کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جولان دلالان، اتحاديه خرما را منحل كرد

کدخبر:۱۶۹۷۱شنبه، ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۳:۴۸۱۳۹۸ بازدید

بعد از جنگ، عرضه خرماي ايران شكل ديگري به خود گرفت. خرمايي كه از خوراك دام به بسته‌بندي‌هاي مناسب تبديل و وارد بازار شده و حتی ...

بعد از جنگ، عرضه خرماي ايران شكل ديگري به خود گرفت. خرمايي كه از خوراك دام به بسته‌بندي‌هاي مناسب تبديل و وارد بازار شده و حتي بازار كشورهاي‌ همسايه را نيز به دست گرفت. خرما به يكي از مهم‌ترين كالاها و محصولات استراتژيك ايران تبديل شد. ميزان ارزآوري اين ميوه براي كشور نسبت به سطح زيركشت بسيار كم بود اما با توجه مسوولان و تغييراتي به وجود آمده محصولات بسياري از خرما به دست آمد كه پاي ايران را به بازارهاي جهاني باز كرد.

به گزارش تعادل، امارات با توليد مشتقات خرما از جمله روغن، قند و شيره خرما و حتي روغن هسته خرما رقيب برنده ايران شده است چراكه ايران نه‌تنها در اين زمينه حرفي براي گفتن ندارد بلكه اين محصول ارزشمند را فله‌يي صادر مي‌كند و نام و كام شيرينش از آن امارات و حتي فرانسه كه يك اصله درخت خرما ندارد، مي‌شود. سالانه 7 ميليون و 50 هزار تن خرما در جهان توليد مي‌شود كه ايران با توليد يك ميليون تن سومين كشور توليدكننده خرماي جهان است و كشورهايي چون امارات، پاكستان و فرانسه با بسته‌بندي‌هاي كوچك، خرماي ايراني را به نام خود به بازار عرضه مي‌كنند. اما جولان دلالان و واسطه‌ها در اين حوزه به انحلال اتحاديه منجر شده است. 


 ساماندهي وضعيت خرما

علي صوفي در مورد ساماندهي وضعيت خرماي ايران به «تعادل» مي‌گويد: «از اسفند 1364 تا مهر 1368 استاندار بوشهر بودم. در آن سال‌ها نخيلات پتانسيل ظرفيت بسيار بالايي داشت كه از آن استفاده نمي‌شد. روي خرما كه از نخل چيده هيچ سرمايه‌گذاري نمي‌شد، بنابراين ارزش افزوده‌يي هم در پي نداشت. در حالي كه كشورهاي همسايه روي خرماي خود سرمايه‌گذاري مي‌كردند.»

وزير تعاون دولت هشتم در ادامه مي‌افزايد: «به همين دليل محصول پردرآمدي براي كشاورزان نبود. اين موضوع فقط مختص نخيلات استان بوشهر هم نبود. كل كشور با اين معضل دست و پنجه نرم مي‌كرد. ما يك كارخانه بسته‌بندي خرما در سطح كشور نداشتيم. 

بنابراين بهترين خرماي كشورمان (كه خرماي كبكاب بود) به صورت فله با لنج به كشورهاي همسايه مي‌رفت تا به عنوان خوراك دام استفاده شود. در آن زمان بعضي از دوستان بسته‌هاي 200-250 گرمي خرما را با قيمت 5. 5 درهم از عراق وارد مي‌كردند. آن موقع 5. 5 درهم 100 تومان بود. اما در ايران خرما كيلويي 3-4 تومان بود. اين در حالي بود كه خرماي ايران كيفيتي بالاتر از آن داشت. ما مي‌ديديم به صورت سنتي و با قيمت پايين عرضه مي‌شود. توانستيم اين بخش را با تعاوني هم سر و سامان دهيم. سرمايه‌گذاري روي خرماي ايران باعث شد كه خرماي كبكاب به بهترين خرما در منطقه مبدل شود.»


 ضرر توليد‌كنندگان خرما

اما حالا تلاش براي حضور در بازارهاي جهاني به سود دلالان شده است بطوري كه عضو كميسيون كشاورزي مي‌گويد: «نبود تشكل‌هايي مثل اتحاديه خرما؛ بهترين فرصت براي كسب درآمدهاي هنگفت توسط دلالان است.» سيدمحمد سادات ابراهيمي عضو كميسيون كشاورزي مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص انحلال اتحاديه خرما بيان كرد: با توجه به اينكه خرما يك محصول مهم استراتژيك در بين محصولات كشاورزي است، تشكيل مجدد اتحاديه خرما بسيار ضروري و تاخير در اين امر هيچ دليل منطقي ندارد. 

عضو كميسيون كشاورزي مجلس ابراز داشت: نبود چنين نهادهايي؛ فرصت‎ مناسب را براي جولان دلالان فراهم مي‎كند به خصوص در جايي مانند استان خوزستان كه با كشورهاي حاشيه خليج‎فارس هم مرز است، آسيب بسيار چشمگيرتر است. از سوي ديگر در همه اموري كه دلالان به آن وارد شده‎اند؛ سود حاصله را از آن خود كرده، باعث آسيب جدي به توليدكنندگان مي‌شوند، اين‌جاست كه نقش كليدي اين كميته بيش از پيش مشخص مي‌شود. به‌طور قطع وجود چنين نهادهايي از بديهيات اوليه در زمينه كشاورزي است تا به اين وسيله كشاورزان و نخلداران ما بتوانند محصولات خود را به نحو مطلوب به فروش رسانده و علاوه بر بازار داخلي در بازارهاي خارجي و بين‌المللي نيز بدرخشند. 

وي اظهار داشت: وجود اتحاديه‎ها در تمام سازمان‌ها؛ خصوصا بخش خصوصي يك بازه قوي محسوب مي‎شود چون حجم عظيمي از شرح وظايف سازمان تعاون روستايي را تشكيل داده، كليه مراحل توليد و فروش خرما و ساير محصولات كشاورزي در اختيار اين بخش و مردم است. انجمن‎هاي مردم نهاد و كميته‎هاي مردمي نقش بسيار مهم در رشد و رونق و حل مشكلات اين بخش دارند. با نظر به عدم توان كشاورزان در پيگيري مطالباتشان و ضعف شديد معيشتي و مالي، بطور قطع چنين تشكلاتي مي‎توانند در پيگيري و وصول مطالبات و رفع مشكلات اين قشر زحمتكش و محروم جامعه مفيد باشند. 


 لزوم حضور واسطه‌ها

رييس انجمن ملي خرماي ايران در مورد انحلال اين اتحاديه به «تعادل» مي‌گويد: «اگر كشاورزان اين اتحاديه را اداره مي‌كردند يا كشاورزان و توليد‌كنندگان (واحدهاي صنعتي و سنتي خرما) بودند، يك ساختار منسجم را از دست داده‌اند.»

علي‌محمد صميمي با اعلام مخالفت فعاليت دلالان در اقتصاد، مي‌افزايد: «به نظر من واسطه يك حلقه‌يي از زنجيره توزيع است. كشاورزي كه در يك روستاي پرت، نمي‌تواند خرماي خود را به بازار برساند. اين واسطه ممكن است در آن منطقه و تهران نفوذ داشته باشد. بنابراين در اين بخش و قيمت‌گذاري خرما تاثيرگذارند. كسي كه محصولي را مي‌خرد مطمئنا مي‌خواهد با سود بيشتري آن را بفروشد. اين فرد چگونه بايد حذف شود؟ كشاورز خرما را چگونه بايد به مصرف‌كننده برساند؟ در مورد خرما شركت‌هاي پخش حضور پيدا نكردند. بنابراين دلال‌ها اين خلأ را پر مي‌كنند. اگر شركت‌هاي پخش هم وارد اين حوزه شوند 45 درصد قيمت را طلب مي‌كنند.»

وي با اشاره به اينكه دلالي به سوي مدرنيته مي‌رود. دلال‌هاي سنتي بايد جاي خود را به پخش‌هاي مدرن بدهند. اين ناگزير است اما بايد طوري اين تغيير صورت گيرد كه مشكل ايجاد نكند. فرض كنيد كه مجلس تصويب كند كه دلالان را جريمه يا زنداني كنند و چند شركت را معرفي كنند براي اينكه پخش اين محصول را به عهده بگيرد. مسلما انحصار پيش خواهد آمد. 

علي‌محمد صميمي در تشريح پيش رفتن اصولي بازارها مي‌گويد: «بازار بايد خودش ريتم را روي سرمايه پيش ببرد. دوران مدرنيته سبب فعاليت بيشتر در همه حوزه‌ها مي‌شود. كشاورزاني هستند كه دور دنيا مي‌گردند تا بازار خود را پيدا كنند. مطمئنا شركت‌هاي پخش با توليد‌كنندگان ارتباط بهتري بگيرند، اين بيماري اقتصادي (حضور دلالان) را مي‌توان با شرايط بهينه‌ درمان كرد. جايگزين دلالان را خود بازار تعيين مي‌كند. حمايت‌هاي دولتي هم بايد به صورت سهولت كار صورت بگيرد. زيرا قرار نيست همه مشكلات را دولت حل كند. مجوزها را بايد كم كنند. مجلس، دولت و... سعي خود را مي‌كنند زيرا درد را مي‌فهمند و خوب هم نسخه مي‌پيچند اما در رده‌هاي پايين‌تر مشكلات بروز مي‌كند و همكاري‌ها وجود ندارد.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا1346: 1394/8/1616:14:26،
25
13
پسته دست يه نفر
خرما دست يه نفر
بنزين دست يه نفر
قطعات كامپيوتر دست يه نفر
..
.
.
.
.
خدايا پشمك رو بده دست من
من: 1394/8/1618:29:22،
16
16
کشاورز چگونه باید خرما را به دست مصرف کننده برساند ؟
کشاورز ها و صنایع بسته بندی دور هم جمع می شن, تعاونی توزیع خرمای کشوری رو میزنن, وام میگیرن از دولت, توی شهرهای تهران بازاریاب و کارمند استخدام می کنن و تمام.
بعد از یکی دو سال اینقدر اون تعاونی سود دهی داره که هم میشه وام رو پس داد, هم کلی اشتغال زایی ایجاد کرد برای بازاریاب و کارمند دفتری و ... و هم اینکه به واسطه حذف دلالان از چرخه قیمت تمام شده به مراتب کمتر خواهد بود, نتیجتا مصرف بالاتر میره و نتیجتا سود کشاورز میره بالاتر و نتیجتا می تونه برای بهبود روش های تولید و کشت سرمایه گذاری کنه و تولیدش رو ببره بالا, صادرات بیشتر و ...
دلال توی هر قشری که باشه, فقط عامل بالا رفتن قیمته و بس.
سیاوش: 1394/8/1616:15:09،
22
14
با سلام
با داشتن مزیت رقابتی در تولید زعفران ، زیتون، پسته، انار و خرما کشورهایی با بسته بندی و توزیع مناسب محصولات ما، هم سود بیشتری می برند و هم برند خودشان رو جا می اندازند.هرچه بیشتر میگذرد خارج کردن بازار از دست این کشورها که حتی با چرخه کشت و برداشت هم آشنایی ندارند سخت تر میشود.
با استفاده از تکنولوژی روز بسته بندی و استانداردهای مرتبط و حضوری فعال در بازار جهانی میتوان صادرات غیر نفتی قابل ملاحظه ای انجام داد و نفت و گاز و معادن و ... را که عمدتا بصورت خام میفروشیم برای آیندگان حفظ کرد.
جعفر: 1394/8/1617:00:09،
19
13
وجود شرکتهای تعاونها در اقتضاد وبازار چه درکشاورزی و صنعتی معظل ومانع رشد اقتضادی است ودوم کشاوررز هم نمی تواند اندک محصول خود را صادر بکنند پس اینجا نقش مهم را اول دولت باید ایفا بکنند وروی محصولات کشاورزی قیمت کذاری مناسب بکنندو تااخر فصل هم نظارت باید داشته باشد اگر کشاورزان نخواهند محصول خودشان را جهت گران شدن به بازار عرضه نکنند باواردات جبران کمبود را بکنند واگر انبار داران همان دلالان اگر بخواهند انبار بکنند واخرفصل گرانتر بفروشند باید توسط تعزیرات حکومتی به اشهد مجازات برسند سوم اینکه درصادرات کل محصولات چه خرما زعفران کل محصولات کشاورزی باغی دولت باید درهریک محصول اجازه صادرات به دو برند بسیار قوی و نمونه واستاندارد بدهد تا بتوانند راحت تر و بی رقیب محصولات خودشان را بفروشند وقتی همه صادرکننده باشند درخارج باهم رقابت منفی مکننند بلای که برسر فرش ما د صادرات امد.
بوشهر ...: 1394/8/1617:05:17،
16
20
تا نفت گاز هست کی تو فکر سرمایه گذاری تو خرما و غیره است
بذار همسایه بخورن و مثل زعفران به نام خودشون برند بزنن

وقتی در رسانه ها در هر دقیقه تبلیغ انواع پفک چیپس شربت بانک و خودرو و انواع مناظرات بی سرو ته میشه کی تو فکر سلامتی ملت ایران است که جایگزین قند رو خرما بکنند ..

تو ایران در اکثر شهرها خرما رو فقط سر قبرستونا میبرن ،،مثل آجیل که فقط ما روز عید یادمون میوفته

عزیزان .... خرما پر خاصیت ترین و بهترین انرژی برای سلامتی شما و فرزندان شما است .. به روشهای مختلف آن را مصرف کنید ..

جنوب ..: 1394/8/1617:15:01،
20
23
توی ایران کیلویییی ۲۰۰۰ و بهترینش ۳۵۰۰ تومن ( در شهر بوشهر )

اونوقت من در بسته بندی اماراتی که یکی از بهترین بسته بندی هایی است که تا حالا دیدم ۱۲ عدد خرما به تو جدا گانه با فاصله ۵ سانتی با یه چنگال کوچک و شیک و مقداری ارده در یک بسته وکیوم پلاستیکی شیشه ای و در زیرش یک رنگ زرد کاغذی که رنگ تندی داره و با انواع کلمات به چندین زبان به رنگ مشکی و به طرز زیبایی بیش از چندین خط درشت و ریز از خواص خرما نوشته با انواع استاندارد

آدم به وجه میاد و میخره ..با قیمت ۱۲ کله خرما به دلار ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰تومن

حالا برو بشین تا قیمت نفت بره بالا

ای مسولین نفت گاز تو دست کشاورزه،، .. زعفران ..خرما .. انار ... و خاک بر سرتون
بوشهری ..‌‌.: 1394/8/1617:29:37،
18
18
بهترین خرما .... همشون خوبه ولی بهترینها چند شاخص دارن که بهتره توجه کنید ..
((((اول خودرو تحریم است ...این بماند ))))

خرمای خوب رنگش خرمایی است ... خرمایی که در منطقه آب هوایی رطوبتی و شرجی است بهترین است »» چون شیره تولید میکنه و چسبناک و مقذیتر است و مثل جاهای گرم خشک نیست چون اونها بر اثر هوای خشک قدرت تولید شیره را ندارن و خشک هستن ودارای قند طبیی کمتری هستن ...

خرمایی که پوستش از مغذش یه خورده جدا شده ،،، یا مربوط به سال گذشته است یا کیفیت خوبی ندارد

توجه کنید .... اگر خرمایی خریدید که پر شیره بود اما پوستش از بدنه جدا یا تکه تکه بود این خرما مونده و روش شیره ریختن تا معلوم نشه ...

شیره خرما رو هیچ وقت نخرید چون همون خرمای بدون کیفیت است که ذوبش میکنن و میندازن به خلق الله ...
شیره خرما اونقدر زیاد نیست که بشه از خرما جداش کرد ..

نوش جانتان عزیزان ..
ایرانجیب ...: 1394/8/1618:09:49،
18
22
خدمت ایرانجیب عزیز و زحمت کش

وقت بخیر و خسته نباشید ..

جانم به فدایت ..یه پیشنهاد دارم که امید دارم قبول کنی ..

همان طور که درباره خودرو تیتر میزنی و طوری مینویسی که انسان حمله میکنه و میاد تا آخر میخونه ،، بیا در مورد مواد غذایی که با جون و سلامتی مردم سرکار داره همین طور تیتر بزن ...

مثلا نوشتی جولان دلالان اتحادیه خرما رو منحل کرد ...
بنویس خواص خرما از نظر کارشناسان خارجی.. یا متخصصان تغذیه .. مقابله با مریضی و پیری باخرما..و نداشتن قند خون با مصرف خرما ... یا چند چیزی که با سلامتی جوانان یا فرزندان سرو کار داره در خرما بنویس و در آخر هم در باره مشکلات و مصیبت کشاورز بنویس ..
ایران جیب خودت استادی ..طوری تیتر بزن تا مخاطب جذب بشه ... بخدا ثواب داره ها .. هم فروشنده و هم مصرف کننده و خودتو ومن :-)
درمورد تمام میوها تیتر بزن مثل خودرو ...
با تشکر ...
کشاورز: 1394/8/1618:43:34،
16
14
این بلا اکنون به سر کیوی ایران که بهترین کیوی در جهان است امده ترک ها بهترین کیوی ایران را1500 تومان میخرند وبنام کیوی ترکیه به قیمت حد اقل 8یورو به اروپا صادر میکنند
آکاهی: 1394/8/1620:21:15،
13
10
به هر صورت دلالی در تمام دنیا انجام میشه اما با ساز و کار سیستماتیک. مطمئنا نتیجه اتحادیه خرما داران هم مافیای خرما و تحویل خرما فقط به عزیزان شناخته و رانت دار خواهد بود. مشکل اصلی وجود سیستم خاص اداره کشور هست که باعث شده ایران یکی از رکورد داراران فساد در جهان باشه. کشور ایران یعنی بخور بخور اما فقط برای آقازاده ها و آشنایانشون.
پاسخ صابر: 1394/8/1707:26:22،
15
18
جناب شمادرست میگی ولی آیا این یک شرکت توان کل خرمای ایران رو دارد ؟

آیا میدانی ایران از لحاظ برداشت تولید خرما ربطه چندم رو جهان داره؟

اگه چند شرکت بزرگ در چند شهر دیگه زده بشه صدرصد مشکل خرما و ارز آوری حل خواهد شد
راستی ... خرمایی که وارد کارخانه شد و روی اون عمل آوری انجام شد و شتشو شد و دوباره خشک شد بدرد همون صادرات میخوره چون مواد نگهدارنده درون خودش داره و واسه همون ها خوبه

ما ایرانیها باید بروز وتازه استفاده کنیم چون این حق ماست ...چون خرما توان نگهداری خودش رو بدون یخچال و در جای خیلی خیلی گرم تا یکسال داره ..

خرما رو فقط آب و رطوبت خرابش میکنه ..
اگر خرما در یخچال قرار گرفت باید تا اتمام خرما همان جا بماند ..

علی: 1394/8/1707:57:45،
13
13
علت این همه بلبشویی این است که هیچکس سر جای خودش نیست و هیچ مدیر لایقی بر سر کار نیست یا تخصص آن کار را نداره!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار