کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

كاهش نرخ سود بانکی به 18 درصد تكذيب شد

کدخبر:۱۷۰۳۷دوشنبه، ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۲:۱۴۴۹۹۱ بازدید

درحالي كه در چند روز گذشته فعالان بورس، بازار معاملات مسكن، و بازارهاي كالا نسبت به خبر كاهش نرخ سود بانكي و اعلام نرخ 18‌ درصد ...

درحالي كه در چند روز گذشته فعالان بورس، بازار معاملات مسكن، و بازارهاي كالا نسبت به خبر كاهش نرخ سود بانكي و اعلام نرخ 18‌درصد براي سود سپرده واكنش نسبي نشان داده و فعالان بازار خواستار كاهش بيشتر نرخ سود براي افزايش گردش مالي در بازار مسكن، بورس، خودرو و كالاهاي مختلف هستند، اما اعلام نظر عبدالناصر همتي مديرعامل بانك ملي و رييس شوراي هماهنگي بانك‌ها، نشان مي‌دهد كه كاهش نرخ سود بانكي فعلا منتفي شده و مديران عامل بانك‌ها، معتقدند كه شرايط براي كاهش نرخ سود بانكي بايد از طريق كاهش نرخ بين‌بانكي و رعايت مصوبه شوراي پول و اعتبار توسط بانك‌ها و موسسات اعتباري و... فراهم شود.

به گزارش تعادل، آنطور كه مديرعامل بانك ملي توضيح داده، نظرات متفاوتي در مورد كاهش نرخ سود سپرده از جمله 17 و 18‌درصد مطرح شده است ولي در نهايت با توجه به عدم پايبندي بانك‌ها در رعايت نرخ‌هاي قبلي تصميم بر اين شد كه قبل از كاهش مجدد، سيستم نظارتي قوي‌تري براي اجراي سود اعمال و بعد از رفع تخلفات و تثبيت نرخ‌هاي مصوب شوراي پول و اعتبار در آينده‌يي نزديك در مورد بازنگري در سودهاي فعلي تصميم‌گيري شود.

اما موضوع مطرح شده ديگر در مورد كاهش نرخ سود و توافقي كه بين بانك‌ها انجام شد مربوط به عدم نياز به تصويب شوراي پول و اعتبار و تاييد بانك مركزي بود كه در اين مورد هم رييس شوراي هماهنگي بانك‌ها عنوان كرده است كه بدون هماهنگي با بانك مركزي و وزارت امور اقتصادي و دارايي اقدامي در مورد تغيير نرخ‌ها انجام نخواهد شد. براين اساس، گرچه تهرانفر معاون نظارتي بانك مركزي هم بعد از اعلام توافق بانك‌ها براي كاهش نرخ سود تا 18‌درصد از تصميم براي اين بازنگري حمايت كرده و آن را مغاير با مصوبات شوراي پول و اعتبار ندانسته بود اما در نهايت با توافق شوراي هماهنگي بانك‌ها اول آذر ماه زمان كاهش نرخ سود در بانك‌ها نيست و فعلا همان نرخ 20‌درصد براي سپرده سالانه اعمال خواهد شد. اين در حالي است كه طبق اين توافق اول آذر ماه زمان آغاز اقدامات جدي‌تر نظارتي سيستم بانكي جهت كنترل نرخ‌هاي مصوب براي حركت به سمت كاهش نرخ سود خواهد بود.

 

  اختلاف ديدگاه مديران بانك‌ها

برخي مديران عامل عضو شوراي هماهنگي بانك‌ها و كانون بانك‌هاي خصوصي ازجمله تقوي‌نژاد مديرعامل بانك سپه خبر از توافق بانك‌ها براي كاهش نرخ سود سپرده يكساله به 18‌درصد و نرخ بين بانكي به 24‌درصد داده‌اند، اما عبدالناصر همتي مديرعامل بانك ملي ايران و رييس شوراي هماهنگي بانك‌ها در اين رابطه اعلام كرده كه آنچه در جلسه هماهنگي مديران بانك‌هاي دولتي و خصوصي نهايي شده است؛ انجام اقدامات ضروري در راستاي سياست‌هاي دولت براي كاهش تورم و خروج از ركود است و بحث كاهش نرخ سود سپرده‌ها به آن نحوي كه اعلام شده است، نيست.

اين موضوع نشان مي‌دهد كه عده‌يي از مديران بانك‌ها معتقدند كه از اول آذرماه 94 بايد نرخ‌هاي سود كاهش يافته و اجرايي شود، اما عده‌يي ديگر معتقدند كه ابتدا بايد اقدامات ضروري براي رعايت نرخ مصوب شوراي پول و اعتبار با سقف 20‌درصد براي سپرده يك‌ساله رعايت شود، و بانك‌هايي كه اين نرخ را رعايت نمي‌كنند، متعهد به اجراي آن باشند، تا به تدريج شرايط براي كاهش نرخ سود سپرده متناسب با كاهش نرخ تورم فراهم شود.

با اين شرايط، نمي‌توان انتظار داشت كه نرخ سود سپرده از اول آذرماه به 18‌درصد كاهش يابد و به نظر مي‌رسد كه بانك‌ها ابتدا كاهش نرخ سود بين بانكي به 24‌درصد را اجرا كرده و با نظارت بر عملكرد بانك‌ها و موسسات اعتباري، به تدريج به سمت كاهش نرخ سود خواهند رفت.

به عبارت ديگر، كاهش نرخ سود بانكي فعلا منتفي شده و ضمانت اجرايي براي كاهش نرخ سود سپرده به 18‌درصد وجود ندارد زيرا تعدادي از بانك‌ها، شرايط را براي كاهش نرخ سود مناسب ارزيابي نكرده و معتقدند كه ابتدا بايد اقدامات نظارتي براي رعايت نرخ مصوب 20‌درصدي توسط همه بانك‌ها و كاهش نرخ سود بين بانكي به 24‌درصد فراهم شود و سپس با بهبود شرايط، به سمت كاهش نرخ سود سپرده به 17 يا 18‌درصد حركت كنند.

مديرعامل بانك ملي ايران در اين زمينه اعلام كرد: از اول آذر ماه اقدامات خود نظارتي سيستم بانكي جهت كنترل نرخ‌هاي مصوب سود آغاز خواهد شد.

همتي تاكيد كرد: با توجه به اينكه سقف تعيين شده براي نرخ سپرده‌هاي يك‌ساله توسط شوراي پول و اعتبار 20‌درصد است برخي از مديران اين نظر را داشتند كه با توجه به سطح نرخ تورم ضروري است براي متناسب كردن نرخ سود سپرده‌ها با نرخ تورم موجود نرخ سپرده‌ها به 18 يا حتي به 17‌درصد كاهش يابد تا بانك‌ها قادر باشند نرخ‌هاي تسهيلات اعلام شده را رعايت و نسبت به كاهش تدريجي آن اقدام كنند. اما برخي ديگر از مديران با اشاره به عدم رعايت نرخ‌هاي 20درصدي توسط برخي از بانك‌ها و خصوصاً موسسات غيربانكي بدون مجوز بر اين نظر بودند كه بهتر است ابتدا بر اجراي دقيق نرخ‌هاي اعلام شده تاكيد بيشتري شود تا زمينه كاهش بعدي نرخ فراهم شود.

مديرعامل بانك ملي تاكيد كرد: نهايتا در شوراي مديران تفاهم شد از اول آذر ماه كميته نظارتي شوراي هماهنگي بانك‌هاي دولتي و كانون بانك‌هاي خصوصي بطور جدي در كنار بانك مركزي بر رعايت نرخ‌ها نظارت داشته و موارد تخلف را در جلسات مطرح و به بانك مركزي گزارش دهند.

وي افزود: با توجه به كاهش تدريجي نرخ سود بين‌بانكي و از آنجا كه بانك‌ها در اين جلسه تفاهم كردند مبادله وجوه بين خودشان را با نرخ حداكثر 24‌درصد راه‌اندازي كنند، لذا توافق شد كه از اول آذر ماه نرخ‌هاي مصوب شوراي پول و اعتبار در همه بانك‌ها به‌طور جدي و بدون هيچگونه بهانه‌يي رعايت شود تا با رصد بازار پول مقدمه حركت به سمت نرخ‌هاي متناسب با تورم يعني حدود 18‌درصد آن هم با هماهنگي قبلي با بانك مركزي فراهم شود.

همتي تاكيد كرد: تمام تلاش مديران بانك‌ها اين است كه بتوانند به عنوان بازوي توانمند نظام اقتصادي كشور در خدمت اهداف دولت براي كاهش تورم وايجاد رونق وپيشرفت اقتصادي باشند. لذا كاهش تدريجي نرخ سود تسهيلات در كنار رعايت حقوق سپرده گذاران و ساير ذينفعان همواره

مد نظر مديران بانك‌هاي دولتي و خصوصي است و قطعاً بدون هماهنگي با بانك مركزي و وزارت امور اقتصادي و دارايي اقدامي در مورد تغيير نرخ‌ها انجام نخواهد شد.

 

  دو تصميم شوراي بانك‌ها

با وجود سخنان همتي مديرعامل بانك ملي، در مورد اقدامات ضروري بانك‌ها، سيد كامل تقوي‌نژاد مديرعامل بانك سپه، با بيان اينكه در نشست شوراي هماهنگي بانك‌هاي دولتي و خصوصي دو تصميم براي كاهش نرخ سود سپرده به 18‌درصد و نرخ بين بانكي به 24‌درصد، گرفته شد، اظهارداشت: با توجه به كاهش نرخ تورم و لزوم هماهنگي با سياست‌هاي دولت و بانك مركزي، بانك‌ها بايد تلاش كنند قيمت تمام شده پول كاهش يابد. وي افزود: در همين راستا بانك‌ها توافق كردند نرخ سود سپرده يك‌ساله از 20‌درصد به 18‌درصد كاهش يابد. مديرعامل بانك سپه تصريح كرد: تصميم ديگر بانك‌ها كاهش نرخ سود بازار بين بانكي از 26‌درصد به 24‌درصد بود. بنابراين حداكثر تسهيلاتي كه يك بانك به بانك مركزي در بازار بين بانكي پرداخت خواهد كرد، 24‌درصد است.

تقوي‌نژاد گفت: اين كاهش نرخ‌ها تاثير مثبتي بر كاهش نرخ سود تسهيلات خواهد داشت و زمينه كاهش اين نرخ را فراهم خواهند كرد.

از سال گذشته با رسيدن نرخ تورم به سطح 16 و 15‌درصد بحث كاهش نرخ سود به‌شدت مطرح بود و شوراي پول و اعتبار در جلسه هشتم ارديبهشت ماه امسال نرخ سود سپرده را با دو‌درصد كاهش به 20‌درصد تقليل داد.همچنين طبق همان مصوبه نرخ سود تسهيلات عقود مبادله‌يي يك‌درصد كاهش يافت و 21‌درصد تعيين شد و سود تسهيلات مبادله‌يي با 3‌درصد افزايش 24‌درصد در نظر گرفته شد.

اما سيستم بانكي هيچگاه خود را با اين نرخ‌ها تطبيق نداد و اغلب بانك‌ها براي جذب سپرده بيشتر به روش‌هاي مختلف نرخ‌هاي سود بالاتري را به مشتريان خود ارائه كردند.بالا بودن نرخ سود در بازار بين بانكي، بدهي بخش دولتي به بانك‌ها، حجم بالاي مطالبات معوق و فعاليت موسسات غيرمجاز از مهم‌ترين دلايل نرخ سود بالاي تسهيلات در شبكه بانكي عنوان مي‌شود.در همين راستا بانك مركزي براي افزايش عرضه تسهيلات چند اقدام را در دستور كار قرار داده است. ورود به بازار بين بانكي و تزريق اعتبار در اين بازار، اختصاص خط اعتباري به بانك‌ها در قالب سپرده‌گذاري 7ساله و تنزيل اسناد خريد خودرو و كالا از جمله برنامه‌هاي بانك مركزي براي كاهش نرخ سود در اين بازار پول است.

 

  حركت در دامنه شوراي پول و اعتبار

حميد تهرانفر معاون نظارتي بانك مركزي نيز معتقد است كه مشكل اصلي بانك‌ها در رقابت‌هاي غيرحرفه‌يي است كه منجر به عدم تعادل در بازار پول و افزايش قيمت تمام شده تجهيز منابع مي‌شود. با توجه به روند كاهشي نرخ تورم انتظار بر اين است كه نرخ سود سپرده‌ها نيز متناسب با آن كاهش يابد ولي عمدتا به دليل مشكلات ساختاري انباشته شده در نظام بانكي اين اتفاق نيفتاده است ضمن آنكه رقابت‌هاي غيراصولي نيز به اين عدم تعادل دامن مي‌زند و بانك‌ها بايد موكدا از آن پرهيز كنند.

در مصوبه ارديبهشت ماه، شوراي پول و اعتبار حداكثر نرخ سود سپرده‌ها را تعيين كرده است و توافق بانكداران بر كاهش نرخ سود سپرده سالانه بانكي به ۱۸‌درصد و اجراي آن از اول آذرماه امسال در همان دامنه قرار دارد و بانك مركزي مخصوصا با توجه به روند كاهشي نرخ تورم با آن موافق است.

بانك مركزي مكرراً در مواضع خود اعلام كرده است با توجه به روند كاهشي تورم، نرخ سود سپرده‌ها نيز بايد تعديل و متناسب با نرخ تورم محاسبه شود، ليكن تاكنون اين امر محقق نشده است. مشكل اصلي در عدم وجود تعادل در نرخ تورم و نرخ سود سپرده‌ها به چه امري بر مي‌گردد؟

بانك مركزي ضمن تاكيد بر رعايت سقف نرخ سود آخرين مصوبه شوراي پول و اعتبار، با هرگونه تخطي از مصوبه مذكور، برخورد خواهد كرد. عملكرد بانك‌ها در گذشته نيز نسبت به مصوبه مربوط، مورد توجه بوده و در موارد تخلف برخورد لازم به عمل آمده و چند پرونده نيز در حال حاضر در هيات انتظامي رسيدگي به تخلفات بانك‌ها در مرحله رسيدگي قرار دارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسن: 1394/8/1823:29:57،
52
20
ولی استفاده اش رو کردین! عینهو عوارض هزار درصدی خودرو!
سیفی: 1394/8/1907:28:11،
46
7
کاهش نرخ سود وقتی امکان پذیره که دولت ازافزايش حجم نقدینگی جلوگیری کنه وگرنه درصورت کم شدن سود, سرمایه ها بطرف ارزهای معتبر هجوم خواهدبرد
reza: 1394/8/1909:14:12،
22
8
کاهش سود وقتی معنی داره که سود تسهیلات هم کم بشه. بعلاوه تا زمانی که موسسات مالی و اعتباری سود بالای 25 درصد می دهند بانکها هیچ وقت سودشون نمی کنن 18 درصد.
کریم: 1394/8/1909:26:09،
41
15
تا دلار به زير 2000 تومان برنگرده اين اقتصاد سرپا نمي شود.
علیرضا: 1394/8/1910:59:10،
24
12
اگه قدرت راه اندازی کاری رو دارید با پولتون کاری راه بندازین و چند نفر رو مشغول کنید که مطمئنا از این سود ناچیز بانکها برکتش بیشتره

شما اگر با پولتون کود هم بخرین با این وضعیت تورم که داریم از سود بانکی بیشتر گیرتون میاد

3سال پیش 40 تومن داشتم که میتونستم باهاش یه مغازه توی شهرستان بخرم ولی 24 درصد گذاشتم توی بانک و همون مغازه شده 130 میلیون و الان با اون 40 تومن فقط میتونم اون مغازه رو رهن کنم

ولی اگر کسی توانایی کار رو نداره بهتره بذاره بانک و با همون سود ناچیز سر کنه و پایین اومدن ارزش پولش کنار، تا اینکه بیاره توی کاری که هیچ شناختی ازش نداره و همه ی سرمایش از بین بره
پاسخ به علیرضا: 1394/8/1914:51:30،
17
14
اصلا کاری با راست و دروغ حرفهات ندارم و میخوام با همون پارامترها یه چیزی بهت بگم! حتی اگه 40 میلیون 3سال پیش بانک گذاشته بودی و حتی با همون 24% و اگر سودشو بازم میگذاشتی بانک طی این 3 سال شما الان دست کم 80 میلیون داشتی نه باز هم همون 40 میلیون که بخوای بری رهن کنی! هم سود رو گرفتی خوردی هم ناله میکنی که چرا الان من فقط همون 40 میلیون رو دارم ؟! مغازه هم طی 3سال گذشته انقدر رکود بوده که 3 برابر نشه!!
تالو: 1394/8/1823:31:10،
77
14
بدلیل عدم استقبال از وام25میلیونی
رضا: 1394/8/1909:28:28،
36
7
اول برین اقصادبیمار مملکت و درمان کنین بعد دست رو جون مردم بزارین
Nima: 1394/8/1823:41:48،
69
10
یه روز تصویب یه روز تکذیب!!!!کارمون قراره به کجا بکشه خدا میدونه.
بازاری: 1394/8/1900:15:34،
73
7
خروج سرمایه ها انها را بهت زده کرده همه دنبال دلار و درهم هستند .
shah128: 1394/8/1900:02:27،
98
13
ترسیدند که بانکها هم مثه گاری سازها تحریم بشن!!!!!!!
Ali: 1394/8/1900:14:34،
102
21
اگه نرخ سود بانکی کم بشه همه پولاشونو از بانک میکشند بیرون
كيوان: 1394/8/1900:24:56،
55
12
عزيزان من ؛
بانكها ورشكسته هستند،اگه سودها رو بيارن پايين مردم هجوم ميارن و پولهاشون رو خارج ميكن.
چونكه نميتونن پول همه رو بدن ،اونوقته كه صداي ورشكستگي در مياد.
خدا به همه ملت رحم كنه.
بابک: 1394/8/1900:43:49،
31
10
دلار خیلی گران میشه و اقتصاد ایران خراب است
رضا: 1394/8/1911:44:47،
15
9
حواستونو رو جم کنید دقیقا درسته چون بانکها پشتوانه ای ندارند باکاهش سود به دلیل خروج پولها از بانک حتی تا مرز ورشکستگی ممکنه جلو بروند
به همین دلیله که سود رو پایین نمیارند ، الان باتورم 13 دصد مطابق همه دنیا باید سود ها به 12 درصد برسه ، و ورشکستگی بانک حتمیه چون رقم نقیدینگی تو بانکها تو این چند سال بینهایت زیاد شده...
واگر سود پایین نیاد باید ورشکستگی دولت رو اعلام کنن بااین رکود فجیح..
پیمان: 1394/8/1901:06:39،
12
25
کاملا کاراشون معلومه اگه یکم فکر کنید.اول خودرو از رکود خارج میکنن بعد نوبت مسکن به قیمت بدبختی مردم.بعد خودرو نوبت مسکن میشه که ملت صف بکشن
siya: 1394/8/1901:30:29،
19
9
کاهش نیافت همانطور که پیش بینی کردم
امیر: 1394/8/1903:39:43،
36
21
منم مثل خیلیا کم یا زیاد تو بانک سپرده دارم سودشم میگیرم ولی چه فایده که همه بازارا تو رکوده...اینجوری که نمیشه. من حاضرم این سودی که الان از بانک میگیرمو از رونق کارم دربیارم. درسته از یک سمت سود میگیریم ولی از سمت دیگه از کسادی کار ضرر میکنیم. هیچ جای دنیا به این شکل نیست. اینجور پیش بره ما یک بازار دلال دولتی داریم و یک مردم تنبل بیکار سود بگیر و درکل یک مملکت ورشکسته که روز به روز عقب افتادگیش از همسایه هاش بیشتر میشه. این پولها باید وارد بازار تولید خرید فروش بشه و بازار راه بیوفته. من موافق کاهش نرخ سود بانکی هستم ولی دستهای پشت پرده که سودهای کلان شخصی میبرن نمیزارن . (لطفا در این مسایل فقط تا نوک بینی خودمونو نبینیم.) ممنون
ناشناس: 1394/8/1908:51:44،
32
15
عزیز دلم خرید و فروش و بازار و دلالی خیلی با تولید فرق داره.
اون بازاری که شما میخواید راه بیفته همون بهتر که هیچوقت راه نیفته... فایدش چیه هر روز با استرس یه چیزو بخریم که نکنه فردا گرون تر بشه
امیر در جواب به ناشناس: 1394/8/1914:19:25،
12
17
متاسفانه شما درست نخوندی. کسی حرف از راه افتادن بازار دلالی نزد.بنده گفتم این پولی که مردم گزاشتن تو بانک باهاش دلالی میشه به منو شما سود میده باید بره سمت تولید و اشتغال. آخه این درست نیست به هر حرفه و شغلی سر میزنی میگه نمیسرفه همین پولو بزارم بانک فلان قدر بهم سود میده منم میرم میخوابم خونه!!! ترکیه و امارات و کره و ... بانکاشون اینقدر سود میدن تنبل پروری و بیکار پروری میکنن یا گردش مالیشون درخدمت گردش اقتصاد و ایجاد شغل مملکتشونه؟ تولید که زیاد بشه رقابت ایجاد میشه اونوقت اون بحثه تورم و استرس شما کاهش پیدا میکنه. الان که بر این روال تورم و گرونی هر روزه نیست؟
هادی: 1394/8/1909:40:42،
34
6
دیدن دلار داره میره رو چهارهزار تومن فهمیدن گند زدن
حاج علی: 1394/8/1910:13:17،
29
9
تا بازار مسکن راه نیفته همین اش و همین کاسه
غلی: 1394/8/1911:06:40،
26
8
بازار مسکن دست یک مشت دلال از خدا بی خبره که سود صددرصدی میخواد اگر بسازوبفروشان زالو صفت به سود سی درصدی قناعت کنند بازار با قیمتهای معقول راه میفته .درایران صحبت از تولید جوک شده هیچ ابلهی با شرایط کشور و نیروی کار مفت خور و پر ادعا و قانون کار مزخرف سرمایه اش را در تولید نمیزاره
007: 1394/8/1911:41:30،
14
23
من خودم اگر راه سرمایه گذاری معقول در خارج از کشوررا پیدا میکردم
حتی برای لحظه ای درنگ نمی کردم وبرای همیشه از ابن بلاتکلیفی
یک بار برای همیشه خودم را راحت می کردم و اخر سر کاری کنید که
کسی حتی یک ریال هم بفکر سرمایه گذاری در داخل کشور خود بر
خلاف میل خود نباشد
تکا: 1394/8/1912:05:25،
27
10
سود پایین بیا نیست خاطرتون جمع .بانکا بادست خودشون ،خودشونو بدبخت نمیکنن
ترنم: 1394/8/1913:33:13،
17
5
دروغه ازاول آذر سوداپایین میاد .خودم توسایت بانک مرکزی دیدم برین خودتون ببینین .نمیگن که مردم هجوم نیارن یه دفه کم میکنن
امیر: 1394/8/1914:18:10،
11
16
متاسفانه شما درست نخوندی. کسی حرف از راه افتادن بازار دلالی نزد.بنده گفتم این پولی که مردم گزاشتن تو بانک باهاش دلالی میشه به منو شما سود میده باید بره سمت تولید و اشتغال. آخه این درست نیست به هر حرفه و شغلی سر میزنی میگه نمیسرفه همین پولو بزارم بانک فلان قدر بهم سود میده منم میرم میخوابم خونه!!! ترکیه و امارات و کره و ... بانکاشون اینقدر سود میدن تنبل پروری و بیکار پروری میکنن یا گردش مالیشون درخدمت گردش اقتصاد و ایجاد شغل مملکتشونه؟ تولید که زیاد بشه رقابت ایجاد میشه اونوقت اون بحثه تورم و استرس شما کاهش پیدا میکنه. الان که بر این روال تورم و گرونی هر روزه نیست؟
فرج: 1394/8/1915:03:08،
17
6
اینها سیانمایی بیش نیست
اگه مردم پول توی بانک نذارن بانکها از کجا سرمایه بیارند تو سایر بخشها از جمله خودرو سرمایه گذاری کنند؟!
اگه سود بانکی کاهش پیدا کنه مردم پولهاشونو میبرن توی مسکن مثلا بعد بانکهای بی پول چطور وام بدهند تا سودی گیرشون بیاد؟!
همه اینها برای اینکه کمتر به مردم سود بدهند بعد هم تعادل ایجاد بشه همه یهو پولها نره تو بانک تجمع بشه یه بخشی هم بره تو مسکن و زمین و سهام شرکتها سرمایه گذاری بشه ولی با این سیاست و اقتصاد بی ثبات مردم هیچ اطمینانی به دولت ندارند فکر دیگه ای باید بکنند.
ﻋﻠﯽ: 1394/8/1920:25:18،
21
16
ﺗﻨﻬﺎ ﺭﺍﻩ ﻧﺠﺎﺕ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﮐﺎﻫﺶ ﻧﺮﺥ ﺩﻻﺭ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺩﻭﻟﺖ ﺩﺭ ~ﺍﯾﺎﻥ ﻣﺎﻩ ﺁﺫﺭ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﺗﮏ ﻧﺮﺧﯽ ﺷﺪﻥ ﯾﻌﻨﯽ ﻫﻤﺎﻥ ﻗﯿﻤﺖ ۲۹۵۰ ﺗﻮﻣﺎﻥ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.ﺑﻪ ﺯﻭﺩﯼ ﺩﺳﺖ ﺍﯾﻦ ﺩﻻﻻﻥ ﺍﺯ ﺑﺎﺯﺍﺭ ﺍﺭﺯ ﻧﯿﺰ ﻗﻄﻊ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ.ﻣﺜﻞ ﺑﺎﺯﺍﺭ ﻣﻠﮏ ﻭ ﺧﻮﺩﺭﻭ.ﺑﻪ ﺯﻭﺩﯼ ﺩﻻﺭ ﺗﮏ ﻧﺮﺧﯽ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما