کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نشانه‌هایی از موج بعدی ركود مسكن

کدخبر:۱۶۷۴۱شنبه، ۹ آبان ۱۳۹۴ - ۰۲:۲۳:۴۷۶۷۲۶ بازدید

آمارهاي منتشر شده از سوي مركز آمار و بانك مركزي از كاهش 50 درصدي صدور پروانه‌هاي ساختماني در يكي دوسال گذشته حكايت دارد ...
نشانه‌هایی از موج بعدی ركود مسكن

آمارهاي منتشر شده از سوي مركز آمار و بانك مركزي از كاهش 50 درصدي صدور پروانه‌هاي ساختماني در يكي دوسال گذشته حكايت دارد موضوعي كه مي‌تواند آينده بازارمسكن را با اما و اگرهايي مواجه كند اما با اين وجود مسوولان و برخي كارشناسان حوزه مسكن از آغاز رونق بازار در نيمه دوم سال آتي خبر مي‌دهند و معتقدند كه نشانه‌هاي خروج از ركود مسكن درحال نمايان شدن است.

به گزارش تعادل، آينده روشن بازار مسكن در حالي وعده داده مي‌شود كه يكي از عوامل رونق اين بازار، تعادل ميان بخش عرضه و تقاضا است، تعادلي كه آمارها آن را تاييد نمي‌كنند، زيرا براساس تحقيقات، سالانه يك ميليون تا يك ميليون و 100هزار واحد مسكوني مورد نياز است اما درسال 93، پروانه ساخت حدود 360 هزار واحد مسكوني صادرشده است كه نشان از سنگيني وزنه تقاضا در سال‌هاي آتي و كاهش واحدهاي مسكوني عرضه شده است، موضوعي كه مي‌تواند رونق بازار مسكن را در هاله‌يي از ابهام فرو برد.


 پيش‌بيني رسمي از آينده مسكن

درهمين ارتباط، حامد مظاهريان، معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي تداوم ركود مسكن در سال‌هاي آتي را نمي‌پذيرد و به «تعادل» مي‌گويد: پيش‌بيني وزارت راه و شهرسازي نشانگر آن است كه بازار مسكن از نيمه دوم سال آينده از ركود خارج مي‌شود و رونق به بازارمسكن بازمي‌گردد.  مظاهريان مي‌افزايد: اگر چه براساس آمار ميزان صدور پروانه‌هاي ساخت و ساز در دو سه سال گذشته كاهش يافته است اما با رونق بازار مسكن در سال آتي، مشكل كمبود عرضه حل مي‌شود.  وي ادامه مي‌دهد: كاهش عرضه در بازار مسكن ناشي از افت سرمايه‌گذاري در اين بازار است كه با رونق بازار مسكن و افزايش سرمايه‌گذاري در حوزه ساخت و ساز، مشكل كمبود عرضه نيز مرتفع مي‌شود.

 عدم تعادل، مانعي در مسير رونق

اگرچه معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي معتقد است كه راه‌حل كمبود عرضه با افزايش سرمايه‌گذاري در سال‌هاي آتي حل مي‌شود اما فرهاد بيضايي، رييس گروه سياست‌گذاري مسكن دانشگاه علم و صنعت به «تعادل» مي‌گويد: فرآيند ساخت و ساز در صنعت ساختمان زمانبر است و از زمان آغاز اين فرآيند تا عرضه واحد مسكوني 36ماه زمان نياز است.  بيضايي با انتقاد از اظهارات معاون وزير راه و شهرسازي مي‌افزايد: باتوجه به آنكه اجراي هرگونه سياست‌گذاري در حوزه ساخت و ساز نيازمند 3سال زمان است با رونق بازار مسكن و افزايش سرمايه‌گذاري، براي مشاهده نتيجه بايد حدود سه سال چشم انتظار بود.

وي ادامه مي‌دهد: صدور پروانه‌هاي ساختماني در يكي دوسال گذشته با كاهش مواجه شده است به عنوان نمونه تعداد پروانه‌هاي صادرشده در سال93 نسبت به سال92 حدود 55درصد كاهش يافته است و اثرات منفي اين اتفاق (ركود) طي دو سال آينده دامن بازار مسكن را مي‌گيرد.

به گفته اين كارشناس اقتصاد مسكن، براساس آمار بانك مركزي، در بهار سال 94 تعداد پروانه‌هاي ساختماني نسبت به بهار سال93 افزايش يافته اما با اين وجود تعداد واحدهاي مسكوني درنظرگرفته شده براي ساخت كاهش يافته كه اين موضوع براي آينده بازار مسكن نگران‌كننده است.

بيضايي اظهارمي كند: آمارهاي منتشر شده از اوضاع پروانه‌هاي ساختماني در سال جاري نشان مي‌دهد كه در سال94 نيز بحث كاهش پروانه‌هاي ساختماني ادامه مي‌يابد و باتوجه به آنكه فصل صدور پروانه‌هاي ساختماني در نيمه اول هر سال است به نظر مي‌رسد كه شرايط صدور پروانه بهبود نمي‌يابد زيرا تجربه نشان داده است كه درنيمه دوم هرسال ميزان پروانه‌ها كاهش مي‌يابد به عبارت ديگر، رونق بازار مسكن عمدتا در نيمه اول هر سال مشاهده مي‌شود زيرا اغلب پروانه‌هاي ساختماني در نيمه اول سال صادر مي‌شود.  وي تصريح مي‌كند: احتمال تحقق وعده مسوولان وزارت راه و شهرسازي براي رونق بازار مسكن امكان پذير نيست زيرا يكي از مسائل تاثيرگذار و اساسي در بهبود شرايط حوزه مسكن، برقراري تعادل ميان عرضه و تقاضا است كه با كاهش صدورپروانه‌هاي ساختماني طي دو سال گذشته، اين تعادل برقرار نمي‌شود.  رييس گروه سياست‌گذاري مسكن دانشگاه علم و صنعت با اشاره به عدم تعادل عرضه و تقاضا از دو سال گذشته مي‌گويد: تا سال92 آمار واحدهاي مسكوني توليد شده رقمي حدود يك ميليون تا يك ميليون و 100هزار واحد بوده و ميزان تقاضا نيز حدود يك ميليون و 200 تا يك ميليون و 300 هزار واحد بوده است.

بيضايي مي‌افزايد: تثبيت قيمت مسكن در دوسه سال گذشته به علت برقراري تعادل ميان عرضه و تقاضا بوده است، به عنوان نمونه در سال92، ميزان واحدهاي مسكوني تمام شده حدود يك ميليون و 200 بود كه 800 هزار واحد آن مربوط به شهرها، 200 هزار آن به شهرهاي جديد و 100هزار واحد باقيمانده، مسكن روستايي است.

وي ادامه مي‌دهد: با توجه به افزايش تسهيلات خريد مسكن (وام 60 ميليوني، وام 80 ميليوني صندوق پس انداز يكم مسكن) از سوي وزارت راه و شهرسازي و به تبع آن تحريك بخش تقاضا، سطح تقاضا در سال آينده روند صعودي خواهد داشت اما در مقابل با كاهش عرضه مواجه هستيم. اين كارشناس بازار مسكن درپايان مي‌گويد: آمارهاي منتشرشده و همچنين تجربه گواه آن است كه با كاهش عرضه درسال‌هاي آتي، تناسب ميان عرضه و تقاضا از بين مي‌رود و به‌تبع آن رونق بازار مسكن نيز تحقق نمي‌يابد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهدی: 1394/8/902:52:23،
173
40
همه مسیولین و مردم خوب می دانند که خبری از رونق در بازار نیست و از یک سال گذشته تا کنون مسئولین مختلف از رئیس اتحادیه انبوه سازان و رئیس اتحادیه بنگاه داران و بانک مرکزی و وزارت مسکن و دیگر فعالین و انبوه سازان به طور مستمر با مصاحبه ها و گزارش هایی ، وعده خروج از رکود بازار مسکن را در چند ماه بعد داده اند و این در حالیست که هیچ کدام از این وعده ها تا کنون محقق نشده است .
لذا با توجه به تعداد بسیار بالای واحد های خالی و واحدهای در حال ساخت و نبود قدرت خرید و انتظارات کاهشی بازار و افت قیمت مصالح و زمین ، تا کاهش محسوس قیمت مسکن و کوتاه آمدن فروشندگان ، خبری از رونق در خرید و فروش نخواهد بود .
همانگونه که هم اکنون فقط واحد های فروش فوری و زیر قیمت ، معامله می شود و دیگر فایلها بیش از یکسال است که خاک می خورد .
نادان: 1394/8/909:54:38،
111
21
مگه اون یارو که پول ساخت و ساز داره انقدر احمقه که بزنه تو کار ساخت و ساز وقتی پولش تو بانک 2 ساله سود بیشتر بدون استرس میده
mj: 1394/8/910:17:43،
76
19
به نظرتون این همه جوون که نیازمند مسکن هستن پس کی خونه دار میشن ! هر سال هم داره اضافه میشه به تعدادشون !
محسن: 1394/8/910:33:19،
60
16
این بنده خدا خودش هم نفهمیده چی گفته.
اولا تیتر درست حرف های ایشون می شه موج تورم قیمت مسکن, نه موج بعدی رکود مسکن.
دوما کاهش تعداد پروانه ها ناشی از کاهش تقاضای خرید ملک هست که بخاطر تقاضای بسیار پایین سرمایه گذاری توش اقتصادی نبوده و نیست. این نیست که فکر کنید مردم دیگه خونه نمی خوان برای زندگی, اما واقعیت اینه که قیمت مسکن در ایران با سطح درآمدی مردم همخونی نداره و دلیل رکودش هم همینه. جیب مردم هم زوری پر پول نمیشه, باید یه اتفاقاتی بیفته که فعلا بعیده با وضع درآمدی کشور و دولت.
حالا شما اگه چشم اندازی می بینید که یکهو !! مردم شهر های بزرگ همه درآمد های ماهی 5 - 6 میلیونی کسب کنند و مردم شهرهای کوچک هم درآمدهای بالای 2 میلیون در ماه که بتونه جوابگوی دادن قسط و تامین پیش پرداخت مسکن باشه که بتونه طرف تقاضا رو تحریک کنه, به ما هم بگید.
من که همچین چیزی رو محتمل نمی دونم.
تحلیلگر: 1394/8/910:40:57،
61
15
شرایط امروز کشور با سالهای قبل فرق می کند چرا که در گذشته تقاضا بود ولی مشکلات برای عرضه بود که باعث می شد قیمت ها بالا رود ( مسکن و خودرو و لوازم خانگی و ...)
اما الان عرضه خیلی بالاست ولی تقاضا نیست علت تقاضا هم به موارد زیر وابسته است
1- کاهش قدرت خرید مردم
2- اشباع بازار ( عدم نیاز مصرف کننده بعنوان مثال الان اکثر خانوار ها ماشین دارند)
3- نداشتن سود برای سرمایه گذاری
عماد: 1394/8/912:01:47،
21
39
خود بانکها دوباره خرید کردند، و وارد بازار شدند، خدا به داد مردم برسه
سعید: 1394/8/912:46:10،
20
15
اولا منکه نگرفتم این مقاله چی بود منظورش اگه کمبود عرضه باشه و تقاضا بالا که موج بعدی رکود نمیشه میشه موج بعدی گرانی ثانیا اون کارشناسی که بالا گفته واسه عرضه مسکن از لحظه ساخت تا تحویل 36 ماه زمان لازمه هم انگار در جریان نیستن الان تو شهرستان ما دقیقا بعد از عید کلنگ ساختو بزنی تا برج دهم 80 90 درصد کارا انجام شده.اسکلت بتونی یه ساختمون 5 طبقه رو دو ماهه پیمانکارش تحویل میده کجای کاری عمو؟؟؟
کرمانشاه: 1394/8/914:03:01،
21
12
ایرانجیب یه بار مینویسی خونه داره رونق میگیره
یه بار مینویسی رکود بیشتر
ماکه نفهمیدیم چی رو باور کنیم ازت
بنگاه دار شریف: 1394/8/914:04:37،
20
39

من تو این ماه 3تا خونه فروختم
در صورتی که 9ماه بود هیچی نفروخته بودم
ادم گیج: 1394/8/920:44:56،
10
9
در بهمن سال 93 بانک صادرات اوراق مشارکت فروخت با سود 22 درصد سالیانه قیمت دلار در ان روز که 23 بهمن ماه بود 3480 تومان بود تا الان به هر صد میلیون هر ماه 18300000 ریال سود داره پرداخت میکنه ، اگر تو این
مدت تورم طبق امار روند نزولی داشته پس این بانک بابت دو هزار میلیارد تومان که اوراق فروخته این همه سود پرداخت کرده و شرکتهای سرمایه گذاری این بانک در مسکن که یکی از شرکتهای بزرگ انبوه سازی در ایران است و در تمامی استانها فعالیت چشمگیر دارند این پولها را سرمایه کرده ، سوالی پیش میاد یا باید این مسکنها را بفروشد یا اینکه داستان چیز
دیگری است برای این گیج شدم ، یکی پرتقال فروش را پیدا کنه و به من هم بگه ، دست همگی درد نکنه ،، راستی قیمت دلار را سرچ کنید میاد قیمت دلار 23 بهمن 93
هشدار: 1394/8/902:53:52،
151
68
موج دوم کاهش قیمت ها و ترکیدن حباب ملک و زمین در راه است
ملتمس دعا : 1394/8/911:27:00،
48
15
مشکل عدم توانایی در دادن اقساط هست. چقدر حقوق می گیریم که همش رو قسط بدیم؟؟!!!
همچنین
گرانفروشی مسکن مشکل اصلی هست
دلال سابق: 1394/8/913:56:03،
20
16

بنظر میرسد فاکتور اصلی در وضعیت بحران مسکن فراموش شده ، ببینید دولت بر عوامل زیر تسلط دارد و میتواند انها را با
تولید به قیمت واقعی خود نزدیک کند ولی تنها عاملی که دولت ابزاری برای کنترل ندارد قیمت زمین است ، نه میتوان وارد کرد ، نه میتوان بر قیمت ان اعمال نظر نمود مالک در مرحله اخر تمام حرف را میزند ، پس فقط دولت میتواند با ایجاد شهرهای جدید و خارج نمودن افراد از شهر های بزرگ قیمت ها را متعادل کند ، در 15 سال پیش که چند شهر جدید
در بعضی از استانها شروع به ساخت شد شاهد کاهش قیمت در مراکز استان بودیم ، دقت کنید کاهش قیمت نه راکد بودن
خرید و فروش به اندازه نیاز انجام میشد ، در تهران سال 78 قیمت اپارتمان در پاسداران متری 350 هزارتومان بالا ترین
قیمت بود با دلار 560 تومان ، فقط بخاطر طرح کمک به کارمندان برای انتقال به خارج از مرکز ، فکری به حا ل قیمت ملک باید کرد ،
دلال سابق: 1394/8/919:15:23،
9
11
عذر خواهی میکنم دلار 860 تومان بود ،
خونه دار: 1394/8/920:59:46،
10
18
خونه ارزون بشه
خخخخ
به همین خیال باش
منکه خونم رو ارزون نمیدم،دست مستاجره با کرایه توپ
amir: 1394/8/903:22:58،
103
38
سکته مسکن دیگه کامل شده...


دیگه جونی نداره که اذیت کنه...


دیگه مردددددددددده...
زارعی: 1394/8/903:23:26،
91
14
واااقعا میخوام بدونم توو همه جای دنیا موضوع مسکنو خود و تا ایییییییین حد مورد کورشناسی قرار میگیره؟؟؟
خیلی وقته دنیا از این مسئله عبور کرده.
خودروی با کیفیت و تسهیلاک ارزان.
مسکن خوب و متناسب با نیاز خانوار با قیمت مناسبو وام کم بهره.
خیلی سخت نیستا
ایرانی با عشق: 1394/8/904:26:11،
50
114
سال 95 بازار راه میفته و کمی افزایش قیمت داریم و بارها گفتم، هزکی خیال خرید داره قبل از عید خریدش رو بکنه ،الان فایلهای زیرقیمت و پول لازم زیاد هستند
سلام: 1394/8/906:09:23،
91
19
از این به بعد مصرف کننده میخره ...
حسینقلیخان: 1394/8/906:28:57،
69
19
همه این پیش بینیها خزبلات است تقاضا هم همین حالا به وفور است .
اما مشکلی که بازار با ان دست به گریبان است نبود نقدینگی نزد تقاضای واقعی است .
عدم تناسب بین درآمد قشر متوسط و نرخ تورم این چند ساله قیمتها باعث تدوام این رکود است .
رونق بازارها در صورتی انجام خواهد گرفت که درآمد جامعه بواسطه رشد گردشگری یا تولید محصولات و صادر کردن انها بالا رود نه اینکه با تورم و بی ارزش کردن پول ملی بخواهند تحرک ایجاد کنند که این خود مرگ کامل اقتصاد ایران را رقم خواهد زد .
ناشناس: 1394/8/907:47:51،
79
20
من هم با نظر کارشناس محترم موافقم چون حقوق کارمندان و کارگران سال بعد ۱۰۰درصد افزایش خواهد یافت و شاهد افزایش چشمگیر قدرت مردم خواهیم شد قراره از کره ماه واسه مردم پول بیاد
کارمند: 1394/8/907:54:50،
82
15
مگر با درامد دو میلیون و سیصد هزار تومان میشود می شود خانه حد اقل سیصد میلیونی خرید اونهم با مخارج این روزها که سرت را تکان بدهی باید پول خرج کنی....
کارشناس: 1394/8/907:57:47،
75
29
مسکن با کاهش 20 درصدی در ماههای آتی مواجه است و تا دو سال در رکود است اگه تقاضا باشد عرضه زیاد می شود الان خانه خالی زیاد است و مشتری ندارد
مهران: 1394/8/907:59:44،
34
14
کاهش "وي ادامه مي‌دهد: با توجه به افزايش تسهيلات خريد مسكن (وام 60 ميليوني، وام 80 ميليوني صندوق پس انداز يكم مسكن) از سوي وزارت راه و شهرسازي و به تبع آن تحريك بخش تقاضا، سطح تقاضا در سال آينده روند صعودي خواهد داشت اما در مقابل با كاهش عرضه مواجه هستيم. اين كارشناس بازار مسكن درپايان مي‌گويد: آمارهاي منتشرشده و همچنين تجربه گواه آن است كه با كاهش عرضه درسال‌هاي آتي، تناسب ميان عرضه و تقاضا از بين مي‌رود و به‌تبع آن رونق بازار مسكن نيز تحقق نمي‌يابد."
آقا من ده بار خوندم نتیجه برعکس گرفتم.
کاهش عرضه مسکن + وام 80 میلیونی (تحریک تقاضا) ==>> افزایش معاملات و قیمت
دفتر املاک: 1394/8/908:00:48،
36
21
دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن اعلام کرد: سیر نزولی قیمت حقیقی مسکن همچنان ادامه می‌ یابد به‌طوری که قیمت ها شهریور امسال با قیمت اسمی مسکن در فروردین ماه سال 1390 برابر شد
ایرانی: 1394/8/908:17:56،
34
43
کاهش عرضه و پیشی گرفتن تقاضا نسبت به آن یعنی افزایش قیمت .
جاسم: 1394/8/908:21:19،
51
18
یواش حرف بزنید !!
مسکن خواب عمیقه ؟؟
ساسان: 1394/8/908:31:50،
47
18
نمی دونم چرا مسئولین یا نمی دونن یا خودشونو به اون راه میزنن!!! من توی یه کلان شهر زندگی میکنم , اون قدر مسکن مهر خالی هست که خدا میدونه! لپ مطلب, آقای احمدی نژاد به اندازه ئ 10سال توی دورانش خونه ساخته!!این علت رکود
مهندس: 1394/8/909:04:40،
18
18
البته دوست عزیز در همه جای دنیا اول امکانات اساسی مثل اتوبان و مترو و مرکز پلیس و مدرسه و بیمارستان و مرکز خرید و........ و صد البته آب و برق و فاضلاب و تلفن و اینترنت را حاضر میکنند و بعد اقدام به تسطیح زمین کرده و با خیابان بندی و جدول کشی اقدام به فروش زمین و یا احداث مجتمع های
مسکونی میکنند (در هر حال اگر دولت هم سازنده نباشد مردم خواهند ساخت) حالا در بهترین حالت شما بروید شهرک پردیس زیر گوش تهران را نگاه کنید تا همه چیز دستگیرتان شود!
مسعود: 1394/8/912:01:04،
18
19
مشکل شما اینه که مثلا به ۱۰۰ هزار واحد می گید خیلی در حالیکه نمی دونید سالیانه کشور به یک میلیون و پانصد هزار واحد مسکن احتیاج داره.
a: 1394/8/914:19:35،
15
11
مشکل مسکن مهر جای پرت بودنش هست، فقط افراد از روی اجبار می روند وسط بیابان خانه می گیرند. مثلا توی رودبار بالای یک کوهی درست کردند که دست رسی درست حسابی نداره و بعدش هم بالای این کوه انقدر باد شدید می آید که وضعیت زندگی را مشکل می کنه.
از اون اول استراتژی را درست نرفتند، باید توی بافت فرسوده شهری خانه سازی می کردند. که هم ساختمان ها به روز شود و هم این همه زیر ساخت لازم نبود براش درست کنند.
ش: 1394/8/908:45:47،
36
17
نقطه تاریک را نشان نمیدهند پروانه صادره در سالهای گذشته برای 5 سال اینده کفاف میده
رضا: 1394/8/910:03:47،
22
18
خب این پنج ساله به فرض اینکه برای 5 سال مسکن تولید شده باشه و فروش نرفته باشه تقاضا هم برای 5 سال انباشت شده پس این به اون در . این هم شد تحلیل شما میکنی !!!!
امیر: 1394/8/908:46:20،
33
16
یه زمانی خط موبايلم سرمایه بود همه هم ده تا ده تا اسم مينوشتن تا گرون بفروشن، خونه هم تا از حالت سرمایه خارج نشه فایده نداره این حالت خونه نشان از اقتصاد بیمار داره چون پول به جای ورود به صنعت و تجارت بیشتر تو این بازاراي دلالی مونده،
میلاد: 1394/8/909:46:03،
21
30
دوست دارم سود بانکه بیاد پایین ببینیم مشکل اصلی کجا بوده ؟
پولا کجا میره ؟ قیافه ها چه طور میشه ؟
مدیر بانک: 1394/8/913:20:54،
24
11
با خیال راحت بنشینید که حداقل تا اخر امسال سود بانکی کم نخواهد شد این نظر بانک مرکزی و مشاوران ارشد خارجی رییس جمهور هست
رضا: 1394/8/909:48:28،
30
12
مسکن مهر روجزو خونه برا زندگی به حساب نیارین اونجا خونه ابدیه...
علی: 1394/8/909:50:41،
23
10
سلام برای درمان وضع مسکن باید عوارض سر سام آور شهرداری ها به سال 90 برگردد وبه مردم اینقدر ظلم نشود
مجید: 1394/8/909:53:31،
26
13
واقعیت اینه که اونی که خونه لازمه میخواد بخره پول نداره اونی که پول داره پولاش توبانکه واسش سودی نداره خونه بخره .... خرید رفته سمت مصرف کننده
مجید: 1394/8/909:55:41،
48
24
مردم نقدینگی ندارن,قیمت مسکن باید 50 درصد کاهش پیدا کنه
محمد: 1394/8/910:57:41،
19
34
نان و قند و شکر و تخم مرغ چی اونا عیب نداره مردم نقدینگی دارند مشکل شما فقط مسکنه . برو عزیزم برو موضوع را ساختاری و ریشه ای نگاه کن نه ظاهری
مهدی: 1394/8/911:58:16،
14
31
درآمد من و خانمم و حساب بانکیم روی هم ماهی ۷ الی ۸ میلیونه . توصیه می کنم به هر کی برخورد کردید از بی پولی بنالید و بگید اصلا پول ندارم بهتر جواب میده.
siya: 1394/8/914:24:52،
14
15
تا ارزانی دلار نه خبری از ارزونیه خونه هس نه رونق سرمایه گذارام گذاشتن بانک حالشو میبرن منتظرن دلار بیاد پایین حتی بدون کاهش دلار اگه زمینه های دیگه اقتصادم رشد کنه باز باید منتظر ارزونی نبود چون معنیش اینه نقدینگی میره بالا در خوشبینانه ترین حالت ثبات افزایشی با تورم مثل همه جای دنیا
امید: 1394/8/915:53:04،
15
14
اگر ما هم یاد بگیریم که وقتی چیزی به صلاح نیست جولوش ایستادگی کنیم . نه این که تا مسکن و میبرن بالا برای یه سود واهی حول نشیم و بدوییم . نه مسکن نه هیچ چیز دیگه گرون نمیشه. فقط اینجاست که همه مسکن و به چشم یه کالای تجاری نگاه میکنن. نتیجش وقتی خودرو تحریم شد و فقط اون که لازم داره میخره. خودرو ساز و واسطه دیگه جایی برای جولان دادن ندارن. دیگه خام بودن کافیه
احمد: 1394/8/915:58:44،
19
12
من و زنم هردو کارمندیم. من 18 سال و زنم 10 سال سابقه ی کار داره. اما بعید می دونم حالا حالاها بتونیم حتا یه واحد 50 متری توی منطقه متوسط و مرکزی تهران بخریدم. رفتم خیابان سنایی، واحد 50 متری رو میگه متری 5 م. ما خودمون رو بکشیم 110 - 100 داریم. با این وضع اقتصاد و افزایش میلی متری حقوق و افزایش کیلومتری هزینه ها، نه مسکن رونق میگیره و نه امثال من می تونن خونه دار بشند. این طرح و مصاحبه و کارشناس و و وام 80 میلیون با کسر نزدیک به یک میلیون در ماه، به درد کسی می خوره که حداقل ماهی 5 میلیون درآمد داشته باشه. که همچنین آدمی، قطعن تا الآن خونه دار شده و نیازی به اینجور وام ها نداره.
ناشناس: 1394/8/919:15:57،
12
10
کم شدن صدور پروانه یعنی کم شدن عرضه الیته به تدریج خونه های خارج تهران اصلا تاثیری روی داخل تهران ندارند
مونگول: 1396/1/2608:22:45،
7
3
بابا زوج بدبخت جوون با حقوق ناچیزی که از دولت میگیره از کجا توان داره قسط800 هزا تومانی وام مسکن رو پرداخت کنه والا راه هایی بهتر از اینها وجود داره که اگه دزد ها بزارند مشگل جوونها حل میشه بخدا حل میشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار