کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازار در انحصار عسل های زنبور ندیده!

کدخبر:۱۶۹۳۹جمعه، ۱۵ آبان ۱۳۹۴ - ۰۰:۰۳:۴۷۳۲۹۹ بازدید

چند دهه پیش که اکوسیستم‌های طبیعی کشور تا این اندازه مورد هجوم واقع نشده بودند، زنبورها یکی از مهم‌ترین عملیات کشاورزی یعنی ...

چند دهه پیش که اکوسیستم‌های طبیعی کشور تا این اندازه مورد هجوم واقع نشده بودند، زنبورها یکی از مهم‌ترین عملیات کشاورزی یعنی گرده‌افشانی در مزارع و باغ‌ها را برعهده داشتند اما حالا در سایه تصورات نادرست نقش 50 درصدی زنبورها در گرده افشانی از سوی کشاورزان به کلی از یادها رفته است.

زنبورهایی که گل نمی‌بینند تا عسل بدهند. داستان درگیری و نزاع کشاورزان با زنبورداران به حکایتی پرماجرا تبدیل شده، چراکه کشاورزان کار زنبورداران را برای باغات خود مضر ارزیابی می‌کنند و در دشمنی با زنبورها گاهی چنان از خود بیخود می‌شوند که با از بین بردن کلونی‌های زنبور که دست‌کم هرکدام بین ۶۰۰ تا ۷۰۰هزار تومان قیمت دارد حوادث ناخوشایندی را برای زنبورداران رقم می‌زنند. از نگاه آنان حضور زنبورها مانند دزدهایی تلقی می‌شوند که قصد ربودن گرده‌های گل‌های نوشکفته‌شان را دارند. در این بین هم کمتر کسی برای کشاورزان توضیح می‌دهد که رابطه میان زنبوردار و کشاورز نیازمند اصلاح است و اگر این رابطه دوستانه باشد فواید بی‌شماری را برای هردو گروه به همراه خواهد داشت. حکایتی که در کشور همسایه ما یعنی ترکیه تفاوتی اساسی دارد. در این کشور کشاورزان برای نصب هرکندوی عسل در مزارع یا باغ‌هایشان حدود ۱۲۰ لیر می‌پردازند و باغداران و کشاورزان چینی برای هر کندو ۱۵۰ یوآن پرداخت می‌کنند. آنها می‌دانند زنبورها به‌راحتی می‌توانند با جابه‌جایی گرده گل‌ها، میزان تولید میوه یا محصول کشاورزی را تا ۵۰درصد افزایش دهند و همین نکته ساده، دو ماجرای به طور کامل متفاوت را در مزارع ایران و دیگر کشورهای جهان رقم می‌زند.

این حکایت خلاصه‌ای است از آن چیزی که «عفت رییسی» مدیرعامل اتحادیه زنبورداران کشور در گفت‌وگو با صمت آن را بیان می‌کند.


نقش زنبورها در افزایش بهره‌وری کشاورزی

وی با استناد به یافته‌های پژوهشی غلامحسین طهماسبی، معاون پژوهشی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به صمت توضیح می‌دهد: ۸۰ درصد از گرده‌افشانی‌های مزارع به‌وسیله یکی از قدیمی‌ترین ساکنان زمین، یعنی زنبورها انجام می‌شود. رییسی می‌گوید: براساس این گزارش چنانچه در یک باغ میوه حدود ۴ تا ۵ کلونی زنبورعسل قرار داده شود کیفیت و کمیت میوه حاصل می‌تواند تا چند برابر افزایش داشته باشد که این موضوع به ساختار باغ میوه یا محصول کشت‌شده در مزارع بستگی دارد. به‌عنوان نمونه زنبورعسل قادر است با گرده افشانی در باغ میوه‌های تک هسته‌ای تولید محصول در این باغ‌ها را تا 50 یا 60 درصد نیز بالا ببرد. وی تصریح کرد: براساس آزمایشات انجام‌شده در این گزارش، چنانچه باغدار گیلاس در هر هکتار از باغ خود یک یا دو کندوی زنبور عسل قرار دهد میزان تولید تا 40 درصد افزایش خواهد یافت. به جز این، زنبورها به دلیل ظرافت در تشخیص انواع گرده گل و وفاداری‌شان به یک نوع گل، می‌توانند به راحتی بیشترین جابه‌جایی درست گرده‌های یک نوع میوه یا محصول را انجام دهند و به این ترتیب حداکثر بهره‌وری ممکن برای کشاورزان را رقم بزنند. علاوه بر این زنبورها برخلاف بسیاری از حشرات شعاع پروازی زیادی دارند و این مسئله نیز در انتخاب بیشترین و بهترین گرده‌ها تاثیرگذار است. 

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران کشور با بیان اینکه استقرار کندو یکی از مهم‌ترین مشکلات زنبورداران است می‌گوید: زنبوردار ایرانی نه‌تنها نمی‌تواند در نزدیکی باغ‌ها، مزارع و سدها کندوهای خود را مستقر کند که نهادهای مختلف برای استقرار کندوها در فواصل قانونی نیز مبالغی از زنبوردار دریافت می‌کنند.


گذری به بازار عرضه و تقاضا 

رییسی به افزایش مشکلات زنبورداران اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: درحال‌حاضر هیچ کنترل و نظارتی روی قیمت محصولاتی که از سوی افراد تازه وارد در بازار عسل ارائه می‌شود وجود ندارد و گاهی مشاهده می‌شود این افراد که به طور کلی نقش چندان جدی در تولید عسل ندارند با ثبت نشان(برند)، تبلیغات و عرضه محصولات خود در فروشگاه‌ها و هایپرمارکت‌های مطرح سطح کشور، بازار را چنان برهم می‌ریزند که عرصه را بر مشتری و تولیدکنندگان واقعی این صنعت تنگ می‌کنند. رییسی تاکید می‌کند: وقت آن رسیده تا مجوز بسته‌بندی محصولات زنبورعسل فقط به زنبورداران یا شرکت‌های تعاونی زنبورداری واگذار و دست افراد متفرقه از این بازار کوتاه شود. مدیرعامل اتحادیه زنبورداران کشور دربخش دیگری از گفته هایش به حذف گواهینامه استاندارد برای تولید عسل اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: تا ۲سال پیش دریافت گواهینامه استاندارد برای این محصول اجباری بود اما اکنون مدتی است اخذ استاندارد به اهرمی تشویقی تبدیل شده و همین موضوع موجب شده تا بازار ارائه عسل بی‌کیفیت و درجه ۳ در فروشگاه‌های معتبر و رسمی چنان رونق بگیرد که مشتری برای خرید این کالا با مشکلات زیادی مواجه شود.

به گفته وی تولید عسل واقعی که از شهد گل به دست آمده برای تولیدکننده هر کیلو 35 هزار تومان هزینه دربردارد رقمی که افزایش آن در بازار به قیمت ۶۰ هزار تومان هم منطقی است اما فروش آن در هایپر مارکت‌ها و فروشگاه‌های سطح شهر به قیمت 150 هزار تومان به هیچ عنوان منطقی نیست. رییسی درادامه به نبود یک متولی برای نظارت برکیفیت و کمیت عسل اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: متاسفانه بیشتر حمایت‌ها و نظارت‌هایی که در این زمینه وجود دارد کمی است و تنها منحصر به چند تولیدکننده مطرح می‌شود این در حالی است که اکنون ۹۰ درصد عسل‌هایی که در بازر وجود دارند از سوی تولیدکنندگان غیرمعتبر روانه بازار شده‌اند. وی یکی دیگر از چالش‌های صنعت زنبورداری را جای خالی محصولات تولیدکنندگان واقعی در سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها می‌داند و می‌گوید: فروشگاه‌های بزرگ ۶۰ درصد سود از تولیدکننده درخواست می‌کنند، این در حالی است که تولیدکنندگان محصول سالم هرگز قادر به دریافت این سود نیستند. 

راه‌اندازی یک آزمایشگاه مرجع در مهرشهرکرج و یک فروشگاه مرکزی در تهران از جمله اقداماتی است که مدیرعامل اتحادیه زنبورداران کشور به آن اشاره می‌کندو می‌گوید: با این اقدام این امکان وجود دارد که به کمک مردم و سرمایه‌گذاران حوزه سلامت در بخش خوراک، اقدامات خوبی را انجام دهیم. او می‌گوید: همچنین درصدد هستیم تا به مرور زمان تعداد فروشگاه‌های وابسته به اتحادیه را در سراسر تهران افزایش دهیم و به ۴۰ فروشگاه برسانیم.


آلودگی موم‌های عسل به سموم آفت‌کش 

 آلودگی موم‌های عسل به سموم آفت‌کش، موضوع دیگری است که مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور، به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: مردم نباید به هیچ عنوان عسل با موم استفاده کنند چرا که موم عسل حاوی سموم و افت‌کش‌هایی است که در باغات از آن استفاده می‌شود وی با تاکید بر اینکه هر عسلی به‌جز شهد گل، عسل تقلبی است، ادامه می‌دهد: تعریف عسل چیزی نیست جز شهد گل و هر چیزی غیراز این باشد، تقلبی به حساب می‌آید. رییسی در ادامه نسبت به افزایش عسل‌های زنبور ندیده در بازار هشدار می‌دهد و از مردم می‌خواهد تا این ماده مقوی را تنها از تولیدکنندگان شبکه‌ای معتبر تهیه کنند.


در پایان... 

به این ترتیب به نظر می‌رسد اگرچه تولیدعسل یک صنعت سبز و اشتغالزا به حساب می‌آید اما این فرصت بالقوه در سایه بی‌توجهی و سودجویی کسانی که در این بازار سررشته ندارند درحال از دست رفتن است، فرصتی که اگر درست از آن بهره ببریم ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای اشتغالزایی و صادرات این محصول به حساب می‌آید.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

mohammad : 1394/8/1500:55:48،
55
25
ما ایرانیا فقط به فکر سود شخصیمونیم تا وقتی به فکر آیندمون نباشیم و انسانهای درستکاری نشیم به هیچ جایی نخواهیم رسید .
ایران داره نابود میشه همه قسمتهای مملکت مشکل داره صنعت ...کشاورزی ... دام ...ساخت و ساز ... مردم ایران به خودتون بیاین چشماتون باز کنین .
پاسخ به mohammad: 1394/8/1512:53:32،
34
29
چرا می گی ما ایرانی ها ؟ سیستم خرابه داداش ، فکر می کنی اگه پلیس آلمان نظارت دقیقش رو از بزرگراههای آلمان ورداره همه متعهد باقی می مونن نه برادر سیستم آدم ها رو متعهد و مقید به قانون بار می آره شما فقط بلدید به مردم ایراد بگیرید.
ابوذر: 1394/8/1514:09:29،
35
23
دیروز یه کیلو عسل بهاره گرفتم 10هزار تومن
موندم این عسل چقدر هزینه تولید داره، که بعد از چندتا دلال با این قیمت به دست مشتری میرسه!!!
عسل نبود که ...
حسن: 1394/8/1600:06:46،
19
26
آفرين به تومحمدزدي به ريشه مشكلات مشكل ازما ايراني ها نيست ازسيستمي كه تومملكت داريم
فرهنگی : 1394/8/1502:54:14،
42
27

" تولید عسل بدون دخالت زنبور! "

اونوقت میگن ما تولید نداریم !بهلول عاقل: 1394/8/1507:37:06،
38
23
زنبور های عسل ندیده نه مجید دلبندم
"عسل های زنبور ندیده"
بازم که اشتباه نوشتی
مهندس اصلی: 1394/8/1507:59:45،
30
25
تو صفحه اصلی تیتر رو اشتباه نوشه اینجا اصلاح کرده
حیدر : 1394/8/1516:43:18،
21
24
نه عزیزم زنبور های گل ندیده!
محمود: 1394/8/1509:47:02،
27
19
کلا سیستم بر اساس تقلب و فریب مردمه
محمود: 1394/8/1510:46:59،
31
20
از کودکی، عسل را بسیار دوست داشتم. این، شاید، یک قطعه خیالِ خالصِ چسبنده‌ی شیرینِ طلایی رنگ بود. کودکانِ کم سال، قدرتِ انتخاب ندارند. کودک، عاشقِ مادر نیست، محتاج مادر است. عشق، احساسی و کلامی کودکانه نیست. یک قطعه خیالِ خالصِ طلایی به نام عسل را دوست داشتم و بعدها، این دوست داشتنِ خیالی، گرفتارم کرد.

زمانی عسلی خریدم که عسل نبود. دلم شکست. برانگیخته شدم. دربه در به دنبالِ عسلِ اصل گشتم، نیافتم. عسل فروشان، پیوسته فریبم می‌دادند. عسل فروشان، چیزی را می‌فروختند که «مثلِ» عسل بود. دلم بیشتر شکست. دلم برای کودکی‌هایم سوخت. دلم برای خلوصم سوخت. نمی‌خواستم از کودکی تا نوجوانی، تا جوانیِ تمام، چیزی را با لذت، یک لقمه درصبح، در دهان نهاده باشم که دروغ بوده باشد. هرجا که رفتم، حتی کنار بسیاری از کندوها، عسلِ راست نیافتم و زنبورانِ بی‌شماری را افسرده و متاسف یافتم و گریستم.
خدا لعنتتان کند
زنبوردار: 1394/8/1511:04:47،
26
22
خانم رییسی اطلاعات اشتباه به مردم ندهید عسلی که با شان و موم نباشد صد در صد توسط همکاران متقلب شما در کارخانجات بزرگ بدون دخالت زنبور تولید شده است مثل تمام برند هایی که در فروش گاه ها جا خوش کرده اند توصیه من اینه که عسل با موم بصورت شان بخرید بعد با حرارت غیرمستقیم مثلا روی کتری آبجوش عسل از موم را جدا کنید حداقل مطمئن هستید که همکاران خانم رییسی هنوز تکنولوژی تولید عسل با شان موم را ندارند و نخواهند داشت . زنبورداری و عسل فروش با تشکر از ایرانی عزیز
ن: 1394/8/1512:40:14،
25
27
ما تو کردستان زنبور حدود 30 کندو داشتیم که اندازه مصرف خودمون عسل نداشتن. کلا انقدر آلودگی های محیطی مثل ریزگرد و سموم غیر استاندارد زیاد شده که زنبور عسل کافی نمیده
حقگو: 1394/8/1512:41:10،
25
24
عسل خریدم کیلو12هزار تومان،اونم از کسی که خودش کندو داره و از قدیم توی کار فروش عسله،حداقل30-40سال!!!حالا رییس صنف زنبوردارا بیاد بگه عسل خوب کیلو 50 تومن هم گیر نمیاد!!چه تضمینی که عسل 50 تومنی شما اصل باشه،خودمو گول نمیزنم همونی که ارزونتره میخرم ،اگه اصل بود که خداپدرش را بیامرزه اگر هم تقلبی بود که زورم نمیاد عسل50 تومنی را به اسم اصل خریدم
عبدالله: 1394/8/1513:29:39،
36
26
با عرض معذرت از افراد باوجدانی که هیچ‌گاه شرف و وجدان کاری خود را فدای حرام‌خواری نمی‌کنند. بعضی از ما ایرانیها استادِ به لجن کشیدن هستیم.

با تولید عسل تقلبی مردم را از خوردن عسل بیزار می‌کنیم.

با تولید لبنیات آلوده به روغن پالم، مردم را از خوردن لبنیات بیزار و نسلی را به‌واسطه فقر کلسیم نابود می‌کنیم.

با تولید آب‌لیموی تولید شده از اسید هموطنانمان را به کام مرگ می‌بریم.

با واردات محصولاتِ آشغالِ چینی، جوانان چینی را شاغل و جوانان خودمان را بی‌کار و معتاد می‌کنیم.

و از همه مهم‌تر آن‌که حس اطمینان به یکدیگر را در جامعه نابود می‌کنیم و غافلیم از این‌که این حس ممکن است سال‌ها طول بکشد تا این حس به جامعه بازگردد.

أین تذهبون؟
مهرداد: 1394/8/1609:06:58،
19
20
این مشکل رو بانی زنیوره حل میکنه .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار