کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

عربستان جنگ را دوباره به بازار نفت كشاند

کدخبر:۱۶۹۶۹شنبه، ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۸:۴۷۵۲۲۰ بازدید

قيمت نفت قرباني كشمكش‌هاي كشورهاي مختلف براي حفظ سهم در بازار جهاني شده است. از يك‌سو ايران قصد دارد همراه با برداشته ...

قيمت نفت قرباني كشمكش‌هاي كشورهاي مختلف براي حفظ سهم در بازار جهاني شده است. از يك‌سو ايران قصد دارد همراه با برداشته شدن تحريم‌هاي نفتي توليد خود را افزايش داده و نفت بيشتري را روانه بازار كند از سوي ديگر عربستان سعودي همچنان به هر حربه‌يي متوسل مي‌شود تا بتواند سهم خود را در بازار نفت حفظ كند. سلطان اوپك مدت‌هاست سياست حفظ سهم در بازار را در دستور كار خود قرار داده است.

اين كشور از سال گذشته اعضاي اوپك را وادار كرده است سقف توليد روزانه 30 ميليون بشكه در روز را حفظ كنند و به اين ترتيب توليدكنندگان پرهزينه نظير نفت شيل امريكا را از ميدان رقابت نفتي خارج كنند. چندي پس از آنكه بحث توافق هسته‌يي و ورود مجدد نفت ايران به بازار دوباره مطرح شد، عربستان به همراه عراق يك‌باره و در عرض يك ماه توليد نفت خود را 700 هزار بشكه در روز افزايش دادند. اين امر به نوعي نشان مي‌داد كه اين كشورها شمشير را از رو بسته و توليد نفت خود را افزايش دهند تا بعدا در مذاكره با ايران براي كاهش توليد از موضع بالا با اين كشور وارد گفت‌وگو بشوند. اما اكنون عربستان اقدام ديگري انجام داده كه بازار نفت را به‌شدت تحت تاثير قرار مي‌دهد؛ اين كشور در روز پنج‌شنبه قيمت رسمي فروش نفت خام خود را به اروپا به ميزان يك دلار و 30 سنت در ازاي هر بشكه كاهش داده است تا بتواند سهم خود را در بازار اروپا پس بگيرد.

علاوه بر آن گفته مي‌شود عربستان تخفيف جزيي نيز براي ماه دسامبر براي ايالات متحده امريكا در نظر گرفته است. مديرعامل شركت روزنفت نيز اعلام كرده است كه كاهش قيمت نفت عربستان باعث شده مشتري‌هاي لهستاني اين كشور به سعودي‌ها روي بياورند. به اين ترتيب به نظر مي‌رسد توليدكنندگان و عرضه‌كنندگان نفت جهان نظير عربستان سعودي براي تصاحب سهم بيشتر در بازار، قيد قيمت‌هاي بيشتر را بزنند. اكنون زمان جنگ قيمت در بازار فرا رسيده است. همه اينها در شرايطي است كه بر اساس اطلاعات به دست آمده از صندوق بين‌المللي پول، عربستان سعودي با كسري بودجه شديدي مواجه است و در صورت تداوم نفت 50 دلاري تا 5 سال ديگر با مشكلات مالي بزرگي مواجه خواهد شد. بر اساس سايت رسمي اوپك، سبد نفتي اوپك در حال حاضر روي 43.28 دلار در ازاي هر بشكه قرار دارد. قيمت نفت دبليوتي‌آي نيز روي 45.48 دلار در ازاي هر بشكه قرار دارد. نفت برنت حوزه درياي شمال نيز همچنان زير 50 دلار و و با قيمت 48.45 دلار در ازاي هر بشكه در بازار معامله مي‌شود. 

به گزارش فايننشال تايمز، شركت نفت دولتي عربستان سعودي قيمت‌هاي رسمي فروش نفت خام خود به اروپا را كاهش داده است. اين كشور به عنوان بزرگ‌ترين صادركننده نفت خام در جهان همواره تلاش كرده سهم خود را در بازاري كه با مازاد عرضه مواجه است، حفظ كند. 

رهبر بالفعل سازمان كشورهاي صادركننده نفت خام (اوپك) كه از هر 10بشكه نفت در جهان، يك بشكه را توليد مي‌كند طي سال‌هاي گذشته در بازار اروپا تحت فشار شديدي قرار گرفته است چرا كه رقباي اين كشور، نفت بيشتري را روانه بازار اين منطقه كرده‌اند. 

بر اساس داده‌ها و اطلاعات به دست آمده از كارتل نفتي اوپك، در سال گذشته بيش از 13 درصد از صادرات نفت عربستان سعودي روانه بازار اروپا شده است اما اكنون داده‌هاي حمل‌ونقل دريايي نشان مي‌دهد كه اين عدد در 6ماه گذشته به 10 درصد كاهش يافته است. 

تحليلگران و معامله‌گران اظهار كرده‌اند كه افزايش حمل و نقل از كردستان عراق كه در بخش مديترانه و از طريق بند تركي كيهان صورت مي‌گيرد در سال جاري بخشي از حمل‌ونقل دريايي سعودي‌ها را تغيير داده است؛ علاوه بر آن نفت خام بيشتري از غرب آفريقا روانه بازار نفت اروپا شده است. 

واكنش عربستان سعودي اين بوده كه تلاش كرده است مشتري‌هاي جديدي پيدا كند؛ همچنين اين كشور سعي كرده است پالايشگران سنتي را به سوي خود جذب كند چرا كه آنها بخش عظيمي از نفت عرضه‌شده توسط روسيه و درياي شمال را خريداري مي‌كنند. 

روز پنج‌شنبه عربستان سعودي قيمت رسمي فروش نفت خام عربي را براي اروپايي‌ها به ميزان يك دلار و 30 سنت در ازاي هر بشكه براي ماه دسامبر كاهش داد. اين تخفيف نفتي از سوي عربستان سعودي، نفت برنت حوزه درياي شمال را به ميزان 4 دلار و 75 سنت در ازاي هر بشكه كاهش داد. 

اين كشور همچنين به دنبال مشتري‌هاي روسيه نيز رفته كه باعث ايجاد مشكلات و اختلالاتي در مسكو شده است. ايگور سشين مديرعامل ارشد شركت نفت دولتي روزنفت كه از سوي مقامات در كرملين حمايت مي‌شود ماه گذشته ادعا كرده كه دامپينگ عربستان سعودي بازار را به هم ريخته است. او اظهار كرده است كه پادشاهي عربستان سعودي نفت خود را با قيمتي ارزان‌تر به پالايشگران لهستاني فروخته است. 

رويترز نيز در گزارشي اعلام كرده است كه پالايشگران سوئدي چندي پيش براي نخستين‌بار در 20 سال گذشته محموله نفتي از سعودي‌ها خريداري كرده است. تحليلگران تلاش مي‌كنند درباره ميزان جنگ ميان روسيه و عربستان سعودي در زمينه نفت اغراق نكنند چرا كه در شرايط فعلي تمام توليدكنندگان نفت در جهان درگير جنگ براي به چنگ آوردن مشتري هستند. امريتا سن مشاور نفتي در مركز انرژي اسپكتس واقع در لندن اظهار كرده است: «هر روز يك محموله نفتي اينجا مي‌بينيد و محموله نفتي ديگري آنجا؛ اما مي‌توان به راحتي اظهار كرد كه حمل‌ونقل محموله‌هاي نفتي عربستان سعودي به اروپا به صورت كلي كاهش يافته است.»

او ادامه داده است: «تمام مشتري‌هاي نفتي تلاش مي‌كنند به بازار خود تنوع ببخشند و عرضه‌كنندگان جديدي داشته باشند تا بتوانند براي سال بعد بر سر قراردادهاي جديدي مذاكره و بحث كنند.»

در حال حاضر بازار جهاني نفت خام همچنان با يك ميليون بشكه در روز مازاد عرضه نفت مواجه است. اين مساله با اقدامات عربستان سعودي و عراق در زمينه افزايش توليد نفت تسريع شده و از سال گذشته كه اوپك تصميم گرفته است روي تحت فشار قرار دادن توليدكنندگان پرهزينه نفت در جهان تمركز كند و حمايت كمتري از قيمت نفت داشته باشد، تسريع شده است. 

پائول هورسنل رييس مركز تحقيقات كالا در استاندارد چارترد اظهار كرده است: «اگر عربستان سعودي و عراق توليد خود را كاهش بدهند و به ميزان پيش از نشست اوپك در ماه نوامبر سال 2014 برسانند بازار با كمبود مواجه خواهد شد.»

هورسنل همچنين ادامه داده است: «ويژگي اين سياست تنها جنگ براي به دست آوردن سهم در بازار نيست. هر چيزي كه وارد مديترانه بشود ابتدا با نفت خام روسيه و عراق رقابت و مبارزه كرده است.»

توليد نفت خام روسيه نيز به بالاترين ميزان خود در سال 2015 در دوران پس از فروپاشي شوروي رسيده است اين در حالي است كه بهاي نفت خام از تابستان سال 2014 تاكنون به كمتر از نصف و زير 50 دلار در ازاي هر بشكه رسيده است. روسيه همچنين نفت خام بيشتري را از طريق خط لوله شرق سيبري در اقيانوس آرام روانه بازارهاي آسيايي كرده  و منجر به بروز رقابت بيشتر در آن بازارها شده است. 

يكي از معامله‌گران اظهار كرد‌ه است: «شرق سيبري در اقيانوس آرام نيز بخش عظيمي از سهم بازار عربستان سعودي را گرفته است.»

بنا بر ادعاي معامله‌گران، عربستان سعودي قيمت‌هاي رسمي فروش نفت خام خود براي آسيا در ماه دسامبر را افزايش داده است و دليل آن نيز اختلاف بالاي هزينه‌هاي پالايش با قيمت نفت دريافتي پالايشگران است كه اخيرا در اين منطقه مشاهده كرده است. عربستان همچنين قيمت نفت را براي ايالات متحده امريكا به صورت جزيي كاهش داده است. 

يوجين ليندل تحليلگر جي‌بي‌سي انرژي اظهار كرده است قيمت توليد نفت در اروپا چندان تعجب‌برانگيز نيست و بحث مازاد عرضه نفت خام در منطقه را پررنگ‌تر مي‌كند. اين مساله شاخص نفتي ميدان‌هاي بومي نظير نورث‌سي فورتيز و اورال روسيه را تحت فشار قرار داده است. 

ليندل گفته است: «اين مساله پايه و اساس بازار را نشان مي‌دهد و وخامت اوضاع را برجسته مي‌كند.» او ادامه داده است: «اگر سعودي‌ها قيمت نفت را كاهش نمي‌دادند پالايشگران لهستاني دوباره به خريد نفت از اورال روسيه روي مي‌آورند.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وطن پرست: 1394/8/1616:18:57،
122
17
يعني عربستان و کشور دوست و برادرمان## عراق## و حامي بزرگمان##روسيه## اگر به اين روش ادامه دهند تا 5 سال ديگر از نظر اقتصادي به روزگار فعلي ما دچار ميشوند و ما تا 5 سال ديگر جمعيتمان نصف ميشود.چون نصف جمعيت توسط اون نصف ديگر خورده ميشوند . عجب دوستاي داريم ما !!!!
Alex: 1394/8/1616:55:18،
101
15
ایران دومین رزرو گاز دنیا را دارد ولی‌ هنوز تکنولوژی و دانش آنرا نه داره که بتونه از این ثروت عظیم استفاده کنه ، اروپا تا زمانی‌ که آمریکا سرمایه‌ گذاری سنگین در ایران نکنه آنها هم سرمایه‌ گذاری نه می‌کنن ، قبلا به خاطر تحریم ها ، و بعد از رفع تحریم ها مسئله گارانتی است که زمانی‌ این گارانتی‌ در ایران به وجود میاد که آمریکا در ایران سرمایه‌ گذاری کنه .
مسعود: 1394/8/1617:30:57،
55
14
آورین
لپ کلام گفتی
Ramin : 1394/8/1617:11:01،
107
16
ارزون هم بفروشه گرون هم بفروشه مردمش تو رفاه هستن تورسست میاد به کشورشون مغازه ها بیکار نیستن هر کی هر تفریحی میخواد میکنه با دنیا هم جنگ ندارن .اینجا چی وقتی صد دلار فروختین نفتو چی شد؟ این وضع خیابوناست بازار کساد توریست ممنوع دلخوشی ممنوع دریاچه ها خشک جنگلها داغون ماشینا فرغون منه جوون به چی دلمو خوش کنم هاااااااا؟ پس ..... نزنید
ی نفر ی جون: 1394/8/1622:56:53،
25
13
دقیقا پس....... نزنید
سپهر: 1394/8/1617:13:50،
64
25
برای پیش رفت ایران باید شیر نفت را بست !!!
حسن: 1394/8/1622:21:22،
25
15
که چی بشه دوست عزیز؟!؟!؟!؟!

اونوقت باید مالیات از سوئد و آلمان هم بیشتر بدیم ولی هیج امکانات وخدماتی نظیر بیمه و.... بهمون ارائه نشه که هیی____چتازه بری اداره دولتی ،بهت بگن برو تایپ و تکثیر کنار اداره با هزینه شخصیت کپی بگیر (آخ که سوز داره....اونم وقتی بدونی پورسانت بچه هام یه درصدی میشه)
رفتم کلانتری درمقام شاکی گفت برو از فرمهای A، B ،C ،D، E هر کدوم 2 تا کپی بگیر (مغازه کناری )بعدش فهمیدم کلا فرم B واسه من بوده اونم یه برگه!!!!!
سعید: 1394/8/1701:57:00،
17
14
عجب! داداش من بودم تو همش یه چیز مینوشتم حالشون گرفته شه.
وا: 1394/8/2909:07:00،
16
8
اون وقت بهت میگفت برو از نو بگیر تا به شکایتت رسیدگی بشه
شاهین: 1394/8/1617:21:12،
57
39
عربستان به زودی مشکلاتش شروع میشه
عرب هارو با سیر کردن شکم و ایرانی هارو با گشته نگه داشتن میشه اداره کرد
وای بحال اینکه عرب گشنه بشه
روزی میرسه که هر بلایی توی این 1400 سال سر ما اوردن رو پس بدن
در همیشه روی پاشنه نمیچرخه
پویا: 1394/8/1617:33:12،
32
13
آدم عاقل می ره جایی سرمایه گذاری می کنه که امنیت و قانون داشته باشه نه جایی که حداقلی بخاطر منافع خود هر چه خواستند می گن و هر کاری میل شان بکشه می کنند.
عربستان را باید با کمک صاحبان خرد و اندیشه بدر کرد نه با زبان بد وبیرا؛ با پنبه باید سر برید نه با چماق بالا گرفتن.
كريم: 1394/8/1617:49:04،
26
43
به نظرمن ايران بايد سريعا سفارتخانه عربستان را تعطيل كند.
هادی: 1394/8/1617:53:46،
32
40
خداوندا این کشور عربستان را از روی صفحه روزگار نیست و نابود بفرما که حتی محمد نیز نتوانست آنها را راه و رسم زندگی بیاموزد
مرتضی: 1394/8/1709:29:58،
15
23
محمد چیه حضرت محمد(ص) ناراحتید درست ولی به هر چی توهین نکنید
حسین: 1394/8/1619:02:46،
34
16
آیا وفتش نیست در روابط با عراق تجدید نظر کنیم
جواد: 1394/8/1619:18:51،
44
11
همین چند وقت پیش تیتر زده بودی عربستان با کسری بودجه مواجه شده رو به زوال پس چی شد کدوم رو باور کنیم قسم ...یا دم خروس رو.
sam: 1394/8/1619:57:39،
26
13
در حال حاضر، در عربستان دو قشر متفاوت زندگی می کنند.یکی از آنها تبعه خود عربستان هستند که زندگی نسبتا مرفه ای دارند و دیگری مهاجرین یمنی،پاکستانی،بنگلادشی و...هستند که بین آنها هم آدم گدا وجود دارد و هم آدم های مرفه،خیلی از مغازه دار های مدینه هم صاحبشان یمنی هستند و آدم های بسیار دست و دل و باز و با معرفتی هستند و با ایرانی ها هم خیلی خوبند و ورد زبانشان هم کلمه خلاص! است.کلا رفاه زندگی در عربستان خیلی بالاتر از ایران است و به برکت پول نفت و زائران، اقتصاد فوق العاده پر رونقی دارد که اصلا با اقتصاد راکد و سوت و کور ما قابل مقایسه نیست.در ضمن،ماشین هم آنجا خیلی ارزان تر از ایران است و چون کرایه کشی شغل باصرفه ای است می بینی طرف با تویوتا کمری و یا کرولا نو (نایلون ها هنوز باز نشده) داره کرایه کشی می کنه! چون پول خوبی توش هست و هر مسیر ساده کرایه اش ده ریاله که به پول ما نه هزار تومن می شه.
بهزاد: 1394/8/1622:41:50،
19
41
ايران نيازمند يك قدرت نمائي هدف دار وقاطع است البته به إذن مقام معظم رهبرى
ياد موشكهاى سرگردان دوران دفاع مقدس بخير
از جنگ متنفرم: 1394/8/2909:13:29،
13
10
جنگ و خونریزی و خرابی و ویرانی شهر ها و خانه های ملت تا کی؟ کی میخوایم اینو بفهمیم که بریدن گوش با پنبه خیلی راحت تر و بی هزینه تر از بریدن گوش با ساتوره؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما