کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مدیران ایرانی چقدر پول در می آورند؟

کدخبر:۱۶۶۹۷چهارشنبه، ۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۸:۴۷۷۷۶۲ بازدید

اگر کارمند دولت هستید احتمالا بارها حس کنجکاویتان گل کرده که بدانید مدیرتان چقدر حقوق می گیرد. طبق قانون مدیریت خدمات کشوری ...

اگر کارمند دولت هستید احتمالا بارها حس کنجکاویتان گل کرده که بدانید مدیرتان چقدر حقوق می گیرد. طبق قانون مدیریت خدمات کشوری، دریافتی امسال مدیران دولتی نباید از 5 میلیون تومان در ماه بیشتر باشد. یعنی با یک حساب سرانگشتی نباید یک کرسی مدیریتی آن هم با مزایای لازم بیشتر از 10 میلیون تومان ارزش داشته باشد. این در حالی است که دریافتی بعضی از مدیران به 100 میلیون تومان در ماه هم می رسد.

با این حال نظرات متفاوتی درخصوص رقم نهایی دریافتی مدیران وجود دارد. برخی بر این باورند که مدیران شب و روز در حال کار هستند که با پذیرش ریسک ها، سنگینی بار مسئولیت و اینکه آنان باید پاسخگوی تمام مسائل مربوط به عملکرد بنگاه ها باشند و گرفتن چنین ارقام درشتی کمی منصفانه به نظر می آید زیرا مسئولیت یک مدیر با یک نیروی عادی کار در کشور یکسان نیست. اما در آنسوی گود منتقدان دریافت حقوق های کلان بر این باورند که این قانون است که گردن کلفت تر از بار مسئولیت مدیران است و باید در هر شرایطی مطابق قانون عمل کرد.

تحلیلگران و نمایندگان مجلس نیز می گویند حقوق‌ها در کشور از چارچوب مشخصی پیروی نمی‌کند و برخی به واسطه در اختیار داشتن کرسی های مدیریتی می توانند دریافتی‌های زیادی به جیب بزنند. اینگونه افراد به راحتی با عضو شدن در هیات مدیره شرکت های مختلف درآمدهای خود را افزایش می دهند و همین مسائل باعث می شود فاصله دریافتی های آنان با نیروی کار کشور دچار شکافی عجیب و غریب شود که در نهایت به افزایش اختلاف طبقاتی در کشور و توزیع ناعادلانه ثروت منجر می شود.

محسن بهرامی ارض اقدس، مشاور معاون اجرایی رییس جمهور بر این باور است که ممکن است مدیری شاغل در بخش خصوصی بتواند ماهیانه 100 میلیون تومان نیز حقوق بگیرد، اما مدیران سایر بخش ها به ویژه در بخش دولتی نباید از چنین امتیازاتی برخوردار باشند و اقدامات اینگونه قانونی نیست. وی در ادامه گفته های خود به حداقل دستمزد 5 میلیون تومانی مدیران اشاره کرد و گفت: وضعیت دریافتی نیروی کار کشور در تمامی سطوح باید از یک تناسب منطقی ای برخوردار باشد و نمی توان پذیرفت که شکاف بین دستمزدها در کشور به نحوی باشد که حقوق یک نیروی کار زیر یک میلیون تومان و حقوق سایرین تا ده ها برابر بالاتر باشد. مشاور معاون اجرایی رییس جمهور در ادامه ابراز کرد: درمورد میزان و نحوه دریافتی های برخی مدیران، مباحث چندگانه ای وجود دارد، عموما عنوان می شود دریافتی بالای مدیر بخش خصوصی هرچند می تواند باعث اختلاف طبقاتی در جامعه و بروز طبقه فقیر و غنی شود، اما نمی تواند به لحاظ قانونی زیر سوال باشد چرا که این سرمایه گذاران و صاحبان بنگاه هستند که برای مدیرانشان حقوق تعیین و آن را می پردازند. وی افزود: سزاوار نیست که هیات مدیره های کارخانه ها و شرکت‌ها 100 میلیون تومان حقوق دریافت کنند، اما به کارگری که بیشترین فشار کاری را تحمل می کند ماهیانه تنها ۷۱۲ هزار تومان پرداخت شود. هم اکنون برخی از مدیران 140برابر یک کارگر با یک عضو هیات مدیره حقوق دریافت می کنند، در حالی که طبق قانون، فاصله بین کمترین و بیشترین حقوق نباید از ۷ برابر بیشتر باشد.


پرش 95 میلیون تومانی مدیران

اما موضوع اصلی درباره حقوق برخی مدیران این است که مدیران شاغل در بخش دولتی و زیرمجموعه های آن چقدر دریافتی دارند؟ در چند هیات مدیره عضویت دارند؟ و زمانی هم که وارد بخش خصوصی می شوند این سئوال مطرح می شود که چگونه توانسته اند رغبت بخش خصوصی را برای واگذاری و پیشکش کرسی های مدیریتی علاوه بر حضور در بخش دولتی جلب کنند؟

به عقیده کارشناسان بازار کار، میزان دریافتی یک مدیر شاغل در حوزه های اقتصادی نمی تواند بیش از ۷ برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار باشد که البته همانگونه که ممکن است نیروی کار عادی علاوه بر حداقل مزد، دریافتی های دیگری نیز داشته باشند، مدیران هم علاوه بر ۷ برابر حداقل مزد، حتما دریافتی های جداگانه های نیز خواهند داشت. براساس مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد امسال مشمولان قانون کار ۷۱۲ هزارتومان است که ۷ برابر آن برای یک مدیر مشمول قانون کار ۴ میلیون و ۹۸۴ هزارتومان می شود و مدیران بر همین اساس نیز به تامین اجتماعی حق بیمه می پردازند. با این وجود، میزان نهایی دریافتی یک مدیر می تواند به مراتب بیشتر از ۵ میلیون تومان باشد. در واقع آنچه که امروز به عنوان پاداش هیات مدیره و فوق العاده های اینگونه برای بخش مدیریتی کشور رواج دارد، برای نیروهای عادی وجود ندارد و این مسئله باعث می شود تا بعضا دریافتی های جانبی مدیران از دریافتی قانونی و اصلی آنها، بالاتر باشد و گاهی تا 100 میلیون تومان هم برسد.

 

سر و صدا 22 میلیون حقوق یک مدیر

اسفند ماه سال قبل بود که در راهروهای مجلس شورای اسلامی شنیده شد که کارکنان شرکت دخانیات در نامه‌ای سرگشاده به نمایندگان مجلس، نسبت به دریافت حقوق 22 میلیونی و پاداش‌های کلان یک مدیر این شرکت اعتراض کردند. یکی از نمایندگان مجلس که اصل این نامه را دریافت کرده بود عنوان کرده بود که در این نامه اسم و مشخصات کامل یک مدیر این شرکت ذکر شده که وی ماهانه 22 میلیون و 700 هزار تومان حقوق و مزایا از این شرکت دریافت می‌کند و در این نامه عنوان شده که فرد مذکور در سال جاری 42 میلیون تومان وام مسکن و هفت میلیون تومان هم پاداش به مناسبت 22 بهمن دریافت کرده است. همچنین حقوق و مزایای بهمن ماه این فرد 23 میلیون و 300 هزار تومان بوده است. در این نامه قید شده بود که این فرد در شش ماه گذشته سال، بیش از 120 میلیون حقوق و مزایا دریافت کرده است.

 

حقوق مشاغل دولتی در 5 قدرت اقتصادی جهان

مشاغل دولتی در کشورهای مختلف میزان حقوق و دستمزد متفاوتی دارند. اما سوالاتی که در این زمینه وجود دارد این است که میزان حقوق شغل‌های دولتی در بزرگترین اقتصادهای جهان چگونه است؟ مقایسه میزان حقوق بخش دولتی و بخش خصوصی در مناطق صنعتی کشورهای G۸ با کشورهای دیگر، می‌تواند اطلاعات جالبی در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد. به عنوان مثال در برخی از کشورها نظیر کانادا، آلمان و انگلیس مدیران دولتی زندگی خوبی دارند، اما سیاستمداران ایتالیا در رفاه چشم‌گیرتری نسبت به کشورهای دیگر زندگی می‌کنند.

آمریکا: در ایالات متحده، بالاترین میزان حقوق بخش دولتی به مدیران فناوری اطلاعات( IT)  با حقوق سالیانه ۸۴۱۳۵ دلار آمریکا و مدیران منابع انسانی با ۷۰۰۰۰ دلار تعلق گرفته‌است. در بخش خصوصی حقوق این افراد در وضعیت متفاوتی قرار دارد. مدیران فناوری اطلاعات در بخش خصوصی متوسط دستمزد سالانه ۷۷۰۰۰ دلار و در بخش مدیریت منابع انسانی ۷۸۰۰۰ دلار را دریافت می‌کنند.

فرانسه: در سال ۲۰۱۲، فرانسه قانونی را تصویب کرد که حداقل دستمزد سران شرکت‌های دولتی به ۴۵۰۰۰۰ یورو یا ۶۲۱۷۲۰ دلار در سال رسید و این ورند همچنان ادامه دارد.

آلمان: دولت آلمان توافقات جمعی برای افزایش حقوق و دستمزد را انجام داده‌‌است. براساس گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، بالاترین میزان حقوق کارمندان دولت در کشور آلمان در شرایط کنونی و قبل از بالارفتن، حدود ۱۷۱۶۰۰ دلار در سال گزارش شده‌است.

انگلستان: بالاترین گروه دستمزد در دولت انگلستان در سال گذشته به حسابداران تعلق گرفته ‌است . بنا به گزارش های منتشر شده، حسابداران شرکت‌های دولتی در انگلستان به طور متوسط دستمزد سالانه ۲۷۰۰۰ پوند استرلینگ انگلیس  یا ۴۵۰۰۰ دلار دریافت می‌کنند.

ایتالیا: در سال 2013 و براساس اطلاعات منتشر شده، مشخص شد که سیاستمداران ایتالیا بالاترین میزان پرداخت را در منطقه اروپا دریافت می‌کنند. حدود سال 2013 بالاترین دستمزد در دولت ایتالیا بیش از ۲۶۰۰۰ دلار در ماه اعلام شد که این رقم بالاتر از دستمزد یک سال برخی از شهروندان این کشور است. حقوق نمایندگان ایتالیایی، نزدیک به چهاربرابر دستمزد سیاستمداران اسپانیا و بسیار بالاتر از نمایندگان انگلیس می‌باشد که حدود ۸۴۰۰ دلار در ماه گزارش شده‌است. اما دلیل اصلی شیرینی شغل‌های دولتی در ایتالیا این است که سیاستمداران از نظر قانونی درآمد حاصل از منابعی مانند شرکت‌های خصوصی، مشاوره و غیره را نیز دریافت می‌کنند که این درآمدها معمولا بدون مالیات نیز هستند.

با این حال در زمینه میزان و نحوه دریافتی های برخی مدیران داخلی، مباحث چندگانه ای مطرح است. عموما عنوان می شود دریافتی بالای مدیر بخش خصوصی هرچند می تواند باعث اختلاف طبقاتی در جامعه و بروز طبقه فقیر و غنی شود، اما نمی تواند به لحاظ قانونی زیر سوال باشد چرا که این سرمایه گذاران و صاحبان بنگاه هستند که برای مدیرانشان حقوق تعیین و آن را می پردازند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ملنگ: 1394/8/614:47:57،
202
10
در ایران مدیران با خیال راحت پست می پذیرند چون هیچ واهمه ای از بازخواست ندارند چون بازخواستی درکار نیست و شب ها راحت تر از بقیه می خوابند چون خواب شکم سیر سنگین تر است
من: 1394/8/616:02:55،
84
9
دقیقا همینطوره.
دقت کردید در گزارشی که بالا نوشته, پیشرفتگی و صنعتی بودن هر کشوری رابطه عکس داره با حقوق مدیرانش. آمریکا و آلمان که کمترین حقوق هارو در سال میدن پیشرفته ترین کشورهای دنیا هستند. از اونطرف ایتالیا و فرانسه که حقوق های بالایی میدن صنعتشون در قیاس با اونهای دیگه هیچی نیست !
کارگر و معلم: 1394/8/616:55:48،
59
7
خوب معلومه

وقتی ریش و قیچی دست خودشونه


مدیران ارشد دولتی برای خودشون حقوق ده ها ملیونی میبرن و برای کارمندان 1 ملیونی

الان وزیر اموزش و پرورش چند برابر یک معلم میگیره 10 یا 15 برابر
ایران : 1394/8/617:42:25،
48
7
تازه بعضی از نور چشمی ها چند پسته هم هستند
آموزش و پرورش : 1394/8/620:15:19،
25
20
پس این طور که معلومه فقط مدیران آموزش و پرورش بدبختند.
رییس یک اداره آموزش و پرورش فکر می کنید چقدر میگیره از یک معلم که سر کلاس میره 500 تومن بیشتر میگیره یعنی اگه معلم 1500 بگیره رییس اداره 2000 تومن می گیره .
این یعنی تبعیض در حقوق معلمان و کارمندان آموزش و پرورش
dadahamid: 1394/8/622:18:27،
27
7
مدير بيمارستان ابن سيناي مشهد سالهاست كه خيمه زده رو پست مديريت و مزاياش و تا ميتونه سفارش شده ها رو ميزاره راس كارها و به زيردستاش ظلم ميكنه هيچكس هم نيست بگه بابا مگه يه مدير چند سال بايد توي سمتش باشه
فساد حتميه ولي فقط بلدن يقه ادماي مظلوم و بي كس وكارو بگيرن
ماهي 4مليون اضافه كار+حقوق مليوني+هداياي دوستان بادمجون دور قاب چين+هزاران چيز پشت پرده!!!
هيچوقت از پرسنل سوال نميشه كه ميرتون چجوريه
cyrus: 1394/8/614:50:41،
26
14
فرانسه: در سال ۲۰۱۲، فرانسه قانونی را تصویب کرد که حداقل دستمزد سران شرکت‌های دولتی به ۴۵۰۰۰۰ یورو یا ۶۲۱۷۲۰ دلار در سال رسید و این ورند همچنان ادامه دارد.

این کمی مشکوک به نظر میاد
Alex: 1394/8/617:13:21،
16
7
بله این کاملا اشتباه است ، بجای حد اکثر این نویسنده حداقل نوشته ،
در سال 2012 قانون در فرانسه این شد که حد اکثر حقوق یک مدیر دولتی از 450000 یورو بیشتر نه می‌ تواند باشد . در ضمن در سال 2013 از 101 مدیر دولتی فقط 9 نفر از آنها حقوقی نزدیک به این مبلغ داشتن
اسد: 1394/8/623:01:48،
25
7
این رو هم اضافه کنین که تو بعضی از این کشورها مالیات بر درآمد برای درآمدهای بالای ۱۰۰ هزار یورو حدود ۶۰٪ حقوق افراد هست. یعنی تصور کنین حقوق طرف ۴۵۰۰۰۰ یورو باشه اما دریافتیش نهایتا به ۲۵۰ هزار یورو هم نمی‌رسه. کسانی که تو اروپا و امریکا زندگی کردن میدونن چی میگم.
بردیا: 1394/8/614:53:02،
71
8
قانون ایران از همه کمتر کار کنی درامدت از همه بیشتره.....رانت بازی پارتی بازی اختلاس و هزاران دکان دیگر....
کارمند: 1394/8/615:04:02،
61
8
دقیقا سیستم ارباب رعیتی شده
مثل اینکه هر کی مدیر شد باید تا ابد مدیر باشد
قانون بقای مدیر می گوید یک مدیر نه میمیرد و نه نابود می شود فقط از پستی به پست دیگر منتقل می شود
زرشک: 1394/8/615:18:31،
55
8
چی بگم والا آدم تو کشور اسلامی زندگی بکنه و وضع تبعیض این باشه اختلاف تا کجا؟ ظلم تا کی ؟
امیر: 1394/8/615:18:53،
45
8
اکثر مدیر های دولتی، جزء هیئت مدیر چندین شرکت زیرمجموعه هستن... که فقط دریافتی پاداش مجامعشان در یکسال، بیش از مجموع ده سال حقوق یک کارمند عادی می باشد...
حق: 1394/8/615:27:59،
45
8
اونهـايى كه سالم كار ميكنند خدا خيرشان دهـد ما بقى بستگى به ميزان اختلاسشون داره كه مزنده اين روزهـا رو ميليارده
واقعیت: 1394/8/616:14:01،
60
8
ما که بخدا از بس حقوقمون کمه و جلوی زن و بچه شرمنده شدیم داریم افسردگی میگیریم.ماهی 1.200حقوق اونم با مدرک لیسانس.عمرمون داره میگذره و فقط زنده بودیم و زندگی نکردیم.متاسفم واسه کشورم.واقعا متاسفم.یه روزی بالاجبار از این کشور خواهم رفت.هرجای دیگه جز اینجا از لحاظ روحی روانی و مادی آسایش داری.
علی : 1394/8/617:15:19،
23
7
پاداش های چند صد میلیونی بعضی از مدیران وای وافسوس ............
ارش: 1394/8/617:43:19،
17
6
مدیران پول وارو می‌کنند
خدا ناظر است : 1394/8/619:00:30،
44
6
همه ميدانيم كه مديران ومسئولان بخشهاي مهم كشور همه صف اول نماز هستند و در تمام ايام سال در مناسبتهاي مذهبي و ديني ... شركت ميكنند به خدا و پيغمبر و امامان هم ايمان كامل دارند . در ظاهر كه اينطور است -- حال تصور كنيد .
اگر حضرت علي (ع) يا امام حسين (ع) الان حاضر و ناظر بودند و در اين عصر زندگي ميكرد ميگذاشتند آنها در صف اول نماز بياستند و اينگونه بين المال را چپاول كنند . اگر دانشمند هم بوديد چنين درآمدي اصلا منصافانه نيست .
ماهي 100 ميليون تومان رئيس جمهور آمريكا و روسيه و چين و آلمان و انگليس هم چنين درآمدي براي خودشان تصور نمي كنند .
هيچ كاخي بنا نمي شود مگر اينكه صدها كوخ نشين ويران شوند .
با چه منطقي و استدلالي اين حق را براي خود محفوظ ميكنند .

علی: 1394/8/619:44:10،
31
10
همه زحمتارو کارمند بدبخت میکشه اونوقت حقوق بالا و تشویقی را مدیر میگیره
برسیسا: 1394/8/621:29:26،
23
6
حقوق مدیران پایین دست سایپا و ایران خودرو بین ۲۵تا۳۵میلیونه پاداش و سایر مزایا رو خودتون حساب کنین هر شش ماه هم به هرکدومشون یک ماشین میدن (سفارش مدیران)! اکثرشون سمت فرمانیه و زعفرانیه خونه دارن .وقتی حقوق یک مدیر در اروپا ۷۰۰۰۰دلاره یعنی ده برابر کارمندش میگیره که بین۵۰۰۰تا ۸هزار میگیره نه مثل کارمند ایرانی ماهی ۳۰۰دلار اونم با کلی کسورات.
حسین: 1394/8/701:15:12،
16
14
عزيزجان خبر را خوب بخون. گفته 70000 ساليانه. منظورش هم حق مدیریت هست. یعنی حقوق یک مدیر حدود دو تا سه برابر کارمندش هست نه صد برابر!
آرمين: 1394/8/700:42:45،
17
7
چه خبرههه. ايشالا كه كار ميكنن و سواد و مسىوليت پذيري و عدالت هم دارند، ايشالا. كه اگه دارن حلالشون باشه.
اونوقت ميگن درامد پزشكا زياده!
ضد خصوصی سازی: 1394/8/701:16:33،
15
10
اینها همه از تبعات خصوصی سازی در ایران است و برای همین خصوصی سازی شده و این اختصاصی سازی بوده بیشتر ثروت ملی در اختیار معدودی از افراد قرا گرفته که هر کار دلشان خواست انجام می دهند باید قوانین را اصلاح کرد باید پول بیت المال و همه منابع ملی به یغما رفته را پس گرفت و متخلفین را به اشد مجازات رساند .اختصاصی سازی در بخش معادن بیشترین ضربه را به ملت وارد کرده لعنت خدا بر مسببان اصلی هزاران با لعنت لعنت مرگ بر مفسدان اقتصادی. زحمت را کارگران می کشند و سودش را یک عده مفتخور می برند و در کشورهای اروپایی خوشگزارانی می کنند . لعنت خدا بر مسببانش.
حسن: 1394/8/708:30:57،
15
6
خواهشمند است یک گزارش درباره حقوق کارکنان بانک مرکزی تهیه کنید . این چندمین بار است این خواهش را می کنم . در آنجا حداقل حقوق یک کارشناس جزء 5 میلیون تومان است و مدیران آن حقوقهایی در حد 20 تا 30 میلیون گرفته و هر 6 ماه کارانه ای معادل حقوق یکسال 10 کارمند دیگر ادارات می گیرند و رفاهیاتی در حد اروپا دارند.
یییی: 1394/8/709:28:40،
17
8
تازه همشونم بی خاصیتن مثل مدیران بانکهای دولتی ایران
فولادي: 1394/8/709:45:14،
15
8
آقا ما زياد ديديم در حوزه كاريمون در بخش فولاد كشور مثلا برين شما شركت ملي فولاد ايران را ببينين با هشت پرو‍زه معروفش كه با واگذاري به بخش مثلا خصوصي گند زدن به زندگي كلي كارمند بدبخت كه كارمنداش با آزمون استخدام كرد و بعد از گذشت 8 سال حتي شماره كارمندي الكي و دروغ تحويلشون داده بود با مديراني بي لياقت و بيسواد صدها كارمند زير مجموعه اش را خونه نشين كردند. خودشان الان نشستن با دمشون گردو ميشكنن با حقوق و پاداش هاي آنچناني و با راننده در اختيار و ماشين هاي آنچناني.جالبه بدونين بعضي از مديراني كه چه در ستاد و چه در پروزه ها بكار گماردن هيچ ارتباطي بين مدرك تحصيلي با فولاد ندارد مثلا رشته محيط زيسا بشه مدير بخش فولادي. از طرف ديگه در جنگ قدرت برا پست بعضي موافع دو سه تا مدير در عرض يكسال انتخاب ميشود. واي برما .حتي نمايندگان مجلس هم در اين مورد تو خواب بودن.
m: 1394/8/709:56:39،
12
13
بخش خودروسازي متاسفانه هيچ برنامه اي نداره برا افزايش كيفيت و راندمان بهتر با اينهمه فشاري كه كمپين آورد بر سرش
برسیسا: 1394/8/712:56:41،
16
7
اقای م .ب که پدرش از دوستان احمدی نژاد بود به سفارش احمدی نژاد در سن ۲۸سالگی شد مدیر عامل سایپا بلافاصله هم حدود ۱۰۰نفر فقط خانومای جوون استخدام کرد واسه همشونم سرویس رفت و برگشت اختصاصی گذاشت این ادم مهربان کلی هزینه های فراوون و بی شمار انداخت رو دوش سایپا با سو مدیریتش واسه انتخابات دور دوم سال ۸۸ نصف نقدینگی موجود سایپا رو خرج کرد الانم شده نماینده و جز دلواپسان برجام اونم از نوع دواتیشه این مملکت رو دست همچین ادمایی میچرخه ..
بیت المال امت: 1394/8/715:09:01،
15
7
مدیرها رو ول کنید که هر چقدر کاهل و بی هنر بالاخره دارن سعی میکنن واسه مملکت یه قدمکی بردارن(البته تخلفاتشون رو نمی بخشیم و قطعا انتظار برخورد داریم)ولی تا میتونید فریادتون رو بر سر فوتبالیها بلند کنید که دستمزدهاشون نه چند ده میلیون بلکه چند میلیارده و شغلشون هم هیچ اثر مثبتی برای رشد و شکوفایی مملکت نداره و نهایت اثر شغلیشون سرگرم کردن یه عده ی قلیلی واسه چند ساعته و لاغیر!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار