقه اعتباری آنها سنجیده می شود.
 
مدیریت

تمام راه های ارزیابی یک بانک به مدیریت آن ختم می شود، بنابراین تمامی ویژگی های مورد بررسی برای ارزیابی بانک ها از اتاق مدیران آنها سر بر می آورد. برای بررسی کیفیت مدیریت بانک ها ملاک هایی برای مهارت اداری، توانایی و تمایل اجرا و تبعیت از مقررات و قوانین موجود بانکی و پولی و سرانجام توانایی غلبه بر تغییرات و تحولات محیط کسب وکار و تبدیل تهدیدها به فرصت ها را باید نام برد. ملاک مهم دیگر در این راستا، ارزیابی سیستم های کنترل داخلی بانک ها هستند، چرا که این معیار بیانگر آن است که مدیریت بانک ها چگونه و تا چه حد از مشکلات مالی آگاهی دارند و برای حل آنها در افق های زمانی مختلف برنامه عمل دارند و سلامت این واسطه گر مهم مالی را رصد می کنند.

 عایدات

گرچه معیارهای شش گانه فوق بیشتر متوجه ریسک بانک ها هستند، ولی باید به عایدات این بنگاه واسطه گر مالی، که موسسه خیریه نیست توجه کافی شود. شکست یک بانک و ناتوانی او را باید در منفی بودن عایدات او جست وجو کرد. نسبت سوددهی در بانک ها را معمولا با ارزیابی بازده دارایی های آنها می سنجند که به صورت عایدی پس از کسر مالیات تقسیم بر دارایی ها تعریف می شود. علاوه بر ارزیابی و سنجش عایدات یک بانک در طول زمان، خوب است که عایدی آن بانک را با صنعت مالی کشور مقایسه کنیم. این امر تصویر بهتری به ما از جایگاه آن بانک در مقابل رقبای خود می دهد. سرانجام باید به این نکته توجه داشت و مشاوران سرمایه گذاری در بانک ها روشن نمایند که با تغییر شرایط کلان کشور عایدی آن بانک چگونه و چه قدر تحت تاثیر آن تحولات قرار می گیرد.

 نقد شوندگی

برخی بانک ها وجوه خود را از منابعی غیر از بانک مرکزی کسب می کنند. به هر حال منبع این وجوه برای خریداران سهام بانک ها مهم است. این که اتکای بانک بر کدام منابع است، دغدغه درست ارزیابان بانک ها به حساب می آید. تاریخ و تجربه بانکداری نشان می دهد وقتی بانک ها تحت فشارهای دولتی یا شرایط خاصی مجبور شده اند از منابع خاصی وجوه خود را تامین کنند، خود را در معرض بحران های نقدشوندگی قرار داده اند. سپرده گذاران اگر احساس کنند که بانکی با مشکل نقدشوندگی وجوه آنها مواجه است یا در آینده خواهد شد، برداشت های دسته جمعی خواهند داشت که برای بانک مزبور و صنعت مالی مشکل آفرین خواهد بود.

حساسیت دو بانک ممکن است از لحاظ عایدات، نقدشوندگی و سایر ویژگی های گفته شده در بالا یکسان باشند، ولی وقتی شرایط بازار مالی کشور دچار تغییرات می شود آثار آن بر هر کدام آنها متفاوت باشد، یعنی یکی از آن دو نسبت به دیگری حساسیت بیشتری به تحولات نشان دهد. 

یکی از بهترین و مهم ترین شواهد بارز در این زمینه تغییرات نرخ بهره است، حساسیت بانک باید به متغیر کلانی چون نرخ بهره یا قیمت پول تا حدود زیادی معین باشد. بسیاری از بانک ها بدهی هایی دارند که اغلب بیشتر از دارایی های آنها است و در مقابل افزایش نرخ بهره باید قیمت گذاری مجدد شوند، چرا که بیشتر در معرض آثار منفی افزایش نرخ بهره قرار دارند. در صنعت بانکداری غرب بانک هایی که در مقابل بالا رفتن نرخ بهره (تسهیلات) حساس ترند، به احتمال زیاد مشکلات مالی بیشتری را در دوره گذار و تغییر شرایط تجربه می کنند.

بانک ها از مشکل ترین بنگاه های فعال در صحنه اقتصاد هستند به همین دلیل است که ارزیابی بانک مرکزی از عملکرد آنها می تواند راهنمای خوبی برای خریداران سهام آنها باشد. یک بانک مرکزی مستقل و توانمند می تواند و باید ریسک خریداران سهام بانک های دولتی را کاهش دهد. به علاوه چون ملاک های گفته شده مالی ناظر بر عملکرد گذشته و حال بانک هستند، مشاوران آگاه سر مایه گذاری مالی باید مردم را از آن معیارها برای آینده آگاه سازند. به هر حال معیارهای کمی و کیفی هر دو باید به کار آیند تا تصمیم گیری ها عقلایی صورت گیرند، تا کشتی خصوصی سازی بانک ها به سلامت به ساحل رقابت و کارآیی برسد و در یک کلمه بانک ها در خدمت توسعه کشور قرار گیرند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1394/8/2510:03:59،
66
15
هیچ کدوم.همون دولو بزار بانک حالشو ببر.بیماریم مگه سهام بخریم بعد از 6 ماه سود بدن.ميزاريم توی بانک همون سودو ماهانه میدن بهمون.تازه نگران هم نیستیم که ارزش پولمون با این بورس داغون پایین بیاد.
م: 1394/8/2513:18:28،
18
66
ثامن الحجج حساب باز کنم +++++
باز نکنم----
NBA: 1394/8/2514:39:33،
35
9
خرید سهام در شرایط حاظر ، مانند کوبیدن اب در هاون است .
پیروز باشید .
عمله: 1394/8/2510:09:46،
51
16
بانک خون
عمله: 1394/8/2510:11:18،
46
13
بانک بابک خان
سیاستمدار: 1394/8/2510:32:04،
52
12
تیتر سوال رو عوض کنید :

سهام کدام نزول دهنده و نزول خورنده را بخریم !!

شاهین: 1394/8/2511:19:46،
23
40
بانک آینده
علی: 1394/8/2511:30:46،
25
18
بانکها در مسیر ورشکستگی هستند روجوع کنید به تابناک امروز قسمت ( ایا خطر ورشکستگی در کمین بانکهاست ) از کیوان حسن زاده استاد اقتصاد .
من: 1394/8/2515:44:10،
24
9
عزیزم کل بانک های ایران دولتی هستند و هر کدوم به یک ارگان و نهادی وابسته هستند و تمام اعضای اون ارگان و نهاد هم توش حساب دارند. امثال قوامین, انصار و ...
برای ورشکسته شدن این بانک ها باید اون ارگان ها از دم ورشکسته بشن که همچین چیزی توی چهارچوب سیاسی و اجتماعی فعلی ایران غیر ممکنه.
پس خیلی نگران نباش. بانک مرکزی پول چاپ می کنه میده دست بانک ها.
یک مدلی تحلیل و استدلال می کنید هر کسی ندونه فکر می کنه اینجا ناف آمریکاست که بانک هاش ربطی به دولت و ارگان های دولتی ندارند و کاملا مستقلند.
به چشمت اعتماد نكن : 1394/8/2513:51:13،
42
11
ديگه به چشمت هم اعتماد نكن ؟ اينجا ايرانه ؟ صدا و سيما كشور هم بگه باور نكن ؟مگه پديده شانديز را با آب و تاب تبلبغ نمي كرد كه هزاران نفر از افراد صاحب نام و برجسته كشور اتحاديه ها و نمايندگان كار و ووو بازديد كردند و به به گفتند و تعريف و تمجيد و ووو

عاقبت گفتند كلاهبرداره .!!!!... حالا بايد با گول يا پوچ انتخاب كني ؟ اينجا ايرانه ؟ به چشمت هم اعتماد نكن ؟!!!!!!!!

يه لقمه نون حلال دربيار و بخور و با خيال آرام زندگي كن !!!!
محمد: 1394/8/2523:32:29،
12
11
دوستان نظرتون در مورد بانک اینده چیه؟ به نظرتون حساب بلند مدت باز کنم یا نه؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار