کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گشایش پرونده کارمزد کارت‌خوان‌ها/ هزینه ارسال پیامک بانکی

کدخبر:۱۷۰۵۶سه شنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۶:۲۸۴۳۵۵ بازدید

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی آخرین جزئیات بررسی اخذ کارمزد از دارندگان پایانه‌های فروشگاهی در کارگروه مربوطه را اعلام کرد و ...
گشایش پرونده کارمزد کارت‌خوان‌ها/ هزینه ارسال پیامک بانکی

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی آخرین جزئیات بررسی اخذ کارمزد از دارندگان پایانه‌های فروشگاهی در کارگروه مربوطه را اعلام کرد و گفت: برخی بانک‌ها بابت هزینه ارسال پیامک 5 هزار تومان می‌گیرند.

داوود محمدبیگی در گفتگو با مهر در مورد آخرین بررسی‌های صورت گرفته در بانک مرکزی برای اخذ کارمزد از دارندگان کارتخوان‌های فروشگاهی گفت: پیش از این بسته‌ای در این زمینه توسط بانک مرکزی تدوین و قرار شد برای تصویب نهایی و اجرایی شدن به شورای پول و اعتبار ارسال شود.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی افزود: شورای پول و اعتبار مصوبه‌ای در این زمینه به صورت کلی صادر کرد و در پی آن بانک مرکزی کارگروهی را برای بررسی جزئیات بیشتر اخذ کارمزد از پذیرندگان دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی تشکیل داد. وظیفه این کارگروه این است که قیمت تمام شده تراکنش‌ها را محاسبه و مبالغ نهایی را به شورای پول و اعتبار برای تصویب ارائه دهد و در حال حاضر در این مرحله قرار داریم.

وی با بیان اینکه بررسی‌های کارشناسی بانک مرکزی و کارگروه مذکور نشان می‌دهد که در سرویس‌های مختلف ممکن است مبالغ متفاوت باشد، تصریح کرد: سرویس‌ها و ابزارهای مختلف و امکاناتی که برای ارائه خدمات به مشتری به کار می‌رود، متفاوت است، به عنوان مثال در حوزه پیامک برخی بانکها سالانه ۵ هزارتومان از مشتریان بابت ارسال پیامک هزینه دریافت می‌کنند؛ این در حالی است که بانک مرکزی به آنها اعلام کرده نرخ دریافت کارمزد رقم ۲۵ تومان بعلاوه هزینه ارسال پیامک است.

محمدبیگی ادامه داد: برخی از این بانک‌ها که چنین مبلغی از مشتریان اخذ می‌کنند، خصوصی و برخی دولتی هستند اما تمام این بانک‌ها این کارمزد را نمی‌گیرند اما به هر حال ارسال پیامک به مشتری برای بانک‌ها هزینه دارد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: واقعیت این است که بانک‌ها و بانک مرکزی باید به نقطه‌ای برسند که یک مبلغ مشخص برای هر یک از این ابزارهای خدماتی مشخص کنند اما این کار، کار ساده‌ای نیست.

محمدبیگی با اعلام اینکه نتیجه بررسی کارگروه مذکور تا پایان امسال همه چیز را در مورد نرخ کارمزدهایی که از دارندگان کارتخوان‌ها اخذ خواهد شد را مشخص می‌کند، افزود: در سال آینده موضوع دیگر که مورد توجه بانک مرکزی نیز است، بحث اتصالات بانک‌های ایران به سوئیچ‌ها و بانکهای بین‌المللی است و این موضوع به طور قطع بر روی کارمزدهای کارتخوان‌ها تاثیرگذار است.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر مقدمات این کار با بانک‌ها آغاز شده است، خاطرنشان کرد: آنچه که مهم است، این است که در بحث خدمات بانکی باید به یک سیاستگذاری واحدی براساس استانداردها در این مجموعه برسیم و این سیاستگذاری باید به نحوی باشد که مورد عتاب و خطاب سایر دستگاه‌ها و بخش‌ها قرار نگیریم.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با اشاره به اتفاقات سال گذشته در بحث دریافت کارمزد از کارت‌خوان‌ها، گفت: با وجود اتفاقاتی که سال گذشته افتاد، بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور کماکان معتقدند سرویس‌هایی که در حوزه پرداخت‌ها و خدمات بانکی ارائه می‌شود، نیازمند دریافت و افزایش کارمزد است اما متاسفانه با مقاومت‌هایی روبرو شد، زیرا فرهنگسازی که باید در این زمینه ایجاد می‌شد، صورت نگرفته بود.

این مقام مسئول در بانک مرکزی ادامه داد: بسیاری از مردم تصورشان بر این است که باید خدمات بانکی را به صورت رایگان دریافت کنند و علت اصلی آن این است که تاکنون بانک‌ها به دلیل رقابت با یکدیگر، خدمات بانکی را رایگان به مشتریان خود ارائه می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر شورای پول و اعتبار بررسی بیشتر این موضوع را دوباره به بانک مرکزی تفویض کرده است، تصریح کرد: در این سیاستی که بانک مرکزی باید اعمال کند، هم منافع پذیرندگان و هم منافع مشتریان باید رعایت شود. نکته دیگر این است که با توجه به اینکه در حال حاضر پذیرندگان ما به هیچ عنوان آمادگی پرداخت کارمزد را ندارند، بانک مرکزی معتقد است که این کار باید گام به گام صورت گیرد.

محمدبیگی ادامه داد: شاید بانک مرکزی کاری که باید انجام دهد، این باشد که با فرهنگ‌سازی و اعلام مزایای پرداخت کارمزد برای پذیرندگان و مشتریان و اینکه این موضوع باعث بهبود کارآیی شبکه، کاهش هزینه بانک‌ها و ارائه راحت‌تر تسهیلات خُرد بانک‌ها به مشتریان می‌شود، فضا را برای اخذ کارمزد آماده کند.

به گفته وی، در حال حاضر گرچه امکانات اجرای این طرح وجود دارد اما باید منتظر آماده‌سازی فضا و شرایط باشیم، این در حالی است که بانک مرکزی اعتقاد دارد با باز شدن فضا و ورود شرکت‌هایی مثل ویزا، مستر و اتصال به سوئیچ‌های بین‌المللی که دور نخواهد بود، این فرهنگ منتقل خواهد شد و قطعا تا آن زمان بانک مرکزی اقداماتی را در این زمینه انجام می‌دهد، منتهی این اقدامات باید به گونه‌ای باشد که کلیه ذی‌نفعان در این شبکه از کلیه مزایایی که از این طریق در اختیارشان قرار می‌گیرد، واقف باشند و اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی بانک مرکزی در پی این شرایط خواهد بود و به دنبال آن هم اقدامات لازم برای پیاده‌سازی این سیاست در شبکه انجام خواهد شد.

وی در مورد زمان اجرایی شدن سیاست اخذ کارمزد از کارت‌خوان‌های فروشگاهی گفت: با توجه به تغییر رفتار مشتریان، شاید بانک مرکزی بین ۶ ماه تا یک سال آینده روی این قضیه به نتیجه نهایی برسد و در این مدت زمان اقداماتی را آغاز کند، این در حالی است که هم‌اکنون با بانک‌ها در این زمینه وارد مذاکره شده‌ایم.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی تصریح کرد: بانک مرکزی هیچ نفعی از کاهش یا افزایش کارمزدها نمی‌برد. تنها نگرانی و دغدغه بانک مرکزی، فرهنگ مردم است، زیرا با ورود شرکت‌هایی مثل ویزا و مستر باید مطمئن باشید که هیچ‌گونه خدمات رایگان از طریق آنها ارائه نخواهد شد و پذیرندگان باید برای این موضوع آماده باشند، این در حالی است که این قضیه در جذب توریست تاثیرگذار است. بانک مرکزی گرچه نفعی نمی‌برد اما به خاطر مردم وارد این قضیه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در اخذ کارمزدها این بانک‌ها هستند که منافع اصلی را به دست می‌آورند، تصریح کرد: در مدت اعلام شده باید یک انسجام در مجموعه نظام بانکی در این زمینه صورت گیرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

عمله: 1394/8/1912:29:43،
106
4
فقط نقشه میکشند.
علی: 1394/8/1915:14:57،
49
9
دولت روحانی بدتر از دولت احمدی نژاد فقط به فکر درامد از جیب مردم و افزایش مالیات و افزایش قیمت دلار و ارز و کاهش ارزش ریال و حاملهای انرژی و افزایش تعرفه ها و گمرکی و حذف یارانه قشر مرفه و متوسط جامعه است به هیچ چیز دیگر هم فکر نمی کند....مردم را دارند روز به روز فقیرتر و فشار اقتصادی را بر انها بیشتر می کند.....
MAj: 1394/8/1915:16:40،
51
4
مملکت شده دزدکده، فقط زورشون به مردم بیچاره می رسه...
سیامک: 1394/8/1915:30:46،
43
4
چه صحبت های وقيحانه و شرم آوری از یک مسیول رده بالای این مملکت ....
چطور بانکهای ایران تو گرفتن کارمزد و این مسایل باید شبیه کشورهای پیشرفته دنیا باشه اما تو نزول خواری و دلالی مسکن و دلار و هزار مساله منفی دیگه بانکها رفتار خودشون رو دارند و کاری به دنیا ندارند.یه بوم و دو هوا همینه.
لارا: 1394/8/1920:44:02،
8
9
دلار گران می شه ۳۸۰۰ تومان
بینام: 1394/8/1920:57:10،
21
3
خب بکشن به درک
همون روز اول که این طرحو اجرا کنن مام کارت خوان ها رو جمع میکنیم تا بفهمن تو این اوضاع بد کاسب ها نباید باهاشون کل کل کرد
فرزاد: 1394/8/1912:33:09،
106
6
شما خدمات بانکی مثل خارجیا بدین بعد خودتونو با اونا مقایسه کنید و کارمزد بگیرین . شما هم تا 90% قیمت مسکن رو به مردم تسهیلات 30 ساله با بهره حداکثر 5% بدین ، برای خرید خودرو به صورت تسهیلات بلند مدت بهای تمام خودرو رو بدین ، برای ضامن انقد مردم رو آزار ندین ، انقدر ولخرجی بابت بخور بخور پرسنل خودتون و تزیین چند هزار شعبتون نکنید اونوقت مردم کارمزد میدن با جون و دل و رضایت .
نزول خور: 1394/8/1912:38:05،
50
4
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی
خالی بندی وکلاش بازی نکن ویزا ومستر یک ریال هم بابت خدمات پول نمی گیرند تازه بعضا کارت اعباری با قابلیت پرداخت در ماه های اتی هم دارند حالا شما باشی با بانکداری اسلامیت 24 در صد می کشی روش
با اجازه: 1394/8/1913:29:32،
13
26
من میگویم !! ورود ویزا و مستر کارت به کشور ، به عنوان یکی از مصادیق بارز استکبار جهانی ، ممنوع است . !! مسئولین باید به این امر توجه کنند که دشمن با این ابزارهای به ظاهر کوچک سعی در نفوذ به ذهن جوانان ولایت مدار ما را دارد . دشمن سعی میکند جوانان ولایت مدار ما از فرهنگ غنی شهادت دور کند . اینکه یک جوان به ظواهر دنیوی مثل پول و ماشین و خانه و زندگی یا هر چیزی جز شهادت فکر کند نمیشود ممنوع است . امروز با دو کارت وارد کشور میشوند و فردا با 52 کارت سر هر کوچه قمار خانه باز میکنند .!! این نمیشود . ممنوع است !!
Saeed: 1394/8/1914:25:32،
5
22
اینکه ویزا کارت هزار و یک مزیت داره شکی نیست ؛ ولی محض اطلاع بابت هر تراکنش کارت به کارت 20 دلار هزینه کسر میکنه. بماند که مرجوع کردن پول به حسابت هم بین 45 روز تا 3 ماه طول میکشه.
برهان: 1394/8/1913:12:44،
30
4
پیش بسوی اینکه دوباره مثل سابق از صبح تا شب اونهم بلطف تورم ناچیز مملکت(!!)تو پلاستیک سیاه پولامون رو جابجا کنیم و با کش پول واسه هزاری دوهزاری و ...تفکیک انجام بدیم!!!البته اگه اصلا پولی وجود داشته باشه...
علي: 1394/8/1913:43:30،
16
4
مثل اينكه مديران هيچ تخصص و كار ديگه اي جز گران كردن كالاها و خدمات بلد نيستن و فقط فشار دادن رو بلدن
موسی: 1394/8/1914:40:52،
11
6
آقای با اجازه:این اراجیف چیه که میگی؟اگه به شما ها باشه مردم باید تو 100 سال پیش بمونن
هز دم از این باغ بری می رسد: 1394/8/1916:25:36،
18
10
تا چند وقت دیگه بخاطر نفسی که می کشیم هم باید پول بدیم
Rad: 1394/8/1918:02:12،
10
3
فقط به فکر خالی کردن جیب مردم هستن ...
برا تراکنشهای زیر 10 هزار تومن که پیامک نمیفرستن
برا اون چند تا پیامکی هم که میفرستن میخان هر پیامک چند برابر حساب کنن بی وجدانا ...
رضا: 1394/8/1918:06:34،
4
3
اقا دستگاه كارت خوان من از بانك كارافرينه كه الان سه هفته است قطع شده و پشتيبان ميكه صبر كنيد ايراد از تهران است!!!!!
حرف حساب: 1394/8/1918:24:18،
9
3
همین الانشم دارید کارمزدشو میگیرید...
سود مبلغی که چندساعت بعد میریزید به حساب پس چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کیانی: 1394/8/1918:44:03،
9
3
بانکها درازای پول مردم که در بانک هست منفعت میبرند باید خدمات رایگان بدهند ضمنا از اول فروردین به علت اینکه گردش مالی حسابها به دارایی ارسال میشود تمام صنوف کارت خوان هاراخاموش و کنار میگذارند و فقط با پول نقد کار خواهند کرد
ش: 1394/8/1920:33:21،
8
3
این بانکها وکارمنداشون هیچ خاصیتی ندارن نه وامی نه خدماتی یه مشت ورشکسته.فکرکردین ایرانیها راشو بلدنیستن سیستم رودوربزنن..................حالا حی نقشه بکشین
هه: 1394/8/2001:27:06،
3
3
نکه کارت میکشن همون موقع میاد تو حساب!!!
واقعاااااااااااااااااااااااااااااااا
amir: 1394/8/2007:38:39،
3
3
خوب بابا هزینه چاپ پول که کم شده
نکنه بابت چاپ پولهی بدون پشتوانه تون هم قبلا کارمزد می گرفتید.
مجرب: 1394/8/2010:31:05،
4
3
از ماست که بر ماست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما