کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دولت تك‌حزبی، دستاورد اردوغان از بی‌ثباتی

کدخبر:۱۶۸۴۱سه شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۴ - ۰۰:۰۳:۴۷۱۷۰۱ بازدید

«ترور افزايش يافت، نرخ دلار افزايش يافت، آرا افزايش يافت، سلطنت ادامه دارد» اين تيتر روزنامه تركيه‌يي «سوزجو» يكي از روزنامه‌هاي مخالف ...
دولت تك‌حزبی، دستاورد اردوغان از بی‌ثباتی

«ترور افزايش يافت، نرخ دلار افزايش يافت، آرا افزايش يافت، سلطنت ادامه دارد» اين تيتر روزنامه تركيه‌يي «سوزجو» يكي از روزنامه‌هاي مخالف رجب طيب اردوغان است كه مي‌تواند به عنوان چكيده‌يي از تحولات پرفراز و نشيب پنج ماهه انتخابات در اين كشور تلقي شود.

در انتخابات روز يكشنبه خطر تشكيل دولت ائتلافي از بيخ گوش حزب «عدالت و توسعه» گذشت؛ چرا كه اين حزب به پشتوانه راي 49.4 درصدي ترك‌ها اكنون مي‌تواند به تنهايي و بدون شركت ديگر احزاب دولت مستقل تشكيل دهد. با اين حال راه براي محقق شدن ديگر روياهاي اردوغان همچنان بسته مانده است. او براي تغيير قانون اساسي و تغيير سيستم پارلماني به رياستي نياز به 350 كرسي در مجلس دارد. اين در حالي است كه 316 كرسي اشغال شده از سوي حزب عدالت و توسعه نمي‌تواند تضميني براي تغيير در اين زمينه باشد. اينگونه به نظر مي‌رسد كه تنش‌هاي اخير درون خاك تركيه تاثير بسزايي در بازگشت آرا به سمت حزب عدالت و توسعه داشته است. اردوغان به صراحت در تبليغات پيش از انتخابات خود خطاب به مردم تركيه گفته بود كه بايد ميان عدالت و توسعه و هرج‌و‌مرج يكي را انتخاب كنند و نتيجه هم ثابت كرد كه ترك‌ها امنيت را به هر چيز ديگري ترجيح مي‌دهند.

 

  استقبال بازار از خروجي صندوق‌هاي راي

با اين وجود به محض اعلام نتايج، بادهاي موافق براي اقتصاد تركيه نيز وزيدن گرفت. پس از به بن‌بست رسيدن انتخابات ژوئن و افزايش عدم امنيت پس از انفجارهاي آنكارا ارزش لير تركيه در مقابل دلار كه به‌شدت رو به كاهش گذاشته بود، روند صعودي گرفت. به گزارش شبكه تي‌آر‌تي تركيه، براساس نخستين داده‌هاي بورس، نرخ دلار كه پيش از انتخابات حدود 2.91 ليرترك بود، دوشنبه به 2.77 ليرترك افت كرد. نرخ يورو نيز كه 3.31 بود به 3.1 ليرترك رسيد.

به‌گفته ناظران اقتصادي، بازارهاي تركيه همسو با روشن شدن نتايج انتخابات و قطعي شدن اينكه حداقل تا يك دوره 4 ساله ديگر انتخابات ديگري در اين كشور برگزار نشده و دولت قدرتمندي روي كار خواهد آمد، به افزايش ثبات سياسي در تركيه بسيار اميدوار ديده مي‌شوند. منحني رقم شاخص بورس استانبول نيز از نخستين ساعات كاري روز دوشنبه، سير صعودي به خود گرفته و ارزش سهام بيش از 5 درصد رشد كرد و هم‌اكنون روي رقم نزديك به 84 هزار واحد است و پيش‌بيني مي‌شود تا رقم 85 هزار واحد نيز صعود كند.

 
اقتصاد آرام، جامعه دو دسته

با وجود استقبال بازار و اقتصاد تركيه از نتايج انتخابات تركيه، فضاي سياسي تركيه همچنان متشنج است. اردوغان در دوران اقتدار سياسي خود در پست‌هاي نخست‌وزيري و رياست‌جمهوري تركيه در چند سال گذشته همواره بر لزوم تبديل نظام پارلماني اين كشور به نظام رياستي اصرار داشته و گويا آينده سياسي خود را به اين امر گره زده است، ولي تحقق آن نياز به تغيير قانون اساسي تركيه دارد. از آنجايي كه عدالت و توسعه با 316 كرسي كه در انتخابات به دست آورده، نمي‌تواند قانون را تغيير دهد از اين رو «احمد داود اوغلو» نخست وزير تركيه و رهبر حزب حاكم عدالت و توسعه در نخستين سخنراني خود پس از پيروزي در انتخابات با علم به اينكه حزب متبوعش شانس تغيير قانون اساسي را به تنهايي ندارد از ديگر احزاب براي همكاري در اين امر دعوت كرد. اما احزاب ديگر روي خوشي به اين طرح نشان نداده‌اند. هر سه حزب جمهوري‌خواه خلق، حركت ملي و دمكراتيك خلقها كه در مجلس اين كشور نماينده دارند با طرح اردوغان مخالفند.

اين مخالفت مولود دو دستگي و شكافي است كه در دوران روي كار آمدن اردوغان در سياست تركيه به وقوع پيوسته است. واشنگتن‌پست در تحليلي درباره ‌اين شكاف مي‌نويسد: «اكنون گروهي از مردم به‌شدت به اردوغان علاقه‌مند و گروهي ديگر از او متنفر هستند. در انتخابات گذشته ناتواني حزب اردوغان در كسب اكثريت آرا شكست بزرگي برايش محسوب مي‌شد. در ماه‌هاي گذشته هم تحولاتي هشدار‌دهنده در تركيه به وقوع پيوست و اقتصاد اين كشور را با كاهش رشد قابل توجهي مواجه كرد. منتقدان اردوغان مي‌گويند گفتمان او مبني بر طرح مسائل مذهبي و ديني از يك سو و تشبيه مخالفان به ديو و آدم‌هاي بد باعث شده است جامعه تركيه دچار انشقاق و دودستگي شود. اين رويكرد اردوغان باعث شده گروهي از مردم تركيه به‌شدت علاقه‌مند به وي باشند و گروهي هم از وي متنفر شوند. اين اختلاف و دودستگي چنان شديد است كه برخي از فعالان چپ‌گراي تركيه گفته‌اند بعد از انفجارهاي مرگبار اخير در آنكارا شاهد بوده‌اند كه برخي در اطراف آنكارا به نشانه شادماني آتش برافروخته‌اند. اين منتقدان سرسخت همچنين او را به ولاديمير پوتين تشبيه مي‌كنند. در روزهاي قبل از انتخابات اخير دفاتر مهم‌ترين رسانه‌هاي مرتبط با فتح‌الله گولن يكي از چهره‌هاي مذهبي تركيه مورد حمله نيروهاي امنيتي قرار گرفت و از فعاليت شماري از رسانه‌هاي منتقد اردوغان جلوگيري شد.»

 

  تيترهاي جنجالي

فرداي روز انتخابات روزنامه‌هاي تركيه با تيترهاي اول خود نشان دادند كه قرار است در چهار سال آينده دقيقا چه موضعي در برابر حزب عدالت توسعه داشته‌باشند. روزنامه «بيرگون» وابسته به جماعت گولن صبح روز اعلام نتايج با تيتر «صفوف مشخص‌تر شد» در بخش سرمقاله‌اش نوشت: «حزب عدالت و توسعه با سياست‌هاي جنگي خود مجددا حاكميت را به دست گرفت و جبهه نيروهاي راست‌گرا و چپ‌گرا در تركيه نيز با اين پيروزي بيش از پيش مشخص‌تر شد. بخشي از آراي ملي گرايان حزب حركت ملي و نيز بخشي از آراي محافظه‌كاران وابسته به حزب دمكراتيك خلقها در انتخابات روز گذشته به حزب عدالت و توسعه داده شد. حالا مي‌توان گفت كه صفوف ديدگاه‌هاي مختلف در تركيه در بعد از انتخابات روز گذشته مشخص‌تر شد.»

روزنامه «جمهوريت» نيز كه به داشتن ديدگاه‌هاي لاييك معروف است با تيتر «پيروزي ترس و وحشت» نوشت: «حملات انتحاري، تشييع جنازه كشته‌شدگان در درگيري با پ.ك.ك، تهديد به شروع رخدادهاي تروريستي و نگراني از بحران اقتصادي كه تاكتيك طيب اردوغان در انتخابات زودهنگام بود موفق شد و حزب عدالت و توسعه كه درصد آراي آن حزب در 5 ماه پيش 40.8 درصد بود در انتخابات روز يكشنبه درصد آراي خود را به 49.4 درصد افزايش و به تنهايي حاكميت را در تركيه در دست گرفت.»

روزنامه «اوزگور گوندم» از روزنامه‌هاي نزديك به حزب دمكراتيك خلقها نيز با تيتر «دوران مجادله» نوشت: «كاخ رياست‌جمهوري و حزب عدالت و توسعه كه انتخابات هفتم ژوئن را به رسميت نشناخته بودند با زور اسلحه و توطئه و فشار موفق به افزايش آراي خود شدند. تابلوي موجود بر سر در كاخ رياست‌جمهوري نشانگر اين است كه احزاب سياسي مخالف وارد يك دوران مجادله قدرتمند با حاكميت حزب عدالت و توسعه مي‌شوند.»

گروه‌هاي ملي مذهبي تركيه نيز روزنامه‌يي با عنوان «يني آسيا» دارند با تيتر «ترس و وحشت پيروز شد» مي‌نويسد: «در حالي كه در طول پنج ماه گذشته درگيري‌هاي تروريستي در تركيه افزايش يافته، صدها پليس و نظامي تركيه كشته شده‌اند، فشار به رسانه‌هاي مخالف تشديد شده، قطب‌بندي افزايش يافته و اقتصاد تركيه در آستانه بحران قرار گرفته، حاكميت حزب عدالت و توسعه آراي خود را افزايش داد.»

«قدير گورسل»، سرمقاله‌نويس معروف پيشين روزنامه مليت نيز گفت كه اردوغان براي اينكه تنها زمامدار تركيه باقي بماند هر كاري از دستش بربيايد انجام مي‌دهد و حتي اگر مجبور شود در اين مسير، صلح، انسجام اجتماعي و ثبات اقتصادي كشور را به خطر مي‌اندازد تا به اهدافش دست يابد. با توجه به اين بازخوردها حزب عدالت و توسعه با وجود اردوغان راه سختي را براي چهارسال بعد خود در پيش دارد كه نه تنها شرايط تركيه بلكه شرايط منطقه را نيز مي‌تواند تحت تاثير قرار دهد.

* تعادل

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مصطفی: 1394/8/1200:13:13،
82
40
جمهوری اسلامی ترکیه رو به ملت همیشه در صحنه و شهید پرور ترکیه تبریک می گم !!!! مردم ترکیه هم بدبخت شدند.
Sadegh: 1394/8/1208:32:49،
72
21
ميشه بگين ايران چند تا حزب داريم ؟
واقع بین: 1394/8/1209:21:10،
56
14
شما غصه اونا رو نخور به فکر خودت باش . اونجا حرف اولو منافع ملی میزنه . اونجا سیاست یعنی تلاش برای پیشرفت و تامین منافع ملی . نه دروغ و دزدی !
amiran: 1394/8/1209:21:44،
21
23
احتمالا بدبخت شدن ترکیه نزدیکه. ولی باز خوش به حال مردمشون که حداقل آزادی اجتماعی دارن. و توسط همین آزادی خوب پولی با توریست به جیب میزنن.
به واقع بین: 1394/8/1210:49:46،
27
26
ظاهرا شما از احزاب ترکیه بیشتر نسبت به وضع ترکیه اطلاع داری خود اونها دارن می گن سلطنت در ترکیه درست شده . ثانیا انتقاد از شرایط ترکیه به معنی تایید شرایط خودمون نیست کی می خوایم یاد بگیریم در هر جایی فقط مربوط به اون موضوع نظر بدیم ؟!!
aydin: 1394/8/1200:23:25،
67
24
جالبه بدونید حزب حاکم توعرض این چند سال پایه های اقتصاد رو آنقدر محکم و استوار کرده که در اوج تنش ها ارزش پول ملیشون در بدترین حالت فقط 25 درصد افت کرد نه مثل بعضی از کشورها که احتمالاً هیج کدومتون نمی شناسیدش !!! با وجود زخایر نفتی در عرض سه ماه ارزش پولیش 300 دزصد افت کنه !!!
مشدی: 1394/8/1208:37:24،
35
35
اتفاقا نظرت درست نیست حزب عدالت و توسعه فقط یکی دو سال اولش از نظر اقتصادی خوب بود بعد نرخ رشد اقتصادی ترکیه کم شد . به نظر من چیزی که ما 37 سال پیش شروع کردیم الان در ترکیه شروع شده نرخ رشد اقتصادی ما در سال 56 بیست درصد بود بعدش چی شدیم ؟؟!!!
تیام: 1394/8/1200:24:17،
80
25
همین که این روزنامه ی مخالف جرات داره چنین تیتری بزنه یعنی کشورشون 1000 برابره از ما آزادتر و جلوتره.
رضا: 1394/8/1200:45:08،
67
14
چقد خوبه که روزنامه ها شون انقدر راحت و صریح مینویسند.
جامعه مدنی بسیار قوی داره ترکیه.. خوش به حالشون.
من یک ماه پیش اونجا بودم و از نزدیک همه چی را دیدم و با ایرانیای مقیم اونجا صحبت کردم و همه و همه راضی بودن.
دوستان ایرانی اونجا با 170 میلیون بنز ای 250 یا ب ام و 528 اگه اشتباه نکنم سوار بودند.
و با 30 تومن الانترا یا با 9 میلیون 206 + (207 خودمون)
یا با 24 یا 25 تومن آی 20 و...
خلاصه خیلی همه مردم راضی بودند.
خوش به حالشون....
اونجا معنی (آدم) بودن را میفهمی.چون بهت احترام میزارن.
مثل اینجا نیست که آقای نعمت بخش بگه :
شما انتظار دارید منم مثل مردم عادی پراید.... سوار شم...؟؟؟
نه اونجا فیلتر وجود نداره... من منم نیست. همه در یک حد هستند!
رانت و دزدی هم نیست..
احمد: 1394/8/1208:43:22،
29
37
روزنامه های ما هم در سال 58 همین جور می نوشتند حتی سال 77 و 78 هم روزنامه های ما آزادی خوبی را تجربه کردند. اردوغان در مسیری ترکیه را می برد که ما رفتیم فقط فرقش اینه که اردوغان کت و شلوار و کراوات داره!!!! اما تفکر همونه . ماجرای بابک زنجانی و رضا ضراب و ارتباظش با پسر اردوغان ، ساخت کاخ یک میلیارد دلاری اردوغان ، تغییر قانون اساسی ترکیه به نفع خودش و ... متاسفانه آینده ی خوبی برای ترکیه که مسیر پیشرفت را خوب شروع کرده بود رقم نمی زند.
پیام: 1394/8/1201:50:28،
34
55
اردوغان مزدور صهیونیستاس بالاخره با سر به زمین گرم خواهد خورد ،ان شاالله
امیرحسین: 1394/8/1208:01:10،
44
13
بابا بسه دیگه
ی مشت آدم بی سواد شعبان بی مخ های امروزی که معلوم نیست پول از کی میگیرن
میان شعار میگن
مرگ بر این مرگ بر اون
حذب این آقا از وقتی قردت گرفتن طبق تمام آمارها و پژوهش ها در زمینه های شاخص توسعه و فرهنگی ترکیه به ازای هر سال 5 سال پیشرفت کرده
نه مثل ما که به ازای هر سال 1 سالم میریم عقب تر
دوره 8 ساله قبلیمون هم که دوره شکوفایی بود واسه خودش !!!
اگر قرار به مرگ بر گفتن باشه اول باید از خودمون شروع کنیم
کمال پاشا: 1394/8/1206:16:54،
47
22
خاورمیانه هر روز ناامن تر و مخروبه تر می شود ولی غرب هر روز ثروتمندتر و ابادتر می شود پیدا کنید پرتقال فروشان را شخصا اینده ی ناگواری را برای خاورمیانه پیش بینی می کنم ضمنا تا حالا ندیده بودم دولتی به تروریستهای دست ساخت خودش دستور دهد در کشور خودش بمب گذاری کنند تا انها پیروز انتخابات شوند این راهی که ترکیه ایها می روند به ترکستان داعش است
aydin: 1394/8/1215:22:46،
27
26
اگه برای این فرمایشاتتون مدرک دارین لطفاً بفرمایید. چون احزاب مخالف ترکیه این حرفارو رو نزدند که شما می زنی. واقعاً جالبه طرز مغلطتون !!!
سهراب: 1394/8/1206:20:39،
30
41
ديكه وجود اردوغان هيج منفعتي براي كشور تركيه ندارد به دليل سياست هاي غلط كه در أين جهار سال اخير داشته مثل حمايت از تروريست در سوريه كه باعث ايجاد يك دشمن در همسايكي خودش شده يا سياست غلطي كه در مورد١٨ ميليون كرد مرتكب شده و تماميت عرضي كشور تركيه رو به خطر اندخته اردوغان برداشت اشتباهي از مجادله با اسرائيل داشته وفكر ميكنه كه هميشه ميتونه روي متحد هاي جديدش اعراب حاشييه ي خليج (فارس) حساب باز كنه
واقع بین: 1394/8/1209:17:00،
45
16
شما درست میگی ! من و شما سیاست هامون درسته که این وضعو داریم . اول برو کمی اطلاعات و آمار از عملکرد و پیشرفت ترکها طی چند سال گذشته حکومت اردوغان و حزبش بگیر بعد بیا اظهار نظر کن .
به واقع بین: 1394/8/1210:54:45،
36
37
خود سیاسیون ترکیه دارن می گن شرایط ترکیه داره بد می شه تو کاسه داغتر از آش شدی؟
محمد: 1394/8/1208:52:00،
43
20
انتخابات ترکیه که همه قشر و جناهها و مخالفین میتوانند کاندیدا باشنتد و عدم تقلب در آن نشانگر دمکراسی بالای موجود در ان کشور هست
خسرو: 1394/8/1209:23:56،
36
29
نمی شه گفت دموکراسی بالا چون اتحادیه اروپا این انتخابات رو عادلانه نخوند اما سطح دموکراسی ترکیه نسبت به ما قطعا بهتره . ولی در آینده معلوم نیست همین جوری باقی بمونه اردوغان رویای سلطنت در سر داره وقتی نخست وزیر بود همه کاره بود وقتی نخست وزیری تموم شد قانون اساسی رو عوض کرد و قدرت رو به رییس جمهوری داد که خودش بود حالا هم داره میخ خودش رو در راس قدرت ترکیه محکم می کنه و همین باعث نگرانی سیاسیون ترکیه شده. در هر صورت من امیدوارم ترکیه راه دموکراسی رو طی کنه چون همسایه ها روی همدیگه اثر خوبی دارند و پیشرفت یک کشور باعث پیشرفت دیگران هم خواهد شد.
محمود: 1394/8/1209:06:46،
37
31
«ترور افزايش يافت، نرخ دلار افزايش يافت، آرا افزايش يافت، سلطنت ادامه دارد»

این تیترها رو اندیشمندان ترکیه به درستی می نویسند تا مردم فریب نخورند اما ظاهرا مردم ترکیه از سرنوشت همسایشون درس نگرفتن.
sam: 1394/8/1209:41:02،
29
20
مشکلی که ما توی ایران داریم این است که یک عده خودشان را خیلی خیلی زرنگ می دانند و از حساسیت ها و نفرت های مردم هم نسبت به خودشان باخبرند ولی بلدند که حتی نفرت های مردم را هم به نفع خودشان کانالیزه کنند،نمونه اش چند کامنت بالاست که ترکیه را با ایران 37 سال پیش مقایسه می کنند که این مقایسه کاملا بی ربط است.چرا؟ اولا در ترکیه بخش خصوصی خیلی قوی وجود دارد و اینطور نیست که مثل ایران کدخدای محل هم حقوق بگیر دولت باشد.ثانیا هزینه های احزاب توسط بخش خصوصی تأمین می شود و حزب عدالت و توسعه نماینده بازرگانان مسلمان بخش های مرکزی ترکیه و به اصطلاح آناتولی است که با سرمایه داران لائیک مقیم استانبول رقابت دارند.ثالثا در ترکیه مثل ایران تنها پایتخت نیست که توسعه یافته باشد و بقیه شهرستان ها خرابه باشد بلکه استانبول،ازمیر،آنتالیا و آنالیا و....به مانند قطب های اقتصادی عمل می کنند.رابعا ترکیه نفت ندارد!
ناصر: 1394/8/1210:53:44،
46
23
شما بفکر خودتون باشین.نرخها در اونجا یک ماهه جابجا بشه در ایران دلار لحظه ای افزایش می یابد و مافیاهای ایران روی هرچی مافیای روس و ایتالیا و... رو سفید کردن. ما می توانیم
بابک: 1394/8/1211:36:13،
31
14
"نرخ تورم در ترکیه با افزایش نسبت به پیش بینی ها امسال به 7.9 درصد رسید" منبع TRT فارسی
معنیش این نیست که ما خوبیم اما تحولات کشورهای همسایه روی همدیگه اثر داره . بیایید یاد بگیریم در هر خبری فقط در باره ی اون موضوع نظر بدیم و واقعیات رو عوض نکنیم .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
اعضای جدید خانواده کوئید در آستانه ورود به بازار ایران
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار