کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اولتيماتوم 5 ساله بازار LNG به ايران

کدخبر:۱۶۷۶۳شنبه، ۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۵:۴۵۲۱۶۵ بازدید

در سال‌هاي اوليه پس از انقلاب، دولت براي كسب وجهه اجتماعي اقدام به احداث شبكه سراسري گاز در ايران كرد. اين در حالي بود كه ايران تا ...
اولتيماتوم 5 ساله بازار LNG به ايران

در سال‌هاي اوليه پس از انقلاب، دولت براي كسب وجهه اجتماعي اقدام به احداث شبكه سراسري گاز در ايران كرد. اين در حالي بود كه ايران تا حدودي به شبكه سراسري برق نيز متصل بود. بسياري از كارشناسان در سال‌هاي گذشته با پي بردن به ضرري كه از وجود «دو شبكه سراسري» انرژي در ايران به اقتصاد وارد مي‌شود، شروع به انتقاد از آن كردند. سال گذشته نيز در حالي كه رونمايي از بسته خروج از ركود نمايان كرد كه از محل صندوق توسعه ملي وجوهي براي گسترش شبكه گاز سراسري در نظر گرفته شده، اين انتقادها به ويژه از سوي كميسيون انرژي اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران بالا گرفت. اما پاسخ مسوولان واضح و شفاف بود؛ آنها در وضعيت فعلي امكان مقابله با تبعات اجتماعي نبود شبكه گاز در برخي از مناطق ايران را ندارند.

محمد علي نجفي كه از مشاوران اقتصادي بسته خروج از ركود بود در آن زمان در پاسخ به «تعادل» اظهار كرد كه جنبه‌هاي سياسي و اجتماعي اين طرح به حدي است كه امكان توقف آن وجود ندارد. به همين واسطه بود كه دولت يازدهم از زمان روي كار آمدن، تمركز خود را بر گفت‌وگوي مستقيم با «مردم» براي «كاهش و بهينه‌سازي مصرف‌ گاز» گذاشت. بيژن زنگنه وزير نفت در چند حضور تلويزيوني خود بارها از مردم درخواست كرد كه گاز را به چشم ابزاري ارزآور براي ايران و صنعت اين كشور ديده و مصرف آن را كنترل كنند. راهكاري كه با توجه به بالا بودن هميشگي سرانه گاز در ايران تاكنون چندان كارآمد نبوده است. در چنين وضعيتي نگاهي به تحليل‌هاي جهاني نشان مي‌دهد، بازار گاز و به ويژه «ال ان جي» در آينده وابستگي زيادي به خاورميانه خواهد يافت و ايران نيز به عنوان عنصري كليدي و كشوري كه دومين ذخاير گازي جهان را در اختيار دارد، امكان داشتن نقشي ويژه را در آن به خود اختصاص مي‌دهد.

به گزارش «تعادل» گروه انرژي اينسايت كه متشكل از آناليزورها و كارشناسان صنعتي و اقتصادي است، در گزارشي با عنوان «چهار شاخص كليدي براي پيش‌بيني بازار گاز» به اين مساله پرداخته است كه از سال 2020 به بعد «خاورميانه توليد‌كننده و تامين‌كننده اصلي ال ان جي» در دنيا خواهد بود. دراين گزارش علاوه بر اين به اين مساله اشاره شده است كه بازار جهاني گاز به واسطه «كاهش قيمت نفت» و «توافق ايران و غرب» دچار تحولات جدي شده است. تحليلگران انرژي اينسايت بر اين باور هستند كه اگر محدوديت‌هاي تجاري ايران برداشته شود، منابع و ذخاير غني گاز در اين كشور خواهد توانست تقاضاي رو به رشد دنيا را كه براثر افزايش جمعيت هر روز رو به پيشرفت است، پاسخگو بوده و متقاضيان را به سوي خود بكشاند.

سال‌هاي تحريم و نبود تكنولوژي، صنعت

ال ان جي در ايران را تقريبا فلج كرد. طبق اطلاعات منتشر شده تا قبل از فراخوان شركت ملي گاز ايران پنج پروژه توليد ال ان جي در ايران كليد خورده بودند كه هيچ يك به نتيجه خاصي نرسيدند. اين در حالي است كه قطر، كشوري كه داراي ميادين گازي مشترك با ايران است در سال‌هاي گذشته توانسته است داعيه‌دار عنوان «بزرگ‌ترين توليد‌كننده ال ان جي» در دنيا باشد. غلامحسين حسن‌تاش چندي پيش در وبلاگ شخصي خود با اشاره به اين مساله بيان كرده بود كه قطري‌ها قصد دارند، سرمايه‌گذاري‌هاي ميليارد دلاري خود روي استخراج گاز از ميدان‌هاي مشترك را افزايش دهند و اندك اميدي كه براي ايران وجود دارد را از اين طريق از بين ببرند.

درچنين شرايطي سال گذشته ايران اقدام به برگزاري فراخواني براي احداث واحدهاي كوچك ال ان جي كرد. در همايشي كه براي رونمايي از اين فراخوان در شركت ملي گاز ايران برگزار شد، نشستن پاي صحبت شركت‌كنندگان نشان از اقبال نه چندان جدي آنها نسبت به اين طرح داشت. اين اقبال نامناسب در ادامه و با به نتيجه نرسيدن اين فراخوان خود را نشان داد. «عدم وجود برنامه‌ريزي مناسب» و «طرح‌ قابل دفاع» از سوي طراحان اين ميني ال ان جي‌ها، يكي از دلايل مخالفت افراد حاضر در همايش بود. اما اكنون وضعيت نسبت به آن روزها تفاوتي عمده پيدا كرده است. توافق ميان ايران و گروه 1+5 اين زمينه را به وجود آورده كه پروژه‌هاي روي زمين مانده ال ان جي در ايران رونق بگيرند. چنين اتفاقي در كنار تحليل‌هايي كه آينده خاورميانه در سهم ال‌ان جي دنيا را روشن نشان مي‌دهند، از اين حكايت مي‌كند كه مسوولان وقت وزارت نفت بايد اهتمام بيشتري را نسبت به آينده اين صنعت در ايران نشان دهند.

انرژي اينسايت درباره وضعيت فعلي بازار گاز در جهان مي‌نويسد؛ همان‌طور كه پيش‌بيني هر بازاري كه در حال نوسان باشد دشوار است، پيش‌بيني بازار گاز نيز از اين امر مستثني نيست، البته در بازار گاز عوامل بيشتري مانند تحولات كلان و خرد اقتصاد، عوامل زيست محيطي، عوامل سياسي مورد توجه قرار مي‌گيرند كه پيش‌بيني‌ها را سخت‌تر مي‌كنند. به‌طور مثال امسال كاهش رشد اقتصادي چين و شروع روابط جهان با ايران بعد از توافق هسته‌يي بين ايران و6 قدرت جهاني جزو عوامل مهم و تاثيرگذار بر بازار جهاني گاز بودند و هر يك نقشي در بازار جهاني گاز بازي كردند كه موجب به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضاي گاز در جهان شد و چشم‌انداز تقاضا براي گاز را تغيير داد.

 در حال حاضر چهار عامل كليدي به تصميم‌گيري در بازار گاز كمك مي‌كند، اين چهار عامل كليدي در بازار جهاني گاز ابهامات را براي چشم‌انداز بلندمدت تغيير مي‌دهند و به نوعي به بازار جهت مي‌دهد، اين عوامل عبارتند از:
 

1- حجم و سرعت تقاضاي ال ان جي در آسيا

طبق برآوردها هيچ شكي نيست كه آسيا بيشترين تقاضاي جهاني گاز را تا سال 2030 خواهد داشت، در اين ميان كشورهاي چين، هند و پاكستان در 15 سال آينده بيش از 90 درصد كل تقاضاي گاز رابه خود اختصاص مي‌دهند و از آنجا كه ميزان دقيق رشد واردات اين سه كشور به رشد اقتصادي آنها وابسته است، اين رشد هم‌اكنون به دليل كاهش رشد اقتصادي چين متزلزل شده است و پيش‌بيني مي‌شود واردات گاز اين كشورها كاهش يابد.

2- تحقق پروژه‌هاي مطرح در صادرات ال ان جي

رشد مداوم در تقاضاي جهاني ال ان جي در كنار كاهش ظرفيت پايانه‌هاي ال ان جي قديمي موجب مي‌شود كه تا سال 2030 حدود 240 ميليارد مترمكعب ال ان جي در جهان كمبود وجود داشته باشد. از طرفي برآورد مي‌شود كه كشورهاي كانادا، روسيه، استراليا و آفريقا در قالب پروژه‌هاي سبز بيش از 135 ميليارد مترمكعب ال ان جي تا سال 2020 توليد كنند كه به دليل قيمت‌هاي پايين نفت اين پروژه‌ها در معرض خطر جدي قرار دارند، از طرفي اگر قيمت گاز در آسيا و اروپا حدود 6 تا 8 دلار باقي بماند پروژه‌هاي جديدي كه در حال مطالعه هستند به سختي مي‌توانند، اجرا شوند.

3- توسعه پتانسيل صادرات در خاورميانه

از آنجا كه حدود 43 درصد از كل ذخاير گاز جهان در خاورميانه وجود دارد، خاورميانه مي‌تواند توليد‌كننده اصلي ال ان جي از سال 2020 به بعد باشد. تاكنون به دليل تحريم‌هاي سياسي منطقه و جنگ‌هاي منطقه‌يي خاورميانه توانسته حدود 16 درصد از كل جريان توليد ال ان جي را به خود اختصاص دهد. در مقابل كشف ميدان زوهر در مصر و گرم شدن روابط سياسي بين ايران و غرب مي‌تواند سهم توليد خاورميانه را از ال ان جي افزايش دهد، كه اين امر نياز به وارد شدن اين دو كشور به بازار جهاني گاز با تمام پتانسيل‌هاي خود دارد.

4- تاثير قيمت نفت بر قيمت‌گذاري گاز

قيمت‌هاي پايين نفت نه تنها در پروژه‌هاي سبز كه در كشورهاي كانادا، روسيه، استراليا و آفريقا در حال اجراست، تاثير مي‌گذارد بلكه هزينه صادرات محصولات گازي مانند ال‌ان‌جي را نيز گران‌تر خواهد كرد كه اين امر يك سد براي توسعه پروژه‌هاي گاز ال ان جي در كنار افزايش تقاضاست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آریایی: 1394/8/923:04:46،
62
19
طبق روال کارهای سی و اند سال گذشته در مورد توسعه شبکه گازی که بزعم آقایان حرکات بسیار غرور آفرینی بوده است میبینیم که نظر کارشناسان خلاف این امر را نشان میدهد.خیلی بدیهی است که اگر بجای تحویل گاز خام به ملت این گاز در نیروگاه ها تبدیل به الکتریسیته شود و این انرژی پاک با بهای پایین تر و میزان بیشتر در اختیار ملت قرار بگیرد از آنجایی که وسایل گرمایشی و پخت و پز برقی بسیار بسیار کم خطرتر اند و آلایندگی آن با منظور کردن انتشار گازهای گلخانه ای حین تولید برق باز هم به نسبه کمتر است یک معادله دوسر سود است یعنی هم مصرف کننده از آن منتفع میشود و هم دولت میتواند مدیربت بهتری بر منابع انرژیهای فسیلی داشته باشد ولی امان از فضایی که در آن احساس بر عقل غلبه کند!!
زارعی: 1394/8/923:40:11،
35
11
احتمالا برای همین کسب وجه اجتماعی شعار دادن پول نفت رو سر سفره مردم میاریم.
هرچند که فقط در حد یک شعار بود و در عمل برعکس شد .
007: 1394/8/1008:12:28،
19
23
حرف شما سند آریایی
ولی با دزدی هایی که توی ساختن ساختمانها میشه به جای اتش سوزی بر اثر گاز اتش سوزی برق رخ میداد

البته اگه دولت اقدام به نصب پنجره دو جداره به صورت وام کنه خیلی از مصرف گاز کشور کم میشه

اصول ساختمان سازی رعایت نمیشه برای همین هیچ موقع مصرف سوخت در بخش خانگی کم نمیشه
مهمان: 1394/8/923:18:36،
28
17
برگ زرین دیگری از توانمندی مدیران!!!!!
Hamid: 1394/8/1000:17:29،
21
29
دوستان‌ عزیز لطفا اسم اون کارشناسا که میگن نباید گاز بکشیم بیارن.اخه اولا تبدیل برق به انرژی گرمایشی پرت انرژیش خیلی بالاس،دوما هزینه نگه داری وسایل برقی گرمایشی تا اونجا که من میدونم بالاست و زود خراب میشن،سوما این طرح تو کشوری جواب میده که برقش از سوخت های فسیلی تهیه نکنه مثلا فرانسه در کل انجام‌این کار تو زمان حال و تو کشوری مثل ایران اشتباه و لوله کشی گاز بهترین کاره ولی باید فرهنگ سازی بشه تا مصرف بیاد پایین.
reza: 1394/8/1007:37:02،
33
26
اکثرا مصرف بالا رو به فرهنگ ربط میدهند ولی در کل اینطوری نیس دیگه مردم تو خونه هاشون کوره ذوب آهن ندارن که بخان با 3 هزار درجه آهن مذاب کنن نهایت یک بخاری و گرمکن اجاق گاز.بافت اکثره شهرها و روستا ها قدیمیه تازه خانه های نو ساز هم پرت انرژی بالایی دارن مگر چند درصد خانه ها با اصول مهندسی ساخته شدن چند درصد خانه ها دارای پنجره دو جداره هستن یا وسایل گاز سوز با استاندارد روز دنیا تولید میشن یارو تو یه سوله بخاری تولید میکنه گرید انرژیش هم معلوم نیس.مسئول بیسواد برای اینکه یک جوابی داده باشه سریع مسئله رو ربط میده به فرهنگ مردم که به شعور مردم توهین میشه.
حالا قضیه خودرو هی بگین مصرف بنزین بالاس خب وقتی ماشین تولید میکنید که متوسط صد کیلومتر 10 لیتر مصرف داره مردم چه گناهی کردن خب ماشین با تکنولوژی روز وارد کنین صدی 4 مصرف داشته باشه.خیلی سادس.
007: 1394/8/1008:16:20،
23
22
درسته باید فرهنگ سازی بشه ولی اگه شما خونه خریدی شیشه دو جداره نداره یا دیواراش عایق نیستن چطوری میخوای مصرف رو کم کنی

اگه دولت توی بحث عایق سازی ساختمان ها و نصب شیشه دو جداره کاری انجام بده
یا وامی به مردم بده برای اینکار مصرف سوخت خودش کم میشه و اون هزینه وام با صرفه جویی در گاز به خود خانواده و کشور برگشت داده میشه
آریایی: 1394/8/1008:30:28،
25
24
اگر اجازه میدادیم همه چیز طبق روال و تایم شیت مدون تهیه شده که هنوز میتوان از آنها در بایگانیها اثری یافت پیش برود امروز یقینا ایران به نقطه ای رسیده بود که تبدیل به یکی از قطبهای تولید برق هسته ای جهان میگشت نه اینکه هنوز در اندر خم راه اندازی کامل یک نیروگاه خود بماند مضاف بر اینکه با بکارگیری آخرین کشفیات و ابداعات بشری در حوزه توربوماشینری و علم مکانیک حرارت و سیالات امروزه بجایی رسیده ایم که میتوان در یک سیکل فرآوری انرژی الکتریکی به بازده حدو60%برسیم که بسیار ایده آل است که ما طبق معمول بدلیل علاقه زائدالوصفمان به چیزهای از رده خارج از این تکنولوژیها بی بهره ایم!!
نادي صبوري : 1394/8/1023:23:13،
23
19
تقريبا تمام كارشناس هاي اقتصاد انرژي كه من در مدت ٢ سال كار خبري باهاشون صحبت كردم. شما اين اطلاعات رو طبق چه منبعي ذكر مي كنين كه پرت انرژي گرمايشي از برق بالاست؟ بعد بالا د. قياس با چي? ايا از عدم النفع ايران از قبل هر رفت گاز هم عدد گرفتين كه مقايسه كنين؟
زرتشت: 1394/8/1010:34:28،
16
25
خود من شاهد بودم كه ميلياردها تومن خرج گازرساني به روستاهايي ميشه كه قيمت خريد كل خونه هاي اون روستا يكدهم قيمت گازرساني بهشون تموم نميشه. يكي نيست بگه بياييد ساكنان اين روستارو مجانا ببريد يه جاييكه قبلا گازكشي شده بقيه پولشو هم ببرين خرج كارهاي واجب تر كنين مديريت يعني اين چيزها كه مسئولين خردمند ما ندارن. يا اينكه به جاي گازكشي از همون گاز برق توليد بشه و در اختيار مردم با قيمت مناسب قرار بگيره ميدونين چقدر پول تو هر خونه صرف وسايل گازسوز ميشه در صورتيكه وسايل برقي خيلي ارزونتر هستند. الودگي شهرها كمتر ميشه. ي مثال ديگه ميشه تو پالايشگاه از گاز بنزين درست كرد و ماشينا همون بنزينو بسوزونن ولي ميايم روش كپسوال cng ميبنديم با هزارتا مشكل و هزينه. به نظر شما چرا اينجوريه؟
خودشم: 1395/2/2101:11:35،
30
6
جدا از گاز میشه بنزین گرفت؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما