کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

درآمد اندك كشاورزان ورامينی از توليد ده‌ها نوع محصول

کدخبر:۱۷۱۶۷یکشنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۸:۴۷۱۶۳۶ بازدید

شهرستان ورامين در استان تهران، از ديرباز به عنوان يكي از مهمترين قطب هاي كشاورزي و دامپروري شناخته شده كه نقش مهمي در تأمين مواد ...

شهرستان ورامين در استان تهران، از ديرباز به عنوان يكي از مهمترين قطب هاي كشاورزي و دامپروري شناخته شده كه نقش مهمي در تأمين مواد غذايي مورد نياز استان و ساير مناطق كشور دارد. در سال هاي اخير، اين منطقه با روي آوردن به كشاورزي و دامپروري صنعتي، توانسته به موفقيت هاي چشم گيري برسد كه از نمونه هاي آن ميتوان به توليد زعفران، پسته، عسل، گلاب و پرورش انواع دام و طيور آبزيان اشاره كرد كه علاوه بر تأمين نيازهاي داخلي به برخي از كشورها نيز صادرمي شود. با همه اين مزيتها، نبود كارخانه هاي فرآوري و بسته بندي سبب شده تا توليدكنندگان مجبور باشند توليدات خود را به صورت خام، به فروش رسانده تا علاوه بر محروم ماندن از سود واقعي، محصول توليدي آنها نيز به نام استان هاي ديگر ثبت شود. 

از ديرباز كيفيت، طعم و مزه منحصر به فرد صيفي جات ورامين سبب شده تا هرگاه كسي بخواهد در خصوص ميوه هايي همچون گرمك، طالبي و بادمجان مثال بزند، از محصولات اين شهر نام ببرد. در كنار اين محصولات، كاشت ساير صيفي جات و گندم و جو سبب شده تا اين منطقه يكي از مراكز استراتژيك كشاورزي در كشور به شمار برود. در حالي كه تا چند سال قبل، كشاورزي سنتي در منطقه سبب شده بود تا كشاورزان با مشكلات عديده اي از جمله هزينه بالا و محصول كم مواجه شوند و بي آبي نيز مزيد بر علت شده بود تا خيلي از كشاورزان سنتي قيد كار روي زمين را بزنند، اما در چند سال گذشته جوانان تحصيل كرده و علاقه مند به كشاورزي با به كارگيري روش هاي نوين باعث شدند تا دوباره اين صنعت به روزهاي اوج خود بازگردد.

قطب توليد صيفي جات كشور

شهرستان ورامين و پيشوا از ديرباز به عنوان مهمترين توليدكنندگان صيفي جات در كشور به شمار مي رفتند. در بين شهرستان هاي استان تهران، پيشوا با 947/8 هكتار و ورامين با 497/2 هكتار، داراي بيشترين سطح زير كشت توليد محصولات گلخانه اي همچون گرمك و طالبي، بادمجان، گوجه فرنگي، خيار، فلفل و هندوانه در استان تهران هستند. به عنوان مثال، شهرستان ورامين با توليد بهترين نوع طالبي در كشور، به عنوان قطب مهم اين ميوه در كشور به شمار مي رود، به طوري كه در سال زراعي جاري بيش از هزار و۲۰۰ هكتار از اراضي ورامين زير كشت اين محصول شيرين رفت و از هر هكتار بيش از 25 تن طالبي برداشت شد. دركنار اين محصولات كاشت ميوه هاي باغي مانند انار، انگور و انجير در اين منطقه از رونق خوبي برخوردار است.

ورامين ركورددار است

از آنجا كه گندم و جو به عنوان اصلي ترين ماده غذايي انسان و دام از اهميت بالايي برخوردار است و از طرفي چون منطقه ورامين از مهمترين قطب پرورش دام و طيور به شمار ميرود، كشاورزان اولويت خود را كاشت اين دو محصول ميگذراند.

آمارها نشان ميدهد در سال زراعي جاري بيش از 11 هزار هكتار از اراضي شهرستان زير كشت جو و بيش از ۱۰ هزار هكتار نيز زير كشت گندم قرارگرفت. در كنار اين دو محصول، در سالهاي اخير شهرستان ورامين در زمينه پرورش شترمرغ، جوجه اردك، توليد مرغ و گوشت قرمز و ماهي، توليد محصولاتي نظير عسل، ماهي، گلاب و تخم مرغ و غيره نيز حرفهاي زيادي براي گفتن دارد.

محمدحسين تاجيك رئيس جهاد كشاورزي شهرستان ورامين در اين خصوص ميگويد: در چند سال گذشته با به كارگيري روش هاي نوين توانسته به پيشرفت هاي قابل توجهي برسد. وي مي افزايد: هم اكنون بيش از 105 استخر دو منظوره در مناطق مختلف راه اندازي شده است كه عالوه بر تأمين آبهاي مورد نياز مزارع و زمينهاي زير كشت شهرستان ورامين، براي پرورش و توليد ماهي نيز مورد استفاده قرار ميگيرد. امسال نيز ۵۵ تن انواع ماهي كپور و قزل آلا در اين استخرها توليد و روانه بازار مصرف شده است.

در چند سال گذشته، برخي از كشاورزان منطقه اقدام به كاشت آزمايشي زعفران در منطقه كردند كه با توجه به نتايج خوب و قابل قبول، امسال كشاورزان وراميني موفق شدند 25 كيلوگرم زعفران برداشت كنند. تاجيك با تأييد اين موضوع ميگويد: امسال بيش از پنج هكتار از اراضي شهرستان ورامين زير كشت محصول زعفران قرار گرفت كه به طور ميانگين از هر هكتار بين چهار تا پنج كيلوگرم زعفران برداشت شد.

علاوه بر اين وجود مزارع يونجه در بخش مركزي و بخش جوادآباد ورامين كه يكي از مهمترين خوراك دام به شمار مي رود باعث شد تا علاقه مندان به زنبورداري از اين موقعيت استفاده كرده و به توليد عسل بپردازند. از آنجايي كه يونجه يكي از مهمترين ماده هاي غذايي زنبورها به شمار ميرود، اين موضوع سبب شد تا چند سال قبل، تعدادي كندوي عسل در اين مزارع راه اندازي شود. نتيجه اين شد كه سال گذشته بيش از ۱۸ تن عسل در ورامين توليد و به بازار عرضه شد. پسته نيز از جمله محصولاتي است كه از چند سال قبل پرورش آن در ميان باغداران وراميني رواج پيدا كرده است به طوري كه هم اكنون بيش از 5 هزار و 200 هكتار از اراضي شهرستان ورامين به كشت پسته اختصاص پيدا كرده است و سالانه ۵/۴ تن پسته از اين باغ ها برداشت مي شود.

ورامين صنايع تبديلي ندارد

با وجود همه اين مزايا كه در توليدات محصولات دامي و گياهي در سطح منطقه وجود دارد، اما نبود صنايع تبديلي و فرآوري سبب شده تا اكثر اين محصولات به صورت خام و با پايين ترين قيمت از سطح شهرستان ورامين جمع آوري شده و پس از فرآوري شدن در ساير استانها، به نام آنها توزيع و پخش شود. لذا جا دارد مسئولان در اين خصوص چاره انديشي كنند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

pepan: 1394/8/2410:47:14،
23
11
از ورامین گفتین دستتون درد نبینه..
خب مگه ما تو مناکو زندگی می کنیم جناب ایرانجیب از بدبختی های ما هم بگین..
شهرستان پارساباد مغان
هر تک تک کشاورزان به ازای هر هکتار زمینشون 2 تومن ضرر کردند..چرا چون دولت به سرش گذاشته و ول کرده
ذرت علوفه ایی سال پیش 150 تومن کیلویی بفروش می رفت امسال شده 60 تومن یعنی فاجعه..دولت هم می گه به من چه میخواستی نمی کاشتی..
منم میگم شمایی که نشستین تهران و شیر گاو نوش می کنین زیر سایه ما هست ..خود بخود شیر بعمل نمیاد
نیما: 1394/8/2411:32:36،
22
10
متاسفانه زحمت مال شما کشاورزان زحمت کش و سود در جیب دلال و مغازه دار میره
حسنلو: 1394/8/2422:32:47،
13
12
والا امسال سال بدبختي كشاورزه
قيمت امسال گندم خريديد تضميني دولت بود1150تومان اما انقدر وارد كردن كه سيلو ها جا نداشت به زور داديم به دلال950اونم 2ماهه خودم همون گندومو خريدم براي كاشت1490البته با يارانه هه هه
هندونه امسال80تومان سال قبل800
گوجه فرنگي امسال270 سال قبل520
سيب زميني امسال200سال قبل800
يونجه امسال750سال قبل1100
بلال علوفه اي امسال80سال قبل350-450
واقعا تو مملكت چه خبرهست كه ما خبر نداريم واقعا انقدر كه قيمت افت كرده براي مصرف كننده تاثيري داشته ؟؟؟
کشاورز: 1394/8/2411:12:40،
18
8
با این اقتصادی که دولت ایجاد کرده مگر کسی هم سود برده که کشاورزها سود ببرن همه بدبخت و متضرر شدن
حلال مشكلات !: 1394/8/2414:26:56،
14
9
دولت تدبير و اميد بفكر كشاورزان هم هست ؟ انشاالله صد سال آينده كه تحريم ها برداشته شد ... كشاورزان ما هم به تكنولوژي روز مجهز ميشن و بحمدالله همه شهرنشين خواهيم شد و واردكننده محصولات كشاورزي و زمينها هم زمين خوارها روش ويلا ساختن ... نگران نباشيد دولت شب و روز به فكر شما كشاورزان هست .


ديگه چي ميخواهيد فقط اراده كنيد ؟!!!!!!!!!!!!!!!
وام .... اونم هست با 50% سود + شش ماهه + فقط براي ويلا ... مبادا كشاورزي باهاش بكني ... وارد كنندگان ما ناراحن ميشن ....

مشكل نبود ... حل كنيم .... داريم بانك را مي بنديم .


افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما