کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ورود و عرضه 2 دسته کالای آمریکایی، جرم شد

کدخبر:۱۶۹۵۹شنبه، ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۲:۱۰۶۶۱۶ بازدید

رفت‌وآمد هيأت‌هاي تجاري اروپايي، آسيايي به ايران این روزها پررونق‌تر از هر زمانی دنبال می‌شود. رقابت شدیدی بین کشورهای مختلف برای ...

رفت‌وآمد هيأت‌هاي تجاري اروپايي، آسيايي به ايران این روزها پررونق‌تر از هر زمانی دنبال می‌شود. رقابت شدیدی بین کشورهای مختلف برای سرمایه‌گذاری و افزایش تراز بازرگانی‌شان با ایران شکل گرفته تا از این طریق به بازار 75 میلیون نفری ایران درجمع 300 میلیون نفره منطقه خاورمیانه دست یابند. در این میان آمریکا که روابط تجاریش با ایران در سه‌دهه اخیر به دلیل سیاست‌های این کشور به حداقل ممکن کاهش یافته بود، درصدد صادرات مجدد محصولات خود به ایران است تا این‌گونه از رقابت با رقبایش باز نماند. حال آن‌که در ایران شرایط تازه‌ای رقم خورد و وضع را به شکلی تازه رقم زد.

با فرمان مقام معظم رهبری به رئیس‌جمهور، «پیگیری همه‌جانبه اقتصاد مقاومتی، تقویت تولید ملی، جلوگیری از واردات بی‌رویه و پرهیز از واردات مواد مصرفی از آمریکا» مدنظر دولت قرار گرفت و نخستین اقدام هم، تغيير تعرفه واردات كالا از امريكا بود. با این فرمان، دستور كار دولت این شد که ایران درشرايط پساتحريم تدابيري را براي عدم ورود كالاهاي مصرفي امريكايي به ايران اتخاذ كند. تصمیمی که با وجود در سایه بودن ٤٠‌درصد اقتصاد ایران و رونق قاچاق، اندکی دور از دسترس به نظر می‌رسد. چراکه هم‌اکنون واردات از آمریکا به صورت رسمی برای کالاهای غیرمصرفی رونق دارد و کالاهای مصرفی از مسیر قاچاق به ایران می‌رسد. به هرسو، حالا با ابلاغیه رسمی که در دولت صادر شده است، ثبت نمایندگی شرکت‌های عرضه‌کننده کالاهای آمریکایی ممنوع شد و با این حساب، ورود رسمی کالاهای مصرفی آمریکایی و توزیع آنها غیرقانونی و جرم تلقی می‌شود.

درفضای ضدآمریکایی این روزهای کشور که همین چند روز قبل باعث شد، شعبه شبیه به رستوران آمريکايي کي‌اف‌سي پلمب شود، حالا قرار است که محدودیت‌های بیشتری برای کالاهای آمریکایی اعمال شود و ممنوعیت عرضه و واردات کالاهای مصرفی آمریکایی و کالاهایی که نماد آمریکایی باشند، در دستورکار رسمی کشور باشد و واردات این کالاها غیرقانونی باشد.

تجارت ایران و آمریکا در چه حال بود؟

براساس گزارش «شهروند»، آن‌طور مقامات دولتي مي‌گويند: در دوران پساتحريم، ايران بنا ندارد افزايش واردات كالاهاي مصرفي را در دستوركار قرار دهد و ایران بازار مصرف کالاهای خارجی شود. از اين‌رو قرار است که محدودیت‌هایی در روند واردات کالاهای مصرفی ایجاد شود تا از این طریق واردات كالاهاي واسطه‌اي و سرمایه‌ای سهم بزرگتري را از واردات را به خود اختصاص دهند. درهمین رابطه چندی پیش مسعود کرباسیان رئیس‌کل گمرک از تغییر ضوابط واردات کالاهای آمریکایی در دوران پساتحریم خبر داد تا نشان دهند آن‌طور که دولتمردان نیز پیشتر گفته بودند، ایران پس از لغو تحریم‌های اقتصادی، كشورهايي كه در دوران تحريم کشور ما را تحت فشار قرار داده‌اند، مدنظر قرار خواهد داد.

در این میان بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان واردات کالا از آمریکا در ٦ماهه نخست امسال ٣٧,٢‌میلیون دلار بوده که در مقایسه با واردات ٢٠‌میلیارد دلاری کشور رقمی بسیار ناچیز است. با این وجود به دنبال اعلام این خبر محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت و معدن و تجارت کشور به‌عنوان یکی از دستگاه‌های مسئول در امر تجارت از بخشنامه‌شدن ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی به ایران سخن گفت. او اشاره به الزامات برجام، مبنی بر عدم‌ مصرف کالاهای خارجی به‌خصوص کالاهای مصرفی آمریکایی، راهبردهای این وزارتخانه را براساس فرمایشات مقام معظم رهبری دانست و گفت: «جلوگیری از واردات کالاهای مصرفی آمریکایی را در بخشنامه‌ای اجرایی می‌کنیم». حال پس از گذشت ٥روز از این خبر متولی تولید و تجارت به معاونان و روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها اعلام کرد: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری اجازه عرضه کالاهای مصرفی آمریکا را که جنبه نمادین حضور آمریکا درکشور هستند، ندهند.

در بخشنامه محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت آمده است: «با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در انتهای نامه ۲۹ مهرماه ۹۴ خطاب به حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی رئیس‌جمهوری محترم، درمورد توجه جدی به امر اقتصاد مقاومتی و ضرورت تقویت تولید ملی و نیز مراقبت بر جلوگیری از واردات بی‌رویه و به‌ویژه پرهیز از واردکردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا، لازم است کلیه معاونان و روسای سازمان‌ها ضمن تلاش در تقویت تولید ملی از واردات کالاهای مصرفی آمریکا جلوگیری کرده و اجازه عرضه کالاهای مصرفی آمریکا که جنبه نمادین حضور آمریکا درکشور است، را ندهند.

واردات ٢ دسته کالا از آمریکا ممنوع شد

آن‌طور که از بخشنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت استنباط می‌شود، واردات و عرضه هرگونه کالای مصرفی که نماد آمریکایی باشد، ممنوع است. اما گویا این تمام ماجرا نیست. چراکه براساس اظهارات یدالله صادقی رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران، ممنوعیت واردات محصولات آمریکایی تنها محدود به کالاهای مصرفی نخواهد بود و ورود کالاها دارای سبک زندگی آمریکایی نیز ممنوع شده است. حال آن‌که این محصولات که می‌توان بارزترین آن را پوشاک برشمرد، پیش از این نیز از محل مبادی غیررسمی یا همان قاچاق وارد کشور می‌شده و واردات رسمی نداشته است.  او با بیان این‌که به‌طورکلی برای ورود کالاهای آمریکایی به کشور محدودیت و دربخش مصرفی ممنوعیت اعمال می‌شود، خاطرنشان کرد: براساس این بخشنامه نمایندگی شرکت‌های عرضه‌کننده کالاهای آمریکایی را ثبت نمی‌کنیم و در سایر قسمت‌های وزارتخانه نیز این ممنوعیت برقرار خواهد شد. اما درحالی واردات کالاهای مصرفی به کشور ممنوع شده که بخش عمده‌ای از کالاهایی که به صورت رسمی از این کشور وارد شده را کالاهای با دوام و واسطه‌ای تشکیل می‌دهند و بیشتر کالاهای مصرفی کشور به صورت قاچاق و غیرمستقیم وارد کشور می‌شوند.

روند کاهشی واردات ایران از آمریکا

بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی ۶ماهه ابتدای امسال ۱۱۹ قلم کالا از کشور آمریکا به ایران به حجم ١٩‌هزارو٦٩٨ تن کالا به ارزش بیش از ٣٧‌میلیون دلار از آمریکا وارد شده که بخش عمده‌ای از آنها مصرفی نبوده و تولیدی در این خصوص درکشور وجود ندارد. هرچند که انتقاد به واردات محصولاتی همچون فرآورده‌های زیبایی و آرایشی، مکمل‌های غذایی، خمیر برای قالب‌گیری یا برای سرگرمی کودکان، جت‌اسکی، مته فرز، گریس و سنگ گچ که در زمره کالاهای مصرفی هستند، وارد است.آمارهای ارایه‌شده ازسوی گمرک ایران حاکی از آن است که تجارت دوکشور درطول ٧‌سال گذشته به شدت کاهش یافته به‌طوری که از ٣١٦‌میلیون دلار در‌ سال ٨٨ به حدود ١٥٢‌میلیون دلار در ‌سال ٩٣ رسیده است.  گفتنی است درحالی صادرات آمریکا به ایران در ‌سال گذشته از رقم ١٥١‌میلیون دلار گذر کرد که طی ٦ماهه نخست امسال تنها ٣٧,٢‌میلیون دلار کالای آمریکایی وارد کشور شده که روند کاهشی دراین بخش خبر می‌دهد. در این میان در ‌سال ٨٨ حدود ٢٢٢‌میلیون دلار کالای آمریکایی وارد کشور شده که بیشترین رقم در طول ٧‌سال گذشته است.براساس این گزارش در نیمه نخست امسال ٤٣ تن کالا به ارزش ٤١٨‌هزارو٦٧٢ دلار کالا به آمریکا صادر کرده است. حال آن‌که میزان صادرات صورت گرفته در‌ سال گذشته ٤٨٠‌هزارو٢٢٩دلار بوده است.

 

dhlj2bcmb3pegegmg0qv.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

جمشید: 1394/8/1607:58:05،
326
14
آمریکایی تر از برند "کوکاکولا" و و"وینستون" داریم ؟؟؟؟؟؟ چرا با این دو تا برخورد نمی شه ؟
عباس آقا: 1394/8/1608:19:59،
288
17
ميگم چطوره ديگه پوشيدن شلوار جين هم كه ترويج فرهنگ غربيه هم ممنوع كنيد ! راحت برگرديم به ١٠٠ سال پيش و به شيوه اونا زندگي كنيم !!!؟

سرمون هم ميكنيم زير برف هركي هرچي خواست بخوره ببره بعد هم بره كانادا و آمريكا . همين كه مكدونالد نياد ايران كافيه !
مراد: 1394/8/1608:49:45،
183
17
به خاطر همین امر من گوشیه اپل خود را با چکش به دو نیم تقسیم کردم
sohil_kiyan: 1394/8/1608:58:44،
158
13
پس حقمون دوباره تحریم کنند ما رو ... چون لایق تحریم هستیم!!!!!!!!!
بخندیم: 1394/8/1608:59:40،
185
19
بس کنید دیگه این همه نمایش رو
تا کی میخواید مردم رو با این مسایل سرگرم کنید
مشکل ما آمریکا و جنس آمریکایی نیست
مشکل ما ناتوانی و ضعف و فساد مسئولین در مدیریت کشور هست نه چیز دیگه فقط می خوان اینجوری مردم رو سرگرم کنن تا کسی نتونه مشکل اصل رو ببینه.
رامین: 1394/8/1609:11:37،
101
19
واردات و عرضه هرگونه کالای مصرفی که نماد آمریکایی باشد، ممنوع است. ا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/کوکاکولا پسی و ........اینها نماد امریکایی نیست
کامران: 1394/8/1609:36:48،
115
16
اقا اینا اگه می تونستن میگفتن باید دشداشه بپوشیم و توی سیاه چادر زندگی کنیم!!!
شهرستانی!!!!: 1394/8/1609:42:15،
128
8
خیلی جالبه.. ورود کالاهای اصل آمریکایی ممنوع ولی کپی چینی اونها آزاده!!!!!! دغدغه فرهنگی آقایون تو حلقم!
مهدی: 1394/8/1609:55:43،
19
195
عباس آقا ؛ یعنی واقعا شما پوشیدن شلوار جین رو نشانه پیشرفت می دونید؟!
علی: 1394/8/1610:03:07،
87
14
پاسخ به عباس اقا
خیلی وقته پوشیدن شلوار جین ممنوع شده شما اگه کارمند باشی و شلوار جین بپوشی باهات برخورد میشه
زرتشت: 1394/8/1612:16:29،
65
17
پوشيدن شلوار جين پيشرفت نيست ولي اينكه به زور حق آزادي پوشيدن شلوار از هر ماركي رو از مردم بگيرن پسرفت بزرگي به حساب مياد
مهدي: 1394/8/1616:50:12،
45
10
اتفاقا پرايد هم بزرگترين نماد امريكاييه يعني فورد فيستا پس چرا توليدشو قطع نميكنند مملكت دست يه مشت دزد و راهزن عرب افتاده
Ss: 1394/8/1712:55:00،
30
12
آقا تورو خدا به کوکاکولا کاری نداشته باشید یه روز یه نوشابه وطنی خوردم مزه شربت سینه گازدار میداد
فرزاد: 1394/8/1607:58:49،
174
13
از ترس آمریکا شب و روز نداریم که !!!!
sina: 1394/8/1611:05:01،
58
7
فقط امیدوارم چند سال دیگه که ایندگان تاریخ رو می خونن نگن اینا چقدر احمق بودن که با دست خودشون گور خودشون رو کندن
A: 1394/8/1616:42:32،
27
10
اگه راست می گن دلارامریکا رو 100درصد مصرفی تحریم کنند.
کورش: 1394/8/1608:07:31،
115
12
آخه سوزش تا چه حد؟؟؟؟؟؟
یهو بگو حسودیمون میشه که آمریکا انقد پیشرفته تر از ماست
قشنگ معلمو عین ... از آمریکا میترسن وگرنه واردات کالا رو آزاد کنید تا
فضا رقابتی شه تولید کننده هم بهترین کیفیت رو درکنار قیمت مناسب عرضه میکنه
اینجوری اقتصاد کشور ورز میاد.
نکته:اینا همه در صورتی امکان پذیره که سود بانکی خیلی کم شه تا اون دسته سرمایه دارایی که پول هاشونو توی بانک گذاشتن بردارن و باهاش کار کنن (اینطوری مشکل بیکاری هم حل میشه)
اگر غیر از این باشه به زودی منتظر بدبختی باشید
بهزاد تحریم: 1394/8/1608:10:51،
111
12
مردم دلشون جنس خوب و با کیفیت می خواد. مردم از خرید اجناس بنجل و چینیه آشغال خسته شدن. مردم حقشونه که جنس خوب داشته باشن. حالا میخواد مال هر کجا باشه. چقدر خوب میشد این فشار رو روی تولید کننده بابت تولید جنس خوب، با گارانتی توأم با مشتری مداری هم می آوردن. وقتی خیال تولیدکننده از این بابت راحت باشه که رقیبی نداره، هر جور دلش بخواد رفتار میکنه. اونوقته که ورود جنس قاچاق بیشتر خواهد شد.
تت پت: 1394/8/1608:14:15،
62
9
ما که نفهمیدیم کجا به کجاست ..... کی بکیه.....
ما چکاره هستیم.....
اصلا من کی هستم...
سعید: 1394/8/1608:44:24،
49
11
وای نکنه گوشی اپل هم تحریم بشه؟؟؟
خوب همه سر کاریم
عم: 1394/8/1608:52:03،
72
10
پپسی کولا .کانادا کولا میراندا کوکاکولا امتیازشون مل کدوم کشوره وتو ایران مال کیه؟
بهتره تو ایران اسم ksc را عوض کنیم وبگذاریم کیهان مشگل حل میشه .
هادی: 1394/8/1609:06:41،
118
11
ممنون که به جای 80 میلیون ایرانی تصمیم میگیرید.
زینب: 1394/8/1609:07:57،
86
13
آمریکا یعنی تکنولوژی
mehdi: 1394/8/1609:09:59،
88
7
چرا کالا های چینی حلال است ولی کالا های آمریکایی حرام !!!
جور و بیداد کند عمر جوانان کوتاه
ای بزرگان وطن بهر خدا داد کنید
فرزین: 1394/8/1609:21:48،
48
10
خب یعنی محصولات اپل هم ممنوع میشه؟!!!
محمد: 1394/8/1609:22:12،
57
12
امریکا مچکریم
Ramin: 1394/8/1609:40:09،
44
9
این دولتم که با آمار و ارقام بازی میکنه عجب شیر تا شیریه فقط یه عده میفهمن مصلحت چیه و خواسته مردم مهم نیست
بهزاد تحریم: 1394/8/1609:51:59،
55
9
یعنی مشکل مردم ایران نخوردن مک دونالد و kfc و .... ایناست. یه سری تو خونه از ما بهترون بزنید. باید قبول
محمد: 1394/8/1609:51:59،
67
10
امریکایی ممنوع میشه که ورود چینی بیشتر بشه
reza: 1394/8/1610:05:30،
64
10
زندگیتون رو به سبک چینی ،عربی ،هندی ،پاکستانی و یه مشت بدبخت تر از خودمون شکل بدید
sia: 1394/8/1610:19:55،
56
8
اینهمه با نظریات داهیانه شما زندگی کردیم یه مدت هم بزارید با فرهنگ مصرف گرایی ومنحرف امریکایی زندگی کنیم تو رو خدا بهشت دیگه چا نداره ما میخواییم بریم جهنم!!!!!!!!!!!!!!
علی: 1394/8/1610:22:19،
53
16
آمریکا از راه کوکا کولا و وینستون و پپسی و میراندا و ... نفوذ نمی کنه ؟؟؟ متخصصین نفوذ یک بررسی بکنن .
من واقعا موندم چطور کفن پوش ها توی خیابون بر ضد آمریکاشعار می دن اونوقت کوکاکولا و وینستون سال هاست در ایران تولید می شه !!!!!!
مرگ بر استکبار: 1394/8/1610:22:28،
41
16
یادم شبکه 4 خودمون یه مستند پخش میکرد که فلان مارک صهیونیستیه فلان آمریکایی! در مورد معنی پپسی هم گفت یک پنی برای آبادانی اسرائیل بپردازید حالا موندم چرا ما داریم تحت لیسانس تولیدش میکنیم؟؟؟؟؟؟؟؟
امیر: 1394/8/1910:44:00،
15
7
واقعا حماقته که سیمای مملکتی این چرندیات رو بگه و مردم هم گوش کنند و باور کنند که می کنند. پپسی از کلمه پپسین میاد که بخشی از مترشحات شیره معده و پانکراس به منظور هضم غذا هست تحت الفظی میشه کمک کننده هضم چه مملکتی داریم نه همه ول اکثریت انسان نیستند!
علي: 1394/8/1610:29:52،
64
8
انقلابي كه قرار است به كل دنيا صادر بشود چه راحت با مرغ و همبرگر اسيب پذير مي شود. بعضي حرف ها را قبل از گفتن بايد مزه كرد كه با ارمانهاي رويايي پوچ تضاد پيدا نكند.
کوروش: 1394/8/1610:57:24،
58
15
چرا لباس آخوندا که انگلیسیه تحریم نمی شه ؟
علی: 1394/8/1611:53:35،
30
10
ادارات مخصوصا ادارات مالیات، تامین اجتماعی، بانکها و شهرداری ها از اسکنرهای kodak که سمبل امریکایی هستند با افتخار خرید میکنند و در تمام خرید آنها مارک و مدل کداک امریکا مشهود است.
مبارزه با صنايع !: 1394/8/1612:03:57،
38
13
با آمريكا مخالفيم با تكنولوژي روز دنيا كه مخالف نيستيم !
نبايد يك بعد قضيه را نگاه كنيم مثلا هواپيما و تجهيزات مخابراتي و آزمايشگاهي و تجهيزات صنايع مادر مگر مي توانيم با صنعت خودمان هم مبارزه كنيم ...

وقتي كشور نياز به ارتقا صنعتي در همه زمينه ها دارد نبايد پالس منفي دهيم تا اين كالاها در بازار سياه خارجي با سود جويي همراه شود و كشورهاي واسطه هم بفهمند و قيمتش را چند برابر كنند ما در برابر استكبار ايستاديم و مخالف هر ظلمي هستيم اما با دست خالي و صنعت مرده كه نمي شود ايستادگي كرد . با صنعت پويا و چرخش اقتصادي خوب ميشود اقتدار خودمان را نشان دهيم .
jj: 1394/8/1620:46:32،
18
16
عزیز نون تو دور زدن تحریم هست دیگه کجای کاری
پنجعلي: 1394/8/1613:10:13،
38
9
نميدونم بخندم يا بميرم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
احمد: 1394/8/1613:22:36،
31
17
تا جو کشور می خواد اروم بشه یه بامبولکی تو مملکت راه می اندازند
که مبادا کسی از خارج هوس سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در کشور به سرش بزند.!!!!!!!!!!!
حمید: 1394/8/1614:08:38،
26
9
کسی که این طرز فکر را دارد بنده خدا چقدر بهره هوشی پایینی دارد . دل ادم براش میسوزه
porya: 1394/8/1614:15:48،
25
18
بیچاره کردین آمریکا رو حالا به کجا بگریزه؟؟؟
واقعه بین: 1394/8/1615:39:52،
13
11
فقط چین و روسیه
a: 1394/8/1616:08:45،
20
16
بعد از این همه گفتن جرم بودن واردات دو دسته کالای آمریکایی تا اخر خبر ننوشتید این دو دسته کالا چی بودند. اخرش کدام کالاها وارداتش ممنوع شد. ایقندر گنگ صحبت نکنید لطفا.
کوروش از کانادا: 1394/8/1616:29:44،
22
10
این گونه سیاستها به غیر از فراری دادن سرمایه از ایران و وارد نشدن سرمایه گذاران خارجی
به صحنه ی اقتصادی و از بین بردن نفسهای آخر اقتصاد ایران که هم اکنون نیز دچار سکته
ناقص است کار دیگری صورت نخواهند داد.
محمد: 1394/8/1617:06:34،
17
22
ترجیح دادم کامنتی نگذارم چون که کامنت هایی که با هم 180 درجه تفاوت دارند به یک اندازه لایک خوردند و دیسلایک نخوردند!!!!!!!!
ش.ش: 1394/8/1618:59:13،
25
7
نون بری میشه واسه برادران....!!
آخه قول دادند همگی به خانواده هاشون به زودی واسه ویلای کانادا و....!!
اونوقت یه ب.ز .دیگه میاد برامون....!!

حالا کی سهم ما رو از ب. ز می ریزند ب کارتمون.... !!؟؟
می خوام برم ازدواج کنم!!......!!
ش: 1394/8/1620:03:10،
19
9
بی بی من بود چندماه پیش با امریکا توافق کرد............................خوب یعنی که چی
ایرانی: 1394/8/1621:54:09،
19
11
امربکا والمان و ژاپن غیره را ول کن و بچسب به محصولات فوق استاندارد چینی.
reza: 1394/8/1813:33:40،
18
7
بگید کشور دوست وبرادر چین !
هرچند چینیها رسما کافر هستند و حتی خدارو قبول ندارن ولی چون از ما حمایت میکنند و در شورای امنیت حق وتو دارن ورود همه گونه کالای بی کیفیت و آشغال چینی به ایران نه تنها جرم نیست بلکه ثواب دنیوی و اخروی دارد !

jamal: 1394/8/1700:26:37،
23
20
مردم! دیدید چطوری سرمون کلاه رفت.نه هسته ای را داریم و نه رفع تحریم.پس این مذاکرات برای چی بود.یعنی راحتی مردم شعار الکی بود.مردم عزیز ایران: ما در محاسبات مسئولین هیچ جایی نداریم.مخصوصا قشر ضعیف و متوسط.ماها سیاه لشکریم و فقط نقش مردم یک کشور را بازی می کنیم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار