کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

21.3 میلیون قرارداد امنیت ندارند

کدخبر:۱۶۷۷۴یکشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۱:۲۷۱۰۸۷ بازدید

مقامات کارگری می‌گویند 95 درصد کل قراردادهای کاری موقت شده و استخدام دائم دیگر در بازار کار ایران صورت نمی‌گیرد. رواج سفید امضاها و ...

مقامات کارگری می‌گویند 95 درصد کل قراردادهای کاری موقت شده و استخدام دائم دیگر در بازار کار ایران صورت نمی‌گیرد. رواج سفید امضاها و قراردادهای 29 روزه هم تاثیر منفی شدیدی در بهره‌وری شاغلان داشته است.

به گزارش مهر، یک بخش مهم و کلیدی از قانون کار مربوط به شرایط اشتغال و قراردادهای کاری است. با این وجود، طی یک تا دو دهه اخیر شرایط بازار کار کاملا از اجرای مفاد قانون کار درباره قراردادها خارج شده و روش‌هایی کاملا سلیقه ای و یکطرفه جای اجرای قانون را در این بخش گرفته است.

شرایط قراردادها در مقاطعی آنقدر بد شد که کار به گرفتن امضای سفید از نیروی کار هم کشیده که به تعبیر کارشناسان بدترین نوع قرارداد و استثمار نیروی کار محسوب می شود. اینکه کارفرما تنها با در نظر گرفتن شرایط خود، برنامه ریزی و با سوء استفاده از نیاز به شغل افراد، نیروی متقاضی کار را مجبور کند تا پای برگه ای سفید را چشم بسته امضا و تایید کند.

از سویی در سال‌های اخیر، امضای قراردادهای یکساله، ۶ ماهه، ۹ ماهه و کوتاه مدت زیریکسال در بازار کار ایران حتی از سوی شرکت‌ها و بنگاه های بزرگ به شدت رواج یافته است، همچنین نوع دیگری هم از قرارداد کار وجود دارد که زیر یکماه و در مدت ۲۹ روز به اتمام می رسد.


قراردادهایی که بوی اخراج می‌دهند

متاسفانه این شرایط و ادامه آن، امکان هرگونه برنامه ریزی برای آینده را از نیروی کار گرفته و بازار میلیونی کار ایران در کمترین میزان به لحاظ امنیت شغلی قرار داده است. کارگران معتقدند افت امنیت شغلی و تیره بودن آینده کاری افراد، تاثیرات منفی و بدی را در خانواده ها به همراه خواهد داشت.

ممکن است شما شغلی را در بازار بحران زده کار ایران پیدا کنید اما صندلی آن آنقدر لرزان باشد که ترجیح دهید همچنان بیکار بمانید تا اینکه وارد فضایی شوید که می دانید خیلی زود طعم تلخ بیکاری را خواهید چشید.

متاسفانه امروز قراردادهای کاری بسیاری در بازار کار ایران وجود دارد که کارفرما بدون دلیل و تنها شاید برای ایجاد نشدن سابقه کار برای افراد، از تمدید آنها با وجود شایستگی و توان افراد خودداری می کند.

بنابراین در شرایط فعلی بازار کار ایران، تعجبی ندارد که حتی کارخانه ها و بنگاه هایی که دستکم دو تا سه دهه از شکل گیری آنها می گذرد و با وجود دائمی بودن ماهیت کارشان، اقدام به امضای قراردادهای ماهیانه و یا فصلی کنند.

وزیر کار اخیرا تعداد شاغلان در بازار کار کشور را ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرده و گفته است: از این تعداد ۱۵ میلیون نفر بیمه شده و دارای شناسه بیمه ای هستند و ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز در بخش غیررسمی اقتصاد فعالیت دارند؛ بنابراین اگر ۹۵ درصد قراردادهای کاری موقت باشد، باید گفت بیش از ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار قرارداد کاری در معرض اتمام زودهنگام و بیکاری شاغلان قرار دارد.

هرچند جا به جایی و تغییر شغل در تمامی بازارهای کاری جهان رخ می دهد و حتی در برخی مواقع شاغلانی کارشنا را از دست می دهند و توسط کارفرما اخراج می شوند اما موقت بودن ۹۵ درصد قراردادهای کاری در ایران، مسئله مهمی است که امنیت شغلی میلیون‌ها نفر را تهدید می کند. اگر شرایط بازار کار منطقی و ایده آل باشد، نهایتا باید ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار قرارداد کار موقت و غیردائم باشد.

حالا مدتی است مقامات دولتی و وزارت کار می گویند می خواهند جلوی اینگونه قراردادها را بگیرند و عنوان می شود امضای قرارداد سفید در بازار کار ممنوع است، اما همچنان این رویه از سوی برخی کارفرمایان دنبال می شود.


آیا واقعا اوضاع کاری بنگاه‌ها بد است؟

کارشناسان بازار کار عقیده دارند هرچند شرایط کسب و کار و فعالیت‌های اقتصادی در سال‌های اخیر با چالش‌ها و مسائل فراوانی مواجه شده  و ریسک سرمایه گذاری به دلیل تغییرات ناگهانی قوانین و همچنین سیاست‌های دولت ها بالا بوده است اما آنقدرها هم شرایط کارفرمایان بد نبوده و نیست که ۹۵ درصد بازار کار به شرایط موقت کشانده شود.

مقامات کارگری می گویند قبول داریم که کارفرمایان با مسائل و چالش‌های فراوانی برای تامین مالی و نقدینگی واحدها مواجه اند و طی سال‌های اخیر در جریان اجرای فاز اول نادرست و شتابزده هدفمندی یارانه ها، هزینه های اداره بنگاه چند برابر شده، اما اتفاقا شرایط نامناسب فعالیت‌های اقتصادی، برای برخی نیز سود داشته و برخی رشته ها توانسته اند درآمدهای خوبی هم داشته باشند.

نمی توان اینگونه گفت و پذیرفت که کل اقتصاد ایران در شرایط اضطرار و نابودی قرار دارد و تنها یک تلنگر باقی مانده تا همه قراردادهای کاری میلیون‌ها شاغل در بازار کار موقت و نهایتا یکساله شود. کارشناسان مطرح می کنند یکی از دلایل افت شدید بهره وری نیروی کار در ایران، وضعیت نامناسب حقوق و دستمزد و نابسامانی قراردادهای کاری است.

اینکه افراد نمی دانند آیا ماه بعد هم شغل دارند و یا نه، نه هرگز به نفع کارفرما است و نه کارگر. دستکم افراد باید ثباتی در وضعیت قراردادهای کاری خود داشته باشند تا از طریق آن بتوانند برای آینده خود برنامه ریزی کنند. جوانانی که از آینده نزدیک شغلی خود نیز اطمینانی ندارند، چگونه می توانند به ازدواج و تشکیل خانواده فکر کنند؟


فشار کارفرمایان به دولت و تهدید تعطیلی کار

رحمت الله پورموسی در گفتگو با مهر با بیان اینکه اقتصاد ایران بیمار است، گفت: دلیل آن هم این است که به نیروی انسانی به عنوان بزرگترین سرمایه کشور توجهی نمی شود. قراردادها در بسیاری از کشورها نهایتا در بدترین شرایط تا ۵ سال به صورت موقت می ماند و پس از آن تکلیف نیروی کار برای ادامه فعالیت مشخص می شود.

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور اظهارداشت: همچنین در کشورهایی که بازار کار در آنها از وضعیت مناسبی برخوردار است، نهایتا ۲۰ درصد کل بازار کار به صورت قرارداد موقت اداره می شود اما این میزان در ایران به ۹۵ درصد رسیده است.

پورموسی ادامه داد: متاسفانه دستمزدها در ایران شرایط مناسبی ندارد و در بین کشورهای عضو سازمان جهانی کار رتبه ۱۳۸ است. وضعیت ما خوب نیست و با این شرایط هم نمی توان بهره وری نیروی کار را ارتقا داد. باید پرسید کارگری که روحیه کار ندارند، چگونه می تواند بهره وری ایجاد کند؟

این مقام مسئول کارگری کشور افزود: شرایط نامناسب کسب و کار باعث شده است تا مسئولان و تصمیم گیران به اصطلاح دست به عصا حرکت کنند و این نگرانی را دارند که در صورت فشار به کارفرمایان، شرایط بدتر شود. در واقع نوعی تهدید از سوی کارفرمایان بعضا مطرح می‌شود که اگر به آنها فشار بیاورند کارخانه را تعطیل و نیروها را بیکار می کنند!

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل شماره ۴۰ درباره ممنوعیت امضای قراردادهای زیر یکسال در مشاغل با ماهیت مستمر تنها یک هفته دوام آورد، گفت: ما نمی گوییم به کارفرمایان فشار وارد شود بلکه می گوییم صورت مسئله را پاک نکنند و یک دستورالعمل برای حمایت از کارفرمایان بدهند نه اینکه یک ابلاغیه مناسب را فورا لغو کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیرحسین: 1394/8/1009:26:40،
40
8
عوضش اونایی که یقه رو تا بالا میبندن
ریش هم میزارن
سطح سوادشون زیر خط فقره
خوب امنیت شغلی دارن شما غصه نخور
11: 1394/8/1009:31:10،
34
7
برده داری نوین در جامعه اسلامی
مهران: 1394/8/1009:31:37،
33
15
این حرفم به مذاق اکثر شماها خوش نمیاد. ولی بدونید منم مثل شما کارمندم .

ایرانی تنبل است. تا قبل از اینکه شغلی رو به دست بیاره براش ارزو میکنه. اما به محض اینکه از امنیت شغلیش مطمئن بشه شروع به ابراز نارضایتی و تنبلی در کار میکنه. به زبان ساده تر به حق خودمون راضی نیستیم.

میدونم الان کلی منفی میدید و کلی اعتراض. ولی باور بفرمایید حرف حق تلخ است و راه حل اصلاح این مملکت ، اصلاح تک تک عناصر این مملکت گرفته از دولت تا دلال و کارگر ساده است.
كيان: 1394/8/1010:00:53،
18
17
جناب اقاي مهران
بيشتر كارگرها و كارمندها بيشتر از حقوقي كه دريافت ميكنن دارن كار ميكنن.
بنده كارمند رسمي يك سازمان دولتي هستم و دوستان همدانشگاهيه من در كشورهاي ديگه دارن حداقل 5-6 برابر من حقوق ميگيرن ولي تماميه كارهاي پروژه ايشون رو ميدن شركتهاي خصوصيه پيمانكاري انجام ميدن ولي تو ايران بخاطر كمبود بودجه تمام كارهاي مطالعاتي رو انداختن گردن ما كارشناسهاي شركت دولتي.
حالا اون كارشناس خارج نشين كه نظارت ميكنه بيشتر كار ميكنه يا مني كه دارم كار مطالعاتي ميكنم؟
ضمنا اون چند برابر من كار ميكنه كه بايد 6 برابر من حقوق بگيره؟!
كمي انصاف هم خوبه ولي حيف....
مهران: 1394/8/1013:17:50،
17
10
جناب کیان اگر فکر میکنی حقت بیشتره و این اداره حقتو نمیده خوب برو جاییکه حقتو بدن. اگر کشورهای خارجی شرایط بهتری دارن برو شرکتهای خارجی
تو همون شرکتی که کار میکنی چند تا کارمند اضافی وجود دارند که هیچ کاری انجام نمیدن
برای تغییر باید از خودمون شروع کنیم دوست من
فرهنگ: 1394/8/1009:35:11،
19
6
همش به خاطر بي كفايتي و ناكارامدي مسولين اين مملكت
خوشخط: 1394/8/1009:47:11،
27
9
اگر تامین اجتماعی به کارگران اخراجی مثل اکثر کشور ها حقوق بیکاری بده ، و مسئولیت را به گردن کارفرما نندازه خیلی از مسائل حل خواهد .
وطن پرست: 1394/8/1009:48:31،
25
8
اخه کارفرما" مسئول" متخصص" کارشناس" دلواپس". . " کي ميتونه با 712 تومان پايه و دريافتي 1 ميليوني تو اين کشور که هزينه هاش لحظه اي و هميشه روبه بالاست زندگي کنه ؟ فقر مالي نتيجه اش فقر اجتماعي و پايين اومدن امنيت "بالا رفتن فساد و فحشا" متکدي گري " . . ." ميشه. بابا جان مگر شما تو اين کشور زندگي نميکنيد که مثلا" اين مشکلات رو نميبينيد.؟اخه اين کشتي غرق بشه همه با هم نابود ميشيم.
شاهین: 1394/8/1011:24:10،
19
7
الان توی بانک هر سال قرار داد یکساله امضا میکنیم که توش چند تا بند و تبصره داره که ادم رو یاد قرارداد ترکمنچای میندازه
هروقت بخوان اخراجت کنن و ادعایی نداشته باشی و ....

این که حالا بانکه وای بحال عزیزان شاغل در شرکت ها و کارخانه ها
علی : 1394/8/1023:09:03،
14
6
کاملا با نظر شما موافقم - همین بانک رفاه کارگران که 95 درصد سهامشم مربوط به سازمان تامین اجتماعی هست فقط بالغ بر 2800 تا نیروی شرکتی داره به نام شرکت خدمات گستر رفاه پردیس که قراردادکار یکساله میبندم اونی با شرایطی که کار فرما اراده کن سه سوت اخراجی دگر بماند درگیری سر کار ، زیر کار در رویی پرسنل رسمی - تحمیل کار به نیروی شرکتی از این قبیل حق الناسها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار