کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فرمانده اقتصاد ایران کیست؟

کدخبر:۱۶۸۹۸چهارشنبه، ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۳:۴۷۵۶۰۷ بازدید

در حالی که اکثریت اعضای تیم اقتصادی دولت را افراد پر تجربه، با دانش و نخبه تشکیل داده است اما گاه از دل این تیم تصمیم هایی بیرون ...
فرمانده اقتصاد ایران کیست؟

در حالی که اکثریت اعضای تیم اقتصادی دولت را افراد پر تجربه، با دانش و نخبه تشکیل داده است اما گاه از دل این تیم تصمیم هایی بیرون می آید که با گروه خونی سیاستگذران اصلی اقتصادی دولت همخوانی ندارد.

بررسی‌های اقتصادنیوز نشان می‌دهد که اگرچه ادبیات اقتصادی رئیس جمهور تغییر کرده و او پای برخی از اصول اقتصادی ایستاده ولی گاه برخی اقداماتی شبه پوپولیستی در این دولت که خیلی‌ها به آن دل بسته‌اند، صورت می‌گیرد. صاحبنظران معتقدند که وقوع چنین اتفاق هایی در دولت به دلیل دو عامل بوده است. عامل نخست اینکه تنوع و تعدد مسائلی که دولت یازدهم در اقتصاد با آن مواجه بوده، بسیار زیاد است چون این مسائل در عرض یکسال به وجود نیامده اند، در مدت زمان کوتاهی رفع نخواهند شد. از نظر آنها مسکن مهر، سهام عدالت، شیوه خصوصی سازی، نحوه تقویت نظام بانکی و نرخ تورم خیلی بالا، رشد اقتصادی منفی با عمق زیاد، هدفمندی یارانه ها، کسری بودجه دولت، نظام دولتی چند نرخی ارزی و . . . مسائلی است اقتصاد ایران در ابتدای کار دولت یازدهم با آن مواجه بوده و کماکان نیز ادامه دارد. مساله تحریم و محدودیت های جدی بین المللی هم که به این لیست اضافه شود، این تصویر به وجود می آید که برای اولین بار در تاریخ ایران یک دولت از جمیع جهات میراث دار فهرست بلند بالایی از انواع مشکلات اقتصادی بوده که از شروع فعالیت خود لازم بوده به حل آنها بپردازد. 

اما این فهرست بلند بالا را چه کسانی باید حل و فصل کنند؟ واقعیت این است که هم اکنون نظام کارشناسی دولت، نسبت به همه زمان های گذشته در ضعیف ترین موقعیت خود قرار دارد. 

نظام کارشناسی کشور به دلیل استخدام های بی رویه در دولت قبل بسیار ضعیف شده، این در حالیست که حل مسائل پیچیده، متنوع و با اهمیت کشور بر عهده همین سیستم است. بنابراین یکی از عواملی که در کنار مسائل تلمبار شده اقتصاد به برخی ناهماهنگی ها دامن زده، ضعیف بودن توان کارشناسی کشور در مقطع فعلی است. در چنین شرایطی سیاستگذاران اقتصادی کشور باید به سمت همگرایی بیشتر حرکت کنند تا ناهماهنگی ها کم شود و صدایی واحد از حنجره تیم اقتصادی دولت در خصوص مسائل مختلف بیرون بیاید.

به همین سبب کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی کشور بازنگری در ساختار سیاستگذاری اقتصادی کشور را خواستارند و از لزوم مدیریت واحد تصمیم سازی های اقتصادی در شورایی مستقل به عنوان فصل الخطاب، سخن می گویند. بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، شورای اقتصاد، ستاد هماهنگی امور اقتصادی، سازمان مدیریت و . . . هر کدام تحلیل خاص خود را از اقتصاد ایران دارند و در تصمیم گیری ها گاه بدون در نظر گرفتن سایر نهادهای تصمیم ساز مستقل عمل می کنند. 

اینکه سیاستگذاران توسعه اقتصادی کشور چه کسانی هستند و کدامیک از مدیران دولت تیغ برنده تری برای اعمال نظرات خود دارند و آن را به نفع توسعه اقتصادی کشور می دانند، پرسشی است که این روزها پیش روی کارشناسان و تحلیلگران نظام برنامه ریزی کشور قرار گرفته است. آنها می پرسند که کدامیک از نهادهای برنامه ریزی و اقتصادی کشور از نظر قانونی می توانند حرف شان را به کرسی بنشانند و برای زندگی و معیشت 78 میلیون ایرانی و کشور یک میلیون 600 هزار متر مربعی تصمیم هایشان را عملی کنند؟

تعدد و تکثر برنامه ریزی ها و نبود سیستمی واحد برای جمع بندی این برنامه ریزی ها کارشناسان را به این فکر انداخته تا نظام واحد تصمیم گیری اقتصادی در کشور به وجود آید. شورای عالی اقتصاد که باید به عنوان مغز متفکر اقتصادی کشور شناخته شود به جای سیاستگذاری درباره امور مهم اقتصادی کشور درباره مسائلی صرفا منطقه ای و غیر مرتبط نظیر احیای دریاچه ارومیه به بحث می پردازد حال آنکه توقع بر آن است که این شورا به محلی برای سیاستگذاری های کلان اقتصاد تبدیل شود و نقش فرماندهی اقتصاد ایران را بر عهده گیرد.

تیم اقتصادی دولت یازدهم بر سر برخی موضوعات اساسی دارای اختلاف نظر و عقیده است که ریشه این اختلاف نظرها بیشتر به نوع نگاه مردان اقتصادی دولت به حل مسائل اقتصادی و دلیل به وجود آمدن آن دارد و تداعی کننده اختلاف قدیمی کینزین ها و کلاسیک ها و نئوکلاسیک ها در عرصه اقتصاد است. نمونه بارز آن نگاه دولت بر سر موضوع قیمت گذاری است. برخی از مدیران اقتصادی همواره بر طبل قیمت گذاری از سوی دولت می کوبند و برخی دیگر از بر خروج دولت از قیمت گذاری تاکید می کنند.


غنی نژاد: رئیس جمهور فرماندهی اقتصادی به وجود آورد

موسی غنی نژاد در این باره می گوید: «برای کشور لازم است که فرماندهی اقتصادش واحد باشد اما در این باره سه مساله پیش روی دولت است. نخست مصوبات مجلس است که مانع از به وجود آمدن این فرماندهی خواهد شد و قانونگذار به برخی نهادها اختیاراتی را می دهد که این اختیارات قابل تفویض به نهادی بالادستی نخواهد بود. مساله دوم قوه قضائیه است که نهادهایی نظیر تعزایرات حکومتی دز زیر مجموعه اش قرار داد و این نهادها در وقت مقتضی می توانند جلوی تصمیم های اقتصادی دولت سنگ اندازی کنند. فرض کنید دولت بخواهد به آزاد سازی قیمت ها روی آورد آنگاه همین سازمان تعزیراتی که اکنون در کما به سر می برد به سرعت از کما خارج خواهد شد و جلوی این کار را خواهد گرفت.»

این اقتصاددان سومین مساله را خود هیات دولت و ناهماهنگی میان دیدگاه های آنها می داند و می افزاید: «اگر دولت در درون خود بتواند فرماندهی واحدی به وجود آورد و نهادی را مسول تصمیم سازی های اقتصادی خود کند، کارایی اش بالا خواهد رفت. نهادهایی مثل شورای اقتصاد، سازمان مدیریت، بانک مرکزی و ... وجود دارند که هر کدام نسخه ای خاص را برای درمان اقتصاد کشور مفید می دانند که این موضوع هماهنگی میان آنان را برای دولت سخت کرده است.»

غنی نژاد می افزاید: « درمیان نهادهای تصمیم ساز اقتصاد ایران، ستاد هماهنگی امور اقتصادی تا به اینجا توانسته نقش قابل قبولی را ایفا کند و در غیاب شورای اقتصادی قوی، ادبیات یکسانی در اقتصاد کشور به وجود بیاورد.»

او می گوید: «اینکه تا چه اندازه تصمیم های اتخاذ شده در ستاد قابلیت اجرایی داشته باشند و دستگاه ها از آن تبعیت کنند به اقتدار رئیس جمهور و میزان توجه او به این ستاد بستگی دارد که می تواند نقش مفیدی را ایفا کند.»

غنی نژاد می افزاید: «تصمیم های اقتصادی باید در میان اعضای هیات دولت به بحث گذاشته شود و دولتمردان تا جایی که می توانند مسائل پیش روی اقتصاد ایران را حل کنند و اگر به مانعی برخوردند از طریق لایحه ای آن را با نمایندگان مجلس در میان بگذارند و مجوز قانونی بگیرند.»

این اقتصاددان می گوید: «اینکه اقتصاد ایران فرمانده واحدی داشته باشد و یک «صدا» از آن بیرون بیاید ایده ای بسیار خوب است که باید پخته شود و ساختاری شکل بگیرد که هم قدرت تصمیم سازی بالایی داشته باشد و هم اینکه تصمیم های آن قابلیت اجرایی داشته باشد.»غنی نژاد می گوید: «در کوتاه مدت ساختار ستاد هماهنگی امور اقتصادی می تواند نقش فرمانده را ایفا کند اما در میان مدت و بلند مدت دولت باید ساختاری را به وجود بیاورد که اقتصاد یکبار برای همیشه بتواند صاحب مدیریتی واحد در عرصه سیاستگذاری ها و تصمیم سازی ها شود.»

 

مشایخی : دور بانک مرکزی خط بکشید

در همین زمینه علینقی مشایخی می گوید: «بهترین نهادی که می تواند فرماندهی اقتصاد ایرن را بر عهده گیرد شورای عالی اقتصاد است چرا که هم جایگاه شناخته شده ای دارد و هم رئیس جمهور در راس آن قرار گرفته است و می تواند تصمیم های مهم را در سطح بالایی به تصویب برساند.»

بنیانگذار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف می افزاید: «این نکته را باید در نظر داشت که بانک مرکزی را نباید در این میان به بازی گرفت چرا که این نهاد باید مستقل بماند و سیاست های پولی کشور را تهیه و تنظیم کند و به مهار تورم بپردازد. شورای عالی اقتصاد نیز به تصمیم های بزرگ اقتصادی روی آورد و رهبری آن را بر عهده گیرد.»

او معتقد است: «در غیاب یک سازمان مدیریت قوی، نهادهای تصمیم گیر اقتصادی متعدد و متکثر می شوند و تمرکز تصمیم سازی ها از بین می رود. بنابراین اگر این سازمان به جایگاه واقعی خود برگردد، می تواند معاونت اقتصادی قدرتمندی را تشکیل دهد و نظام بودجه ریزی متناسب با استانداردهای روز را تشکیل دهند.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محسن: 1394/8/1311:36:51،
112
37
عزیزم اگه گرون کردن مداوم کالاها و خدمات بعد اعلام نرخ تورم عجیب و غریب و غیر واقعی, و از همه بدتر کپی کاری ناقص از روی اقتصاد کاپیتالیستی نشونه نخبه بودنه, که بچه 5 ساله هم با این تعاریف جزو نوابغ دورانه !‍‍!!!!
: 1394/8/1312:20:23،
74
30
افرادی که تو کار اقتصادی و وارادات هستند و شرکت دارند مثل نهاوندیان و نعمت زاده و چند نفر دیگه باید کنار بروند و افراد علمی ومدیر مثل نوبخت نقش بیشتری داشته باشند
وطن پرست: 1394/8/1312:36:48،
111
23
به خاک سياه نشوندن جمعيت هفتاد هشتاد ميليوني هم در حد خودش خدايي نخبه گي داره ديگه.
علی: 1394/8/1313:21:14،
60
39
"اکثریت اعضای تیم اقتصادی دولت را افراد پر تجربه، با دانش و نخبه تشکیل داده است "


چه نخبگانی که دو سال است همه چی را گران کرده اند...دلار رسمی طی دو سال را از 2400 به 3100 گران کرده اند و تنها فهمشان از اقتصاد گران کردن دلار و بی ارزش کردن ریال برای درامد بیشتر و ایجاد رانت برای مافیای صادرات است بدوت توجه به فشار ان بر مردم و کاهش شدید قدرت خرید مردم و ایجاد رکود و گرانی و فقیر تر کردن مردم...و کاهش سود سپرده بدون توجه به افزایش اجاره و رهن و بی ارزش بودن ریال ....افزایش مالیاتها گمرکیها و بنزین و حاملهای انرژری و وامهای 25 میلیونی با بازپرداخت 48 میلونی !!!!!
برادر سابق: 1394/8/1314:18:58،
55
29
واقعیت اینه که اقتصاد ایران شبیه کوه یخ و قسمت اعظم آن نامریی و دست برادران محترم نهادهای خارج از دولت است و دولت قدرت مقابله با آنها را ندارد.
ایرانی اصیل: 1394/8/1317:09:39،
41
22
دوستان من که هر چقدر میخوام به خودم امیدواری بدم که وضعیت اقتصادی کشوردرست میشه ولی وقتی کل عملکرد سیستم رو میبینم بجزفروپاشی چیز دیگری بچشم نمیاد آیا شما هم اینجور فکر میکنید یا من بدبینم؟
اوستا: 1394/8/1317:14:03،
32
19
من ازقدیم بازی گل یا پوچ رو دوست داشتم خصوصا وقتی که جفت پوچ میگرفتی توی چهل دست فقط یه گل وجودداره که اونم گرفتنش با کرام الکاتبینه بنابراین همش جفت پوچه .
اکبر: 1394/8/1320:11:00،
25
24
متاسفانه تصمیمات دولتی ها در هر دوره ای فقط برای منافع خودشون هست،میگن فلان طرح فلان مقدار اعتبار داره،فوری صد تا شرکت خصوصی از خودشون سر در میاره،پنج سهم مال این ،ده سهم مال اون و میزنن تو گوش طرح،اینطوری هم که شد نتیجه مهم نیست فقط شکار پول مهمه،حتی حاضر نیستن در چارچوب استاندارد مدون خودشون اجرا کنن،به هر روشی دست میزنن ظاهر قشنگ رو تن باطن پوچ کنن و پولو بزنن تو رگ
لولو: 1394/8/1323:10:01،
31
25
خب مشخصه!!!هرکی صبح زودتر از خواب بیدارشه!!!!!
ایرانی.....: 1394/8/1411:41:32،
30
31
دلار ۷۰ ریال رو به ۳۵۰۵۰ ریال رسوندن نخبگی نیست ؟ چرا ما ملت قدر نمیدونیم, شکر ۳۰ ریال شده ۲۷۰۰۰ ریال اینها همه هنر نخبگان و مسولین کشور ایران اسلامیست.
نخبه: 1394/8/1311:38:15،
73
25
در حالی که اکثریت اعضای تیم اقتصادی دولت را افراد پر تجربه، با دانش و نخبه تشکیل داده است

اینا نخبند، وای به حال ما با این تخبگان
کله پز : 1394/8/1400:30:55،
24
18
محل کارش را بلدم ، ولی اسمش را نمیدانم
حد فاصل چهارراه استانبول و منوچهری
فرد: 1394/8/1311:44:33،
62
25
ایران کشور طایفه ها است .اقتصاد هر مملکتی رو نظام مالیاتی تعریف میکنه.ولی تو ایران قومی..دسته ای...طایفه ای اقتصاد رو تعریف میکنه.
دلخور: 1394/8/1312:10:12،
60
26
وزیر افتصاد کشور دوست و برادر چین
علی: 1394/8/1312:23:07،
50
28
نخبه کسی است که بفهمه این کاره نیست،برای بهبود شرایط اقتصادی ۲ شرط باید اجرا شود و الا هزار سال دیگه هم که بیاد ،همین آش و همین کاسه خواهد بود،
۱- برداشته شدن تحریمها و وارد کردن تکنولوژی روز دنیا و پرهیز از شعار و هیجان های الکی
۲- به صورت پیمانکاری تیم اقتصادی را به کشورهای موفق در اقتصاد بسپاریم و دولت و مجلس نظارت عالیه داشته باشند.
ایرانی: 1394/8/1312:30:30،
55
27
چه جالب ، تو این مملکت پر از قهرمان و نخبه است ! یه روز تو دولت قبل به رییس جمهور میگفتن قهرمان که هی میاد دستاورد هسته ای روو میکنه ، یه روز به اقای ظریف میگن قهرمان که هی میاد خراب کاریهای دولت قبل رو درست میکنه . اون زمان هم که یارانه رو شروع کردن دادن میگفتن این تصمیم نخبه های اقتصادی این مملکته ! ما نفهمیدم کی نخبه است و کی نخاله
امير: 1394/8/1313:24:41،
33
22
فقط يه چی بلدن با ایجاد تورم بازار رونق میگیره عزیزم تو هر چی میخوای وام بده وقتی کسی توانایی پرداخت نداره میخوای چی کار کنی من ۲سال هست در شرکتم بستم ۴۰نیرو بی کار کردم هنوز هیچ کدام سر کار نرفتن بیمه بی کاریشان هم تمام داره میشه از هر صندوق یا بانک هم که میبینی وام گرفتن تا زندگیش بگذره که نمیتونن هم وام پرداخت کنند دیگه حالا اینا چه جور زندگیشونو میتونن جم کنند وام ۲۵میلیون واسه کارگرها هست که زندگیشون این جور هست
علی: 1394/8/1313:35:52،
38
23
تیم اقتصادی گیر داده به چهل وپنج تومان یارانه برید ببینید در ادارات میرند باپول دولت مدرک دکترا میگیرند وبعد چه حقوق هایی میگیرند مدارکشان هم صنار بدرد مملکت نمیخوره برای صرفه جویی حقوق های بالا را ندید نه یارانه را
porya: 1394/8/1313:41:03،
38
24
شاید واقعا نخبه هستند اما شما ملت عزیز آیا به این نتیجه نرسیدید که رییس جمهوری تنها یک ماکت هست؟ نخبه ای و رییس جمهوری که بهش اجازه تغییر سیاست خارجی کشور رو نمیدهند و یا اجازه جلوگیری از خروج ارز و سرمایه کشور جهت صرف در کشورهای دیگه رو ندارد، چرا فک کنیم که ما رییس جمهور داریم؟ اساسا نخبگان دراین کشور شیر بی یال و دندون هستند. اگر نخبه ای بتونه حرف بزنه و حرفش حرف حساب باشه که دیگه پست نداره.
علی: 1394/8/1314:04:23،
26
23
برای برادران پاکستانی که خیلی خوب شده دارن بازار ایرانو غارت میکنن مخصوصا صنف الکتریک ویزای گردشگری میگیرن اما کانتینر کانتینر جنس میفروشن .خیلی جالبه که میگن اینجا هر کاری بخوایم میکنیم .اقااااااااااایون اقتصاددان این یکی از مشکلاته
reza111: 1394/8/1314:15:09،
35
30
حقوقدان که احتیاجی به سرهنگ وفرمانده ندارد
ایرانی: 1394/8/1314:22:34،
41
28
بنام خدا

مافیا !!!
یاهو: 1394/8/1316:35:07،
41
18
مشکل اقتصاد ایران را هیچ نابغه ای نمی تواند حل کند آقای غنی نژاد و سایر ین می دانند که عیب کار در کجاست ولی
جرات ومجال بیان واقعیت ها را ندارند .
احمد: 1394/8/1318:43:36،
25
21
اگر اقتصاد ایران فرمانده داشت که به این حال نزار مبتلا نمی شد.!!
مهرداد: 1394/8/1405:55:27،
23
23
دست به دست تو خودشو ن میچرخد.
فرمانده.
بارباپاپا عوضمیشه
اقدام: 1394/8/1408:35:11،
24
16
فرمانده: جناب اقای هرکی هرکیه...
WTO تجارت جهاني : 1394/8/1411:00:21،
27
16
قدر مسلم اقتصاد كشور را بايد مردم تعيين كنند و مردم در تصميم گيري بازار دخيل هستند چين با يك ميليارد و 400 ميليون نفر جمعيت رو به فزوني چگونه اقتصاد شكوفا دارد و تمام دنيا را با محصولاتش قبضه كرده است بخاطر اينكه فهميد اگر بخواهد مردم را تحت فشار تورم و ركود قرار دهد زودتر از هر كشوري توي دنيا با اين همه جمعيت شكست ميخورد با اينكه منابع با ارزش نفت و گاز و ... ندارد و كم فسادترين كشور دنيا محسوب ميشود - كشور ما به نسبت جمعيت و منابع وسيع و پر ارزش فقيرترين كشور منطقه است و از نظر تصميمات اقتصادي هم فقير است و بيشترين فساد دارد كه به دولت رسوخ كرده ست .
تصميمات دولت به سمت خود منفعتي پيش ميرود و نقش مردم در تصميمات بي ارزش و كم اهميت است در صورتي كه مردم هستند اقتصاد را مسير مي دهند .
و چاره اي نداريم به wto تجارت جهاني ملحق شويم و همگام با دنيا پيش برويم .
( فلفل): 1394/8/1411:33:16،
24
22
چقدر از خودشان متشكرند اعضاي دولت خودشان براي خودشان دست ميزنند ديديم كه چه طرحي ارائه كردند براي خريد خودرو ، تازه همه اعضاي دولت نبودن 3 نفر مغز متفكر اين طرح را دادند0
شكست وام 25 : 1394/8/1412:39:43،
18
23
پرداخت وام 25 ميليوني همگاني شكست خورد اينو توي خبرها دنبال كنيد .


اين وام به خودروهاي فرسوده تعلق ميگيريد .


درود بر مردم آگاه و سرفراز كه موضوعات را با دقت دنبال مي كنند و افكار صحيح را به مسئولين القا مي كنند . و نتيجه اين تعامل مردم به نفع اقتصاد كشور و خودشان است .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار