کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آیا سیاست‌های دولت برای کاهش بیکاری به تورم دامن می‌زند؟

کدخبر:۱۶۸۲۲دوشنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۳:۴۷۱۳۷۰ بازدید

مدیران بانک های مرکزی در اقتصادهای توسعه یافته از آمریکا گرفته تا اروپا و ژاپن آخرین گزارش های مربوط به قیمت ها را بررسی می کنند به امید اینکه ...

مدیران بانک های مرکزی در اقتصادهای توسعه یافته از آمریکا گرفته تا اروپا و ژاپن آخرین گزارش های مربوط به قیمت ها را بررسی می کنند به امید اینکه نرخ تورم کمی بالاتر رفته باشد، هرچند که تقریبا همه آن ها در دستیابی به نرخ تورم هدفگذاری شده ناکام مانده اند و شاید به همین خاطر باشد که مجله اکونومیست اعتقاد دارد اصلی ترین کارکرد بانک های مرکزی که زمانی جلوگیری از افزایش نرخ تورم بود اکنون به جلوگیری از منفی شدن نرخ تورم تبدیل شده است.

در همین حال اما مدیران بانک مرکزی ایران دغدغه کاملا متفاوتی دارند: آن ها به دستور رییس جمهور باید قیمت ها را رصد کنند و به محض اینکه احساس کنند افزایش احتمالی نرخ تورم دارد به 1 درصد نزدیک می شود به مقامات اجرایی خبر بدهند تا اجرای بسته محرک اقتصادی دولت مورد بازبینی قرار بگیرد.

اینکه دولت تا این حد نگران نرخ تورم باشد دور از انتظار نیست چرا کهاصلی ترین، اگر نگوییم تنها، دستاورد اقتصادی دولت یازدهم تاکنون مهار نرخ تورم بوده است اما مشکل اینجاست که کنترل نرخ تورم به تنهایی برای نمره قبولی در کارنامه اقتصادی یک دولت کفایت نمی کند.به خصوص برای دولتی که کمتر از دو سال دیگر باید برای روی کار ماندن دوباره به آرای مردم مراجعه کنداهمیت نرخ بیکاری رای دهندگان کمتر از اهمیت نرخ تورم نیست و در نتیجه کاهش همزمان نرخ تورم و نرخ بیکاری می تواند ایده آل سناریوباشد اما مشکل اینجاست که این شرایط آرمانی در جهان واقعی کمتر رخ می دهد.

به همین خاطر همزمان با رونمایی دولت از بسته اقتصادی تازه که قرار است با استفاده از سیاست های پولی و مالی به تحریک تقاضا و در نتیجه رونق گرفتن اقتصاد و در نهایت کاهش بیکاری بیانجامد، بسیاری نگران می شوند که نرخ تورم دوباره روندی به شدت صعودی بگیرد. اقتصاددانان ادعا می کنند که سیاست های پولی که تلاش می کنند از طریق افزایش تقاضا نرخ بیکاری را کاهش دهند (همان هدفی که بسته اقتصادی دولت به دنبال آن است) شاید در کوتاه مدت به کاهش نرخ بیکاری بیانجامند اما همزمان نرخ تورم را نیز افزایش خواهند داد با این تفاوت که در بلندمدت نرخ بیکاری بازهم به نرخ طبیعی خود بازخواهد گشت اما نرخ تورم در مقادیر بالا باقی خواهد ماند. به خصوص که برای اقتصاد ایران، تورم مانند آتشی است که به سختی مهار شده و امکان گر گرفتن دوباره آن چندان دور از ذهن نیست. کنث راگف، استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد، در کتاب <<این بار فرق می کند>> می نویسد: <<کشوری با پیشینه ای بد در مورد تورم برای کاهش احتمال اوج گرفتن دوباره تورم مجبور است که نرخ تورم را برای مدتی طولانی در مقادیری پایین نگه دارد>>. همه این ها کافی است که دولت در به کار بردن هر سیاستی که به افزایش نرخ تورم بیانجامد به شدت محافظه کارانه عمل کند اما مشکل اینجاست که به نظر می رسد ادامه وضعیت فعلی برای اقتصاد ایران چندان ممکن نیست. به همین خاطر دولت در نهایت تصمیم گرفت که خطر رشد دوباره تورم را بپذیرد و برای افزایش تقاضا سیاست های تازه ای را به کار بگیرد; اقدامی که پیش تر اینجا آن را قابل دفاع نامیده بودیم.

احتمالا دولت اعتقاد دارد که نرخ بیکاری فعلی بالاتر از نرخ بیکاری طبیعی است و در نتیجه امیدوار است که کاهش نرخ بیکاری ناشی از سیاست های تازه به بازگشت نرخ بیکاری به نرخ طبیعی آن بیانجامد و در نتیجه کاهش احتمالی نرخ بیکاری ماندگار باشد. در اینصورت در واقع هدف دولت نه کاهش مصنوعی نرخ بیکاری (که احتمالا ناپایدار خواهد بود)‌ بلکه بازگرداندن آن به نرخ طبیعی خواهد بود اما پرسش اساسی اینجاست که نرخ بیکاری طبیعی اقتصاد ایران چقدر است؟  مرور چند تحقیق دانشگاهی در مورد نرخ بیکاری طبیعی اقتصاد ایران از رقمی حدود هفت درصد حکایت دارد، رقمی که البته کمی خوشبینانه به نظر می رسد. آخرین برآورد مرکز آمار ایران نشان می دهد که نرخ بیکاری فعلی کمی از یازده درصد کمتر است در حالیکه نرخ بیکاری سال ۱۳۹۱ بیش دوازده درصد بود. نرخ بیکاری جوانان بین ۱۵ تا ۲۹ سال نیز از سال ۱۳۹۱ تاکنون دو درصد کاهش یافته به ۲۲.۴ درصد رسیده است، پس می توان نتیجه گرفت که نرخ بیکاری فعلی چند درصدی از نرخ بیکاری طبیعی اقتصاد ایران بالاتر است.(این نکته را هم باید در نظر داشت که نرخ بیکاری در واقع تنها به میزان بیکاری در میان افرادی توجه می کند که حاضرند در شرایط فعلی بازار مشغول به کار شوند و برای مثال یک خانم خانه دار یا یک دانشجو که دنبال کار نمی گردند در میان جمعیت بیکاران محاسبه نمی شوند.)

با در نظر گرفتن فاصله نرخ بیکاری فعلی از نرخ بیکاری طبیعی و همچنین ظرفیت خالی بنگاه ها می توان امیدوار بود که سیاست های تازه دولت در تحریک تقاضا و در نتیجه چند درصدی نرخ بیکاری موفق باشند آن هم بدون اینکه بار تورمی سنگینی را به اقتصاد تحمیل کنند، به خصوص اگر دولت در مهار انتظارات تورمی موفق عمل کند. اما این را هم باید به خاطر داشت که راه حل اساسی بازار کار ایران از مسیر اصلاحات ساختاری می گذرد که اصلاح قانون کار یکی از آنهاست. اقدامی جسورانه که به نظر نمی رسد دولت یازدهم قصد و اراده آن را داشته باشد.

* روزنامه هفت صبح

بلیط هواپیمادیدگاه ها

زارعی: 1394/8/1116:37:31،
59
12
متاسفانه توو این سی سال که از سنمون میگذره چیزی که بیشتر از همه توو این کشور شنیدیم: بیکاری و تورم و رکود و فقر و اعتیاد و اختلاس و رانت و دزدی و گرانی و طلاق و این چیزا بوده.
انقدرررررر شنیدیم و دیدیم که از زندگی سیر شدیم.
.
.
.
.
.
جوونیمون گذشت و جوونی نکردیم.
بردیا: 1394/8/1117:13:28،
53
21
دوستان مهاله اقتصاد ایران درست بشه هر روز داره بدتر میشه ...دامنه رکود به نانواییها رسیده یعنی پله اخر گرسنگی و ناامنی
وحيد يوسفي: 1394/8/1121:06:11،
14
19
درست ميشه
سختيش صد سال اوله
علی: 1394/8/1116:43:46،
34
17
آقای روحانی مردم شعار نمی خواهد مردم انتظار داشتند و دارند بعد توافق و رفع تحریمها یا دلار ارزان شود و ارزش ریال باز گردد یا درامد و حقوق و دستمزد به نسبت افزایش سه برابری دلار افزایش پیدا کند و معشیت و قدرت خرید شان بالا رود ولی شما کاملا برعکس بعد توافق دلار را گرانتر کردید و حتی در بوجه سال بعد دلار را می خواهید ۳۱۰۰ و ازاد را ۳۶۰۰ کنید و باز کاهش قدرت خرید مردم و بی ارزش شدن ریال و گرانی و فشار اقتصادی بر مردم....متاسفم...
حسین: 1394/8/1116:46:56،
22
12
روی کاغذ درسته ولی در عمل پیچیده ار از اینهاست . شما طی این 36 سال یک مورد را پیدا کنید که دولتها برنامه ریزی کردند و عملی شد عمرا اگه بتوانید پیدا کنید اقتصاد ایران مشک هزار سوراخه
اولیور: 1394/8/1116:48:59،
27
18
اوضاع خراب ترازاین حرفاست این بسته هم دردی رودعوا نمیکنه
بردیا: 1394/8/1116:55:48،
41
17
کاهش بیکاری جوک جدید است
آقای خرچنگ: 1394/8/1116:59:10،
29
12
تادلارارزان نشود این ملت .ملت نشود
ایرانی: 1394/8/1117:02:30،
26
11
اقای دولت پایین نگه داشتن نرخ تورم به چه قیمتی ؟؟؟؟؟شما که تو دفترتون میشینین و حقوق و مزایای انچنانی رسمی و غیر رسمی میگیرین پس بفرمائید مردم چه کنن ؟؟؟ کاری کردین که مردم کم کم هم دیگر رو میخورند نه کسبی هست نه کاری مردم از گشنگی موندن چه کار کنن واقعا چه خوابی دیدین واسه مردم ؟؟؟؟
امیر: 1394/8/1117:13:44،
25
18
مردم از شما نمی خواهند کشور را به اقتصاد اروپا برسانید ولی حق
دارند بدانند چرا در امارات و قطر و عربستان و... بیکاری و تورم و فقر
وجود ندارد و لی در کشور ما اینهمه پارامترهای پایین اقتصادی علیرغم فروش منابع نفت وجود دارد.
bb: 1394/8/1117:14:00،
25
13
آخه این شد یک تجزیه و تحلیل اقتصادی ؟! در ایران که هیچ محصول به درد بخوری که تولید نه میشود ، پس به دنبال کار های سرویسی باشید که می‌ تواند میلیون ها کار ایجاد کند ، یک قسمت مهم اقتصاد آمریکا در کارهای مختلف سرویسی است که به مردم داده می‌ شود ، در فرانسه 3,5 میلیون نفر در بخش توریستی کار می‌ کنن .
متاسفانه در ایران بی‌ صلاحیت ترین مسولان ما کسانی‌ هستن که در قسمت اقتصاد هستن ، حالا حتا لازم نیست که حرفی‌ هم از فساد بزنیم
علی: 1394/8/1117:52:13،
16
10
800میلیارد دلار توی دولت قبلی هپول هپول شد و اقتصاد به این روز افتاد،حالا میخواهند با نفت 50 دلاری و تحریم چه گلی به سرمون بزنند؟اینها همش شعار است ،بدون تکنولوژی قدم از قدم نمیشه برداشت،اوج تکنولوژی ایران همین سمند باستانیست که یه زمانی شعار خودرو ملی بودنش گوش عالم و آدم را کر کرده بود،مملکت با شعار های پوچ راهی به جایی نمیبره.مملکت با تبلیغ نداشته ها به جایی نمیرسه.
رضا: 1394/8/1119:35:58،
15
16
رکود مسکن ، کاهش ازدواج ، افزایش جرم و.....
دلیل اصلی بی کاری است خصوصا قشر تحصیل کرده دهه های 60 تا 70
که منهدم شده ودولت هم نظاره گره ....
سرانجام تلخ !: 1394/8/1119:54:51،
14
12
دولت حسابش را از مردم سوا كرده است - آنهايي كه حقوق بگير دولت هستند دغدغه اي ندارند و كار بشود و يا نشود حقوقشان را سر ماه ميگيرند و مردمي كه با چنگ و دندان روزيشان را از زير پاي فيل ميكشند بيرون با پرداخت ماليات و عوارض و جريمه و قيمتهاي بي ثبات خرجشان از دخلشان بيشتر شده است و مردم عام هم بنوعي منابع خود را در بانكها قرار دادن براي گرفتن سود بيشتر بنابراين چرخه اقتصاد متوقف شده است و وقتي صنايع مادر كشور به زمين نشست پيوسته همه زمين گير ميشوند . و طراحهايي مثل وام با سودهاي گذاف معني اش اين است كه دولت حسابش را از مردم سوا كرده و به منافع خود فكر مي كند . و مردم را به حال خويش رها كرده است . عاقبت اقتصاد خوشايند نيست و سرانجام تلخي را پيش بيني مي كنيم .
والسلام ....
علیرضا: 1394/8/1120:35:12،
22
7
آخرین برآورد مرکز آمار ایران نشان می دهد که نرخ بیکاری فعلی کمی از یازده درصد کمتر است . مرکز آمار ایران با چه فرمولی این عدد را بدست آورده ؟ نمی دونم چرا آمار با اون چیزی که ملت حس می کنند فرق می کنه ؟
جعفر: 1394/8/1121:51:19،
16
7
جمعیت که زیاد باشه همین میشه
رشد بیکاری
افزایش قیمت مسکن
ترافیک
الودگی هوا
برخوردار: 1394/8/1417:18:37،
9
21
من به این مجموعه تیم دولت کاردان روحانی با جاده سنگلاخ بجا مانده در دولت نادان احمدی نژاد خوب پیش می رود آفرین بر دولت متخب خودم دکتر روحانی مقتدر ودانا
بیب: 1394/8/1613:41:59،
18
9
چابلوس ...داریم میبینیم حاصل این همه ادم کاردان را...علت پایین بودن تورمی که دولت از ان به عنوان یک پیروزی یاد میکند به خاطر رکود بازار نه به خاطر تدبیرهای این ادمهای به اصطلاح شما کاردان .........

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما