کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چه عواملی نرخ ارز در بازار را دستکاری می‌کند؟

کدخبر:۱۷۰۵۱سه شنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۹:۴۶۲۹۳۷ بازدید

برخی از نمایندگان مجلس در خصوص عوامل تاثیر گذار در کاهش و افزایش نرخ دلار اظهار نظر کردند.
چه عواملی نرخ ارز در بازار را دستکاری می‌کند؟

برخی از نمایندگان مجلس در خصوص عوامل تاثیر گذار در کاهش و افزایش نرخ دلار اظهار نظر کردند.

در همین مورد موسی‌الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه به اقتصادنیوز می‌گوید:‌ این موضوع بستگی به عرضه و تقاضا دارد. در ابتدا باید ببینیم عرضه دلار چقدر است، اگر دولت بتواند دلار عرضه کند نرخ دلار کاهش پیدا می‌کند اگر نتواند دلار عرضه کند نرخ دلار افزایش پیدا می‌کند.

او ادامه می‌دهد: از طرفی دیگر بستگی به تقاضای مردم نیز دارد. مردم برای درمان یا خرید مواد اولیه نیاز به دلار دارند و اگر دولت در اتاق مبادلات ارزی بتواند ارز بدهد قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند و اگر نتواند به تبع از آن، قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

ثروتی تصریح می‌کند: امیدواریم دولت بتواند بعد از رفع تحریم‌ها ارز فروش کالای خود را به داخل کشور آورد و به بازار تزریق کند.

او اظهار می‌کند: اگر صادرات رونق پیدا کند ارز وارد کشور خواهد شد و اگر تولید رونق پیدا کند ارز به وجود می‌آید. اگر رکود اقتصادی باشد قیمت‌ها بالا می‌ر‌ود و ارز هم افزایش پیدا می‌کند. اما به صورت کلی کاهش و افزایش نرخ دلار بستگی به عرضه و تقاضا دارد.

در این میان جعفر قادری، دیگر عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به اقتصادنیوز می‌گوید: عوامل مختلفی در کاهش و افزایش نرخ دلار دخالت دارند. دو تقاضا برای دلار وجود دارد. یکی تقاضای سفته بازی و دیگری تقاضای معمولی، بازارها مانند بازار مسکن و بورس اگر رونق بگیرد نقدینگی‌ها و تقاضای سفته بازی برای دلار کاهش پیدا می‌کند. اگر بازارها رونق نگیرد، نقدینگی‌ها به سمت دلار می‌رود و می‌تواند تقاضای سفته بازی را افزایش دهد.

قادری خاطر نشان می‌کند: بحث دیگری میزان نیاز ارزی و در‌آمد ارزی در کشور است، بحث سر تقاضای خود ارز است که آیا درآمدهای حاصل از نفت و صادرات نفتی افزایش پیدا می‌کند یا آیا امکان ا افزایش ارز در بازار وجود دارد یا در همین روال است.

قادری تصریح می‌کند: از طرف دیگر باید میزان تقاضا برای ارز در جامعه را مدنظر بگیریم، مجموعه‌ای از این عوامل می‌تواند تعیین کننده نرخ ارز باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان سخنانش بیان کرد: یکی از عوامل مهمی که می‌تواند تاثیر‌گذار باشد انتظارات مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است که چه انتظاراتی نسبت به آینده دارند اگر احساس کنند که در آینده وضع بهتر  می‌شود و فشار تحریم ها کاهش پیدا می‌کند و نیازهای ارزی می‌توانند به راحتی تامین کننده باشند به سراغ سفته بازی ارز نمی‌روند اما اگر احساس کنند به نیازهایشان پاسخی داده نمی‌شود تقاضا بالا می‌رود.

همچنین سعید زمانیان دهکردی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این باره به اقتصادنیوز می‌گوید: تا زمانی که در ارتباط با نرخ دلار مدیریتی نباشد و در قانون بودجه شفافیت قیمت گذاری انجام نگیرد و دولت آن نرخی را که در بودجه لحاظ کرده و در بانک‌ها با قیمت دیگر عمل می‌شود با این روال پیش برود قطعا در بازار ارز تاثیر منفی دارد.

او ادامه می‌دهد: رابطه بین عرضه و تقاضا و موارد مربوط به خرید و فروش‌ها و نبود مدیریت یکپارچه دولت در بحث ارز قطعا در ارتباط با این قضیه اثرات خاصی می‌گذارد. زمانی که ما در قانون بودجه 2850 تومان و در بانک‌ها 3150 تومان دلار را به فروش می‌رسانیم قطعا در بازار اثرگذار است و می‌تواند قیمت دلار را بالا ببرد.

 زمانیان دهکردی تصریح می‌کند: وقتی که مدیریت یکپارچه وجود نداشته باشد و دولت کل ارز را در اختیار خود قرار ندهد و رابطه بین عرضه و تقاضا و در خواست دلار بالا باشد قطعا اثرات مثبت و منفی در نرخ دلار می‌گذارد.

در همین مورد محمد علی مددی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم به اقتصادنیوز می‌گوید: هر چه قدر کشور تعامل ما در عرصه بین المللی افزایش داشته باشد و چرخه اقتصاد و سرمایه‌گذاری در ایران بیشتر باشد در رابطه با نرخ دلار تغییراتی خواهیم داشت اگر تعاملات ما بیشتر باشد قطعا نرخ دلار کاهش پیدا خواهد کرد اما اگر تعاملات ما بسته باشد نرخ دلار بالا می‌رود .

مددی تاکید می‌کند: نرخ دلار با توجه به سرمایه گذاری‌ها نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد اگر کشورهای اروپایی برای سرمایه‌گذاری در کشور استقبال کنند و دولت شرایط را برای حضور سرمایه‌گذاران فراهم کند قطعا نرخ دلار کاهش پیدا خواهد کرد.

عزت‌الله یوسفیان‌ملا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم به اقتصادنیوز می‌گوید: صادرات مستقیما به ارز آوری مرتبط می‌شود و اگر ما افزایش صادرات نفت داشته باشیم ودلارهای بیشتری وارد کشور کنیم و از طرفی افزایش صادرات غیر نفتی نیز داشته باشیم باعث افزایش دلار می‌شویم .

یوسفیان ملا خاطرنشان می‌کند: از طرفی اگر واردات کشور کم شود دلار باقی می‌ماند و از طرفی تولید داخلی و مصرف کالاهای داخلی بالا رود افزایش نقدینگی دلار را در کشور خواهیم داشت. 

او تصریح می‌کند: اگر برعکس این اتفاق افتد قطعا میزان دلار کم‌تر می‌شود. اگر این پارامترها ایجاد شود نتیجه آن کاهش یا افزایش دلار در کشور است.

ناصر موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم در این باره می‌گوید: یکی از عواملی که باعث افزایش و کاهش نرخ دلار می‌شود این است که دولت نیازهایی که مردم به دلار را نمی‌تواند فراهم ‌کند مانند نرخ مبادلاتی یا نرخ مصوبی که در مجلس وجود دارد.

موسوی اظهار می‌کند: وقتی سرمایه‌گذار ما برای خریدی که از خارج داشته‌ درخواستی کند یا زائری که به زیارت می‌رود و مسافرهایی که سفرهای توریستی خارج از کشور دارند نتواند این نیازها را برطرف کند و نرخ گذاری در اختیار دلالان قرار می‌گیرد باعث نوسان و تغییر قیمت‌ها می‌شود.

اما غلامرضا کاتب، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه هم در این باره به اقتصادنیوز می‌گوید: نرخ دلار باید به جایگاه منطقی خود برگردد ما اگر بتوانیم صادرات کشور را افزایش دهیم یقینا شاهد کاهش قیمت دلار خواهیم بود و این به نفع ارزش پول ملی ما است و اقتصاد ما رونق پیدا می‌کند.

کاتب در پایان سخنانش عنوان می‌کند: عواملی که در کاهش و افزایش نرخ دلار اثرگذار به نظر می‌رسد افزایش واردات است و بخش دیگر رکود اقتصادی است که این عواملی محسوب می‌شوند که دلار افزایش پیدا کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سوشا : 1394/8/1911:01:48،
62
9
1. اقای سیف 2. نعمت زاده
کله پز: 1394/8/2001:24:53،
7
5
یعنی این اقایان باعث گرانی ارز هستند ؟
پس جمشید بسم ا... رفت تعطیلات

باور بفرمایید این کابینه قدرت اداره اقتصادی را ندارد ، تا وقتی میتوان کاسه و کوزه را سر دولت قبل شکاند این اقایان
که از نوابغ اقتصادی هستند و حدود 30 ماه است که اقتصاد دانهای دنیا از انها در حال درس اموختن هستند ، هیچ مسولیتی را بعهده نمیگرند ، چرا امروز را در تاریخ قیمتی دلار در سال گذشته سرچ نمیکنید و نمیبینید ، درست در سال گذشته
در همین ایام دلار جهش پیدا کرد و نسبت به 3 ماه قبل 300 تومان افزایش پیدا کرد ، این یک برنامه تکراری و امتحان پس داده است ، قول میدهم به مرز 3600 نزدیک ولی فراتر نمیرود ، مگر اینکه اوضاع اقتصادی را در این یکسال خراب تر
کرده باشند این کابینه درافشان ، و اماری که بانک مرکزی اعلام نموده کذب کامل باشد ، که از این جماعت غیر مسول بعید
نیست ، خرداد 96 ارزوست
راما: 1394/8/1911:04:05،
104
9
تنها کسی که از گرانی ارز سود میبرد شخص دولت است با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت و کسر بودجه شدید دولت با فروش گسترده ارز هم جلوی ارزانی کالاهای وارداتی مانند ماشین های خارجی رامیگیرد وهم بستری را برای فروش ماشینهای بنجل داخلی فراهم میکند ..در زمانه ای زندگی میکنیم که ملت باید غیر استادارد زندگی کردن فقر ودرماندگی را تجربه کنن....
بردیا: 1394/8/1911:24:44،
24
36
دوستان بازم میگم اگر الان دلار بخرین بعد از محرم و صفر سود خوبی خواهید کرد
پوريا: 1394/8/1911:27:38،
21
11
علاوه بر ضرايب جهاني ارزها با يكديگر قيمت ارز در مقايسه با ريال توسط قدرت ريال در هر مقطعي تعيين ميشود.
ما با تورم هاي تا 40% در سالهاي قبل و تورم نقطه به نقطه 15% نسبت به سال 93 انتظار مفت شدن ارز رو نبايد داشته باشيم!
درهاي مملكت هم باز بشه پولمون بي ارزش باشه هيچ اتفاقي نخواهد افتاد!
ضرب اسكناس 10000توماني و چك پول هاي 50000 توماني نشانه ضعيف تر شدن لحظه به لحظه ريال مي باشد.
صنعت خوب،كشاورزي خوب،صادرات خوب كه نداريم فقط تخصصمون تو وارداته!
با اينهمه انتظار شكوفايي اقتصادي هم داريم!
همينكه با اين دانشمندان اقتصادي دلار از 5000تومان رد نشده بايد شكر خدا رو هم بكنيم.
احسان: 1394/8/1912:19:11،
18
11
بالاخره پول وام هایی مثل خودرو از جایی باید در بیاد دیگه از هوا که نمیشه پول در بیارن بدن ملت خودرو بخرن.
شادی: 1394/8/1911:08:48،
59
10
با نماینده هایی مثل شما ما ملت نگرانی نداریم ..
بازار: 1394/8/1911:11:19،
33
8
چه کسی نداره...حامیان گرانی وخالی کردن جیب مردم عالی جنابان:سیف.طیب نیا.نعمت زاده.کشتی آرا.نوبخت.جهانگیری ودر نهایت رییس بزرگ جناب روحانی...روحانی دیگه مچکر نیستیم

افشين: 1394/8/1911:12:37،
47
9
شماها هم ما رو گير آوردين. هر روز دارين گرون ميكنين بعد مياين برا ما تحليل ميكنين. خسته كرين مارو. لااقل شعار تدبير و اميد نميدادي. همش گروني. حقوق ي مهندس ايراني 1000000 تومنه كه با دلار 3500 ميشه 285 دلار. حقوق ي توالت شور در آمريكا 2000 دلاره. يعني مهندس ما 7/1 توالت شور درمياره. حقوق ي نگهبان ساده تو ي كشور گرسنه آفريقايي100 پوند حدودا 550000 تومن كه نشون ميده كارگر ما هم اندازه ي كارگر گرسنه آفريقايي درمياره. حالا ايران چي داره انقد مردمش بدبختن؟ نفت, گاز, خاويار, جنگل و چوب, معادن فراوان, ماهي شمال و جنوب, محصولات كشاورزي پسته و زعفران و... ,گمرك چندصد درصدي ماشين و عوارض جاده ها, نيروي كار فراوان, درآمد زباد گردشگري تاريخي و شكار حيوانات بومي, آب پشت سدها, دام هاي فراوان, جزاير فراوان در جنوب, فرش, ماليات از تمام اجناس, دانشگاه هايي با شهريه هاي سر به فلك كشيده, صدقه هاي هنگفتي كه روانه صندوق هاي صدقه شده و ... كه الان در ذهن نيست. بله تنها همچين ثروتي ميتواند چنين فقري ايجاد كند, اين ثروت هر كسي را وسوسه ميكند
Ramin: 1394/8/1911:17:04،
45
10
تا وقتی با امریکا صمیمی نشدید همین طور بال بال خواهید زد بی خودی الاف نکنید ما و خودتونو
اقتصاد: 1394/8/1911:29:07،
18
10
دوستان واقعیت قیمت دلار اینست که3450تومان نقطه اصلی دلار است همانطور که قبلا نماینده بوکان گفت با نوسان5درصدی وابسته به متغیرهای اقتصادی یعنی تقریبا3250تا3600تومان...ضمنا الان دیگه موقع خرید نیست
زيتون: 1394/8/1911:44:27،
39
19
بي لياقتي دولت تدبير و اميد مساوي افزايش ماليات . تورم و دلار وسوخت و ... كم ابي با اين همه بارش . هواي الوده بيشتر . چون فقط وعده هاي توخالي ميدهد. احمدي نژاد هرچه بود اگه دلار را از 1000 به 3200 رساند اگه توافق ميشد دوباره دلار را 1500 بر ميگرداند. پس بايد گفت اين دولت بايد به خاطر بي كفايتي اش عزل شود. و به خاطر وعده هاي دروغينش محاكمه شود.
سوال: 1394/8/1912:26:26،
17
9
كسانيكه منفي دادند چه استدلالي دارند.
پاسخ به زیتون: 1394/8/1912:44:41،
17
17
ببخشید شما یا راستی هستی یا سواد سیاسیتون خیلی پائینه.همه این ذلت و طاوان تورم و رکود و گرانی که الان گریبان گیر مردم شده باعثش اقای احمدی نژاد بودن.اززمانی که آقا سازمان برنامه و بودجه رو منحل کرد این مشکلات پشت سر هم شروع شد.درضمن دلار رو از 998تومن رسوند به 3500تومن.کاری به این وام 25میلیونی آخر دولت که مردم رو نسبت به خودش بی اعتماد کرد ندارم اما اثرات رکود و تورم الان ریشه در دولت قبل داره و زمان میبره تا به حالت روال برگرده.فعلا که با تلاش همین دولت برجام نتیجه داد و الان هم این همه هیئت خارجی دارن میان ایران جهت برقراری ارتباطات سیاسی و اقتصادی.این مملکت 6ماه دیگه خودش رو نشون میده.صبر کنید میبینید.باز هم به همت دولت تدبیر و امید.
پاسخ به پاسخ به زيتون: 1394/8/1913:17:16،
18
11
به جاش پولهايي كه چهارسال بلوكه شد الان مثل يك پشتوانه و پس انداز خوب در اختيار دولت روحاني است. يعني هم پول فروش نفت را بدون دلالي به واسطان تحريم ميگيرد هم پول نفت دوره احمدي نژاد . هم سوخت و اب را گران كرد هم يارانه را طبق قول احمدي نژاد زياد نكرد هم يك سري را هم حذف كرد. ماليات ها را هم كه افزايش داد. پس نتيجه ميگيريم اين دولت كفگير و شويد است نه تدبير واميد. چند روز پيش هم رييس جمهور اعلام كرد روزنامه هايي كه از دولت يارانه ميگيرند بايد تمجيد گو دولت باشند انگار اين يارانه مطبوعات را از ارث پدري ايشان ميگيرند. البته دولت احمدي نژاد هم اصلا قابل دفاع نبود و نيست ولي در مقام مقايسه بد وبدتر ميباشند.
نادر: 1394/8/1915:34:33،
11
11
احساساتی داری برخورد میکنی،احمدی نژاد و پشتیباناش مملکتو جارو زدن رفتن هزار میلیارد دلار سرمایه مملکتو بالا کشیدن یه آبم روش،،مردمی که خوابن میان دار و ندارشو میبرن،همین که روحانی نذاشت مملکت به اسفل السافلین بره خودش کلی کاره،اگه بیشتر خواسته دارید نه روحانی نه هیچ کسه دیگه ای تو این ساختار کاری ار دستش بر نمیاد هیچ کس
پاسخ به زیتون: 1394/8/2001:16:21،
7
8
زیتون عزیز پول های بوکه شده شد توفیق اجباری دولت که خداروشکر به نفع مملکت هست و هنوز که در بلوکه هستند تا تصویب شورای امنیت در مورد برجام.پول نفت بیواسطه هم هنوز در جیب دولت نرفته چون خرید مشتریان نفت ایران هم منتظر تصویب شورای امنیت هستند بگذارید یه بشکه بدون دلال بفروشه بعد توقع ارزانی و کنترل تورم و مهار رکود رو داشته باشید.در مورد مطبوعات که فرمودید بنده ازاطلاعی ندارم و نمیتونم نظر بدم اما تا امروز که اخبار رو دنبال میکردم روحانی داشت برای ایت عداد روزنامه نگار و سردبیر که سربازان گمنام گرفتند و زندانی کردند میجنگید.مالیات گران شد چون دولت دست خالی شد و جهت ارائه همین یارانه ها مجبور به بالا بردن مالیات شد.(از دارا بگیر بده به ندار)حذف تعدادی هم به دلیل این بود که واقعا نیازی نداشتند به چندرغاز یارانه.قبول کنید عملکرد روحانی تا اینجا خوب بوده اما زمان میبره فقط زمان کلید حل مشکلات است
پاسخ به سرتیتر: 1394/8/1912:33:43،
14
9
همان افرادی که پول نفت را مصادره میکنند
مجيد: 1394/8/1912:45:21،
21
7
ما همون كشورى هستيم كه به كشورهاى عربى پوسخند ميزنيم و ميگيم اين عرب ها اگه نفتشون تموم بشه چيكار ميخوان بكنن؟
با كمال تأسف بايد بگم كه عرب ها به قدرى در كشورهاى خارجى سرمايه گذارى كردن ( از تيم هاى فوتبالى كل دنيا گرفته تا بزرگترين بانك هاى اروپايى و مجلل ترين هتل هاى سواحل زيباى تركيه و...) كه اگر هم روزى نفتشون تموم بشه ككشون نخواهد گزيد و اين كشور ماست همه چيزش به نفت وابسته هستش و در عين حال مدعى ترين كشور در فرهنگ و دين و انسانيت و تاريخ هست.
من در كارخانه فورد تركيه مشغول به كار هستم و بايد بگم كه تركيه با وجود اين همه كشمكش سياسى كه داخلش هست و هرروز داره با يه مشكل اقتصادى دست و پنجه نرم ميكنه خيلى وضعيت معيشت مردمش از ايران بهتره و يك قطره نفت هم تو خاكش وجود نداره!
به همه دوستان پيشنهاد ميكنم يك بار هم كه شده نه فقط واسه گشتن و عشق و حال از به كشور خارجى ديدن كنين تا بفهميم!
هادی: 1394/8/1912:47:23،
22
10
این نشاندهنده عمق فاجعه در اقتصاد ایرانه که با کوچکترین محرکی پول کشور بی ارزشتر میشه
یاهو: 1394/8/1917:57:44،
12
7
در این نظرات حرف آن کسانی درست است که ریشه مشکلات را ساختاری و اقتصاد دولتی و رانتی غیر مولد می دانند .
باید کارشناسانه و بدور از هیجانات قضاوت کرد . بارها مردم ایران
بخاطر هیجانات نا معقول و شتاب زده تصمیماتی گرفتند که بعد فهمیدند اشتباه بوده !
ﻋﻠﻲ: 1394/8/1918:43:36،
9
10
ﺑﺎ ﺭﻓﻊ ﺗﺤﺮﻳﻢ ﻫﺎ ﻗﻴﻤﺖ ﺩﻻﺭ ﺍﻓﺖ ﺷﺪﻳﺪﻱ ﻣﻲ ﻛﻨﺪ.۰ﭼﻮﻥ ﻋﺮﺿﻪ ﺯﻳﺎﺩ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺗﻘﺎﺿﺎ ﻛﻢ.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما