کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

منظور بابک زنجانی از بدهکار نفتی 5 میلیارد دلاری کیست؟

کدخبر:۱۶۷۸۹یکشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۸:۴۷۹۳۵۵ بازدید

بابک زنجانی در چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده خود، از بدهی 5 میلیارد دلاری یک بدهکار به وزارت نفت نام برد که به نظر می‌رسد، منظور وی "م.س" متهم ...

بابک زنجانی در چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده خود، از بدهی 5 میلیارد دلاری یک بدهکار به وزارت نفت نام برد که به نظر می‌رسد، منظور وی "م.س" متهم نفتی است که در رسانه ها به نام بابک زنجانی دوم مشهور شد.

در چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی او از بدهی 5 میلیارد دلاری یک بدهکار به وزارت نفت نام برد که به نظر می رسد منظور این متهم نفتی "م.س" است که در رسانه ها به نام بابک زنجانی دوم مشهور شده است.


کشف دومین بدهکار بزرگ نفتی 

فروردین سال 93 بود که سید مسعود میرکاظمی در گفت و گو با خبرگزاری فارس از تخلف دولت مبنی بر برداشت بدون مجوز 4.1 میلیارد دلاری دولت از منابع صندوق توسعه ملی خبر داد و پس از گذشت یک سال از اعلام این تخلف توسط برخی از نمایندگان مجلس، دیوان محاسبات نیز تخلف 4.1 میلیارد دلاری دولت را تایید کرد.

در مصاحبه ای که نماینده مردم تهران با خبرگزاری فارس داشت مشخص شد که دولت در روزهای پایانی سال 1392 مبلغی معادل 4.1 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی را به طور غیرقانونی برداشت کرده و آن را به عنوان درآمد نفتی وصول‌شده تلقی و خرج کرده است.

پس از رسانه‌ای شدن این موضوع، مسئولان دولتی بارها بروز چنین تخلفی را انکار کرده و نمایندگان مجلس را به خلاف‌گویی متهم کرده و خواستار عذرخواهی آنان شدند. متعاقبا نمایندگان مجلس نیز گزارش رسمی دیوان محاسبات را که حاوی سند برداشت 4.1 میلیارد دلاری بود، منتشر کردند.

پس از رو شدن سند دیوان محاسبات، دولتی‌ها مواضع خود را تغییر دادند و اعلام کردند سند منتشر شده درباره برداشت دولت از صندوق توسعه ملی، یک اشتباه تایپی یا نگارشی بوده است. به گفته آنها، مبلغ 4.1 میلیارد دلار از منابع بانک مرکزی برداشت شده بود اما به نام برداشت از حساب صندوق توسعه ملی سند خورده بوده که بعدا اصلاح شد.

ولی اطلاعیه سازمان بازرسی کل کشور نشان داد که برداشت از صندوق توسعه ملی، اشتباه نگارشی نبوده بلکه بانک مرکزی مبلغ مزبور را در تاریخ 26 اسفند 1392 از حساب‌های صندوق توسعه ملی برداشت کرده و با توجه به پیگیری‌های به‌عمل‌آمده متعاقبا در پایان فروردین‌ماه 1393 با تنظیم سند اصلاحی وجوه برداشت ‌شده را به تاریخ روز برداشت و به حساب‌های ارزی صندوق توسعه ملی واریز نموده است.

درواقع باید گفت رقم 4.1 در کنار مبلغ 1.2 میلیارد دلار مربوط به بدهی یک بدهکار نفتی به نام "م.س" است که بانک مرکزی این بدهی ها را وصول شده فرض کرده بود، البته هنوز با گذشت ماه ها، این مبالغ هنوز وصول نشده است.

«م.س» کیست؟

اوایل اردیبهشت ماه سال جاری بود که خبر ظهور بابک زنجانی دوم به تیتر رسانه‌ها مبدل شد، اما نوع فعالیت وی در صنعت نفت و دلالی فروش نفت مشخص کرد که «م.س» از نظر حجم و نوع کار، استاد بابک زنجانی محسوب خواهد شد.

به نحوی که توانسته است در سال گذشته با موافقت شورای پنج نفره ژنرال‌های بازگشته به نفت، مبلغ 5.3 میلیارد دلار نفت را برای فروش دریافت کند و نه تنها پول فروش این میزان نفت را به بانک مرکزی بازنگرداند، بلکه هیچ سندی مبنی بر بدهکاری خود نیز به جز یک برگه کاغذ نزد دولت نداشته باشد، این بدهکار نفتی اکنون به راحتی در دوبی و خارج از کشور به تجارت با پول‌های بادآورده نفتی ایران مشغول شود.

"م.س" نه مدرکی از خود مبنی بر بدهی به نفت بر جای گذاشته است و نه در ایران است که بتوان به او دسترسی داشت، هم اینکه مبلغ محموله دریافتی به مراتب بیشتر و به ارزش 3 میلیارد دلار و از همه این موارد مهمتر آنکه مسئولین دولتی هم علاقه‌ای به رسانه‌ای شدن پرونده او از خود نشان نمی‌دهند.

با وجود سکوت مدیران وزارت نفت در قبال ماجرای بدهی 5.3 میلیارد دلاری این شرکت اماراتی به ایران، محسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران برای نخستین‌بار نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: «این شرکت مشتری ماست نه دلال.»

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت: م.س مشتری است نه دلال

سید محسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت از به کار بردن این تعبیر درباره شرکت اماراتی که تحت مالکیت یک ایرانی اداره می‌شود انتقاد کرده است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه بدهی شرکت اماراتی مشابه بابک زنجانی نیست، گفته بود:« از ابتدای سال 2014 با تغییر سیاست ما افزایش بدهی این شرکت متوقف شده است. در مورد میزان تسویه بدهی شرکت اماراتی بانک مرکزی می‌تواند اظهارنظر کند و قرار است بانک مرکزی این بدهی را تسویه کند.»

قمصری همچنین تاکید کرده است که محموله‌های نفت خام و میعانات گازی از بابک زنجانی پس گرفته شده است و بدهی وی مربوط به فروش نفت کوره و بعضی معاملات دیگر غیر مرتبط با فروش نفت بوده است.

 همچنین مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در گفت‌وگویی دیگر که در اردیبشهت ماه سال جاری انجام داده است می گوید: م.س و شرکت او مشتری ماست نه دلال.

وی با بیان این مطلب به زوایای دیگری از این پرونده اشاره کرده وتصریح می کند: «بدهی شرکت اماراتی بابت خرید میعانات گازی از ایران 5.3 میلیارد دلار است و خریدار این محموله‌ها میعانات گازی را برای پالایشگاه‌های اماراتی برده است، بنابراین خریدار مستقیم میعانات گازی محسوب می‌شود نه واسطه. از سال 2014 با تغییر سیاست شرکت ملی نفت ایران به بدهی‌های نفتی این شرکت اماراتی افزوده نشده است. در مورد تسویه این رقم بدهی نیز باید بانک مرکزی اعلام کند.»

عضو کمیسیون انرژی مجلس:«م .س» 3 میلیارد دلار از بدهی خود را تسویه کرد

خرداد ماه گذشته امیرعباس سلطانی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس می گوید: «م .س» 3 میلیارد دلار از بدهی خود را تسویه کرده است.

وی اضافه می کند: نمی‌دانم در این شرایط مباحث سیاسی مطرح است یا اینکه در دولت نهم و دهم بابک زنجانی شماره 1 مطرح بوده است و در دولت یازدهم بابک زنجانی شماره 2 مطرح است چنانکه رقم آن هم دو برابر بابک زنجانی شماره 1 می‌شود.

عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی می گوید: ما بابک زنجانی شماره 1 را در کمیسیون آوردیم و چند بار صحبت کردیم و اقرار کرد و نهایتاً دستگیر شد و من خودم 5 یا 6 جلسه با وی داشتم، نوارهای مذاکرات موجود است و وی همه این موارد را شخصاً تائید کرده است.

وی تصریح کرد: اینکه آقای م.س. واسطه است یا دلال است یا رابط است را نمی‌دانیم و در مورد شرکت پالایشی اماراتی هم هنوز اطلاعات دقیق نداریم که میعانات گازی را به چه شکلی برده‌اند.

سلطانی افزود: اینکه بتوانیم مانند مورد بابک زنجانی در این مورد هم اظهار نظر کنیم نیاز به تحقیق دارد و اولین مرحله آن هم حضور وزیر نفت در کمیسیون است که ایشان مسافرت بودند و نتوانستند در کمیسیون حاضر شوند، ما این مطلب را به جلسه هفته آینده کمیسیون موکول کرده‌ایم تا بتوانیم موضوع را دقیق بررسی کنیم و یک اظهار نظر مستند انجام دهیم تاخدای نکرده حرفی نزنیم که مردم بدبین شوند و چالشی ایجاد شود.

وی تاکید کرد: اگر سر سوزنی این ماجرا واقعیت داشته باشد ورود ما در کمیسیون انرژی به این مطلب بسیار جدی‌تر از بابک زنجانی شماره 1 خواهد بود.

سلطانی با بیان اینکه همه بدهی زنجانی مربوط به نفت کوره و میعانات گازی است و میعانات گازی از وی پس گرفته نشده است، افزود: درست است که آقای قمصری گفته‌اند میعانات گازی را از زنجانی پس گرفته‌اند اما خود زنجانی این مطلب را گفته و نمی‌توانند صحبت خود زنجانی را تکذیب کنند، مطمئن باشید بدهی زنجانی مربوط به میعانات گازی است و با موضوع دیگری ارتباط ندارد.

به گزارش فارس، بدهی 5.3 میلیارد دلاری یک شرکت اماراتی به وزارت نفت بابت فروش میعانات گازی به شدت  خبرساز شد به گونه‌ای که بعضی رسانه‌ها با اشاره به نام یک واسطه در این پرونده از آن تعبیر به بابک زنجانی دوم کرده‌اند.

***

گزارش خبرنگار فارس حاکی است در حالی این روزها بابک زنجانی مستمسکی برای انتقاد همه جانیه از دولت قبل شده است که از دولتمردان فعلی کسی حاضر به شفاف‌سازی درباره پرونده پر ابهام «م.س» نیست. حال که دادگاه زنجانی برگزار و به اتهامات وی رسیدگی می‌شود شاید بد نباشد درباره پرونده «م.س» نیز شفاف سازی شود.

 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نیما: 1394/8/1013:57:47،
247
15
اینارو میگید مردم فقط حرص می خورن!
mk: 1394/8/1014:41:41،
173
16

از ماست که بر ماست

خود کرده را تدبیر نیست

خلایق هر چه لایق
رضـا: 1394/8/1016:49:02،
111
9
تازه زنجانی شروع کرده به پرده برداشتن از مفاسد این چند سال...
از اینجا به بعده حرفای زنجانی شنیدن داره !
پاسخ به mk: 1394/8/1017:01:31،
14
96
دیگه مادر بزرگت حرفهای اندرزگونه جدیدی یادت نداده که همش از این
ضرب المثل ها میگی
مهدی مهدوی: 1394/8/1017:06:08،
107
19
به گزارش فارس ....... به گزارش کیهان........ به گزارش خبرگزاری تسنیم ........ به گزارش رجانیوز..............
امان از «سپاه» که انگار هنوز نمیدونه نظر مردم درموردش چیه
محسن: 1394/8/1017:10:16،
85
24
عجب بخور بخوریه!
م: 1394/8/1017:17:14،
64
25
پول مملکت را خورده تازه به شعور ملت هم توهین میکند .
دو میلیارد و چند صد میلیون یورو را پول خرد جیبش حساب میکند
حتما فردا از مردم هم طلبکار میشود .
آقایان دلواپسان این مفت خور محصول تحریم است .
میثم: 1394/8/1019:32:40،
33
10
آخه این م. س بازی ها و ب.ز بازی ها چیه که در میارن ؟؟؟ مردم حتما باید اسامی کامل اینها رو از رسانه های خارجی مثل رادیو فردا و صدای آمریکا و بی بی سی بشنون ؟؟؟؟؟ دقت کردین چند وقته که توی تلویزیون اسم بابک زنجانی رو کامل میگن؟؟ چرا؟؟ چونکه فهمیدن رسانه های فارسی زبان خارج دارن اسم کامل بابک زنجانی رو میگن پس به این نتیجه رسیدن که اگه اسم بابک زنجانی رو تو صدا و سیما نیارن مردم میرن سمت رسانه های خارجی و به اونا اعتماد میکنن . با مردم رو راست باشید . بعدش میگین چرا مثلا صدای آمریکا نگاه میکنید!!
پاسخ به پاسخ به mk: 1394/8/1019:39:50،
20
15
آقا بذار راحت باشه . تو یه ضرب المثل جدید بگو .
موش تو سوراخ نمیرفت جارو به دمش میبست ! خوبه ؟
رو که بدی از آدم چیزم میخوان ! اینم هست .
فرزاد: 1394/8/1014:03:31،
197
18
بابا کشتین ما رو با این مخفف اسم ها . نمیخواد خبرشو بگین اصلا . هی ب.ز م.ث ع.ق .... طرف بیت المال رو کشیده بالا به ریش ایرانیها میخنده بعد اسمشو نمیارن
حمید: 1394/8/1014:05:50،
140
29
خدایا خودت به فریاد این ملت برس، هر کسی از راه میرسه یه گوشه مملکت رو می خوره، اینم از دولت تدبیر
reza: 1394/8/1014:24:59،
60
39
این محاکمه ربطی به دولت ندارد مسئولش مثلا قوه قضائیه است
Ali: 1394/8/1014:26:41،
96
12
اينها همه شان از معچزات معجزه هزاره سوم می باشند
م.ط: 1394/8/1014:18:52،
102
12
خدايشش خيلي مسئولان بي انصافن اين سفره پهنه بدن ماهم ببريم ديگه پول نفته كشوره پول امام زمانه ماهم ...ميليارد دلار ميخواهيم
g: 1394/8/1014:29:31،
49
12
احتمالا اولش م باشه بقیشو نمیگم چون نمیزاری نظرمو
ایمان: 1394/8/1014:47:34،
50
23
فکر میکنم ملت رو به تحریم خودرو مشغول کردند تا خودشون حسابی بچاپند.
meysam: 1394/8/1019:36:04،
19
21
آقا لطفا به حرف این ایمان گوش ندید . میخواد جوری وانمود کنه تا حواس مردم از کمپین تحریم خودرو منحرف بشه . اونم با یه ترفند خیلی خوب . گول نخورید . شرمنده آقا ایمان . ولی تحریم سر جای خودشه .
فرزاد: 1394/8/1113:15:19،
16
12
خودرو فقط تحریمممممم
وحید: 1394/8/1014:47:35،
63
13
منظور بابک اختلاس کنندگان و اقا زاده ها ست
حق: 1394/8/1015:31:08،
65
21
ما شاالله چه بخور بخوريه ياد مسابقه محله ميفتم بخور بخور يكمى از پول نفت هـم به اين مردم بديد
لل: 1394/8/1015:48:33،
38
16
بشین تا بیارن واست
فرزاد: 1394/8/1109:45:33،
18
21
پول نفتمونه یکی دیگر در کن
پول گازمونه پوکشو جمع کن
یادتونه؟!!!! حالا در کن
علی: 1394/8/1015:57:25،
73
16
آب از سرچشمه گله
ملك: 1394/8/1015:58:05،
60
21
فقط خنده داره. همين. ملت ديگه از هرچي اسم مخففه م س و از ج چ خسته شدن
reza: 1394/8/1021:25:40،
32
20
توی این رسانه ملی توی خبرها هی میگفت آقای بیضه آقای بیضه من راستش گیج شدم نمیدونستم آقای بیضه کیه تا اینکه یه نفر بهم گفت آخه مگر گوشات سنگین شده میگه آقای ب ز نه آقای بیضه خلاصه کلی خجالت کشیدم از این بنده خدا آقای بیضه ببخشید ب ز
علی: 1394/8/1107:54:23،
15
16
چه شیر تو شیریه!
ایرانی آریایی: 1394/8/1111:34:43،
12
16
ایشان گفتن بدهکار 50 هزار میلییارد یورویی به مردم..... منظورش کی میتونه باشه؟......حتما عمه منو میگه ....دیدی دستش رو شد//// اولین پرواز کانادا کیه؟
رضا: 1394/8/1112:28:32،
13
17
من یه سوال دارم .
الان امریکا چطور میخواد با تحریم ها ما رو اذیت کنه؟
ما خودآزاری مفرط داریم که !!!!
میری: 1394/8/1113:47:15،
10
13
ازاین اسامی گمنام زیاد داریم
جعفر: 1394/11/2108:22:34،
10
14
بزارین راحت باشن چرا اذیتشون میکنین حالا این چند هزار میلیارد دلار هم ک پولی نیست ایییییییینهمه دارین راجع بش صحبت میکنین . مرگ بر آمریکا و ... فراموش نکنین ایام دهه مبارک فجره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما