کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خط جديد فقر،‌ 3 ميليون و 200 هزار تومان اعلام شد

کدخبر:۱۷۱۲۶جمعه، ۲۲ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۳:۴۷۷۵۱۵ بازدید

سال‌به‌سال افراد بيشتري به زير خط فقر سقوط مي‌كنند ؛ آمارهاي برآوردي اين را مي‌گويند. به ويژه از سال 84 به ‌بعد تعداد فقرا در كشور افزايش ...

سال‌به‌سال افراد بيشتري به زير خط فقر سقوط مي‌كنند ؛ آمارهاي برآوردي اين را مي‌گويند. به ويژه از سال 84 به ‌بعد تعداد فقرا در كشور افزايش يافته است. سوءمديريت و بي‌تدبيري، سبد خريد مردم را روز به روز كوچك‌تر كرد تا افراد بيشتري به زير خط فقر بروند. محسن رناني، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان در اين زمينه از اصطلاح «مداراي نجيبانه مردم با فقر» استفاده مي‌كند كه به خوبي پرده از عمق ماجرا برمي‌دارد.

حسين راغفر، استاد دانشگاه الزهرا از جمله اقتصادداناني است كه پژوهش‌هاي گوناگوني در زمينه فقر و نابرابري انجام داده است. او طي ساليان گذشته تلاش كرده تا با محاسبه خط فقر، خلأ اعلام اين شاخص توسط نهادهاي رسمي را جبران كند.

راغفر در گفت‌وگو با روزنامه تعادل، آخرين محاسبه خط فقر را براي سال جاري را درآمد ماهانه كمتر از سه ميليون و دويست هزار تومان براي يك خانواده پنج نفره اعلام كرد. اين اقتصاددان نهادگرا با تاكيد بر ملي‌نبودن اين محاسبه و تفاوت‌هاي روش محاسبه خط فقر؛ به بررسي فقر چند بعدي پرداخت و متذكر شد: «فقر فقط محروميت درآمدي نيست و محروميت‌هاي گوناگوني را شامل مي‌شود از جمله ناتواني افراد در دسترسي به حداقلي از مسكن مناسب، تغذيه كافي، خدمات سلامت بهينه و غيره كه همگي مي‌توانند از موارد فقر چندبعدي باشند.» مشروح اين گفت‌وگو را در ادامه مي‌خوانيد.

شما در محاسباتي كه در سال گذشته انجام داده بوديد خط فقر را دو ميليون و هفتصد هزار تومان اعلام كرديد. در سال گذشته با وجود كاهش تورم چه تغييراتي در اين ميزان صورت گرفته است؟

به هر حال همچنان تورم بطور كامل كنترل نشده است و تورمي كه خانوارها در سبد مصرفي خود تجربه مي‌كنند وضعيت را وخيم‌تر كرده است. براساس آخرين محاسبات براي يك خانواده 5نفره در تهران خط فقر سه ميليون و دويست هزار تومان است. براين اساس 40درصد جمعيت كشور زير خط فقر قرار مي‌گيرند ضمن اينكه آمارهاي رسمي ضرورتا دربردارنده گروه‌هاي بالاي درآمدي و گروه‌هاي بسيار فقير نيستند و تخمين‌هايي كه زده مي‌شود چندان گوياي دقيق واقعيات نيست. با اين حال محاسبات براساس همين آمارها صورت مي‌گيرد و ممكن است كمي بيشتر يا كمتر باشد. با احتساب جمعيت ٧٧ميليون ‌نفري ايران در پايان سال٩٣، مي‌توان به اين جمع‌بندي رسيد كه بيش از ٣٠ميليون‌ نفر از مردم ايران امروز به زير خط فقر رفته‌اند. مساله‌يي كه عيان است دست و پنجه نرم كردن جمعيت زيادي با فقر مطلق است. علاوه براين بين 6 الي 7درصد جمعيت كشور درآمدي كمتر از هزينه غذا دارند و با گرسنگي مواجه مي‌شوند. البته اين ارقام در نقاط مختلف كشور متفاوت است. براساس محاسبه‌يي كه در سال83 انجام داديم، ميزان خط فقر در استان تهران 396هزار تومان و براي سيستان‌وبلوچستان 178هزار تومان بود. اين اختلاف به خاطر تفاوت‌هاي توسعه يافتگي و قيمت‌ها در سطح كشور است. لذا تعيين خط فقر ملي در ايران معنا ندارد، ولي به هر حال يك رقم تقريبي اعلام مي‌شود. اگر محاسبه خط فقر اندكي تغيير يابد، درصد كساني كه زير اين خط قرار مي‌گيرند خيلي تفاوت مي‌كند.

در صحبت‌هاي خود به جامع‌نبودن خط فقر براي تحليل اشاره كرديد. هفته گذشته جعفرخيرخواهان، اقتصاددان در گفت‌وگو با «تعادل» پيشنهاد محاسبه فقر چندبعدي را ارائه كرد. آيا محاسباتي در اين زمينه در ايران انجام شده است؟

 شاخص فقر چندبعدي به‌صورت بين‌المللي محاسبه نمي‌شود. البته در مورد ايران محاسبه شده است اما محاسبه آن به لحاظ فني راه‌هاي گوناگون و متفاوتي دارد. اما نكته اساسي در اين است كه فقر را چندبعدي ببينيم. بدين معني كه فقر فقط محروميت درآمدي نيست و محروميت‌هاي گوناگوني را شامل مي‌شود از جمله ناتواني افراد در دسترسي به حداقلي از مسكن مناسب، تغذيه كافي، خدمات سلامت بهينه و غيره كه همگي مي‌توانند از موارد فقر چندبعدي باشند. بنابراين بايد به تمامي ابعاد فقر توجه كرد و تحليل درآمدي به تنهايي نمي‌تواند راهگشاي حل اين مساله باشد. ممكن است خانواده‌يي به لحاظ مصرفي فقير نباشد اما نيازمند خدمات در زمينه بهداشت و سلامت باشد. اگر فردي بيماري كليوي دارد نيازمند هزينه‌هاي بسيار بالاتري از يك خانواده بدون بيمار است. متاسفانه ابعاد زيادي در مورد محروميت وجود دارد. محروميت مسكن يكي از اين موارد است. فقر مسكن اينگونه است كه سرانه افراد بايد از سطح حداقلي مسكن برخوردار باشند.

يكي از ابعاد فقر كه شما همواره تاكيد فراواني برآن داشته‌ايد مساله غذا بوده است.

در جهان بر اساس تحولاتي كه رخ داده، به جاي محاسبه كل سبد مورد نياز افراد، يك مورد ضروري‌تر، يعني «غذا» را اندازه‌گيري مي‌كنند كه در ايران «انستيتو تغذيه» اين كار را انجام مي‌دهد و اينكه چه چيزي در آن سبد غذا باشد را آنها تعيين مي‌كنند. اين مركز حداقل نياز يك فرد را 2100كالري اعلام كرده است كه ما در مطالعات خود حتي براي احتياط، آن را به 2000كالري كاهش داده‌ايم. همچنين مجموع قيمت آن نيز محاسبه مي‌گردد به عنوان حداقل غذاي مورد نياز يك بزرگسال اعلام مي‌گردد، در همه جاي دنيا نيز خط فقر بر اين اساس اندازه‌گيري مي‌شود. براساس مطالعات انجام‌ شده حدود 7درصد كشور از گرسنگي رنج مي‌برند كه رقم بسيار قابل‌توجهي است.

اهميت دو حوزه آموزش و پرورش و بهداشت در ابعاد فقر تقريبا مورد قبول عام قرار گرفته است. وضعيت فقر در اين دو حوزه در كشور چگونه است؟

در حوزه آموزش و پرورش شاهد خصوصي‌سازي آموزش و پرورش با حضور مدارس غيرانتفاعي هستيم كه آثار وحشتناك آن از جمله رشد جرم و جرايم را امروز مشاهده مي‌كنيم و دليل اين موضوع اين است كه بسياري از گروه‌هاي پايين درآمدي نمي‌توانند به اينگونه مدرسه‌ها بروند. خصوصي‌سازي در بيمارستان‌ها هم پس از جنگ رواج پيدا كرد و اين موضوع با قدرت بيشتري در حوزه سلامت پيگيري شد. آمار هزينه درآمد خانواده نشان مي‌دهد، امروز بخشي از مردم به‌دليل عدم توانايي پرداخت هزينه‌ درمان، خوددرماني مي‌كنند. به اين معني كه با وجود بيماري هزينه مراجعه به متخصص را پرداخت نمي‌كنند و خودشان درمان را آغاز مي‌كنند.

آمارها نشان مي‌دهد كه در سال‌هاي اخير نابرابري در كشور گسترده‌تر از پيش شده است. شما در يكي از صحبت‌هاي خود ضمن تاييد موضوع، اعلام كرديد كه در دولت‌هاي نهم و دهم هر سال 2درصد به جمعيت فقير كشور افزوده شده است. منشأ عميق‌تر شدن فقر و نابرابري را در چه مي‌دانيد؟

تمام ناكامي‌هاي موجود در حوزه‌هاي مختلف به اين دليل رخ مي‌دهد كه سياست‌هاي اقتصادي در كشور به گونه‌يي جهت داده مي‌شود كه تنها گروهي خاص از منابع بهره مند مي‌شوند. فقر از سال 63 با روند ملايمي كمتر مي‌شد، اما از سال 84 با آغاز به‌كار دولت نهم ميزان فقر و نابرابري افزايش يافت. در دوره‌هاي قبل و بعد از انقلاب 56 درصد از كل درآمدهاي ارزي توسط دولت نهم و دهم كسب شده است. با اين وجود فساد و رشد اقتصادي كه در سال‌هاي قبل از آن بسيار ملايم و توامان در حال افزايش بود، در اين سال‌ها طور ديگري تغيير كرد. فساد با سرعتي بسيار بيشتر افزايش يافت و در عين حال ركود هم عميق‌تر شد. اين انسداد سياسي فرصت‌هاي چپاول و غارتگري را فراهم كرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1394/8/2223:11:36،
268
32
بی پولی خیلی سخته , تنها راه اینه که خدا خودش بیاد و عدالت رو اجرا کنه و همه به آرامش برسن
sohil_kiyan: 1394/8/2300:23:45،
238
16
اینها رو ولش کن ! ققط جار بزنید که اقتصاد امریکا و اروپا و کشورهای عربی در حال ورشکستگی و فروپاشی هست !!!
kaveh: 1394/8/2300:29:00،
215
13
مشكل ما اينه كه هميشه منتظريم يكي ديگه بياد به دادمون برسه . تا وقتي خودمون براي خودمون ارزش قائل نشيم از خدا هم كاري بر نمياد .
عدالت: 1394/8/2304:47:39،
101
18
اقای روحانی روز به روز دلار را گران و ارزش ریال را کمتر و سود سپرده های چندرغاز مردم را کمتر می کنید و باعث می شوید مردم روزبه روز بی ارزش شدن ریال و گرانی بیشتر زیر خط فقر بروند این چه سیاستی است که در پیش گرفته اید برای درامد بیشتر خود و رانت خوری مافیای صادر کننده ؟؟؟ به چه قیمتی ؟؟ فقیر کردن مردم ؟؟؟؟؟؟؟ گرانی دلار تا کی ؟؟؟؟؟؟؟
معلم: 1394/8/2307:22:39،
151
16
من معلم با یک میلیون دویست با بیست سال سابقه خیلی وقته مردم خسته م با خانواده و بچه و اجاره نیشنی فقط با سیلی صورت رو سرخ میکنیم

یک عده هم ده میلیون بیست میلیون دارند حقوق میگیرند بدون هیچ کاری
اینه عدالت علی خدایا به کی شکایت ببریم
ماهان: 1394/8/2307:42:07،
172
19
فعلا مساله مهم یکی حجابه و دومی توهین فیتیله ایها بقیه چیزها مهم نیست
ابوالفضل: 1394/8/2308:31:37،
76
18
روزی سه تا بچه می خواستند ده تا گردو را قسمت کنند که باهم دعواشون شد .عاقلی گفت بیایید تا من برایتان خدایی قسمت کنم. بچه ها گفتند خوبه اگه خدایی باشه خیلی خوبه . عاقل هم هفت تا گردو داد به یکی سه تا هم به دیگری و به بچه سوم هم یه پس گردنی زد !
زبان اعتراض بلند شد که عاقل گفت :اعتراض نکنید خدا هم به هر کی بخواد زیاد میده به هرکی هم که بخواد کم میده یا نمیده .من کاملا خدایی قسمت کردم.
پس دوستان تا واقعا خودمان اصلاح را از خود شروع نکنیم همین اوضاع خواهد بود.
پاسخ به معلم: 1394/8/2308:35:00،
68
11
معلم عزیز دستت رو میبوسم که نون حلال به زن و بچت میدی.ایشالا که 100 برابرش رو خدا بهت بده.و معذرت میخوام که این رو میگم.تمام ما ایرانی ها اگه نه ولی اکثرمون آدم های خوبی هستیم.به حلال و حرام خوری معتقدیم.متاسفانه وضعیت اسف ناک امروز نتیجه سیاست های اشتباه دولت بوده.چند سالی هست که توزیع درآمد به طرز وحشتناکی به هم ریخته و خیلی از افرادی که درآمد های پایینی دارند و بلا استثنا همشون هم تحصیل کرده هستند حتی اگه با مشکل مالی روبرو نباشند بخاطر ارضای روحی خودشون هم که شده از راه های میان بر کسب درآمد میکنن که خب کاملا حرام هستش.به اون ها هم خرده نمیگیرم.چون دارم میبینم.2 تا هم کلاسی و هم دانشگاهی یکیشون ماهی 10 تومن حقوق داره و یکی دیگه ماهی 800 هزار تومن.
hjghj: 1394/8/2308:55:19،
41
24
با این اوصاف امار فروش ماشینها صد درصد دروغ محضه .
اسمارت فون: 1394/8/2309:36:25،
64
8
خط فقر سه مليون ؟؟؟ حقوق كارگرو معلم يك مليون!!!!!!
اگه اين آمار و اين قيمت درست باشه پس

( ما ركورد زديم )

٩٠ درصد ايران فقير
تاد: 1394/8/2310:00:45،
79
16
این است سزای ملت ناسپاسسسسسسسس!!!!
بقیه اش را اگه بنویسم سانسور میشه
محمد: 1394/8/2310:13:45،
35
16
سلام منو برسون ...
وحید: 1394/8/2311:02:14،
38
13
ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم..
خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر آنکه خودشان...

بقیشو نمی نویسم چون سانسور میشه ( از اینها بعید نیست جایی که به نفعشون نباشه قرآنم سانسور کنن :) )
سپهر: 1394/8/2523:09:32،
9
12
در کشوری زندگی میکنیم که سرشار از منابع نفت، گاز، مس، طلا، نیروی انسانی و .... هست اما اینم وضع رفاه زندگیمونه
درطول این 37 سال هر روز اوضاع بدتر از دیروزش شده
فقیر: 1394/8/2223:13:56،
193
15
روزی میرسه که حقوق 800هزارتومنی بابام نیم کیلو سیب زمینی هم نمیکنه.
زیر خط فقر: 1394/8/2310:19:40،
46
15
ما با حقوق بازنشستگی 1200 نصف 3 میلیونم نمیگیریم بعد از 30 سال کار این حقوق بالا فقط واسه یه عده خاص مدیران و روسا و بازیگران و فوتبالیستها و ...
رضا: 1394/8/2223:14:41،
242
14
یک انتخاب غلط هنوزم تاوانشو میدیم .جهل و نادانی همیشه منشا سقوط جوامع بوده است .تاریخ بعدا از شما به عنوان مردمی که با انتخاب خودتون باعث این اتفاقات شده اید به عنوان نااگاهان یاد خواهد کرد
صابر: 1394/8/2223:17:06،
198
22
ما کشور ثروتمندی هستیم متاسفم برای کسایی که کشور به این روز انداختن نروژ با ذخیره 780 میلیارد دلار در آمد بدون داشتن درآمد نفتی ما چی ... دنبال مدیریت دنیایم
alireza: 1394/8/2223:34:05،
115
8
تا زمانی که مردم این کشور برای خودروی 30 سال پیش حاضرند 3 برابر قیمت پول بدهند و حتی صف بکشند این کشور هیچ وقت درست نخواهد شد.

مردم این کشور قبل از فقر مالی فقر فرهنگی دچار هستند. این مردم تا زمانی که واسه خودشون ارزش قائل نشوند همین هست که می بینید.

فقط می تونم بگم متاسفم
یک توضیح کوچولو: 1394/8/2300:11:48،
60
15
نروژ یکی از دارندگان ذخایر نفتی در دنیاست که نسبت ذخایر نفتیش به جمعیتش از عربستان هم بیشتر. نروژ تا دهه 60 یکی از کشورهای فقیر اروپا بود بعد از کشف نفت در دهه 60 وضعشون خوب شد
احمدرضا: 1394/8/2300:24:46،
43
19
صابر جان، اولاً نروژ كشور صادركننده نفت هستش و ثانياً الان صادرات نفتش ٢ برابر ايرانه
حامد: 1394/8/2300:41:51،
38
11
درسته دلت پر است ولی بدون نروژ صادرکننده نفت است برو مطالعه کن بعد نظر بده
ٍErfanazizi: 1394/8/2304:23:35،
37
18
نروژ رو ولش کن...شرکت اپل آمریکا الان 700 میلیارد دلار میارزه فقط...
صابر: 1394/8/2308:47:55،
31
14
اون چیزی که باعث پیشرفت نروژ شده درآمد نفتی نیست مدیریت و تکنولوژی درسته ذخایر نفتی داره ولی خیلی کم از نفتش برای پیشرفت استفاده کرده
ایرانی: 1394/8/2223:30:43،
68
14
ایران مثل یه مزرعه افت زده شده روز به روزهم بدتر میشه
وحید : 1394/8/2223:31:20،
54
13
فکر کنم از خط فقر هم پایین تر خط دیگه ای هم هست مثل من که ترم اخرم پول شهریه ترم جدید واسه دفاع ندارم ، کارم ندارم زحمت 7 سال دانشگاهمو گذاشتم جلوم نگاه میکنم.
فرزاد: 1394/8/2223:31:44،
55
18
من هرچی سعی می کنم بازم به خط فقر نمیرسم
عمرا بشه ازدواج کرد ولی میشه ماشین خرید وام میدن :)
علیرضا: 1394/8/2223:35:29،
69
17
بیکاری جوانها و گریه هاشون بی جواب نخواهد ماند. اینکه نمی تونن ازدواج کنن و زجر میکشن بی جواب نخواهد ماند.
محمد: 1394/8/2223:43:41،
39
12
ما دیگه برنج نداریم
اون برنج سبدکالا رو گذاشته بودیم واسه مبادا الان داریم میخوریم
انگار هر چی با دندون لهش میکنی باز قدمیکشه.
خسرو : 1394/8/2223:49:55،
67
8
وقتی سرمایه ایرانی میره سوریه و یمن و لبنان و.... اونا فربه میشن و مردم شریف ایران فقیر و فقیرتر. دمت گرم دولت فقر و امید
زیرک: 1394/8/2311:27:51،
27
14
مگر دولت چیز دیگری غیر از این میخواهد؟
بیراهه: 1394/8/2223:51:21،
71
7
برای نابودیه یه کشور یا امپراطوری کافیه کارهای بزرگ و به دست
انسانهای کوچک سپرد و کارهای کوچیک و دست انسانهای بزرگ...
کشوری که تو عصر تکنولوژی و پیشرفت صنایع هنوز داره
پراید تولید میکنه و مردمش هم تو چند روز ۲۰۰۰۰ تاشو میخرند
تا خودرو سازان دنیا متحیر بمونن از این همه بدبختی و عقب ماندگی...
علیرضا: 1394/8/2300:05:26،
53
20
اگر عا قلانه حسا ب بشه خوا هیم دیدکه با بت هزارو پانصدتو ما نی که در روز با بت یارانه به هر فرد میدن روزانه بصورتها ی مختلف حدود ده برابرآ ن را از مردم میگیرند مثا ل قیمت روغن - نا ن - شیر - برنج- شکر- و بنزین - و خدما ت ثبتی وکلیه خدما ت دولتی وغیره - قبل وبعد از یارا نه ها چه شد یک گواهی امضا قبل از یارا نه دو هزار توما ن بود یک دفعه شد دوا زده هزارتوما ن بندگا ن خدا به ما یارانه نمیدهندبلکه به چند برابراز ما بصورتها ی مختلف میگیرندآ نوقت منت هم میگذارندوهرما ه هم یک فیلمی در می آورندکه این یارانه بر دوش دولت سنگینی میکندپول یک کیلو میوه هم درروز نمی شود وا قعا خجا لت آور است طبیعی است مبلغ خط فقر پیوسته با لا برود هدهدخوش به حا لت که این روزا شهرداری نرفتی وگرنه همه پرها ت میریخت
بدبخت: 1394/8/2300:08:36،
31
9
ای خدا خودت به داد این مردم برس ولی به قول شاعر [دستها از دستتان ای سنگ چشمان بر خداست،گر چه میدانم،انچه بیداری ندارد،خواب مرگ بی گناهان است و وجدان شماست]
مهندس: 1394/8/2300:51:44،
60
18
یاد اون آقایی افتادم که سال ۸۴ با شعار آوردن پول نفت به سفره های مردم رئیس جمهور شد و امثال بنده (متاسفانه) بهش رأی دادند یادش بخیر ، موافقین یه سلامی بهش بکنیم ......
.
.
.
.
.
سلام حامی مستضعفین جهان!!!!
شاکر : 1394/8/2301:10:27،
33
12
با این حساب من خیلی وقته مردم،خبر ندارم.... من برم پارتی یه قبر بگیرم، البته اگه با کارت اعتباری جدید که مد شده بدن....
سدید: 1394/8/2306:31:10،
30
9
یعنی دولت از فقرا داره مالیات میگیره.آخه معافیت مالیاتی سالی 12 میلیونه
reza: 1394/8/2307:31:33،
37
19
از یه طرف میگن زادو ولد زیاد بشه از یه طرف مردم تو خرج دوتا بچه موندن جوونا نمیتونن ازدواج کنن کار نیس درامدها پایینه مخارج زیاد یعنی تو این مملکت مسئولی نداریم که ریاضیش خوب باشه 2*2 چهار تا کنه.
اميد: 1394/8/2308:54:49،
33
8
كارشناس حقوقي دولتم 950هزار حقوقمه والا همه چي قسطي ميگيرم از لباس بگير تا ميوه و خوراك و مبلمان و......... .

ما عوام كه پايينا هستيم بازيچه ايم يكي با كارمندي دلخوشه يكي با لباس فروشي جووني با خيابون گردي
a: 1394/8/2309:22:32،
26
9
نا برابری؟ دکتر احمدی نژاد همه را به جز یک تعداد اندک به یک اندازه دچار مشکل کرد :). یعنی در واقع نابرابری را کم کرد چون همه بد بخت شدند.
بهزاد تحریم: 1394/8/2309:25:22،
23
14
جای بسی خجالت و شرمسارگی دارد. مملکتی با این همه سرمایه و ثروت؟!!!!!!! متأسفانه شرایطی ایجاد شده تو مملکت ما هر کی به فکر خویشه.
یاهو: 1394/8/2309:49:18،
22
17
تعجبی ندارد ! شاخص های اقتصادی بر فقیر تر شدن مردم
دلالت دارد . کشور در وضعیت بحرانی است . بعضی از شدت
فقر بچه شان را می فروشند ! گدائی و دزدی و فساد
همه جا گیر شده و بدتر هم خواهد شد . خودرا به کری
و کوری زدن واقعیت ها را پنهان نمی کند . منتظر سونامی
باید بود تا همه را غافل گیر کند !
پدر خانواده: 1394/8/2309:52:01،
39
18
پریشب چیزی نداشتیم بخوریم_بچه یکساله ام گرسنه بود_خانمم گفت برای بچه موز بگیر بخوره_دریغ ازبی پولی بنده_منم با توجه به موجودی بانکم رفتم عابر بانک پول بگیرم و درخواست 3000تومان موجودیم رو کردم_بی خبر از اینکه بانک یک مقدار موجودی رو بلوکه میکنه_ولی باز خدا رو شکر 2000تومان ته جیبم بود_امشب رو چه کنم_تا کی استرس و خجالت_درضمن سوء برداشت نشود بنده کار میکنم ولی با این مخارج دخلم نمیخونه و همیشه منفی هستم
حمید: 1394/8/2310:21:34،
30
8
اگر از ترس خدا نبود همین الان خودمو خلاص میکردم
فقیر: 1394/8/2310:49:25،
23
10
پس کسانی که مثل من زیر یک میلیون در ماه درامد دارن لطفا بگید کجای خط فقر قرار دارند؟
محسن: 1394/8/2310:54:57،
36
8
چند روز پیش پیمانکارمون بهم پیشنهاد داد که اضافه کاری بمونم و منم قبول کردم و از صبح ساعت 7 تا 20 اضاف کاری موندم و بابتش طبق اداره کار 40 هزارتومان بهم داد و منم فرداش رفتم دادم پزشک متخص بابت دست دردم در عرض ده دقیقه... این یعنی خط فقر...حالا هنوز بشینید پای منبر
امیر: 1394/8/2311:25:44،
22
15
مسولین نمی خواهند در مورد این گزارش و وضعیت فقر اقتصادی و
فقر اموزشی و کلا عقب اقتادگی کشور حرفی بزنند.!!؟ شعار و خیال بافی در اداره کشور نتیجه اش در این گزارش نمود عینی دارد.
وقتی کشوری چنین وضع اسفباری در حوزه اموزش دارد ایا می توان
گفت که اینده کشور روشن است.!!؟
حسین: 1394/8/2311:48:18،
16
11
طبق فرمایش پیامبر اسلام ، فقر از یک در وارد می شود و ایمان از در دیگر خارج . بدا به حال کسانی که در این مملکت مسوولیتی دارند و باعث بی ایمانی مردم می شوند واقعا چگونه می توانند جواب خدا و ملت را بدهند . در حالیکه به روز قیامت از ما مردم عادی آگاه ترند . در باغ گلستان ایران ، هم اکنون بوته های خاردار زیادی روییده است و چیدن گلهای زیبا مشقت بار . ای کاش ما فقط بفکر خود نبودیم و کمی هم به حقوق دیگران اهمیت می دادیم ولی کجای دنیا با حرف زدن تنها ، کاری درست می شود .
فروپاشي كانون خانواده ها !: 1394/8/2312:01:39،
27
10
فرو پاشي كانون خانواده ها از نداري و خط فقر است كه به فساد منجر ميشود زناني كه طلاق ميگيرند بخاطر درخواست نفقه و از چاله درمي آيد و به چاه مي افتند و مرداني كه داراي چندين شغل كاذب كه دچار افسردگي روحي و رواني و فروپاشي خانواده و همسر و بچه مي شوند و دست به اعتياد مي زند و بواسطه بيكاري و شغلهايي كه دوام ندارند .

اقتصاد تورم زا و ركود و بيكاري و فساد و فحشا و كلاهبرداري و ..
باعث گرديده كانون خانواده ها از هم پاشيده شود و هر كسي به فكر خويش باشد و دولت هم با افزايش ماليات و گراني با سرعت بيشتري به اين فروپاشي كمك مي كند . و طرحهاي مقطعي وام و ... ترميم كانون خانواده ها نخواهد شد .
محمد: 1394/8/2318:29:33،
16
17
خدا بیامرز از بس مستضعفین رو دوست داشت همه رو مستضعف و محروم کرد
کاش زیر خط فقر بودیم اینقدر پایین هستیم که خط فقرو با ذره بین هم پیدا نمیکنیم
خدا رحمتش کنه از بس تو اسمون هاله نور دید کاری کرد برای پیدا کردن خط فقر دائم به اون بالاها نگاه کنیم

سلامی بکنیم به رییس جمهور منتصبی که ارزو داشت همه ما زیر پوشش کمیته امداد باشیم
سلام خسته نباشی دلاور خدا قوت پهلوان
اسلامی : 1394/8/2319:55:05،
18
7
چوب خدا صدا نداره هر کی بخوره دوا نداره.
احمدی نژاد: 1394/8/2512:48:44،
10
19
اخه خوبه ادم یک کم هم واقع بین باشه ..دیگه احمدی نژاد رفت و به تاریخ پیوست ...تا زمانی که بخواهیم از این مسئولین هی این بهانه ها را قبول کنیم که میگن دولت قبلی فلان فلان کرد این وضع درست بشو نیست....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما