کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

یافتن‌کار در ایران، سخت‌تر از یافتن طلاست

کدخبر:۱۷۲۰۰دوشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۵:۰۰۱۹۸۷ بازدید

کار را جوهر آدمی می‌دانند. کار اگر به راه باشد، هم نان خانواده‌ای درمی آید و هم چرخ کشوری می‌چرخد. سال هاست که جویندگان کار در کشور راهی ...

 کار را جوهر آدمی می‌دانند. کار اگر به راه باشد، هم نان خانواده‌ای درمی آید و هم چرخ کشوری می‌چرخد. سال هاست که جویندگان کار در کشور راهی را رفته اند که جویندگان طلا طی نکرده اند، چنان‌که برخی معتقدند: برای اینکه سر کار باشی، باید کفش آهنی به پا داشته باشی . 
 
سال‌های میانی دهه 80 عرصه کسب و کار ایران با یک شوک اجتماعی غافلگیرانه مواجه شد. در سال 1384 تعداد بیکاران کشور عددی معادل دو میلیون و 670 هزار نفر بوده که این تعداد در پایان سال 1391 به عددی معادل سه میلیون نفر رسیده است. هر چند به گفته مسئولان تعداد بیکاران در سال 93 به تعداد دو میلیون و 500هزار نفر کاهش پیدا کرده است، اما به نظر نمی‌رسد در مهار بیکاری توفیق چشمگیری حاصل شده باشد، چرا که 40 درصد از این تعداد را جوانان تحصیلکرده با معدل سنی 21 تا 33 سال تشکیل می‌دهند. این عده البته سوای بیش از چهار میلیون دانشجویی هستند که به گفته علی ربیعی وزیر کار عنقریب وارد بازار کار خواهند شد. به این ترتیب، طی سال‌های آتی، کشور با یک سونامی بیکاری مواجه خواهد شد.

 دولت جدید، اشتغال جدید

حسن روحانی از همان ابتدای ورود به رقابت‌های انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، از مفهوم« بهبود فضای کسب و کار» به عنوان کلیدواژه حل معضلات اقتصادی ایران نام می‌برد.او در برنامه تلویزیونی آن زمان گفت:« در بخش اقتصاد، اساس حل همه معضلات رونق است... وظیفه اصلی دولت این است که محیط کسب و کار را آماده کند... اگر محیط کسب و کار بهبود پیدا کند، تولید رونق پیدا می‌کند.» این ترکیب واژگانی در گفته‌های علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد هم به کار گرفته شد تا برای فعالان حوزه اقتصاد، محرز شود که محور برنامه‌های اقتصادی دولت حول بهبود فضای کسب و کار می‌چرخد:« از ابتدای به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید... بلافاصله دفتری در وزارت امور اقتصادی و دارایی برای بهبود فضای کسب و کار تشکیل شد. چند مصوبه تهیه کرد که ماموریت هایی را برای دستگاه‌های دولتی در نظر گرفته شده بود که تماما بهبود فضای کسب و کار و تسهیل امور را دنبال می‌کرد.» 

 رتبه‌های کاری ایران

به فاصله کوتاهی بعد از روی کارآمدن دولت یازدهم، بانک جهانی گزارش سالانه خود در مورد فضای کسب و کار در کشورها در سال 2014 را منتشر کرد. در آن گزارش جایگاه ایران در میان 189 کشور جهان به لحاظ شاخص‌های آزادی در فضای کسب و کار، بهتر از 152 نبود که نسبت به سال گذشته هفت پله نیز سقوط کرده بود. در همان زمان حسن طاعی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در تلویزیون، اقدامات دولت یازدهم برای بهبود فضای کسب و کار را این گونه تشریح کرد:«دولت دارد کندی رشد [اقتصاد] را با افزایش سرمایه، بهبود فضای کسب و کار و بهبود در سیاست خارجه رفع می‌کند...ما مدام داریم [شرایط] رااصلاح می‌کنیم تا به بهبود در فضای کسب و کار دست پیدا کنیم...»

 چشم‌انداز آینده

محمدحسین فروزان مهر با تاکید بر پیش‌بینی‌های صورت گرفته در قالب سند چشم‌ انداز بیست ساله کشور و برنامه پنجم توسعه در زمینه اشتغالزایی، می‌گوید:« دستیابی به اشتغال کامل در افق 1404 به عنوان یکی از اهداف و ویژگی‌های جامعه ایرانی تبیین شده است...و برای تحقق این موضوع، افزایش اشتغال پایدار برای حل معضل بیکاری و دسترسی برابر به فرصت‌‌های شغلی دنبال می‌شود.» این سخنان معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حالی بیان می‌شود که عملا اتفاق مثبتی در افزایش فرصت‌های شغلی جدیدی رخ نداده است. هر چند ایشان معتقد است: «  سالانه باید به میزان یک‌میلیون و 100 هزار فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد شود.» اما در کنار ایجاد هر فرصت شغلی جدید، یک نفر از بازار کار خارج می‌شود. مهر ماه که وزیر کار از ایجاد 736 هزار فرصت شغلی خبر داد، نزدیک به همین میزان، از فرصت‌های بازار کار کم شده بود. در نتیجه، به نظر می‌رسد تا زمانی که امنیت پایدار در فضای کسب و کار ایجاد نشود، ایجاد فرصت‌های شغلی تازه در برابر از میان رفتن برخی از مشاغل نمی‌تواند راه به جایی ببرد. نگاهی به آمارهای فزاینده بیکاری طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد، به رغم افزایش جمعیت و ورود مداوم نیروی تحصیلکرده به بازار کار، برای اشتغال جویندگان شغل، زیرساخت‌های لازم فراهم نشده است. طی سه‌دهه گذشته، اقتصاد دولتی و شبه دولتی نتوانسته است فراتر از الزامات ، احتیاجات و منافع خود گامی بردارد. به رغم اینکه، تحصیلات عالیه طی سه دهه گذشته در کشور رشد چشمگیری داشته است، اما گویا برای ایجاد زمینه‌های شغلی متناسب با رشته‌های تحصیلی فکری نشده و حرفه‌ای ایجاد نگشته تا خیل تازه واردان به بازار کار را جذب خود کند.   

 تلاشی برای بهبود

تمهیدات دولت طی دو سال اخیر برای ایجاد فرصت‌های اشتغالزا موجب شده تا جایگاه ایران درموضوع بهبود فضای کسب و کار طبق گزارش بانک جهانی در سال 2015 به 130 برسد. در هیمن حال، شاپور محمدی معاون وزیراقتصاد امیدوار است رتبه ایران در سال 2016 از این هم بهتر شود:« برای سال 2016 ما مکاتباتی انجام داده ایم و مسائلی را که به درستی منعکس نمی‌شد به بانک جهانی منتقل کردیم و انتظار داریم جایگاه ایران در بهبود فضای کسب و کار بیشتر ارتقا یابد.» مجموعه اصلاحاتی که دولت یازدهم در اقتصاد ایران انجام داده ظاهرا باعث شده تا فضای کسب و کار ایران قدری بهتر شود. با وجود این، همچنان تا حد مطلوب فاصله بسیاری دارد.

 بیکاری

عدم امنیت شغلی، بختکی است که همواره بر سینه شاغلان نشسته است. به این ترس ، اگر حداقل دستمزدهای مصوب را هم اضافه کنیم، اشتغال در کشور معنای « نان بخور و نمیر» به خود می‌گیرد. با این همه، داشتن کاری که سر را گرم و خلاء جیب را پر کند، رویای خیلی هاست، هرچند بدانند که بسیاری از این شغل ها، نه قرارداد دائمی دارد و نه حتی در مواردی زیر چتر بیمه‌ای قرار می‌گیرد. هر چند دولت هم این سال‌ها تلاش بسیاری کرده تا شاخ غول بیکاری را بشکند، اما خود نیز آگاه است که حل معضل بیکاری منوط به رفع موانع از سر راه «آزادی اقتصاد و اقتصاد آزاد» است. اگر کارآفرینی در کشور رخ ندهد، دولت بیش از ظرفیت‌های موجود نمی‌تواند ایجاد اشتغال کند، چرا که لازمه اشتغال، ایجاد فرایند تولید است. شاید بتوان گفته‌های حسن‌طایی معاون وزیر کار را نشانه‌ای از همین اگاهی دانست. او با بیان اینکه مدیران و مسئولان دستگاه‌های حمایتی و بانک‌های عامل باید نگاه خود را نسبت به توسعه اقتصادی تغییر داده و طرح اشتغال در بنگاه‌های کوچک را در جامعه نهادینه کنند گفته است: «حل مشکل بیکاری و توسعه اقتصادی پایدار در گرو حمایت از بنگاه‌های اقتصادی خُرد و کوچک است... موفقیت اقتصادی تنها در بنگاه‌های بزرگ محقق نمی‌شود، بلکه این بنگاه‌های کوچک هستند که بالندگی اقتصادی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تحقق می‌بخشند...»

 آزادی اقتصادی

موسسه «هریتج » در گزارش خود از شاخص آزادی‌های اقتصادی در سال 2015 ایران را در جایگاه 171 جهان قرار داده است. در این برآورد شاخص هایی مثل اندازه دولت، ساختار قانونی و حقوقی ، آزادی تجارت بین‌المللی و شفافیت اقتصادی مورد نظر قرار می‌گیرد. با وجود اینکه آزادی بازار کار، آزادی پولی و کنترل مخارج مالی دولت فراهم شده است، اما در کلیت نتوانسته بر فضای کسب و کار اثر بگذارد. بهبود فضای کسب و کار و رشد شاخص‌های آزادی اقتصادی تاثیر مستقیمی بر جذب سرمایه گذاری‌های خارجی دارد . دولت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی با در نظر گرفتن این رتبه بندی‌ها تصمیم می‌گیرند که در کشور سرمایه گذاری بکنند یا نه. 

* حسین حلاج - آرمان

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پیچیده: 1394/8/2509:06:36،
135
17
نه این دولت، نه دولتهای بعدی هیچچچچچ کاری نمیتونن بکنند. 1404 آمار بیکاری از امروزم بدتر خواهد بود.فقط یه کار خوب بلدن، اونم شعار دادن و دادن آمارو ارقام دروغه.نمیتونن کاری بکنند چون اینکاره نیستن، سوادش رو هم ندارن.
قاضیه هنگامیانی: 1394/8/2509:25:15،
39
79
کار نیست چون سواد و تلاش نیست

همه دنبال تن پروری و کلاهبرداری یا دلالی هستن

اونایی هم که دانشگاه رفتن یه مدرک فرمالیته گرفتن که بتونن بواسطه پارتی تو یه شرکت یه شغل الکی سرکاری با حقوق یامفت بهشون بدن
شاهی: 1394/8/2509:34:33،
99
24
واقعا آینده خطرناکی در انتظار این همه جوون هست بخدا. با این همه گرانی و بیکاری. همه مجرد همه بیکار همه بی پول
مازیار: 1394/8/2509:38:23،
71
17
همه ی کشورهایی که مردم خرافاتی دارن که به جای کار کردن روی زمین در آسمان ها دنبال تغییر می گردن سرنوشتی بهتر از این پیدا نمی کنند.
مراد: 1394/8/2509:56:34،
35
23
تا راه های نفوذ بسته نشه کار بیکار . البته. یه چند دهه ایی طول میکشه تا بسته بشه چون مشکا ما اینه
عمله: 1394/8/2510:03:31،
56
27
اتفاقا اشتباهه .همین هفته 110هزار نفر خریدار ماشین رفتند سر کار
t: 1394/8/2510:35:01،
47
15
فقط و فقط پارتی میخواد.چجوری اداراتی که کارمند نمیخواد و استخدامی نداره ،یکدفعه کارمند جدید پیدا میکنه.
چیزی که زیاده کاره اما پیدا کردن پارتی سخته
كارشناسي ارشد مكانيك پايان خدم: 1394/8/2513:44:10،
28
19
اقا گل بگيرن در اين دانشگاه هارو
مثلا يك خانم چرا وقتي كه تواناييش رونداره ميره يك رشته اي كه نامربوطه براي مثال مهندسي معدن!!!
همه جا پرشده از شغلهايي كه اقايون بيكارن و خانمها شدن عشق كار كردن تازه اون هم بدون دستمزدي كه واقعا حقشونه و يك حقوق پايين كه متاسفانه كارفرما اينو ميخواد
الان هم فقط با يكي از اين سه تا شرط كار پيدا ميشه:
يا بايد پارتي داشته باشي.
يا خانم "ترجيحا مجرد با روابط عمومي بالا!!!!" باشي.
يا سابقه كار .
كه اخري هم هميشه صادق نيست چون اون دوتا ميچربه

محسن: 1394/8/2509:07:51،
89
25
من که دیگه دارم کم کم به فکر خودکشی میافتم. ارشد دارمو بیکار. هر جا که میرم، از قبل رزرو شده.... پارتی داشتن حلال مشکلات تو ایران .... اگر نداشتی باید مثل من قید همه آرزوهاتو بزنی و بری بمیری ...
سالار: 1394/8/2509:19:44،
56
15
ولله بالله و تالله میشناسم کسی رو که خودش میگفت داداشام دیپلم دارن و دو سالی هست که استخدام بانک ملی شدن...
حالا قضیه اینه که فامیلای اینها معاون بانک ملی هست و سرکارشون هم همه کارمندا فکر میکنن اینها دیگه حداقل لیسانس رو دارن...
ای گند بکشن این مملکت رو...
دکترای بیکار : 1394/8/2510:39:06،
57
24
آقا محسن من باید چی بگم که دکترا رو بعد از 11 سال زحمت توی دانشگاه گرفتم ولی الان بیکار توی خونه نشستم. هر جا رفتم به در بسته خوردم. حتی حاضرم با مدرک کارشناسی یه کار برام پیدا بشه ولی نیست. خدا لعنت کنه باعث و بانیش رو. خدا از این نامردها و بی لیاقت ها نگذره که همه جوونا رو بدبخت کردن.
فريدون: 1394/8/2511:54:38،
39
27
قوي باش آقا محسن اينهمه زحمت كشيدي ارشد گرفتي توكل كن بخدا و نا اميد نشو
حقگو: 1394/8/2509:13:52،
49
12
در ایران که پول جوهر آدمی هست نه کار،حالا کار داشته باشی یا نه مهم نیست
غ: 1394/8/2509:35:25،
45
16
دولت يازدهم نه تنها اشتغال جديد ايجاد نکرده بلکه کارخانجات فعال را هم به
هم داره نابود و ورشکست ميکنه
سیاستمدار: 1394/8/2509:36:53،
31
19
آمار نرخ بیکاری بالاتر از این حرفاست.
و البته اگر کارگری در معدنها و مشاغل سخت رو یا حقوق پایه اداره کار 700 تومن بشه اسمشو کار گذاشت ....
کارگران زحمت کش درون معدنهای بسیار خطرناک با حقوق 700تومن رو بهشون میگن شاغل....
نماینده های مجلس که سنگین ترین چیزی که بلند میکنن خودکار بیک هست هم بهشون میگن شاغل...

اگر این وام 25میلیونی خودرو به صنعت و پا گرفتن تولیدی های داخلی اختصاص پیدا میکرد ، ایرانمون ازین رو به اون رو میشد...

بازار هم رونق پیدا میکرد.
هرچند که اشکال نداره... یه سری ادم اومدن این وامو دادن به خودرو و یک سریها خریدند .... این به نفع امثال منه...چون هموطنمو شناختم و دوم امادگی ارائه خدمات به تموم این خودروهای داغون هستم و این به بعد مکانیکی من در خدمت عمومه دوستان عزیزه ....

سعید اردبیلی: 1394/8/2509:39:05،
42
18
اتفاقا کار هست ولی فقط بازاریاب و فروشنده و کارگرساده (حداقل تو شهر ما اینطوریه
رضا: 1394/8/2509:39:32،
45
19
من با ارشد عمران هر جا می رم میگن سابقه کار 5 سال.
آخه مرد حسابی اونی که تاره فارغ التحصیل میشه، سابقه کار از کجا بیاره ؟؟!!
یک مهندس: 1394/8/2511:28:54،
34
11
شرکتهایی که شرط استخدام رو کردن چندین سال سابقه عملا نیتشون استخدام نکردنه ولی یه آگهی سوری میدن که دهان خلق الله رو ببندن بعد ناغافل سفارش شده ها رو میچینن تو اون پستها و بعدش میگن از طریق آگهی سراسری جذبشون کردیم!!!!
Dandan: 1394/8/2515:55:55،
19
19
عزیزم ،بهونه اولشون سابقه کاره،من با مهندسی مکانیک،با ده سال سابقه الان یه سال بیکار شدم، اما کوش کار،کارم پیدا بشه میگن برو عسلویه،با زن و بچه از تهران بری عسلویه
ak: 1394/8/2509:41:23،
39
13
اوناییم که سر کارن مشاغل کاذب دارن. مملکت پر شده از دلال و واسطه. صنایع و اقتصاد هم روز به روز بدتر. با این وضع ایران محکوم به نابودیه.
t: 1394/8/2510:31:48،
29
21
اتفاقا چیزی که زیاده کاره ،فقط پارتی میخواد که خیلیا ندارن .حتی توو ادارات و بانکها میتونی با پارتی بدون آزمون و مصاحبه کار کنی و کارمند بشی.
مثلا خدا بیامرزه پدرمو که به خیلیا کمک کرد تا
یک مهندس: 1394/8/2511:26:05،
24
6
دلایل بسیاری در این امر دخیله که بنده مختصرا دو موردش رو ذکر میکنم:
اولا عدم تناسب بین گسترش واحدهای دانشگاهی با بزرگ شدن فضای صنعتی و کسب و کار کشور که تنها سبب بریدن افراد از ادامه مشاغل سنتی و خانوادگیشان بدلیل مدرک بدست شدن آنهاست.بعلاوه ایرادات ریز و درشتی که در همین نظام آموزشی ناپسند ما بیش از دیگران خود را نشان میدهد مثل اینکه شخصی که در زمان انتخاب مسیر خود در دبیرستان شاخه فنی حرفه ای یا کاردانش را برمیگزیند یعنی میپسندد که در آینده یک تکنسین باشد سیستم آموزشی با عدول از آیین نامه ها و قوانین او را بصورت ناپیوسته کارشناس میگرداند و امثال او بجای جذب در بازار کار بعنوان یک تکنسین فنی به صف مهندسان جویای کار افزوده میشوند که این خود مسبب عوارض بسیاری در حوزه اشتغال میگردد.و...
پس رفت ادامه دارد ؟: 1394/8/2511:44:55،
13
18
مديريت گران كردن ؟ چه نتيجه ايي ميتوان گرفت ؟‌

كشوري بزرگ با چهار فصل و اين همه منابع نفت ،‌گاز ، پتروشيمي ، كشاورزي متنوع ، معادن و آهن و فولاد و مس و .نيروي كارو .....

بجز خود پسندي ، خود خواهي و راحتي در تصميم گيري ...

نتيجه ايي جز پس رفت ندارد ؟!!!!!!!!! فقط تورم و گراني و ركود و بيكاري و فساد حاصل ميگردد .

دريافت حقوق چند منظوره : 1394/8/2511:54:52،
25
18
اكثر افرادي كه در شغلهاي دولتي مشغول هستند شغلهاي دوم و كاذب هم دارند ساخت و ساز و دلالي و خريد و فروش اتومبيل و كالا و .... البته بعضي ها هم سه و چهار جا هيئت مديره شركتهاي خصوصي و غير دولتي و موسسات و ....
وقتي هم بازنشسته ميشوند بغير از حقوق بازنشستگي از اين چند شغل هم دائم حقوق ميگيرند

چگونه ميخواهيد شكوفايي و بالندگي را در كشور فراهم كنيد ؟ رانت و قوانيني كه به نفع افراد خاص است و جوانان براي جوياي كار به هر دري ميزنند بسته است .
فرامرز: 1394/8/2514:46:06،
15
19
خداشاهده رفتم برای کار تو فرودگاه امام طرف پرسید مدروت چیه گفتم کاردانی گفت نیرو با این مدرک نمیگیریم یک ماه بعد خبردلر شدم سی نفر از رشت تو همون قسمت استخدام شدن اونم با سیکل یا نهایتا دیپلم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار