کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اتاق بازرگانی ايران و آمریکا در بن‌بست

کدخبر:۱۶۷۶۹یکشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۸:۴۷۱۵۷۰ بازدید

با اینکه هنوز رابطه اقتصادی ایران و آمریکا شکل نگرفته، اما محل دغدغه مسئولان کشور شده است. البته آمریکا در رابطه با ایران چندان سابقه ...

با اینکه هنوز رابطه اقتصادی ایران و آمریکا شکل نگرفته، اما محل دغدغه مسئولان کشور شده است. البته آمریکا در رابطه با ایران چندان سابقه درخشانی نداشته که بتوان بدون مدیریت آن را به حال خود رها کرد. زمانی‌که ایران در تحریم به‌سر می‌برد این کشور حتی به موازین انسانی و بین‌المللی توجهی نمی‌کرد و از صادرات محصولات انحصاری خود در زمینه پزشکی سرباز می‌زد.

با توجه به این سابقه، چندی پیش مقام معظم رهبری در نامه‌ای به رئیس‌جمهور بر جلوگیری از واردات کالاهای مصرفی از آمریکا تأکید کرد که به تبع آن رئیس‌جمهور برای پیگیری موضوع تمامی وزارتخانه‌ها را مؤظف به انجام این عمل کرد. به این دلیل محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیداری با حضرت آیت‌الله صفایی، نماینده ولی‌فقیه در بوشهر با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری و تنفیذ برجام و بیان الزامات برجام مبنی بر عدم‌ مصرف کالاهای خارجی به‌خصوص کالاهای مصرفی آمریکایی، راهبردهای این وزارتخانه را براساس فرمایشات مقام معظم رهبری دانست و گفت:«جلوگیری از واردات کالاهای مصرفی آمریکایی را در بخشنامه‌ای اجرائی می‌کنیم». این در حالی است که اکنون واردات ایران از آمریکا براساس گزارش وزارت بازرگانی آمریکا در شهریور سال ٢٠١٥ نسبت به مدت مشابه سال ٢٠١٤، چیزی حول‌وحوش ٤٧ درصد رشد داشته و از لحاظ ارزش مالی نیز صادرات این کالاها به ایران به رقمی بالغ بر 157 میلیون دلار رسیده است.

این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته، ارزش دلاری تمام کالاهای واردشده آمریکایی به ایران، بیشتر از ١٠٦‌میلیون دلار نمی‌شد. البته گفته‌ها در زمینه میزان واردات و صادرات ایران و آمریکا آنقدر متضاد است که نمی‌توان به یک نمونه اکتفا کرد. براي نمونه در زمینه واردات و صادرات ایران و آمریکا در شهریورماه سال جاری، براساس گزارش گمرک، دو‌هزارو ٢٩٧ تن کالا به ارزش ١٤میلیون‌‌و ٥٢٧هزارو ٦٥٧ دلار از ایالات‌متحده آمریکا وارد کشور شده که ٣٦ درصد از کل واردات در این ماه را شامل می‌شود. این در حالی است که در شهریور سال گذشته باوجود واردات دو‌هزارو ٧٢٠ تن کالا، ارزش واردات از این کشور ١٠میلیون‌‌و ٣٧٢هزارو ٥٠٤ دلار بوده است. البته براساس این گزارش با افزایش بیش از ٤٠ درصدی واردات ایران از آمریکا در شهریورماه سال‌جاری مواجه بودیم. براساس گزارش گمرک، حجم واردات از ایالات‌متحده آمریکا در شش‌ماهه نخست سال‌جاری نیز هشت‌هزارو ٢٤٢ تن به ارزش ٦٥میلیون‌‌و ٢٤٤‌هزارو ٩٩٨ دلار بوده است. از سوی دیگر واردات از این کشور در مدت مشابه سال گذشته ١٢هزارو ٧٤٢ تن بوده است که درعین‌حال ارزش این واردات برابر با ٥٦میلیون‌‌و ١٩١هزارو ٧٧٢ دلار است.

این گزارش‌ها در حالی مطرح می‌شود که اسدالله عسگراولادی در گفت‌وگویی که پیش از این با «شرق» داشت، گفته بود: «براساس آخرین آمارها در سال ٢٠١٤ حدود ٤٠٠‌ میلیون دلار جنس از آمریکا خریداری کرده و ٥٠‌‌ میلیون دلار کالا نیز به آنها فروخته‎ایم و پیش‎بینی می‎شود در سال ٢٠١٥، ٥٠٠‌‌ میلیون دلار خرید از آمریکا از سوی ایران و ١٠٠‌ میلیون دلار فروش از ایران به آمریکا داشته باشیم». با توجه به سخنان گونا‌گون در این زمینه نمی‌توان رقم دقیقی برای حجم مبادلات تجاری ایران و آمریکا اعلام کرد، اما آنچه مسلم است واردات از سوی آمریکا به ایران قرار است که بیش ازپیش کنترل شود تا هیچ‌گونه وابستگی‌ای به کالاهای مصرفی وارداتی از این کشور وجود نداشته باشد.

درست نیست ایران به واردات از آمریکا وابسته شود

یحیی آل‌اسحاق، رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران، دراین‌باره به «شرق» می‌گوید: جدای از اینکه صادرات و واردات از کدام کشورها باشند، مدیریت واردات یکی از مباحثی است که حتی پیش از برجام نیز مطرح بوده است. این امر تقریبا نزد تمامی نخبگان کشور پذیرفته شده است که واردات نباید به نحوی باشد که به تولید و صنعت لطمه بزند. آن هم در شرایطی که وضعیت اقتصادی جهان وضعیتی ویژه است و اغلب کشورها در رکود به سر می‎برند. این شرایط موجب می‎شود تا رقابت بر سر بازار کشورهایی چون ایران، که تنها معطوف به داخل نیست و بازار منطقه‌ای محسوب می‌شود، همواره گرم باشد و حتی کشورهای صادرکننده به ایران حاضر به «دامپ» نیز هستند.

او که مدیریت واردات را مختص به آمریکا نمی‌داند، می‌افزاید: استراتژی در مورد واردات نیز مطرح می‌شود که واردات برای تولید در جهت صادرات باید انجام شود. اگر چنین خطی دنبال شود، می‌توانیم واردات داشته باشیم، اما این واردات باید شامل مواد اولیه، قطعات، تکنولوژی و در کل نیازهای بخش تولید باشد که در نهایت این تولید منجر به صادرات شود. برعکس اگر نگاه یک‌طرفه خطی نسبت به این مسئله وجود داشته باشد و نفت و منابع را بفروشیم و کالای مصرفی وارد کنیم، به کشور وارد خواهد شد. در واقع باید به سمت واردات کالاهای زیان واسطه‌ای و سرمایه‌ای برویم نه واردات کالاهای مصرفی.

او همچنین تأکید می‌کند: آنچه مقام معظم رهبری بر آن تأکید کرده و در نهایت دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف شده برای تهیه بخش‌نامه برای آن وارد عمل شود، مربوط به کالاهای مصرفی است.

آل‌اسحاق با بیان اینکه عملکرد آمریکا در رابطه با تعاملات با ایران، عملکرد خوبی نبوده است، می‌گوید: آمریکا در شرایط تحریم حتی نیازهای حیاتی و مربوط به سلامت که به واسطه ماهیت بشردوستانه، مشمول تحریم‌ها نیز نبوده را تأمین نکرده است. به‌طوری‌که واردات کالاهای انحصاری آمریکا مانند دستگاه‌های اسکن، رادیولوژی و... در بیمارستان‌ها، غیرمنصفانه دچار چالش شده بود.

به گفته او، به خاطر این پیشینه آمریکا صحیح نیست که ایران پذیرای واردات کالاهای مصرفی یا حتی كالاهاي اساسی مانند گندم، ذرت، کنجاله و... از آمریکا باشد، درحالی‌که این کالاها را می‌توانیم از کشورهای دیگر وارد کنیم.

رئیس پیشین اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه آمریکا نشان داده است که هرگاه سیاست تغییر کند، بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای تحریم‌ها و محرومیت‌ها را به بهانه‌های مختلف بر ایران تحمیل خواهد کرد، می‌افزاید: وقتی با چنین عملکردی از سوی آمریکا روبه‌رو بوده‌ایم درست نیست که خود را به واردات از آمریکا وابسته کنیم. بنابراین تصمیم دولت در مورد ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از آمریکا که جایگزیني در کشورهای دیگر دارند، درست است و آن را تأیید می‌کنم.

او همچنین به نتایج تحریم آمریکا برای واردات کالاهای انحصاری خود به ایران نیز اشاره می‌کند و معتقد است این مسئله روی افزایش قاچاق این کالاهای انحصاری به کشور مؤثر بوده است. به گفته آل‌اسحاق، وقتی راه رسمی روابط تجاری با آمریکا بسته شد و واردات برخی کالاها برای تأمین نیاز داخل بود، قاعدتا با افزایش قاچاق در این زمینه مواجه شدیم، زیرا چاره دیگری نداشتیم و واردات برخی کالاها از آمریکا انحصاری بود.

آل‌اسحاق با وجودی ‌که چنین اقدامی را از سوی ایران برای ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی آمریکا به کشور تأیید می‌کند، معتقد است این مسئله تشکیل اتاق بازرگانی ایران و آمریکا را قاعدتا با چالش روبه‌رو خواهد کرد.

او در پاسخ به اینکه با قطع این نوع رابطه با آمریکا، قاچاق این نوع کالاها به ایران افزایش می‌یابد یا خیر، می‌گوید: نفوذ به تحریم یا تعامل مرتبط است، اما می‌توانیم با انتخاب درست شریک تجاری یا نوع محصولات وارداتی از افزایش این نوع قاچاق جلوگیری کنیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

زرتشت: 1394/8/1007:25:33،
100
10
آيا شعار مرگ بر آمريكا جز مباني انساني به شمار مي رود؟ چطور انتظار داريد به يكنفر فحاشي كنيد و اون مايحتاج پزشكي و انساني و ... در اختيارتون بذاره؟ حالا قبلا كالاهاي مصرفي رو به حجم كم از امريكا مياوردين از اين به بعد همون اجناس رو اگه چين داشته باشه بهتون ميندازه چرا هيچ وقت نميرين كالاهاتونو از كشوري بگيرين كه بهترين كيفيت رو داشته باشه؟ تا كي مسئولان دنبال اهداف شخصي و رانت هستند. همنشين تو ز تو به بايد تا تورا عقل و دين بيفزايد
amd: 1394/8/1007:39:52،
49
7
پس فکر کردید روسها چه کاره اند مگه می گذارند
فرد: 1394/8/1009:19:54،
42
9
همیشه یک فرهنگ بزتر فرهنگ و تمدن ضعیف رو در خودش حل میکنه.مثل ایران که در فرهنگ امریکایی حل شد.مثل قوم مایا که در اسپانیا حل شد .حالا برو رو زمین بشین ولی وقتی فست فود از حلقت داره میزنه بیرون امریکا برنده شد.حالا بگو مرگ بر امزیکا ولی وقتی میری واسه برداشتن تحریمها کاسه گدایی دستت میگیری امریکا تو رو تو خودش حل کرده.و میدونه باید باهات چیکار کنه.بازم خودت و گول بزن.برادر مسلمان.شیعه.
شهروند: 1394/8/1010:11:14،
37
12
رابطه اقتصادی با آمریکا به عنوان پیشروترین کشور در اقتصاد و تکنولوژی که سالمترین نظام بانکی و معاملاتی را داراست صد در صد به سود کشور و مردم و آینده ایران است.بحث رابطه سیاسی جدا اما رابطه اقتصادی با آمریکا الان جز پارامترهای موفقیت کشورها در اقتصاد است.تمام شرکتهای بزرگ جهان و بنگاههای اقتصادی معتبر به آمریکا وابسته هستند.انچه مسلم است فاصله از آمریکا نتیجه ای جز جولان چینی های پست در اقتصاد و کشور ما ندارد که نتیجه آنرا در حال حاضر همه میبینیم.افت فاحش کیفیت اجناس و تعطیلی و ضرر تولیدکنندگان همه حاصل رابطه با چینی های پست است.
ناشناس: 1394/8/1014:26:07،
27
9
"یحیی آل‌اسحاق: درست نیست ایران به واردات از آمریکا وابسته شود"

ایا اینکه به واردات از چین و روسیه و آشغالهای انها وابسته شده ایم درست است حالا واردات کالاهای با کیفیت امریکایی نا درست است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ملنگ: 1394/8/1007:41:32،
48
8
حالا این همه صاحبنظر که در صف اظهار نظر در خصوص مضرات واردات از آمریکا ایستاده اند در خصوص مضرات سیل واردات بیکیفیت از چین نظری ندارند؟

( فلفل ): 1394/8/1008:04:02،
13
77
اتاق بازرگاني نقشه نر يزيد براي برقراري با آمريكا مگر رهبر معظم هشدار ندادند به مسئولين ، وشماي فرصت طلب ميخواهيد زود روابط برقرار شود و برويد آمريكا0
رضا: 1394/8/1009:32:28،
39
9
خدمت آقای فلفل
خیلی جو گیر نشو فکر کنم از خودشونی 0 مردم پول خرید نون شب واسه خانواده شان ندارند اونوقت تو دنبال رهنمودی
آب که از سر گذشت کودک زیر پاست اینو علم ثابت کرده
دیگه ما که منبعد بر خلاف رهنمودها عمل میکنیم.
م.ط: 1394/8/1008:16:41،
13
27
برادرا فقط چين
رضا:: 1394/8/1008:26:35،
47
7
رابطه با آمریکا باید از اهم واجبات باشد.
رضا: 1394/8/1009:33:05،
33
9
هزينه عدم واردات از أمريكا بر اقتصاد ايران كمتر از هزينه هاي تحريم نيست

كالأهاي توليد أمريكا هم از نظر كيفيت و قيمت در دنيا زبان زد خواص و عام هستند

حالا بايد ديد كه مسؤلان رفاه مردم را ميخواهند يا به دنبال رفاه خودشان هستند.!!!'
A: 1394/8/1010:26:57،
35
8
اگه آمریکا با ایران دوست میشه اقتصاد عالی میشه که وضع مالی خوب میشیم
موافق+
مخالف-
دلخور: 1394/8/1010:35:07،
37
9
با این روال که دارین پیش میرین اتاق که هیچی مردم رو دارین میبرین توی بن بست و نا کجا اباد
فرزاد: 1394/8/1011:21:45،
11
12
ایران و چین خوبه ایران و چین.
به خدا!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار