کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلار مرز روانی 3600 تومان را شكست

کدخبر:۱۷۱۶۰یکشنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۲:۳۰۵۲۷۷ بازدید

فعالان بازار مي‌گويند انتظار دلار چهارهزارتوماني را هم تا پايان سال داريم و گويي چندان هم بيراه نمي‌گويند. آن‌طور كه شواهد نشان مي‌دهد، دلار ...

فعالان بازار مي‌گويند انتظار دلار چهارهزارتوماني را هم تا پايان سال داريم و گويي چندان هم بيراه نمي‌گويند. آن‌طور كه شواهد نشان مي‌دهد، دلار مرزهاي نرخ‌هاي قديمي را پشت سر هم درمي‌نوردد و گويي خيال ايستادن هم ندارد. دلار گویی به نرخ سه‌هزارو ٥٠٠ تومان هم رضایت نداده بود كه حالا سه‌هزارو ٦٠٠ تومان را هم پشت سر گذاشته است، اما اينکه افزايش نرخ دلار چه تبعاتي در اقتصاد به جا خواهد گذاشت، مسئله‌اي است كه قبلا پاسخش را مردم با پوست و گوشت خود چشيده‌اند. هر ميزان افزايش قيمت دلار، تورمي را به سفره‌هاي مردم آورد كه حالا كمتر كسي است نداند دلار كه بالا مي‌رود، بايد انتظار افزايش قيمت محصولات حتي به‌ظاهر خودكفا را هم داشت.
وحيد شقاقي‌شهري، اقتصاددان در گفت‌وگو با «شرق» در رابطه با افزايش نرخ دلار تا سه‌هزارو ٦٠٠ تومان در بازار مي‌گويد: ما سه نوع نظام ارزي ثابت، بازار آزاد و مديريت‌شده شناور داريم كه تاكنون نظام ارزي ايران ثابت بود، اما در برنامه‌هاي توسعه ايران، نظام ارزي مديريت‌شده شناور مدنظر قرار گرفته است. از آنجايي كه اقتصاد ايران تا حدودي متعادل است، بانك مركزي مي‌تواند بازار ارز را به كنترل خود درآورد. در نتيجه، برداشت من اين است كه اكنون نيز بانك مركزي به اين نتيجه رسيده است كه نرخ دلار بايد روند افزايشي به خود بگيرد.

شقاقي‌شهري مي‌افزايد‌: به نظر مي‎رسد تمايل و نگرش بانك مركزي اين است كه تا حدودي نرخ دلار افزايش يابد و البته مي‌تواند در اين زمان، كه بازار در تعادل به سر مي‌برد، بازار را به‌خوبي كنترل كند. حتي گفته مي‌شود افزايش نرخ دلار تا ٥ هزار تومان نيز منطقي است، بنابراين نگاه بانك مركزي به دلار در ماه‌هاي آينده تا سه‌هزارو ٧٠٠ يا سه‌هزارو ٨٠٠ تومان خواهد بود.

اين كارشناس اقتصادي معتقد است، اگر دلار ٣٠٠ تا ٤٠٠ تومان در بازار آزاد افزايش پيدا كند، منبع ناچيزي براي دولت خواهد بود. اكنون نيز به نظر مي‌رسد نگاه بانك مركزي و دولت، نگاه تأمين مالي از طريق افزايش نرخ دلار است و حتي در قانون بودجه سال ٩٥ نيز دلار سه‌هزارو ١٠٠ تومان را مدنظر قرار داده است. افزايش نرخ دلار چندان هم بر بازارهاي صادراتي و وارداتي كشور تأثیر نخواهد داشت و تا حدي هم مي‌تواند كنترل‌كننده واردات ما باشد.

شقاقي‌شهري در بررسي تبعات افزايش نرخ دلار بر اقتصاد كشور هم مي‌گويد: وقتي نرخ دلار افزايش يابد، هزينه واردات افزايش مي‌يابد و هرگونه افزايش هزينه واردات هم افزايش تورم را در پي خواهد داشت، زيرا متأسفانه مردم ايران بيشتر مصرف‌كننده كالاهاي خارجي هستند تا داخلي. در واقع به ميزان افزايش نرخ دلار، بايد انتظار افزايش نرخ تورم را داشته باشيم. در گذشته خودروسازي ما نيز كه ادعا مي‌كرديم خودكفاست، با افزايش سه‌‌برابري نرخ دلار، قيمت‌هاي خود را سه‌ برابر افزايش داد.

اين اقتصاددان در واكنش به اظهاراتي مبني بر افزايش صادرات كشور با افزايش نرخ دلار تأكيد مي‌كند به هيچ‌عنوان افزايش نرخ دلار بر افزايش صادرات تأثير ندارد. او در توضيح اين مسئله مي‌گويد: كاهش ارزش پول ملي تاكنون هيچ‌ تأثيري بر صادرات ايران نداشته و يكي از اشتباهات سياست‌‌‌هاي دولت‌ها اين بوده كه ارزش پول ملي را با هدف صادرات كاهش دادند، زيرا بنگاه‌هاي اقتصادي نسبت به نوسانات نرخ ارز واكنش نشان نمي‌دهند. شاهد بوديم بالاي ٢٠٠ درصد ارزش پول ملي در اقتصاد ايران پايين آمد، اما اقتصاد ايران چندان تغييري نكرد. بنگاه‌هاي اقتصادي ايران به دليل تك‌محصولي‌بودن و به دليل عدم قدرت رقابت‌پذيري و به دليل اينكه بنگاه‌هاي صادراتي ما نمي‌توانند بازارهای هدف را نشانه بگيرند، نسبت به نوسانات نرخ ارز واكنش نشان نمي‌دهند، اما افزايش نرخ دلار هزينه‌هاي واردات را افزايش مي‌دهد.

به گفته اين كارشناس اقتصادي، در اين ميان با سياست افزايش نرخ ارز، مردم يا همان مصرف‌كنندگان متضرر شده ولي دولت‌ منتفع مي‌شود، زيرا هرگونه افزايش نرخ دلار از منظر تأمين مالي به نفع دولت خواهد بود. دولت‌ها هر زمان به مشكل تأمين مالي ريالي برمي‌خورند، به مكانيسم‌ تأمين مالي از طريق افزايش نرخ ارز رو مي‌آورند كه اكنون نيز دولت با كسري منابع روبه‌روست، هرچند گفته كه اين كسري را با كاهش تخصيص منابع جبران مي‌كند. دولت در بسته رونق اقتصادي نيز دو، سه مرتبه به تزريق نقدينگي به بازارها اقدام كرده كه وام ٢٥ميليوني خودرو و هفت‌هزارو ٥٠٠ هزار ميليارد تومان تأمين مالي بنگاه‌ها نيز از اين دسته‌اند. تمامي اين موارد شبهه تمايل دولت به افزايش نرخ ارز را به اذهان عمومي متبادر مي‌كند.

او در رابطه با تك‌نرخي‌كردن ارز در زمان كنوني نيز تصريح مي‌كند: تا زماني كه ارز دونرخي باشد، فساد و رانت نيز در ميان خواهد بود و دولت حتما بايد پس از اينكه وضعيتش بسامان شد،براي تك‌نرخي‌كردن اقدام كند. در اين زمان دولت ارز را زير سه‌هزارو ٥٠٠ تومان تك‌نرخي نخواهد كرد، زيرا تك‌نرخي‌كردن زير سه‌هزارو ٥٠٠ تومان نيز انتظار درستي نيست، اما به هر ترتيب تك‌نرخي‌كردن پروسه‌اي زمان‌بر است و بايد دانست كه هرگونه سياست تك‌نرخي‌كردن ارز زماني كه دست دولت از منابع ارزي خالي باشد، اشتباه است و به افزايش نرخ تورم منجر خواهد شد.
 

صرافي‌ها جلوي ضرر را گرفتند

شرق نوشت : نرخ دلار در بازار سبزه‌ميدان و افشار هرچند به مرز سه‌هزارو ٦٠٠ نرسيد و در قيمت سه‌هزارو ٥٩٤ تومان ايستاد، اما صرافي‌هايي كه از اين دو بازار نرخ را مي‌گيرند، طبق روال هميشگي و براي جلوگيري از ضرر احتمالي، بالاتر از اين ميزان به خريد و فروش پرداختند و به اين ترتيب مرز رواني سه‌هزارو ٦٠٠  تومان در صرافي‌ها شكست. مصطفي قدرتي، تحليلگر بازارهاي طلا و ارز در گفت‌وگو با «شرق» اين را مي‌گويد و ادامه مي‌دهد: هرچند دلار در بازار خريدار خوبي دارد و قيمت‌هاي جديدي را تجربه مي‌كند، اما مرز رواني سه‌هزارو ٦٠٠ تومان به‌راحتي شكسته نمي‌شود. آخرين باري كه دلار از سه‌هزارو ٦٠٠ تومان گذشته بود، به آذر سال گذشته و تمديد نشست ايران با ١+٥ بازمي‌گردد و اگر قرار بر شكستن اين مرز رواني باشد، بايد حجم خريد در بازار زياد باشد تا نرخ بالاتر سه‌هزارو ٦٠٠تومان به تصويب برسد. اين تحليلگر بازار ارز مي‌افزايد: دلار با نرخ سه‌هزارو ٥٧٢ تومان معاملات را آغاز كرد و تا بالاترين رقم خود در نرخ سه‌هزارو ٦٩٤ تومان نيز پيش رفت، اما درنهايت در آخرين ساعات معاملات، نرخ سه‌هزارو ٥٨٨ تومان را براي خود ثبت كرد.

قدرتي درباره عملكرد خنثاي اونس طلا در بازارهای جهانی نيز مي‌گويد: با اينكه اونس طلا ١٠ تا ١٥ دلار نوسان داشت و به هزارو ٨٤ دلار در روز پنجشنبه رسيده بود، بر بازار داخلي تأثير چنداني نگذاشت. سكه تمام‌بهار آزادي كه با قيمت ٩١٤هزار تومان در بازار گشايش يافت، تا ٩١٨هزار تومان نيز رسيد، اما در پايان معاملات روي ٩١٧هزار و ٣٠٠ تومان ايستاد. به اين ترتيب حباب هفت‌هزار توماني سكه در روز پنجشنبه خالي شد و به دو هزار تومان كاهش يافت.  

7zsqfozx8d8iwlxkqeh.png

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیر: 1394/8/2407:58:19،
227
9
چیزی نیست.دولت داره منابع تامین میکنه برای وام 25 تومنی
عمله: 1394/8/2408:37:51،
163
10
حالا که دولت محترم داره کار خیر میکنه بیاد 25 ملیون وام ازدواج بده بلکه یک زن قسطی هم بگیریم .بخدا خیلی ثواب داره
کاکا: 1394/8/2408:39:29،
98
8
اتفاقی نیافتاده که! رکود که صفر شده!تورم هم کار بدخواهاست ولی باز اونم صفره!قبل و بعد و بعدتر برجام همه چی گل و بلبل شد ولی فکر کنم مشکل منم که فکر میکنم وضع زندگیم هر روز داره بدتر میشه!
ایرانی: 1394/8/2409:15:12،
51
11
درود بر ملت همیشه در صف ایران .اقا جان من این حماسه خرید خودرو فکر کنم که خیلی چیزها رو برا دولت تدبیر و امید روشن کرد ازمایش خوبی بود شاید یه ذره برراشون. هزینه داشت ولی برا سالهای دیگه همین هزینه ناچیزم نمیکنن دست مردم براشون رو شده منم الان برم ببینم صفی چیزی نیست برم تو صف خداحافظ.
مهدی: 1394/8/2409:34:16،
43
23
الان خسته نباشید باید گفت به دولت تدبیروامید همه اینا تقصیر دولت قبله
شاهی: 1394/8/2409:57:05،
62
9
دهه شصتی= نسل سوخته و فراموش شده و از یاد رفته
علی: 1394/8/2410:12:28،
51
9
اقای روحانی شعار بازگشت ارزش ریال چه شد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگر قرار بود دلار را ارزان نکنید و حتی گرانتر بکنید تا باز فشار اقتصادی بیشتر به مردم تحمیل شود و قدرت خرید مردم باز کاهش پیدا کند رفع تحریمها چه سودی برای مردم دارد پس خودرو و کالاها کی ارزان می شودند ؟؟؟؟؟؟ کاهش ارزش پول کشور با هدف درامد بیشتر و فشار و گرانی بر مردم چه توجیهی دارد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دلیل اصلی رکود گرانی بخاطر دلار3600 فقتر شدن مردم بخاطر کاهش ارزش ریال و پول مردم است ...مردم با ادامه این سیاست که ادامه همان سیاستهای احمد نژاد است دیگر به شما رای نخواهند داد....مردم را بیچاره کرده اید با گرانی دلار....
رضا: 1394/8/2411:04:13،
43
9
یاده اون دوستانی میفتم که بعد توافق کف جاده کله ملقو هلیکوپتری میزدن.بدو بدو دلار شد ۱۰۰۰ تومن .نبود ...بدو بدو اتیش زدم به موستانگام.نبود ...بدو بدو اخرین کامارومم بردن.نبود... بدو بدو ملت ساده جماعت چرتی جا نمونی
بهرام دلاری: 1394/8/2411:31:55،
22
10
چی تو ایران ارزان شده که خودرو ارزان بشه قبول کنید یا نه خودرو هم مثل چیزهای دیگه گران می شه زمان اینو ثابت می کنه وکسانی که ثبت نام کرده اند برد کرده اند کسایی هم که پول ندارند می گند تحریم می کنیم خوب تحریم کر دید چی شد حلا بشینید تا خودرو ارزان به شه که هیچ وقت نمی شه
مهدی: 1394/8/2413:53:21،
21
9
آقای روحانی
ممنونیم از گزارش 100 روز شما
ممنونیم که حق رای ما بجا آوردید
کلا آقای روحانی مچکریم
مچکریم که در مدت حضورتون پول ملی ما در مقابل دلار از 3000 تومان به 3600 تومان رسید و 20 درصد ، ارزش خودش را از دست داد .
ممنونیم که وام ازدواج 3 میلیونی را فدای وام 25 میلیونی کردید .
هم از شما مچکریم هم از اون چهار وزیر .
ارش: 1394/8/2414:25:31،
12
15
وام نداده كه عزيز من ،،، شركتها ي خودروسازي قسطي فروختن ، بخشي پيش گرفتن بقيه طي اقساط ٤ ساله، معلوم هم شد تحريمي در كار نبوده ، ملت پول نداشتن ، هيچ تصميمي بر نخريدن خودرو نبوده ،
آینده نگر: 1394/8/2415:02:32،
10
9
دست و پا زدن بی فایده دولت ورشکسته
14: 1394/8/2416:48:31،
12
9
کشورهای دوست و همسایه وبرادر و کلا عزیز دل رو هم اضافه کن به وام 25 میلیونی که صد البته اینا وام اشون بلا عوضه !!
باقر: 1394/8/2408:00:54،
91
10
این یعنی گرانی و تورم بیشتر
صدا: 1394/8/2409:54:54،
80
8
ما رو اين مملكت تحريم كرده نه امريكا
نیما: 1394/8/2410:08:42،
33
8
تا قیمت دلار و نیارن پایین آش همین آش و کاسه همین کاسه
((( فلفل ))): 1394/8/2408:03:44،
60
12
علتش اينه دلار عرضه داره ودروغ توي كارش نيست0
Amiroo: 1394/8/2408:04:00،
123
9
مسئولين خسته نباشين، همينطورى ادامه بدين تا مردم اين نصفه جونى هم كه دارن از دست بدن. البته كه مردم نقشى در ذهن شما ندارن. لياقت مردم ما هم بيش از اين نيست وقتى حمله ميكنن ماشين ميخرن و مرغ گران ميشه حمله ميكنن و مرغ ميخرن وقتى دلار گران ميشه حمله ميكنن و دلار ميخرن لياقتشون همينه. از ماست كه بر ماست.
آدمی: 1394/8/2408:32:45،
53
10
لب کلامو گفتی
ایرج: 1394/8/2408:05:23،
63
17
پیش بینی شده برای ثبات تا ۵ هزار تومان باید بالا بره ... متاسفانه
ناشناس: 1394/8/2408:16:24،
110
15
من که دیگه رای نمی دم هر کسی که میخواد باشه
صابر: 1394/8/2408:17:05،
64
9
جنگ هایی که تو منطقه ما باهاش در گیریم هزینه کمر شکنی به مملکت وارد کرده داره نابود میکونه اقتصاد و مملکت
فرج: 1394/8/2408:23:22،
59
13
قطعا دولت با افزایش نرخ دلار می خواد دلارهای خودشو با نرخ بالا بفروشه بعد از ماه دسامبر و برداشته شدن تحریمها نرخ دلار رو بیاره پایین تا اثر تحریمها رو مثبت نشان بده و از طرف دیگر هم درآمد خوبی از این طریق بدست بیاره!!!
اینها شریک دزد و رفیق قافله اند؟؟؟!!!
آرمان: 1394/8/2408:27:06،
25
37
خودرو گرون میشه.
از ملت: 1394/8/2408:27:17،
32
11
من دیگه نظری ندارم فقط میتونم بگم بابا دست مریضات.....
احد: 1394/8/2408:30:58،
25
11
به دلار مثل خودرو وام نمیده دولت مابخریم؟؟؟؟
خخخخ
نادون امروزی: 1394/8/2408:35:49،
40
14
دقیق درسته ..دولت درپی تامین نقدینگی..یارانه است..روزگارغریبی ست......
رها: 1394/8/2414:32:01،
18
9
نقدينگييارانه به واسطه بنزين 1000 تومني و گازئيل و گازو برق و آب 10 برابري نقدا لز مردم گرفته ميشه
اگه دولت اين پول رو به مردم برنگردونه يعني از جيب مردم دزديده
علی: 1394/8/2408:36:29،
33
9
بنزین هم گران میشود چون به دلار وابسته است
ملت : 1394/8/2408:41:50،
41
8
این یه کار دیگه از تیم نخبه های اقتصادی دولت یا همان نخاله. های اقتصادی
آريا: 1394/8/2408:42:20،
60
15
براي خودم و همنسلاي خودم متاسفم كه تو اين مملكت بدنيا اومديم و بناچار داريم اينجا زندگي ميكنيم. سر ملت رو با وام 25 ميليوني و شبكه هاي اجتماعي مثل تلگرام كرم كردن و دارن هر بلايي دلشون ميخواد سرمون ميارن.
احمد: 1394/8/2408:43:16،
43
8
ما رکورد زدیم.!!!!!!!!!!!!!
علی نظری: 1394/8/2408:51:03،
48
8
کجاند اون بی جنبه ها که می ریختند تو خیابون و تو دستشون هزارتومنی ویه دست دیگه یک دلاری بود
عاقبت ملت احساسی و بی فکر همینه خلایق هرچه لایق!
احمدرضا: 1394/8/2408:57:29،
34
7
شيفته نظر اين كارشناسم كه ميگه ٢٠٠ درصد كاهش ارزش ريال :)))
يعني واسه كارشناس شدن ديپلم هم لازم نيست.
محمد: 1394/8/2410:37:13،
19
15
200 درصد کاهش ارزش ریال یعنی دو برابر گران شدن قیمت دلار 2=200/100
احمدرضا: 1394/8/2410:57:52،
20
16
ممد جان وقتي ارزش چيزي ١٠٠٪‏ كم بشه يعني ميشه صفر، ولي ممنون كه دقيق برام حساب كردي:)))
حسن: 1394/8/2409:35:43،
16
32
مهم اینکه امریکا هیچ غلطی نمیتونه کنه
حق: 1394/8/2410:25:11،
26
7
ماشاءالله كارشناسا تا الان صحبت از دلار چهـار هـزار تومانى بود الان ميگن دلار پنج هـزار تومانى خدا عاقبت هـممونو به خير كنه
زيتون: 1394/8/2411:19:12،
22
11
ولي دارين اقايون سر وكلشون پيدا نيست. انگار نه انگار دلار رفته بالا همه رفتند سوراخ موش اخه توضيح هم ندارند چون همه عناصر مبني بر افت ارز ميباشد الا زياده خواهي دولت. خلاصه سه ماه ديگه راي گيري مجلس از خجالتشون در مياييم.
امید: 1394/8/2411:26:52،
30
11
منکه مدتیه از ایران زدم بیرون، دیگه کاری به دلار ایران ندارم، اما واقعا متاسفم واسه این مردم ساده مملکتم، که بعد از این همه سال هنوزم منتظرن درست شه، وضع زندگیشون، اونوقت میگن ایرانیا ضریب هوشیه بالایی دارن، یک سال جون میکنی چند میلیون میاری رو سرمایت بعد دولت فقط با یه حرکت سرمایت و میکنه کمتر از پارسالت، فکرم میکنی زرنگی، بابا جان تومان و که ولش کن فقط یه اسمه ، پول رایج مملکته ما دلاره ، حالا آقایون کاسب بیاین هر سال سرمایتون و تقسیم بر دلار اون روز کنین. ببینید کجایید،
امير حسين استادي: 1394/8/2414:13:56،
14
9
بابا جون اونكه سرمايه داره كه براش خوبه دلار گرون بشه ، من كارمند كه حقوقم ثابته دارم ضرر ميكنم
7 Minutes: 1394/8/2412:03:03،
23
12
دیگه حتی تا همین دبی هم نمیشه رفت. اخه چه گناهی کردیم که نو این کشور به دنیا اومدیم!
حق گو: 1394/8/2413:53:59،
14
6
چرا این قدر نا امید هستید ؟! طبق نظر استاد پور ازغدی
( همانی که از عوامل نفذی با خبر است ) ایران در اینده
چهارمین کشور قدرت مند بعد از آمریکا و روسیه و انگلستان
خواهد بود !!
آریا: 1394/8/2414:00:38،
23
6
دولت بی تدبیری و نا امیدی...
حمید: 1394/8/2414:37:35،
14
9
کدوم وام دولت وامی نداده یعنی نداره که بده این قیمت واقعی ماشیناس مابقیش یه بدهکاری بزرگه که گذاشت گردن خریداران ساده لوح
كامي: 1394/8/2417:20:43،
14
7
دولت اونموقع كه ميخاست راي بياره يكي ازشعارهاش اين بود:بازگرداندن ارزش پول ملي!!!!
حالابعداز2.5سال ميبينيم همش حرف بوده
عباس: 1394/8/2620:11:46،
9
14
فقط دشمن . اینها کار دشمن است

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار