کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تهران در مسیر بحران ساخت‌وساز و فاجعه لندن

کدخبر:۱۶۶۳۸سه شنبه، ۵ آبان ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۸:۴۷۳۰۱۴ بازدید

در یکی از روزهای دهه 60 میلادی نخستین خبری که انگلیسی‌ها از رسانه‌های خود شنیدند، خبر مرگ 3 هزار نفر از اهالی لندن بر اثر آلودگی هوا ...
تهران در مسیر بحران ساخت‌وساز و فاجعه لندن

در یکی از روزهای دهه 60 میلادی نخستین خبری که انگلیسی‌ها از رسانه‌های خود شنیدند، خبر مرگ 3 هزار نفر از اهالی لندن بر اثر آلودگی هوا بود. این فاجعه باورنکردنی بر اثر ساخت‌وساز بی‌رویه در این کلانشهر رخ داده بود و مرگ هزاران شهروند بریتانیایی درواقع هشداری برای توقف گسترش شهر لندن بود. هشداری که برای انگلیسی‌ها بسیار پرهزینه تمام شد تا لندن به شرایط اصولی ساخت‌وساز بازگردد. حالا تهران گام‌به‌گام به فاجعه لندن نزدیک‌تر می‌شود. موضوعی که بارها عباس آخوندی وزیر راه‌وشهرسازی به آن اشاره کرده و از بخش مهجور مانده این وزارتخانه یعنی شهرسازی، گفته  است.

تهران شهر شانزدهم پرتراکم

براساس گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل، تهران شانزدهمین شهر پرتراکم جهان است. مساحت این کلانشهر در طرح جامع شهر تهران ٦٣٦ کیلومترمربع اعلام و جمعیت آن حدود ٨,٥‌ میلیون نفر در شب برآورد شده است. بر این اساس در هر ١٠مترمربع مساحت تهران ١٣ نفر زندگی می‌کنند، این درحالی است که در نیویورک که ابرشهر جهان نامیده می‌شود، در هر ١٠ مترمربع تنها ٢.٥ نفر زندگی می‌کنند.

 با این حال تهران بدون هیچ ضابطه و قانونی همچنان رشد می‌کند. برج‌ها و ساختمان‌های چند طبقه در کوچه‌های تنگ و باریک سر به آسمان می‌کشند و افق دید شهروندان را تنگ‌تر می‌کنند. درختان و باغ‌هایی که شبانه تخریب می‌شوند و جای خود را به ساختمان‌های بلند می‌سپارند و فضاهای خدماتی که به مسکونی تغییر کاربری می‌دهند.
ساخت‌وساز بی‌ضابطه در تهران، حالا آن‌قدر رونق گرفته که به آپارتمان‌سازی روی گسل‌ها و کمربند زلزله رسیده است. این موضوع به گفته «پیروز حناچی» دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری، تهران را به بحران دهه ٦٠ لندن نزدیک‌تر کرده است. بحرانی که سرنخ آن به ضابطه‌فروشی در ساخت‌وساز ایران برمی‌گردد.

سودجویان راه دور زدن قانون را یاد گرفته‌اند

حالا سال‌هاست که استفاده از مصالح بی‌کیفیت و ریزش ساختمان‌های چند طبقه خبرساز می‌شود، قطع شبانه درختان تهران و حتی ویرانی بافت ارزشمند تاریخی و سبز شدن آپارتمان‌ها و برج‌های بلند و متراکم. خیابان‌هایی که از ترافیک بند آمده و مناطقی که از شدت ازدحام در لیست قرمز آلودگی هوا قرار دارند، حس خفقان در کوچه‌های درهم تنیده و تنگ، آسمانی که دیگر از زمین پیدا نیست، حریم نقض‌شده خانه‌ها به‌خاطر ساختمان‌های مرتفعی که در چند قدمی هم قرار دارند و... همه و همه موضوعاتی است که بارها عباس آخوندی وزیر راه‌وشهرسازی به آن اشاره و از شهرسازی به خطا رفته ایران گلایه کرده است. او از فروش قانون نیز مکررا انتقاد کرده است. قانونی که اجازه می‌دهد متخلفانه بسازی و با پرداخت جریمه برایت پروانه صادر می‌کند. در این میان سازندگان سودجو نیز سال‌هاست که راه و چاه دور زدن این قوانین را یاد گرفته‌اند. «با بنرها نمای ساختمان را می‌پوشانی یا شبانه دست به کار می‌شوی. می‌سازی هر جور که دلت خواست، با هر قانونی که دوست داری و کافی است تا سازه بی‌قانون را مبله کنی تا دست از سرت بردارند و با پرداخت مبلغی جریمه پروانه بگیری.»

عمر ساختمان در ایران یک‌سوم کشورهای پیشرفته

«مهدی ‌هاشمی» رئیس پیشین سازمان نظام مهندسی در گردهمایی اخیر مشترک مدیران سازمان مدیریت بحران و استاندارد با اشاره به جزییات تخلف در ساخت‌وساز می‌گوید: شهرداری وظیفه دارد به محض مشاهده تخلف در ساخت‌وساز بلافاصله آن را متوقف کند و پرونده متخلف را به کمیسیون ماده ١٠٠ بفرستد و بر اساس رأی صادره با تخلفات برخورد شود اما درحال حاضر هنگام رسیدگی به پرونده، ساخت‌وساز غیرمجاز ادامه پیدا می‌کند، آن هم تا زمانی که عده‌ای در آن ساختمان ساکن شوند و در این زمان طبیعی است که به دلیل تبعات اجتماعی احتمالی، تخریب بنای غیرمجاز امکان‌پذیر نیست.

او همچنین با تأکید بر این‌که بخش قابل توجهی از ساخت‌وسازهای ایران حداقل کیفیت را دارند، توضیح می‌دهد: متوسط عمر ساختمان در کشور ما حدود ٣٠‌سال است، در صورتی که میانگین عمر ساختمان در کشورهای پیشرفته حدود ١٠٠‌سال است که این موضوع به کیفیت ساخت‌وساز و رعایت دقیق استانداردها برمی‌گردد. این مسأله نه‌تنها زندگی شهروندی در ایران را در معرض آسیب‌های فراوان قرار داده که باعث اتلاف سرمایه و تحمیل هزینه به اقتصاد کشور شده است.

هاشمی توضیح می‌دهد: عمر کوتاه ساختمان در ایران باعث شده است که هر ٣٠‌سال یک‌بار ساخت‌وساز در کشور تجدید شود. این موضوع به معنی اتلاف مصالح ساختمانی، انرژی و آلودگی‌های بیشتر زیست‌محیطی و... است. در صورتی که با رعایت استانداردها نه‌تنها کمترین آسیب شهروندان را تهدید می‌کند که در بلندمدت منافع اقتصادی دارد.

فساد، نظام مهندسی را تا انحلال پیش برد

با این حال یکی از مهم‌ترین متهمان پرونده تخلفات ساخت‌وساز شهرداری‌ها و سازمان نظام مهندسی به شمار می‌آیند. در قوانین ایران شورایعالی شهرسازی قانونگذار است و شهرداری مجری قوانین و ضوابط شهرسازی شناخته می‌شود و نهاد سومی به نام سازمان نظام مهندسی ناظر بر اجرای این قوانین به شمار می‌آید. این درحالی است که تا دیروز ساختار نظام مهندسی کشور به‌گونه‌ای تعریف شده بود که در ساختار آن کارمندان شهرداری و شوراهای شهر نیز حضور داشته و به این ترتیب مجری و ناظر قانون هر دو از یک ارگان انتخاب می‌شدند! این موضوع باعث شده بود که در بخش ساخت‌وساز شهری شائبه‌های فراوانی از فساد مطرح شود، به گونه‌ای که «حامد مظاهریان» معاون وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به ساخت‌وساز متخلفانه روی گسل‌ها و کمربند زلزله در تهران به مهر اعلام کرد: فساد در بخش نظارت ساخت‌وساز به اندازه‌ای رسیده که برخی نمایندگان مجلس، موضوع انحلال سازمان‌های نظام مهندسی را مطرح کرده‌اند زیرا نظام کنترل ساختمان به شدت معیوب است و تضاد منافع آشکار در این بخش وجود دارد، همچنین نظام کنترل ساختمان در بخش شهرسازی و معماری نامشخص است و همه نهادها مشکلات را به گردن دیگري می‌اندازند. مظاهریان با تأکید بر این‌که وزارت راه‌وشهرسازی اصلاحات نظارت بر ساخت‌وساز و ضوابط شهرسازی را در دستورکار خود قرار داده است، می‌گوید: درحال حاضر پرونده‌هایی از تخلف ساخت‌وساز از ‌سال ۱۳۸۹ در شورای انتظامی نظام مهندسی بلاتکلیف مانده است، بنابراین این پیام را می‌دهد که دستگاه ناظر اهمیتی نمی‌دهد.

بیش از 70 درصد درآمد شهرداری‌ها از تخلفات ساخت‌وساز است

«پیروز حناچی» دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری و معاون آخوندی با تأکید بر این‌که بیشتر از ٧٠‌درصد درآمد شهرداری‌ها حاصل از جرایم و  تخلفات ساخت‌وساز است، به «شهروند» می‌گوید: وقتی جرایم ساخت‌وساز تبدیل به منبع درآمد شهرداری شده است، چطور انتظار دارید که این نهاد به محض وقوع تخلف آن را متوقف کند؟ منابع درآمدی شهرداری به مرور زمان از مسیر اصلی خود منحرف شده و این مسأله به شدت گرفتن تخلفات ساخت‌وساز دامن زده و درحال حاضر این ماجرا آن‌قدر پیچیده شده است که برای سالم‌سازی آن موانع فراوانی وجود دارد. وی ادامه می‌دهد: شهرداری دخل و خرجش یکی نیست. آرزوهای گسترده و بلندمدتی برای شهر دارد که باید منابعش از یک جایی تأمین شود. متاسفانه اعتبارات هم از منابع سالم تأمین نمی‌شود. شهرداری باید دارای درآمد پایدار باشد، نه این‌که درآمد خود را از محل تخلفات ساخت‌وساز تأمین کند. معاون وزیر راه‌وشهرسازی تأکید می‌کند: درحال حاضر شاهدیم که فضای سبز تهران به صورت بی‌رویه قلع‌وقمع شده و جای خود را به مجتمع‌های مسکونی سپرده یا فضای خدماتی تغییر کاربری داده و به مسکونی تبدیل شده است. این گسترش بی‌رویه ساختمان‌سازی در یک منطقه ما را به سمت بحران تأمین آب، امنیت، فضای سبز، آلودگی هوا و... سوق داده است. بحرانی که گام‌به‌گام به آن نزدیک‌تر می‌شویم و در یک نقطه سرانجام ما را متوقف می‌کند که در آن صورت دیگر جبران بحران بسیار پرهزینه خواهد بود، نظیر آنچه در لندن دهه ٦٠ رخ داد.

هزینه آخوندی برای مبارزه با رانت در نظام مهندسی

حناچی با تأکید بر این‌که باید هرچه زودتر برای شهرسازی در ایران چاره‌اندیشی شود، توضیح داد: این مقوله در دولت یازدهم به‌شدت مورد تأکید است و شخص وزیر راه‌وشهرسازی نیز اقداماتی برای اصلاح قانون و ساختار نهادهای مربوط انجام داده است. به‌عنوان مثال ممانعت از حضور کارکنان شهرداری‌ها، شورای شهر و وزارت کشور در انتخابات سازمان نظام مهندسی از آن جمله است. ایشان اشاره کاملا درستی به مقوله داشت؛ مگر می‌شود شخصی هم این طرف میز و هم آن طرف میز باشد؟ از این طرف برای شهرسازی طراحی کند و از آن طرف میز نظارت کند؟ با این وجود نخستین گام‌های عباس آخوندی وزیر راه‌وشهرسازی برای اصلاح ساختار شهرسازی در ایران با حاشیه‌هایی همراه بود. حاشیه‌هایی که گفته می‌شد «دخالت در انتخابات نظام مهندسی» یکی از علل طرح استیضاح وزیر در مجلس بوده است. البته در این میان تعدادی از نمایندگان مجلس و کمیسیون عمران نیز که پیش از این در ساختار نظام مهندسی صاحب مقام بوده‌اند، به وزیر راه‌وشهرسازی درباره برخورد از موضع مجلس هشدار دادند و البته «حسین مظلوم» مشاور وزیر راه‌و‌شهرسازی نیز با اشاره به اصلاح انتخابات نظام مهندسی به خبر آنلاین گفت: آخوندی خودش می‌دانست مبارزه با رانت در نظام مهندسی هزینه دارد اما وارد این حوزه شد.

* شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امین: 1394/8/506:55:46،
71
6
تیویورک ده برابر تهران وسعت خدمات شهری داره اما بیشترین فضای سبز رو داره از بزرگترین پارک جنگلی دنیا گرفته تا پارک های بیشمار و... اما تهران همش الودگی الودگی الودگی به کجا قراره برسیم خدا میدونه..
منصور: 1394/8/509:21:57،
12
16
به نظرم باید برن پیش جک استرا جان تا اون براشون نسخه بپیچه
کرمانشاه: 1394/8/509:49:55،
24
5
یه سری به نظام مهندسی کرمانشاه بزنید ببینید آقایانی که کارمند اون ارگانها نیستند چه تخلفات گسترده ای انجام میدهند !!!!
هیچ نهادی رانت و دزدی آشکار اونا را پیگیری نمکنه ؟؟؟
هوتن: 1394/8/510:35:36،
15
6
جالبه که شهرداری می خواد برای تردد ماشین های مردم ایجاد محدودیت کنه, اما موقع دفاع از فضای سبز و پارک ساختن و ... که میشه, یهو با گرفتن پول همه مشکلات حله !!!
reza111: 1394/8/507:58:25،
25
6
این که نظام مهندسی متولی برخورد با تخلفات ساختمانی است به غلط اشاره شده است.
ناظر وظیفه دارد نقشه های تایید شده از جانب شهرداری را با مقررات ملی مطابقت داده وبر حسن اجرا نظارت نماید ومطابقت نقشه واجرا را تایید نماید وخلافهای سطح وطبقات را به شهرداری جهت جلوگیری از اضافه بنا گزارش نماید وقدرت تعطیلی هیچ کارگاهی را ندارد.

شهرداری چون متولی ساخت شهر می باشد چون در آمدش از ارجاع کارهای خلاف به کمیسیون ماده 100 است هیچ وقت مانع از ساخت خلاف نمی شود.

نتیجه: کار نظام مهندسی تایید فنی کار وکار شهرداری صدور مجوز ساخت است که بنا در کجا وبا چه کاربری ساخته شود.
hamed: 1394/8/510:10:00،
15
5
هر وقت برادران رشوه بگیر ناحیه های شهرداری به راه راست هدایت شدند و جلوی خلاف های گزارش شده از طرف ناظر رو گرفتند میشه یه کم به ساخت وساز های اصولی امید وار شد
ب: 1394/8/508:21:13،
37
5
ایران همه چیزش دچار بحرانه. بحران اقتصادی، بیکاری، محیط زیست، بحران روانی و هزار بحران دیگه. تهران هم برای این داره منفجر میشه که هیچ امکاناتی به شهرهای کوچیک و روستاها داده نمیشه و مردم به تهران مهاجرت میکنند
اصیل: 1394/8/608:31:04،
5
5
مردم اگه راست میگن واستن حقشون رو از مقامات بگیرن نه اینکه بکنن بیان ولایت ما(طهرون)آسایش ما رو سلب کنن!در ضمن بخش اعظمی از رشد غول آسای طهران ناشی از ورود سرمایه های همون همشهریهای امثال شماست که بدلیل نبود قوانین کنترلی طرف بجای هزینه پولش ذر راه آبادانی موطن خودش اومده تو طهرون سرمایه گذاری کرده.
بابک: 1394/8/508:31:35،
8
9
اشتباه حساب کردید
در هر 100 متر مربع میشه حدود 1 نفر
خودتون تعجب نکردید از مقایسه عدد با نیویورک
هر کیلومتر مربع معادل یکملیون متر مربع هستش
زال الدین: 1394/8/508:33:15،
25
6
انتخابات نظام مهندسی دو هفته قبل به بدترین و فاسدانه ترین شکل برگزار شد و در خیلی شهرها هم ابطال شد.
شبهای شمرون: 1394/8/509:58:37،
10
7
ساخت و ساز بیش از این در طهران حتی اگر با رعایت بروزترین ضوابط مهندسی صورت بگیرد هم جرم است دیگر چه رسد به ساختمانهای بساز بندازی!بس است دیگر,تا کی میخواهید آسایش و امنیت مردم را با براه انداختن خلق الساعه کارگاه های ساختمانی و همسایه کردن مردم با افاغنه ی فعله در زمان ساخت بنا و بعدها با افرادی از 72ملت به مخاطره بیندازید؟!بخداوندی خدا مردم طهران گناهی مرتکب نشده اند که بایستی تاوان کمکاری مسئولان دیگر استانها را با تحمل شلوغی و بی نظمی سرسام آور,آلودگی کشنده و در یک کلام سلب آسایش خود که همگی به دلیل تراکم بیش از حد مردمان آن هم با هزار و یک خرده فرهنگ مختص بخود است بپردازند.اگر در دیگر بلاد امکانات نیست که در اصل این اعتراض هم جای سوال است اما بهرحال مردم آن ولایت بایستی در پی احقاق حق خود از مسئولان محلی و کشوری باشند نه اینکه با کوچ خود به تهران موجبات نابودی این منطقه را فراهم آورند.
خوشخط: 1394/8/511:08:11،
8
11
اینیشتن در هر 10 متر مربع میشه 13. نفر یا در هر 100 متر مربع 1.3 نفر .
محمدرضا: 1394/8/515:51:42،
8
5
دقیقا حق با ایشونه در هر 1000 متر مربع 13 نفر.. نه در هر 10 متر مربع

لطفا ایرانجیب و همچنین دوستانی که مثبت و منفی میدن دقت داشته باشند..
حق: 1394/8/513:02:28،
6
5
انشاالله كه اين اتفاق برا تهـران نيفته ولى يك نقل قول از استاد دانشگاه دارم كه قاطعانه ميگفت متاسفانه احتمالش زياده
طهرون در محاق: 1394/8/608:25:50،
7
5
چطور امیدواری که برای طهرون اتفاق بدی نیفته وقتی این اقلیم فقط و فقط 1درصد مساحت کشور را داراست ولی شده است مسکن چیزی قریب به 20درصد جمعیت کشور؟!!!!در واقع همین الآنش هم این اتفاق ناگوار افتاده ولی فعلا اونرو افرادی درک میکنن که لااقل 100سال پیش طهرون رو هم دیدن و یادشونه(خودشون هم اگه نبودن جد و آبائشون که دیدن)نه تازه تهرونی شده ها!
.: 1394/8/519:22:23،
6
4
دوستان نوابغ که انتقاد کردین متر مربع یعنی یک عدد به توان 2، اونجوری که شما حساب کردین محاسبه خطیه نه محاسبه بر مبنای مترمربع.
محمدرضا: 1394/8/701:48:18،
9
5
دوست عزیز

لطفا قبل از به کار بردن لفظ نوابغ به حالت تمسخر.. یه ماشین حساب بردار حساب کن بعد چهارتا لفظ مهندسی خطی و نمایی بیا.. چون اتفاقا منظور همین دوستان نوابغ هم دقیقا بر همین اساس بود که متر مربع یعنی توان 2...

اگه باز هم خیلی در سطح نوابغ بود و برای شما نامفهوم کافیه به این مثال توجه کنی:
تو آپارتمانای 75 متر (یه آپارتمان معمولی تو تهران) طبق اماری که تو این پست اومده باید 97.5 نفر زندگی کنن که اگر خانواده هارو 5 نفر هم میانگین دست بالا حساب کنیم یعنی ساختمونا میانگین باید 19.5 طبقه باشن!!!!! تازه اگه آپارتمانا تو کل شهر به صورت همگن پخش باشن که با توجه به سطح فضای بایر و بزرگراه و پارک و .. دست کم باید اپارتمانا 100 طبقه باشن.. تازه به طور میانگین..!!!!!

در هر صورت این بحث خیلی حاشیه ای بود و از محتوای این پست به دور.. فقط فک کردن قبل از درّفشانی کردن میتونه مفید باشه..

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما