کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ثبت دادن یک شرکت‌ آسان‌تر از‌ آب‌ خوردن!

کدخبر:۱۶۸۱۰دوشنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۸:۴۷۱۹۲۳ بازدید

با هر بار پرسه زدن در خیابان ها، می‌توان شاهد هجوم انبوه تبلیغات موسسات ثبت شرکت بود؛ موسساتی که در تبلیغات خود مدعی ثبت ...

با هر بار پرسه زدن در خیابان ها، می‌توان شاهد هجوم انبوه تبلیغات موسسات ثبت شرکت بود؛ موسساتی که در تبلیغات خود مدعی ثبت شرکت در دو روز و با کمترین هزینه هستند. این در حالی است که مسئولان بار‌ها و بار‌ها بر غیر قانونی بودن فعالیت این نوع موسسات تاکید کرده‌اند و تنها متصدی ثبت شرکت‌ها را سامانه مربوط به آن معرفی کرده اند. اما مسئول رسیدگی به گسترش فعالیت‌های غیر قانونی کدام نهاد است؟ در این زمینه مسئولان هر از گاهی به غیر قانونی بودن فعالیت این موسسات اشاره می‌کنند. به عنوان مثال معاون دادستان کشور در مرداد ماه سال جاری از برخورد با این نوع از متخلفان خبر داد، اما تا به امروز نه‌تنها هیچ برخوردی با آن‌ها به‌عمل نیامده، بلکه شاهد گسترش چشمگیر تبلیغات این نوع شرکت‌ها در محیط شهری و روزنامه‌های مختلف بوده ایم. 
 
افزایش روز افزون این نوع موسسات، علاوه بر این که روند قانونی و مراحل اداری ثبت شرکت‌ها را مختل می‌سازد، به گسترش شرکت‌های  صوری و کاغذی کمک شایان توجهی می‌کند. زمانی که موسسان شرکت‌ها از طریق این موسسات و دلال‌ها می‌توانند با هزینه بسیار کمتر و در سریع ترین زمان شرکت خود را تاسیس کنند، دیگر از طریق سامانه ثبت شرکت‌ها عمل نمی‌کنند. در این شرایط، وجود سامانه ثبت شرکت در عمل گزاف به‌نظر می‌رسد. گذشته از این، بسیاری از موسسات هستند که به هیچ وجه وجود خارجی ندارند و پس از دریافت هزینه‌های ثبت شرکت از مشتریان ناپدید می‌شوند. 

 ثبت بیش از 1 میلیون و 300 هزار شرکت!

گسترش هر نوع تخلف و فعالیت غیر قانونی به طور طبیعی علل مختلفی دارد. شاید قوانین سرسختانه ثبت شرکت‌ها در گذشته که در حال حاضر هم به نوع دیگری شاهد آن هستیم، اصلی ترین دلیل احداث این موسسات و رواج واسطه گری در ثبت شرکت‌ها باشد. همچنین معضلی که در دو دهه اخیر اقتصاد ایران را تحت تاثیر خود قرار داده است، یعنی معضل بیکاری و کمبود فضای اشتغال بسترساز رواج این موسسات می‌باشد. عده‌ای از متقاضیان کار که سرمایه‌ای در اختیار دارند از این طریق اقدام به کارآفرینی می‌کنند، غافل از این‌که ناخواسته دست به‌کار خلاف قانون زده‌اند و در دام دلال‌ها گیر افتاده‌اند. همچنین اعطای وام برای ثبت شرکت، افراد را ترغیب به ایجاد شرکت‌ها می‌کند. همانطور که اشاره شد در این شرایط شاهد افزایش شرکت‌های صوری و کاغذی خواهیم شد؛ به این معنا که افرادی اقدام به ثبت شرکت می‌کنند ولی هیچ گاه شرکتی تاسیس نمی‌شود و هیچ فعالیت فیزیکی انجام نمی‌دهد. عده‌ای صرفا برای دستیابی به وام‌های میلیونی اقدام به ثبت شرکت می‌کنند، اما عده‌ای دیگر با ثبت شرکت‌های  تولیدی و خدماتی، علاوه بر وام‌ها، در مال مردم هم طمع می‌کنند و با کلاهبرداری‌های میلیاردی یک شبه ثروتمند می‌شوند. بر همین اساس است که امروزه شاهد رکورد زنی ایران در ثبت شرکت‌ها هستیم و در این زمینه در آسیا بالاتر از چین و دیگر کشورها ایستاده‌ایم، به‌طوری که تعداد شرکت‌های ثبت شده از 1 میلیون و 300 هزار واحد عبور کرده که نیمی از شرکت‌های ثبت شده مربوط به شهر تهران است.

 اشتغالزایی 26 میلیونی! 

همانطور که به نقل از سرپرست اداره کل ثبت شرکت‌ها آورده شد، تا اردیبهشت سال گذشته حدود 1 میلیون و 300 هزار شرکت در این اداره به ثبت رسیده است. اگر در کمترین حالت ممکن هر کدام از این شرکت‌ها به طور میانگین 20 نفر را به استخدام خود در می‌آوردند، امروزه شاهد اشتغالزایی برای 26 میلیون نفر ایرانی می‌شدیم. در نتیجه این شرکت‌ها یا فقط بر روی کاغذ ثبت شده‌اند و به مرحله فعالیت در چرخه اقتصادی نرسیده اند، یا در مناطقی دور از چشم تاسیس شده‌اند و موسسان آن‌ها به تنهایی به فعالیت پرداخته‌اند که امروزه شاهد چنین آمار فاجعه باری از نرخ بیکاری هستیم. اما به نظر می‌رسد به دلیل گسترش موسسات ثبت شرکت، نکته اول از احتمال قوی‌تری برخوردار است. آمار هم گویای این نکته است. طبق آخرین آمار‌ها در حال حاضر فقط 450 هزار شرکت در کشور فعالیت رسمی دارند.

 ثبت شرکت در دو روز!

در این جا دولت و مسئولان وظیفه دارند، همانطور که در شعار‌های  خود مطرح می‌کنند از گسترش موسسات ثبت شرکت‌ها و تبلیغات آنها جلوگیری کنند. طبق قوانین و مقررات، ایجاد موسسات ثبت شرکت و تبلیغ آنها ممنوع است و این موضوع مدام در سخن مسئولان بازگو می‌شود، اما کافی است آن‌ها فقط یک بار در خیابان‌ها قدم زنند تا شاهد انواع آگهی با عنوان «ثبت شرکت در دو روز» باشند. از اصلی ترین پیامد‌های  این امر گسترش شرکت‌های  کاغذی است. در حال حاضر که کشور با بحران بیکاری مواجه است، متقاضیان کار به راحتی به تله شرکت‌های  کاغذی می‌افتند. در این شرایط علاوه بر این که بیکاری آن‌ها رفع نمی‌شود، ممکن است مقداری از سرمایه خود را نیز از دست دهند و بسیاری از این پول‌ها که متقاضیان کار از طریق بدهی و وام به دست آورده اند، در بازپرداخت آن دچار مشکل می‌شوند. این چنین است که به گفته رئیس سازمان زندان‌ها، بیشترین حجم زندانیان ناشی از فعالیت‌های غیررسمی است. همچنین دولت می‌تواند روند ثبت شرکت‌ها را تسریع بخشد و از بروز چنین تخلفاتی جلوگیری کد. با ساز و کار رسمی فعالیت شرکت‌ها را بهبود بخشد و با نظارت و کنترل دقیق خود هم در ایجاد اشتغال عملکرد مناسب داشته باشد و هم از سوء‌استفاده‌های افراد سودجو جلوگیری کند. 

 لابی‌گری دلال‌ها

سوال اصلی که پیش می‌آید این است که اگر روند جواز دهی به شرکت‌ها در این حد کوتاه و کم هزینه است، پس چرا سازمان ثبت شرکت‌ها به افراد عادی طی مراحل طولانی و پر هزینه مجوز می‌دهد؟ گاهی چنان این مراحل به سختی طی می‌شود که موسسان شرکت‌ها از اقدام خود پشیمان می‌شوند و در میانه راه از ادامه مسیر باز می‌مانند. در این جا این شائبه به وجود می‌آید که ممکن است افرادی که در این سازمان صاحب نفوذ و مسئول هستند، از موقعیت خود سوء استفاده کنند و از این راه تامین درآمد ‌کنند. اما نکته‌ای که کاملا محرز و قطعی است نفوذ واسطه‌گری و دلالی به این بخش از اقتصاد کشور است. مهدی پازوکی، اقتصاددان، در گفت‌و‌گو با «آرمان» در این زمینه می‌گوید: سیستم باید طوری طراحی شود که هر فردی به سازمان ثبت شرکت‌ها مراجعه می‌کند، همان روز طی مراحل اداری، مجوز لازم را اخذ کند و فرقی بین افراد مختلف وجود نداشته باشد. چنین آگهی‌ها و تبلیغاتی نشانگر وجود فساد و واسطه‌گری در این شرکت است و می‌توان گفت اکثر موسسات ثبت شرکت که در روزنامه‌های مختلف آگهی آنها دیده می‌شود شبکه‌های واسطه‌ای و دلال هستند. او در ادامه می‌افزاید: وجود این موسسات به افزایش شرکت‌های صوری و کاغذی می‌افزاید و گسترش این شرکت‌ها فعالیت‌های  اقتصادی را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد. شرکت‌ها همه ساله باید گزارشی از میزان درآمد و هزینه‌های  خود در اختیار سازمان مالیات کشور قرار دهند که شرکت‌های کاغذی به هیچ عنوان این کار را انجام نمی‌دهند و ممکن است حتی به کلاهبرداری‌های کلان دست بزنند که این امر تبعات منفی برای اقتصادی کشور را در پی دارد. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Mohammad: 1394/8/1110:55:31،
32
20
من 3 سال پیش شرکت ثبت کردم که 6 ماه به طول انجامید. دارایی بدون داشتن محل کد اقتصادی نمیداد یعنی حدود 8 ماه درگیر کارهای ثبتی شرکت بودم. بعد از 3 سال و فقط با یک قرارداد 30 ملیونی و ضرری حدود 50 تومن شرکت رو منحل کردم. چون تو بازار کار ایران اگر رانت نداشته باشی نمیتوانی فعالیت بکنی و دارایی بدون توجه به درامد شرکت براش مالیات تعیین میکنه.
در کل هیچ قانون شفافی برای فعالیت وجود نداره
شرکتهایی به راحتی ثبت میشوند حتما رانتی پشت آنهاست و مسلما مالیات هم پرداخت نمیکنند.
وحيد يوسفي: 1394/8/1112:47:23،
11
18
شركت شده باقلوا.
هر كي از مامانش قعر ميكنه مياد و يه شركت ثبت ميكنه.
از فردا منم ميتونم برم شركت ثبت كنم.
ولي وقتي قانوني نباشه باعث ضرر يه عده و سود يه عده ميشه.
بيكاريه ديگه.
هر كي با 10 ميليون مياد و شركت ثبت ميكنه و يه شبه ميشه مدير عامل شركت.
اسی منیا: 1394/8/1113:10:34،
14
7
اون قانون داشتن محل درست هستش...اما مشکل این جاست که اجازه فعالیت توی زمینه های درآمدزا که آینده خوبی براشون پیش بینی میشه رو نمیدن...اون کارها رو فقط برای خودشون و دوستان و فامیل هاشون میخوان و برای یکی مثل من که توانایی انجام یه نمونه از اون کارها رو داره فقط کارمندی و کارگری میخوان و در صورت اجازه ثبت شرکت یا ثبت کد اقتصادی بعدها توی کار برام اشکال تراشی می کنند و جلوم سنگ میندازن...باید ثبت شرکت راحت باشه به جاش بپردازن به نظارت بعدش برای جلوگیری از قانون شکنی...اما یا اجازه ثبت نمیدن یا اجازه فعالیت واقعی...
مجتبی: 1394/8/1114:23:58،
12
8
مشکل قانونه ثبت شرکتهاست. طبق لایحه اصلاح قانون تجارت مصوب سال 47 برای ثبت هر شرکت سهامی خاص تنها 100 هزار تومان کافیه...!از طرفی طبق همین قانون هر شرکت سهامی خاص تنها به اندازه سرمایه ش مسئوله..!
راحت بگم یارو با 100 هزار تومان سرمایه شرکت ثبت میکنه...اما میره چک 500 میلیونی میکشه...!تمام کلاهبرداری ها بخاطر همین موضوعه....!مجلس کلی قانون بدرد نخور تصویب کرد...اما 50 ساله نیومده این قانون رو اصلاح کنه...!
کله پز : 1394/8/1115:18:02،
8
16
چرا به داستان به این چشم نگاه نمیکنید ، ایجاد شرکت به اسانی روش خصوصی سازی اختلاس است ، بلاخره همه اش که
نمیشه مدیران دولتی اختلاس کنند ، مردم هم سهم دارند حتی در اختلاس !!!!!!!!!!!!!
ناشناس: 1394/8/1111:06:24،
16
6
ثبت شرکت باید ساده باشه.مجوز کارش باید بعد از بررسی صادر بشه
Saeed: 1394/8/1111:23:50،
18
10
معمولا ثبت کردن گفته میشه؛ نه ثبت دادن !
جناب خان: 1394/8/1111:30:26،
19
11
اگه کار را دست کاردان بدن هیچ وقت با معضل روبرو نمیشن ... به شرطی که تشویق و بخصوص تنبیه در هر رده مقامی وجود داشته باشه و اگر و اما و تبیعیض و جود نداشته باشه ...عین کشور چین..هر خلاف رو از اول جلوش رو بگیرید... وقتی میگیم مدیریت نداره کشور....مصداقش همین کاراست... خانواده اگه سرپرست درست نداشته باشه میتونه به فساد هم برسه.. حالا جامعه ..خانواده بزرگیه که قیمش باید همه رو بچرخونه ..نه خودش و اطرافیانش.... 37 سال گذشت.... همت زیاد
احسان: 1394/8/1111:46:21،
17
15
چرا از فعل دادن برای عمل ثبت استفاده کردید !! ثبت کردن صحیح هست . ثبت دادن یعنی چی ؟!!!
رضا: 1394/8/1113:38:50،
12
12
دوستانی که در کار واردات هستند اگر در حد کم و سرمایه پایین
بخواهم شروع کنم باید حتما شرکت ثبت شود یا گرفتن کارت بازرگانی حقیقی کافی است.
بهنام: 1394/8/1114:01:00،
12
15
شرکتهای معتبرحقوقی که دامنه کاری وسیعی اعم ازکلیه امورحقوقی وحسابرسی ودارایی انجاممیدهند مراجعه کنیم درکرج که شرکت ایلیا باسابقه ترین هست بعدش هم پایش و بین الملل

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما