کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تراز بازرگانی ایران مثبت شد

کدخبر:۱۶۹۳۷جمعه، ۱۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۳:۴۷۱۴۸۶ بازدید

آمار جدید گمرک نشان می‌دهد صادرات کشور با 15 درصد و واردات نیز با 21 درصد کاهش ارزش دلاری روبه‌رو شد. اتفاقی که به گفته کارشناسان ...

آمار جدید گمرک نشان می‌دهد صادرات کشور با 15 درصد و واردات نیز با 21 درصد کاهش ارزش دلاری روبه‌رو شد. اتفاقی که به گفته کارشناسان امر دلایل مختلفی دارد و البته با توجه به این میزان به اهداف تعیین شده تا پایان سال نمی‌توان دست یافت.

اما با لغو تحریم‌ها و اجرای برجام به طور قطع در سال آینده می‌توان شاهد تحرک و رونق خوبی در بازار خارجی بود. در تراز بازرگانی امسال صادرات بر واردات پیشی گرفت و این در حالی بود که پیش از این و در سال‌های گذشته میزان واردات از صادرات بیشتر بوده است. حال از ابتدای امسال صادرات غیر نفتی از واردات جلو زده است. آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که در هفتمین ماه سال حجم مبادلات تجاری به ۴۸ میلیارد و ۲۰۸ میلیون دلار رسید که در این بین ۲۴ میلیارد و ۱۳۱ میلیون دلار مربوط به صادرات غیرنفتی و ۲۴ میلیارد و ۷۷ میلیون مربوط به واردات می‌شود. براساس آمار گمرک، صادرات قطعی با احتساب میعانات گازی با کاهش ۳/۳۹ درصدی در وزن و ۱۵/۰۹درصدی در ارزش دلاری مواجه بوده است. در حوزه واردات نیز متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی ۱/۱۳۴ دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش ۱۱/۴۱ درصدی در ارزش دلاری داشت. متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی نیز ۴۲۹ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، تغییر محسوسی نداشته است.


نفت ۵۰ درصد مقصر است

اما سوالی که ممکن است پیش بیاید دلیل کاهش واردات و صادرات در مقایسه با سال گذشته است؛ موضوعی که رییس کنفدراسیون صادرات ایران درباره آن می‌گوید: ۵۰درصد این موضوع به عواملی چون برجام، تصمیم‌هایی در حوزه واردات و صادرات، آگاهی نداشتن از وضعیت نرخ ارز و کاهش قیمت نفت بستگی دارد. ۵۰ درصد دیگر نیز به دلیل کاهش قیمت جهانی نفت است. محمد لاهوتی در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: به دلیل طولانی شدن مذاکرات ایران با ۱+۵ اقتصاد کشور تا حدودی دچار توقف شد و فعالان اقتصادی نتوانستند آینده را پیش‌بینی کنند و به همین دلیل کار را تاحدودی کم کردند. او بیان می‌کند: از سوی دیگر، رکود حاکم بر کشور و نبود امکان فروش کالا و رسوب آن در انبار واحدهای تولیدی باعث شد که رکود بر واردات غلبه کند و میزان واردات نیز کاهش یابد.

وی با اشاره به سومین عاملی که سهم 50 درصدی کاهش حجم صادرات را رقم زده است، ادامه می‌دهد: تصمیم‌گیری در حوزه صادرات و واردات مثل ممنوعیت برخی کالاها و مدیریت کردن برخی کالاها، ثبت نشدن سفارش واردات و در نهایت وضع عوارض صادراتی در سال گذشته درباره برخی کالاها باعث شد صادرات، واردات و تجارت خارجی با کاهش مواجه شود. به گفته رییس کنفدراسیون صادرات ایران آگاهی نداشتن از وضعیت آینده ارزی کشور و نرخ ارز و نگرانی درباره این موضوع و تاثیری که توافقات بر این حوزه می‌گذارد از دیگر عواملی بود که فعالان اقتصادی را با مشکلاتی مواجه کرد. او اما در نهایت به نکته مهم‌تری اشاره کرده و می‌گوید: کاهش ۴۰درصدی صادرات میعانات گازی بیانگر کاهش قیمت نفت است که این امر نیز در صادرات و کاهش حجم آن تاثیرگذار است.

به گفته لاهوتی 50 درصد از کاهش حجم صادرات را می‌توان به موضوع قیمت نفت مرتبط دانست و 50 درصد باقیمانده نیز به عواملی که به آن اشاره شد مربوط می‌شود. او اما معتقد است: کاهش قیمت نفت موضوعی بود که پیش از این پیش‌بینی شده بود بنابراین سازمان توسعه تجارت باید در اهداف خود بر کالاهایی مثل پتروشیمی و کالاهای صنعتی که امکان صادرات بیشتری دارند تاکید بیشتری می‌کرد. به این ترتیب این سازمان با استفاده از ابزارهایی مثل حمایت از صادرات و پرداخت مشوق‌های صادراتی می‌تواند کسری صادرات و واردات را مدیریت کند اما به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی کشور سازمان توسعه تجارت نتوانست این تصمیمات را اجرایی کند. رییس کنفدراسیون صادرات ایران به هدف 77 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی تا پایان سال اشاره کرده و می‌گوید: تا پایان سال ۴ ماه بیشتر باقی نمانده و به این میزان صادرات نخواهیم رسید. پیش‌بینی می‌کنم که میزان صادرات امسال حتی به اندازه سال گذشته هم نباشد و از آن میزان کمتر نیز باشد.


قدرت خرید مردم کم شده است

«رکود اقتصادی» و «ناتوانی مردم در خرید» دو عاملی است که نایب‌رییس کمیسیون واردات اتاق ایران به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: این دو عامل باعث کاهش واردات به کشور در ۷ ماه نخست امسال شده است. محمدرضا صفا در گفت‌وگو با صمت ادامه می‌دهد: مردم درحال‌حاضر قدرت خرید ندارند بنابراین مواد غذایی، مواد بهداشتی و درمان را در اولویت خریدها و هزینه‌های خود قرار داده‌اند. به این ترتیب تا زمانی که مردم به خرید کالاها روی نیاورند این کالاها نیز با کاهش واردات روبه‌رو می‌شوند. به اعتقاد او نبود نقدینگی در جامعه و رکود اقتصادی باعث شده است که حجم واردات با کاهش روبه‌رو شود. صفا همچنین به عوامل دیگری که می‌تواند در کاهش حجم واردات تاثیر داشته باشد اشاره می‌کند و می‌افزاید: به‌عنوان مثال ندادن مجوز ثبت سفارش کالا برای واردات و مراجعه آنها به نمایندگی‌های مجاز کالا و خودرو از دیگر عواملی است که واردات را با مشکل روبه‌رو می‌کند اما مهم‌ترین عامل، رکود در جامعه و ناتوانی مردم در خرید است. به اعتقاد نایب‌رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران با مسئله برجام و آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران احتمالا حدود ۶ ماه تا یک‌سال طول بکشد تا وضعیت روبه بهبود برود و این امر در صورتی محقق می‌شود که دولت بخواهد وضعیت را ساماندهی کند چراکه از بین بردن رکود در دست دولت است، نه مردم.


اقلام عمده تجارت خارجی

اقلام عمده وارداتی در ۷ ماه سال ۹۴ شامل ذرت دامی، به ارزش ۸۱۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳/۳۸ درصد، دانه گندم به جز گندم دامی به ارزش ۵۰۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲/۰۹ درصد، لوبیای سویا به ارزش ۵۰۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲/۰۹ درصد، برنج به ارزش ۴۴۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱/۸۴ درصد و کنجاله سویا به ارزش ۴۴۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱/۸۴ درصد از کشورهای چین، امارات، جمهوری کره، ترکیه و هند بوده است. اقلام عمده صادراتی در مدت مورد بررسی شامل سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده غیرمذکور در ظروف هزار سانتی‌متر مکعب و بیشتر به ارزش ۱/۲۳۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶/۴۱ درصد، پروپان مایع شده در ظروف هزار سانتی‌متر مکعب و بیشتر به ارزش ۹۴۷میلیون دلار و سهم ارزشی ۴/۹۲درصد و قیر نفت به ارزش ۷۸۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴/۰۶ درصد بوده است. ترکیب کالاهای صادراتی به تفکیک میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و سایر کالاها شامل صنعتی، کشاورزی، معدنی، فرش و صنایع‌دستی است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ایرانی: 1394/8/1511:13:37،
16
34
با صادر کردن بیشتر قرقوروت و لواشک حلال و بی ارزش تر شدن پول ایران اسلامی، تراز بازرگانی ایران اسلامی مثبت شد!
میخ فروش خواب یه اصطلاح ایراتی: 1394/8/1515:12:42،
29
11
به اصطلاح ایرانی جان .اگه ایرانی بودی این جوری فکر نمی کردی
ایرانی: 1394/8/1516:04:45،
15
26
حقیقت تلخه!، آره کسانی ایرانی هستن که خودشون رو زدن به خواب یا مشکلات رو نمی بینن!، الکی خوش بودن و تو عالم هپروت بودن هم خوب عالمیه و یه کشور معتبر و ثروتمند رو در عرض 37 سال به اینجا میکشونه!، شما با توهماتتون خوش باشین آقای دلواپس که با دلواپسی هاتون مملکت رو به اینجا کشوندین و ایران و ایرانی رو دشمن شاد کردین!، برید به فکر چاره باشین تا هر روز مجبور نشین ریال ایران اسلامیتون رو بی ارزش تر کنین تا بتونین نفت و پسته و زعفران و لواشک و قرقوروت بیشتری صادر کنین!، ایرانی هستم که دلم برای این کشور میسوزه وگرنه در حالیکه الان دارم راحت زندگی میکنم میگفتم به درک که هر بلایی سر این کشور اومد به من چه؟، من که دارم راحت زندگی میکنم اما این رو نمیگم، جایگاه واقعی این کشور اینی نیست که عده ای تا این حد پایینش آوردن و مردم هم بهش عادت کردن!، زنده باد ایران ایرانی!
حسن: 1394/8/1511:18:06،
20
10
خوب قیمت دلارو بزار ده هزار تومن ! اونوقت واردات میشه صفر! دوتا خیر بهت میرسه! اول اینکه از دست ملت راحت میشین! همشون میمیرن! دوم اینکه ایران میشه ملک شخصیه شخصی! میشینید دورهم، حال میکنید که تراز تجاریتون شده مثبت بینهایت! یکی مثل منم نیست که از رکود و بیکاریو بدبختی گله کنه!
عمله: 1394/8/1511:46:40،
23
10
من که به هند صادر نمیکنم .چون بجای پول میگه باید فیلم هندی بخرید
مهدی: 1394/8/1512:48:42،
17
9
چه عجب یک خبر خوب شنیدیم امیدوارم آمار سازی نباشه.
محمود: 1394/8/1513:43:48،
13
5
درد بزرگ این ممکلت اینه که افراد میخوان یه جا بشینن و از خرید و فروش و واردات و دلالی سود ببرن؟
این روند قطعا محکوم به شکسته. تا زمانی که فعالیت تولیدی نباشه و اشتغال نباشه, درآمدی هم نیست که خریداری بخواد وجود داشته باشه.
کامکار: 1394/8/1516:13:12،
11
8
قسمت عمده صادرات غیر نفتی را محصولات پتروشیمی و میعانات گازی تشکیل می دهد که خود نیز جزو فرآورده‌های نفتی محسوب میشود به عبارت ساده تر صادرات کل کشور در اصل نفت و فرآورده‌های نفتی بوده و تقریبا صادرات ما در حد صفر بوده و کالاهای ما توان رقابت در بازار آزاد را با کالاهای مشابه خارجی ندارد .
ارمین: 1394/8/1610:08:45،
7
6
52005

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما